The new home for "5 Heronjte"

( Can you spot them - they ARE in the photo!)

I met a friend this week on a visit to Shkoder.
He came up from Tirana by train.
When I met him, he told me that he had found the 5 Heroes.( and full credit to him - because they are NOT easy to find)
he said to me...."They are in a rubbish dump just outside of the city!"

So yes - it is true - the 5 heroes have a new home!!

...and yes there is some good news.
You can actually view the beauty of this sculpture from above and not just below. You can actually touch it. You can actually appreciate just how great a work of art it is.
That is really good!!

...of course, that is if you can actually find where the 5 heroes are!

They are in the middle of nowhere.
wait...that is not true.
they are in the middle of a rubbish dump....way outside of Shkoder....

The only people there were two men burning rubbish and a donkey!

Talking of donkeys.
What a stupid decision to send them here!!

And there is more...
I went to get my wife a birth certificate and family certificate today.
First of all, why does she have to have a birth certificate dated within the last 3 months?!
Her details of her birth do not, and never will change, so any birth certificate will ALWAYS be the same.
Anyway, whilst i was there , and waiting ( as you do for a certificate!! - usually for most of the morning!) I decided to check the maps on the wall to see what zone we are in for my wife's identity card.

Maybe I just got very stupid or disorientated, or maybe geography was never my strong point, but I could not find where we live!!

I mean , we live at "5 heronjte".
How difficult can it be to find that!!!

Then I realised the problem.
" 5 Heronjte" does not exist anymore...neither does Rruga Çlirimi....nor nearly every other road in Shkoder. they have all been renamed.
I now live on rruga Qemal Draçini, Sheshi Demokraci, Shkoder. ( ?!)

So here is Sheshi Demokraci!
The lasting legacy of democracy....

I remember seeing a Documentary in 1994 on the BBC in the UK, before I came to Albania. It was by Andy Kershaw a Radio One DJ on a visit to eastern Europe and of course - to Albania. His program only lasted 30 minutes and , 15 minutes were for Albania. I always remember how he finished off his report. he was up in the mountains somewhere having been invited to a wedding. There, he was with Albanians sitting on a wooden seat drinking raki and toasting the happy couple....
As the day went on, someone got in a Mercedes car and started driving round and round a field...as there was in fact no real road to the house where the wedding was celebrated.

The film showed a group of mainly young men laughing as the driver reversed in circles at high speed in a huge field....and Andy Kershaw gave us his prophetic words...

"My lasting view of Albania.....

Travelling at high speed into democracy - but in reverse gear - not knowing where they are going!"

12 Komente

Travelling at high speed into democracy - but in reverse gear - not knowing where they are going

Shame on us! I feel so embarrased by reading these lines written by a foreigner that lives in my country by hitting the nail right on the head. smiley

Cer me te thone, o anglez (besoj se je anglez); turp, mer, shum' turp me vjen... A behet ndonjecik me e lehte gjithe kjo, po te them qe jam a die-hard fan i Stones & Beatles?

anglez komunist. skocez bilez. cka i bie albanian. albanian ce besa albanian. a te gjithe ata qe quhen albanians jane komunista? qenkam jashte rrace? bilez se eshte turp qe flas keshtu po komunsit alla shqiptarece se te jesh nje komunist do te te doja shume me shpirt. i love komunism and komunists, hiqi nga historia. sapo me kujtohet historia i feel sick me komunsitat. me vjen me vjelle...

paska marre pamje ai monumenti i varrezave te deshmoreve. i like it. duhet me ngrite zanin vetem qe ta bejen te bukur si varrezat e oficereve angleze ne tirane. that's it.

masanej ajo rruga clirimi mundet me e pase pase nje emer me perpara qe ia kane heqe me ia vu clirimi. se shkodra eshte me e vjeter se sa clirimi besoj?

don't ever stop telling histori where its convenient to u, go on telling history to the end, othervise u are becoming a liar, scocezo.  

Boll se le nam me keto historira. Skocezi nuk ka pa bastarditete te ketij lloji me pare.

Ai e di se njerezit merren me pune e ecin perpara dhe ca shikon shikon qe ne shqiperi merren me budalleqe gjate kohes qe i kane fute injetron.

Ba me e pyt njat skocezin ai pagun dritat njai kadosh?? se ball ka vujt shkodra prej komunizmit me pagu dhe dritat.

thu ti!

e njeh historine e skocise qe flet kaq i sigurte. kush ka then qe te mos paguajme dritat. ajo cka une po them eshte se ne vend qe te ngreni zerin per te kerkuar qe varrezat e dehmoreve ne shkoder te mos perdhunohen ashtu, duke i kthyer ne depozite mbeturinash, ju u qani hallin pese komunistave te vrame nga shqiptare te tjere. pse vlla nuk e ngrini zerin, ta firmosi edhe une nje peticion qe varrezat e deshmoreve te cilesdo pale te jene te mos mbeten ne ate gjendje, po do zihemi pse nje skocezi?!! i pelqenin 5 heronjte me teper se shatervani? sa hapesire te gjelber publike ka shkodra? pse nuk ankoheni per kete gje? i pelqente rruga clirimi me teper se emeri i nje qytetari te shkodres. mah, stronzate. me oke

Rruga Clirimi ka simboliken e vet, meqe Shkodra eshte qyteti i fundit i cliruar.

Sa per Varrezat e Deshmoreve ne ate gjendje nuk i la Skocezi po i lane vete shkodranet qe votojne per njat bashki e kshill bashkiak keshtu qe peticioni eshte te flasesh ne vesh te shurdher.

Sa per shatervanin qe do behej ne vend te 5 Heronjve kam nje frike se mos ngel si shatervani te Zogi zi!!! do mbushet me mbeturina e do behet akoma me i shemtuar sec eshte tani qe nuk ka asgje.

Shikoni ne ca gjendje te mjerushme jeni katandisur quni edhe Skocezin komunist se nuk ndan te njejtin mendim me ju. Skocezi qe merret me punet e zotit nuk ka mundesi te jet komunist po nejse si t'deshironi ju.

se Ball ka vujt shkodra prej komunistave.

sapo me kujtohet historia i feel sick me komunsitat. me vjen me vjelle...

Per cilen histori po flet, per ate c'ka komunizmi beri ne Shqiperi? Sepse, po te jete ashtu me duket se edhe keta "pseudo-demokratet" qe jane ne pushtet sone po bejne te njejten gje qe kane bere komunistet dje.

Ky eshte turpi me i madh qe po i behet nje kombi. Thjesht ne emer te komunizmit t'i vihet kazma c'do gjeje, thjesht sepse eshte ndertuar nga njerez te thjeshte te cilet besuan ne idealet e pastra komuniste. Te lutem mos te verbohemi nga kjo ndjenja fallco e demokracise sepse ne po shkojme mbrapsht sic ka thene Andy ne emisionin e tij te BBC qe "ne jemi nje popull qe po shkojme mbrapa edhe s'dime se ku po shkojme, me marshat e demokracise"

Me beso nuk po flas ne anen e komunistave sepse kam vuajtur nga ai sistem nje jete te tere, me persekutime dhe me burgime. Ta them kete qe te mos mendosh qe dua te mbroj ate sistem i cili na ka shkaterruar te gjitheve, por te lutem le te behemi me objektive dhe ti shikojme gjerat me gjakftohesi dhe te mos hidhemi si pleshti vetem e vetem sepse disa ndertime jane bere nga komunistet.

Tana t'mirat se je edhe prej Lezhe!

lule!

e ke degju noj here fjalen holodomor?

filet per 6 milione ukrahinas te vrare nga shteti komunist i bashkimit sovjetik ne 32-33. ke degjuar per masakren e vollgogradit? nje miks komunisto-nacional-socialist qe mori jeten e miliona njerezve te thjehste. ke degjuar per masakren e buzemadhes ne 45? ke degjuar per mijerat e klerikeve e femijeve, e grave, e njerezve te shkaterruar jetesh prej komunizmit. that's why i feel sick sa here flitet per komunizmin.

tashti, une kam bere shkollen e mesme ne shkoder. dhe e dua mjaft shkodren. po ketu kur flitet ka plot gjera qe jane me mire te mos thuhen. kur te flitet per 5 herojnte duhet te jemi te ndergjegjshem dhe te marrim gjerat per se mbari. kush ishin 5 heronjte? pse jane 5 heronjte ne qender te shkodres? pse nuk ua kane bere ne rreshen a ne lezhe monumentin 5 heronjve? a meriton shkodra nje bust tjeter apo keta cunat ishin ata me te cilet identifikohet shkodra?

njeh ndonje shkodran ti? e njeh realitetin shkodran? pse shkodranet e kane ndryshuar menjehere emrin e lagjes 3 heronjte ne serreq pa ua imponu askush? pse ne shkoder lagjet e rruget kane mbajtur emrat e vet ne slang edhe pse sitemi u kishte vene emer tjeter? keto duhet te kemi parasysh. a e meriton preng cali nje monument ne shkoder? po oso kuka? kush e ka shpalle pavaresine ne shkoder? kush e ka cliru shkodren? duhet tu pergjigjemi te gjitha ketyre pyetjeve dhe pastaj te flasim. per nje kuriozitet timin kam lexu mjaft per etnografine e zones se quajtur dukagjin dhe besoj se e njoh mjaft mentalitetin e kesaj zone.

une nuk kam asgje kunder 5 heronjve, besonin ne ideologjin e tyre, dhe ve bast se po te kishin jetuar do kishin perfunduar si gjeneral gjin marku e co. po vdiqen me heret. jam teresisht kuder cilesdo ideologji qe kerkon te imponohet me dhune. ne qofte se keshilli bashkiak i shkodres ka votuar nje dicka te tille e ka pase nje arsye dhe besoj se edhe ata qe kane votuar jane njerez si ne, jane kusherinjte tane, vellezerit tane, jemi ne. sepse nuk ka asnje mundesi qe ne te jemi me te mire secili se nje keshill bashkiak. edhe pse shkruajme te nje forum kryesisht i majte, edhe pse ish komunistat vazhdojne te kene pushtetin intelektual ne boten shqiptare, historia do rishikuar. dhe kjo besoj se ka priahqejfet e veta po ne fund do shestohen gjerat dhe do kemi nje histori e sheshe e rruge te te gjitheve. me komunista e me ballista qe kryqezohen te kisha franceskane, me burra shteti e me kacake qe kryqezohen te teqeja bektashi.

ateher do kemi nje shqiperi per qejfin tim. me dritat qe lidhin kisha e xhamija per feste te pavaresise. do e bej nje dua per ate dite. ndize edhe ti nje qiri, please...

 

Shkinaks, pa tani pas 17 vjetesh u kujtuan te vene drejtesine ne vend keta palo pushtetare? Keta po i vejne kazmen me shume sec ja vuri E.Hoxha ne kohen e tij? Me urrejtje nuk sillet asgje pozitive. Dhe nese ti, une apo gjithe ata te tjere qe jane vrare, persekutuar, do fillojne te bejne te njejten gje qe kane bere edhe ata dje, atehere ne kemi deshtuar ne cdo drejtim.

Tjetra, pse te mos merret kjo qeveri me ata qe kane krijuar vertet dhimbje, por po merret me 5 Heronjte e Vigut? U zgjidhen gjithe problemet e tjera qe te kujtohen per emrat dhe mbiemrat e ketyre qe jane keqperdorur nga sistemi i kaluar?

Une s'jam rritur ne Shkoder dhe si di me hollesi historite e atij qyteti, por besoj qe po ti pyes ata njerez qe jetojne ne Shkoder, kush eshte problemi me i madh qe ata hasin keto dite, se besoj qe do thone eshte 5 Heronjte e Vigut?

Aman, se jam e lodhur nga bastardimet e Berishes & Co. Ai tallet me ne me keq sec eshte tallur sistemi qe kaloi, dhe te gjitha keto ne emer te "demokracise". Me ze tmerri kur mendoj qe kemi nje komunist fund e krye edhe flet per demokraci, per drejtesi, edhe per rregullim te nje shteti.

Turp!!!!

per shkinaks: "Neqoftese aksiomat nuk do t'ju interesonin mbreterve, ata do perpiqeshin t'i pergenjeshtronin ato".

E kam fjalen, te mos shikosh dicka te mbrapshte ne gjithe kete histori, te perpiqesh ti vesh korniza morale nje veprimi te tille, per mua etikisht te shemtuar, kjo kerkon vertet vullnet dhe arsye mbreti. Ta them kete pa asnje ngarkese politike. Ta them me shume keqardhje per Shkodren.

I qenka shtu peshkut nji zdryps i ri po part time vetëm. smiley

Ba me e pyt njat skocezin ai pagun dritat njai kadosh?? se ball ka vujt shkodra prej komunizmit me pagu dhe dritat.

Fckng A.

 

nuk po te marr vesh o J.

pyetja ime ishte ne gojen e nje shkodrani demokrat!

se aq sac eshte perqindja e fitores se PD ne shkoder aq eshte edhe papagueshmeria e faturave te dritave.

dhe pyes po qe se ky skocezi do me u bo tamam shkodran nuk duhet ti paguj ne te kundert eshte komunist smiley

 

@shkinaksi mos u bej patetik per ato shifrat e ukraines e te rusise se nuk e ke idene fare, ata nuk rrojne si ca ketu qe per cdo gje perserisin te kaluaren.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).