ROLANDI NË EPIR

Epi i Këngës së Rolandit (Chanson de Roland) mbahet si vepra më e vjetër e letërsisë frënge dhe njëkohësisht shembulli i parë dhe më i shquar i një forme letrare të quajtur chanson de geste, e cila kremtonte bëmat legjendare të një heroi.
Historia e rrëfyer në poemë ka të bëjë me një incident relativisht të [...]

1 Komente

La Chanson de Roland vertete eshte shembulli me i bukur i la chanson de geste. Mgjth une ngel ne preferencat e mija -persa i perket Mesjetes - te les poésies courtoises, nje art me vete ky i troubadours

Artikull interesant! Ca specifikime per lexuesin fillestar do kishin qene te rastit sidoqofte.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).