Pesha e kryqit.

. Përsiatje mbi shkrimin e F. Lubonjës « çmimi Asturias dhe Kadare»
.
.
. Është një temë tashmë e njohur qepja e opinionistit Lubonja ndaj shkrimtarit Kadare, aq sa dikush – popullorçe – do ta cilësonte « me bukë në trastë ». Kësaj rradhe, është çmimi Princi i Asturias i Shkrimeve që i vuri zjarrin shkarpave dhe që ndezi debatin e vjetër.
. Pa diskutim, gjithmonë e kam vlerësuar mendimin e

3 Komente

Kohë e gjatë pa të parë vërdallë xixë. Mirë se u riktheve. smiley

 

"Tiran, tradhetar, apo viktime?" Eshte pyetje pa vend. Mbijetesa i njeh te treja te vlefshme. Ne qofte ceshtja pertej mbijeteses, atehere koncepti i idiotit eshte i nevojshem si mbijetese, dhe kategorite e tjera te se njejtes fushe, si cmenduria dhe dija, te nevojshme per te dale pertej mbijeteses. Kjo sa per Solzhenitsjin, me te cilin nuk pallafaqohemi dot se eshte i vdekur. Sa per Lubonjen, ai ka kater teza qe fatkeqesisht Xixe, shof se nuk i paske angazhuar. E para, nuk ben mire t'i qasemi te shkuares sone si te ishim spanjoll, pa presupozime, pa paragjykime, ala tabula rasa, sic ben Fevziu apo ndonje opinion beres tjeter ne raport me Kadarene. E dyta, le te mos i hame aq kollaj dokrrat se Kadareja ka qene i vuajtur i regjimit - e vetmja teze me te cilen je angzhuar - pasi Kadareja personalisht dhe puna e tij, ka qene e privilegjuar prej regjimit, qofte edhe fale talentit te tij dhe punes se tij te vyer. E treta, le mos e konsiderojme gjestin e arratisjes se Kadarese si gjest dizidence, pasi kjo fare mire mund te konsiderohet si shkelm i fundit kunder nje kali gerdalle sic ishte regjimi atehere kur iku Kadareja. Dhe e katerta - teze qe ti e prekur perciptazi fare - regjimet ikin e vijne, talentin dhe punen e vyer e cmojne te gjitha regjimet, por kjo s'do te thote se ky cmim ka per qellim ate c'ka shpreh, meriten artistike, apo derrmen regjimit te kaluar, por afirmimin e vet regjimit qe cmon me cdo kusht, dhe qe nuk cmon gje tjeter pervecse politikat aktuale, jo domosdoshmerisht artistike, te vetvetes.

p.s. bashkohem me J. Kenaqesi rileximi. Me kishe munguar.

'...si nje trupi vetem" kjo me pelqeu shume. Truri na qe kthy si nje radio iliria qe transmetonte sipas valeve qe emetonte partia

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).