Welcoming autumn;)

all photos :© Eni Turkeshi Photography

For me the best season has started smiley
So i thought to celebrate it with some fresh autumn photossmiley

19 Komente

Eni, sa me kishte marre malli per fotot dhe pranine tende ketu, e dashur... Me tere mend! Hej, edhe mua me pelqen vjeshta, pikerisht ato ngjyra qe ke kapur ti... flm. smiley

The day is cold and dark and dreary

it rains and the wind is never weary

the vine still clings to the mouldering wall

but with every gust the dead leaves fall

and the day is dark and dreary

Te bukura fotot enka.

Me kujtuan nje strofe te nje poezie te Longfellow-t dhe e pashe shiun te zymte sesa si rifreskues.

Ne fakt, ujk, shiu pergjithesisht eshte simbol i zymtesise, sidomos kur fillon dhe nuk di te pushoje,  por perfytyro pak, muaj te tere pa pike shiu, toka eshte e thare, e care, pluhuri ngjitet per ajer, ne rroba, ne fytyre dhe nje rrekeze shiu mjafton te marresh fryme lirisht... nuk e di, por e ke parasysh aromen qe leshon dheu, kur e lag shiu, pas nje zhegu pervelues? Une cuditerisht e kam shume qejf ate kundermim. smiley

ke te drejte, por ajo gjethja me kujtoi fundin e vjeshtes, thuajse fillimin e dimrit, pra nje lloj shiu tjeter.

Pastaj une ketu nuk kame pare ndonje vere si ajo qe pershkruan ti dhe ka rene aq shume shi keto kohe e ka qene aq zymte perjashta, sa me falet perjetimi ne kete menyre smiley

Ndoshta duhet te shperngulem ne nje vend me te ngrohte te provoj kete ndjesi. smiley

E di c'me trishton mua ne vjeshte, jo gjethet qe zverdhen e bien...( ketu ne Tirana, rruga e radios tashme ka filluar te zverdhet nga gjethet dhe me pelqen shume,) Me trishton shkurtimi i dites... me pelqen drita, dielli dhe tani qe ka nisur te erret qe pa shkuar ora tete, mendoj dimrin e shemtuar qe do erret qe ne 4 pasdite... smiley

Enka, vertet era e tokes eshte e vecante... dhe te mendosh shumica e njerezve nuk e pelqejne.. smiley

flm per vjershen ujksmiley

 

Ana dhe une vdes per ate kundermimsmiley

Enka, fotot e vjeshtes jane vertet sh te bukura. E vura re madje te kisha komentuar edhe ne disa foto te tjera sepse pashe qe gjethet e zverdhura kishin rene neper rruge dhe trotuare.

Faleminderit qe i ndave me ne. Te uroj nje vjeshte te mbare! smiley

http://www.onmilwaukee.com/images/articles/ho/honeypie/honeypie_story1.jpg

kjo shko me vjeshten:

honeypie, you are driving me crazy

I'm in love but I'm lazy

So won't you pls come home smiley

Howdy, En! smiley

Po ti, pse na e ben per neps? Sa i lig, me duhen edhe dy ore te vete ne shtepi.

Po per custard ka nevoje?

krem me nje touch of apricot?  smiley

apo Bavarian Cream... per te mos kalu te Eclair te ngrira... you know what I mean smiley

smiley

pik'n e meshires tjetri, e? smiley

jo vetem qe e ngule thiken me ate foton, por tani dhe e twist ne plage me keto kremra, qe plaga te mos sherohet fare... smiley

Autumn(a prelude to winter) is like Sunday for me, I don't enjoy it as I should cause the next morning I've to wake up early and start working.

ke emigruar moj enka? smiley më pëlqen shumë ajo gjethja e vetmuar që rri në dritare dhe shikon me trishtim njerëzit që ziejnë groshë.

Mua me pelqen shume vjeshta...ajo e tetorit ...ketu ku jam une eshte veçanerisht e bukur madje quhet ottobrata romana...ditet freskohen ,vishen teshat me te bukura te mezza stagione...Vera eshte e lodhshme ,me levizje....dielli eshte agresiv e jo i perkore si ne vjeshte....ne vjeshte mund te dalesh me shpesh e te besh shetitje edhe diten....ne vere po behet e pamundur....

Me pelqen shume fotoja dhe jam ne dashuri me vjeshten.
Ja nje poezi qe me pelqen shume.

VJESHTA
Vjeshta erdhi me gjethen e verdhe,
Duke pikturuar oborrin tim,
Si nje tapet te florinjte veshi gjithcka,
Biles dhe zemren time, paksa me trishtim.
E magjepsur shtrihem e tera,
Mbi gjethet si zemrat me vena, qe zhurmojne nen mua,
Kurrizin me perkedhelin me feshferimen e tyre,
Papritur nje gjethe keputet nga pema dhe me thote "te dua".
Oh, c'me kujtove vjeshten e Tiranes sime,
Ku ne kete stine gumezhinte shkolla,
Reniet e gjetheve nga pemet atje,
Preknin me bute se buzet e njoma.
Gjethja e verdhe me vjeshten e arte,
Te shton xhelozine paksa per gjithcka,
T'I lyen floket ne ngjyren e grunjte,
Si per t'i thene Henes, kam ngjyren tende, mos m'u nda!
E pershendes vjeshten e verdhe: mireseerdhe!
Gjethen e saporene e stampos ne dritare,
Dielli I perhimte rrezaton nga kapilaret e gjethes,
Si dehje te romances sime, luajtur ne kitare. 
                                                             K. Zylo

flm per komentet miq

ashes me shkrive fare me groshensmiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).