Pse?!

Sterjo Spasse, Botuar më 1935

-Ç’është jeta për ty?-e pyeta.
-Flluska sapuni,-mu përgjigj
-Po vdekja?
-Shpërblimi i jetës!
-Ç’është bota?
-Një pikë helm në hapësirë!
-Ç’është me e kuptuar në botë?

-Vdekja.
-Cila është kafsha me e egër?
-Njeriu.
-Po më e butë?
-Ajo që s’ka lindur.
-Cili njeri ju duket më i poshtër?
-Ai që ndryshon veten me një emër të huaj dhe ai që punon aq [...]

2 Komente

Se di por po me duket si nje kopjim i keq i L'etranger te Baudelaire.

-Kur shpërblehet njeriu?

-Kur e kujton veten të lumtur.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).