Si bëhet më e fortë PS-ja

Çështja nëse duhe të ikë Edi Rama nga kreu i PS apo jo për mua meriton një debat mjaft serioz dhe kompleks njëherësh që meriton të trajtohet përtej interpretimeve të statutit të PS dhe shumë më ndryshe nga bardhezija pro-kundër Rama që shohim në skenën mediatike shqiptare.Tek e fundit ky debat, sipas meje, mund të përqendrohet në përgjigjen e dy pyetjeve kryesore që nuk më duken pa lidhje me

12 Komente

E ka kete zakon te keq Lubonja : i bie shume gjate e gjate, nderkohe qe mund ti binte shkurt:

PS-së i duhet ne krye Musa Ulqini (dmth, kategoria e atyre politikaneve qe mund te pergjithesohen ne profilin politik te Musa Ulqinit). 

Harrove kutite shoku,ti hapim apo te mos i hapim.

Enkel Demi.Hap kutite se e ke punen pisk.

ps eshte nje parti qe eshte e destinuar te vdese ne agoni, kushdo qe ta merre ne dore. Dikur u shkeput lsi, e tani do i ike nje tjeter fete e bukur.

e majta do behet ne itali, 100 parti qe smerren vesh njeri me tjetren, e dikur do bashkohen ne konfederata e pisdhiqe te tjera jo stabel

e tunde , e shkunde, e ktheve para e mbrapa er Tos dhe si perfundim asigjo.

Sinteze, stersinteze, edhe vete ne fund e kupton qe eshte pese me hic smiley  dhe qe ske asnje rruge te ndricuar se si PS-ja te behet me e forte. Dmth ti i futesh analizes, mundohesh me gjet ndonje ide per rrugedalje, dhe ne fund thua, po kot xhanem se sja vlen fare ..se ske cte thuash.  Se gjithe problemi qe kane ate ne PS eshte sa leke do ju gjenden ne xhep ne fund te muajit smiley

Po ti mos u merzit, se PS-ja e forte ka per te qene, se poplli jone, me buke ne goje apo  me plumb ne balle, me symbyllur apo hapur, i gjalle apo i vdekur, jete e mot, ka votu dhe ka per te votu per PS-ne. Kshu qe nuk i duhet te jete me e forte, thjesht i duhet te kete objektiv dhe deshire dhe LEVERDI te marre pushtetin qendror smiley

 

Perseri ja futi Berisha socialisteve.Zgjodhen Edi Ramen qe nuk mund ta bashkoje te gjithe te majten keshtu qe i siguroi PD edhe zgjedhjet e 2013.

PS behet me e forte o Fatos kur intelektualet e vertete nuk do te jene me pjese e teatrit: Poshte mbreti-Rrofte mbreti!

PS eshte partia qe mori numrin me te madh te votave mes tere partive ne shqiperi dhe ky eshte fakt, le ti mbledhe bashk Salihu edhe bathoren me tropojen bashke. Puna eshte se si PS duhet ti beje ne mandate deputetesh ter ato vota qe merr e jo si ne keto zgjedhjet e fundit qe mori me pak deputete se ci takojne proporcionalisht.

E dashtun Bedrija jone,

Megjithese ne pamje te pare mund te duket ashtu si thua ti, dhe megjithese une habitem pse ti qendron te pamja e pare, ne nje pamje te dyte ajo qe ben FL-ja eshte shtysa per nje sinteze, duke siguruar nje premise te pare, dhe duke sjelle nje kusht perjashtuesh. Premisa: flisni hapur per klientelizmin qe te krijoni hapesire ne parti, qe te mos ju mbysin ne status quo fijet e merimanges. Kushti perjashtues: spastrimi. Me shkoqur se kaq s'flet njeri - dhe per mua kjo eshte te besh dicka, e dicka qe FL-ja e ben me menyre konsistente dhe konseguente.

Ah po, FL-ja e permendi edhe njehere kundershtimin e vet per Ramen ne krye smiley

smiley

Po aq na kap krraba mi non, gjer ke pamja e pare smiley

Vallai, per syte e ballit, une fjalen sinteze se kuptoj fare cka do te thote ne fjalimin e Lubonjes.

Une se kuptoj fare se si e qysh, se PS-ja nuk eshte oriz qe mund te pastrohet. Dhe klientelizmi eshte oksigjen qe e mban gjalle.

Moj aman, a jam cmend une, apo po flasim per te njejten PS, apo ckadolloj partie tjeter ne shqiperi.  Ata te gjithe shofin ku po ju del nai koqe leku, ku te vjedhin nai gje me urgjence te madhe, juve thoni sinteze.......grrrrrrrrr smiley

 

Sinteza eshte perqendrimi i hallaketjes se ketyre mashkujve (hallakatja e femrave ne PS me duket e paperqendrueshme) rreth nje dickaje, te tipit 'ide' apo 'synim' qe, edhe pse mund te permbaje provigjione te tipit pork barrell per gjithe te sintetizuarit, mund te kete edhe nje peshe qendrore qe e ndihmon PS-ne.

Te gjithe e kundershtojne Ramen per diktator? Atehere sigurohu qe struktura organizative ta kundershtoje kete lloj drejtimi - merrja Rames kete leshim per sa kohe qe eshte akoma ne terra inferma (ndoshta eshte vone.

Te gjithe kane probleme me klientelizmin? Fut pak transparence ne financat e partise. S'po them revolucion - besoj se Lubonja e ka te qarte kete - por deshiren per transparence formalizoje ne statut.

Te gjithe kane probleme me formimin dhe jetegjatesine e koalicioneve (kjo ka lidhje edhe me piken 'diktator')? Atehere formalizo pergjegjesine per koalicion me forcat e majta, qe te mos ngelet ne dore te deshires per pushtet absolut te kryetarit.

E keshtu me rradhe. Nderkohe qe degjojme vetem Rama keshtu, populli opozitar ashtu (o zot sa turp kjo shprehje!!).

Ti thua keta s'duan. Lubonja thote keta s'dine. S'dine sepse, po t'i benin llogarite me mire, them se do te perfitonin po te benin edhe pak gam gam, edhe pak pune. Tani qe e mendoj me mire, shqetesohem per kete paaftesi te theksuar te breburrave, dhe them se duhet te pijne me pak birra te Serendipiti.

 

smiley

tashti e kuptova idene, megjithese me duhet te shkoj ne shkolle per ti kuptu ca nga termat qe perdor ti smiley

por per ate punen e financave te partise s'bie dakort smiley    c'lesh financash amaaaaaaaaaaaan...

smiley

nejse rrofsh, por prape une i qendroj asaj 'sipas kokes dhe festen'  , ose 'popllli jone merr vesh vetem me hu'

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).