poezi

  
001.

  
Lëkurë hurmash në frutin e saj
Aroma e trupit të një peme të lagësht
Një mëngjes i ri vullnetarisht ngre ditën
Me këmbë nga dielli.
Ndoqa imazhin tënd mbi xham
Konturet e jashtme dhe sa munda buzëqeshjen
Kujtesë grafike e ditëve këtu
Për kur të jesh kthyer në jetë.

  
002.

  
Tjegulla të thyera. Pirg.
Pickim’ i akrepit në parandjenjë
Më duhet të përtyp vdekjen
E të kapërcej [...]

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).