Vëllimi

problemi.jpg

 

Nga vëllimi i kubit me brinjë 3cm është hequr vëllimi i një piramide me bazë sa ajo e kubit dhe me lartësi sa 2/3 e brinjës së tij.
Sa është vëllimi i pjesës së mbetur të kubit?
6, 9, 21 apo 27 centimetër kub?

2 Komente

21.

 

(qe gozhde, gozhde eshte... po te jete kaq e thjeshte thua )

21cm3

p.s. pasna qenë ngutë. ktu duhet të flejë lepri.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).