SAKRIFICA DHE HERONJ

Sakrifica individuale si mesazh ndaj publikut, popullit, shtetit ose institucioneve gjithnjë përfaqëson një dilemë morale; edhe pse heronjtë gjithnjë i admirojmë dhe përpiqemi t’ua sjellim brezave të rinj si role models, askush nuk shpreson vërtet se këtyre brezave mund t’u kërkohet, seriozisht, që të sillen heroikisht në rast nevoje.
Sakrifica, me fjalë të tjera, mund të [...]

2 Komente

Xhaxhai,

pa u futur gjate ne shkrim ( dite e shtune eshte sot smiley  ) po gjeja e pare qe me shkoi ne mend mbas leximit eshte ajo bema e Lushnjes :

Ja Loni per betoni,

Ja dhe Loni pe verteti

Nuk dua ti qasem shkrimit shume seriozisht se do na duhet te debatojme gjate, e kam fjalen qe veshtire t`i shpetojme kurthit tashme te ngritur : te gjithe fajtore e te gjithe bashkevuajtes, qe i lejon te gjithe ta marrin te drejten me vete nderkohe qe rrine ne te dyja bashkesite, bile ka raste dhe njekohesisht sipas muhabetit  : edhe tek vuajtesit edhe tek fajtoret.

Tani nje pyetje : a nuk e ke vene re qe ne kemi shume heronj, ose a nuk e ke vene re qe dhe fjala martir po na behet po aq neveritese sa e para ?

Shi e kerpudha. Sinqerisht nuk bej dot dallim e thene keshtu thate.

"I have evolved a step higher. I am prepared to fight and die for my cause ... I, as a natural selector, will eliminate all who I see unfit, disgraces of human race and failures of natural selection."

http://www.guardian.co.uk/world/2007/nov...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).