SHQIPJA E KRIMBUR

 
“Shekulli” i sotëm boton një dokument të rrallë të shqipes, të përgatitur nga studiues të UNYT-së, dokument i cili përbën një dëshmi unike të kësaj gjuhe siç do të flitet në të ardhmen e largët.
Me formën e një artikulli me titullin “Si mund të kemi një Obama te ne?” dokumenti është hartuar nga Dr. Kosta Giakoumis, [...]

5 Komente

Mirsevjen - Çmitizimi i Shqipes.

Keshtu katandiset gjuhe-zeza kur pellet, por s'ke asgje fare  per te thene.

 

Njerez pa pune ...artikull i bezdisshem. Behet furtune ne "gote uje" me artikuj qe jane "te kendshem" vetem ne ate pjese qe merren me kete pune...me kaq imtesi i qemtuar e i ballafaquar te jep arsye te besossh se gjithshka ka per model nje "sugjestion" si emri OBAMA....asnje yll . Ketu kemi mbretin e "Prevalimit" te marrezive , ne perdorimin  e  Gjuhes Shqipes dhe s'merret njeri me Mixhen......... ????????????????????

Keto te dyja me poshte qenkan me te vertete kocke e forte, ngela pa fjale.

Kundërshtimi politik nuk na bën armiq. Pra, vëmë re se përtej antagonizmit politik, ku kundështari shihet si armik, sikundër do vërente me të drejtë Chantal Mouffe, drejt një forme agonizmi, ku legjitimiteti i kundërshtarit njihet dhe respektohet, po ashtu edhe idetë e tij, kushdo qofshin ndryshimet ideologjike.

 

Atje, ndonëse si kudo, fushata elektorale mpreh në mënyrë të pashmangshme ndryshmëritë e publikut, pas shpalljes së vullnetit të popullit, e reflektuar në një mazhorancë tashmë të re, kanë filluar të shërohen plagat që shkaktoi rivaliteti politik.

 

Eh shqipe e shqipe, te na rroje 28 nandueri ! 

Me habiti autori i artikullit. komentet qe ben te blogu i vet, i ben sikur nuk eshte fare shqiptar, qe sapo e paska mesuar shqipen. e quan dhe veten "pejsazhe te fjales", e shume shprehje frazeologjike, shume togfjalesha as nuk ia kishte idene se egzistonin. Plus, qe kishte kapur gjera kot me kot, thjesht sepse eshte i paditur(injorant, ne ato gjuhet qe nuk i di ai) vete, dhe mpleksjen dhe peshtjellimin e gjith'atyre fjaleve te huaja, krejt te kota, po te kota fare ama, nuk ia kishin zene syte. (utilitare, psh, qe perdoret nga idjote, qe nuk dine as shqip e jo me italisht)

dobet, shume dobet. edhe karikatura eshte art, dhe art i holle, por arti jot... kotesia?... ? ? ?

Duhet te dini qe autori i shkrimit nuk eshte shqiptar vendas, dhe duke qene gjysem arvanitas e gjysem grek, fjalet qe perdor ai jane te vjetra shume pasi gramatiken e tashme te gjuhes shqipe ka vetem disa vite qe e ka mesuar tamam.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).