Ujku i detit - Jack London.

Jack Griffith kur ishte i vogel nuk besonte tek Z-ti, por tek Deti. Dhe per fat te mire Jack Griffith u rrit per t’u bere Jack London. Sepse deti, siç do thoshte ai vete, eshte maja e luftes per egzistence. Eshte aty ku njeriu lufton kundrejt forcate te natyres ne menyren me brutale te mundshme, dhe nese fiton e di qe ka fituar duke qene inferior, e di qe e ka mundur me forcen e mendjes dhe te shpirtit ne radhe te pare, shtuar edhe forcen e trupit natyrisht. Ky eshte “ Ujku plak” qe tregon historine e rastesishme te nje kritiku letrar qe per nje seri incidentesh e gjen veten ne nje anije me kolege gati pirate. Nje shprehje mbi te gjitha, qe kapieni i anijes i thote borgjezit letrar : “ Bamiresi…bamiresia eshte si ti thuash Zotit qe Ai nuk di t’e qeverisi boten….”

Posted in Ata që na kanë shpëtuar jetën, Letërsi

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).