poezi

029. 
Ç’hyn nëna e Ungharetit në letrat e mia?
Letrat e nënës time në poezitë e Ungharetit,
ç’hyjnë?
 
Me një xhest dëftor më ofrohet dreka
Ulem. Kur hahet, nuk flitet.
Fjala tjetër është këtu. Aty nuk është.
As këtu. Fjala tjetër është thënë. Dy herë deri më tash.
Të lumshin duart.
Të pëlqeu?
Po pra, thashë të lumshin duart.
Për pak sa nuk u dogj.
Kjo “për [...]

23 Komente

Poezi qe rrine mire ne lekuren e tyre!

Flm!

029. 5 ylla pa koment

030 dhe 031 me lene ca pyetje ne mend (pyetje qe ma bejne me interesant leximin, ne fakt kam kohe qe te lexoj me kete sy, sepse e shoh qe ne komente e shmang pozicionimin filozofik apo politik, dhe si i fiksuar qe jam perpiqem te ta gjej neper vargje). A mund ta shtjellosh pak me teper simboliken e luftes, te shpirtrave dhe te rruges tek 030? Cfare jane? Tek 031. netet e veriut, gjysma e henes, simetria e sendeve dhe balanca e jetes, a kane ndonje simbolike pos asaj dekorative natyraliste? po ligjesite dhe ligesite e genit, cfare denoncojne?

Sol, nuk di a mund te shpjegohem sakte..po perpiqem (meqe pyete).>>

Tek te dy poezite e fundit ka nje prapavije Shkodre te 80’s, kur binte cdo vit bore e madhe ose dukej e madhe se na gjente ne të vegjel. Tek 030-ta, qe qartazi deshton te mos jete vetem e imja, kam perzier disa nga ato kujtime, kur luanim mbi shtjellat e bores deri naten vone ne pritja te zerave nga ballkonet “hajde nalt”; me shperdorimin qe I bejme lirise me pretekstin e perkohshmerise se saj. U bone shume gjona bashke, ndaj ndoshta humbi shume.>>

Tek 031, nata dhe ftohti jane prap te Shkodres, por ideja mu krijua kur po mbaja rradhe dhe prej ku isha mund te shihja dike vetem ne gjysemprofil. Simbas nje ligjesie te trashegume, truri e plotesoi pamjen duke supozuar qe pjesa tjeter e fytyres eshte njesoj si gjysma e pare, ne simetri. Por te bazuarit ne nje experience te pergjithshme mund te me kishte gabuar, nese fjala vjen, ne fytyren e plote, ne pjesen e pazbuluar kishte nje lace>nislace>han dallues ose mungonte nje sy (ligësit&eumlsmiley. Eshte frika e gjithhershme se gjithçka qe e marrim per te qënë është në të vërtetë kallp. >>

Tek 031. them se amalgami funksionon diçka me mire.>>

> >

Tani Sol, ti nuk e di se ça i ke bo vetes, me gjasa me ke dhene te drejte te ti bej edhe une keto pyetje kur te shof te listuum smiley>>

 

smiley

flm flm  per pergjigjjen - nuk eshte se desha te demistifikoja natyren e poezise, une thjesht po perpiqem te gjej tek ty ndonje grimce politike.

une nuk sjell me poezi ketu, kam kaluar tre grade me lart (gradacion rakie e kam llafin) - vetem bejte smiley

Si mer Sol, vetem bejte,

eh c'na myti privacija

qiti t'gjitha, mrom ku flejte,

dhe a t'boni dom rakija.

 

dridhej zogu ne feltere,

fergellote fllonxa n'uje,

ti menoje edhe i here,

se ne s'jena rob te huj,

 

muza dashka dy te (p)ime smiley

se na le tuj prit ne kom

as rakis dy here te zime

jo gjall n'bot nuk i bojn dom.

 

kshu pra sol, audienca

dro s't'pelqe, boje kabull

s'ka problem, gjith kto mungesa

do t'i nisim per Rrashbull.

 

ncuq! jo Florit po Bukowskit. vrej punen e mo u cyt.

flori ktu eshte dy here ne jave, (me permesson tuuj, sigurisht)

heteroglossia: shume mire. flmndrt. se na bje dhe ca te tjera nuk bo keq. A ka shqip per pjesen tjeter te auditorit?

as majakovskit... o floro ca permeso me daje... e mban mend qe te kam kerkuar nje nder. i kam bere gati nje sere, po ti dergoj, kshu qe be cruel

@ Sol.

Aj klirt maj desk. Xhif radart, sijtë e vesht i kom nga taij smiley 

Fatkeqesisht nuk e kam ne shqip Flor e nuk do guxoja ta perktheja vete, s'eshte fusha ime smiley

me pelqeu aq shume 029-ta, saqe pata frike te vazhdoja te lexoja poezite me poshte se mos me prishej shija e  mire...

10-te

flm te gjitheve,

@ Lost, more mbasi ta hudhsh edhe ti nji leter...counter-clockwise

Shume e bukur! e thjeshte, e qarte, e holle, e kulluar... Me kujtoi nje poezi te Bukowskit qe me rrenqesh mishin, po e ndaj me ju pa dashur te marr vemendjen qe meriton 029. Cheers  smiley

A smile to remember

we had goldfish and they circled around and around
in the bowl on the table near the heavy drapes
covering the picture window and
my mother, always smiling, wanting us all
to be happy, told me, "be happy Henry!"
and she was right: it's better to be happy if you
can
but my father continued to beat her and me several times a week while
raging inside his 6-foot-two frame because he couldn't
understand what was attacking him from within.

my mother, poor fish,
wanting to be happy, beaten two or three times a
week, telling me to be happy: "Henry, smile!
why don't you ever smile?"

and then she would smile, to show me how, and it was the
saddest smile I ever saw

one day the goldfish died, all five of them,
they floated on the water, on their sides, their
eyes still open,
and when my father got home he threw them to the cat
there on the kitchen floor and we watched as my mother
smiled.

 

 

Shijova veçanerisht 031-shin dhe vargun

"një fytyrë e rrumbullakos me mend."

sa e bukur  heteroglossia1

jo jo, per mua nuk ka poezi te renda apo te lehta,

stomaket jane problemi jo poezite

kuptoj, tema eshte interesante dhe kam shume per te thene, por fatkeqsisht me duhet te dal tani

kalofsh mire smiley

Ja nje rradhe veprimesh, Flor:

telefon pune, e-mail qe lidhet me telefonaten, check te ca programeve qe po "vrapojne" nderkaq, dhe mendja vete per kafe. Por para se me shku me  e marr, lexon "030"-ten.

Luftrat shpallen pasi kane filluar / Dashurite po ashtu  smiley

E merr ket porcion robi, ndihet mire, vetiu pertyp ca shoqerime ideshe dhe shkrun kto rreshta te ktij komenti qe me pas te cohet e te shkoje triumfalisht drejt kafes.

 

ps. Si thu? smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).