The rain

It comes down all around
It sooths the sky
Makes us cry
Why? Because
It’s a path…

The rain makes you think
about mistakes and about
Who you are. The rain is
A million tiny drops of memory that
Consume you with hate, happiness
And guilt.

by Aleksander

15 Komente

Aleksander, if you read this (and I really hope you dont)...You' the Man!

 Ky eshte ai cuni i vogel me duket. Poezia eshte shume e bukur, por mua me duket e frikshme qe nje femije te shkruaje gjera te tilla. Seriozisht. Une po te isha i jati, do e rregjistroja ne nje klub futbolli dhe do ia ndaloja qe te rrinte ne shtepi pervecse per te ngrene dhe per te fjetur, te pakten per nje a dy vjet. 

Avocados, na sill ndonje gje tenden se u be kohe qe nuk ke sjelle gje.

The rain is
A million tiny drops of memory that
Consume you with hate, happiness
And guilt.

Cun i vogel me keto vargje?! Sa i vogel? C'kujtime urrejtjesh e fajesh mund ta brejne nje femije?

hmm, harroni komponentin e imagjinates Ana,

nuk di c'lloj femijesh keni qene juve, une si aleksandri skam ditur te shkruaj, por ndjesite dhe perceptimet i mbaj mend shume mire, ndaj nuk habitem qe ai i ka. Per tu habitur eshte sa mire i radhit ne vargje. Dhe kjo sdo te thote qe keto ndjesi e mbysin ate, thjesht i vijne natyrale, pa penguar komponentet e tjere feminore te jetes se tij, besoj une.

Na fal Av se po e analizojme femijen .

zoti e ruajte smiley

ça i bone komponentit smiley

e mer mire tashti, larmine ne te shkruar jua kam lone juve artistve, kurse ne poplli shyqyr qe arrijme ta thomi llafin qe kemi n'kry smiley

smiley

Mer po cer i bone, po t'thena!!! kAmponentit!

ps. teoricJenTJa modhe paskshi qen ne ti moooo....

une kamponent mer thashe, ju kerceni perpjete a thu se thashe kamanstuntra smiley

 

smiley

ps. "nuk e the nji fjale te mire".... dimer. heshtje pa fund....

pps vazhdimin e di flori smiley

Av, good to see you.

ne vazhdim te asaj qe thot PF, trajnerit thuj ta provoje si "play-maker" fillimisht, mes-fushe, qender. Kaq thuj ti, e kupto vet ai.

Nji cokollate prej meje, cunit! Milka!

Hiiii! Sa mirë që e hapa këtë faqen! Falemnderit Av.

Një tifoze e Aleksandrit. : )

 

p.s. Lereni ore kalamanin rehat, oj këta! Kalamanjtë janë të mençëm, e gjejnë rrugën vetë. Të rriturit i fusin shpesh nëpër qorrsokaqe me teoritë e tyre të ekuilibrit.

Une e kam dashur opinionin de fua profesionel te nje peshku per ceshtjet e fajit, lumturise dhe urrejtjes tek femijet, se mua me sy te lire vetem 'konsumi' me duket koncept i avancuar, te tjerat coku ma mbushin syrin per autentike.

Po qe osh e fell, osh e fell, se kam ca minuta qe mendoj per 'path'-in, e vetem si renie po arrij ta konceptualizoj (ka shku keq puna kur rruga duket e drejte dhe njedrejtimshe).

Tropizma,

edhe une tek ajo e "konsumimit"  ose "shpirtbrerjes" e kam fjalen... Me duket ca e rende qe nje femije te mendoje ne terma te tilla faji, urrejtje e lumturie qe te hane shpirtin perbrenda.

Ndoshta jam me e ndjeshme sec duhet kur bie fjala tek femijet dhe femijeria per arsye te miat subjektive. smiley

 

T'mushme!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).