To my current ex-girlfriend and future ex-wife

It is the white man’s burden to be a failed knight in shining armor. I have, on occasion, donned that wretched armor only to find myself in a rather quixotic position: the wench not only did not need saving, she was out to get me. So here we are then, dear X, caught up in [...]

3 Komente

"By the time you swear you’re his,
Shivering and sighing,
And he vows his passion is
Infinite, undying -
Lady, make a note of this:
One of you is lying."

Po c'rendesi ka kush genjen apo pse genjen, nganjehere edhe kur e di qe te genjejne, te pelqen te te genjejne. Pjesa qe vazhdon pas genjeshtres eshte histori tjeter. Casti i genjeshtres eshte me i bukuri, iluzion lumturie qe ne forma te ndryshme e perjetojne te gjithe, por ty te duket se kjo dashuria jote ( e genjeshtert ne disa raste) eshte krejt e vecante. ( une te dua me shume! - Jo, une te dua me shume!  - eshte loje kukamcefti, shijoje sa e ke, se pastaj genjeshter apo jo, dihet fundi...)

Hahaha. Ca me ke kujtu nje histori qe e kam degjuar nga me te vjetrit Qafiro. Ishte njoni qe mbante dy gra, por kjo normalisht ishte shfaqje e huaj mbeturine mikroborgjeze, keshtu qe i bone nje fleterrufe tek Kendi i Lagjes se duhet te nderronte rruget, te mos ishte me te prapambeturen e te vjetren, por t'i bashkohej frymes revolucionare te re. Ky e lexoi, u mendua gjithe naten i frymezuar nga muza e poezise, shkroi nje autokritike dhe e nguli edhe kete ngjitur me fleterrufene. Autokritika ishte pak a shume keshtu:

Kam dy plaka dhe jam i ve,

Por do ndrroj rruge per nje te re.

Bej autokritike,

Dhe pike.

Aida, duket qe ju ne Shqiperi shtroheni ne tavoline perdite me genjeshtren, po beni sikur nuk e njihni. Ne ktej n'Oksident kujtojme qe e njohim dhe s'e dum ne tavoline, nderkohe qe ne fakt genjeshtra eshte pikerisht ajo qe na serviret per te ngrene. Hajde gjeja fillin ktij muhabeti...

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).