Urime per 1937

nga Migjeni
Shok i dashtun, une pergjithesisht nuk shkruej urime, as per Krishtlindje as per Bajram, as per ditelindje as per ndoj feste tjeter. Nuk shkruej, pse urimet qe n’ato dite tan bota ban, nuk dij a plotesohen nje per qind se pothuej te gjitha dalin nga hipokrizia. Bota kete e din, por njesoj vazhdon te [...]

15 Komente

Gjume te embel, TC dhe qeshu sa me shume!

I qeshur jam, ke inat ti. smiley

 

Ja te bejme pak diskutime intelektuale :

s'jam si Migjeni qe ishte aq i ndjeshem saqe shpeshhere nuk e kapte anen komike te periudhes ne te cilen jetonte, ne ndryshim psh nga Kaflka ( mos u habisni popull, sikur te mos pertoja biles do ju shpjegoja se pse Kafka eshte nder shkrimtaret-humorist me te medhenj te shekullit po ça ti besh qe une pertoj e ju do jetoni gjithmone me kete brenge ne zemer e s'do gezoni as Vitin e Ri po ça ti bejme tani )

 

Jo vetem i qeshur po biles jam edhe i qethur, keshtu, si i bje, jam tullac dmth, e po habitem sepse per here te pare po ve re qe une qenkam llapush, me para me floket e gjata se kisha vene re kete gje.

ne nje pjese kaq te shkurter ne menyre krejt te habitshme ka percjelle nje traktat te rendesishem te etikes dhe te estetikes shoqerore. shume keq me vjen qe ky njeri nuk pati me ke te diskutonte, i rrethuar sic qe nga njerez te njejte me te sotmit.

Cdo kohe ka bashkebisedues te mire, njerez qe kane dhe ndajne po ato shqetsime te poetit.Nje poet realist/ antikonformist/ revolucionar si Migjeni mund ta lexojne njeqindmije njerez dhe, prej tyre, mbase dhjete apo njeqind mund te inspirohen e te behen Aktivista per ndryshimin e realitetit te ndricuar prej poetit. Mjaftojne ca  Qemal Stafa bie fjala  smiley

Megjithate mundesite e Migjenit per tu bere ndergjegjia e shqetsuar e kohes kane qene teper te kufizuara.Nje vend analfabet, pa lehtesirat e sotme te kanaleve te komunikimit kulturor. Shto dhe cerberet  e regjimit te naltmadhenise se Tij. "Vargjet e lira" u botuan me 1936 dhe u censuruan. Ne 1938 poeti vdiq.Migjeni mbetet modern edhe sot , edhe neser.

Urime per 1937....me falni per 2010 !!

Torino , 11.IV.1938

 

I dashtun Teufik.

Dje mora kartolinen tande.

...

...

Pothuaj tash dy muej asht tue mbajt kohe e shume e bukur. Mos tisha ndrye ne kete sanatorium si "kara gege",- do ti shijojshe bukurinat e Torinos pranveruer prane lumit Po. Megjitheate, me leje mund te dal, por sa para ben per nje apo dy dite.

Nuk jam konden me kartolinen e jote. Pres leter nga ti tjera here. Se ti mund ti dijsh mire te rejat e te vjetrat e Shkodres-loce.

  "Vllaznia" apo tregohet dinamike?

                                Te fala ty dhe shokeve - Milloshi

 

 

 

Kjo ne kujtim te gjithe atyre Shkodraneve qe kane frekuentuar Kafen e Madhe,e bere tifozllek per Vllaznin.

           

 Si s'doli njeri qe ndan paret mer jahu, por vetem keta qe ndajne hallet?! smiley

Ndiq lajmet i nerum PF . Dro edhe bo vaki dhe zonja e pare ndan ndonje "kothere" ose "kacidhe " per jetimet ose pleqte . Nga ato te atij mo qe "nuk e di ku bije Gerdeci" .

Ma do menja ka per ta dhene dhe nje urim bashke , perpara ose pas Topit smiley .

Qendroni me ne . Lajmi kalon nga ne prej 1937 edhe per 2010 !

e dashuroj Migjenin.flm qe e solle dhe ky shkrim eshte kaq i goditur ne kete momentsmiley

Kjo ne kujtim te gjithe atyre Shkodraneve qe kane frekuentuar Kafen e Madhe,e bere tifozllek per Vllaznin.

Me kujtohet nje karikature qe Tef Palushit , dhane nga revista  Hosteni,

Vllaznia ne arkivol ..."Ja kjo eshte Vllaznia jote..."

Edhe Tefa e mori, e pa dhe i shtoi nje pale kambe arkivolit,duke gjuajtur nje top ne drejtim te nje porte dhe duke shenuar gol...

me dicituren:

"Vllaznia edhe e dekun ju rreh tanve..."

 

ps.Pse ne kujtim ,ata jane shnosh  si kokrra e molls...

Desaparacidos,

Te uroj gezuar vitin e ri dhe te vafte mbare ne te gjitha drejtimet. Uroj ketu dhe kolektivin e "Tirana calling", te gjithe sa marrin pjese aty, suksese per vitin tjeter, me krijime dhe botime, dhe me frymezime keshtu ne pergjithesi.

Salut,

H.

Ne 1937 Shqiperia ishte vend modern e evropian.Krejt natyrshem ,pa viza e me the  e te thashe shkonin e kuroheshin ne Itali e kudo,studionin ....Le te punojme patroite qe ta kthejme Shqiperine siç qe ne 1937......Do perendia....

sesa moderne ishte kete e dime fort mire te gjithe, por mund te themi qe atehere nuk zjehej dikush per tu larguar nga vendi. Sot sikur te hapen kufinjte, nuk mbetet rob brenda. te paret ministrat qe u kane marre grave neneshtetsi te huaj,  dhe kuptohet perse.  

Kjo puna e grave me shtetetsi te huaja nuk eshte kaq e thjeshte....Qe te te jepet ka ca ligje ,ca kushte ,ca rregulla...qe le te jesh minister i cilesdo haxhi qeverie nuk ta japin shtetesine  apo jo?Them une xhanem....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).