Produkte tualeti per burra, ..po apo jo?!

Neper supermarkata e kudo, te gjitha dyqanet qe kane produkte tualeti jane te koncentruar me produkte per femra.  Meshkujt zakonisht kane nje cep te vogel me disa deodorante per djerse, nja 2 lloje brisqesh e 45 lloje shkuma rrojesh (a thua se ajo me arome portokalli t’rruan me mire se ajo me arome mente.)  Si [...]

46 Komente

Meshkujt zakonisht kane nje cep te vogel me disa deodorante per djerse, nja 2 lloje brisqesh e 45 lloje shkuma rrojesh (a thua se ajo me arome portokalli t’rruan me mire se ajo me arome mente.) 

Po varet c'vende frekuenton ti. Ndarjet e meshkujve neper dyqane, galeri, supermarkete,...mua me duken enorme. Sot, viti 2009, nje mashkulli i duhet me teper se aq per te bere per vete nje femer ose per te mbajtur nje femer. Filloja me nje parfum kualiteti: mundesisht + 70 eurosh se tani s'do konsumojme kohen me meshkuj qe iu vjen era deodorant WC-je. Pastaj nje pastrues poriesh. Shkume rrojes zevendesojeni me gel dhe brisqet Astra me ndonje gje te tipit Gillette Turbo a di une. E pas rrojes dhe ndonje balsam hidratues per te rigjeneruar lekuren. Deodorantduarsh, kembesh,...  Pastaj ndonje produkt flokesh per te mbajtur ne forme floket (per ato qe i kane). Doza proteinash, vitaminash,... per ato qe kane ngelur me tre leshra ne koke (ose ndonje 10 000 eurosh per t'ju ridhene ate qe natyra iu hoqi). Bohh, mua s'me duken pak.

Sdq, gjeja me interesante per t'u vene re tek seksioni i meshkujve ne supermarket eshte ndonje mashkull i hutuar, syte e humbur ne zgaver qe s'di nga t'ja filloje aventures te tije per te gjetur ndonje produkt dhe ne fund e sheh qe del me ndonje pako birre. Hahahahaha!

Varet nga vendi, mentaliteti, kultura etc etc etc....Ketu studimet kan treguar, se per sa i perket produkteve te bukuris meshkujt po fillojne te marrin nje rendesi gjithmon e me te madhe sepse jemi ne nje epoke ku "meshkujt po feminizohen dhe femrat po mashkullizohen".
Sigurisht nuk behet fjale qe te ken rendesin e gjinis femerore ne kete dege, por te pakten sot kur flitet per estetike nuk neglizhohet % e meshkujve te cilet kujdesen per veten, gje qe vihet re ke shumfishimi i produkteve per meshkuj duke filluar nga produktet e higjenes, per te kaluar ke depilimi, per te vazhduar me bojrat e flokeve, dhe se fundemi ke kremrat kunder rrudhave.
 

Sdq, gjeja me interesante per t'u vene re tek seksioni i meshkujve ne supermarket eshte ndonje mashkull i hutuar, syte e humbur ne zgaver qe s'di nga t'ja filloje aventures te tije per te gjetur ndonje produkt dhe ne fund e sheh qe del me ndonje pako birre. Hahahahaha!

Do i keshilloja meshkujt te jene bere lanet njehere me birra pastaj te futen te lexojne keshillat e La_rosée (NICE JOB)

100 % po produkteve per burrave.

Produkte tualeti per burra ka shume dhe prej linjave me te mira kozmetike. Problemi qendron tek marketimi i ketyre produkteve, thuajse jo ekzistent (pervec brisqeve, bojes se flokeve dhe shampove kunder zbokthit).

Gjithashtu frika e burrave per t'iu afruar nje seksioni kozmetike te nje dyqani per te pyetur per produktet qe u nevojiten, se si t'i perdorin, etj.  Fakti qe shumica e personave ne keto seksione jane femra i ben edhe me shume te ndrojtur. 

Kur shkova te marr nje krem fytyre tek Clarins (ka nje linje te vecante burrash), meqenese nuk e kishin me ofruan  variantin femeror (ec e merre vesh). Sigurisht, qe pas asaj here nuk shkova me tek ai dyqan. Stigmatizmi ndaj burrave qe perdorin produkte bukurie nuk vjen vetem prej meshkujve por edhe prej femrave, qe sikur i ze pak frika kur shohin se mashkulli i tyre perdor me teper se xhel rroje a flokesh apo krem fytyre.

 

Vese, nice job (copyright ketlina.)

ket, nqs do u duhet ta lexojne tap, me mire mos ta lexojne fare.  E imagjinon dot "hangover" cfare permasash mund te marre? (Kam parasysh Mel Gibson, tek "what women want" kur u gdhi m'sabah) smiley

Shkalla e perdorimit te produkteve varet nga individi, dhe s'imponohet, ama ca "bare necessities" duhen ... per te miren e seksit te kundert gjithmone smiley

Monda si ma paske gjete moj tamam me kete Mel Gibson tek filmi (what women want), i like him, anyway e imagjinon dot psh angelinen te luaje nje film (WHAT MEN WANT). Do ishte film fantastik.

Ububu, varet ku jeton, se ketu s'te lene meshkujt me radhe per tu zbukuruar smiley

tani s'do konsumojme kohen me meshkuj qe iu vjen era deodorant WC-je

smiley

smiley

Irushe, hall te madh keni andej nga xixat tuaja smiley

Ketej me xixa e me vija, ka pak (apo shume) nga te gjitha, ndonjehere te duket si "zero sum" lol.

emo, not fair smiley Mire qe "ia hoqi vetes" thuj.

PS: shprehu lirshem, te te shajme parfumin, se me ka mbet peng qe kur me shave lancome ketu e muaj me pare smiley (I've moved on from high-school tastes, but it still hurts) smiley

Let's say that she would vote for Bush, if she were alive.

I had an audiovisual confirmation of that recently. smiley

 

Mir per ata qe vijn era deodorant WC-je nuk i doni, ..po per tone e rimele per meshkuj, ca mendoni?

gjergj, une "votova" per "bare necessities" Per keto jam kondra.  Edhe s'eshte ndonje qejf i madh rikthimi ne oborrin e Luigjit te 15-t (me meshkuj me allci ne fytyre e buzekuq, e me nishane) smiley apo egjiptianet sy-shkruar (me laps syri) per te mbajtur larg synin e keq smiley.  

Por ... H&M ne Londer ka fillu shet rimel per meshkuj. 

Jean Paul Gautier, e ka cu ne nivel tjeter ket pune smiley

Na hyte ne pjese edhe tek Sephora, what's next? Victoria Secret? smiley

tani s'do konsumojme kohen me meshkuj qe iu vjen era deodorant WC-je

 

mire mire... smiley

Hej, vetem per produkte mos u qani, po si t'ja bojme cave qe as marrin munimin me i perdor i her ato produktet qi i ka bo frengu. Po te jete deshira, edhe vullneti, njeriu i gjen edhe ne fund te botes produktet ene del si karafil me ere nga ata qe ka pas dikur Shkodra smiley

mire mire... smiley

Now we're talking business!

Ke provuar ti ndonjehere te jesh ne nje ambient te mbyllur ne vere me meshkuj shqipo (disco-bar), 41°, mes pantallonash teritali & jeansesh ene t-shirtesh me aderente se ato qe vesh nje femer? Te betohem qe dhe ate variantin tat ta kisha pase afer, do e kisha shperndare neper hapesire. Tani ti thuj c'te dush.

Ka ik koha e mashkullit lupus; po s'latove anet s'ta var kush.

Kjo eshte shkeput nga Nostradamus me duket, pre-armagedon "era"...  smiley 

Apparently, you don't possess thorough knowledge of your own species (ose ndonje nasal problem).  smiley

U bo koh', po koh' ama, qe s'kom pas afer lenden e respektume te teritalit...  smiley 

veske, mos u bi cunave n'qafe kaq shume, se preken kollaj, namin kemi ne smiley

Gjithesesi, there is always Summer Depo ne Vlore, ambient i hapur smiley

Larg qofte! S'du qe t'preken per fajin tim! smiley

I stick to Lollipop kur jam n'dell tralalash. Kur jam n'dell qetesie ka ca vinoteka andej nga blloku qe m'bejne derman. Vlora eshte ok per gjona t'tjera qe s'po i specifikoj mgjth nese ti kembengul ene nese ma ploteson nje kusht qe do ta peshperis ke veshi dhe vij une. . smiley

Meshkujt preferojnë biondet, por marrin brunet... gratë preferojnë të parfumuarit, por ëndërrat i shikojnë me muratorë smiley

 

P.s: Des, për inat tat nuk përmena atë kategorinë tjetër smiley

fiks fare smiley ... m tha njoni pas nje takimi pune : o goce e martume je ? jo i them une, shif tha,kur te vendosesh mer ndonje nga ket muratoret qe punojne per vete se i kan i çik duret me kallo smiley por jan t mush me pare smiley

Meditejshën

ti heqësh peshkut aromën e tijë karakteristike, a quhet më peshk ?

ET, ne fakt eren peshkut ia japin ca mikroorganizma qe jetojne ne trup te vet. Mishi i peshkut si i tille nuk mban ere ... "peshk".

Them qe kjo eshte e pergjithshme. Bakteret putrifikuese per shemull.

cimo car i the ccd madhit tina ?

s'mu duk autogol mu kjo.

me teper shyq ballgjin qe i kroson pernaskes...  smiley 

mir mer mir por ma mir peshk se qen&zagar.

Ps. gjss vari qeset  smiley

Emo, po mbron pafajesine time? smiley

Gjergjo, ky moshklli i mesiperm s'ka nevoje per make-up. God bless mother nature!

A'meeeen!

Nuk besoj qe e di, La_rosee. Vec n'pac fol me Shqipnin kto 5 minuta...  smiley 

S'ka nevoje. Do ma ilustrosh ti tani me vizatime nese e kisha gabim... smiley

S'e meritoni at knaqsi! Ju doni me na depilu mer... Lufta u shpall!  Liri (=Lesh) a Vdekje!  smiley 

Uaah! Qenkan leshrat e tu me t'rendesishem se t'femnave ? smiley Apo do qe t'kthehen dhe femrat tek ndonje flower power movement, duke flak bras and rasors? smiley

Jo, nuk jon. Por per ne depilim osht si me na rrjep te gjalle... brrrrr... qe aty, nji kusi gjel deti me uj te vlum eshte vec nji hap away...  smiley   imagjino se cer kerkoni!

jo vetem qe ska nevoje, por une ne vend te mejkapit do ti thoja te rrinte parrujt dhe do shpetonte dhe nga ato shenjat e pucrrave se e ropi lekuren i shkreti smiley

J. pafajesine desha me thone. Une nje sekretare e kam ne zyre, tashi ti po deshe me mu bo sekretarja ime ke peshku, apliko ene do e mendoj ate pune. Ama t'du t'depilum cdo dite. smiley

Emo, shpresoj t'kesh dale nga statusi i beqarit ndryshe...s'ke gjo per terezi smiley Me mire nje gjel i pervelum se nje gjel i ç'femersum!smiley

e pafajshme është dikush që është e vërtetume se ska faj.

naive = a potential stupid. smiley

J. i depilum. (për tu puth në sqetull)

 

Nuk eshte thjesht muhabet berberash apo wool quality. Dava deveje a merinoje. Eshte me teper se kashmir e pakistan. Eshte nji bote e tere qe xerrohet prej fiku. Fondamentet baze. C'do behet psh me paradigmen udhe-heqese "gjej lesh e meshtillja".    smiley      

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).