TERSI NË FIZIKË

Shpesh ndesh në artikuj, në revista ose botime popullarizuese të shkencës, ku analizohet e ashtuquajtura “fizikë e fantashkencës”, ose mundësitë që teoritë dhe teknologjitë e përshkruara në një roman, tregim, ose film të atij zhanri të kenë ndopak shans për t’u realizuar ose vërtetuar.
Më rrallë, por bindshëm, ndesh edhe në artikuj të tjerë, të cilët [...]

5 Komente

Rekomandoj fuqishem leximin e artikujve burimore te ketij shkrimi. Ideja eshte lbyrese fare. Jo aq "tersi" si i tille (ne fakt une nuk pashe gjekund "ters" mirfilli, edhe pse "tersi" si ide e rrjedhur dhe e pershtatur nuk rri aspak keq), se sa ideja e nje lloj "vetedije" dhe "veterregullimi" te materies ne nivelin me elementar qe mund te behet, ne grimcat qe kane/japin vetine e mases ("mass" - mos e ngaterroni me peshen).

...po bre po, Kg vs N ...

edhe pak edhe thashe se isha ke Blog Shkenca smiley ....por ncuq xhaxhi...

interesante interesante..

smiley

Ideja ne vetvehte eshte e cmendur ne fakt (dhe prandaj aq intriguese), por shyqyr... Higgsit... smiley ajo do kete rast te vertetohet shpejt.

Ndersa mu me lengezoi teoria qe 'e ardhmja' nuk po lejon LHC-te te funksionojnesmiley

well, gjithekohesia e Zotit eshte nje koncept pak i veshtire. Zoti kudo (panteizmi) eshte still OK. Por kur futet Koha ne mes, them qe neuronet ndjejne nje fare friksioni. Nuk thone kot "sand of times"... kokrra rere ne ingranazhe kinda thing.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).