Surrealizmi jam unë!

Për të shkruar për Salvador Dali do duhet më shumë përkushtim dhe kohë, por unë dëshiroj që këtë datë 3 qershor t’ia kushtoj atij dhe asaj që ai më ka sjellë. Kjo është për atë që ka shënuar vitet e pikturës surrealiste.

Nuk është lojë fjalësh, as mendimesh. Është realiteti Dali-an. Si punonte? Ai thoshte [...]

3 Komente

Mezi po e prisja kete artikull per Daline-ne, por mbeta pak i zhgenjyer. Prisja nje analize te surrealizmit ne vepren e tij, por shkrimi m'u duk nje mish-mash idesh e pjesesazh qe sikur nuk lidhen me njera-tjetren.

Hi Xixa,

Nuk desha nje analize te thelle te surrealizmit ne pergjithesi, por te pakten nje justifikim per titullin e vene.  Shkrimi jo vetem nuk e ben kete gje por nuk me duket as baze e mire qe te terheqe dike drejt ketij gjeniu. Nese Kembengulja e kujteses eshte nje nga pikturat e tij me te njohura (ne mos me e njohura), shpjegimi per te dhe per pikturat e tjera ne shkrim eshte shume i vagullt.  Shkrimi s'mu duk as analize, as biografi, as shtjellim pikturash.

Mua me pelqen shume Dali, kam lexuar shume libra per te dhe kam pare shume nga veprat e tij ne muze te ndryshem.  Thjesht m'u duk se shkrimi nuk e permbushi ate qe propozonte ne titull.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).