STREHA E FUNDIT VIRTUALE

Na ishte njëherë një forum shqiptar diskutimesh online, i quajtur Alb-Club, i cili që prej themelimit në 1999 e ndoshta deri në fund të 2005 ishte më i ndriçuari, më i gjalli dhe më liberali i forumeve të shqiptarëve në Internet, ku u kultivuan fryma e lirisë së fjalës dhe dialogut dhe ku pjesëmarrësit u [...]

69 Komente

Eh mer Xhaxha!

Nuk e di nëse rreziku që mund t'i kanoset peshkut vjen nga llafazanët apo nga ata që nuk marrin pjesë në diskutime.

Kritika si kjo e jotja, kanë bërë dhe Klosi e Tufa ndaj diskutimeve të peshkut, por asnjëherë nuk kanë ardhur, me gjakftohtësi dhe me integritet intelektual të paraqisin dhe të diskutojnë argumentet e tyre. Nuk është ndoshta kjo mungesë kuroajoje(ose indiferentizëm i tyre për të mos thënë mëndjemadhësi) që i bën llafazanët që të kujtojnë gjithnjë e më tepër se kanë të drejtë?

Keni të drejtë që të na cilësoni si ata budallenjtë që hidhen të nxjerrin gurin që një i marrë (apo i mënçur) hedh në lumë, por mos na i nxirr kaq të përsosur dhe pa të meta e të pafajshëm ata që hedhin gurin.

Ju thoni:

rezultati kryesor i histerisë konformiste të kombëtaristëve në forumet është kolapsi i forumeve vetë

Atëhere në këtë rast, jepni edhe spjegimin se pse u kall në dhe AlbClubi, por ndryshe nga AlbClubi, peshqit gjejnë kohë dhe për diskutime të tjera të ndryshme nga ajo që ju kishte mbyllur sytë tek AlbClubi... në këtë mizëri komentuesish gjen përzjerje nga më të ndryshmet të bindjeve politike, shijeve artistike, fetare, seksuale, nacionaliste etj etj, që sado të shikosh të vënat majë më majë në ndonjë diskutim të veçantë, të njëjtët persona mund t'i shikosh duke qeshur tek një temë tjetër... Ndoshta nuk egziston aq mëndjemadhësi tek llafazanët e peshkut që të pretendojnë se i dinë të gjitha.

P.s: Kur u diskutua Klosi, nuk mbaj mënd që ndokush të jetë ngritur dhe ta ketë cilësuar tradhëtar i kombit... nëse Klosi jepte opinionin e tij, ç'dokush prej nesh thoshte të tijën... nëse për ishAlbClubsat këto diskutime duhet të vishen patjetër me një petk të caktuar... atëhere vërtet që mirë i është bërë AlbClubit.

Edi, ku mendon ti se Peshku shkelqen me shume, si blog dhe komunitet virtual, dhe ku çalon me shume, dhe si mendon se mund te permiresohet? smiley

P.S. Peshku, pa lidhje me temen; ka qene si opsion qe artikujt e importuar automatikisht te mund ti rendisje simbas votave, dhe nuk eshte me. Mendoj se ishte opsion i mire, si nje mundesi shtese per ata qe s'kane kohe te shfletojne te gjithe artikujt e importuar.

Xhibi, Peshku shkëlqen në atë që, megjithse bashkë me ty, ashtu si dhe me të tjerë, mund të jemi zënë ose bërë lëmsh rreth ndonjë argumenti të caktuar, asnjëherë për ato "përleshje" nuk e kemi bërë vehten që të mos vlerësojmë arsyetimin e tjetrit ose të mohojmë bashkbisedimin për qindra argumente të tjerë.

Kjo ndoshta dhe për vetëdijen e shumë prej nesh, që nuk kemi nivelin e duhur të njohjes së të gjitha problemeve për të bërë si specialistë, që na lejon që të themi tonën, dhe me po aq lehtësi të hedhim poshtë atë që thotë tjetri.... është ndoshta Mëndjemadhësia e ndokujt që kujton se i di të gjitha dhe që pretendon që fjala e tij nuk duhet të diskutohet ai që do t'a bënte të ndjente vehten vërtet peshk pa ujë ndonjë... dhe deri sa të arrijmë në atë nivel mëndjemadhësie... do jenë kalbur dhe dhjetra AlbClube smiley

P.s: Spse peshku atë opsion ja lejonte dhe të paregjistruarve dhe atyre që nuk linin komente.... kishte sa të doje (dhe e kam provuar në lëkurën time) që, pamvarsisht se çfarë argumenti trajtohej në artikull, i mjaftonte të shikonte emrin e autorit dhe jepte vlerësimin e tij. Këtu p.sh nuk më duket e drejtë: Ky artikull është shkruajtur në një blog personal dhe për të shprehur se si e mendon autori i atij blogu... kush të dojë të japë vlersimet e tij, le të shkojë dhe të komentojë tek blogu i autorit ose në mos të ketë gjë për të thënë, të mos vlerësojë.
Më ngrihen nervat kur, akoma pa dalë mirë artikulli e shikoj me një yll... nuk besoj që ai që e ka dhënë atë vlerësim të ketë lexuar artikullin... dhe kjo është ACARUESE!

Ose nëse duhen bërë vlerësimet, atëhere duhen bërë disa vlerësime: për ç'trajton, për se si e trajton, se sa është i rëndësishëm që të ndiqet ky argument etj etj.

Edo ta mbeshtes shume sa thua per vleresimin.shyqyr qe e paskeni heq kete gje se me dukej shume medioker nje vleresim me 1 ose 5 yje (pa rendesi se sa jane yjet e theksoj) nese nuk jep mendimin tend rreth ketij pelqimi.jemi ketu per te folur apo diskutuar gjera apo jo?

atehere ai qe interesohet dhe vlereson duhet ta ndihmoje diskutimin.

E dashur Enka, s'më pëlqen fare toni se si ma thua atë fjalë smiley

P.s:Kur thua "shyqyr që e paskeni heq" nuk e marr vesh se pse më fut edhe mua tek armiqtë e komentuesve smiley dhe... nuk është hequr (shiko që mund të bësh akoma vlerësim smiley&nbspsmiley

Xhib,

Le te lulezojne 100 lule, le te konkurojne 100 shkolla (sic thoshte Miku Yne i Madh Mao Ce Dun smiley

Ne kete forum ka vend dhe hapsire per te gjithe: analiste popullore, intelektuale kozmopolite, atdhetare folkloriste, filozofe postmoderne, poete bejtexhinj, mendimtare butaforiste, kritikonjes nihiliste, tellalle glorifikues, -fondamentaliste antislamike, memedhetare -qytetare te botes, adhuronjes te mixhizmit, kundershtare te majtizmit, partizane te antiglobalizmit etj. etj. etj.

Ajo qe e rrezikon kete blog te kthehet ne nje pellg te peshtire eshte:

-Antikultura e sharjeve, peshtymes, baltes, etiketimeve dhe personalizimit te debatit;

Te futesh ne  kete lume anonimati duke e ditur qe nuk eshte nje "lum i shenjte"  dhe  te notosh "pa u lagur " eshte e veshtire. Ceshtja eshte qe kjo rrjedhe te mos kthehet ne llum dhe baltovine.Kete e ka ne dore cdo kush qe preferon dhe deshiron te behet pjese e nje debati njerzish te qytetaruar.Aq me teper qe shumica e flamurkave te anetareve te ketij forumi valevitet ne kasabate e botes se qytetruar smiley

 

 

Nje gje pelqeva nga artikulli ,gjuhen e paster te te shkruarit ,dhe kuptimin e lehet te frazave ne renditje .Nje shembull per tu marr.

Por nuk pelqeva ate kritiken mbi forumet ,une mendoj si spirutus,qe duhet te kete vend per te gjithe ,per sa i perket cilesie se diskutimeve ,komenteve kjo arrihet nepermjet seleksionimit natyral , pa "revolucion" sic kerkon autori .

 

Kemi diskutuar disa here mbi shijen apo etiken e diskutimeve pa diskutuar, dmth te katapiltimit te tyre nepermjet shkrimeve te marre automatikisht.

Ne kete rast kemi nje perparim cilesor. Kemi katapultim sharjesh fshatce si psh: 

Praktikisht, Peshku pa Ujë tani është marrë peng nga një klikë llafazanësh të pasionuar,...

 

Nje baltosje e tille ne distance, me thene te drejten, me duket aspak etike.

Dhe muhabeti qe per kulturen e bisedimit. Cfare koincidence!

 

Leter e hapur drejtuar shoqates se Peshkutpauje :

Te dashur bashkatdhetare te dashur, ju dua shume.

Para ca kohesh, kam qene shume semure dhe doktori me pati keshilluar nje regjim shtrati disa-mujor. Cka dhe bera. Jam dergjur ne shtrat per rreth nje gjysme viti, pa mundur te dilja as tek pragu i deres. I vetmi argetim qe me kishte mbetur, ishte interneti (Kjofte livdue Billi i Gecit). Pasi shetita ne shume e shume pellgje, gjeta me ne fund nje pellg pa uje, çka kjo m'u duk nje bekim i zbritun nga qielli, sepse nuk lageshe dhe plaget qe i kisha ne trup ruheshin mire.

Duhet thene, sidoqofte, qe nuk kam degjuar deri me sot per kete Alb-Club dhe tani e mora vesh, para ca sekondave. Gjithsesi, edhe ata i dua shume.

Viti i Ri po afrohet me hapa te shpejte, por per ju. Per mua, ka qene fort i ngadalte, ju e kuptoni, me shume se gjashte muaj i mberthyer pas shtratit... Dhe tani mezi po e pres. Doktori me ka thene qe me daten 1 janar, sherimi yt do te quhet i mbyllur : "ju do te mund te dilni tani, ka thene ai, dhe te beni nje jete si gjithe te tjeret". Neser do te mund te marr autobusin dhe te shkoj tek Cirku i qytetit. Me ka marre malli per Mickey. Si dhe per nje birre me presion ne barin me te qelbur te qytetit. Me kujton ca kohera te lavdishme kur endesha si leckaman neper rruget e qytetit, me ca batanije ne shpine, dhe nje llulle alla babe Stalin.

Siç dhe e kuptuat, tani peshkupauje do te kete vlera muzeale per mua, si nje kujtim i bukur ne jeten time horizontale. A eshte vendi ketu te bej pershendetje ? Oh jo, nuk jam aq zemerbute. Per Vit te Ri, beni si te doni, n'daç kalojeni gezuar, n'daç hiç fare, secili ne pune te vet. E respektoj intimitetin e gjithkujt dhe nuk i nderhyj ne punet e brendshme te familjes. E kush jam une, dhe me ç'te drejte duhet t'ju jap urdher qe ta kaloni gezuar vitin e ri ? Jo, me mire, si per çdo vit dhe dhe sivjet, urimi me i mire eshte : ne te s'emes te gjithe, izraelite dhe palestineze, ne te s'emes e tere bota, ju dhe une bashke.

Kaq, vula, firma.

_____________

Tani t'ju tregoj per historine e kesaj letres me lart : kete ma ka dhene nje miku im, dhe me ka thene t'jua bej te ditur. E çova amanetin deri ne fund.

_____________

Tani persa i perket diskutimit tim si ABC : mendoj se PESHKU PA UJE eshte nje platforme mjaft keq e menduar ne nisje. Dhe per keto arsye :

1. Platforme e mirefillte politike. - dhe si e tille, politika eshte perjashtuese. Ti ose je me mua, ose kunder meje. Rruge te mesme ska. Kjo ka sjelle rrenimin e nje pjese te mire te debatit.

2. Platforme e mirefillte narcizike. - Ketu eshte nje show i mjere babezitjesh. Duke qene se ne krye te platformes gjenden tre djemte e palindur te Narcizit (bij shpirterore dhe jo biologjike - Narcizi preferoi t'ia fuse vetes dhe kurrsesi bukurosheve qe i shkonin nga pas), atehere i tere kolektivi i peshkut eshte kthyer ne narciste. Darwin e shpjegon shume mire kete : instinkti i mbijeteses.

3. Platforme e mirefillte ballkanase. - Si e tille, ne kete platforme promovohen vlerat me te shemtuara te Ballkanit te kuq : qepje gojesh te kundershtareve, burgosje, bllokime, fshirje postimesh sipas kandarit te qejfit, dhe me ne fund, nderhyrje telegrafike njerreshtore : Selamiu u pushkatua. Kujdes prodhimin e drithit.

4. Platforme e mirefillte oborrtare. - Po ta vini re, mendimet tuaja jane te imponuara nga lidhjet mes oborrtareve (ju vete). Princet komplotojne kunder mbretit, dhe lidhjet e baroneve, konteve, dukeve dhe markezeve, behen ne funksion te ketyre komplotimeve. Ky tha keshtu, ai tha ashtu, une pelqej poezine e Princ Kamberit sepse ky eshte kunder Princ Shefqetit, dhe kete e kam inat sepse me ka rrembyer dashnoren Haneme, etj. etj.

___________

Ja, keto jane mendimet ne lidhje me artikullin, dhe çeshtjen ne fjale. Shpresoj ne nje mirekuptim te gjithanshem mbarepopullor. Edhe une ju dua shume, njelloj si ai miku im.

Shyqyr që paske folur një herë pa tu dridhur dora për të harxhuar fishekun (se pse më ishte mbushur mëndja që ç'do koment që harxhoje e konsideroje si një pjesë materiale tënden që po e konsumoje me shumë dhëmbshuri).

si përfundim: Të pëlqen Peshku kështu siç është apo na ofron ndonjë mundësi tjetër për të diskutuar? Nëse njeh ndonjë, që nuk e kemi parë, na e thuaj, do të ta dija shumë për faleminderit.

P.s: mos thuaj se nuk të pëlqen... se ndrysh nuk do të vije... apo e kam gabim? smiley

Aman bre, se na preket ne tela.  Si artikull-shkruesi e dreqi me te bir qe i mbajne ison, dhe ti, ABC me kete leter ngashelluese.

Mor po keni degjuar ndonjehere per pergjegjesi personale?  Keni degjuar ndonjehere per deshire personale?! 

Nuk po e psiko-anal-izoj me tej kete postim dhe kete artikull po do thosha qe mendte t'i kemi ne rregull realisht, se po te qe per virtualisht, sic duken bathet duhet hequr viza shume x-ve, y-ve, dhe z-ve.

Gjithesesi,

Gezuar Vitin e Ri : )

Edrus,

Une vij te flas nganjehere ketu per hir te nja 3-4 kokrrave. Do te t'i them kush jane ?

BULKTHI - ky eshte goxha peshe e rende, dhe me pelqen me diturite dhe leximet e shumta. Pavaresisht se une nuk mund te jem kurre mik i tij (ne jete e kam fjalen - kam ca mosperputhje te medha me te), une nuk mund t'ia humbas qe debati me te eshte i kendshem. Dhe te detyron te gerryesh mendjen. Ne ca drejtime, ai eshte krejt e kunderta ime, por gjithsesi, ti e di parullen time : me mire nje kundershtar i zgjuar sesa nje pasues budalla.

MONDA - edhe me Monden kam deshire te flas e debatoj, sepse ia vlen, eshte goxha e zonja ne sektorin e vet dhe i duhet degjuar fjala. Mund te mos puqem ne ndonje pike, por ama debati shkon fjolle.

Dhe nja dy a tre te tjere, qe s'po i permend. Dhe kaq. Nese keta s'do gjendeshin ketu, do te flisja gjithmone per te kaluar rradhen, me ndonje kunj per tutkallet e fese apo çiliminjte e poezise.

______________

Monda,

Me duket se e kap çeshtjen gabim : nuk eshte puna qe po s'te pelqeu, ik. Puna eshte qe ti, duke ecur, gjen nje kuvend burrash diku, dhe nje tabele te varur ne nje lis mbi te cilen shkruhet : eja, ulu, dhe fol. Kur ti sheh qe e folura jote fshihet ne çast nga pleqte e Krujes ne maje te vendit, atehere ke te drejte te thuash : zoteri, kjo qe po ben nuk shkon me parullen tende. Gjithsesi, eshte diçka fisnike (per mendimin tim) qe te debatosh me dike qe s'e njeh, pa pasur frike qe te kane hyre ne tru, pa pasur frike qe mendimi yt te shkaktoje puçrra tek kreret e platformes.

Dhe nuk duhet t'i meshosh shume asaj punes se "pergjegjesise vetjake", sepse te gjithe e dine qe asnje forum ne bote nuk te mban shpirtin gjalle. Gjithçka me mase. Nese mua me vjen lajmi tani qe me vdiq babai, dhe une i them : prit sa t'i kthej pergjigje Mondes, atehere ketu ka diçka qe s'shkon. Prandaj dhe duhet te bisedojme per çka eshte fjala dhe jo te dramatizohen gjerat ne kete pike.

Debat eshte, lereni tjetrin te shprehet. Keshtu dhe zbukuroni veten, rriteni ne syte e te tjereve, e me rradhe. E ç'duhet te mendoje tjetri e tjetri per kreun 1 apo kreun 2 qe flasin si nga maje e Olimpit ? A nuk iu vjen njeçike zor nga vetja, pa lere te tjerat ?

Ja keshtu, urimet per vit te ri t'i kam lene gjekundi tjeter, por ty aq te ben. OK. 

Une vij te flas nganjehere ketu per hir te nja 3-4 kokrrave. Do te t'i them kush jane ?

kjo vërteton që ky forum funksionon përsëmbari.

të gjithë kemi 3-4 kokrrat tona. të kërkosh nji konsensus total do të thotë që poshtë kafkës ,sipër membranës së trurit, të kesh nji diktator të vockël ulur këmbëkryq.

 

sipër membranës së trurit, të kesh nji diktator të vockël ulur këmbëkryq....

 

e lezetshme kjo.

 

P.s. per ata qe thon "Une vij te flas nganjehere ketu per hir te nja 3-4 kokrrave", une kam nje pyetje: Kujt i plasi trapi?

Aspak, Manjola. Nuk e ke kuptuar thelbin e diskutimit tim. Dhe po mundohem te ta sqaroj si dashamirese e vjeter qe je.

Nuk kerkoj konsensus, larg kesaj. Proven ta dhashe me kete : me pelqen te debatoj me Bulkthin, pavaresisht se nuk pajtohem kurre me te persa iu perket ca gjerave. Edhe me Monden, gjithashtu. Pavaresisht se me Monden kam shume me pak mosperputhje. Por thashe se me ata shtyhet debati sepse jane te pergatitur, dhe me bejne qe ta shkund rradaken. Ja, kjo eshte.

Sa per diktatorin tim, une jam me keq se Ten Hsiao Pini : jo njeqind lule e njeqind kopshte te lulezojne, por edhe njeqind hale te jene rreth e rrotull, nuk me bejne gje. Rendesi, per mua, kane vetem dy pika :

1. Asnje sharje banale nga ato te bukurat (te shkerdhefsha e te befsha)

2. Asnje futje hundesh ne jeten private (i biri i filanit, martuar me filanen, dashnore filanen, etj. etj.)

Nqs me ke pare mua ta shkel ne njeren prej ketyre dy pikave, atehere ke te drejte.

Nuk arrij ta kuptoj, dhe ka mbetur enigme per mua, qe si ka mundesi qe Shqiptaret nuk arrijne te kapin qe ironia dhe provokimi bejne pjese ne nje debat te shendoshe. Nuk arrij t'i kap gjurmet e kesaj gjeme qe ka ndodhur ne trurin e shqiptarit. Kush dreqin ia ka futur ne tru atij qe IRONIA ESHTE E PISTE ? Ku e ka lexuar ai ? Kush ia ka mesuar ?

Nje filozof i madh francez, Vladimir Jankelevitch (bjeri google dhe shiko kush ka qene ky miku) ka shkruar 200 faqe vetem mbi ironine : e ka trajtuar nga te gjitha cepet, nga ana filozofike, logjike, historike, etj.

Nuk ka ne kete bote nje debat ku ironia te mungoje. Kur Bill Clinton qeshte dhe gajasej me Jelcinin kur ky i fundit iu tha gazetareve qe katastrofa jeni ju, une nuk di tjeter veçse te jem admirues ndaj nje perdorimi te tille te gjuhes.

Clironi mendjet nga ca mbeturina qe ju kane mbetur, hapuni ndaj botes, ndaj logjikes, ndaj fjales, ndaj "mots d'esprit" (fjale te shkathta te zgjuara), hapuni ndaj "jeu de mots" (lojera fjalesh), hapuni ndaj ketyre dhe do te shihni se mendja juaj do te shkathtesohet e do te punoje ne regjim te plote.

C'tju them tjeter ? Asgje, thjesht te mos me ngacmoni vakt e pa vakt sepse nuk kam mundesi t'ju pergjigjem kur te deshironi ju.

Po provokimi ? Edhe kjo eshte nje cytje mendimi, nje mamuz i mendjes. U bene karikaturat e Muhametit ne Danimarke. Mendoni ju se nuk ishte provokim ? Po, ashtu ishte. Por nje provokim qe ngjalli debate, qe hapi shtigje te reja, qe na beri te kujtojme thenien e pavdekshme te VOLTAIRE :

"Zoteri, nuk jam aspak dakort me çka thoni ju, por do te luftoj deri ne vdekje qe ju te keni mundesi ta shprehni ate".

Tani, me thuaj ti Manjola, si e ka emrin Volteri shqiptar qe te shkoj t'i ngre nje lapidar ?

Asgjekundi. Volteri shqiptar nuk ka lindur ende. Dhe siç po shoh une, do te na duhen me qindra vite per ta arritur. Kur edhe brezi i ri i shkolluar gjithandej neper bote nuk heqin dore nga praktikat staliniste dhe enveriste, e ç'presim me shume ?

Njerez, behuni te lire ! Vini ne dyshim gjithçka, me se pari VETEN TUAJ !

___________

Shendet, Manjola.

Ok ABC. para se të kapërceja ylberin kam tastjeruar këtë ( je i lutur ta lexosh)

pas atij shkrimi, adminët e këtij blog forumi hapën seksionin e letërsisë.

Shtysën ma dha ky shkrim i filozofit.i cili shurdhohej duke lexuar(!) historira në web.!!!

tani duke qënë se në teori jemi më të aftë se në praktikë (na pëlqen pluralizmi por të flas vetëm un&eumlsmiley nga ana tjetër hard disku im është i tejmbushur me filozofë shqiptar apo francezë qofshin,

lejomë të të bëj një pyetje ty por dhe autorit të shkrimit çfarë kërkoni nga çunat e peshkut ?

përse kërkon të jenë Volterë kur vet nuk je i tillë ?

Në se janë marksist- leninist të thekur apo nazi- fashistë vërtet ti mendon si Volteri?

"Zoteri, nuk jam aspak dakort me çka thoni ju, por do te luftoj deri ne vdekje qe ju te keni mundesi ta shprehni ate&quotsmiley

Njeh ndonji medja botërore elektronike o letër të jetë pluraliste ?

është Le Mondi ?

pluralizem eshte universi i mediave.

beje vella, beje. beje nji forum sipas shijeve te tua.ndoshta me pelqen dhe mua.

Ps: ABC , e keqja e PPU dhe e forumeve te tjera shqiptare eshte se jane ende pak blogje*

vetem nga lidhjet qe kam ne kiosken time:

zeri Yt 23 564 antare

Dardania  11 807 antare.

Zemra shqiptare  9  412 antare

Forumi Shqiptar Net 4 795 antare

Forumi shqiptar 4 975 antare.

Kaltersia shqiptare 3 353 antare

Alb Forumi, me i madhi mungojne te dhenat sot por mbi  30  000 antare.

( te gjitha se bashku kane miliona poste)

* zeri i pervecem. zeri i UNit. na pelqen kooperativa, na pelqen komunizmi. tek e fundit nuk ka asnji teori qe te thote se na e sollen marsianet. mes nesh ishte mes nesh eshte.

liria e fjales ABC, nuk eshte qe ti, une te kritikojme ( kemi kritikuar ne komunizem sa i kemi luajtur fene)

Liria e fjales ne esence eshte te behemi te kritikueshem e te tille behemi vetem kur flasim ne vetë të parë. BLOG!

Ne se nuk kuptove gje ABC, ose ti i nderuar lexues, mos vini ne pikpyetje inteligjencen tuaj.

jam unë që kam kaposhin në zjarr    

GËZUAR VITIN E RI ! santa

 

 

 

Manjole e dashur,

Po ia nis nga fundi. Ja shiko pak me poshte sol-nocturnus qe ben nje ironi te holle. E pergezoj. Dhe nuk kam ndermend aspak t'i them ç'ben ashtu e ç'ben keshtu. Ai ben nje ironi dhe une, po qe se kam kohe dhe frymezim, mund t'ia kthej me nje ironi tjeter te holle, mundesisht ne lidhje me temen, dhe gjithçka OK. Ja qe s'kam frymezim dhe i them Sol-nocturnusit qe bukur, me pelqen qe i ke kapur me ne fund rregullat e lojes.

___________

Tani ne lidhje me pikat e tua :

E para e punes, une s'kam asnje lidhje me xhaxhain, as me alb-club (sot mesova per kete emer) dhe as per motivet e tij. Diskutimi im ka lindur nga gjera te tjera. Ka lindur nga kjo qe thashe :

Kur hapet nje loje, rregullat jane te shkruara ne krye te heres. Zoterinj, mos qelloni ne organet gjenitale, mos qelloni pas koke, dhe mos qelloni kur tjetri fle. Ne raste te tjera, qelloni, dhe asgje nuk do t'ju ndodhe. Por ç'ndodh ketu ? Ndodh kjo qe kreret e kesaj faqe mendojne dhe besojne se ata mund te kanalizojne tere deshirat, mendimet, idete, shpresat dhe zhgenjimet e nje numri sa me te madh njerezish. Nuk e di nga vjen kjo deshire : nga e kaluara jone e lavdishme komuniste ? nga e kaluara jone e lavdishme ballkanike ? apo thjesht nga e kaluara jone vetjake si femije te rritur pa kurrfare percjellje virtytesh fisnike ?

Tekstin tend te arshives, e lexova. Mendimi yt kryesor ishte : kur s'te pelqen i zoti i topit, shko dhe gjej nje fushe tjeter. Jam shume dakort me ty, por ama une duhet t'i kerkoj llogari te zotit te topit sepse me ka prere ne bese : vete me ka thene : regjistrohu dhe fol, dhe pastaj me thote : ulu aty e mos fol.

Nese ne tabelen e hyrjes, shenohet : regjistrohuni por mos flisni shume, atehere te them me plot gojen qe nuk do te kisha hyre ne fushe. Prandaj keto pune duhet t'i pertypni me kreret dhe jo me kalimtaret.

_____

Dhe te jesh e bindur qe po ! veproj si Volteri. E kam thene dhe e them gjithe diten : per mua, mjafton te mos me shash me nena, dhe te mos rremosh si mi ne jeten time, dhe pastaj, zjarr jepi ! Dhe nqs ta fshijne nje postim ku ti me ke thene : o ABC, ti ia mbeshtjell idiotçe, ta them sinqerisht qe iu them une krereve te mos e fshijne postimin.

Njefare LL. dhe njefare Blendi Salaj, disa here kane leshuar postime andej-kendej, pa me permendur emrin, ku thoshin se isha nje cope idioti qe mendoj keshtu. As nuk iu kam thene gje. Eshte e drejte e tyre. Nuk e marr fare per fyerje.

Kurse njefare Penar Musaraj, me thote njehere qe une nuk duhet te shkruaja shume. Iu pergjigja me ironi : si urdheron, shoku komandant. C'ti them tjeter ? A mundesh t'i thuash tjetrit ne nje forum : hyr, po bej vetem 7 postime ? Jo. Nese dikush ka gjera per te thene, le t'i thote. Nese dikush tjeter ska gje per te thene, le te heshte.

Jane ca gjera qe ju i keni menduar mbrapsht. Qe ne fillim. Nga katundi im, i themi nje fjale : "kur t'ia japesh tirqet atij tjetrit, mos i thuaj mos m'i pjerdh". Fjale me mend.

C'te them tjeter ? Te them dhe qe frika perpara mendimit te lire, eshte nje frike burrecesh dhe diktatoresh. Enver Hoxha, po te kishte qene aq trim, thoshte : he more, flisni, ja iu jap leje une ! Por jo, ai ishte aq burracak sa nuk e ke idene.

________

Une shkruaj nganjehere ne nje blog letrar francez, shume te ndjekur, nga nje shumice e mire letraresh te Parisit te bulevard Saint-Germain-des-Pres. Mbajtesi i blogut eshte nje personazh publik, shkrimtar i njohur francez, biograf i shkelqyer. Ne blog diskutojne plot : te mire, te keqinj, te ligj, shume te ligj, i thone ketij shkrimtarit qe ti s'di te lexosh, s'di te shkruash, je kokebosh. Dhe ky, e dashur Manjole, NUK fshin asnje postim. Por sa here qe diskuton, kthen nje pergjigje te shkurter dhe kaq. Ja ç'do te thote lartesi shpirterore. 

E kjo lartesi iu mungon krereve te kesaj faqe, sot e gjithe diten. Dhe pikerisht kjo eshte arsyeja qe po flas kaq gjate ketu. Volteri, sado qe te me tallin mua (me ironi e pa ironi), duhet lexuar nga te gjithe, si nje nder mendjet me te ndritura qe ka nxjerre njerezimi.

Dhe po te me degjonit mua, kete thenie te Volterit do ta vendosja ne hyrje te kesaj faqe. Qe te gjithe te ndiheshin pernjehere qe ketu qenka tempull i mendimit te lire.

Shendet e gjithe te mirat.

"Ja qe s'kam frymezim dhe i them Sol-nocturnusit qe bukur, me pelqen qe i ke kapur me ne fund rregullat e lojes."

Sa me gezon ky velersim, me flatra ndihem me flatra...e cilin me pare ka lavderuar houellebcque?

Dhe po te me degjonit mua, kete thenie te Volterit do ta vendosja ne hyrje te kesaj faqe.

100 % Dakort !

ps: kush të pengon ta vendosësh KËTU ?

 

pps. qyqja mo dogj kaposhi     

santa

ABC, ta kam thënë që në fillim, por nuk ma paske vënë veshin siç duhet: Ky nuk është forum ku shkruan ç'të dojë autori apo moderatori dhe të tjerët duhet të përgjigjen dhe të japin mendimet e tyre rreth asaj që kërkon administratori... Ky është një BLOG, ku gjithkush mund të postojë artikujt e tij dhe që për më tepër, falë punës së administratorëve, nëpërmjet artikujve të ndryshëm të mediave, marrim edhe lajmet e asaj që ndodh në Shqipëri.

Për vehten time, e konsideroj si BURIM INFORMACIONI... lexoj pothuajse të gjithë artikujt dhe, atje ku e shikoj të arsyeshme, e them edhe unë një llaf pa dashur as të imponoj mendimin tim dhe as të pretendoj që kam gjithmonë të drejtë.

Peshkut ja di shumë për faleminderit qoftë për informacionin, por edhe për mundësinë që më dha që të rifilloja të shkruaja SHQIP , ku dhe falë edhe "përplasjeve" me mendime të personave që e mendojnë ndryshe nga unë, besoj se është rritur paksa tek unë pjekuria për të debatuar në mënyrë civile.

Unë kur shkruaj, nuk shkruaj as për Llukanin dhe as për Blendin, bile nëse ke ndjekur diskutimet e mija me ta do ta shikosh që debatet dhe diskutimet e mija me ta kanë qënë të vazhdueshme... që, edhe pse nuk jam dakord me ta për shumë gjëra dhe nuk e mendoj si ata, nuk mund të mos ju them FALEMINDERIT për ç'kanë bërë dhe bëjnë (të paktën për informacionin që sjellin).

P.s: Përfitoj nga rasti që të të uroj një Vit të Ri plot shëndet, fat e të mira!

Volteri shqiptar jo vetem qe ka lindur, por ka kaluar dhe pubertetin dhe eshte ne faze prodhimtarie. Quhet ABC. E kemi dhe Volter dhe Houellebecq bashke. Tjeter pune se ai nuk vjen per ne, po per ca kokrra...

Mua nuk me duket i sinqerte ky artikull. Shihe qe ne hapje: "Na ishte nje here....", dmth, jam duke ju treguar nje peralle une juve tani.

 

Nejse, ajo qe NUK me pelqeu, eshte mungesa e trajtimit te idese se ndoshta, dialogu ne vija kombetariste, pasqyron realitetin shqiptar. Dmth nuk trajtohet fare lidhja sibiotike, midis realitetit shoqerore-politiko-gjeopolitik shqiptar, e dialogut shqiptar. Ne kete menyre, (shpresoj te mos jem keqkuptuar), autori e mohon (duke mos e permendur), nevojen per nje dialog ne vija kombetare... thot se nje dialog i tille do te asfiksoj dialogun, kur ne fakt nuk eshte dialogu vete, por menyra se si shtrohet, qe eshte problemi. Askush nuk mundet ta mohoj se ekziston nevoja per nje dialog te mirefillte e kritik, ne vija kombetare, (provat per kete shihen qarte ne deshtimet e njepasnjeshme te politikes se jashtme shqiptare, qe jane produkt i nje diplomacie te vobekte, qe eshte produkt me tej i mungeses se nje dialogu kritik). Nje dialog i cili ka ndertuar mekanizmat e vete per t'u mbrotjur nga populizmi, retorika, dogmat, shovinizmi, dhe te gjitha elementet e tjhera te ulta e negative. Autori ka te drejte ne nje fare menyre, kur thot se kombetarizimi eshte streha e fundit e nje maskarai... por kjo ehste nje metafore... dhe metaforat kane tendenca te jene dogmatike. Metaforat jane pikerisht ajo qe autori kerkon ti kundervihet, populizmit. Lind pyetja: Eshte kombetarizmi vetem streha e fundit e nje maskarai? Nqs me lejohet te sjell nje metafore tjeter qe mund te sjell ne drite metaforen e mesiperme, do te thoja se kombetarizmi eshte vete prej natyres, i tille, qe te strehoj maskarenj. Kombetarizmi eshte per maskarenjte sic ehste leshi i dashit per rrodhet... por leshi i dashit nuk eshte vetem koleksionues rrodhesh... perkundrazi, dashi vete vuan prej ktyre rrodheve, packa se i mblodhi vete. Kshtu qe zgjidhja nuk ehste te therrim dashin, as ta rrjepim ate e ta leme pa lekure... nqs duam te mbajme dialogun kombetarist te gjalle, kritik e intlektual, atehere duhet te pastrojme rrodhet e te mbajme leshin te paster. Duhet te kemi guximin e vullnetin tu themi maskarenjve te mos flasin ne emrin ton.

Mos i vini re xhaxhait se sa here qe nuk i shkon sipas midese, sjell qametin, ashtu si dhe Kadareja që e pershkruan shoqerine shqiptare si ajo afganistania, vetem e vetem per ti dhene rendesi angazhimit te tij si europian. Mesa duket kjo menyre duhet te jete karakteristike e gjirokastriteve. E njoh xha-xhane prej kohesh ne Alb-Club, ishte pikerisht ai qe i vuri kazmen atij clubi duke qene njekohesisht moderator i tij. Sa here qe dikush kritikonte xhaxhane, moderatori xha-xha krijonte treqindmije pseudonime, disa per te share te tjeret, disa per te dale ne mbrojtje te tij. Nje rast unik.

Nja dy mendime te shpejta per kete, ne mungese te kohes se mjaftueshme: 

1. Ne boten virtuale veshtire se mund te thuash "streha e fundit e..." dickaje. Nese Peshku bastardizohet me kalimin e kohes, une kam besim qe do kete dicka tjeter.

2. Patriotizmi ekstrem online s'eshte dukuri vetem shqiptare, dhe nuk eshte arsyeja e vetme e vdekjes qe gjerave si AlbClub-i apo forumet e tjera. Te pakten persa i perket forumeve, iu kaloi epoka edhe si mjete teknologjike. Perdoruesit u bene me te afte dhe formati i forumit thjesht nuk i rezistoi kohes.

3. Nuk jam krejtesisht i sigurte se tek Peshku ka problem me patriotet ekstreme. Autori me siper flet, ma merr mendja, per debatet mbi Skenderbeun, qe ishte me shume provokim sesa debat apo dialog. Artikujt fillestar te Klosit tek Shekulli qe nisen gjithe zullumin, ishin (per mua) reklama te librit qe Klosi perktheu. Populli, si ai intelektual ashtu edhe ai populist, thjesht reagoi. I njejti skenar si me librin e Ben Blushit. Dhe si 28-29 Nentori, subjekti i Skenderbeut eshte i sigurte qe do prodhoje mijera faqe "debat" ne thonjeza.

4. Interneti eshte "by definition" populist perderisa nuk behen dot dallime cilesore mes anetareve te nje komuniteti publik ne Internet (ndryshe me komunitetet private). Dhe rreziku i te qenit publik eshte pikerisht ky, populizmi.

5. Dhe e fundit, nqs ka nje problem ne kete mes (dhe per kete s'jam krejt i sigurte), atehere pergjigja e njeriut qe do ti beje mire komunitetit nuk duhet domosdoshmerisht te jete ngritja e zerit, sic thote artikulli ne kete fjali ne paragrafin e parafundit: 

Për mendimin tim, e vetmja rrugë për të parandaluar kolapsin është që të gjithë përdoruesit (lexuesit) e rregullt të forumeve të ngrenë zërin dhe t’i kundërshtojnë haptazi e me forcë orvatjet për t’i shndërruar diskutimet në gjyqe popullore dhe populiste ose për të vënë me shpatulla pas muri antikonformistët, ose siç njihen ndryshe, “antishqiptarët”.

Per mua, e kunderta, injorimi i debateve populiste dhe gjyqeve popullore eshte rruge me e mire. Perdoruesit e rregullt ne fakt bejne mire qe ne kohe kur nxehen gjakrat ne nje teme te caktuar, te fillojne e t'u terheqin vemendjen komunitetit ne tema te tjera, qe mund te jene me pak patriotike, por me te rendesishme. 

Injorimi ka sjellë shtimin në nivele të padurueshme të tyre, Penar.  Njësoj si t'i kthesh krahët barit të egër në ugar: vitin tjetër do ta gjesh më harlisur.

Une mendoj qe autori i artikullit nuk eshte fare realist kur shikon kombetarizmin si problemin kryesor te shqiptareve dhe akoma me shume kur mendon se ky i fundit po behet pengese per emancipimin e shqiptareve apo pengese ne proceset globalizuese.

Ky artikull qe ne fillim bene nje ndarje mes intelektualve, antikonformisteve, studiueseve dhe atyre qe autori i konsideron si njerez me bindjet e tyre te vogla dhe per me teper aludon se jane maskarenje qe e perdorin kombetarizmin si strehen e tyre. Me tej ne artikull arsyeton se shume forume jane shprehje e dhunes verbale, pre e seciles behet mendimi antikomformist. Mua me duket se ky artikull ruan po aq mllef dhe inat sa nje shkrim i bere me patos nga kushdo qe autori e quan kombetarist, por ne te kundert ketu mllefi eshte i me i kamufluar gjoja pas nje shqetesimi inekzistent te gjoja qemit qe po na vjen nga ndjenja kombetariste, por qe ne fakt mendoj se eshte nje perpjekje per te krijuar terrene, hapesira dhe nje publik te zellshem qe eshte gati te pranoje pseudo studime ne lidhje te vertetat historike, kulturore dhe gjuhesore te kombit tone. Ne artikull te krijohet pershtypja sikur te gjitha keta antikomformistet po perndiqen e po zihen me gure, sa here qe thone te vertetat e tyre.

Kjo nuk me duket e vertete. Para ca kohesh u botua nje artikull qe hidhte drite ne lidhje me identitetin serb te skenderbeut dhe te mendosh se kjo u be nje kohe kur kosova ka ende nje pavaresi te brishte. Kush protestoi, kush u perndoq, dhe per me teper kujt i sherbeu ai artikull???

Te vertetes historike do te thote dikush, i sherbeu historise? Nuk besoj se i sherbeu aspak historise. Une e kam thene edhe me pare dhe e perseris. Funksioni i mitit ne histori eshte nje funksion qe e tejkalon te verteten, ndaj eshte edhe mitik. Miti, eshte pjelle e ndergjegjes kombetrae, dhe nuk mund te ngrihet tani nje historian dhe te thote qe e verteta eshte krejt ndryshe, pasi e verteta e tij eshte po aq e verteta sa edhe ndergjegja kombetare. Gjithsesi, per fat te keq nuk pati asnje reagim me perjashtim te dy apo te intelektualeve ne lidhje me kete artikull qe sillte fakte ne lidhje me identitetin e heroit tone kombetar qe ne fakt qenka serb dhe per me teper nje hakmarres primitiv, qe nuk ja ndjeu fare per shqiperine por erdhi te zbatonte kanunin e te merrte gjakun e te atit. 

Ne bindjen time shqiptaret nuk jane nacionalist e aq me teper ekstremist. perkundrazi mendoj se jemi nje popull apatik qe karakterizohemi nga nje amnezi historike dhe nga nje mungese ndergjegjeje kombetariste. Mendoj se te luash me tabute dhe me ate pak ndergjegje historike qe kemi, nuk i sjell asnje dobi ketij vendi, nuk e ben ate me te emancipuar. Nuk eshte e nevojshme qe te zhvishemi e te behemi palaco ne syte e botes qe kjo e fundit te na pranoje. 

Gjithsesi, e gjithe kjo replike eshte nje replike pa vlere pasi nuk ka asnje dyshim qe autori do vazhdoj te sjelle artikujt e tij dhe nuk ka asnje dyshim qe ai nuk ka per tu persekutuar apo bere pre e dhunes virtuale, por thjeshte do te perballet me reagimet e te gjithe atyre qe nuk mendojne se eshte e shendetshme te luash me tabute e kombit.

E meta kryesore e Peshkut eshte mbipopullimi i artikujve politike, (e di qe politika eshte kurve) dhe komentet ne keto artikuj (nje pjese e tyre) te shkaktojne te vjella. Prandaj sipas zarathustres ne maje te thanes:

ME PAK POLITIKE E ME SHUME SOCIALE!

Kalamaja. Me e mira e peshkut eshte se kurre nuk te thote qe nuk i kane ardhur ato... dhe te te kerkoje te martohesh me te. Mund ta lesh kur te duash per dike tjeter, pa te vrare ndergjegja! smiley

E para: cdo gje eshte ciklike -- kshu qe ta gezojm per sa kohe e kemi.

E dyta: vleresimi i artikujve me/apo pa yje eshte krejtesisht i parendesishem, e s'ka asnje lloj peshe sepse eshte subjektiv.  Une nje artikulli mund t'i vej 5 yje per permbajtje, e gjys ylli per drejtshkrim.

E treta: nuk mund t'jesh gjithcka per t'gjithe, keshtu qe gjithmone do kete njerez te pakenaqur me drejtimin e peshkut.

Xhaxhai po ju bie kembanave, sa do ta degjojne kjo mbetet te shihet.  Ka ende kohe qe ky blog te jete nje shesh diskutimi ku dikush gjen dhe jep dicka pa u futur me "dhune" ne korniza qe nuk duhet t'i kalosh. 

Admina ...

Peshkun ta gezoni edhe per sa e aq kohe sa njerzit medioker me psikologji Maloku Ballkanas te mos dominojne ndaj te tjereve. Peshku deri tani e ka kryer me se miri objektivin INFORMIM dhe QENDRIM ne te gjitha fushat. Mos lejoni sic nuk keni lejuar te Mbizoterojne "profesore denglamedhej ", qe bejne anal-iza dhe na i servirin  me pika si me qene "Idete e Mao ce Dunit". Peshku ne themel te tij eshte i H A P UR ...dhe kjo eshte pika qe i garantion nje qendrushmeri te LARTE... Te tjerat jane teknike si thoshte njoni " pune tabloidesh" smiley . Ato levizin sipas situatave dhe problemeve te Kohes .

Misonin tjeter per te na mbajtur te lidhur me Atdhedashurine ndaj Shqiperise mendoj se e keni realizuar me se miri dhe po e mbani gjalle jashte denglave me teori filosofike nderkombetare "Mbi Nacionalizmin dhe bastardet " smiley e se fundi dhe me perpjekje te bloqexhijve qe ngase nuk kane suxes ne "Bloqet"  e tyre e shikojne kete ambient si teren per te na shitur IDE e DIJE qe s'vlejne as per kalamaj fillorje. Peshku nuk eshte gjithashtu as "strehe per te vorfnit e te semuret" as menderisht e as fizikisht. Peshku nuk ka si nuk ka patur nevoje per Kapidane e K/Ministra , apo "pleq te urte"  qe japin keshilla per fshatin.

Te gjitha jane dinamizem dhe mendoj edhe njehere se ne se JU do te ini ne GJENDJE te ruani Debatin e Hapur, Sterkembshin ndaj megallomaneve qe imponohen me citate , Menyrat organizative te pjesmarrjes duke i persosur ato me larmi TEMASH....Ju jeni nga me CILESORET. PUNE te Mbare edhe per 2009 . Shendet e paqe ne personin tuaj . Dashuri dhe miresi ne familje e shoqeri . Fisnikeri ne profesionin si Admina.....

"klikë llafazanësh të pasionuar" - këtu nuk kam ç'të shtoj, thjesht theksoj.

 

Më duket se dikur, dikush ka shkruar një tregim ku personazhi kryesor blen një libër në të cilin parathuhet vdekja e tij. Po edhe nëse e tillë gjë nuk është shkruar, duhet të ishte shkruar.

Gjithashtu, nuk kujtoj mirë se ku e kam hasur atë historinë e një ekipi studentësh të mjeksisë që kqyrin një të vdekur dhe nuk arrinë të bien dakord a ka vdekur apo jo, ndonëse qyqarit i ka mbetur vetëm që të bërtasë: "Kam vdekur!" - aq e qartë është situata. Po mund edhe të mos e kem hasur kund.

Sa keq!

Edhe ky imi në fakt nuk është koment proteste. Më shumë është përkujtimi i një kujtimi, sado romantik dhe me gjasë të imagjinuar.

Ju uroj paqe!

 

not fair!

plus, te vish te komentosh vetem nje etiketim negativ kolektiv, per mua tejet te diskutueshem, tregon grumbullim helmi, strangie. Jo mire kjo per dite te vitit te ri. Me habit qe e lexoke ende kete faqe llafezanesh. Por e kisha nje shprese qe e beje, ndaj ta urova fundvitin atje ku duhej.

 

Dy bretkosa nga babzilleku per te pire "qumesht lehone" rane ne nje gote nga ku nuk po dilnin dot...Mbas pak kohesh njera prej tyre ,pasi i meshoi per here te fundit kembeve  i drejtohet e leshuar plotesisht tjeteres.  "Po iki. Nuk jam e afte me ...U lodha " dhe keshtu na ra ne fund te gotes. Jep jep tjetra kur .... mbeshtettet ne nje "gje te forte"...Hop kercen dhe... Urra . E lire . Jashte gotes. Shikon e lumteruar c'kishte ndodhur dhe sheh se brenda nga te perpjekurat e kembeve ishte formuar nje" top gjalpe".

Edhe njehere lufte egoizmit te semure...... Unit qe pjell hicer.... Urime.

Emo, nuk ke pse habitesh. Kjo faqe, për shumë nga ne, është bërë sebep për shumë gjëra. Më shumë se e lexoj, në fakt, e shoh diagonalisht dhe shkak për këtë është bërë (kryesisht, po jo vetëm) ky grumbullimi që përmblidhet me saktësi të kënaqshme tek thonjëzat e komentit nr.1. Sidoqoftë, asnjë gram helm, sinqerisht. Pak keqardhje, kjo po. 

Sa për urimet, nuk e kapa aludimin; siç thashë, faqen nuk e ndjek me rregullsi. 

Sidoqoftë, të uroj të mira - ty dhe gjithë peshkatarëve, pa asnjë përjashtim! 

 

emigrant - 31 Dhj 2008 - 5:03pm thotë :

21.gif

Alb-Clubi me sa di une eshte gjalle dhe vazhdon te leshoje ende mesazhe aty ketu (po e vertete ka kohe qe eshte bere i palexueshem) . Gangrena e tij ishte klika e "mendjeve te ndritura" te cileve u pelqente te lexonin e te mahniteshin vetem me ato qe thoshin dhe qe i merzisnin te tjeret qe nuk ishin aq mendjendritur.

po ashtu edhe politizimi i tepruar nga "burrat e mire" qe fillonin e luanin "partizane-ballista" me njeri tjetrin, perpjekjet e deshtuara per te mbuluar paaftesine e te shkruarit me gegnishten, plagjiatura, delkaratat bombastike e ku di une.

Si strukture, peshku eshte shume me teper fleksibel, sepse te lejon te besh diskutim dhe ta hedhesh tutje. Nuk e merr veten seriozisht dhe anetaret e tij nuk pretendojne te mbrojne dizertacionet, ose te kapin poste me ato qe shkruajne ketu. (ndoshta jo te gjithe). Nese ka devijuar pak nga binaret, mund te rikthehet perseri. Pastaj edhe gjerat e mira dikur perfundojne.

Nuk e di cilat mendje te ndritura jane larguar nga peshku dhe me thene te drejten nuk e ndiej mungesen e tyre. Une nuk kam ardhur per te kryer studimet pasuniversitare ketu (megjithese ju faleminderit per ato qe kam mesuar) si edhe nuk kam ardhur te jem ne shoqerine e mendjeve te ndritura. hakshe-hakshe, me pelqen peshku pa uje se lejon edhe "mendje me pak te ndritura" te flasin e te merren parasysh. 

E mira e peshkut ka qene pikerisht lejimi dhe nxitja e mendjeve te reja (personave me mentalitet nen 25 vjec) qe te interesohen, te marrin pjese e te perpiqen per ceshtjet shqiptare ne shqip (here perzier me anglisht, here me te shara, por te pakten marrin pjese) ka qene ura e lidhjes ndermjet gazetave autoritare e publicisteve hijerende me lexuesit e thjeshte qe i identifikojne forumet me chatt-et dhe me "gjujtjet". Me sa di une kete vazhdon ta beje akoma dhe mendje te reja dalin vazhdimisht ne drite. (Me vjen keq ndonjehere qe projektori nuk qendron vazhdimisht mbi mua, si edhe qe mendimet e mia te shkelqyera nuk meritojne gjithnje pese yje te plota, po ani, konkurrenca eshte e shendetshme)

gjithesesi, edhe nese peshku merr fund nje dite, per mua personalisht e ka kryer detyren. me ka dhene aq miq sa te mos merzitem, aq pune sa te englendisem, dhe aq duartrokitje sa per ta pare veten me respekt ne pasqyre per nje muaj rrjesht. dhe e ka bere kete pa asnje kokerr leku, tamam shqiptarce. smiley

Nuk e di cilat mendje te ndritura jane larguar nga peshku dhe me thene te drejten nuk e ndiej mungesen e tyre. Une nuk kam ardhur per te kryer studimet pasuniversitare ketu (megjithese ju faleminderit per ato qe kam mesuar) si edhe nuk kam ardhur te jem ne shoqerine e mendjeve te ndritura. hakshe-hakshe, me pelqen peshku pa uje se lejon edhe "mendje me pak te ndritura" te flasin e te merren parasysh.

E kuja je a te keqeeen!!!...   smiley   smiley   smiley  

Manjola, a e ben dot ate tipin me tregon me gisht se sa i mire ishte ky koment? E mer, ate qe ke bo per bleten edhe nje here tjeter.... zamet e ke...

......

flm, M69!

Fundosja e listave si Alb-Club eshte e pritur...nuk ka pse ti vije kujt keq pervec ndonjerit qe pret te gjeje nje audience per megallomanine e vet...C'kuptim ka qe cdo lloj diskutimi, si ato qe merren me biznesin tek ato qe merren me politike, tek letersia, tek atdhedashuria e deri tek teknologjia te behen ne te njejten platforme. Une vete jam proponent i segregimit te diskutimeve / platformave....se pastaj na dalin kta tipat si Karaxhic apo Drashkovic - politikane me emocione primale smiley (dmth me nje bent letrar lol)

1. Mendimi se ne nuk na gjen gje po iku Shabani apo Lefteri, eshte nje mendim qe i hyn uji shpejt.

Ne duhet te jemi aq te mençur sa te kuptojme qe edhe Shabani me Lefterin qe "na paskan ikur" nuk kane vdekur nga mungesa e Peshkut pa uje. Pra ky argument bie poshte menjehere me kunderpergjigjen "monedhe per monedhe".

2. Mendimi se ketu iu lihet nje hapesire edhe atyre te vegjelve qe s'dine shume, eshte gjithashtu nje mendim qe laget shpejt.

Sepse, ne nje debat te hapur, dhe me gjeresisht ne nje shoqeri te hapur, te gjitha prirjet per barazitizem jane te destinuara te deshtojne. Nese dikush vjen ketu per te debatuar, dhe mendon se te tjeret ia kane borxh nje hapesire te vockel ku te mos i hyje askush, ai gabohet. Rrahja e mendimeve eshte nje furtune e ashper. Shpirtrat e "ndjeshem" bejne mire te largohen. Kur te rrasesh ne nje kuvend, mos qaj pastaj pse Gimi gjeti nje fjale me te bukur nga tendja. Keto jane rregullat e shoqerive te hapura. Ai qe di, del ne krye. Ai qe s'di, rri ne llum. Mire apo keq, shoqeria njerezore keshtu ecen. Mediokret gjithmone lihen anash, pa meshiren me te vogel. Te aftet çajne perpara.

___________

Eshte nje skamje mendimi kjo qe te mendosh se "Uni pjell hiçer". Jo, dhe jo, dhe jo gjithe diten. Eshte turma, eshte masa, numri, ai qe pjell hiçer. Ne nje turme duartrokitjesh, brohoritjesh, nuk ka tjeter veçse qenie anonime siç eshte gomari i Destanit apo kali i Themistokliut. 

Eshte uni ai qe ka pjelle dhe vazhdon te pjelle te mirat e kesaj bote. Vetem dikush qe mendon dhe mundohet te mendoje, pa pasur frike nese dikush e kundershton dhe pa u gezuar nese dikush ia rrah krahet, dmth, vetem dikush qe sheh synimin qe i ka vene vetes, vetem ky pjell vlera.

___________

Ne mund te rrime me muaj e me vite te diskutojme pa kurrfare boshti. Por kjo nuk sjell asgje. Mire eshte qe para se ta hedhim nje ide, te dime ku na nxjerr, ne ç'brigje e ne ç'furtuna perpara.

Keto jane gjera qe mesohen me ushtrim, me durim, dhe nuk vijne me urdher te peshkut, dhe as me ndonje shpallje hyjnore. Duan kohe, energji, shendet dhe para.

___________

Voilà, pak a shume pikat qe desha te vija ne pah. Tani tungatjeta sepse kendej eshte bere terr dhe nje gote champagne duhet sa per t'u perzier me shoket, por pa bindje, thjesht pesues i kesaj rendje te çmendur vitesh. 

 

E pra Blete, jemi qe jemi, pse si bejme dhe studimet pasuniversitare se ngelem gjinje pa shkolle.

Le te hapet universiteti internacionalo-diasporik-i_cike_komunist PESHKU PA UJE me profil kryesisht per shkenca shoqerore-filozofike-psikopatike-politike

Une do futem tek dega qe jep titullin MASTER NE DEBAT !

 smiley 

smiley

Nexhi, une i kam mesuar ca gjera prej teje per vete. po per te t'pagu nuk te paguj. vetem i gote birre ta kam borxh

Leksion 1: Introdukte me vivlliografi

"Nga ferra e vogel del lepuri i madh"

proverb i shoqates vietnameze te gjuetareve

"cdo njeri ka potencialin per sekonda gjenialiteti; gjenite dallohen vetem se sekondat iu behen ore"

aforizem nga shoqata e mbrojtjes se fokave ne bangladesh

"Peshkun e bejne masat; adminet me raste mund t'i i bejne keto te ndergjegjshme"     smiley  

anonim

"mendjet "e zbehta" u japin blogjeve jete dhe gjalleri, internetit gjakun e ri"

nga logo e zbutesve te luaneve ne Lihtenshtajn

"Peshku pa uje eshte clirimi i trete i Shqiperise"

Marre pa leje nga Krone Zeitung e 1 Janarit 2009.

Ate "masterin ne debat" ta besh ti Nexhi. Dhe po deshe te te jap edhe une ca leksione.

"Peshku" eshte blog. Dhe si blog vlen edhe per edukimin dhe arsimimin e njerzise. Ne fakt kjo ishte edhe revolucioni WEB 2.0 qe duke ulur koston e mirembatjes (si te punes por edhe te njohurise) beri te mundur qe edhe profesore 80- vjec por edhe adolishente te komunikojne mendimet e tyre.

Keshtu qe shiheni peshkun jo vetem si vend per llogje, por edhe "Instance socializacioni" qe edukon njerez, u meson atyre nje mendim alternativ, pse jo edhe nje teori.

Per Bleten eshte e lehte te shprehet se nuk po ben studimet ketu, se gjendet ne qytetin me kozmopolit te botes. Por per ata qe jane ne Shqiper, nuk dine gjuhe te huaja, nuk hane hyrje ne shume teori dhe mendime bashkekohore, Peshku pa Uje ka potencialin per te qene nje "Blog" mesues. Dhe ketu une jam munduar te jap kontributin tim, jo vetem per tu mburur, se fundja jam nen nje nofke dhe jo me emrin tim te vertete, dhe ketu nuk me njeh njeri (pervec 23-Dimension), porse per te vene ne pikepyetje ate qe mendoj se e di. Prandaj edhe jam dakord kur dikush ketu vendos referenca autoresh dhe kenaqem qe me kundershtojne me argument.

Po ju tregoj me nje skene se me cfare profesoresh kam pasur une te bej ne Shqiperi dhe ketej nga Gjermania, si perballje. E njejta situate. Ne Tirane degjohet gjate mesimit "ezani" i Hoxhes. Profesori Dr. Shqiptar le leksionin pergjysem dhe fillon: "Po cfare jane keta more, a jane ne terezi. As ai qe e kendon kete nuk e kupton se cfare eshte duke thene." Ketej kumbon kembana e kishes ne oborin e shkolles. Prof. Dr. Gjerman, keshilltar kryeministri, anetar bordi ne 101 organizata qeveritare dhe joqeveritare, botues i mbi 101 librave dhe artikujve shkencore ndalon leksionin. Ben te mbylli dritaren pa folur, por e le, dhe thote:" te presim sa te mbaroj se nuk degjohet asgje", dhe vazhdon leksionin. Ku qendron ndryshimi? Jo tek titujt dhe performanca, porse tek "Dija". Prof. Dr. gjerman di qe cfare ai eshte duke dhene mesim (filozofia politike) e ka origjinen ne teologji, ne besimin fetar, dhe per kete eshte i ndergjegjshem, edhe pse ai vete nuk beson. Ai respekton institucionin jo vetem si institucion porse edhe pse ai  perballe historise, asaj qe ka kaluar dhe asaj qe do te vij, eshte shume i vogel, i kalueshem, i vdekshem; ndersa ideja jo, ideja nuk eshte e vdekshme. Prof. Dr. Shqiptar eshte arrogant se ai eshte duke dhene mesim, eshte ai qe di, dhe nxenesit nuk dine, ky i di te gjitha, autoriteti i tij nuk vihet ne pikepyetje; ky eshte i pavdekshem, dhe cdo gje tjeter lind nga ky dhe vdes pas tij.

Por ketu te pakten vihen ne pikepyetje cfare mendojne dhe cfare brockullisin atje ne Shqiperi. Mesohet mendimi alternativ. Dhe eshte ky mendimi jototalitar qe Xhaxhai, besoj une, kerkon, dhe jo mbytjen e tij me llafe e llogje.

Shkurt me shume se platforme llogjesh per mergimtaret "Peshku pa uje" ka potencialin te behet platforme e mendimit bashkohor dhe e mendimit alternativ.

Ne nje blog te hapur si Peshku, barazitizmi ndalet pikerisht aty, ne faktin qe mbetet i hapur per kedo. Nuk shoh ndonje arsye pse te ngaterrohet ky fakt i thjeshte me vete debatin e percuar ketu, e aq me teper te vihen ne kandar hierarkik dy gjera qe afermendsh jane krejt te ndryshme ne magnitude dhe synim. Kush rri e merret me rrahjegjoksi e vetekurorezime, ose ka kohe te tepert, ose eshte krimbur ne komplekse, ose te dyja bashke. Verej qe tipa si keta jane te paret qe e ndotin debatin me insinuata personale dhe nuk merren me vete argumentin e thene, por me ate qe e thote. Rastet kane qene te bollshme, dhe nese nuk do kishte nje moderim nga adminet, edhe ketu do shnderrohej ne nje pellg fyerjesh e pordhesh te parfumosura me cinizem. Rendesi ka qe Alb-Clubi e krijoi ashtu si mundi nje kulture bashkebisedimi e nje mbledhje mendjesh, kulture e cila e jep sot e kesaj dite efektin e saj qofte neper blogje personale apo kolektive, si edhe tek Peshku e me tej. Riperteritja, vete cikli "i jetes" qe ndjek nje forum, ne fund te fundit s`jane vecse nje pasqyrim, ndonese jo dhe aq i sakte, i egzigjencave qe kalojme si shoqeri, qofte dhe virtuale.

ore sikur u bo shume e gjate kjo kritika per artikullin,po nje goje eshte ajo ,mos u merzisni kaq shume ,..artikull shkruesi nuk po ju pergjigjet ,kjo tregon se ai e ka kuptuar gabimin !   smiley

 

Une e mirekuptoj kritiken e Xhaxhait. Eshte ne thelb miredashese - kush te flet te do - thone.

Jam dakord me te qe ndonjehere debatet kalojne cakun e miresjelljes, apo behen per inate te vjetra, merira te mbartura e te tjera si keto. Nuk jam fort dakord qe eshte zelli i tepruar kombetarist ai qe rrezikon Peshkun - kultura (e munguar) e debatit me duket se eshte strumbullari. Ka teprime, populizma e gjykime kolektive (kjo djall liri e fjales i ka keto gjemba).

Na bie barra te jemi sa me qytetare, sa me tolerante, sa me miredashes e vullnetmire. Per sa kohe qe individualisht respektohemi dhe na respektojne peshku eshte top me shendet.

Mos me keqkuptoni, sic mund te lexoni ka dhe te semure klinike qe shkruajne ketu. Keta me pak praktike cdo njeri me mend meson t'i injoroje.

Gezuar vitin e ri te gjitheve. Sinqerisht, shume prej jush qe shkruhemi prej kohesh ju respektoj dhe ju dua shume.

tung

"Praktikisht, Peshku pa Uje tani eshte marre peng nga nje klike llafazanesh te pasionuar, ..."

Kur kjo qenka miredashja, bej hesap c'do te ishte keqdashja, larg qofte.

Mua me duket qe Peshku eshte i hapur per cdo mendim. Edhe kultura e bisedimit nuk me duket keq. Kjo si per merite te admineve, por dhe te nivelit te pergjithshem te diskutuesve.

Sodoqofte, Peshku nuk ka te krahasuar psh. me blogun nga na u katapultua topi i baltes, ku Prof. rri ne kateder e gju me shkumsa cdo koke me ndonje ide, larg qofte, te kunder me ate te katedres. Dhe po s'mjaftuan shkumsat, ka bodigardet gati. Cfare koincidence! Kete sport luante dhe tek Alb-Clubi, te cilin vajtoka sot. Mesa duket Peshku nuk qenkerka i pershtatshme per te tilla lodra, ndaj dhe meritoka "diagnozen" perkatese.

Sa per ate fortune cookie, qe po permendet shpesh kohet e fundit, une besoj nje tjeter alternative: "Antikombtarizmi eshte kali i preferuar i te gjithe intelektualuceve." Duke qene si bicim poni, i hypet kollaj, dhe pa karrike. 

 

 

Administratorët e kanë të lehtë ta provojnë apo ta hedhin poshtë me statistikat, deri diku, nëse është marrë a jo peng Peshku nga një klikë llafazanësh të pasionuar:

po qe se statistikat e Peshkut tregojnë se një numër relativisht i vogël postuesish kanë shumicën e postimeve në shumicën e temave, atëherë Xha Xhai i ka rënë në të. (Unë ndaj të njëjtin mendim me të në këtë pikë.)

Damkosja pastaj e tij si varrëmihësi i Alb-Club-it bie poshtë lehtë kur mendon që ka mbi një vit e gjysëm që i është përkushtuar blogut të tij. Pse nuk doli nga koma Alb-Club-i, pasi Xha Xhai e la të lirë?

Bato, ti mire e ke sikur ajo shperndarja statistikore qe thua te ishte uniforme. Por nuk eshte. Edhe sikur nje blog te mos jete zene peng nga llafazane me pasion. Si e mendon ti shperndarjen e llafeve per individ ne nje blog qe s'e kane zene peng? Te pyes me kureshtje statisticieni. Si e mendon ndryshueshmerine e natyrshme te numurit te llafeve/komenteve midis diskutantesh? Jam gati ta bejme nje studim per ket, po deshen adminat. Por nuk besoj qe eshte aq studim i lehte. Sidoqofte une e kam nje ide timen per kete. Me vone (vitin tjeter) mbase e shoshisim po pat interes.

E mendoj kështu: nëse gjashtë muajt e fundit (apo një tjetër shtrirje kohore) bato sherrxhiu është pleksur në shumicën e temave, me postime pa fund në secilën prej tyre, ndërkohë që shumica e të regjistruarve janë treguar më të kyrsyer, pa u kruajtur kudo e me të gjithë,  atëherë batua do mbërthyer si llafazan, në krahasim me këta të tjerët.

Nuk duhet marrë që parapëlqej shkretinë në tema. Por kreshtat shumë të mprehta në grafik në raport me pjesën tjetër të postuesve, nga po një dorë personash e kudo, duhet parë si marrje peng. Jo si korifej.

Nje tour i shpejte, shume siperfaqsor ne kete.

Pikesepari, njesia matese e llafazanllekut: Numer fjalesh apo komentesh. Se numuri i fjaleve lidhet edhe me stilin e komunikimit. Proliksiteti eshte jo rralle tregues i mjegulles ne tru. Me objektiv duket numuri i komenteve per teme. Ky i fundit varet nga sa "hot" eshte nje teme. Ky duhet filtruar si faktor.

Shtysa per koment: eshte tjeter gje kur psh dikush te drejtohet ty dhe tjeter gje kur flet ne menyre impersonale. Per te mos diskutuar per futjet si pyke mes nje pale ne diskutim qe as po te referohet fare. Kete te fundit une do ta "ndeshkoja" si llafazaneri te shkalles se larte, duke i dhene matematikisht nje peshe me te madhe; psh nje koment i tille baraz me 5, dhe ata qe vijne si rrjedhoje e tij baraz me 0.2. Plus edhe nje pastrim nga faktori Recency (kohe); nqse dikush hap nje muhabet te para tremuajsh, edhe kjo mund te quhet sa per 5 komente.

Faktori "afinitet" (afersi, perputhje): nqse peshku A pasohet ne komente nga peshku B dhe anasjelltas, kjo do peshuar ndryshe se sa nje linje e rastesishme e komenteve.

Pasi te filtrohen keto qe thame (dhe te tjera, se nuk ishte all-inclusive) atehere behet nje krahasim midis pritshmerise se dendurise te komenteve per person ne popullaten e peshqve dhe dendurise se realizuar nga secili. Nqse denduria e peshkut X eshte tej kufirit te pritshem me nje interval besimi prej 95%, atehere themi qe po me kaq siguri, peshku X nuk i ka te rastesishme gerr-verret, e ka bere statistikisht vije kete gje. Eshte statistikisht llafazan! pastaj vazhdojme me pengjet e me c'te duash.

Perndryshe Bari, i bie qe peshku G mua me vret ste dhe nje koment i tij/i saj me duket sa 100. Ecet me opinion pra; me sy te keq.

If all you got is a hammer, every problem looks like a nail smiley

p.s. po deshet, hudheni ktu ate databazen e peshkut, dhe jua nxjerr une ca te dhena

ho mer mos e thjeshto kaq shum...    smiley   smiley   

ps apo why simple, when sophisticated works as well....   smiley  

na te inxhinjerise kemi qejf principin KISS

Problemi eshte c'kupton baltosesi me "llafazane."

Nuk besoj se e ka me dendurine e postimeve, se perndryshe do te ishte vete kampioni absolut, ne shtepi te vet, apo gjetiu. My wild guess, e ka me ata qe s'ndajne te njejtin mendim me te, apo kuriozitet intelektuall, dmth., sidomos kur qellon qe ka dhe licensat e ketij te fundit.

Me mua e kishe ate punen e damkosjes? Apo keshtu me pegjithesi, sa per atmosfere?

 

"Per fene dhe politiken une nuk debatoj, vazhdoni juve" thoshte njeri sa here qe hapeshin debate te tilla. Ne fakt te tilla muhabete jane te destinuara te behen personale dhe te denigrohen, te pakten nga disa dhe te pakten deri diku. Per fene me ca kam pare s'ka shume tema, shyqyr. Per politiken mendoj se ka overdose ketu, dhe kjo njekohesisht sjell dhe largimin/mbajtjen larg te disa peshqve qe i kane alergji debatet per politike qe shpesh here denogrojne ne sharje personale ose thjesht ne propogande politike. Kjo per mendimin tim ndihet; mbase ka me shume intelektuale qe e lexojne peshkun, mbase jo, po gjiithsesi ka pak qe komentojne, them pak ne lidhje me "madhesine" e blogut, trafikun dhe numrin e viteve, famen, etj. Veshtire ta gjejne veten ata, apo te kene durim, midis komenteve militante te disa peshqve ketu, qe jane defakto shefa te dep. te propogandes te seciles nga tre partite kryesore, dhe qe e cojne balten deri ne gju.

Padyshim secili nga ne ka pergjegjsine e vet, po tonat jane ne miniature ne krahasim me administratoret, se nese ti faqon tema politike tek faqja kryesore dite per dit, disa here disa ne dite, shume here me te njeanshme se anshmeria e shtypit tradicional shqiptar, atehere eshte kollaj te parashikosh si do ecin bisedimet ne to dhe ca efekte do kene per blogun ne pergjithesi dhe peshqit e tjere ne vecanti.

Overdoza politike mendoj eshte ajo ku do hidhja driten une, jo overdoza patriotike, e cila ne artikullin e Xha Xhait me duket kaq e hiperbolizuar dhe e nxjerre nga konteksti peshkor, sa kam frike se do plase si tullumbas nga momenti ne moment duke bere une kete komentin tim, dhe do me godase llastiku.

Gjithashtu eshte plotesisht e mundshme te bisedosh per, te trajtosh, dhe te hedhesh fokusin, ne shume ceshtje vendore dhe kombetare, edhe duke eleminuzr dozen e madhe politike.

Ky eshte urimi im per Peshkun i vitit te ri; paç me pak politike. smiley

Gjerat pozitive i kane thene te tjeret me lart, keshtu qe s'po zgjatem per to.

Dhe gezuar vitin e ri te gjitheve, atyre qe shkruajne me shume ketu, atyre qe shkruajne me shume tek blogjet private, dhe atyre qe vetem lexojne. smiley

 Artikulli dhe komentet ishin interesante, veç me duket se Xha Xhai e dramatizon pakez per Peshkun, sepse semundja/sindromi i atij Alb-blogut (qe mund te jete Alb-forumi) nuk besoj se ka per ta perfshire Peshkun persa kohe kemi tre moskotieret, Llukanin, Blendin dhe Penarin, shto dhe administratorin/ren e ri/re, Alsat. Eshte e vertete se ka komentatore (tek Peshku) qe ne vend qe te mirren me idete, mirren me personin, gje qe e degradon debatin. Apo i thone tjetrit akuza te paqena apo te panevojshme. 

 

"....Rezultat i menjëhershëm i këtij kalcifikimi është zbehja e debatit, sipas të njëjtit mekanizëm pervers që çoi në shpërbërjen e Alb-Clubit – sa kohë që vendin e kuriozitetit intelektual dhe guximit të shprehjes së lirë e ka zënë fryma verifikuese, gjykuese, përçmuese dhe poshtëruese, e mbështetur në kriterin absolut të kombëtarizmit...."

 

Xha Xhai, i eshte shmangur ketu fjales; Nacionalizmit, ndoshta ngaqe dhe fjala Kombe-tar-izem, mungon ne tera gjuhet perendimore dhe thuhet Nacio-nal-izem, gje qe perkthehet fjal per fjale me Kombe-tar-izem. Mirpo tek shqiptaret eshte spostuar kjo fjale (Kombe-tar-izem) ne kuptimin e mire dhe Nacio-nal-izem  ne kuptimin negativ. Ashtu siç eshte fiksuar per keq tek shume flamange p.sh. fjala Profiteren qe do te thote Perfiton. Ti thuash belgut apo flamangut qe duhet te perfitosh nga kjo gje , ai mezi e kaperdin, dhe tani keta po mesohen me kete fjale ngaqe e perdorim me shumice ne te huajt. "Hajde perfitoni nga ulja e çmimeve", therasin shitsit marokene, qe jane te pa mberthyer nga ky kompleks. Keshtu qe une do ta korrigjoja shprehjen e tij te mesiperme duke e zevendesuar fjalen; Kombtarizmit, me fjalen; Nacionalizmit. Ose do ta lija shprehjen keshtu; 

 

"....Rezultat i menjëhershëm i këtij kalcifikimi është zbehja e debatit, sipas të njëjtit mekanizëm pervers që çoi në shpërbërjen e Alb-Clubit – sa kohë që vendin e kuriozitetit intelektual dhe guximit të shprehjes së lirë e ka zënë fryma verifikuese, gjykuese, përçmuese dhe poshtëruese...."

 

Dhe kjo eshte mese e vertete. 

Peshku eshte funksion i temave te fletushkave te Tiranes. Sigurisht qe 'maskarenjte' do vershonin ketu. Hiqi ato fletushka...dhe pastaj behet me i fisem.

ABC, ku m'i ke lene urimet?  Diku tjeter dhe s'i kam pare?  Mos me ke derguar mp, dhe keta laneterit e kane fshire smiley.

Ja te ta them dhe njehere Gezuar e per shume vjet! smiley

Per te tjerat, apo per shqetesimin tend qe ke ngritur:

Nje blog apo nje forum ka zot shtepie.  Me Kanun (te pakten atij te Laberise) kur miku vjen ne shtepi, i jepet koka e dashit, dhe duhet ta thaje pjaten, se ndryshe eshte ofendim per te zotin e shtepise, po la gje ne pjate, do te thote qe s'ka shume ushqim i zoti e i duhen te mbeturat smiley.  Ka shume gjera te lezetcme Kanuni i Laberise ...

Por meqe s'jemi as ne kohe te Kanunit, e as ne Laberi, fjalen e fundit ne virtualistan e thote i zoti i shtepise.  Nuk eshte as prerje bese, e as pleqni Kruje.  Mua, po s'me pelqeu nuk rri.  Dhe pike.  Ashtu sic bera ne strehen e fundit virtuale ku shkruaja, para se te aktivizohesha te peshku.  

Ti thua qe nxitja e debatit eshte gje e mire.  Shume dakort jam me ty.  Por kapercimi dege me dege ne debat, dhe ster-analize per nje fjale apo presje nuk eshte domosdo nxitje.  Qe ke tendenca ti, sado me njohuri dhe me te drejte, te kapesh me nje gje te vogel dhe ta besh terkuze, kete e di shume mire, se te njoh kaq kohe.  Dhe ta them miqesisht.  Mua s'me bezdis kjo gje, por per anetare te tjere, apo per te zotet e shtepise mund te jete gje e lodhshme.  

Edhe njehere, pavaresisht shprehjes se Volterit, liria e njerit kufizohet atje ku fillon liria e tjetrit.  Liria e fjales ne peshk apo ne cdo strehe tjetre virtualistani, nuk eshte dhe s'eshte thene gjakundi qe eshte e mbrojtur nga Amendamenti i pare i Kushtetutes amerikane lol  (apo te tjera.)  Dramatizimi i metejshem i kesaj ceshtje me duket i parendesishem.

Sa per artikullin, apo per qellimin, ekzistencen e peshkut, me duken sic thashe me lart, dramatizime te panevojshme keto fleterrufete e xhaxhait.  

PS: ABC, s'mbaj mend tani se e kam hasur/diskutuar kete gje para shume shekujsh, ishte Maupassant apo Prevert qe me mire linte pa takuar nje femer te bukur se sa te nxitonte e te vendoste nje presje ne vend te gabuar?!  Maupassant, por s'jam e sigurt lol.   

Miqt' e mi!

Gezuar Vitin e Ri me te gjithe te afermit tuaj!

Peshku "rulls" pike se pari sepse adminat bejne pune shume te mire dhe shpesh here "thankless"

Se dyti sepse shumica e njerezise ketu kane nje bonsens dhe vetepermbajtje te levdueshme!

 

With that said, urime te gjitheve, dhe ket' vit ishalla me shum' dashni per tjetrin n'zemer! smiley

o mroklla, nji peshk qi e ka shty 5 vjet pa ujë do të thotë që se gjen gjë.   

santa

ps: sa kasandra kemi dëgjuar këto vite..... 

Mos t'ja boje si gamori i Nastradinit, qi kur filloi t'msote t'rrnote pa honger... at'her i kthej patkojt ka djelli smiley

Pyet Leopoldin...edhe hajde "mos e ha karremin" , thuj Xhajes ...kur lexon nga keto smiley sidomos per dite festash. Hecni thjesht dhe me dije ne kete Porte te Hapur Shqiptare....."Kasandrizmi" eshte per Kombe te tjere....Edhe ne te ardhte dita te vdesesh o Peshk....po do vdesesh nje dite se eshte Ligj eshte normale . Te pakten dhe "hicrat" qe u zhuriten per nje cike emer e per nje cike dominim neper "bloqet" e tyre  po sua var njeri ... kur te mburren do thone "edhe une kam shkruar tek Peshku" dhe keshtu ...Nga muri Tusit Korbi po veren /eshtrat e Kaj Kavusit shtrire per dhe/ ....e te mjerat daulle dhe trumpeta.... smiley GEZUAR!

Idris,

tema e këtushme është e importuar nga vetë Peshku. Pse të duhet të krijosh idenë që autorët gjetiu po përpiqen të shfrytëzojnë Peshkun për qëllime që nuk i arrikan dot në blogjet e tyre?

Duke e pretenduar këtë dy herë, në dy postime të përafërta, duket se aq të bën për thelbin e artikullit.

Peshku eshte persembari. E vetmja gje qe do te kerkoja eshte te ruajme nivelin e gjuhes. Keshtu edhe ne mbajme gjuhen tone gjalle dhe me cilesi, por edhe kemi se çtu mesojme kalamaneve.

Gezuar Vitin e Ri

Bato i nerum do pres daten 3 janar ...por edhe per hir te nje paragjykimi per normalitetin e prurjeve tuaja . Si paranteze ...askujt nuk i lejohet te lexoje "sipas qejfit" prurjet e tjetrit . Vendi eshte i LIRE dhe i HAPUR per kedo. Ajo qe thoni JU mund te sqarohet me nje nderhyrje te vet "automatiksit te importuar" me nje thenie te thjeshte... " Nuk flas per gjindjen e Peshkut pa Uje. Flas per mullijte e eres". Me kaq mbaronte cdo lloj avokatie se nje pene e nderuar si e Xhajes, kesaj rradhe JA KA FUT P O R D H E S por pas urofit jo fasuleve.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).