Shqipëria përballë botës komuniste – Ferri jugosllav (3).

.

.

. Tërheqja e detyruar e trupave ushtarake gjermane nga vendet e Ballkanit, të ndjekur nga shembja e sistemit të aleancave me pushtuesit dhe rënia e regjimeve kuislinge lokale, vuri pashmangshmërisht në plan të parë çështjen e integritetit territorial të vendeve ballkanike, elementi më i ndjeshëm i të cilës ishte natyrisht rivendosja e kufijve shtetërorë, pjesërisht apo tërësisht të fshira

5 Komente

Nje diktatori idiot, nje personi qe ka shume dyshime se mund ti thuhet "njeri",nje frikacak, rrencak, vrases i miqve, injorant, pa kujtes, vetem asaj te frikes per pushtetin e qelbur te tij, ky autor shkruan "mit bashkohor".

Ptu race e keqe paskemi qene.

Shembujt e tua shoku, se sa e moren Hungarezet Vojvodinen, Bullgaret Maqedonin lindore, testa di C..., keto qe permend ti jane nen Serbin e Maqedonin edhe sot, ndersa Kosova , edhe pse te vjen keq, e di, ka fituar pavarsin.

Sikur Shqiperia te pretendonte per Kosoven si shtet i lire o republike , apo bashkim me  trojet tona, Titoja nuk mund te merrte asgje ne Istria.

Ne kishim shansin te kerkonim ate qe kerkonte Tito, per nje idiot diktator as qe nuk e permend.

Jam dakort me ty, diktatori nuk shiti Kosoven, sepse ai s'dinte kush eshte Kosova, por edhe sikur ta dinte, atij diktatori nuk u dhimbsej Shqiptari, po mendonte per Kosovarin.

Hajde historian hajde, ktheji dinart se po te mbesin ne shtepi.

 

Po pse nxehesh o Lumdrini ! Po kujt po i behet vone se dikush andej-kendej shkruan per Enver Hoxhen !

O lumdrin ! S'kam dale mendsh te lexoj xixen per te marre vesh kush ishte Enver Tutkalli. Enver Hoxha, per ata qe i ka marre malli, eshte ngrehur zhag, ne statuje, nen syte e djemve te vet. A ka gje me te rende per dy djem se t'ia ngrehin statuten e babes zhag ne mes te pazarit ?

Keshtu qe pergjigjet per Enver Hoxhen, populli i ka dhene me kohe. Dhe do t'i jape sa here te dale nevoja. Pse del ndonje aty-ketu per te na treguar perralla dushku, ani pse po e turbullon, ti lumdrin ?

Gerri i thote Verrit : me prit se erdha.
Verri e pret se s'mund te rrije pa Gerrin.
Dhe kur takohen ia shtrojne gerr-verrit.

Keshtu dhe kjo puna e historianeve tane.

Hurbinek, larg qofte te prishi gjakun per kot.

Eshte e vetmja menyre, per te dhene me kuptu shume veteve qe nuk e kane jetu ate periudhe.

Do mjaftonte nje pyetje autorit si p.sh. Pse Moshe Pijade mbron Shqiperin ne konferencen e paqes, ç'fare i pengonte trimat te merrnin pjese ??????????

Pse diktatori thote se "Tito bente propagand kunder qeveris Shqiptare, sa shume shtete kujtonin se jemi nen Jugosllavin?"

Marre nga libri "titizmi".

Edhe ata kosovar qe iknin nga regjimi Jugosllav ky diktatori i burgoste ose i internonte ,me pertendimin absurd se ishin agjenie te UTB-se.Ka te drejte Lundrimi ai ishte frikacak,ai vetem mendonte vetem per karriken e tije,dhe per te ruajtur kete karrike ai vrau edhe shoket e tij me te afert.

gjithmone interesante te lexosh artikuj te tille:

kjo fjalia me beri pak pershtypje:

Le të rikujtojmë se Jugosllavia mbretërore u coptua mes Gjermanisë hitleriane që instaloi në Beograd rregjimin kuisling të Nediçit dhe Italisë së Duçes që rrëmbeu mes të tjerash territore malazeze, kroate dhe sllovene, Kosovën – dhe e bashkoi me Shqipërinë.

 

Jam i sigurte qe po e interpretoj une gabim, po nuk tingellon pak sikur Kosova ishte e Jugosllavise dhe Italia ja dha Shqiperise peshqesh. Konteksti historik eshte pak me i vjeter dhe ndoshta ia vlen ta shtjellosh edhe pak me dy-tre fjali.

 

Me duket argument fare pa baze dhe idiot ky qe Enver Hoxha ia "dha" Kosoven Serbit ne menyre qe te ulte influencen e gegeve dhe te rriste ate te toskeve. Eshte idiotesi e djallezuar ne vazhdimesi te frymes per te ndare sa me shume veriun dhe jugun. Eshte dicka e pamundur, sepse cdo lider e di qe zvogelimi i territorit nuk do ta forcoje, por shfuqizoje.

Gjate ketij artikulli, xixa mundohet te gjeje arsyet e verteta se perse iu "dha" Kosova Serbise. Nje teze eshte ajo e "mbijeteses" se Shqiperise si forme me vete. Me gjithe kerkimet e xixes, nuk gjen dot evidence per asnje nga teorite e mundshme. 

Me ben pershtypje se si gjate gjithe artikullit ti supozon sikur EH dhe partia komuniste kishin nje strategji se cfare te benin me Kosoven. Megjithese xixa shprehet qe ajo strategji nuk mund te kete funksionuar sepse nuk ishte ne dore te tyre, por te fuqive me te medha, gjate gjithe kohes ai presupozon nje strategji dhe perpiqet te gjeje ate. Gjithashtu me duket se kete e ben me qellimin per te vene gishtin tek njera apo tek tjetra pale.

Mendoj se kjo eshte arsyeja e gabuar sepse ne e shkruajme historine. Mendimi im eshte se nuk ka pas fare strategji. PK e ka dashur Kosoven te jete pjese e Shqiperise, por nuk kane qene aq te zote sa te ulen dhe te bejne nje strategji ne kohen e duhur. Ashtu edhe Balli, megjithe retoriken, nuk ma mbush mendjen se ka patur ndonje gje konkrete (apo informacion) ne mendje se si ta mbante Kosoven. Mendoj se ky duhet te jete mesazhi i artikullit, dhe te mesojne brezat se kuturu nuk ecet, sepse mund te na kushtoje shume shtrenjte.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).