Vdekja e Ismail Qemalit në këngën popullore

nga L.Gërveshi
Viti 1919.
Lufta e madhe kishte përfunduar. Fitimtarët ishin mbledhur në Paris të vendosnin fatet e botës. Shqipëria ishte në rrezik të madh. Shtetet fqinje po bënin çmos që të mos njiheshin kufijtë e saj. Mes Italisë dhe Greqisë qe lidhur një marrëveshje për ndarjen e Shqipërisë. Trupat italiane ndodheshin në Vlorë. Patriotët shqiptarë ishin [...]

7 Komente

Sa do me kishte pelqyer ta degjoja te kenduar labce kete kenge! Po e patet, na e vini ta degjojme. Nuk do te te bjere shi, jo, ju siguroj... te pakten, ketej nga ne, jo njehere... smiley

Keto te Utube-it une s'i shoh dot... smiley

e paske te eger kapitalistin smiley

Eh, per keto gjera, po... Po shyqyr qe e kemi smiley

Flm per kete prurje TC. Vargjet e këngës jane këngë vaji edhe une u rrëngjetha vetëm duke i lexuar, lëre më ta degjosh me zë.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).