Rubajit e dashurisë

Nga Omar Khajam
Shqipëruar nga Fan Noli
Botim i vitit 1943
Rubajit e Dashurisë
 

Fito një zëmër, puth-e dhe rrëmbeje,
edhe adhuroje si Alltar prej Feje;
Një qint Qabera, s’vlejnë sa një zëmër;
Zëmër kërko, Haxhi, jo Gur Qabeje.

O ti, mi Dhé m’ e zgjedhura Selvì,
M’e shtrenjtë je se [...]

19 Komente

flm per sjelljen e dashur

Enka, kenaqesia ime. smiley

M'u kujtua kjo, ne fakt, ngase u perpoqa te kuptoja ndonje gje nga "ke dhe cfare" e Derridase, por per dreq, me lemsh m'u bene gjerat, ndaj per t'u kthjelluar ca iu ktheva vargjeve.... Mos me pyet a u kthjellove apo, jo... smiley

Enka,

kam harruar te te them, kam filluar provat si arush fotografi une... po sikur s'me pelqejne shume ato qe me ka kap syri deri tani... kushedi, ndonje dite do ta shohin dhe ato "krieveprat" e mia driten... smiley

shume mire shume urimesmiley

vazhdo stervite syrin perdite.

Enka po une? Pres te kthehesh ti e te mesoj ndonje gje nga arti i shkrepjes, amon se do ngelem pa hobi ne jete smileysmileysmiley

 

pse mi ste del e tepron peshku ty per hobi smiley

ka dhe letersi, fotografi, kinema, humor, te gjithe hobet i ka mren smiley

lol

bedrija ka te drejte Heterosmiley

nderkohe mos rri bosh merr nje aparat dhe shkrep perdite foto.do e shofesh se do te ndryshoje syri nga dita ne ditesmiley

vertete e ke? cfare hobi moj aman, miksim i tregut te fruta perimeve me galerine e arteve te parisit smiley (kidding)

njashtu osht, por s'ngelesh pa ngrene ama gjithesesi smiley

spinaq e Van Gog darling! S'ngelesh pa ngrene po mund te pushohesh nga puna... zot mo na e bej kismet thuaj smiley

Enka ketej TIFF - namin shoket e tu smiley

uh qyqja prite zot rrezikun smiley

P.S. Se harrova, rrofsh Ana per prurjen smiley

 Po c'e deshe P.S.-ne mi Bedrije, apo do te na e kthesh dhe kete ne teme politike? Se s'perton hic Xhibiii-kutijaaaa! smiley

Ja dhe nje tjeter per  mikeshat e miqte e mi smiley

Rubajit e mengjeseve

A e di perse kendesi po kendon

Me-nate dhe nga gjumi po te zgjon?

Qe shkoj nje dite po te lajmeron,

dhe ti, ckujdesur, fle dhe enderron.


Zgjoh-u! Mwngjezi me shigjet'e grisi

Perden e Nates, Yjt i arratisi,

dhe Dielli gjahtar me rreze kapi

Cdo maje mali e pallati e lisi.


Qesh Trendafili e thote: "Lulezonj

Dhe botes bukurine ia shtonj:

Pastaj e hap kuleten e mendafshte

dhe permi kopsht thesarin po e shtronj."


Mi lulet po pikojne vese rete,

dhe me nje ze qjellor Bilbil' i shkrete:

"Ah, Vere! Vere! Vere! Trendafilit

i lyp te skuqe faqezen e zbete.

III  CASIDA DE LOS RAMOS

Por las arboledas del Tamarit
han venido los perros de plomo
a esperar que se caigan los ramos,
a esperar que se quiebren ellos solos.

El Tamarit tiene un manzano
con una manzana de sollozos.
Un ruiseñor apaga los suspiros
y un faisán los ahuyenta por el polvo.

Pero los ramos son alegres,
los ramos son como nosotros.
No piensan en la lluvia y se han dormido,
como si fueran árboles, de pronto.

Sentados con el agua en las rodillas
dos valles esperaban al otoño.
La penumbra con paso de elefante
empujaba las ramas y los troncos.

Por las arboledas de Tamarit
hay muchos niños de velado rostro
a esperar que se caigan mis ramos,
a esperar que se quiebren ellos solos.

 

 

VII  CASIDA DE LA ROSA
A Angel Lázaro

La rosa
no buscaba la aurora:
casi eterna en su ramo,
buscaba otra cosa.

La rosa,
no buscaba ni ciencia ni sombra:
confín de carne y sueño,
buscaba otra cosa.

La rosa,
no buscaba la rosa.
Inmóvil por el cielo
buscaba otra cosa.

Bilbili dhe Trendafili te Divani i Tamaritit te FGLorkes. (Trendafili eshte simboli i arketipit femeror, i mbyllur sic eshte ne kopshtin e tij, dhe i palevizshem - ndersa bilbili qe qan degeve eshte simboli i dashnorit te trendafilit qe i kendon pamundesise / tjeter zberthim i simbolit eshte - trendafili = besim, ndricim ; bilbili = me sufiun mistik qe eshte ne kerkim te besimit e te ndricimit)

Sol, rrofsh. smiley

Po i kerkoj ne italisht, por s'po i gjej dot se nga spanjishja non comprender un cavollos ios... smiley

Ne fakt, mua m'u kujtua "Bilbili dhe Trendafili"  i Oscar Wild-it  qe vec perralle nuk mund te quhet. Po kam pershtypjen se kane simbologji krejt tjeter nga poezite e mesiperme.

Edhe ca vargje nga Khajami:

Quando l’ebbro Usignolo trovò la via del Giardino
E ridente trovò il volto della Rosa e la coppa del Vino,
Venne e in misterioso bisbiglio mi disse all’orecchio:
“Considera bene: la vita trascorsa mai più, mai più non si trova”.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).