Selam Musai dhe lufta e Vlorës

nga L.Gërveshi
1920
Në vitin nëntqindnjëzetë,
Selami ç’i mblodhi djemtë,
djemtë çi mblodhi Selami,
o djem se iku vatani.
Kongresi i Lushnjes i zhvilloi punimet nga data 28-31 janar 1920. Në këtë kongres morën pjesë mbi 50 delegatë nga e gjithë Shqipëria. Ndër vendimet e tij ishte dhe ai për mbrojtjen e tërësisë tokësore, sovranitetin dhe pavarësinë e Shqipërisë.

Disa pjesë të [...]

25 Komente

Monda,

te kam gjetur me kete kengen! smiley

p.s. A gjenden gjekundi ne internet keto kenge? Do me interesonte te beja nje CD me keto kenget e vjetra labe, po ne variantet origjinale.

po veje monden ta knoje, ene ti maji ison ene regjistrojini n'shirit smiley

Monda e kendon qe c'ke me ate pune, po zeri im... qyqjaaa.... mjau mjau... mund te beje... E di ti qe ai qe mban ison ka punen me te veshtire?! smiley

 

Tirana Calling, automatikisht 5 yje, pa e lexu fjale per fjale, qe nga titulli smiley.

Ju te dyja me lart, mos mbette polifonia ne dore, me sakte ne gryken time, se u shua nga faqja e dheut smiley.  Flm per konfidencen gjithesesi smiley

Nga ana tjeter, per pogonishte e ksi gjonash ju marr zvarr te dyjave smiley.

Shih, shih, tani qe ia mbathe, po na sfido per pogoniste e ksi gjonash, ti mi?! Me birre ma more, por per ta dredh belin, s'ta lej radhen, vallahi! smiley

fol pra Ana fol.

kjo monda llafe shume, e pune pak paska.

damigjani me raki ene fuqija me vere u thane nga dielli ne ballkon tem tuj prite monden smiley

Ehu, sa te vije Monda, kushedi sa damigjane me vere do kemi thare ne... smiley

@ Ana, faj kam une qe na coni ne vene haj kllas smiley.  Ku me kercy aty?  Pastaj sipas venit dhe kuveni, qe nga Vlora der ne Sarande kerceva une smiley.  Nga ura e Mifolit e lart, s'jeni per ate pune.

Tushe, e ke cu n'ballkon mi?  Deri dje e kishe damigjanin poshte kembeve, a poshte divanit a ku me the smiley.

poshte minderit ej gru, cer kembesh tobestafkurllah

po nga pesha e kisha bo grope minderin ene e kam cu ke marangozi me i vu ca kompesata ene llastyqe te reja, ene i qita damigjanet ne ballkon smiley

Lanet gru, me shkrive. 

Hajt se te kam borxh me mbyll e me ia marr cilsat ndonje lokali tjeter smiley.

Ana, po i ke mburrjet me pogonishten si mburrjet me veren, jena m'rregull smiley.

Syri, flm smiley.

Moj Monda, po une e dinjam se pinjam vere, si njerezit normal, po s'kishnjem rastisnjur ne lubira si ty dhe ajo shoqka tjeter... Pastaj, une ishnjam ne timon, kush do t'ju conte neper shpira juve, qe ishnjit bere dhoge, me cupe?! smiley

E fundit per sot kjo! te perqafoj! smiley

S'te perqafoj hic back smiley.  Pse na nxjerrr namin kot?  Une si per te civilizume e njoh veten ne tavoline. smiley.  As te mos teshtij fare dhoges qe i djeg smiley.

Ok, girls, have fun tonight smiley.

ma nxorre namin e zi ma nxorre smiley turp te kesh se te kemi dhe shoqe smiley

Po vras mendjen a e dinte Selami e Ziguri qe ishin pjese e Evropes? smiley

Eh, c'me le ne pune, moj e uruar! Pse, me, na Mifoli e lart, s'dime te kercejme...  Me mire se ju, e hedhim valle myzaqere... smiley 

Po ne deshem te te sajdisnim ne vendet me sqime, smiley  se na vije mysafire na larg..., ta kishim dit ndryshe, kishim gjet ndonje qebaptore Tymi e ia kishim shtru me konge dashnije... e me qofte ke daja... smiley

ika tani, se ngela ketu... smiley

:o (me paskeni torturu per pune adetesh?)

Vetem ne mos ardhca, se dyshemene dhe tavanin do i leme qebaptores smiley.

eh kjo sqima na ka majt gjalle

 

Eh kjo Tepelena, ball i vatanit eshte!

Ky bukur e ka shkruar, por me thene te drejten sdua te degjoj as emer Selam as qytet Vlora. Eh thuaj halle halle ky milet, halli hallit nuk i ngjet.Big Grin

Ketlina, mos u merzit se mbase s'zgjat shume, qameti qameti, nje vit smiley.

Ti me thua te vras veten une, po rri ti shijojme keto dite rehat aman te keqen Tongue

Doni kenge labe ju ore ja se e kam une ate kenge qe ka pershkruar lart mbi luftenqe u be ne kote.Kush ka kerkesa te tjera vetem me thoni vargjet e kenges se e gjeni ne youtube per 5 min smiley

www.youtube.com/watch

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).