TUNDIMI

Pasi forcat tona të Sigurimit asgjësuan bandën e frikshme të Gani G., që kishte zbarkuar në bregdetin e Shëngjinit me qëllim që t’i afrohej kryeqytetit dhe të bënte terror mbi masat punonjëse dhe kuadrot e larta të Partisë dhe të shtetit, armatimet, pajisjet dhe sendet e ndryshme që iu kapën bandës u ekspozuan në Muzeumin [...]

4 Komente

Kjo pra ishte jeta shqipetare ne kohen e komunizmit qe disa mbetje komuniste ketu te PPU thone rrofte komunizmi

Sa shume artikuj interesant,vertet nje pjese e tyre nuk i kishim pare!

Realist po te ishe ti ne vend te Qanies,ke do te merrje nga keto?:

 1. pistoleta Browning,
 2.  automatikë UZI,
 3. krehëra fishekësh,
 4. silenciatorë,
 5. pilula me helm për ujin e pishëm,
 6. harta topografike të territorit shqiptar,
 7. harta yjore,
 8. radio marrëse dhe dhënëse,
 9. thika gjahu,
 10. blloqe shënimesh shkruar me bojë simpatike,
 11. kronometra të markës Bulova,
 12. qindra peta çamsakëzi aromash të ndryshme,
 13. busulla precizioni,
 14. barometra,
 15. anemometra,
 16. sende të higjienës personale,
 17. tufa me dollarë amerikanë,
 18. dollarë australianë,
 19. dhrahmi dhe lekë të reja,
 20. preservativë,
 21. karamele kundër erës së rëndë të gojës,
 22. litarë najloni,
 23. pagure,
 24. ampula morfine,
 25. antibiotikë,
 26. barna psiko-stimulante,
 27. ngrohëse duarsh,
 28. tableta kafeine,
 29. ushqime të thata,
 30. pomada kundër mykut të shputës së këmbës,
 31. çakmakë,
 32. zmbrapsës për mushkonja,
 33. multivitamina,
 34. paketa cigaresh Lucky Strike,
 35. serume kundër kafshimit të nepërkës,
 36. shkrepëse,
 37. pinca,
 38. shiringa,
 39. gërshërë heavy-duty,
 40. darë për të shkulur dhëmbët,
 41. darë për të këputur tela,
 42. dylbi ushtarake,
 43. gypa amplifikimi akustik,
 44. stilolapsa me ngjyra të ndryshme,
 45. fotografi ushtarakësh të lartë të NATO-s,
 46. një botim xhepi të poemës “Lahuta e Malsisë”,
 47. pasqyra fushore,
 48. makina rroje,
 49.  .. veshje kamuflazhi,
 50.  rripa mesi prej meshini,
 51.  çorape termike dhe ndërresa prej pambuku.

O Artian a e kupton komentin tim ,kjo ishte varferia shqipetare,ky ishte spiunlleku qe mbante ne kembe at shtet.Dikure ne fshatin tim nje kooperativist qe ishte kulak bleu nje pale cizme te reja dhe erdhi ne pune,

brigadieri qe ishte komunist i tha:neser mos i mbath ma keto cizme te reja,

u ba bytha e kulakut te bleje cizme te reja, i shkreti kooperativist te nesermen i preu cizmet e reja dhe i veshi ashtu te gjymtuara.

Nga ato mallra qe ishin ne muzeum une do te merja ndonje dollar,megjthese

nuk mund ti kembeja ne lek.

Gjeniale, e perkryer.

Rrenqethje, e sikletshme.

Frike, e buzeqeshje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).