Rrapo Hekali dhe kryengrija e Mallakastrës e vitit 1847

nga L.Gërveshi
Porta e Lartë vendosi të reformonte shtetin duke shpallur Tanzimatin.Për ti bërë ballë zbatimit te reformave, që godiste interesat e tyre krerët e Shqipërise se Jugut u mblodhën në qershor te vitit 1847 në Mesaplik të Vlorës. Ketu u formua besëlidhja e përfaqësuesve të Shqipërisë së Jugut që u quajt “Lidhja Kombëtare Shqiptare”. Kjo [...]

7 Komente

Pike mjalti! Prurje e mrekullueshme.

Tirana Calling rocks!

PS. Mrroklla, ta rekomandoj ket shkrimin.

Rrofsh L.Gërveshi, autor i shkrimit, dhe Tirana Calling qe e pruri ketu,respekt te madh per heroin trim,kapedanin Rapo Hekalin,me shoket e tij,nga Vlora,e Mallakastra.

.....keshtu u kujtofte per here dhe nga here nga njerez si L.Gerveshi historite dhe luftrat qe kane bere shqiptaret.Trimave u kane kenduar kenge.,lume ai qe mbetet ne kenget e popullit te vete,si Rapo Hekali.

 

1826- Kasta e Jeni-cherri (femijet e vegjel) shpartallohet prej Sulltanit

1847-Ushtria e re 'e standarteve europiane' shpartallon mbeturinat e kesaj kaste ne Shqiperi.

Mbetet per tu percaktuar nese Tanzimati e kthente subjektin mysliman ne te barabarte me ate kristian ose sic thote kenga e cituar ne blog

-Rrapo Hekali ku je?

Keq për ty e keq për ne

na mbeti vendi raje!

Qafir, me duket se je i fushes dhe du ta ngacmoj nje cike mendimin me raportin e reformave te tanzimatit dhe deshires per shkeputje nga turqia te shqiptareve. Besoj se dy qene pikat ku tanzimati "iu dhembi" landlordeve shqiptare: taksat dhe detyrimi ushtarak. Tani, ky tanzimati me sa di ishte nje perpjekje e turqve per t'u "europianizuar" pak, pasi pas humbjeve me ruset u pa qe pernadoria si fuqi po mbeste pas simotrave te evropit. Tani kjo qe po perpiqeshin te benin turqit (heqja e skllaverise perfshire) mbante goxha era modernizim ne vetevete. Ndersa perpjekja per tu shkeput nga "i semuri" eshte e shendetshme kombetarisht, a ka ndonje domethenie kundervenia shqiptare (qe ne fakt paraprinte pavaresine si mendim/zbatim me vone) ndaj nje perpjekje gjithsesi te menduar si "modernizuese" - flas gjithnji ne koncept.

Ka! Dalim nga krahu anti-revizionist. Tepke politika e Xhaxhit

 a ka ndonje domethenie kundervenia shqiptare (qe ne fakt paraprinte pavaresine si mendim/zbatim me vone) ndaj nje perpjekje gjithsesi te menduar si "modernizuese" - flas gjithnji ne koncept.

Me kujtohet ajo cfare na mesohej neper shkolla ne Shqiperi per periudhen e Tanzimatit. Pastaj kur "u rrita" dhe "dola ne jete" mesova disa gjera te tjera qe nuk perputheshin plotesisht me ato qe na mesonin ne Shqiperi.

Jam plotesisht dakort me QA dhe besoj se e ka vene gishtin ne plage, kur thote per shpartallimin e kastes se jenicereve ne Shqiperi. Si do te shpjegohej ndryshe qe shqiptaret u kujtuan me 9 vjet vonese per t´iu kundervene Tanzimatit?

Pyetja tjeter eshte nese kishte hatermbetje nga ana e shqiptareve, per faktin qe tani kaurret kishin te njejtat te drejta dhe paguanin te njejtin harac me "besniket" myslimane shqiptare? Dhe ruaju o Zot po i mbetri hatri mallakastriotit!

Historia e Rrapo Hekalit?????????

Pak haxhiqamillek, pak "komitete shpetimi" nga ato qe i ka qejf jugu dhe pak fetish per te nuhatur pak tym baruti. Kjo eshte e gjitha.

Ah, se harrova, te duhet edhe nje mesuese historie si e kohes se komunizmit, qe ta ktheje rrapohekalizmin me te embel se "ajo hallva me shume sheqer" sic i thoshte ai Qazim Mulleti prej gjasme i Besim Levonjes.

Mor po mire Jenicerve (lexo 'Leber' e "dibrane&quotsmiley ja u mori anen. La 'delinjte' (pjesa qe mbeti) te chartallosin sa edhe sot po na hajne koken e po iken koka per budalliqe (sa 'delinj' u vrane ne Gerdec?)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).