PUCRRA URBANE ADOLESHENTE

Trazirat e fundit në Greqinë fqinje nisur për shkak të vrasjes së një të riu ndoshta edhe aksidentalisht gjatë një loje që bënte ky i fundit me policinë, apo  ndoshta edhe kjo e fundit me të, kanë të bëjnë gjithnjë e më pak me shkakun e fillimit të tyre dhe po tregojnë çdo ditë e [...]

88 Komente

Shume aanalize e mire. Bravo, 5 yje per mendimin tim. 

Shkrimi calon ne disa paragrafe, ka disa paragrafe te tjere shume te mire, ka disa metafora qe nuk shkojne.

Paragrafi i trete eshte paragjykues ne dem te "shoqerise ballkanike" si inferiore ndaj asaj "evropiane", dhe perdorim jokorrekt i kultures otomane apo bizantine ne menyre derogative. Nuk e shoh ate qe po ndodh si funksion i frustrimit kulturor evropianist.

Paragrafi i katert eshte shume i mire, dhe le pas dore te tretin. Eshte e vertete qe revolta vjen ne menyre individuale dhe shoqerore, si pasoje e perjashtimit social qe i ndodh te rinjve, jo vetem ne greqi, po edhe tjeterkund. Te rinjte te detyruar te bejne shkolla, mastera, pasuniversitare te ndryshme, detyrohen ta fillojne karrieren 30 vjec. Dhe deri ne 35 s kane gje ne vije. Vitet me energjike ikin pa te dhene shansin te jesh krijues. ketu fillon problemi, dhe eshte me universal gjeografikisht se sa ballkani, apo evropa.

pastaj abstragimi me shqiperine gjithashtu ka problemet e veta...

nje problem tjeter eshte dhe koncepti i dhunes, edhe ky i trajtuar me anshmeri, sepse dhuna nuk ka vetem dimensionin e saj negativ.

E para : zoteria apo zonja nuk e ka idene me te vogel te ngjarjeve qe ndodhen ne France, dimer 2005. Kur them idene me te vogel, me duket se po tregohem doreleshuar. I rekomandoj te gjeje fillimisht harten e botes dhe te shenoje me nje laps me ngjyre ku eshte Franca, e pastaj te marre lupen e te shohe ç'ndodh ketu.

E dyta : ka diçka ne kete "logorrhé" qe mua me ftohu fare. Lexova diku andej nga fundi : mentaliteti patriarkal verior.

O njerez a dreqer çfare jeni ! Pse ngjisni bishta kot ? Nuk ka mentalitet patriarkal verior, e as jugor. Ka mentalitet shqiptar dhe ballkanik. Ka dhe mentalitet europian. Ka dhe mentalitet njerezor. Kush eshte ai i mençur qe me thote qe NJERIU NUK JETON SOT NE BOTEN E PATRIARKATIT ?

Pavaresisht zhvillimeve e pavaresisht hapjes se mendesive njerezore, ne jetojme, te pakten qe prej disa dhjetera mijera vjetesh, ne nje ere patriarkale. 

 

Kush eshte ai studiues qe me thote se Jugu ka mendesi matriarkale dhe Veriu patriarkale ? Nga vjen ky zell kaq i madh qe te leshohen fjalet si lopa bajgen ? A peshohen ndonjehere keto fjale ?

Dhe me kryesorja, a e kuptojme ndonjehere veten kur flasim ?

 

 Kush guxon te thote qe e njeh Francen me mire se ty?? smiley

 Per buken, miell uje maja dhe kripe ,kur s'gjen ne dyqan dhe voilaaa.

Iris, nuk eshte puna aty. Zoteria i tekstit me lart shkon deri aty sa te quaje "emigrante" ca shqiptare te Republikes se Shqiperise qe kane nderruar vendbanim. Ja fjalia :

Tirana është metropoli i vetëm në Shqipëri dhe emigrantët e atjeshëm janë të ardhurit nga veriu,

Cfare t'i them ketij zoterise ? T'i them qe keto jane marrezira (por vetem se nuk e di me dashje apo padashje) ?

Ku e ka lexuar ky zoteri qe nje shtetas i nje vendi quhet emigrant ne vete shtetin e vet ? Keshtu behen analizat ? Ngjeshja kot me kot ?

Ate punen e patriarkatit, s'po e permend me. Per te bere te qeshin dhe mushkat.

Per te tjerat, vura nje kile makarona.

Adminer, lend me your ears: Zbyth(esh) = zpraps(esh); nuk eshte fare fjale nga ato te keqiat. Nuk eshte as abuzim, se kur i thua tjetrit ti s'di kete e ate, ke nje lloj detyrimi moral (jo vetem ndaj debatuesit) te shpjegohesh pse e si e qysh.

Kjo thjesht per sqarimin tuaj, absolutisht jo pse e fshite komenitn, i cili pak a shume i thoshte ABC-se qe u zprapse? ketu eshte Rodi, ketu kerce!

Me nje fjale, si paska qene puna ne France dhe ku ka bere gabim autori i shkrimit ne ate te suppozuar "Scrambled Texas" Greqi-France-Shqiperi.

Adminer, duhet te kuptoni se ndonjehere ca gjera rrezikojne te behen fyese, OK?

Ideja se keto anarshistet perbehen nga njerez te edukuar mire dhe nga shtresat e mesme te popullsise greke, une mendoj se nuk perputhet me realitetin.

Nga informacionet qe kam lexuar ne shtypin e ketushem, protestat kane filluar perpara se te vritej ky djali 15 vjecar. Sigurisht nuk ishin te permasave te pas vrasjes, por gjithsesi ka patur. Kush kane qene arsyet e atyre protestave? Kjo nuk eshte histori mace-miu, por eshte sebep qe ka nga pas nje kunderreagim ndaj veprimeve te qeverise. Ka qene ajo historia e universiteteve private per te cilet qeveria greke vendosi te lehtesoje kushtet e marrjes se licenses qe u bene sebep i ketyre anarshisteve adoleshente. Statistikat kane treguar se edukimi universitar publik ne Greqi eshte ne nivele shume te ulta duke rrezikuar seriozisht te ardhmen e Greqise si pjese e Unionit Evrpian dhe mundesine per te konkurruar me kombet e tjera ne rajon e Evrope. Pare ne kete prizem, masat qe mori qeveria greke per te ndryshuar situaten, ndermjet te cilave lehtesimi i kushteve per hapjen e universiteteve private, kane qene shume te drejta dhe ndoshta te vonuara.

Dihet se idealet e majta komuniste, tradicionalisht e kane bazen e tyre shoqerore tek studente te shkollave te mesme e te larta. Eshte periudha kur kjo shtrese eshte ekonomikisht e privuar (nuk nxjerrin te ardhura) e nderkohe kerkesat per jetese me te mire, perceptimi i gabuar se jane te moskuptuar nga brezat me te vjeter, apo se jane me te edukuar e me te zgjuar se ato breza, i ve keto shtresa ne nje pozicion gati-gati anti-social, dhe  e ben me te lehte hedhjen e tyre ne krahet e ideologjive anarshiste e komuniste. Me pas shume nga keto "revolucionaret" anarshiste te sotem do te nderrojne mendje e "come to their senses", por disa te tjere mbase jo. “You can fool some of the people all the time, and those are the ones you want to concentrate on.” - GW

Jam shume dakord edhe me percaktimin qe Gaz Kapllani u ka bere ketyre anarshisto-komunistave — they are no elite…

Shkrim i mire deri ne paragrafin kur analizon dhunen ne shoqerine greke. Ndersa perpjekja per te bere  nje paralele ndemjet asaj qe po ndodh ne Greqi me reagimet e mundshme te rinise shqiptare ne te ardhmen, me duken jo korrekte-Jo korrekte dhe arbitrare jane burimet e supozuara te revoltes in the future ne Tirane.

Rebelimi te rinjve, antikonformizmi tyre eshte i drejtuar kunder strukturave zotri, kunder institucioneve te burokratizuara dhe sklerotizuara dhe jo kunder brezit te vjeter posacerisht.

Targeti i revoltave/levizjeve rinore jane institucionet, strukturat e vjetra  konservatore, (shkolla, familja, kultura) ne castin kur ato behen barriere per dinamikat  e reja sociale. Fakti qe keto reagime, shfryrje manipulohen, instrumentalizohen nga neokomuniste, anarkiste etj, eshte ceshtje tjeter

Nuk e shikoj periferine , zonen suburbane te Tiranes si burim i konflikteve te ardhshme rinore. Rebelimet rinore vijne nga segmentet avanguardiste te universiteteve dhe jo nga periferite  e pergjumura.

Nga ana tjeter nuk me duket korrekte ideja se te ardhurit e veriut , dmth, me troc cecenet, jane burim eksplozioni social ne te ardhmen.Duket pak paragjykues politikisht autori dhe sociologjikisht jo korrekt ne kete pike.

 

 

Për zotin ABC-XYZ,

do të kisha pas dashur të lexoja, në mos një analizë, të paktën disa mendime të renditura, lidhur me atë çka bëri vaki në Francë atë nëntor të mbramë të vitit 2005 (shih, u bënë tre vjet déjà..)

I shihja nga afër ato përleshjet e grupeve të të rinjve me policinë si edhe ato dhjetra veturat e djegura diku në Mirail (Toulouse) atë natën e 8 nëntorit kur si për dreq, ra një mjergull për t'a prerë me thikë. Megjithatë, edhe sot e kësaj dite, pas atyre qindra faqeve të shkruara dhe dhjetra emisioneve të kqyrura, ende nuk jam në gjendje të kuptoj se cilat ishin arsyet e thella që çuan Francën në atë derexhe.

ABC, është e qartë që ti ke një lloj bezdisjeje emocionale nga ky artikulli. Se ku e ke shpreh vetë. Megjithatë...

 

Por qe te perzihen ne nje thes ngjarjet e Frances, te Greqise, dhe te Shqiperise se bashku, kjo do guxim ariu. Ndryshe nuk behet.

Ku u përzjenë bashkë njëherë? Autori po i trajton si shembuj potencialë konfliktesh socialë.

Për mendimin tim ka shumë të drejtë. Madje ka shumë mundësi të ndodhë e dyta sesa e para.

Përmetaro...

protestat kane filluar perpara se te vritej ky djali 15 vjecar

Kjo është gënjeshtër.

Ka qene ajo historia e universiteteve private per te cilet qeveria greke vendosi te lehtesoje kushtet e marrjes se licenses qe u bene sebep i ketyre anarshisteve adoleshente.

Kjo është e pasaktë. Reforma ka dy vjet që është bërë, për universitetet.

Eshte periudha kur kjo shtrese eshte ekonomikisht e privuar (nuk nxjerrin te ardhura) e nderkohe kerkesat per jetese me te mire, perceptimi i gabuar se jane te moskuptuar nga brezat me te vjeter, apo se jane me te edukuar e me te zgjuar se ato breza, i ve keto shtresa ne nje pozicion gati-gati anti-social, dhe  e ben me te lehte hedhjen e tyre ne krahet e ideologjive anarshiste e komuniste.

Po ku ke parë ndonjëherë ti të rinj nga shkollat e mesme dhe universitetet, të futen në tregun e punës? Dhe si e shpjegon ti që pa hyrë akoma në halle këta, ngrihen në protesta?

Sa për atë me bold, je ti që ke perceptimin e gabuar. Ske si se nuk jeton këtej.

Me pas shume nga keto "revolucionaret" anarshiste te sotem do te nderrojne mendje e "come to their senses", por disa te tjere mbase jo.

Aty ku gaboheni edhe ti edhe Kapllani, është te identifikimi si anarkistë.

Askush nuk arrin ta marrë me mend sesi anarkistët kanë kaq shumë idhtarë, madje në shumë qytete të Greqisë. Kështu që përjashtohet të jenë vetëm anarkistë.

Pastaj në greva u ngritët edhe ju në 90 po nuk u tha kush komunistë.

Mgjse vl... ti prapë me mendjen tate ke për të ec.

 

perceptimi i gabuar se jane te moskuptuar nga brezat me te vjeter

Jul, o trim, jo vetem adoleshentet e Greqise, por adoleshentet kudo ne bote kane tendencen te mendojne se brezat e vjeter (prinderit) nuk i kuptojne dot ato. Eshte nje nga keshillat e para qe psikologet u japin prinderve te adoleshenteve ...

Po ku ke parë ndonjëherë ti të rinj nga shkollat e mesme dhe universitetet, të futen në tregun e punës? Dhe si e shpjegon ti që pa hyrë akoma në halle këta, ngrihen në protesta?

Qe ka studente qe shkojne edhe ne shkolle edhe ne pune, kjo as qe diskutohet, por ato jane pakice dhe une po flas ne pergjithesi per masen e studenteve. Dhe nuk e di pse ke qejf te shprehesh si "kunder" kur themi te njejten gje... Persa i takon fjalise se dyte, pergjigja eshte evidente -- po e perseris, sepse s'kane te ardhura ("para" i themi ne andej...)

Pastaj në greva u ngritët edhe ju në 90 po nuk u tha kush komunistë.

Ne ne '90 nuk u ngritem per te vjedh e shkaterruar dyqane..., donim ndryshimin e sistemit..., jo anarshi. Nuk ishim per t'i kerkuar qeverise te na marre persiper per cdo gje, te na gjeje pune e te na jape pare edhe kur s'punojme ne emer te barazitizmit, nuk ishim per te gjet sebep sherri me qeverine, perkundrazi, kerkonim te na hapte rrugen, e mos na binte me qafe kot. Eh, mer Jul, ca gjona e ke te veshtire t'i kuptosh ti, ca gjena i kupton dhe i ngaterron me dashje -- po s'ka gjo, do rritesh e do nderrosh mendje..., ose mbase jo...

greku i ri evropian gjendet një ditë në një lloj emigracioni brenda shoqërisë prej nga ka ardhur dhe për shkak se modelet e përjashtojnë njëra tjetrën plas edhe konflikti.

 

Orientalizmi i Greqise duket qarte ne partite dinastike qe e sundojne (e bejne me rradhe). Besoj se analogjia me Shqiperine qendron dhe analiza eshte largpamese.

Ceshtja eshte: mos ndoshta ka ardh koha te institucionalizohet orientalizmi ne nje sistem hibrid? Keshtu qe si i riu ashtu dhe e i vjetri te arrijne te nivelohen disi pa pasur nevoje te dalesh ne rruge e te hedhesh Molotove sa andej ketej?

ABC, sikur ta kane lene Francen me tapi a derebardhe, apo si vreshtat e fshatit, dhe po te shajne veren smiley.

Po shkoqiti gjerat me fakte e jo me mllefe se s'u be qameti.  Psh, ciles proteste i drejtohet autori?  Asaj te 2005 per  te elektrikosurit dhe "racaille"t e Sarkozy, apo asaj te 2006 per CPE?  Po te jete per te paren teme me vete dhe ne fakt e pakrahasueshme me situaten sot ne Greqi.  Per te dyten ben vaki dhe gjen ndonje lidhje. 

Personalisht per artikullin nuk kam ndonje problem per nderlidhjen qe eshte bere, megjithese mund te shtjellohej me qarte.

Por paragrafi i parafundit eshte bere lemsh.  Dhe ne fare menyre i jap te drejte ABC (deri diku.)  E para e punes, c'te keqe ka puna (e rende) fizike?  C'jane keto llogje?  Jo te gjithe (jug, verior, mesior) do mbarojne juridikun.  E dyta, presupozimi se eshte patriarkati qe pengon "verioret" te ngrihen kunder "padrejtesive sociale" (sipas autorit) eshte per mua kryekeput gabim.  Dhe qe me duket absurde te diskutohet ne nje teme te tille.  (Plus qe sa per drogen, prostitucionin dhe armet, me apo pa patriarkat ka 18 vjet qe behet pazar me to.)

ABC, persa i perket matriarkatit jugor dhe patriarkatit verior, keto nuk jane legjenda apo perralle nga e kaluara.  Po te permend vetem nje fakt konkret: Ne jug pronat jane ndare ndermjet vellezerve dhe motrave.  Ne B. Curri, daja im i madh qe vendosi ta ndaje pronen ne menyre te barabarte midis vellezerve dhe motrave ka shkaktuar shume pakenaqesi.  Gjithesesi ama, pronat ne bjeshke i kane vete dajat.   

Ne fakt autori (Xha xhai) e shpreh mire aty se shoqeria greke ka probleme sociale, probleme te akumuluara me kohe dhe qe vetem nje sebeb duhej per te shperthyer.  Edhe shoqeria shqiptare ka probleme biles me te renda te karakterit ekonomik, pronesor etj. dhe ajo qe autori parashikon, nuk ka pse te na habisi. Ndoshta (dhe une uroj) qe pas 10-15 vjetesh, Shqiperia te jete me perpara, me njerez te ndershem ne qeverisje, me me pak probleme, qe te mos kemi trazira te ketyre llojeve, qe ne fatkeqesisht i kemi kaluar.  

Monda,

Po ia nis nga fundi :

Eshte nje gabim feminor te ndash Veriun dhe Jugun persa i perket patriarkatit apo matriarkatit. Veriu dhe Jugu kane veçorite e veta, por te shkosh deri ketu, kjo eshte çmenduri.

Franca, Gjermania, Italia, USA, Indonezia, Bolivia, te gjithe jetojne ne kohen e PATRIARKATIT. Eshte tjeter pune pastaj si e zgjedhon ti kete patriarkat. Nese ti ndalesh ne pronat e dajos dhe te xhaxhait, them se je futur ne rruge pa krye. Kurrfare lidhje me kete sistem organizimi te shoqerise (qe prej mijera e mijera vjetesh).

Po te jap shpjegimin ne lidhje me ndarjen e pronave :

Ne Veri (edhe ne Jug, besoj) fshatrat jane te organizuar ne fise. Nje fshat mund te kete pese mbiemra gjithsej. Por mund te jete 2 000 fryme. Sigurisht qe 18 vitet e fundit kane sjelle zhvillime te reja demografike dhe njerezit levizin me lirshem. Por ama, ngelet kjo qe nje fshatar i nje fshati tjeter, me nje mbiemer pa lidhje me fshatin e pare, nuk pranohet te ngulet ne tokat e ketij te fundit. Arsyeja eshte qe fshataret duan te rrine mes vetes, mes atyre kater apo pese mbiemrave dhe nuk duan "te huaj" ne fshat. Nga ku vjen dhe PUNA E TOKES.

Motra ime eshte martuar ne X fshat. Ti e di fort mire qe nese burri i saj vdes, ajo trashegon tokat e burrit, dmth mund te rrije ne fshatin ku eshte martuar deri ne fund te jetes se saj. Por nqs ajo eshte e ndare nga burri, ajo ka plotesisht te drejte te kthehet ne shtepine e prinderve dhe te kerkoje token e saj qe i takon. Sepse, ne kete rast, fshataret (dhe vellezerit e saj) mendojne qe ajo nuk po sjell ne fshatin e tyre nje te huaj (dmth burrin). Dhe me kete "te huaj", mos mendoni qe ata nuk e duan dhendrrin, por thjesht qe ai mban nje mbiemer tjeter.

Te mos i ngaterrojme gjerat. Toka kthehet ne nje çeshtje mbiemri dhe jo ngaqe femrat diskriminohen. Gjithsesi, ne kodin penal shqiptar, qe me sa di une zbatohet ne tere territorin e Shqiperise, vajza ka po aq te drejta sa djali i familjes, e kam fjalen nga ana e trashegimise.

__________

Per Francen, ashtu eshte : levizja greke mund te krahasohet (ama fare pak !) me levizjen e CPE, por kurrsesi (e perseris : KURRSESI) me levizjen e periferive te dimrit 2005. (Siç ka permendur dhe autori).

__________

Per veren franceze, s'kam pire ende nje St. Julien. Dommage. 

E c'me ben llogje fshati e qyteti dhe ti.  Ligji eshte ligj.  Ne jug, n'dac ne qytet n'dac ne fshat keshtu jane ndare.  Ne fshatin e gjyshit s'ka mbet asnje halle a asnje xhaxha e jane ndare ne menyre te barabarte.  Nuk ishte e nevojshme te shkruash gjithe ate analize, se i di jystifikimet. 

Te mos i ngaterrojme gjerat. Toka kthehet ne nje çeshtje mbiemri dhe jo ngaqe femrat diskriminohen. Gjithsesi, ne kodin penal shqiptar, qe me sa di une zbatohet ne tere territorin e Shqiperise, vajza ka po aq te drejta sa djali i familjes, e kam fjalen nga ana e trashegimise.

Ktheje nga te duash, ne perendim ndahen njesoj.  Dhe jo, kodi penal shqiptar (ashtu persembrapthi sic eshte) nuk zbatohet njesoj ne tere territorin e Shqiperise. 

Sa per matriarkatin dhe patriarkatin nuk jam dakort qe jane perdorur ne analize.  Por nuk eshte cmenduri t'u mohosh ekzistencen historike dhe aktuale (e ilustruar me lart.)

Eh mire, ashtu e leme. Se nuk jam dhe fort ne terezi. Dhe me vjen mire qe nuk vdiqa injorant dhe sot mora vesh qe JUGU i Shqiperise jeton ne nje sistem matriarkal, bashke me ca fise indiane ne Amazoni, e ndonje fis tjeter ne Papuazi.

Bonne nuit.

Ti po nuk i con gjerat ne ekstrem nuk shkemben dot dy llafe dhe thua pastaj qe s'je ne terezi.  Por nuk te fola per Amazonat apo per te qafe-cpuarat ne Papuazi.  Hallakatja te ben me dhimbje koke e te prish terezine.

Ndersa e gjithe shoqeria shqiptare eshte patriarkale, dhe mund te argumentosh ne ate aspekt qe zhvillimet sociale ne rrafsh te gjere global historikisht kane qene patriarkate (apo dhe jane) ne Laberi dhe (thkesoj) ne nje krahasim vetem perbrenda kozmosit shqiptar, ka ekzistuar nje matriarkat i fshehur.  Ky fenomen eshte diskutuar nga historiane dhe antropologe shqiptare.   

E pse nuk paska pasur matriarkat ne Veri, ketu habitem une ? Me urdher te peshkut ?

Nuk po flas per rregullime "sipas rastit". Po flas ne parim :

Togfjaleshi MENDESI PATRIARKALE VERIORE eshte nje togfjalesh i mjere.

Ashtu siç eshte i mjere MENDESI PATRIARKALE JUGORE.

Keto gjera jane thene (kam bindjen) thjesht per te rene ne gracken e klisheve te perhapura gjithandej. Ke thene Veri ? Nenkupto : patriarkal, gjakmarrje, ngujim, e dru zjarri ne vater.

Keta gjera me acarojne dhe me deshperojne. Sepse e shoh qe "sociologet" shqiptare jane sociologe kafenesh e mejhanesh.

________

Mendoni ju se Francezet nuk kane mendesi patriarkale ? Ju ngaterroni forcen e ligjit (djali dhe vajza barabar) me forcen e zakonit. Francezet nuk kane brire, edhe ata mendojne se burri perben themelin e shtepise, pavaresisht se ata kane ditur te ndertojne nje jete te lumtur ku njeri ploteson tjetrin.

E mire tani, Monda, mos ji "de la mauvaise foi". Ti e kupton shume mire ç'po them, por ben sikur jo.

O zogu, une prekem si te me ofendojne veriun, si te me ofendojne jugun.  Une nuk po mbroj nje ane dhe po zhvleresoj nje tjeter.  Pastaj i kam jetuar te dyja zonat dhe s'po ia kepus me hamendje, apo me teori sociologesh kafenesh sic thua ti.  Matriarkati ne Jug nuk eshte sheshit por sic thashe, eshte "matriarkat i fshehur." Pertej steriotipizmave qe "ligjin" ne shtepi ne jug e ben gruaja ka nje te vertete sado te vogel aty.  Dhe kjo te mos merret ne nje kuptim vullgar, por qe nga kuleta e te tjera gjera.  Nuk po mohoj burrin si shtylle shtepie, perkundrazi, por po them ne krahasim me treva te tjera zeri i gruas ne Laberi eshte me i degjuar.  Ne Veri jo. 

Patriarkati i Veriut ekziston qe c'ke me te.  Ne kete teme nuk eshte fjala tek hakmarrja, gjakderdhja etj.  Por meqe e ke permendur, do mohosh faktin e ngujimeve ne Veri (ne krahasim me jugun?)  Une nuk i permend te hedh poshte njeren ane po tjetren se eshte si te pres nje dore timen, nje ane te mushkrise, nje gjys te zemres, por po i permend si plage qe shoqeria jone (veri-jug) duhet t'i luftoje. 

Gjithesesi qe te jemi brenda temes, patriarkati verior nuk ka vend ne kete analize.  Eshte i tepert dhe nje prurje e tille denigron dhe pikat e tjera qe mund te jene me vend.

Arsyeja eshte qe fshataret duan te rrine mes vetes, mes atyre kater apo pese mbiemrave dhe nuk duan "te huaj" ne fshat. Nga ku vjen dhe PUNA E TOKES.

ABC, ti edhe pse i vë në thonjëza, nuk mund t'i shpëtosh vetvehtes dhe t'i quash të huaj... gjë që autori i quan emigrantë (dhe emigrantë, sa për dijeni, nuk do të thotë domosdoshmërisht të kalosh kufirin), prandaj nuke kuptova se pse e kishe kapur kaq me inat!

Skenarët që paraqet Xhaxhai, edhe pse të mundshëm, nuk do të thotë që mund të ndodhin në Shqipëri, realitet dhe mentalitet krejt ndryshe si nga francezët ashtu edhe nga grekët... por kjo s'do të thotë se tek ne nuk mund të ndodhin edhe për shkak të një ndeshje futbolli të arbitruar keq smiley

Shenim per ca e ca qe s'hane pyke nga shqipja :

I HUAJI - koncept filozofik. Sipas kontekstit, "i huaji" mund te jete : nje banor i Marsit (ai eshte i huaj per tokesoret) ; afrikani (i huaj per europianet) ; gjermani (i huaj per francezet) ; nje fshatar qe ngulet me shtepi ne nje fshat tjeter ; dhe ne pergjithesi, nje njeri cfaredo qe nuk e njohim.

ETRANGER (fr.) - I HUAJ, I PANJOHUR.

EMIGRANT - eshte nje nenkategori e TE HUAJIT, dmth dikush qe vendoset ne nje SHTET tjeter nga i veti.

 

EMIGRIM m. sh.

  • Veprimi sipas kuptimit të foljes EMIGROJ. Emigrimi i popullsisë. Emigrim në masë.

U gjetën 1 fjalë që fillojnë me [ "emigrim*" ]

Jul, o trim, jo vetem adoleshentet e Greqise, por adoleshentet kudo ne bote kane tendencen te mendojne se brezat e vjeter (prinderit) nuk i kuptojne dot ato. Eshte nje nga keshillat e para qe psikologet u japin prinderve te adoleshenteve ...

Më thuj ndonjë gjë që nuk e di...

Edhe kjo ndarje midis brezash e ka një hapësirë të pranueshme. Me fjalë të tjera, tjetër ndarja e brezave gjatë 50 vjeçarit të komunizmit, dhe tjetër kjo e sotmja e demokracisë.

Shkurt, kur isha unë i vogël ime më, më thosh: Mos u largo nga shtëpia, kur të thërras unë hajde brenda dhe mos u zi me shokët.

Tim vëllai do duhet t'i thonë edhe mbaj condom ke xhepi, mos shko me krva, mos pi hashash etj.

Ti tashi nuk ke sesi ta dish realitetin këndej që të kuptosh ndarjen midis brezave. Që nuk është ekonomike, por më shumë ideologjike. Po gjithsesi nuk është elementi parësor i krizës dhe protestave.

Persa i takon fjalise se dyte, pergjigja eshte evidente -- po e perseris, sepse s'kane te ardhura ("para" i themi ne andej...)

Këtë skam si të ta pranoj. Që kur 15 vjeçari vihet në hall se nuk ka lekë?

Ky problem do u kushtonte atyre që janë mbi 25 vjeç, që kanë mbaruar shkollën e kanë ngel pa punë.

Po 15 vjeçari pse? Është çështje ideologjike, më shumë se ekonomike për të. E shikon që nuk ka të ardhme. Është i zhgënjyer prej çdo gjëje. Rron në një ambjent pa vlera. "hopeless youth" e përshkruajnë këtej edhe kanalet që po buçasin.

Eh, mer Jul, ca gjona e ke te veshtire t'i kuptosh ti, ca gjena i kupton dhe i ngaterron me dashje

Huh! Kshu ju tha dhe Ramiz Alia më duket.

Na ej, na dhe ti një hape argumentum ad enverum. Dy herë në ditë pas buke. (jo për kët që shkrujte këtu, po kur i qun komunista)

 

Më thuj ndonjë gjë që nuk e di...

 

Problemi me ty Jul trimi eshte se argumentet e tua mund te jene cdo gje, vec logjike jo. A nuk ishe ti qe m'u kundervure,  e vure edhe ne bold madje ate qe shkruajta (perceptimi i gabuar se jane te moskuptuar nga brezat me te vjeter) , duke u shprehur

Sa për atë me bold, je ti që ke perceptimin e gabuar. Ske si se nuk jeton këtej

 

Pastaj na del e na thua "s'na the gje te re"??? Une s'kisha ndermend te te mesoja ndonje gje jo, vec nje gje s'kuptohet ne komentet e tua prej zevzeku -- je dakord, apo je kunder me ate shprehjen ne bold? Ne se je dakord, c'ke qe kercen kot e thua e ke gabim, dhe ne se s'je, pse na del me pas e thua "epo kete e dinim ne, s'na thua ndonje te re"? E shoh qe e ke nje problem, e do te grricesh pa sebep, por me beso, kur e shkrova ate komentin, nuk te kisha menduar ty si lexues...

Te dogji qe i quajta keto protestuesit anarkiste e komuniste? Nga cila u preke me shume, nga e para apo e dyta? Ne qofte se une e kam gabim ne ate percaktim, na e mbush ti mendjen qe eshte ndryshe, se keto gazetat e ketushme, por edhe burime te tjera, keshtu cilesohen keto protestuesit greke.  A nuk jane kryesisht te majtet me ne krye komunistet greke qe organizojne e orkestrojne keto protesta? A nuk po shkaterrojne pasurine private te njerezve qe s'kane te bejne me qeverine, keta miqte e tu? Them miqte e tu se ta di mendjen...

Jul, ke ndonje lidhje gjaku andej nga Berati ti? Duhet te kesh... s'ka se si te mos ...

 

A thua 15 vjecaret ne Greqi te jene ndryshe nga keta ketej?  Vallai aq ne hall jane sa s'e ke idene.  Se u duhet xbox qe e ka shoku po ky s'e ka.  Celulari touchscreen eshte bere i modes, e ai mbeti me demode.  Ipod touchscreen ka dale me 32 GB e atij ka vetem 8 e s'mban 15 mije kenge. 

etj etj etj

Monda, çdo shqetësim, apo "shqetësim" i adoleshentit, mund të interpretohet tuj qesh. Të paktën derisa të marrë gurë dhe të godasë policinë që i vret.

 

Pervec fjales pucrra, tek ky shkrimi s'me qendrojne as harxhimet e energjive qe duhen bere per te zbrazur ca koke e mbushur ca te tjera.

Shume mire menyra e debatit dhemb per dhembe, por s'ia vlen smiley me degjo mua. smiley

Më duket se përveç mollëve dhe portokallave të zyrës... nient'altro... neçu... dheneqis asgjë tjetër ... smiley

Eh eh eh...

Jam papune. Sot banoj ne Puke. Nje dite i thashe nenes : Nene, neser do te emigroj ne Fushe-Arrez. Do te behem emigrant dhe une.

Perralla me mbret. Ne nje shtet, quhen emigrante te gjithe ata nenshtetas te ketij shteti qe kane ikur te jetojne ne nje shtet tjeter.

Ne nje shtet, quhen imigrante te gjithe ata qe kane lene vendin e tyre dhe jane vendosur ne kete shtet.

Une jam emigrant ne France per bashkatdhetaret e mi ne Shqiperi dhe jam imigrant per qytetaret franceze.

Paragrafi "heretik" dhe jo pulitikisht jo kurrekt:

Në qoftë se ky do të ishte burimi analog grek i dhunës midis brezave në Tiranën e nesërme, burimi i dytë do të ishte ai analog francez. Tirana është metropoli i vetëm në Shqipëri dhe emigrantët e atjeshëm janë të ardhurit nga veriu, të cilët jetojnë në hapësirën e pushtuar ilegalisht përreth qytetit. Brezi i parë i të ardhurve atje ka lënë ferrin pas vetes, prandaj atyre njerëzve jo vetëm Gërdecin, por edhe bombën atomike t’u hedhësh nuk të thonë gjë. E durojnë, e pranojnë në heshtje, pak a shumë më mirë një bombë e madhe herë pas herë, sesa Malësia e Krumës. Brezi i dytë i të ardhurve do të njohë dot vetëm realitetin e të jetuarit në periferi gjeografikisht të Tiranës dhe sociologjikisht të shoqërisë shqiptare, për të cilët nuk ka asnjë të ardhme me përjashtim të punëve të rënda fizike apo prostitucionit, drogës dhe armëve. Këto vese nuk janë shpërndarë në atë mënyrë që të shkaktojnë probleme sociale brenda për brenda komunitetit të verioreve të shpërngulur në periferi të Tiranës, pasi kodet morale brenda familjes se madhe veriore akoma funksionojnë. Brezi i dytë duke jetuar në Tiranë do ta ndjejë veten në shtëpinë e vet, ku e lënë vetëm të shikojë pak nga pragu. Në momentin e parë që frenat e sistemit të vjetër patriarkal verior për arsye të vjetrimit të brezave nuk do të funksionojnë më, ka shumë mundësi që edhe ata prononcohen publikisht në mënyrë të dhunshme për të kërkuar ndryshimin e statusit të tyre social.

Vete nuk shoh asnje problem me cfare eshte thene ketu siper.

Sistemi patriarkal sic eshte dhene ne paragraf as qe ka te beje fare me tipin e shoqerise "matriarkale" apo "patriarkale". Duhet nje guxim kolosal (per te mos thene i cmendur) ti thuash autorit te shkrimit qe sot nuk jetohet me ne matriarkat. Kjo eshte BASH perplasje dere!!! Mentaliteti patriarkal ne zonat e veriut eshte problemi numur 1 sipas studimeve. Shikoni http://www.cangoalbania.org/ dhe me konkretisht http://www.cangoalbania.org/publikime/pe... ... jane taze fare.

Emigrimi (dhe emigranti) si fjale rrjedhin nga folja me emigru, e cila me fjalor perfshin cdo levizje/shperngulje te dikujt jo vetem nga shteti ku banon, por edhe nga vendbanimi. Fiks fare: to leave one's place of residence or country to live elsewhere. Ka nje ngaterrese te vazhdueshme ne kete perkufizim, pasi emigrimin e lidhin me nderrim shteti (country), kurse imigrimin e bejne te pandjeshem ndaj ndaj kesaj kerkese, mjaft qe te kesh ardhur nga diku gjetke (jom jabanxhi, e nuk me do njeri...)

Po mire mer, tek nje "i" e tek nje "e" qenka e keqja sa me be stuhira ne gota uji? Kjo eshte mos o Zot! Jo vetem e bezdisur.

Ja me ta bojm me "i", pulitikisht kurrekte:

Tirana është metropoli i vetëm në Shqipëri dhe Imigrantët e atjeshëm janë të ardhurit nga veriu, të cilët jetojnë në hapësirën e pushtuar ilegalisht përreth qytetit

Problemet duhen pare ne sy, jo me cic-mice krahinarizmi katunar te betonuar prej dekadash. Katunarizmi eshte me i keq se korrupsioni. Malokeria (jo si origjine, por si menyre jetese dhe mendesi) eshte gangrena shqiptare qe nuk di kur do hiqet nga supet e vendit si faktor shtypes.

Emigrant,

Autori i shkrimit  (nuk di per ty vete) mesa kuptova nga shkrimi nuk e njeh aspak realitetin Grek dhe shkruan duke u bazuar ne kronikat televizive.

Te arrish te mundohesh  te besh krahasime midis asaj qe po ndodh ne Athine dhe Tiranes eshte budallek.

Por megjithate shkrimi ka nje permbatje qe duhet vlesuar. Gabimi eshte vecse krahasimi qe ja ule shume vlerat. Sidomos ky paragrafi i fundit qe ti ke vecuar.

Tirana eshte qytet me histori dhe zhvillim krejt te kundert me Athinen dhe Parisin. Tirana eshte qytet qe u krijua dhe zhvilluar si qender e rendesishme nga "fshataret" dhe "maloket". Para 20 vjeteve ishin shumica dermuse nga jugu te ardhurit, sot nga veriu. Megjithate une nuk kam pare protesta ne emer te " prejarrdhjes".. 

Perse nuk ndodhin keto protesta te dhunshme ne New York, London apo Berlin???? Perse gjithmone Shqiperia dhe Shqiptaret ( ne kete rast Tirana) duhet medoemos te futet nen nje trekendesh negativ ( ne kete rast Parisi, Athina dhe Tirana)  dhe perpjekja per te veshur cdo gje me hijen e frikes dhe pesimizmit? 

Perfundimisht shkrimi ka disa te verteta por kendveshtrimi i ceshtjes shume i ngusht dhe naiv.

 

 

Ka nje merak ne gjithe shkrimin mbi te ashtuquajturat "bomba sociale". une nuk then qe do ndodhi ashtu, por me pelqen shqetesimi dhe ndjeshmeria aty.

Sa per ate qe thua, po sa % e Shqiperise mund te thote qe eshte me origjine qytetare (te themi 4brezash te pakten) - ja qameti 1%.

Une vete: prinderit e mij kane ardhur ne tirane nga fshati zulmemadh i Verzhezhes, Skrapar, ku ha pula gur (ama zogjte pine raki nga nje rrush lokal qe i thone strumbullore...  smiley  ). Fshatar 25 karatesh. Nga ana e nenes jane nga Luzati i Tepelenes!!!!  Po flasim per mendesi, e mori e mira.... jo per gje tjeter.

 o ABC, kërko për këtë termin: internal migration, apo emigrim i brendshëm.

Që kur arsyeja për të marrë statusin e emigrantit varet prej kufijve shtetërorë?

Ja një ilustrim me shembull:

Normal internal migration has been characterized by a population shift from rural to urban areas. In the United States, the portion of the population that lives in urban areas has risen steadily from 30% in 1910 to more than 70% in 1990; in Brazil, the percentage of urban dwellers has risen from 30% to 75% since 1940. Within urban areas, a large population shift from central cities to suburbs has occurred in the last half of the 20th cent.

O NJERI !

Po eshte fjale tjeter ajo o NJERI !

Ka tre fjale :

MIGRATION

EMIGRATION

IMMIGRATION

 

Ti je ne rastin e pare o NJERI ! Ju te plasni shpretken, paf !emigrant - 11 Dhj 2008 - 9:27pm

Paragrafi "heretik" dhe jo pulitikisht jo kurrekt:

Në qoftë se ky do të ishte burimi analog grek i dhunës midis brezave në Tiranën e nesërme, burimi i dytë do të ishte ai analog francez. Tirana është metropoli i vetëm në Shqipëri dhe emigrantët e atjeshëm janë të ardhurit nga veriu, të cilët jetojnë në hapësirën e pushtuar ilegalisht përreth qytetit. Brezi i parë i të ardhurve atje ka lënë ferrin pas vetes, prandaj atyre njerëzve jo vetëm Gërdecin, por edhe bombën atomike t’u hedhësh nuk të thonë gjë. E durojnë, e pranojnë në heshtje, pak a shumë më mirë një bombë e madhe herë pas herë, sesa Malësia e Krumës. Brezi i dytë i të ardhurve do të njohë dot vetëm realitetin e të jetuarit në periferi gjeografikisht të Tiranës dhe sociologjikisht të shoqërisë shqiptare, për të cilët nuk ka asnjë të ardhme me përjashtim të punëve të rënda fizike apo prostitucionit, drogës dhe armëve. Këto vese nuk janë shpërndarë në atë mënyrë që të shkaktojnë probleme sociale brenda për brenda komunitetit të verioreve të shpërngulur në periferi të Tiranës, pasi kodet morale brenda familjes se madhe veriore akoma funksionojnë. Brezi i dytë duke jetuar në Tiranë do ta ndjejë veten në shtëpinë e vet, ku e lënë vetëm të shikojë pak nga pragu. Në momentin e parë që frenat e sistemit të vjetër patriarkal verior për arsye të vjetrimit të brezave nuk do të funksionojnë më, ka shumë mundësi që edhe ata prononcohen publikisht në mënyrë të dhunshme për të kërkuar ndryshimin e statusit të tyre social.

 

 

 

Nuk me duket aq heretik.

Terma te tille si :

malokeria,

katunaria

jane turpi i kohes sone.

Heren e fundit qe keto fjale jane perdorur ne France i perket levizjes se zhakerise, diku ne Mesjete.

Kurse Shqiptari i mençur, i zgjuar dhe i bukur, zot ne trojet e veta, me i mire, me i gjati, me i zhdervjellti e me shpejti, vazhdon te llomotise me keto terma. Vazhdon te plase shashka tymuese.

Ky Shqiptar, as qe ka marre vesh ndonjehere qe ne nje shtet ka veçse QYTETARE, ngado qe te banojne ata. Ne Vermosh apo ne mes te Tiranes, nje shtetas shqiptar eshte nje qytetar shqiptar.

Persa i perket mendesise, pse duhet vene gishti mbi katunarizmin apo malokerine dhe jo mbi nje keqformim te brendshem te njeriut ? Perse nuk i lini nje rrugedalje dikujt qe kerkon te mendoje me koken e vet ?

Perse ju QYTETARET E FAMSHEM SHQIPTARE, nuk e shikoni veten si FSHATARE ndersa mendoni si nje sekt ? Ku qendron dallimi juaj nga nje fshatar (ne kuptimin e banimit ne fshat) ? Thjesht ngaqe ju banoni ne qytet ?

Genjeni veten, genjeni. Ngopuni me luge bosh. Ju befte mire.

nuk mund te pajtohem lehte me kete:

Në momentin e parë që frenat e sistemit të vjetër patriarkal verior për arsye të vjetrimit të brezave nuk do të funksionojnë më, ka shumë mundësi që edhe ata prononcohen publikisht në mënyrë të dhunshme për të kërkuar ndryshimin e statusit të tyre social.

Tirana eshte, ka qene e do te jete (our melting pot) dhe si e tille gjeneron nje tolerance e mbijetese paqesore. Kjo mes nesh mund te krahasohet vetem me Shkodren në kontekstin e saj religjioz.

Per me teper fjala "ata" ndjehet si nuance perjashtuese kur dihet qe pak a shume te gjithe kemi nje hall, nje atdhe, nje zgjidhje.

A, të kanë prek në I-iiiiiii. E miiirë, ska gjë.

Unë në shqip, në libra shkolle, kështu e kam hasur: emigrim i brendshëm.

 

Malokeria dhe katunarizmi jane koncepte qe do apo s'do dikush, jane te ngulitur tashme. Dhe si koncepte e kane nje baze mbi te cilen ngrihen. Si koncepte nuk jane te ngritur mbi origjinen apo vendbanimin. Natyrisht qe kane nje bashkelidhje te forte me keto. Po nuk jane e njejta gje. Nje nga njerezit me te qyteteruar qe kam pare ka lindur dhe e ka kaluar feminine ne Selce te Mokrres. Origjina fshatare nuk ka te beje fare me konceptet malok dhe katunar. Ka shume katunar te lindur dhe rritur ne Tirane.

Ka pas nje keqkuptim te madh ketu te nje teme e peshkut dikur "Maloket" po ndertojne Tiranen. Ishte llafi per vilat tre-kater kateshe te ndertuara nga te ardhurit e fashatrave, nga veiru e jugu, nga dibra apo tepelena, nga tropoja a skrapari, nga veriu e jugu. Keqkuptimi: "Tirana" si koncept qytetarie, dhe jo si njesi administrative, eshte shume me teper se ngrehinat dhe rruget; nuk eshte thjesht llac, beton, hekur & tulla. Kjo eshte ajo qe nuk kuptohet nga vete katunaret dhe maloket (dhe s'ka se si). Nuk eshte fyerje kjo, eshte me teper thirrje per ndryshim (jo elektoral, por prej verteti).

Si thote kenga: Paske ngjare nga yt ate/ o i ziu une/ e pret buken me sopate/ o i ziu une...

Ne jemi nje vend ku katunaria ka pushtet; ka baze sundimi nga poshte. Fatkeqesisht!

PS: Edhe nje gje: katunaria (malokeria) ka te beje me shkallen e qyteterimit, jo me edukaten (arsimi perfshire) dhe kulturen.

 

O NJERI I MIRE !

MIGRATION = shtegtim (brenda vendit. Zhvendosje popullsie brenda shtetit te vet. Shperngulje. Verim me bagetine, ne mal.)

EMIGRATION = mergim (dal jashte vendit tim, shkoj ne nje shtet te huaj)

IMIGRIM = ardhje, ngulitje te huajsh ne vendin tim.

Atehere i bie qe te gjithe ata qe kane levizur ne Tirane jane emigrante, dhe kjo s'eshte vetem per verioret, kjo vlen per te gjithe. Se kuptoj, pse i meshoni kaq shume veriut/jugut. Ketu fillojne me shume problemet qe ka sot shoqeria shqiptare, percarjet s'kane per te na lene te ecim perpara.

Kot per sport, une jam maloke veriu. Kishit naj problem ju!!!!

Mire, mire, fryjini fyellit te gjate. Te them te drejten, mua me zbavit ky cirk. E po qe nje bythe shqiptari t'i thote tjetrit "ik ere katunar", kur kjo fjale ka shekuj qe eshte zhdukur nga fjalori francez (qe o e mbajne veten keta per qytetar o mos te mundohet kush), kjo eshte per te mbajtur brinjet me dore.

Me ka ndodhur madje te degjoj njerez qe kane dy vjet qe banojne ne nje qytet te qelbur jugor, t'i thone nje fshatari gjysem ore larg ketij palo qyteti, "ik ere katunar".

E ç'ti pergjigjesh ketij mikut ? Te ulesh me te rrafsh e t'i shpjegosh gjera mbi levizjet yjore, eklipsin e henes dhe diellit, t'i thuash qe Guliveri nuk ka ekzistuar ndonjehere por eshte perralle, si thoni ju, ia vlen ?

E kam thene dhe here te tjera : eshte nje mister per mua menyra e ndezjes se xixave ne trurin e ketij "qytetarit". Do te paguaja kushedi çfare, vetem qe te shihja si i rrotullohen neuronet ketij. Specie albanicus tiranacus.

Abc e drejte qe bota e ka heq kete fjale "fshatar, katundar"  nga fjalori i vete...

Kuptohet nga fjalori fyes dhe vullgare... Por mendoj se eshte me teper ceshtje civilizimi dhe edukate.. 

Aty ku injoranca mbizotron, vullgariteti triumfon!!! 

Bota mund ta kete hequr fjalen "katundar e fshatar" se psh ne NY "the village" ka nje kuptim kryekeput tjeter. 

Por per qyetet e vogla, per jug vs veri, per "hillbillies" per "cling to their guns and religion" etj etj etj ekziston qe c'ke me te ne US. 

Po a kemi thene qe jemi 300 vjet mbrapa dhe 50 vjet anash? Shiko, shiko nje here konceptin "peasant mentality".

Nje element malok/katunar: kur pushton Peqinin dhe Kavajen, thote ku osht mer ai Stambolli qe t'ia hyjme kshu shpejt e shpejt (e ka bo Haxhi Qamili ket katunarllik).

Nje malok nuk i kupton ato xixat, pra. Ne momentin qe i kupton, nuk eshte me malok. Ketu eshte dhe gjithe muhabeti.

Ja nje shembull i mire mbi ate çka do te thote te vertetosh proverbat shqiptare :

"te flasesh kodra pas bregut".

"a u lodhe o Dede / jam tuj mjelle do qepe"

"bjeri ore bjeri se i binke bukur"

___________

Nje histori te bukur nga femijeria :

"Dy femije ecin ne kembe. Papritur, nje tabele para tyre :

SHOKE QYTETARE ! Mos kaloni, rrezik shembje ! 

Femija 1 thote : kthehemi, do t'i biem ca me lart.

Femija 2 (duke kruar koken) : ec, ec, mos ki frike, parulla eshte per qytetaret, neve jemi katunare"

___________

Do t'i kisha nderruar nja njeqind e pesedhjete e dy mije "qytetare" si ca qe llomotisin ketu me lart, vetem e vetem te gjej ate "katunarin" e vogel qe e kishte kuptuar me se miri dallimin mes qytetar dhe katunar.

Tungatjeta.

Ai katunDari i vogel nuk eshte bere ende katunar, as katnar. Ndoshta me vone. Se nuk i ka formuar as mendesite dhe as manierat. Mund te behet katunar me vone, por mund edhe te mos behet. uroj te jete i zgjuar mjaftueshem sa te shpetoje nga prangat mentale te katunarizmit dhe malokerise.

Pse i thone qyteterim dhe jo fshaterim, apo katunderim?

Pse ekziston koncepti (krenar) malsor krahas malokut? Po ta bente punen nje fjale, c'duhen dy?

Krahasimi që i bën Xhaxhai bathorsave me parizienët e rrethinave më duket i pavënd. Parizienët (emigrantë të brezit të dyt&eumlsmiley e rrethinave mund të krahasohen me TË GJITHË ata që thonë jam tironc (meqë, të gjithë pa përjashtim, janë brez i parë ose i dytë i "katunarëve" të ardhur në Tiranë...

Ed-o, jo mer jo... ka tironc puro, ka... i kam njoft, qytetare tirane den baba den. Jane te mrekullueshem, te cliruar nga shume gjera negative qe ne, jo-tironsit den baba den, i merrnim si viruse ne familjet tona. Ed, te mrekullueshem po te them. Shume te bute, paqesor, jo agresiv, te embel e pa hidhtesira... kur lexoj ate me nickname "tironsi" ketu te peshku, ajo me kujtohet... aspak sherrxhinj, perkundrazi... gjithe jeten u kam pas zili per kete se e kane organike, te mekuar neper shtepira.

Me duket po ngaterron "inteligjencen" me gjeografine.  Se ka "vlonjate puro", "korcar puro", "shkodran puro", "tropojane puro" etj, qe jane per t'u pasur zili njesoj si "tiranasve puro."

Nje malok nuk i kupton ato xixat, pra. Ne momentin qe i kupton, nuk eshte me malok. Ketu eshte dhe gjithe muhabeti.

 

Ka maloke qe te japin uje ne bisht te luges, Emigrant. Prandaj, kini kujdes kur boni kshu krahasimesh, e bete muhabetin bajat fare.

Meqe po kercet muhabeti dege me dege nje histori te vogel.

Vjet isha ne Tropoje dhe per fat te keq te familjes sone me vdiq djali i dajes (ndjese paste) dhe u mblodh gjithe fisi. 

Ishim mbledhur tek "oda e grave" dhe sic behet ne te tilla raste, per te hequr hidherimin behet lloj lloj muhabeti.  Gruaja e nje djali te dajes (tjeter, jemi fis i madh) eshte nga Fushe-Kruja (por tironse per momentin lol.)  Nejse, sec filluan nga malli (dhe nostalgjia e viteve te kaluara, 11 vjete pa qene une atje) dhe po me ngacmonin me "labe gjokscpuar, me gjysopinga etj etj etj.)  Une per diplomaci e per gallate, u thashe qe jam labe me gjysopinge, dhe maloke dhe e kam per nder.  Me thote tezja ti s'je maloke, je malesore.

Trashet ajo pune e thote ajo e Fushe-Krujes qe tropojanet jane maloke, e te Fushe-Krujes jane malesore.  Plasi nje sherr sa po thoshin burrat nga "oda tjeter" c'po bejne grate te vime t'i ndajme smileysmileysmiley.

Keshtu qe thua ti.  Une s'jam me komplekse, ashtu si ti, n'dac te me thone fshatare, n'dac labe, n'dac maloke. 

Nga ana tjeter urbanizimi/metropolizimi i shoqerise eshte nje fenomen ekonomik e shoqeror qe ka ndodhur e do ndodh si ne cdo vend tjeter.  Besoj se keto "psikozat" qe i perjetojme tani (sikur dhe ne forme barcaletash) jane te perkohshme dhe te natyrshme.

Pse i thone qyteterim dhe jo fshaterim, apo katunderim?

Interesante ej, kët pytje ja kisha bërë dhe unë para ca kohësh.

A ka sjellje qytetare pa qytet?

p.s unë në fshat jam rrit. smiley Jam katnar dorë e parë.

Nejse, për anën sociale të shkrimit, të lidhur me një temë tjetër që e kishim diskutuar fuqishëm këtu, mendoni: Çfarë do ndodhte më shumë në Greqi, nëse nuk do kishin shërbim të detyruar ushtarak? (ne të mençurit e hoqëm).

 

Belle_fleur, hera e pare qe na bie te nderrojme dy fjale bashke.

Nuk ka kuptim te ngulmosh. Ndoshta tani e kane oren e fryrjes para pasqyres. Oh sa i mire qe jam ! Oh sa qytetar ! Iiiiii katunaret behen pis...

Fjala "malok" eshte shpikur nga çifti i nje pjese te mire ketu. E kam studiuar njehere, kjo fjale ka rrenje te thella ne vetedijen e nje pjese te mire te Shqiptareve. Por nuk eshte koha sot per t'i shpupluar. Deri atehere, po i le "qytetaret" te shkllahen ne vasken e qytetarise. Nje gote whisky ne dore, avulli qe ngrihet, dhe nje mendim keshtu vetetimthi : "derrat katunare, duan te kapen me mua qe ua dhjes numrat ua dhjes, s'kane pasur ndonjehere aq morra sa ç'kam para une. E per mend, s'po flas me mire. Gjithsesi, keto dy te fundit shkojne bashke."

 

ABC, ishte thjesht nje moment, sepse me erdhi inat me keto ndarjet qe behen. Sepse, nuk eshte se perfundon me malok, qytetar, katunar, tirons, cam, shkodran.

Jemi nje komb kaq i vogel por jemi shume perbuzes ndaj njeri-tjetrit. Pastaj, themi pse na perbuzin shtetet e tjera, pse s'na respketojne, pse s'na trajtojne njesoj si vendasit, etj etj.

Pervec ketij diskutimit (aspak interesant) mbi katunarine, ka njeri interes te shtjelloje dicka mbi tezen e autorit se dicka e ketille mund te ndodhi ne te ardhmen edhe ne Shqiperi?

Një gjë e tillë është komplet e mundur... sidomos kur egzistojnë njerëz me një kompleks inferioriteti si ABC-ja që shikon armiq nga të gjitha anët (se ku e pa ai që ndonjë nga ne i tha që jemi qytetarë, s'e mora vesh smiley&nbspsmiley

Po nga fshati vjen o belle amon. Po puna o kshu se në nivel organizimi qyteti është më i lartë se fshati. Çështje sociale, kulturore etj etj etj.

Këto dallimet ndodhin kudo, unë ia kisha shkruar njëherë ABC-së.

Shiko tashi ime më psh, mburret me fshatin e vet se është "më i mirë" smiley smiley se fshati përballë - dmth i tim eti.

Është foshnjarake të ketë kush komplekse të tilla për shkak origjine. Leje njëherë që nuk e di pse, po më është mbush menia top që nusen e du maloke. smiley

 

ABC, kjo qe ben, eshte vec te tjerash, e poshter, se me qellim ngaterron konceptet. Se une po i them e zeze mbi te bardhe, cfare nuk duhen ngaterruar dhe ti prape se prape i ngaterron. Te bej me dije qe skile-lleku eshte gjithashtu nje veti katnare! E atyre qe enderronin te beheshin sekretare rinie kur ishin ne fakultete. Qe kane prure gjithe ate mentalitet turkoshak e korruptiv te ulet kembekryq ne Shqiperi. 

Nje fjale popullore (pra me cdo gjase fshatare) thote "mos thuj te verteten se te perzejn nga fshati". Por une do e them ate qe mendoj. Nuk me bie nder mend me qen politikisht korrekt te peshku. no way! Nuk dua te fyej askend! Nuk ka sherim Shqiperia po nuk u qyteterua! Merreni si te doni, me nje grain of salt ose pa kripe fare.

Te mos keqkuptohemi, nuk jam vete den baba den qytetar. kam thene me lart tekstualisht:

Une vete: prinderit e mij kane ardhur ne tirane nga fshati zulmemadh i Verzhezhes, Skrapar, ku ha pula gur (ama zogjte pine raki nga nje rrush lokal qe i thone strumbullore...  smiley  ). Fshatar 25 karatesh. Nga ana e nenes jane nga Luzati i Tepelenes!!!!  Po flasim per mendesi, e mori e mira.... jo per gje tjeter.

Kaq. I mbusha 50 komentet per sot e per neser.

po më është mbush menia top që nusen e du maloke. smiley

Merre merre se jane nikoqire per shpi, sidomos ato te shartumet smiley

 

 

Edrus, ne kete rast personi ABC s'po kercen pupthi nga se i tha dikush "je fshatar" ose "je malok" diskutimi filloi pak me lart me ato fjalet qe perdori autori i ketij shkrimi per pune te emigranteve.

Nejse, ky eshte nje diskutim qe kerkon te ulesh prane oxhakut, te pish nje gote vere edhe te llafosesh sic duhet, me pika e me presje, se keshtu si eshte nisur ketu s'ka per tu arritur ndonje gje e hajrit.

 

Pa i thënë njeri dhe shiko se si merr zjarr, pale qoftë larg ti thoshin ndonjë gjysëm fjale smiley

P.s: edhe ti mbylle gojën... ti je n'Amerikë... je e jashtme edhe për parizianët smiley

Merre merre se jane nikoqire per shpi, sidomos ato te shartumet smiley

Po pikërisht prandaj e dua andej, të na dalin kalamojat të shartum. Jeta është rogalli, tha. smiley

 

 

Nuk kisha takat ti lexoja te gjitha postimet tuaja,por ne postime e para ABC ka shume te drejte.

Nuk eshte vetem togfjaleshi i Patriarkatit Verior qe eshte gabim,por e gjithe teza e parashtruar nga autori mbi verioret ne Tirane eshte e gabuar.

Qe te sqaroj disa pika.

1- Verioret ne tirane nuk jane qytetare te dores te dyte,as te predispozuar nga rangu apo klasa te bejne pune te rendomta,ata nuk jane nje klase e shoqerise Tiranase,por pjese perberese e te gjitha klasave,ashtu sic jane te gjith Shqipetaret e tjere.

 

2-- Verioret ne Tirane nuk shkuan (emigruan sic thote gabimisht autori) per here te pare keto vite apo me valen e levizjeve demografike te viteve te fundit.Tirana ka nje popullsi shume te madhe me origjine nga veriu,qe eshte pjese perberese e te gjitha strukturave shoqerore,ashtu sic eshte popullsia Shqipetare e te gjitha krahinave.

 

3-- Tirana vete eshte nje qytet ku Tironsit jane shume pak,shumica derrmuese e qytetarevete Tiranes jane Shqipetare te ardhur nga zona te ndryshme te Shqiperise ,gjate nje periudhe 60-vjecare e ndoshta me shume.

4-- Nuk ka asnje pike ndryshimi midis mentalitetit jugor e verior,e mesmor,Shqipetaret njesoj jane,kjo eshte eshte kote te debatohet,nje njeri i rritur ne nje komunitet te larget malor apo edhe fushor ne veri,nuk ka dhe nuk mund te kete ndryshim mentaliteti nga nje njeri i rritur ne te njejtat kondita ne jug.

 

5---Dhe me e rendesishmja,verioret nuk jane edhe as nuk karakterizohen nga perkatesia drejt nje klase te caktuar,ata jane te varfer,jane te mesem,jane te pasur,jane artist,jane shkrimtar,jane politikan.Pra nuk ekuptojperse duhen ndare Shqipetaret ne terma te tilla absurde,verior,jugor,Tironc.Shipetaret jane Shqipetar.Ashtu sic kane shkuar verioret ne Tirane ashtu kan shkuar edhe jugoret,ndoshta verioret ne nje mase me te madhe ,por kjo edhe pse nevoja ishte me e madhe.

 

Analogjia midis verioreve ne Tirane dhe nje klase te caktuar ne nje vend tjeter eshte shume e pabaze.Qe te thuash mund te ngrihen nje dite ne protesta shtresa e mesme Shqipetare e kuptoj,por te thush do ngrihen verioret ne Tirane,kjo ska fare kuptim.

 

Edhe Analogjia midis protestuesve ne Greqi dhe atyre ne France eshte shume e gabuar,e vetmja gje qe i lidh eshte se shkak u be vdekja e adoleshenteve,te tjerat nuk mund te jene me ndryshe.

Ne nje rast protestuesit jane Emigrante ,te ardhur nga cdo cep i botes,qe protestuan jo per kushtet e keqija ekonomike,jo per anarkizem,jo per arsye politike,por sepse u ndihen te fyer dhe te perbuzur.

Ne rastin tjeter kemi vendalinj,te shtresave te varfra e te mesme,qe protestojne per arsye ekonomike,politike a anarkiste.

Ndryshimi nuk mund te jete me i madh.

P.s: edhe ti mbylle gojën... ti je n'Amerikë... je e jashtme edhe për parizianët smiley 

p.s. edhe ti mbylle gojen...ti je n'Itali....je i jashtem edhe per parizianet smiley

 

Pervec ketij diskutimit (aspak interesant) mbi katunarine, ka njeri interes te shtjelloje dicka mbi tezen e autorit se dicka e ketille mund te ndodhi ne te ardhmen edhe ne Shqiperi?

Interesant apo jo, ndonjehere gjuha vete atje ku te dhemb dhembi smiley.  Helbete njerez jemi lol.

Persa i perket mundesise se ndodhjes ne Shqiperi nje sherr te vogel e beme ne 97-n.  S'eshte per t'u krahasuar me kete qe po ndodh ne Greqi, por me duket populli shqiptar si rrjedhoje e 97, e ka kycur shpirtin e protestes.  Edhe pse per te protestuar (ne menyre paqesore) ka plot.

Nga ana tjeter, shtjellimi qe i ka bere autori kesaj dukurie si ne Greqi, si lidhjen me Shqiperine, eshte per mendimin tim terkuze dhe hamendjesuar teper larg realitetit.  Si rrjedhoje eshte veshtire te thuhet bazuar ne tezen e tij ne do ndodhe apo jo nje gje e ngjashme ne Shqiperi.   

Pacavure shkrim!  As opinion nuk eshte se analize jo e jo.  Tipi qe e ka shkruar ka marre poza sociologu, por ne fakt ka hedhur per konsum ne internet muhabete kafenesh ose e shumta gjera te thena ne biseda te lira ne studijo televizive (kopjim i lodhur i idese per zjarrevenie te vilave te politikaneve te Mustafa Nanos).

E gjithe "analiza" per dhunen ne Greqi dhe ate ne France dhe projektimi i tyre per te ardhmen ne Shqiperi, nuk bazohet ne asgje pervec hamendesimeve dhe vizionit te autorit qe i pelqen te ndodhe ashtu edhe ne Shqiperi.  Cfare studimesh ka bere apo citon autori per Bathoren?  Cili eshte trendi i zhvillimeve ne keto zona?  A eshte procesi i legalizimit dhe urbanizimit te ketyre zonave nje veprim ne kohe (relativisht i vonuar, por perseri ne kohe) per te parandaluar ngjarje te tilla duke integruar ne shoqeri, ne qytet, ne hapesiren urbane edhe keta shqiptare, etj? 

Dhuna ne Greqi, qe mori shkak nga vrasja e adoleshentit, ne fakt ka qene ne zinxhirin e dhunes dhe ngjarjeve te tilla te motivuara dhe frymezuara politikisht nga krahu i majte politik dhe gjithe nen-ndarjet dhe grupet qe e perbejne.  Nuk ka shume llafollogji per Orientin ketu.  Dhuna qe ndodhi ne France vinte nga franceze te brezit te dyte apo dicka me shume dicka me pak, me origjine nga Algjeria apo vende te tjera te Afrikes Veriore, qe ndjeheshin te ekskluduar nga pjesa tjeter e shoqerise, nga shteti dhe kishte edhe nje prapavije te forte te origjines se tyre kombetare, perkatesise fetare etj.

Autori nen shembullin e sharlataneve dhe shkarravitesve te pacavurreve te tjera, flet per Orientin, per Ballkanin dhe ne fakt nuk ben gje tjeter vetem se deshmon se eshte pre e propagandes orientaliste dhe stereotipeve te krijuara per keto popuj dhe me gjere. 

E din ti (sigurisht qe e di) mer se demokracia ka lindur ne ballkan?  Ne Greqine e lashte e ka origjinen mer qe e shan kaq shume kete hapesire.

Per ta mbyllur, ceshtja per sot dhe per neser eshte, jeni kunder sistemit apo doni ta permiresoni, ta beni te punoje sistemin?  Zgjidhni dhe merrni!

Fajin e ka autori qe duhet te kishte vene fjalen emigrantet ne thonjeza, kshu nuk grindej ABC per mustaqet e çelos. S'e di nese analogjia eshte me vend, s'i njoh te migruarit  qe jane zhvendosur ne Tirane me çfare jetojne  e çfare punesh bejne.

Po nuk jane musteqe çeloje o Iris. Dhe thonjezat nuk vihen ashtu si thua ti : hajt pra po i ve nje pale thonjeza. Thonjezat vihen nese i mendon. Nese nuk i ke menduar ndonjehere thonjezat, kjo do te thote qe nuk i ke harruar ato. Ka harrese vetem aty ku te pakten njehere e ke menduar diçka. Ndersa zoteria ne fjale ashtu e mendon, e ashtu e shkruan. Nejse, per migrim, perdor shtegtim, shperngulje, zhvendosje. Shqip, paster, bukur.

Per ta mbyllur historine, nganjehere behem dhe une atdhetar i madh dhe iu tregoj te huajve Shqiperine ne harte. E dini si reagojne ? Yhyyyyyyyy mezi u shihka... Ja kaq. Tani le te llomotisim ende mbi veriun dhe jugun e nje pike gjeometrike.

 

Edhe dicka per ndarjen medemek ne mentalitet verior-jugor.  Na rrotulloni nga te gjitha anet, njelloj jemi, si ata te Shqiperise se Poshtme dhe asaj te Eperme.  Do te jap vetem nje shembull, vrasjet per motive xhelozie apo tradhtie, vetem ne veri ndodhin?  Jo, pa statistika, vetem nga nje perftim i gjeografise se fenomenit nga lajmet del se per te tilla motive kane vrare si ne jug dhe ne veri. 

Me pelque nderkohe ajo qe ka shkruar kryefare dhe per kete punen e migrimit dhe emigrimit ka shume te drejte ABC por autori duket qe nuk i njeh keto fjale.

Urrejtja erreson logjiken.

Sipas statistikave, droga, prostitucioni, e krimet e renda, vijne nga Shqiperia e mesme e poshte.

Lexo, merr njohuri pastaj shkruaj.

Kur nuk ke kuptuar pse keto te rinj Grek apo Danez, djegin e thyejn, çfare ke kuptuar nga perendimi.

Deshira per te djegur e  shkaterruar don vetem shkakun.

Pjerdhi ne te artikullit.

Shqiptar hesapi, ç'fare pret me shume.

haha, mire  eka ky ABC-ja per punen e ksaj shprehjes "Ik o katunar"... une s'e kam problem psh po te m'thot njeri katunar, sado qe s'jam, per aq kohe sa e thot ne nje funny way, ose menyre per te qeshur... por me duket si shprehje vari lesht, kur e thon kshtu me vete,  "ik o katunar", sikurse kaq mjafton:

-Ik o katunar...

-po... vazhdo... ca je duke thene?

-Hic, ik o katunar...

-ok, po tjeter?

-kaq, ik o katunar...

-hahaha, ti qenke rrote trapi pra

-ik o katunar...

-lol

-ik o katunar

-mire

-ik o katunar.

-...

-ik o katunar

 

eshte dnryshe psh, po ta shoqerosh me humor  ete thuash, "ik o katunar... ty te zgjon kendesi ne mengjes". sepse atehere it's funny... edhe me jep mua shancin te pergjigjem "plako mos ja fut kot, se mua me zgjon dhia se kaposhi zgjohet shume vone... kurse dhia me kembore zgjohet e para edhe zgjon mua bashke me kendesin edhe balon, une pastaj ndez traktorin edhe ngrohet dhoma... biles per informacion, kendesi eshte ankuar nja dy here se dhia i prish gjumin".

edhe gjithe secili pastaj shkon ne pune te vete i lumtur.

 

Problemi me ty Jul trimi eshte se argumentet e tua mund te jene cdo gje, vec logjike jo. A nuk ishe ti qe m'u kundervure,  e vure edhe ne bold madje ate qe shkruajta (perceptimi i gabuar se jane te moskuptuar nga brezat me te vjeter) , duke u shprehur

Po bëhesh i lodhshëm mër burrë! NUK ËSHTË PERCEPTIM i gabuar. Është perceptim i drejtë. Dhe nuk shpjegohet me normalitetin e moskuptimit midis brezave. Ka dalë jashtë normalitetit të moskuptimit. Ndarja e brezave është bërë kaotike. Kështu që je ti, që nuk di të shpjegohesh drejt e jo unë.
Si është bërë kjo ndarje?
kta janë mësuar me celular në dorë, me internet, kanë krejt tjetër gjuhë komunikimi mes tyre, kanë tjetër mënyrë jetese. Pra ndryshimi midis brezave ka marrë përmasa kaotike dhe jo normale. Kur të thashë që prindërit e mi do duhet t'i thonë tim vëllai ato këshillat më lart, besoja se do e kuptoje që në realitet, nuk do munden dot ta këshillojnë. Sepse nuk kanë njohuri rreth kësaj mënyre jetese.
Ti, në të dy rastet nuk je i saktë. 

Ne qofte se une e kam gabim ne ate percaktim, na e mbush ti mendjen qe eshte ndryshe, se keto gazetat e ketushme, por edhe burime te tjera, keshtu cilesohen keto protestuesit greke

Unë s'kam parë ndonjë lajm t'i quajë anarkista të gjithë. Ty nuk të duhet shumë të kuptosh, veç llogjikës. Thjesht krahaso këtë lajm me një shumë të ngjashëm që ka ndodh 23 vjet më parë. Edhe thirri një çikë mendjes: nëse do kishte kaq shumë anarkista (demostratat kanë përfshirë shumë qytete ku as mendohet të kenë ndonjë celulë anarkiste), si do ishte e mundur të kishim qeveri të djathtë?
Gjithë të tjerat janë hot air. Po vijnë me moshën ato ma do mendja...

Qyqja nane,

Ça i paskët punu temes, me kompleksin katunaresk që ju vlo nëpër deje QE TE GJITHEVE ! smiley 

Po ju e keni kokën me xhunga mre, të gjithë.   smiley

Vrejeni mre i herë n'pasqyrë kaptinën, a e keni simterike e të rrumbullakosur smiley

Kur ti dali radiografia e kafkës shqiptarit, e rrumbullakët, pa cepa dhe shtypje, atëherë do kemi shpëu nga kompleksi i katunarizmit !

 

 

ore Thougt... (dhe jo vetëm ai)

Eshtë kollaj të lëshosh vlerësime të tilla: "paçavure shkrim..", sikundër dhe të ekstazohesh "kryevepër shkrim..". Aq më tepër kur komenti pêrkryhet në pesë-gjashtë rreshta, ndaj një shkrimi që përmban dyqind.

Fundja autori në të niset nga një konstat - dhuna e turmave në Greqinë e dhjetorit 2008 - dhe projektohet në Shqipërinë e 20?? (në qoftë se larg qoftë mund të bëjë vaki), duke hequr një paralele me Francën e 2005. Le t’a vlerësojmë për mundimin e të bërit të analizës dhe të parashikimit më tej - duke propozuar diçka më racionale apo korigjuar ndonjë diçka që s’qëndron..

Eshtë e sigurt që në këto lami, çdo krahasim çalon, pasi ndërkohë nuk mund të krahasosh mollët me portokallet (thotë diku Rob Terneti) dhe aq më pak realitetin grek me atë francez, pa llogaritur më tej parashikimet ndaj asaj çka mendohet të ndodhë në një vend të tretë që si ngjan as të parit as edhe të dytit. Ndërkohë, të pakët janë ata që arrijnë të kuptojnë përse ndodhi kjo gjë dje në Athinë (mjafton të lexosh çka ata shkruajnë – anarkisto-komunistët grekë apo ku-di-unë-çfarë-tjetër).
Edhe bufi e kupton që vrasja e atij 15 vjeçarit ishte një sebep, ndoshta sebepi i fundit, ndoshta pika që derdh kazanin. Pse pak 15 apo 18 vjeçarë janë vrarë ndërkohë nga policia në Athinë ? Problemi qëndron pikërisht tek kazani dhe jo tek pika : çka ajo brenda që mezi prêt të derdhet ? A thua anarko-komunizmi i rinisë greke ? apo diçka tjetër edhe mê komplekse dhe më të pashpjegueshme ?
Dhe në të njejtën linjë: ai kazani shqiptar a ka gjë brenda që zien ndërkohë? duke pritur pikën që t'a derdhë?

 

Emigrant: Paragrafi "heretik" dhe jo pulitikisht jo kurrekt:

Në qoftë se ky do të ishte burimi analog grek i dhunës midis brezave në Tiranën e nesërme, burimi i dytë do të ishte ai analog francez. Tirana është metropoli i vetëm në Shqipëri dhe emigrantët e atjeshëm janë të ardhurit nga veriu, të cilët jetojnë në hapësirën e pushtuar ilegalisht përreth qytetit. Brezi i parë i të ardhurve atje ka lënë ferrin pas vetes, prandaj atyre njerëzve jo vetëm Gërdecin, por edhe bombën atomike t’u hedhësh nuk të thonë gjë. E durojnë, e pranojnë në heshtje, pak a shumë më mirë një bombë e madhe herë pas herë, sesa Malësia e Krumës. Brezi i dytë i të ardhurve do të njohë dot vetëm realitetin e të jetuarit në periferi gjeografikisht të Tiranës dhe sociologjikisht të shoqërisë shqiptare, për të cilët nuk ka asnjë të ardhme me përjashtim të punëve të rënda fizike apo prostitucionit, drogës dhe armëve. Këto vese nuk janë shpërndarë në atë mënyrë që të shkaktojnë probleme sociale brenda për brenda komunitetit të verioreve të shpërngulur në periferi të Tiranës, pasi kodet morale brenda familjes se madhe veriore akoma funksionojnë. Brezi i dytë duke jetuar në Tiranë do ta ndjejë veten në shtëpinë e vet, ku e lënë vetëm të shikojë pak nga pragu. Në momentin e parë që frenat e sistemit të vjetër patriarkal verior për arsye të vjetrimit të brezave nuk do të funksionojnë më, ka shumë mundësi që edhe ata prononcohen publikisht në mënyrë të dhunshme për të kërkuar ndryshimin e statusit të tyre social.

 

Eshte e lehte te ironizosh. Ceshtja eshte te japesh argumenta.Dhe me sa shikoj nga  komentet, kete paragraf  "heretik" e ke quajtur jo te gabuar.

Ndresa ne vazhdim te komenteve nevizon se konceptet e katunaris  dhe malikerise nuk i referohen posacerisht nje regjioni gjeografik (  veriut psh) por duhen pare si mentalitete frenuese, joprogresive.

Pikerisht ky eshte konceptimi sociologjikisht i gabuar (nga autori shkrimit)  i burimeve te nje reagimi te ardhshem: kur ai kerkohet te reagimi verioreve te zones suburbane ndaj qendres metropolitane!!

Ndersa ajo qe quhet "bomba sociale" nuk ka te beje me perkatesite gjeografike por problematiken sociale (varferine, papunesine, diskriminimin,) Nje burim reagimi nga breznite e reja eshte kontradikta ndermjet verigave mentale tradicionale/katunare  me normat e qyteterimit , europianizimit/modernitetit drejt te cilave ecen pashmangesisht shoqeria shqiptare.

Nexhi ka te drejte: debati ka rreshkit ne dikutimin absurd qytetaro katunar ne vend qe te fokusohej ne thelbin e problemit: institucionet e shurdheta-reagimi qytetar-instrumentalizimi dhunes nga grupet ekstremiste dhe Apatia Jone Sociale.

Tirana si metropol në zhvillim ..

Tirana nuk quhet metropol ne zhvillim por ne krize.

Pse?

Po ja nje metropol dallohet se pari ,nga rruget e pastra ,nga mjetet e transportit publik apo privat .Dallohet nga parqet shlodhse ,nga istitucinet kulturore ,qendrat tregtare ,institucionet shteterore ,vendet turistike atraktive per te huaj dhe per ata te vendit .

Une mund te them me keq ardhje se Tirana eshte qendra me e madhe e katnarise shqiptare .Jo ne sensin e ofendimit te fshatarsise ose katundarise ,por ne sensin e urbanizimit .

Per mua fshatarsia shqiptare po ben perpjekje te medha por vuan nga manaxhimi i keq i politikave te partive qe kane pushtetin e radhes.

Lufta me madhe behet si te meret pushteti nga partite e medha dhe te vogla,dhe jo si te ndryshohet gjendja.,e keqe e metropolit te Tiranes dhe mentaliteti i njerzeve .

Hyp ne autobuz ,,hy ne qendrat tregtare ,shko ne stadueme sportive ,shko ne teater ,(akoma ai i Enverit eshte ,vetem se i kane ndruar emrin) ne kinema ,shko ne parqe ,lulishte (edhe ai i kishes se shen Prokopit ,po masakrohet),shiko mengjeset e Tiranes dhe mbremjet gjithashtu ,si shkojne dhe ku vene njerzit,shiko pastertine rregullin e njerzeve ,njerzit dhe sjelljen e tyre ,qe te kuptosh metropolin e Tiranes.

 

Perkufizim shume te mire i paske bere metropolit ti!!!!!!!!!!

NQS nuk e dije,mesoje nga mua,Tirana eshte metropol.

qe tirana eshte metropol se lot as topi.

sa per ti ba reklame vetes, te letersia keni nje tregim timin "nje mallkim" qe trajton ate qeshtjen matriarkat-patriarkat. nje kendveshtrim prej mashkulli verior. ne kete pike ka nje lufte te madhe, me perdine mashkull a femer, me Kodin da Vinci etj etj. nuk mundesh asesi te ndash Shqiperine ne matriarkale dhe patriarkale. nuk e di a e ka pa kush ate filmin me Banderas, Burri i trembedhjete. ka nje kendveshtrim shume ideal mbi ate cka quhet orientale dhe oksidentale.

shume miq te mi ne Tirane, nga ata qe e mbajne veten per elitare, e kane nje semundje, te hiqen sikur jane elite. dhe ata qe shkruajne u duket vetja me te mencurit ne bote, ata qe pikturojne gjithashtu, ata qe projektojne edhe me te mencur akoma. dmth jane shume, po shume fare intolerante. nderkohe qe di une nje lagje ne Shkoze qe eshte e bere nga permetare dhe lumjane te ardhur te dyja palet mbas viteve '97-'98. do te doja qe ai zotnia qe shkruan prej kafes te blloku, te kullat mundesisht, aty ku mblidhen elitaret te shkonte te bente nje studim. te shihte sa femije permetaresh lajne xhama makinash ne semafore dhe sa femije verioresh ndjekin shkollat private qe ne klase te pare. dhe anasjelltas. besoj se rezultati do te ishte njelloj. dmth kur te nisesh te diskutosh duhet te kesh parasysh se per cfare po flet dhe nje statistike te sakte. me sa kam vene re une, ne tirane nje verior, marrim QS-ne psh, ndihet shume me i integruar se nje jugor. ndoshta edhe nga curlja qe i bien keta elitaret, duke ia mbushur mendjen te gjitheve se tashme tirana eshte pushtuar nga maloket. dhe nga bisedat me shoket e mi kam vene re se malesoret ne pergjithesi jane me te prirur per kapitalizmin se sa qytetaret dhe ndoshta ato problemet do te lindin nga shtresa te mesme qytetaresh te vjeter qe nuk do te mund te durojne kapitalizmin si sistem te perqendruar ne doren e atyre qe kapitalizmin e kane ne gjak. do shembuj, kap top chanellin qe u jep hapesire juve te flisni ndersa ai maloku kontrollon ekonomine me te. dhe pastaj naften. e ndoshta kompanite e sigurimeve. dmth ajo cka ne kapitalizem quhet ekonomi. e perqendruar ne dore te malokeve te tropojes e himares, kukesit e gjirokastres. e ju qytetaret e vjeter flisni.

atehere, vete gjuha qe perdoret nga autori i shkrimit, te bej une psikologun meqense ai shoku ka bere sociologun, eshte nje gjuhe e nje njeriu te kompleksuar, qe kerkon te perkasi diku ku eshte i bindur se nuk perket. ai nis te perjashtoje orientalet, maloket, algjerianet e frances e te tjere, te gjithe ata ku mendon se nuk perket dhe perpiqet te identifikohet me adoloshentet greke sepse i duket nje proteste evropiano perendimore.

dmth ja nje shenje e pare e asaj protestes se klases se mesme te atyre qytetareve qe nuk dine ku perkasin me dhe duan te ndryshojne sistemin.

dikur nje djalosh qe donte te bente shkrimatrin me ka pyetur se cfare duhet te beje per te qene ne linje me boten edhe pse ai jeton ne nje jete dyfishe mes njeriut e shkrimtarit. dmth llogje elitaresh. i thashe lal, mendoje se njerezit jane njelloj te gjithe, ka vetem nje rrace ajo njerezore, dhe atehere do te jesh dakort me te gjithe.

spiritus, nuk me duket se debati ka rreshkit ne pista te gabuara dhe pa lidhje. Po flitet mbi nje kontradikte madhore. Per Huntingtonin tone. Mua ato analizat mbi Partisin e Athinen me duken si klecka pa rendesi para kesaj. Se jam shqiptar. Nuk tha kot Ali Pashai per Janinen (dhe jo Tepelenen) “te rente zjarri dhe te djegte”. Figurative kjo, se Athina e Janina e Parisi lulezofshn ne jete te jeteve.
Shqiperia qytetin e ka patur gjithnje “nen surdine”, te perkore, dhe asnjehere nuk eshte lene qe tradita qytetare si mendesi te konsolidohet dhe te fitoje epersi. Qyteti eshte zhvillim. Shumica e filozofive jane ne kete linje. Edhe filozofia marksiste - lexo “Origjina e familjes, prones private dhe e shtetit”. Tek ne qyteti eshe bombarduar ne menyre konstante nga elementi rural, qe sillte mendesi tjeter, dhe me e bukura, e ben ate mendesi sunduese. Nuk ka vetem koncept “katunar”, por edhe “bythpambuk qyteti”. Teza obskurantiste “fshati te rrethoje qytetin” ishte nje mjerim qe e zhvleresoi koha. Sot po zhvillohet Shang-hai e Pekini, dhe jo fshatrat perreth.
Tek ne valet mbytese te migranteve katunare drejt qyteteve jane jo sporadike, por te perhershme. Monda kujtoi se une kisha veneracion vetem per “tironcit puro” per shkak te Tiranes. Nuk eshte ashtu. Une kam ditur te dalloj elemente te perkryer qytetarie shkodrane (qe me tregonin per ardhjet e herepashershme te “atyre” nga Dukagjini e Malesia e Madhe, me pasojat qe ajo gje ka patur), korcare, vlonjate, permetare... Jam mrekulluar nga qytetaria qe ekziston ne vendin tim. Une nuk jam aspak kunder levizjeve te lira demografike; Enveri i kufizoi keto. Nuk ka rruge tjeter per qytetarizim vec asaj levizje. Por une jam per nje asimilim e kulturim te qete dhe te natyrshem te te ardhurve. Ajo qe une theksoj nuk ka te beje me perbuzjen raciste dhe idiote ndaj kokeqosheve te ardhur; jo or jo, ajo nuk eshte as cereku i te keqes. Thelbi eshte te mentaliteti katunar i veshur me kostum terital dje dhe me Armani sot! Katunarizmi metastatik qe pushton dikasteret. Sic i pushtoi edhe dje. Qe tumorin natyrisht e ka ne baze poshte. A nuk eshte katunarizem par excellence ti thuhet nje deputeti qe jot moter shkerdhehet? A nuk eshte katunarizem qe te thuash gjoja si nen ze, aq sa ta degjoje gazeruci afer, qe “ia bera tetshin Metes”? Jane falanga neuronesh keto, jo kontingjente bathorasish sot, as tepelens-vlonjat-kolonjar-skraparllinjsh te djeshem.
A mund te jete nje qytetar “njeri i lig”, me vese etj etj. Natyrisht. Me po te njejtat gjasa si dhe katunari. Por ka nje dallim. Nuk po flasim per vesin individual, por per karakteristika grupi. Aradhete katunare shquhen per nje gjendje te perhershme alerti e konflikti qe ua injekton jeta e veshtire dhe lufta per ekzistence atje prej nga vijne, shikojne armiq kudo, i shikojne gjerat lart-e-poshte, nuk e njohin aq sinergjine se sa antagonizmin, kane tabiatet e helmuara me origjine turke si rshfetin e bakshishin, kane psikozen tribaliste te “mikut”, kane kokefortesine dhe turpin per te ndryshuar edhe kur po shkojne ne gremine, pasi i ushqen kauza idiote e “burrerise dhe a dy gisht nderit mbi ballle”, e cila shoqerohet edhe nga percmimi ndaj gruas, tek e cila shohin nje komplotiste te perhershme per t’ia hedhur burrit, se ate mision ka ajo ne jete, ne njeren dore shishen dhe ne tjetren djallin .... keto jane vetem per te permendur ca... dhe a nuk te duket qe mentalitete te tilla udheheqin edhe politiken shqiptare prej dekadash? Edhe para komunizmit, te kuptohemi, se Shqiperia nuk filloi ne 45-en.
 

Aradhet katunare shquhen per nje gjendje te perhershme alerti e konflikti qe ua injekton jeta e veshtire dhe lufta per ekzistence atje prej nga vijne, shikojne armiq kudo, i shikojne gjerat lart-e-poshte, nuk e njohin aq sinergjine se sa antagonizmin, kane tabiatet e helmuara me origjine turke si rshfetin e bakshishin, kane psikozen tribaliste te “mikut”, kane kokefortesine dhe turpin per te ndryshuar edhe kur po shkojne ne gremine, pasi i ushqen kauza idiote e “burrerise dhe a dy gisht nderit mbi ballle”, e cila shoqerohet edhe nga percmimi ndaj gruas, tek e cila shohin nje komplotiste te perhershme per t’ia hedhur burrit, se ate mision ka ajo ne jete, ne njeren dore shishen dhe ne tjetren djallin .... keto jane vetem per te permendur ca... dhe a nuk te duket qe mentalitete te tilla udheheqin edhe politiken shqiptare prej dekadash? Edhe para komunizmit,..

Shqiperia qytetin e ka patur gjithnje “nen surdine”, te perkore, dhe asnjehere nuk eshte lene qe tradita qytetare si mendesi te konsolidohet dhe te fitoje epersi. Qyteti eshte zhvillim-

 

Emigrant,

Na fute thelle ne histori, antropologji, sociologji.

Shqiperia-qyetin e ka patur "gjithnje nen surdine" !! Kush eshte Shqiperia dhe kush eshte qyteti?? Kunderve dy koncepte ku i pari e perfshin te dytin, eshte pjese e tij si nocion gjeografik dhe realitet social.

Qyteti eshte zhvillim.Jam dakort ne sensin qe qytetet kane qene mbartes te prirjeve te reja ekonomike,politike, sociale, dhe kulturore. 

Qyteterimi-civilizimi-perseri qyteti ne kuptimin kulturor te fjales eshte simbol i zhvillimeve te reja.

Krahaso qytetin europian mesjetar prej nga nisi kapitalizmi me qytetet tona si qendra te vogla zanatcinjsh, cifligaresh, tregetarsh ,me ate mozaik kulturash, qe nga drita e dobet oksidentale qe asnje here nuk u be sunduese e deri te mentaliteti oriental anadollak mbisundues. Por ky  mentalitet dhe kjo kulture dembel lleku , tribalizmi, kokfortsije, rryshfeti etj. nuk jane te mbartura vetem nga fshati dhe as tipare ekskluzive te fshatarit shqiptar.

Faktin qe qyetet tona historiksisht kane qene fshatra me "te fisem" dhe qendra te zmadhuara demografikisht nga prurjet/valet e dyndjeve  fshatare,  Batua (P.Raidhi) me filozofine e tij popullore e shprehte me fjalet: po  qytetin , fshati e ka pjelle moj tu mbylltesmiley

Veret fashtti ka furnizuar dhe deformuar srukuren demografike dhe psikologjike te qyteteve tona por ato tiparet anadollake nuk jane vetem te mbartuara nga fshati.Ato kane qene pjese e mendesise edhe te qytetve tona., jane kultivuar dhe transmentuar edhe ne mjediset e qyteteve duke bashkejetuar, duke u difuzuar me mentalitetin qytetar, iluminist, perparimtar te berthames qytetare per te cilen thua se eshte mbajtur ne surdine.

Zaten elitat politike dhe intelektuale pergjithsisht dhe historikisht kane dale nga qytetit por mendesia e tyre  reflekton me se shumti orientalizem, dallkaukllek, skutheri fshataresh, fryme klani dhe fisi.Duken qarte te politikanet e sotem, edhe te ata qe jane te ndricuar dhe nga familje qytetare.

Kshu mendoj une por pa pretenduar monopolin e se vertetes, aq me teper per nje ceshtje kaq te koklavitur.

 

po lexoj voltaire. dhe me vjen te qesh se ai e quan qyteterimin te lindur ne orient, dhe qyteterimin perendimor nje histori e nisur ne shekullin e XVI e me vone. dhe ne ketu nisim e bejme nje llafe me gjoja mentalitet perendimor e lindor, me katunare e qytetare. eshte normale qe nje vend sa me shume bjerez te kete grumbull aq me shume mundesi ka qe te zhvillohet, se aq me shume spektatore do te kete teatri e cirku, aq me shume bisnese do telindin se do te kete me shume goje per te ushqyer. por nje grumbull i madh njerezish nuk do te thote se eshte me i mencur se nje grup i vogel, thjeshte ka me teper mundesi per perplasje mentalitetesh e konfrontime te tjera, cka e ben me te mundshme krijimin e shkollave e te tjera si keto. sa i perket shkodres e qyeteteve shqiptare ne pergjithesi, dhe me qytete kam parasysh Shkodren, Prizrenin, Shkupin, Nishin, Janinen e jo katunet e medhaja si permeti apo kukesi apo gjirokastra e decani, keto kane vdekur per arsyen e mbulljes se malesise. sa me shume malesi te kishin qyetet aq me te zhvilluara kane qene. duhet te kemi parasysh se Shkodra vdiq kur i mohuan malesine, kur ia moren malin i zi. janina kur ia ndane copash  malesine sa ne shqiperi sa ne greqi, prizreni po ashtu. shkupi mbijetoi dhe u rrit sepse iu mor malesi janines, shkodres e prizrenit dhe iu dha shkupit. tirana lindi e u rrit sepse asnje nga qytetet egzistuese nuk kishte poziten gjeografike ne kushtet e reja per te qene metropol dhe ishte ne zemer te malesive te sakatuara te shkodres, prizrenit dhe janines. andaj me rezulton krejt e kunderta e asaj cka thoni ju. mentaliteti shqiptar qe duhet mohuar ne favor te nje mentaliteti te pakrijuar ende. dhe qe s'ka shanse te krijohet sa ne te kemi frike te pranojme ate qe jemi. dhe qe padyshim do te gjeneroje konflikte, se pari brendaperbrenda nesh.   

La liberation thonë këta këtej, po shkruan se Sarkozy ka frikë mos plasin revolta në Francë duke marrë shembull grekët.

(për ata që janë kundër krahasimit të dy apo tre vendeve kjo)

 

Shoku xixe, une nuk kam shkruar 5-6 rreshta per te kundershtuar autorin, por shume me teper dhe etiketimi i shkrimit si pacavure eshte kompliment.  Eshte me keq se pacavure.  Aty nuk ka asnje analize, vetem mllef kunder nje pjese te shqiptareve dhe deshire e semure e autorit per dhune. 

Nuk ishim per t'i kerkuar qeverise te na marre persiper per cdo gje, te na gjeje pune e te na jape pare edhe kur s'punojme ne emer te barazitizmit, nuk ishim per te gjet sebep sherri me qeverine, perkundrazi, kerkonim te na hapte rrugen, e mos na binte me qafe kot.

 

e ke gabim !

nuk ke pse ndryshon sistemin po te mos presesh gje

 nga qeveria . ne 90, te gjithe prisnin nga (ndryshimi) qeveria, jo vetem te rinjte.

qe me vdekjen e enverit ne 85, nje pjese e mençur e popullsise prisnin nga qeveria qe (te merrte guximin e) te bente ndryshime. sepse edhe bufi e kuptonte qe shqiperia po shkonte drejt kalbjes.

ndersa Ramizi, shpiku levizjen VAZHDIMESIA. edhe ne 90, ky pis njeri (qe Mehmeti ne kohe te vet e quante "kalemxhi", ngaqe hartonte fjalimet e kongreseve), beri organizatat e masave (frontin demokratik, ate te gruas, e te rinjve) me status partiak. vetem per te mos ndryshuar rrugen marksiste.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).