Raca e Shqipeve

Të tashme a të ardhme nuk ka, vetëm të shkuar, që përsëritet sërish e sërish, tani. – Eugene O’Neill
Dobia e vetme e njohjes së të shkuarës është të na gatisë për të tashmen. Në të tashmen gjendet gjithë ç’na duhet. Eshtë trualli i shenjtë, ngase është e shkuara dhe ngase është e ardhmja. - Alfred [...]

1 Komente

 Per hir te vertetes duhet thene, se fuqit e Boshtit ishin kundra traktatit te Versajes dhe konferences se Londres qe vendosen coptimin e Shqiperise, duke i dhene Greqise gjith ato toka shqiptare, duke i dhene Serbise Dardanine, dhe Malit te Zi tokat e banuara nga autoktonet shqiptare katolike.  Se pse shqiptaret u rreshtuan ne krahun e kundert te Boshtit, pra me Aleatet (siç quheshin Anglo-Amerikanet, Ruset dhe forcat e tjera kundra Boshtit), kjo mendoj se ishte nje mendje-shkurtesi e tyre, sepse ishin pikerisht keta Aleate qe ia kishin futur Shqiperise sa krahu, dhe e lane ne balte per vite te tera.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).