Përse vijnë të huajt në Shqipëri? (ata që gjoja punojnë)

- Për të zhvatur një rrogë prej 5-30 mijë euro në muaj, që në vendet e tyre nuk ua mban as ta ëndërrojnë.
- Të trajtohen si mbretër të mbretërive të tyre të shembura familjare, profesionale, emocionale, shoqërore etj.
- Të bëjnë të mençurin në këtë vend ku inferioritetin e ushqejnë vetë vendasit, e po ngrite kryet ndaj tij, kërkojnë të të shohin bishtin.
- Të tallen me reformat që vetë i pengojnë për të zgjatur pafundësisht mandatet e tyre të mynxyrta në Shqipëri.
- Të përfitojnë nga anarshia ligjore dhe financiare e vendit të fundit në Europe, ku askush nuk jep llogari për allishverishet që bën, edhe kur ato duken hapur.
- Të mbajnë peng grantet që gjoja jepen për Shqipërinë, duke marrë në qafë fushat për të cilat sillen të punojnë në Shqipëri dhe stafin që punon për ta.
- Të përfitojnë nga përkushtimi i stafit vendas për të shitur një punë që s’e bëjnë.
- Të përmirësojnë anglishten mu në mes të Tiranës.
- Ta përdorin Shqipërinë si trampolinë për ndonjë punë të vockël tjetërkund, sepse andej nga vijnë nuk i përfill njeri.

Poshtë të gjitha muret artificiale.

45 Komente

T_red, gjëja e parë që më erdhi ndërmënd (pa patur frikë që të ngatërroja temën me temën e parullave të Losttext-it) qe:"Ta ndërtojmë Shqipërinë me forcat tona"

Nuk është aspak demagogji ose optimizëm falls, sepse ka djem dhe vajza Shqipëria të aftë që të bëjnë gjithçka dhe në mos më mirë se ata "specialistat" që vijnë atje.

 

mos harro edhe grate e dyta 30 vjet me te reja qe pergjithesi marrin me vete (ata me naivet se te tjeret behen don zhuane)

shume negativitet t-red, shume jangllësh e ke marre.

te jashmit vijne se ashtu ia do puna, pjese normale e jetes kjo.

inferioriteti eshte shumeshkaqor dhe pak ose aspak problemi/faji/kompleksi i tyre.

vezhgimet jane to holla sidoqofte.

Gjithmon fajin na e kane te huajt. Te huaj jane armiku yne. Te huajt jane pengesa jone, Te huaj jane ate qe na lane 300 vjet mbrapa, te huaj keshtu te huajt ashtu .

T Red ( shqiptare)  shikojeni njehere veten ne pasqyre, se mbase atje do e shikosh fajtorin e gjithe ketyre  gjerave dhe jo thjesht tek te huajt.  Do ta na  beje mire kjo se keshtu te pakten dihet ku eshte e keqja e nuk fantazohet dhe  luftohet me mullijte me ere si Don Kishoti si ne kete shkrim

U lodhem duke i rene  te njejtit avaz. A do te vije ndonjehere dita te ndergjegjesohet tufa dhe te kuptoje qe cilado shtepi ndertohet kur te gjithe pjestaret e familjes punojne per te miren e saj me te zotin ne krye. A nuk eshte e vertete askush nuk te do te te shohi me mire se veten? Dhe kur te pushojme se fajesuari te tjeret per paaftesine tone, kur te ndergjegjesohemi qe per mireqenien e familjes tone do te kujdesemi vete ne dhe jo fqinjet, ndofta do te shohim gjerat te kthejne.( Ky lloj mentaliteti ka te beje me kulturen e kombit). Dhe mbi te gjitha kur rrugaceria politike ne drejtim te shporet dhe ndofta politikane te rij, me mendesi te reja te shkeputura  nga filozofia e nenes parti  te qiverisi

Të huajt do të vijnë në Shqipëri (ata që gjoja punojn&eumlsmiley për sa kohë ne do të bëjmë gjoja sikur punojmë. Flas për atë pjesë të shoqërisë që bën ndryshimin, që nuk është detyrimisht shumica.

Pastaj ka edhe një listë të gjatë faktorësh ky fenomen mëse normal, që renditen tek kategoria 'edukimi', dhe një listë pak më të shkurtër nën zërin 'administrim'.

 E para e punes, desha te pyes qe keta te huajt vijne ketu ilegalisht apo me kerkesen tone?

 

E dyta desha te di a i pagujme ne keto te huajt, apo i paguajne vendet perkatese prej nga vijne?

 

Dhe e treta e verteta; ne rang manaxheria apo specialistesh, rroga ku merren 1000 euro ne dite, pra rreth 120 euro/ora jane fare normale. Nese doni ta dini se cfare jane rrogat e larta ketu, lexoni kete artikullin e sotem tek Yahoo

 

 

Top CEOs need just 12 hours to earn average Canadian annual salary

By Colin Perkel, The Canadian Press

 

 

TORONTO - As many Canadians nurse their post-New Year's Eve hangovers and ponder what further economic storms await, Canada's top corporate executives can take some comfort in knowing they have already earned as much as the average worker will earn in all of 2009.

A new analysis by the left-leaning Canadian Centre for Policy Alternatives concludes the country's richest corporate executives will have pocketed an average of $40,237 by 9:04 a.m. Friday morning.

"By the time your computer has finished booting up on your first day back after the New Year's holiday, the average CEO would have already banked what took the average Canadian worker an entire year's worth of work to earn," the report states.

"Many of the top 100 include Canada's big bank CEOs, who recently received billions in federal government bailout money to purchase mortgage loans."

Prepared by economist Hugh Mackenzie, the report finds the top 100 CEOs of publicly traded corporations averaged more than $10 million in pay apiece in 2007, the last full year for which figures are available.

That kind of money would buy 44 high-end Porsches or five $2-million condos.

The collective billion-dollar bonanza - a 22 per cent increase over the year before - set a record and followed a decade of unprecedented pay increases, the analysis finds.

Roger Martin, dean of the Rotman School of Management, said the gap between low-end and highest-end earners began growing in earnest in the 1980s and accelerated in the 1990s, something Martin attributed essentially to greed.

The question for CEOs changed from how much they felt they needed to earn to how much could they could "possibly extract" from their companies, an attitude detrimental to the company and their employees.

"Rank-and-file employees will increasingly feel like, 'Wow, I'm working hard to make that guy really, really rich. Do I like that?"' Martin said.

The report is based on disclosures made by companies trading on the Toronto Stock Exchange. The compensation includes salaries, bonuses, proceeds from stock options and other payouts.

The top earner, according to the report, was Michael Lazaridis, head of BlackBerry maker Research In Motion based in Waterloo, Ont., who pocketed more than $51 million.

Martin said current ways of thinking about CEO compensation are "just dead wrong."

"A lot of the CEOs have a compensation formula that still compensates them wonderfully while they're not creating value or even destroying value - laying off people and the like," Martin said.

Incentives they are offered tend to encourage unhealthy and even disastrous risk-taking as senior executives seek to maximize their own earnings, often at the expense of shareholder interests, Martin said.

Despite the market meltdown and hammering of the economy that is costing thousands of workers their jobs, Mackenzie said CEO earnings for 2008 could be as high as they ever were.

"In a rational world, you would expect a big drop in executive compensation in 2008 and again this year," Mackenzie said in an interview.

But in a rational world, he said, one wouldn't expect to see the average pay of the top 50 executives rising from 104 times the average income in 1995 to almost 400 times.

Martin said CEOs should suffer along with employees and shareholders when times are tough.

Repercussions from the economic crisis may yet force them to do so.

The report notes a backlash in the United States against huge salaries and severance packages paid to executives even as their company share prices and performance plummet.

"It's only a matter of time before this new reality takes root in Canada," the report says.

-

Some facts about the top 100 Canadian CEO earnings

TORONTO - An analysis out Friday by the Canadian Centre for Policy Alternatives finds top earnings for Canada's top 100 CEOs have soared in recent years. Some facts (figures based on 2007 unless otherwise noted):

-Average annual CEO earnings: $10,408,054

-Increase over previous year: 22 per cent

-Average annual pay for Canadians: $40,237

-Number of CEOs to earn total income of Nunavut: 25

-Point at which CEO earns annual salary of average Canadian: Jan. 2, 9:04 a.m.

Quote: "A lot of the CEOs have a compensation formula that still compensates them wonderfully while they're not creating value or even destroying value - laying off people and the like." - Roger Martin, dean of Rotman School of Management.

Source: Canadian Centre for Policy Alternatives

 

Pse u rikthyem tek kjo tema???

Nejse, pf,

1-Nuk vijne as ilegalisht, as me kerkesen tone. Vijne sepse e kerkon detyra e projekteve qe hartohen ne menyre te atille qe kerkojne drejtues, eksperte, specialiste nga vendi qe zbaton projektin.

2-Nuk i paguajme as ne, as vendet nga vijne. Ata paguhen nga kompania qe i puneson per te zbatuar projekte "ne ndihme te Shqiperise". Keto projekte, ne rastin me te mire, jane grante te Komisionit Europian nen programe si CARDS apo IPA, qe nenkuptojne financim ne ndihme te Shqiperise, por qe ne fakt shkruhen ne menyre te atille qe mbi 90% e shumes te shkoje per pagesen e te huajve qe punojne per projektin. Ne rastin me te keq, keto financime vijne nga banka boterore dhe jane hua qe do t'i paguajne neser femijet tane (se ne po paguajme Sali Ramen per momentin).

3-Faleminderit qe na ndricon per rrogat e larta, por tek kjo tema flitet per nivel pseudo-specialistesh dhe po flitej per Shqiperine, jo per Kanadane. E po flitet per administrate, jo per banka apo sektor privat.

Gezuare vit te mbare!

  Peshko sa the nuk i luan topi. je shume mire i informuar.Por, besoj qe nuk mundet te behet nje paralelizem midis CEO dhe nje specialisti qe punon ne vendin tone(megjithese nga sa kam ndjekur opinioni nuk eshte dhe nuk mbeshtet ato paga aq te larta, per ata qe jo vetem nuk krijojne vlera por perkundrazi). Pa dyshim institucionet dhenese i japin me nje dore dhe i marin me doren tjeter( ...hem ma dhe hem ma more moj bythe shaptore...) apo nuk eshte keshtu? 

Dhe e treta e verteta; ne rang manaxheria apo specialistesh, rroga ku merren 1000 euro ne dite, pra rreth 120 euro/ora jane fare normale.

He ?  1000 euro dita, po themi 20 dite pune ne muaj bejne 20.000 Euro ne muaj. Shumezoji  me 12 muaj te vitit. Pa bonuse, dieta dhe asgje tjeter, e kapercen 200 mije Euro ne Vit o Xhan. Ma boj i cike hesapin ne Dollar Kanadez smiley 

Dhe ti me thua qe keto jane rroga tejet normale ???? Dhe per specialiste qenkan normale ???   Ma ruaj mua nje vend pune aty se erdha me vrap

Nuk jane normale pf, jane rroga te mira. Goxha te mira.

Lere pastaj rangun e specialisteve qe dergohen ne shqiperi, pf, qe jane jashte standartit fare. po hajt ma.

 

 Posi jo mi Nexh. Me dergo nje CV me shkollat qe ke mbaruar dhe eksperiencen e punes, hudhe edhe nje aplikim per dokumenta ne Kanada, dhe do te ti rregulloj une shpejt e shpejt ca intervista per pune.

Dhe po, jane te ardhura normale ne nivel manaxheresh dhe konsulentesh. A jane rroga te mira? Posi jo moj xhan! Ndaj dhe emigrojne gjithe bota ketu. 

P.S. Coji nje mesazh personal Emos dhe pyete se sa e paguajne per oren e punes (pa futur udhetimet, drekat e darkat e dietat smiley )

Po me zogu po, po pret 300k ne vit mua ne kanada.

Une e di mire qe po kapa nje 80 ne vit, te puth doren.

pranej vijne ne Kanada mileti, dhe per nje cike leke me shume. Po nuk kapin te gjithe 300-hen ne vit se nuk o bo deti kos o zogu. Sme duhet Emi, se jo sa Emi qe nuk jane ata qe flasim ne, jo sa une, jo sa ti,  por as formim e as tru sa portieri i punes time nuk kane. Sbehet llaf per te derguar ketu njerez qe vlejne aq leke ne perendim o burre.

Ketu dergojne garbage ose spiune !

Ja kshu !

 

 Nexho, seriozisht tani. Nuk e di se me cfare tipash punon ti dhe mbase ke te drejte per to . Qe nga 1991 deri ne 2002 qe kam qene ne Shqiperi kam punuar vetem per te huajt dhe vetem me te huajt. Te them te drejten nuk kam hasur ndonje idiot. Po, kam hasur ca skile qe perpiqeshin te hiqeshin me shume se c'ishin, kam pare te tjere qe ishin "kuadro" ne vendin e tyre por nuk dinin se si t'i aplikonin dijet e tyre ketu se nuk e kuptonin mentalitetin shqiptar ku "e paguan mesuesin qe te te japi mend, dhe pastaj pasi e shpenzon gjithe kohen e paguar duke i dhene mend atij, e quan veten edhe me te zgjuar se me pare" (batute e madhe eee, jam dhjere kur e kam degjuar per here te pare), por keto jane gjera normale qe i gjen ne cdo ambient ku punohet.

Pjesa tjeter kane qene persona nga te cilet kam perfituar aq shume, sa te them te drejten sikur te kisha mundesi t'i mblidhja njehere te gjithe bashke ketu ne Toronto, do t'i kisha shtruar nje darke, do t'i puthja te gjithe ne faqe dhe do t'i beja edhe nje te "shkuar" nuses se Lonit.

P.S. Po se dite kete barsaleten e nuses se Lonit, me thuaj te ta tregoj.

Me disa perjashtime, ku behej fjale per njerez te pakten nje cike me mire te formatuar se shqiptaret (fale shkollave perendimore kryesisht), une kam ngelur e zhgenjyer nga kontributi por dhe kualiteti i te huajve, te cilet kane asistuar ne disa segmente jo pak te rendesishme te administrates shqiptare qe une kam pas mundesi te shof apo degjoj per to apo te shof produktin final. Dhe me kohen ka ardhur duke u perkeqesuar niveli dhe qellimet e tyre perkundrejt shqiperise dhe asistences qe ajo kerkonte. Andej nga fillimi thone qe ka pasur konsulence te vertete dhe te dobishme, dhe plot kopila te zgjuar nga te cilet kishe shume cte mesoje. 

Me tej kane vazhduar medioker klasi qe kane qene nje ofendim konstant per specialistet shqiptare, e imagjino pastaj per vendimmarresit shqiptare.

Por une i kam nisur eksperiencat e pune dhe kontaktet me ta pas vitit 2000. Mbase skam pare aq sa duhet per te folur, por degjuar kam shume per keto ceshtje.

Ka pas burra e gra te huaj te cileve shqiperia duhet tjua dije per nder kontributin qe kane pasur ne ngritjen e proceseve te administrimit te shtetit ne sistemin e ri kapitalist si dhe per futjen e shume metodave dhe mekanizmave te rinj te punes, krejt te panjohur per shqiptaret.

Por, lukunia e mediokerve te llastuar qe pasoi eshte nje zhgenjim i madh. Me beso. Do kishim bere shume me mire dhe pa to.

 

bobo, ku jane keto punet me 80K e perpjete ne vit ketu. s'njoh ndonje te marre kaq, shqiptar dmth

ja ndonje teme te tille hapni, si te gjejme pune me me shume pare smiley

bobo, ku jane keto punet me 80K e perpjete ne vit ketu.

 

Shif keto shifra nga Schulich School of Biz. Une MBA prej andej e kam, e vallahi kur me thone qe mesatarja e rroges pas mbarimit te programit qenka $90,000/vit, them se JA FUSIN KOT. I njof keta firaune!

Avocados,

le nam

Po ti mos rri vetem me shqiptaret qe punojne superintendente pallatesh o njeri.

Ka patjeter qe marrin 80K e perpjete tani, mos le nam

Ca duhet ti njofesh se i ke pas ne shkolle apo pale ne lagje.

Vetem nga ajo shkolla e famshme smiley qe e di vete ti , duhet te jene nje dore e mire smiley

swear to G, o goce, pervec ndonje mesues frenchi qe ka rroge aty ke 70 K, te tjeret jane poshte 50K. e kane ber dhe shkolla ketu. hej car supera thu ti mi zemer, superat po kapin property managment smiley

du te them, nuk eshte aq roze realiteti pra...se i shofim perdite

mire mire,

ti e di me mire

smiley

Zoti jua bofte mbare e jua shtofte leket ne 2009 smiley

 Avokados, mos bej budallain tani. Cdo shqiptar qe ka hapur nje biznes te tijin te pakten prej disa vjetesh ben nje minimum 100K. Flas per biznese si plumber, home reno apo elektricist apo ato qe kane hapur permanent. Ka ca te tjere qe jane bere milionere duke u marre me programe kompjuterash,(po te duash ti coj emrat e 2 a treve me e-mail) 2 shoket e mi me te ngushte qe punojne per Toronto School Board, njeri ne rang managerial e tjeter si i kontraktuar e rrumbullakosin 100K e me shume pa e levizur menderen nga karrigja, nga personat e familjes sime kam 2 qe bejne 75-80K dhe 1 qe ben edhe njehere aq se ka mbaruar universitetin ketu, kurse te gjithe te tjeret meqe ra llafi kane vetem shkollen e Tucit ne Shqiperi e ndonje kurs dyvjecar ketu.. E ketu s'po flas per kushedi se sa mesues tetevjecare qe kapin rehat 60-80 K e po ta vazhdoj keshtu lista behet goxha e gjate.

ok, nuk te them jo, se ti ndoshta njeh me teper. kush ka biznes plumber, e arredim shpiash, e bojatisje sigurisht qe i kapin. edhe ne shqiperi keta kane aq para

Kujtova se po flisnim psh per nivele te tjera punesh, psh ekonomista, admina rrjetesh etjetj. per keto mos me thuaj se e di sa marrin.

mendoj gjithsesi, qe shifrat jane te zbukuruara

ose ka mundesi i gje tjeter, jena stuck me chip canadian boss e rri te rrime thuaj...smiley

ndonje hint per pune deri ke 50K; shume te kenaqur do ishimsmiley

 Pash zotin avokados, se nuk du me dal si "bythe e qut", por rrogat ne rang 40-50 i gjen gjithandej mo. Mjafton te ulesh kurrizin e te punosh. Se di cfare profesioni ke ti, por ato rroga i gjen edhe tek workopolis.com

po jo mor vlla, se nuk po te kundershtoj, te thashe qe ti njeh me teper dhe flet per ato qe di. po dhe une per njerez qe njoh flas. ka mundesi qe e ke majt pjacen lart qe ne fillim e ske pranu te ulesh, te lumte, shume mire ke bere, keshtu i do kjo mushke drute. universitet une nuk kam bere ketu, dhe skam nder mend te bej, dhe me sa di shume te rralle nga brezi im e perpjete jane qe i kane hyre.

me workopolis pra jemi kullandris gjithe keto kohe, po si duket si paskemi rene ne koke smiley

me shprese per ket vit pra

pf, peace. smiley 

 Avocados! Ndrro neiberhud! smiley

e di lol, shoqnia e keqe ma ka fajin

Posi jo mi Nexh. Me dergo nje CV me shkollat qe ke mbaruar dhe eksperiencen e punes, hudhe edhe nje aplikim per dokumenta ne Kanada, dhe do te ti rregulloj une shpejt e shpejt ca intervista per pune

 

PF, po mu a mi rregullo dot ca intervista se per bese me ate CV-ne time ene ne Shqiperi i mor 1000 euro/mujsmiley

 So, what's your problem?

Po rregullove Qafirin, zene se m'ke rregullu mu smiley pf.

Une sboj per Kanada se skam shkolla edhe prapanice per atje smiley

Thanks anyway !

Rual, eksperiencat pozitive s'para kane pire uje debati ne peshk.

Pastaj, po te lexosh "nje rrefenje me nderkombetaret" qe eshte shkruar para ca vjetesh, kjo e imja do te te duket edhe e dyanshme, edhe pozitive bashke smiley

Me qe shkrimi Juaj eshte Konkret dhe nuk perfshin dometheniet e nje shteti nga Himalajet deri ne bregun e Fildishte them se kendi i shikimit Tuaj per nje pjese te veprimtarise kryesore te te HUAJVE ne Mememdhembje eshte nje vezhgim shume i mprehte dhe i qarte. Nga ata shkrime qe thuhen :"i ke rene PIKES". Ndoshta do te perjashtoja "komplexin e inferioritetit" mbare shqiptar duke e zevendesuar me cilsimin e "PUSHTETAREVE" qe jane rrot me rrote me te huajt qe zgjasin pambarimisht kete "urraburrja" shqiptare pambarimisht e me te njejtat OBJEKTIVA...Klasa Politike te KORRUPTUARA nxiten dhe mbulohen nga VEPRIMTARI te KORRUPTUARA te atyre qe vijne e kane ardhe per "ndihme"...Ne kete rast ne nuk jemi "brenda kompanive " per te njohur konkretisht te "derguarit" ku nuk dyshohet qe jane mjeshtra dhe te ditur por......por..... si cfaqen ata ....kuptohet qarte qe jane brenda filosofise se zgjatjes se QYLIT SHQIPTAR , qe i shkon per shtat edhe Bosave qe i kane derguar. Eh me tere mend sikur te kishte NJEREZ qe ti lexonin keto rreshta.....sidomos nga ata qe e DUAN Shqiperine dhe i japin fonde per zhvillim!!!!!

Nje shumekombeshe me rreth 35000 punonjes e 5 miliard euro xhiro vjetore, paguan nje Country Manager ne Tailande qe drejton rreth 200 punetore dhe xhiro vjetore rreth 50 milione euro jo me shume se 300.000 euro lordo ne vit. Hiqni taksat rreth 40%, llogarite bejini vete. Te vetmet bonus qe ka jane shtepia dhe makina e paguar.

Ne Filipines ai person merr rreth 160.000 euro lordo ne vit.

Ne Shqiperi ai personi nuk merr me shume se 120.000 euro lordo ne vit smiley

Ndoshta ata te shoqatave edhe jane te tille nuk e di ,por ata qe vijne si drejtues te shoqerive u del huni ne qafe duke punu 12 ore ne dite, jo per gja po kuotat e tregut jane kuota tregu edhe ne Shqiperi, xhiroja eshte xhiro e objektivat vjetore objektiva etj etj indikatore qe duhen rrespektuar e askush nuk te fal as edhe nje qindarke, nje vit po nuk i rrespektove dhe del nga zyra me kutia kartoni pastaj smiley 

Mos me pyesni nga e di thjesht e di.

o zogu,

ca manaxheresh me, ca 200 punetore me ??

Keta ktu dergojne njerez te pakualifikuar qe manaxhojne nai zyre me 20 shqiptare, dhe i pagujne shefet e finances shqiptare me 600 mije leke te vjetra ne muaj (500 Euro)

dhe outputi i punes me se shumti, eshte nje set dokumentacioni dhe keshillash me te cilat as te fshish prapanicen nuk bejne.

Behet fjale per asistence teknike Rual, demek konsulence.

E dini ju si behet rakia ?  JOOOOO

Ja jua themi ne, i fusim nje gjethe molle brenda.

Megjithate une skam kundershtim per rrogat e tyre, por per punen qe ne 90% te rasteve nuk e justifikon as 10% te rroges.

Ca te them une me shume ore Rual, e?

Ndonje permbledhje me te mire se ajo qe ka qendisur Nexhi s'me kane zene syte e s'me ka vajtur as mendja ta bej smiley

Nexho rrushi titulli eshte shume pergjithesues , thuhet te huajt , ja keshtu kot te gjithe bashke te huajt.

Ok keni te drejte ju, kujtoni se po zbas koken time te mbush tuajen, JO.

Nexh na mbush ate goten me rakine qe beni ju, se te huajt e bejne me sheqerr smiley

T_Red ske ca thu ma shume i the tana, i hangert mordja ata qe vine ne shqiperi tu mesojne shqipove si behen turshite smiley  

ndakort, por e ka per ata (qe gjoja punojne)  smiley

Lexoje mire titllin smiley

nejse mo, ne bojme kshu se shofim me sy e qajme me zemer.

Na qan zemra per i cike 1000 Euro ne Dite qe na rafte pika smiley

Ta ndërtojmë Shqipërinë me forcat tona"

Jo me kot ai piedestali ne mes te Sheshit te Mitingjeve pret te zot e vet. Pret shpata per nje burre, pret atdhu per nje prijessmileysmiley

fragmente te perkthyera nga shqip ne shqip nga libri i shokut enver "titistet",por ne vend te fjaleve imperialiste,revizioniste,titiste eshte vene fjala te huajt."socialllllizmin ta ndertojme me forcat tona" URRAAAAAAAAAAAAAAA

"Për të zhvatur një rrogë prej 5-30 mijë euro në muaj, që në vendet e tyre nuk ua mban as ta ëndërrojnë."

zhvatur? Nese ti thua "rroge" atehere ata jane te punesuar dhe ato para i fitojne nuk i zhvasin.

"Të trajtohen si mbretër të mbretërive të tyre të shembura familjare, profesionale, emocionale, shoqërore etj."

Ky eshte pergjithsim i gabuar. nese ata marrin sic thua ti nga 5-30 mije dollare ne muaj, atehere nuk me duket se kemi te bejme me mbreteri te shembura profesionale. C'ka ka te bej me familjet e tyre c'rendesi ka kjo?

"Të bëjnë të mençurin në këtë vend ku inferioritetin e ushqejnë vetë vendasit, e po ngrite kryet ndaj tij, kërkojnë të të shohin bishtin."

realisht shume prej tyre dine me shume se vendasit, sa per inferioritetin e vendasve, s'ja ka fajin njeri per kete.

"Të tallen me reformat që vetë i pengojnë për të zgjatur pafundësisht mandatet e tyre të mynxyrta në Shqipëri."

Ne kete pike te jap te drejte, pa e pergjithsuar, por ka shume qe sabotojne raportet per t zgjatur mandatin sa me gjate.

"Të përfitojnë nga anarshia ligjore dhe financiare e vendit të fundit në Europe, ku askush nuk jep llogari për allishverishet që bën, edhe kur ato duken hapur."

Ata kane faj pse u japim ne mundesine te na zhvasin? si tha clint eastwood 'une dollareve nuk i peshtyj"smiley


"Të mbajnë peng grantet që gjoja jepen për Shqipërinë, duke marrë në qafë fushat për të cilat sillen të punojnë në Shqipëri dhe stafin që punon për ta."

Jo ne fakt ata i lejojne grantet, pasi aty brenda grantit ka dhe nje cope nga torta per ata vete.

"Të përfitojnë nga përkushtimi i stafit vendas për të shitur një punë që s’e bëjnë."

perkushtimi i stafit vendas tu pi kafen qete qete me ndonje lokal.

"Të përmirësojnë anglishten mu në mes të Tiranës."

ndoshta

"Ta përdorin Shqipërinë si trampolinë për ndonjë punë të vockël tjetërkund, sepse andej nga vijnë nuk i përfill njeri."

e ke gabim. ne shqiperi vijne shume specialista te mire dhe qe jane zoter ne vendin e tyre. Problemi eshte qe fodulleku yne ka bere ti perceptojme gabim keta njerez dhe ti shohim me lakmi. mendoj qe shqiperia ka nevoje per eksperiencen qe vjen nga te huajt dhe s'ka pune krenarie ketu, pasi vendi dhe njerezit kane nevoje te mesojne. pershendetje t-red!

 Dhe e fundit per sot. Shpresoj qe ky shkrim mos perdoret si platforme nga ndonje analist- patriotik- nacionalist qe nuk na duhen as cunat e gocat shqiptare qe kane maru shkolla jashte shtetit e po i lusim qe te kthehen duke i dhene rroga me te medha!!!  smiley

zemren e mir mer, ene shnetin, se parja s'ka bo asnji te lumtur. te gezuar po...  smiley  

ps nexho, mos u fofsh m'pare jarabi... ene boll i mcefe ke dysheku... mos harro me i ajros najher... se zejn myk dreqet...

bo...mjaft me muhabet lekesh...se o bo boze. Sapo takon nje shqiptar, tre pyetjet e para jane:

1. Si je?

2. Ku punon?

3. Sa merr?

Kunderpytja ime eshte...Po bashke, si njihemi? lol

 

p.s. Knej s'para japin shume dieta, po te re-imbursojne per shpenzimet (ke nje kuote psh....deri ne x dollar per hotelin, deri ne y per dreke/darke...) nqs shpenzon me shume sesa limiti..duhet te shpjegohesh lol...nqs me pak, i kursen pare kompanise dmth.

Sapo takon nje shqiptar, tre pyetjet e para jane:

1. Si je?

2. Ku punon?

3. Sa merr?

hahaha, shumë e vërtetë, dhe shumë e bezdisshme. Unë u them "Veç për lek mos fol, fol për ça të duash." smiley

Sa kanadez qenkan ktu ......e sa shume qenka zgjeru komuniteti ....anyhow ..kshu eshte kur kalon oret para kompj te punes ke peshku, lol

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).