Vdekja e klanit

Nuk ka asgje me ngacmuese per mua se sa kur lexoj ne shtypin perendimor referenca per Shqiptaret dhe Kodin e Lek Dukagjinit. Artikulli i fundit i Vanity Fair mbi jeten e Ramush Haradinajt eshte nje prej tyre. Dallohet qarte qe panairi i kotesise perendimore i shikon me kersheri keta banore te europes qe rrojne bash [...]

2 Komente

Ndoshta po vdes nga lart, po jo nga poshtë. Pastaj dypolariteti i politikës në vijim, a nuk tregon përsëri klanizim?

 

Dypolariteti i politikes ne Tirane tregon qe sistemi klanor ne Shqiperi po kalcifikohet ne geg dhe toske. Partite subtribale po vdesin, nderkohe qe elitat ne Prishtine shikojne me sy te keq 'qente tribale te luftes' si Haradinaj.

Dreqi e merr vesh: ndoshta sistemi klanor po prishet me shpejt ne Kosove se sa ne Shqiperi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).