Tirana viti zero, shiko online

nga Lenci Deda
Eshte film i vitit 2001 dhe flet per realitetin shqiptar fill pas ‘97 famekeqe.
Mentaliteti i njerezve, frika, iluzionet qe formohen dhe ndarja midis shpreses per te ardhmen dhe nostalgjise per te kaluaren.
Titulli nuk mund te ishte me i goditur.Aty ishte vertet viti zero, dhe eshte interesante ta shohesh tani pas
10 vjetesh se si [...]

13 Komente

Tirana viti zero, filmi me i dobet qe kam pare ndonjere... i dyti vjen Koha e kometes. E kam thene dhe me 1 teme tjeter, Fatmir Koci duhet te beje video dasmash!!!

Bashkohem me mendimin e parafolsit edhe une.

Une filmin s'e kam pare,( e me thene te drejten s'kam as kohe, as nerva ta shof ne kompjuter)  por degjova nje interviste te A. Minarollit, regjisor qe ka bere kete filmin e fundit "Kronike provinciale" dhe sipas tij filmi "Tirana-viti zero" ishte film i mire, me i mire se filmi i tij . I bie qe ky film qe ka bere Minarolli te jete cope-cope?! 

Une e kam pare menjehere kur u shfaq ne kinemate e tiranes.

Sigurisht qe nuk eshte ndonje veper arti e admirueshme.

Por eshte nje film qe ze vend ne listen e filmave shqiptare. Si te thuash ploteson nje vend qe ishte bosh.

Koci tenton te beje kinema ndryshe, krejt ndryshe nga tradita shqiptare e filmberjes. Nuk ka sukses per mendimin tim, por ben nje perpjekje te denje.

 

 

Behar Mera ktu? E kom pa ket un. Dhe do e shof ene i her besoj, sa me qit ca malle.

A ngjaj si Shvarcenegeri, thote ?    smiley    smiley   

Ne fakt, pervec filmave te Anagnostit dhe te Xhuvanit, nga keta filmat e tjere shqiptare te viteve te fundit s'me ka ngelur ndonje gje tjeter ne mendje. Ku e di une se c'kane ca ngerce, ca histori si te stisura me zor, aktore qe duan te jene reale, por bien ne qesharake...

xhuvani mua me inatos.

me duket si ata qe trafikojne ikonat e kishave... por ne kontekstin e kinemase...

Mbase eshte ashtu, por te tjeret mua me duken kot fare...

pse ka te tjere ???

smiley

E qepa! S'ka! smiley

Pash nja gjysem ore.Mund te them qe ishte nje film jevgjish,me vjen shume keq me disa aktore te njohur si R.Ndrenika RBulku e ndonje tjeter qe me kete film kane injoru veten.

Filmi nuk ka nje subjekt te qarte,nje histori te te mirfillte, per vitin "zero" 1997! c`te them,dobet dobet.dobet ,...

Nuk eshte film ky,se si ky filmi edhe une e bej me te mire .....marr nje kamera digitale ,dhe shetis,....nejse mbase e kam gabim,duhet ta shikoj deri ne fund..por jo tani se do i fus nje gjum!

S'eshte ndonje film i jashtezakonshem, po edhe ca masakrimi qe i beheshin siper me duken te tepruara. Jam gjithmone i mendimit qe kur behet fjale per art me shqiptaret duhet te jemi pak me te bute e tu falim edhe gabime sepse kane nevoje per ndihme.

 

Nga ana tjeter, keta filma behen ne Shqiperi keta ju sjellim. Skemi ça me i be!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).