“The Velvet Underground”: punk-roku që zbuloi fjalën

nga Post Spleen
Ekziston një shprehje e famshme për “the Velvet Underground”. Shprehje që rrëfen në një fjali atë që ky grup arriti të përcillte e të shkaktonte me jehonën që ende sot merr e jep forma të rok-punk-ut. Aj që thuhet është se vetëm 100 njerëz i kanë dëgjuar këngët e “the Velvet Underground”, por [...]

1 Komente

Shkrimi shuuume i mire! Edhe une mendoj qe jane ndoshta grupi qe ka ndikuar me shume rrjedhen muzikore te pas viteve 60' dhe gjurmet e ketij ndikimi i gjen dhe ne muziken e diteve te sotme. Pastaj te kesh ne te njejtin album dy zera si te Lou Reed dhe Nico eshte gje qe ndodh vetem nje here.

 

p.s. meriten per ate shprehjen e ka Brian Eno.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).