Tave me spinaq dhe patate

Per te tere ata qe me kerkuan gatime te lehta pranverore , ja ku vjen kjo recetesmiley Per nje tave (varet nga tava dhe sasia e perimeve dhe erezave te perdorurkjo recete jepet per nje tave te vogel me diameter rreth 20 cm). 5 patate mesatare 1/2 kg spinaq 1 luge nenexhik (mente),koper e grire holle,majdanoz) salce beshamel ( Per salcen [...]

50 Komente

a ti rrofsh moj goce !

smiley

Kjo po Tushe qe ja vlen,apo jo.

Bobo, kush lan spinaqin...

ja vlen ere ja vlen.

po sikur te hapte nai gjelltore ne tirane kjo Eni, ku te na i bonte vete, mo mire do ishte, se kshu ne pertojme smiley

smiley

ose i sherbim urgjence per ato qe interesohen mas orarit zyrtar..

ose per ato qe ju ka squll zarzavatja smiley

e q'u kshillun me shku ke zarzavatet e kinezit smiley

right !

Dhe qe nuk tha as falemnerit si shqiptar pa edukate qi eshte smiley

smiley

robit po i lute tepeleku i kokës, ishte n'dite t'hallit... hahaha

Lene, lene kët muhabet se jam koritë.

ske faj jo,

me tu squll tre patellxhanat ne shpi te lun tepeleku i kokes qi cke me te smiley

apologies accpted smiley

e ça t'bojte robi? Kishte i pytje, shkoj ke pytjet dhe instruksionet thoshin :"

Pyetje: Pyet Peshkun, dhe komuniteti përgjigjet. Ky seksion ju lejon të vendosni pyetjet tuaja për çështje të çfarëdolloji. Postimi juaj do të publikohet menjëherë.

 

Faqen e zeze kishte po s'mla pa gjo smiley

Une votoj 100% per idene e Tushes! Eni, duam restorant! Po dhe ca embelsira, te lutem! smiley

ore shokeni  jeni shume te miresmiley

restoranti cik veshtire tha se paku he per he, por sdq kam nje projekt tjeter ne kokesmiley

se di se kur mund te realizohet se jam qamet e zonme dhe du me msu me shume rreth kulinarise me ja dhene hakun punes si i thone , por du me e bo patjeter ket gjone tjetersmiley

 

 

lum si ti qi ke gjona qe do me i bo ene projekte smiley

mos na e vej re  se ne vec me xone fytin dum smiley

 

desdemona:une per vete vdes per njerez qe i pelqen e ngrenasmiley

ka lezet

Enka, mos harro embelsirat e mia! amanet! smiley

patjeter do perpiqem te ve dickasmiley

po mi po ku e paske hallin ti.

Do ta provoj ta gatuaj njehere neser. Kom per ta shoqeru me nje tarator me tranguj e hudhna njoma.

edhe dicka per kungujt, kaq shtrenjte edhe ata mund te jene ne kete sezon, po flisja me mamin sot ne mengjez dhe po me tregonte nje recete me kunguj edhe e pyes qe a e ke gatuar kete ti, me thote do e bej po po pres qe te ulen kungujt ahahahahah

Ketline, prit kur te vije Eni qe te te jape pergjigje per cmimet, se ne ketu... aha... s'dime te gatuajme, s'dime as te bejme pazar... smiley

jo mi une boj pazar por spys sa o kilja.

mush qesen sa te kem qejf, ene jap leket per aq sa bojne .

pertoj me bo hesape , pjestime etj etj smiley

 

Edhe une ne ket kuptim e kisha... dmth. qe s'pys per cmimet se s'rri te vras menjen se sa bo ai, sa bo ky... humbas kohen kot... se llogarite prape s'di me i bo.. do t'haje i cik n'kanar shitesi/ja smiley

Eni, kjo është e ngjashme me musakanë...do ta provoj. Ndërsa, për sot në drekë po gatuj bamje me mish smiley

Ti desdemonë sikur kam nigju qi pëlqe bishtajat, apo osht thashathem smiley

Lene c'thojn mileti...  smiley  ajo do beefsteak NY strip 36 oncesh mi... ene jalla...  smiley  

hahaha ka munsi ka munsi, po un e dijsha vigjetarione por me paska rrejt smiley

Em cte duhet ty me gocen ore ik ha hashure ate bej, dhe mos u fut ne biseda kur diskutojne femrat, apo je qefli hashuresh ahahahaah

Desdemona jam me ty zemer ta dish, dhe skam per te bere kurre ashtu kur-ban

mire zemer,

ma bone zemren mal smiley

smiley

belle e dashur une musakane e di qe eshte nje lloj gjelle me presh, ti si e di?

 

emo lolsmiley

ene une si belle e di musakane, pa lidhje me preshin smiley per zotin.

Eni, une se kam ngrene ndonjehere me presh, por perdoret me patate, mish, dhe kjo salca beshamel, dhe shtrohet pjese pjese. Do kete ndonje recete edhe me presh. Une preshin e perdor tave te pjekur ne furre edhe del shume e mire. Too bad qe sjam ne TR se do te isha bashkpuntore ne disa receta per restorant smiley

 

ne TR preshi eshte mjet fluturues jomotorrik smiley

po po belle, une vdes tu vej bisht gjerave smiley

Em, mu bofsh kurban ene ti megjithe ketlinen smiley

U pa puna me ardh pergjithmone ne tirane me jetu se i paska me lire se rrethet. Me  thuaj ku punon ne ministrine e bujqesise?

ke paradhoma e Jemin Gjanes smiley

enka,

rrofsh dhe i here qe e plotsove porosine e gjelles pranverore

Se une  sot me tere mend u ngopa me luge bosh dhe e kam ngrene me mend gjellen tende se jam tuj heq shume keq prej stomakut dhe kam 24h pa ngrene smiley

tashti po iki te ha i cike buke me djathe smiley

hajt ju bofte mire atyre qe do ta gatujne musakane e enkes

Buke te thekur, djathe, nje veye te zier edhe rigon, edhe do jesh qiqër smiley

te shkume rrusho.Belle thote mire.

dhe nese ke te perziera ziej pak nenexhik te thate ne uje dhe pije si caj me ca pika limoni siper po deshe te permbledh pernjeheresmiley

 

Belle du nje recete per kerpudhat po se pate zamet, kam edhe mish te bardhe, meqenese te pelqen gatimi mos gabohem. Me kane dhene menune sot me gatu kerpudha o do ti qash me thone o dil nga shtepia, po ku te vete une e shkreta. Zgjodha me i gatu keto po sdi se si me ndihmo te lutem.

hahaha Enka ti je me e shpejte se nënëmadhja mi rrusho smiley

Enka flm shume, si me porosi ma ke prure kete me pilaf dhe me kerpudha se e kam ngrene para nje jave diku po me erdhi zor me pyet te them te drejten, dhe me peqeu shume. Edhe njehere zemer rrofsh, je shume e mire

Ketlina, mbreme kisha kerpurdha per darke, por vetem i kaferdisa me vaj edhe i hodha pak vere te kuqe siper. Per cfare mishi te bardhe behet fjale, gjoksi i pules?

Ja te pyesim  nje here Enken mos ka ndonje recete me kerpurdha. O Enkaaaaa i vjen ne ndihme Ketlines mi? smiley

Belle po per ate e kisha llafin edhe une per gjokset e pules , une i bej edhe keshtu si puna jote i kaperdis kerpudhat me gjalp i bej une i shuaj me vere te kuqe, pastaj ne nje tigan tjeter skuq mishin e pules i hedh pak miell nja nje luge pastaj uje ereza te ndryshme, perdor shume ne gatime vegeten qe i jep shume shije gjelles, pastaj hedh kerpudhat dhe i ziej ne zjarrte te ngadalte, po thashe ta nderroja njehere.

Qenka kthyher ne "Peshqe te deshperuara" ketu!   Llafazane!   smiley

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).