Shqipëria përballë luftës - Bilanc dhe përfundime (10).

.

. Gjendja e Shqipërisë të nesërmen e luftës nuk ishte për t’u patur zili. Vendi njohu shkatërime dhe vrasje, masakra dhe internime. Gjatë pesë vjet pushtimi, rreth 100.000 italjanë dhe 70.000 gjermanë shkelën tokën shqiptare, nga të cilët 26.000 u vranë dhe po aq u zunë rob nga rezistenca vendase. Nga pala shqiptare, megjithë mungesën e statistikave të

4 Komente

Cili ishte misioni " çlirimtar " i gjermanëve të cilët vendosën të hynin në Shqipëri vetëm pas kapitullimit të Italisë fashiste ? Cilat forca apo shtete rrezikonin egzistencën e Shqipërisë Etnike, të ngritur me përkujdesin e fashizmit musolinian, për të justifikuar ndërhyrjen e trupave gjermane në mbrojtje të saj në vitin 1943 ? Si shpjegohet që gjermanët, këta mbrojtës kaq të zellshëm nuk kishin pranuar kurrë bashkimin e Çamërisë ose të zonës së Mitrovicës me vendin amë ?

.

. - Si shpjegohet që urrejtja e natyrshme kundër pushtuesit aq instiktive dhe vluese në shpirtin e shqiptarit, e cila - nëqoftëse i besojmë thënies së ballistëve - ish çfaqur me forcë të paparë ndonjëherë në shpirtin e çdo patrioti të ndershëm që nga dita e parë e pushtimit fashist, nuk mundi të ngjitet deri në kokat e krerëve – këtyre Baballarëve të Kombit - dhe t’i detyronte të kundërshtonin politikën e dorës së zgjatur të gjermanëve, ose të paktën deri tek sytë e tyre për t’ju treguar greminën që hapej në fundin e luftës ? Edhe në qoftë se interesi imediat bëhej më i fuqishëm se sa arsyeja e brendshme dhe errësonte pamjen, përse atëhere nuk i besuan veshëve të tyre, ose më mirë të themi, thirrjeve të britanikëve që i nxisnin drejt rezistencës së armatosur dhe i këshillonin të braktisnin gjermanët ?
 

Meqenese nje pjese e anetareve ketu po dhe e shoqerise tone per arsye te ndryshme te pahijeshme ose hakmarrese, (ketu nuk kam parasysh debate blogu ose muhabete tavoline, kam parasysh aktet dhe qendrimin percmues, qe nga shkulja e Heronjeve deri te dekorimet e kolaboratoreve dhe manipulimit te historise ne kete periudhe) besojne dhe po i vene pikepyetje kesaj lufte dhe perpiqet tja mohoje gjakun e derdhur atyre qe dhane jeten per lirine e vendit, pa tendence u rekomandoj ti  japin pergjigje ketyre pyetjeve qe autori ngre me lart, ne kontekstin e kohes.

Nqs nuk duan tja lejojne vetes kete "lux" se kane frike nga e verteta ose  u vete kunder bindjeve te tyre, do ishte me humane dhe me e ndershme te mos hedhin me balte mbi keta njerez.

Te nerum admin. Duket qe dicka nuk shkon tek vleresimi me yje . Ja kontrollojeni dhe vete. Nje ( 1) diskutim i regjistruar...... vlersimi thote (6 komente = 5yje) !!!!!!!!! Keshtu ndodh edhe me shume e shume vleresime prurjesh . Ose .....

Idris njerezit mund te shprehin mendimin e tyre nepermjet votes pa lene pergjigje. Shumica derrmuese e njerezve qe lexojne faqen nuk marrin pjese ne diskutimet e ndryshme.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).