Permes nje forumi greko-serbofil

I nisur nga debatet e fundit tek Peshku pa Uje mbi rolin e disa studiuesve shqiptare ne ceshtje shqiptare, bera nje kerkim te shpejte ne nje forum greko-serbofil, te quajtur Illyria (Balkans) Forum, ne te cilin gjen tema te tilla si “ Kastriotet rrjedhin nga guvernatori serb i Janines, Branilo, i cili u vra ne 1368….” Kjo sa per te dhene pak idene e rrethines se forumit, ne te cilen shprehimisht thuhet qe “propaganda anti-helene” nuk tolerohet dhe se qellimi fundor eshte iluminimi i ballkanit (quajtur “Haimos”, shqiptuar Hemos) dhe i ballkanasve (ose “hemianeve”). Strukur midis dy temave per Gjergj Kastriotin jo shqiptar te shfaqet nje tjeter teme, me kopertinen e nje libri te edituar nga Stefanie Schwander Sievers dhe Bernd J. Fisher, me titull “Identitete shqiptare – Mit dhe histori”. Titulli i temes eshte “Pirro Misha dhe Fatos Lubonja”. Ne kete liber Misha ka shkruar kapitullin “Invention of Nationalism: Myth and Amnesia” (Shpikja e nacionalizmit: Miti dhe Harresa), i cili kur e lexova me thene te drejten nuk me la pershtypje negative. (Duhet te theksoj per hir te se vertetes, se interpretimet e adminit ne çdo rast ishin te pare me syze me ngjyrat e oreksit te tij, dhe se nga njeanshmeria tejet e theksuar, ky burim nuk ia vlen ta marresh ne konsiderate si te tille. Vlera e vetme qendron ne ate qe aty trajtoheshin studiuesit tane, ne qasjen “shqiptaret pohojne me gojen e tyre”). Ndersa Lubonja ka shkruar “Between the Glory of a Virtual World & the Misery of a Real World” (Midis lavdise se nje bote virtuale dhe mizerjes se nje bote te vertete).
Nuk po jap asnje mendim timin per sa me poshte; ky eshte thjesht informacion plotesues per debatet si dhe per pyetjet e shumta mbi shembuj konkrete te prurjeve te studiuesve qe u diskutuan aty.

Administratori i Forumit deklaron me germa te theksuara se:
Akademiket shqiptare Fato Lubonja dhe Pirro Misha shkaterrojne mitet shqiptare mbi Skenderbeun dhe origjinen ilire.
Konsesusi midis akademikeve serbe dhe brezit te ri te akademikeve shqiptare eshte se historia e Shqiperise siç njihet gjeresisht sot eshte nje produkt i mitit dhe fantazise te krijuar nga Rilindja dhe me tej te shtremberuar nga Enver Hoxha per tia pershtatur enderrave te Shqiperise se Madhe. Shpresojme qe shqiptaret do shohin se kritikat qe akademiket e medhenj serbe bejne ndaj kultures shqiptare jane te njejta dhe identike me kritikat qe bejne studiuesit me te medhenj shqiptare bashkekohore.

Lubonja dhe Misha referohen dhe citimet dokumentohen me lidhje vizuale te faqeve te librit nga eshte marre citimi.

Lubonja:
- Nacionalizmi shqiptar nuk lindi ne parim si nje deshire e domosdoshme per çlirim nga Turqia, siç ndodhi me nacionalizmin grek dhe serb.
- Midis miteve kryesore jane ata qe mburrin lashtesine e popullit shqiptar dhe gjuhen shqipe si nje nga me te vjetrat.
Misha:
- Skenderbeu u be hero kombetar, megjithese aksionet e tij kurre nuk perfshine te gjithe shqiptaret; as Kosova, as pjesa me e madhe e Jugut nuk qene perfshire. Nje perpjekje qe ai beri ne 1455 te merrte Beratin ne fakt deshtoi.

Nje klik me tej te shpie ne aradhe te gjata ctimesh. Ja ç’thuhet:

Fatos Lubonja, disident i famshem shqiptar:
“ Se pari, ne nuk kemi nje “une” te forte historik. Ne patem 5 shekuj nen turqit, dhe ne ate kohe ne patem nje identitet turk, jo shqiptar, perjashto gjuhen. Ne nuk patem nje histori te vertete si shqiptare gjate atyre 5 shekujve. Historia jone qe e lidhur me perandorine turke. Kjo eshte nje nga arsyet, mund te them, qe nacionalizmi yne nisi shume vone...Shqiptaret mund te mbronin vetem shtepite e tyre, familjen, fisin e vet, dhe ata nuk donin t’ia dinin per te tjeret.”

Dr. Kaplan Resuli, disident dhe historian i famshem shqiptar:

Pyetje: Fakti qe toponimet ne shqipri jane pothuaj krejtesisht sllave eshte i pamohueshem. Kujt i detyrohet kjo?
Dr. Kaplan Resuli:
Ne territorin e Shqiperise se sotme… ne fillim u ngulen sllavet. Ne 548 A.D., ata u futen gjithashtu ne Durres. Shqiptaret vijne nepermjet Transilvanise (Rumani) dhe Bullgarise shume me vone, ne shekujt IX-X. … Une zbulaova jo vetem qe shqiptaret nuk jane autoktone, por dhe qe ata nuk jane te lidhur ne asnje menyre me pellazget ose iliret.
Motivi fillestar qe me inspiroi te kundershtoj pseudoshkencen shqiptare rreth origjines se tyre ilire ishte .. dashuria per te verteten… por po aq i rendesishem ishte fakti se, duke pare qe shqiptaret mekohen me shovinizem dhe racizem, apo qe inkurajohen te luftojne kunder fqinjeve te tyre, po shpresoja qe nqse u shpjegohet e verteta… ata do pushojne urrejtjen pa baze kundrejt fqinjeve…. Me pas [aprovimit nga akademiku Vincent Golleti, shkrutimi im] vijoi miratimi i studiuesit shqiptar Dr. Adrian Qosi, i cili ne mes te Tiranes kundershtoi hapur hipotezen e origjines ilire te shqiptareve. Me mua rane dakord, permes medias se shtypur disa studiues te tjere me te rinj, nga te cilet une do te permendja veçanerisht Fatos Lubonjen, Prof. Ardian Vehbiun dhe te tjere.
Une mund te them se sot duket nje grup i ri i studiuesve shqiptare te cilet nuk bien dakord me mitet e rreme dhe me kurajo pranojne te verteten shkencore. Sepse me besoni, nuk eshte e lehte fare, sepse nacionalistet skajore shqiptare, shovinistet dhe racistet e udhehqur nga Ismail Kadare, nepermjet menyrave me te renda te djallezise e shikanerise perpiqen te na mbyllin gojen me çdo çmim.
Serbet, kroatet hapen shkollat e para ne Shqiperi.
Teksti me i vjeter ne gjuhen shqipe eshte formula e pagezimit, perkthyer nga latinishtja ne 8-11-1462 prej serbit Pavle Angjeliçi, te cilin shqiptaret e kane shqiptarizuar si Pal Engjelli. Libri i pare shqip eshte Meshari i shkruar ne 1555, nga kroati Ivan Buzuk dhe i botuar ne Mal te Zi. Kuptohet, ata e shqiptarizuan ate ne Gjon Buzuku. Sa per dijeni, teksti i pare shkollor ne shqip, pas shpalljes se pavaresisse, eshte nje veper e sllaveve dhe vlleheve. Dositej Obradoviç eshte i pari ne histori qe hapi nje shkolle shqipe, ndersa ishte pikerisht Serbia shteti i pare qe njohu Shqiperine e pavarur.
Maqedonasit zhvillojne kulturen ne Shqiperi:
Maqedonasit kane nje ndihmese domethenese ne zhvillimin e kultures shqiptare. Psh, nje nga botuesit me te vjeter ne Shqiperi eshte maqedonasi Petar Budi (1566-1622) qe botoi tre libra ne shqip, dhe gjithashtu nje maqedonas eshte edhe Jovan Kukuzel, te cilin shqiptaret e metojne te tyrin dhe e kane shqiptarizuar emrin e tij si Jan Kukuzeli, megjitheqe eshte e njhur qe ai lindi ne Drach, shekulli XI, ku as sot nuk ka asnje shqiptar. ….
I pamohueshem eshte fakti qe gjithnje ne balle te tgjithe proceseve te tyre pozitive, shqiptaret kane patur jo-shqiptare.
Fatos Lubonja:
Jo shume kohe me pare, per shembull, une shkrova mbi mitet dhe permenda Skenderbeun dhe betejen e kosoves. Tregova se si shqiptaret kane harruar qe Skenderbeu ishte sllav. Une u sulmova nga Ismail Kadare, i zemeruar se si une mund te thosha qe Skenderbeu ishte sllav dhe qe historia dhe kultura e shqiptareve eshte ne nivelin e serbeve.
Keshtu e ka kultura jone, qe eshte mitomaniake, nacional-komuniste, romantike, e vete-lavdishme. Nuk mund te thuash nje gje objektive pa t’u nxehur njerezit. Shqiptaret jane nje popull qe vazhdojne te enderrojne ende. Keshtu jane ata ne bisedat e tyre, ne letersine e tyre... Ne driten e Hoxhes dhe skemave piramidale, shqiptaret jane popull qe ende enderrojne. Keshtu jane ata.
Kaplan Resuli:

Le te permendim gjithashtu… Gjergj Kastriot Skenderbeun, me prejardhje te pamohueshme sllave, Naim Frasherin (nje vllah, poet kombetar i Shqiperise), ose Fan Noli (nje grek, emri i vertete i te cilit eshte Theofanus Mavromatis), Petar Bogdan, nje serb, ose Ismail Qemali, nje turk qe shpalli pavaresine ne 1912.
Ardian Vehbiu, historian i famshem shqiptar: (citimin e Vehbiut po e le ne anglisht, pasi eshte nje shpjegim teknik, pas te cilit jepet mendimi vetjak i tij qe prejardhja ilire nuk e meriton tere ate interes qe ka ngjallur, qe shqiptaret e sotem nuk kane asnje trashegimi kulturore nga iliret, dhe qe nje nje fare menyre, iliret (si dhe shoket e tyre me te pafat, pellazget) jane nje krijim i paster i romanticizmit shqiptar.
There is an Illyrian myth, with which Albanian culture has been flirting for at least 150 years, and as a myth it can't be questioned (for it has all the answers). There is also a very tentative Illyrian science, based mainly on archaeology, and on some data transmitted by Ancient Greek and Latin Historians.

These inscriptions, being totally alien to Albanian, show that the Illyrian question is extremely complicated, and that it isn't likely to be resolved, unless fundamental epigraphic discoveries are made.
The great Illyrologist Hans Krahe himself was no supporter of the Illyrian theory about the origin of Albanians. In his late years he came to understand that most of his paleolinguistic theories were generally wrong. Krahe started by finding Illyrian traces everywhere in Europe, but then it was made clear that all he had found were Indo-European traces -- and nobody had any doubt that Indo-European tribes had been in Europe for a long many years.
Onomastics is of no great help in settling linguistic and ethnogenetic issues. Let's have a look at some important place names in Albanian territories, like Dajti, Shkodra, Durresi, Vlora, Burreli, Drini, Shkumbini, Tirana, etc. Are they Albanian? We can't say that, for there are no Albanian words that would explain them (as we explain, for example, Kruja with "krue" - fountain).
This might well be true, but seems pathetic in front of the fact that we can't explain through Albanian words the place names we currently use, let alone the Illyrian ones. So what?
Let's move up in time, and reach the Middle Ages. In the Middle Ages the Albanians were somewhere there, though their first mention is in the 11th century (or 12th, I'm not sure). Where were they living? Where are the places they have named after their common words (technically called appellatives)? The south is full -- literally full -- of Slavic place names, especially the areas of Vlora, Tepelena, Skrapar, Mallakaster, Gramsh, Cermenike, Moker, Korce, Erseke.
My personal opinion is that the issue of Albanians descending or not from Illyrians doesn't deserve the interest it has traditionally aroused. There is absolutely NO Illyrian cultural legacy among Albanians today. In a certain sense, Illyrians (with their less fortunate fellows, the Pelasgians) are a pure creation of Albanian romanticism.

156 KomenteKaplan Resuli:

Le te permendim gjithashtu… Gjergj Kastriot Skenderbeun, me prejardhje te pamohueshme sllave, Naim Frasherin (nje vllah, poet kombetar i Shqiperise), ose Fan Noli (nje grek, emri i vertete i te cilit eshte Theofanus Mavromatis), Petar Bogdan, nje serb, ose Ismail Qemali, nje turk qe shpalli pavaresine ne 1912.

 

Ismail Qemalit, pse nuk ia ve emrin e plote ky Resuli: Ismail Qemal bej VLORA.

Interesante qe dera e nderuar e Frasherllinjve qenka me origjine vllehe, edhe bej per me teper. Nejse, ne nje liber te Alfred Frasherit mbi fshatin Frasher dhe familjet e tij nuk mbaj mend te jete permendur nje gje e tille. Kushedi, Alfredi "nuk njeh babane e vet". lol

Plus, nuk arrij te shpjegoj gjithe kete zell te ketyre pakicave per te mbrojtur e promovuar nje kulture qe nuk eshte e tyrja.

Nuk jam kunder syrit kritik te te parit/analizuarit te gjerave, por ne analizat e sotme modherne nuk ve re aspak nje deshire per te kuptuar me shume gjerat se sa nje nxitim per t'i hedhur poshte ato. smiley

...ne nje liber te Alfred Frasherit mbi fshatin Frasher dhe familjet e tij nuk mbaj mend te jete permendur nje gje e tille. Kushedi, Alfredi "nuk njeh babane e vet". lol

 

"O Fredi, po a e njeh mire ate babin tend ti?"

Kaplan Resuli kur ka hyre ne Shqiperi si i arratisur nga jugosllavia, eshte futur ne burg nga sigurimi i shtetit si agjent i UDB-se, dhe jo vetem kaq por dyshohej qe nuk ishte fare shqiptar

..dhe ja c'thote tani plehra:

While I was languishing in the infamous jail Burel, ten times they
skinned me alive, literally, wanting from me to abandon my Yugoslavian
(Montenegrin) citizenship, the Yugoslavian (Montenegrin) nationality, my ideals,

even my children. 

Ja, te englendisem nje cike, se une nuk ua kam nxjerre akoma ujet e zi ketyre temave. smiley

 

Fatos Lubonja:
Jo shume kohe me pare, per shembull, une shkrova mbi mitet dhe permenda Skenderbeun dhe betejen e kosoves. Tregova se si shqiptaret kane harruar qe Skenderbeu ishte sllav. Une u sulmova nga Ismail Kadare, i zemeruar se si une mund te thosha qe Skenderbeu ishte sllav dhe qe historia dhe kultura e shqiptareve eshte ne nivelin e serbeve.
Keshtu e ka kultura jone, qe eshte mitomaniake, nacional-komuniste, romantike, e vete-lavdishme. Nuk mund te thuash nje gje objektive pa t’u nxehur njerezit. Shqiptaret jane nje popull qe vazhdojne te enderrojne ende. Keshtu jane ata ne bisedat e tyre, ne letersine e tyre... Ne driten e Hoxhes dhe skemave piramidale, shqiptaret jane popull qe ende enderrojne. Keshtu jane ata.
 

 

Lubonja i viktimizuar prej romanticitetit mitomaniak te vetlavdishem enderrimtar shqiptar, me ben te shkrihem. Ishte qe ishte, te kish vene edhe shovinist... apo s'japim dot leksione ne kete drejtim, se na e marrin kojshite ne kthese. Gjithe mllefin e kultures ballkanase, tek shqiptaret gjeti ta shfryje Lubonja? Jo se dua te shperqendroj target-in e shqetesimit te Lubonjes, por thjesht nuk me pelqen qe dalim si epiqendra e vetme me keto lloj karakteristikash, e qe per me teper i jep mundesine atyre qe jane me keq se ne te na tregojne me gisht pa te keq. Keta analistat shqiptare as e kane fare merak kete te fundit; jane sh te elektrizuar nga rezultatet e vezhgimeve te tyre, qe ne vend te na hapin syte, na hedhin pa te keq ne goje te ujkut. Fali Zot, se s'dine se c'bejne!

Po, ka nevoje per kulture atdhedashuria shqiptare, por nuk mund te behen zgjimet me shfryrje te tipit "zgjohu, ti, mor hic!".

Ndoshta duhet lexuar me teper, duhet gerrmuar me shume, por me kaq sa ofron ky post, irritimi eshte me e pakta qe mund te te perfshije. Gjak i shprishur!

Keta emra qe sillen ketu me sa di, nuk jane ne rang akademikesh ose shkencetaresh, jane thjesht amatore te shkencave historike, gjeopolitike etj. Mendimi im: per sa kohe qe nuk je geek, scientist, njeri i verbuar nga bukuria dhe magjia e shkences se vertete, me mire bej Patriotin.

Ne lidhje me ekzistencen e forumeve te tilla, Em, une nuk habitem, por as nuk do ti ofroja si shembuj. Cdo gje qe mbaron me - fil e me - fob, nuk e di por me jep alergji.

 

Shif edhe këtë. Aty gjen të përmbledhur punën çmitizuese të Lubonjës nëpërmjet "Project Përpjekja" siç i përmbledh ky sërbi.

Në atë forum kam qënë dhe unë anëtar. Do ia sugjeroja kujtdo të merrte pjesë thjesht për tu përballuar me interpretimet dhe synimet e fqinjëve. Aty hyn Kozma e del Hitler. smiley

J., po eshte nga dashnija ajo... dashnija subjektive... s'i kapim mire ca gjona ne se pune te fellTa shum'... merr veshT...

Shif te tregoj nje histori: Edukatoren e kopshtit ma kon qujt me shume gjase Trendafile, sepse per shkurt ishte teta Fili. Me kishte qejf mu kjo. Kur maroi kopshti, sa here kaloja nga rruga e saj e qellojshim perballe, do fillonte "uuu te keqen teta Filiii" edhe pllaq plluq... kishte i puthje nga ato me nivel te nolte H20-je, qe c'te te them. Po kjo pune po vazhdonte ene mas tetvjecares... perhere teta Fili qe thu ti, nga dashnija modhe... e shmangsha une rrugicen e saj sa munsha, po s'bote fajde.... edhe me vinte ti thoja: Amon mos me duj kaq shume, o Drandafille... Se ene ajo, subjektive e kishte dashnine... tip: nga dashnija, zoti hetues (cuca e maleve, po qe se t'kujtohet).

Kjo me teper per pretendimet qe gjithsecili (pra dhe Lubonja) i mendon subjektivisht gjerat dhe se askush nuk e ka ne dore monopolin e se vertetes... pffff, sa teori demode dhe kot! Se i bi: Or zoteri, po me vret, mer bab! Jo, jo, ta kthen tjetri, subjektivisht une nuk po te vras, un po du me te mbajt hopa....

Turqeta, Jul!

Hello, Whisper!

Shkruan Maks Velo ne artikullin e tij: 'Qoseizmi ose teoria e urrejtjes"

 

"Dëmi i dytë është këtu në Shqipëri, konkluzioni im është: me Kosovën dhe kosovarët duhet të jemi shumë më të kujdesshëm. Po të zhvillohej një referendum për bashkimin me Kosovën, unë do të votoja kundër. Janë akoma primitivë dhe do të na hapin probleme pa fund; le të rrinë të rregullohen vetë njëherë. Mbas pavarësisë, nuk do të dinë ç’të bëjnë me të. Ka mundësi të bëjnë nja dhjetë “REVOLUCIONE DEMOKRATIKE TË VONUARA” ala Qose, si ai i joni i 97-ës. Janë qaramanë dhe duan gjithmonë që të projektojnë fajet që i bëjnë tek të tjerët. Mos fajtorët e ardhshëm janë shqiptarët? Mjerë ata popuj që kanë të tillë “udhërrëfyes” si Qosja, tipikë për vendet islamike dhe të botës së tretë."

 

(dallohet qarte toni percmues i ketij vllehu kunder shqiptareve te Kosoves)

mos u merzit j. se ja keni marre doren kesa pune ju,edhe ti hyre ibrahim ne greqi por na dole JANI.

 

 

 

Sipas nje citimi nga Resulet e kompani edhe Naim Frasheri ishte vlleh joshqiptar, por ndergjegje vllehe?

Po ja cfare shkruan i vellai i tij filozofi dhe ideologu i Rilindjes Kombetare,Sami Frasheri  te  "Shqiperia, Ç’ka Qene, Ç’eshte e Ç’do te Behete?":

"Janë ca vlleh, që duanë të tregojnë n'Evrope që vllehtë janë mëndja e shqipëtarëtë trupi, që shqipëtarëtë duhet të lëftojn' e të vritenë e vllehtë të qeverisinë e të gjykojnë. Këta nukë ndruhenë të thonë që shqipëtarëtë skanë nevojë për shkronja e për shkolla, se kanë shkronjat' edhe shkollat e vllehet. Këtë dorëhapuri' na i bëjn'edhe grekëret' e tyrqitë, të gjithë na duanë aqë sa te n'apënë gjuhën' e shkronjat' e tyre, edhe të gjithë na presinë në shkollat të tyre me krahë hapurë! ... P'andaj edhe vllehet nukë duhetë tu besojmë aq teprë, me gjithë që duamë ta besojmë që ky mendim s'ësht' i të gjithë v1lehet, as i më të urtëvet..."

Whisper, mos more! Po, pse s'thu ti qe edhe Frasheri paska qene antivlleh dhe rracist!!! smiley

Ja do hidhen parrulla kunder Frasherit te dashur edhe ta hedhin ne turren e druve sic po ua bejne disave ketu qe thone te njejtat gjera per nje grup te caktuar.

A ka mbetur ndonje shkencetar i vertete ne lamien e historise dhe gjenezes ne Shqiperi, i gjalle a i vdekur, te cilit t'i referohemi pa pase frike se biem ne gracka mjeshterore SNOBESH a PROFANESH?

Kristo Frasheri psh cfare thote?

Pse duhet tu referohemi emrave pa asnje lloj peshe gjekundi, pervecse neper blogosfere dhe pastaj turru o burra kush te zbrase sa me shume kallashe dashnie e urrejtjesh, fil-osh e fob-esh?

Sa rrime e zihemi kush e tha e pse e tha, hapim me mire nje kend te perhershem ku te skanojme dhe ne ca kane thene qe ne lashtesi shkencetare e historiane per kombin tone? Apo nuk kemi skanera?

Më fal po Kristo Frashëri është vllah... nuk i lejohet të shprehet sipas cave ktu.

Për më tepër që merret me historinë e mesjetës (aty është specializuar).

Belle, është sakrilegj krahasimi midis Sami Frashërit edhe ndonjë tjetri. Për më shumë që flasim për shembull para 100 vjetësh!!!, njerëzit do duhet të kishin evoluar mjaftueshëm sa të mos përmblidhnin robt kolektivçe.

VETËM përcaktimi si vllah është ofendues nëse e çiftëzon me fjalën antishqiptar. Kur ta keni kuptuar më bëni një zë.

Së fundi një kërkesë për pak vëmendje të adminëve: Kjo temë po tentohet përsëri të kamikazohet dhe trollohet nëpër llagëme aspak të këndshme. Merrni masa.

 

Avocados, nuk se doja, besome!

Me ka dale me presion 2000 Paskal kjo. Mendon qe ishte ndonje qejf!? Kam dale nga vetja. Doja vetem te thoja qe "po, ka nje problem!"

Une nuk jam asfare profesionist. Nuk mund te kundershtoj me asne lloj argumenti te bazuar thelle ne dije e prova te pakontestueshme nese psh shqipot rrjedhin nga iliret apo jo. Eshte bere (me shume kulture komunikimi) kjo bisede edhe me perpara, ketu te peshku. Por ama, doja te tregoja qe punimet e shumekujt komentohen dhe cojne uje ne nje mulli. Qe nuk eshte aspak mulli me ere. Fjala e nje studiuesi shqiptar ne kete fushe ka vlere me te madhe se ajo e nje te huaji. A nuk e shikoni se si jepet per kedo nga te cituarit nje superlative (i famshem, i shquar etj). Kurse ndjekesit e Kadarese psh, jepen si shovene dhe primitive... Do thuash qe nje palo forum eshte. Natyrisht qe po. Doja me tregu thjesht simptomen, teshtitjen... bakterjet le ti kapi Pasteur.. une nuk marr vesh nga mikroskopi...

Hajt mo....

Te besoj, sinqerisht, ne te njejten pozite jam per vete, pra, sic te thashe pak me lart. Perderisa nuk jam shkencetar zgjedh te bej patrioten. kaq.

Avocados, nuk jane aspak "emra te papeshe blogosfere", por jane persona publike te cilet mbizoterojne prej mese nje dekade tere hapesiren mediatike shqiptare! Jane persona te cilet gezojne aksesin me te madh mediatik dhe opinionfoprumes ne Shqiperi. Jane protagonistet e studiove televizivive sa here qe diskutohet per ceshtje kombetare te shqiptareve. Jane ajka e trumbetuar e shoqerise civile "shqiptare" (perjashto ndonje te rangut te Resulit). Sinqerisht me habit perpjekja jote dhe e ndonje tjetri per ta paraqitur dukurine qe ka dite qe debatohet  si nje dicka minore dhe e parendesishme , si dicka inekzistente, si dicka qe behet nen shtysa antipatish apo simpatish personale te atyre qe e shtrojne si problem.

"Në vitin 2001, 37 akademikë grekë dhe 13 personalitete shqiptare (Ylli Popa, Piro Misha, Aurel Plasari, etj.) e propozuan Janullatosin për të fituar Çmimin Nobel për Paqe."

 

ps. citimi i Sami Frasherit ne nje koment timin me siper ishte replike ne distance ndaj pretendimit te Kapllan Resulit. Nuk besoj se duhet t'i marr lejen  ndokujt per te shprehur  fakte te dokumentuara dhe citime nga shqiptare te shquar, ashtu sic nuk i marr doren askujt ketu te shpreh ne menyre etike idete dhe mendimet e mia per temen ne diskutim.

Whisper, per ca kam me te shtrenjte, as kurre s'e kam vene ne diskutim qellimin tend te mire. Dhe po te them, qe kam respekt per seriozitetin me te cilin e merr. I vetmi gabim i yti ( po ta them meqe erdhi  fjala) ne artikullin tend te fundit, eshte qe duhet te kishe bere pikerisht ate qe bere sot, pra citim emrash konkrete me gjithe burime, dhe jo ta ngrije ne konflikt etnish. Kaq per kete.

e pranoj se nuk e kam ndjekur kaq rregullisht sa ti median shqiptare te ketyre viteve. dhe as qe me shkonte ne mendje qe kish zog shqiptari qe t'i hynte kaq SNOBERISHT "miteve". E shkruaj ne thonjeza, sepse o njerez te dashur, Skenderbeu nuk eshte mit. MIT, ( hapni fjalorin po deshet) eshte gojedhene e pafaktuar kurre, thjesht fantazira aksiomatike. Skenderbeu ka jetuar e luftuar, dhe zgjodhi te ishte Arbnor dhe jo Serb etjetjetj... Por i permenda, vetem per te te thene qe prandaj s'i kam marre kurre seriozisht debate te tilla, sepse jane gabim qe ne formulim.

Artan, ti je gazetar, dhe mund te sigurosh akses ne median shqipe sot. Pse nuk ben nje summary te te gjithe kesaj Tymnaje, thjesht fakte , te zeza mbi te bardhe, pa hyre ne gjera personale qe prekin njerez qe skane fare lidhje me kete ZEZONE. Do ishe shume me i dobishem dhe me i respektuar. Besome.

te pershendes

Mua po me perzihet...  smiley Do marr tash ne telefon te mite....Ruj se m'thote kush se nuk jam e bija e ....Kini Perendi..... na lini me mend ne koke...Po ne nje Gjergj kena...Mos na e luni pash Zotin.....Edhe n'kjoft rrene  a ka mundesi me na lane me jetu me njat'rrene....Ti Kapllan Resul ...Ku ti kesh ...deri n' bubrrece.....Une nuk kam ma nerva as du me kerku argumente...

Ehhh...kur i them Lubonjke une ati...jo jo me thoni mua...mos e ofendo kot se eshte anal-ist i fort.

Shplarja e trurit ne Shqiperi vjen si efekt i ktyre ANAL-istve qe mbushin dhe pushtojne shtypin cdo dite...Dhe kjo jo vetem ne histori po pothuajse ne cdo pjese te shoqerise.

Ja pse ju kundervihem ktyre ANAL-istve une kaq shume...se kur budallai e hapo gojen...budallenjte e degjojne.

Duhet nje REVOLTIM kundra shplarjes se trurit...jo kundra politikes, kundra ekonomise, kundra kti apo ati...thjesht kundra shplarjes se trurit. Cdo gje rregullohet pastaj vet...ne mungese te shplaresve te trurit.

 

Ka ne fakt historian te mirefillte ne ate vend...Kristo Frasheri nga te paket.

Por per mua...personalisht...shpresa ka qen gjithmon tek KOSOVA...se ata jane akoma te paprekur nga mikrobi i shplarjes se trurit. Atje eshte shpetimi i kti kombi...se ke ne ka marre fund tashme.

 

Mbani mend qe une isha i pari...para nje viti...qe thash qe Kosova duhet te marri Shqiperine...dhe jo e kunderta.

O Grup, thuj Insh'Allah po i mushet menia Kosoves te "pushtoje" Shqiperine para se te na fusin ne NATO se masnej do jete mo e veshtire.

Jo seriozisht edhe atje gjerat po perkeqesohen. Perveç teorive te krijimit te kombit kosovar, ka fillu te perhapet me shpejtesi edhe semundja jone kryesore moskokçarja per probleme kombetare.

Kurse persa i perket analisteve, dije qe per sa kohe nuk kemi gazetare eshte normale qe njerzit do u besojne disave qe te pakten dine te ndertojne nje  fjali paçka se eshte pa pike llogjike.

Kryeredaktori i Shqip-it po me tregonte nje histori shume te rende. Shkon nje petagog i vitit te pare te gazetarise (nuk e di ne cilin universitet) dhe prezantohet para studenteve. Me pas i fton te prezantohen dhe ata fillojne me rradhe :

I pari : "Une jam Beni dhe punoj zv-kryeredaktor ne filan gazete!"

I dyti : "Une jam Tani, shef i sektorit te politikes ne filan gazete"

E keshtu me rradhe derisa profesori i nderpreu shkruajti emrin dhe numrin e celularit ne derrase dhe i tha : "Une po iki po ju boni sevap dhe po u liru ndonje vend pune me thoni qe te postuloj!"

Mbase e kishe vene si shaka ate barcaleten...por mua nuk me levizi gje buza siper...vetem posht e me posht me vajti.

Te besoj...se duken vet kush jane gazetaret sot ne Shqiperi...kalamoqe qe jane krye-redaktor etj...sic thu dhe ti. E di e di...e pash vet kush ishin "ajka" e gazetarise ke artikujt qe shkruajn ktu ke Peshku.

 

Puna eshte...se s'ka ZGJIDHJE o Lizander. Te vjeter...hic...te rinj...hic...

Mua nuk me duket dhe aq çudi qe me te "çuditshmit" jane ata qe deri ne nje fare kohe hanin me luge floriri se na sollen komunizmin e me pas u futen ne burg nga komunizmi. Robi peson nje goxha traume kur kupton se po bie viktime e nje sistemi kriminal qe ka ndertu me duret e veta.

Nuk dua ta kthej muhabetin ne nivelin e faqes "shkruajini psikologut" te ndonje gazete me fjalekryqe, po mendoj se keta njerez per te perballu inatin qe kane me veten, e per te mos ja fut vetes, bejne fajtore te tjeret.

Pjesa tjeter eshte rezultat i shprehjes "gjejne shesh e bejne pershesh!" se po te kishim nje minimum ndjenje patriotike ne minimalisht duhet ta kishim margjinalizu plotesisht nje racist te ndyre si Maks Velo.

Tek nje shkrim i paracaditeve ABC(mungon shume ...kthehu Abc...ne te duam...)thoshte me te drejte per Lubonjen.Kush eshte ky?ç'pune ben ti zoteri....si u quaka akademik tjetri....Kush ta jep te drejten ty zoteri te thuash ca gjera....!!Une nuk kam asnje admirim per Hitlerin e as per ata antihebrej kur thone qe na vjen keq qe Hitleri nuk e çoi deri ne fund  misionin e tij....Mua me vjen keq qe demokracia erdhi ca si heret per tipa si Lubonja......Ishin shume mire atje ku ishin.....Une e perçmoj.....

Ca flet o Zana? Tjetri ka bere 17 vjet burg o njeri! I eshte shkaterruar jeta! Dhe une nuk ndaj cfare ai mendon, por kurre ne bote s"do ti uroja dikujt vuajte apo vdekje. Ti nuk ke asnje admirim per Hitlerin, por flet tamam si ai. C'jane keto brrockulla qe kepusni ketu, se paska thene Lubonja kete apo ate gje dhe per kete meriton te rikthehet atje ku ishte ne vendin e vuajtjes?! 

Avocados, faleminderit! Sigurisht te mirekuptoj ne cfare me thua me siper.Sidomos per ate qe thua per "mitet" dhe mitet mund te lexosh me poshte dicka te fresket:

 

http://whisperthereal.blogspot.com/

 

ah, ok, lexova vetem dy paragrafe, me vone te gjithin... so, we share the same opinion on myths. smiley

 

E lexova

Sinqerisht me pelqeu. Disa paragrafe jane brilante. Shkruar me logjike dhe ne distance nga zelli i tepruar.
Vecoj paralelen me Sizifin si gjetje shume te goditur. Qe po t'i referohemi Kamy-se mbetet gjithnje nje hero absurd. smiley
 

ps: desha te komentoja atje, por ishte e ndalume smiley

naten e mire

as, nuk ja kemi ne fajin lubonjes qe eshte pjerdh nga burgu dhe thote brockulla te tilla.ne burg nuk ka pse shkon,megjithese eshte kunder hapjes se dosjeve te atyre qe e futen ne burg( nje pjerdhje tjeter nga mende) por ama ne azil pleqsh duhet te shkoje dhe atje ti nenshtrohet terapise se pjerdhjes se mendeve.

Faleminderit për artikullin Emigrant!

Duke e mirekuptuar kete shqetesimin qe ngrihen ketu per hapesiren qe lene ne interpertime nje pjese e mendimit shqiptar - i shkeputur apo i pashkeputur nga konteksti, apo ndonjehere edhe pa ekuivoke - ne favor te tezave teresisht te papranueshme per shqiptaret, mund te me sqarojne disa diskutante ketu per dicka: perse ngulet dhe shkulet ne diskutim ky problemi vllah ketu? Nese ngrihet mund ta dime se c'programe parashikoni ju zoterinj per nje pjese te vellezerve tane ne Shqiperi? Kaq te etur jane ca ketu per te persekutuar nje pjese tonen qe e identifikon veten si nje grup(sic mund te identifikohet cdo lloj grupi a parti politike ne fund te fundit por qe gjithesesi jane vellezrit tane) per arsyen e vetme se na qenkerkeshin te 'mbiprezantuar' ne pushtetin politk? Mund te m'a sqaroje njeri ketu, sidomos ti Whisper, se si i sherben kjo kombit? Dhe meqe ra llafi, asnje nga emrat qe jane cituar ketu nuk eshte Vllah. Kush grup e ka radhe pas kesaj? Myslymanet suni? Ortodokset? Gollobordasit? Myzeqaret?

Eja ta bejme Shqiperine vetem me katunare nga Kukesi dhe nga Corovoda dhe te biem rehat. Vetem ata kane ngelur pa thene ndonje profke kombetariste apo antikombetariste, jo se nuk kane dashur por se ndoshta nuk ia kane idene ketij debati idiot.

o lali kishe gja me katunaret e kuksit e te corovodes ti. kushdo qe i kruhet bytha e flet mbare e prape per shqiperine e per shqiptaret une si shqipatar e katunar kuksi e lezhe e corovode e erseke kam per detyre me ia tregu vendin. eshte e vertete se nuk ka nje gejnealogji te sakte te shqiptareve. falemneres atyre qe sot na duan me fort, italianeve e turqve, ne sot nuk kena histori. po vetem duke ece rrugeve te italise e kutpon se kush jane shqiptaret. kete duhet tu tregosh atyre. i sheh ne fytyre duke ecur rruges dhe u flet shqip se e di se do te te pegjigjen shqip. edhe rumenet i dallon tashme. e kane nje fizionomi te tyren. dhe kjo tregon se flitet per nje popullsi te caktuar. prej ka vjen ky popull. ate gjeje ti. dmth thone se erdhem para do shekujsh prej rumanie. se keshtu u ka tregu gjyshi, po ai gjyshi ka kane vlleh mer lale. mu me ka tregu gjyshi se kena vujt prej kur ka ardhe shkjau knej. e se i kena pas shoke magjarrt. prej inatit te sllaveve. etj etj

Jo mer lali nuk kisha gjo.... Thjeshte po mendoja se ata ishin te vetmit qe nuk kishin ardh tek peshku te kepusnin ndonje romuze... po ja ku erdhe ti dhe ma d*ive plani krejt.

pse me te vertete u beson miteve se katunaret e korces jane me te mencur eme internet perdorues se te corovodes, apo se maloket e e kukesit? 

Mund te kisha thene edhe katunar myzeqeje, por jam vete na ato ane dhe me dhimbsen... Shkinaks, ishte shaka bro.

i got it, por nganjehre vraim e shakate. mire qe nuk te kane zene noj tjeter patriot i imi se do ishe zene keq me to. s'kam kurrgje kundra te ardhurve ne shqiperi. i du fort. po nuk me pelqen kur te ardhmit i ndjejne bythen ngrohte e nisin te hedhin vickla.

peace, bro

Meqense te kemi nga ato ane zoterote dhe duhet ta kesh degjuar nga ai komshiu yt Leka kur thote : shtepia eshte e zotit dhe e mikut.... bashke me ca zakone te tjera.

Shqiptarine ta duash, por jo keshtu pergjysmet...

Sa per pushtetet politike e vickla te tjera si; zbrit Moisi dhe hyp Topci, jane pa zarare. Nuk digjet jorgani per pleshtin, thone nga Myzeqeja.

une jam prej torovice. prej torovice cazzo.

e ca ka se je prej torovice do te thuash ti. po ka or vlla do te te them une. ka shuem se torovica eshte nje katund i krijuar ne vitet '70. dhe e ka emrin torovice. po pse pash zotin kur e krijuan kete katund ne vitet '70 nuk ia vune nje emer shqiptar. po pse i themi sarande atij katunit skele ne kambe te manastirit te dyzet shenjtoreve. nuk mund ti thonim qyeti i dyzet shenjtoreve apo i binte gjate me mire saranda. jane dy shembuj qe tregojne haptazi toponimine shqipe. qe lubonja me shoke do ta trumbetojne si serbe e greke. e megjitahte si torovica si saranda ishin 100% shqiptare ne territor shipatr e gjithcka shqiptare e dikush i quajti me emer slav e serb. e e kemi prirjen qe mes emrave shqip e te huaj ne preferojme gjithmone te huajin. ve re ne itali qe te gjithe emrat jane te krishteruar, ban be robi se ketu jane te krishtere qe kur kane lindur te paret e romit e romulit. ndonje mer tek tuke ruajne prej pellazgjistesh tip trieste- tri eshte, apo hora e arbreshve, po te tejrat i kane krishterizuar e italianizuar. ato emrat drin e shkumbin e dajt e korab a mos jane me shume se emra te tradites e shkojne pertej konceptimit. shih perdorimin e fjales dri ne veri.

nejse, une jam prej torovice. prej fucking torovice. baba jem ka pas rujt lopt e fermes e cojte qumshtin me karroce te kampi. ku rrijte kola e do te tjere. e mabn mend kole aline do i thojshem lubonjes. dhe me vjen turp ke kemi respektuar ne torovice. po shpresoj se femijet e lubonjes nuk jane si lubonja. bukeshkale. se i kemi dasht ne torovice. fort. le ti pyesi lubonja. kemi rrezikuar shume per te mos u munguar ne respekt se jemi shqiptare e tradita e shqiptarit i ka do gjane te renda.

 

Problemi i emertimeve sllave ne Shqiperi eshte nje diskutim me vete...dhe nje diskutim qe ESHTE trajtuar nga historian te MIRFILLTE (dhe jo si Lubonja etj)...dhe ka zanafilla dhe shkaqe te caktuara...te cilat ne fakt s'kan te bejne fare...po fare...me perkatsine etnike te popullsise vendore.

Por gjithsesi...nuk eshte problem per tu diskutuar ktu.

Neritan Ceka dhe disa historian te tjere kan shkruar rreth ksaj dukurie...dhe e kan shpjeguar qart dhe mire.

Problemi fillon kur INJORANT anal-ist me goje te madhe...marrin persiper ti interpretojne ne baze te injorances se tyre.

ujku i zi, ne vazhdimesi  qellimshem ti dhe disa si ti  e paraqesin shqetesimin  tim te ngritur ne ate vezhgim timin si  shqetesim antivllah! Kjo eshte nje genjeshter dhe sajese e juaja zonja  dhe zoterinj.

ne vazhdimesi qellimshem ti dhe disa si ti  pretendojne  se whisper kerkon demonizimin e perjashtimin e komunitetit vlleh. Nje tjeter genjeshter dhe sajese idioteske e juaja.

whisperi ka thene e thote si me poshte  qarte dhe hapur:

1- Eshte fakt ekzistenca e nje vektori antishqiptar ne 'eliten"  e shoqesise civile "shqiptare". Dhe keto dite ne tema te kesaj natyre jane sjelle jo pak fakte dhe prova qe vertetojne kete vektor. Syte ne balle i keni dhe lexojini.

2-Eshte fakt qe keta persona kane akses maksimal ne median dhe qarqet opinionformuese per publikun shqiptar. Emrat dhe tezat e tyre i sheh kudo lehtesisht neper studio televizive, studime, faqe gazetash ne artikuj analistike, neper blogje dhe forume virtuale publike. Edhe  ne kete blog ku jemi  ke me shumice materiale te tezave te tyre, ke sigurisht edhe me qindra komente dhe postime nga lexuesit perceptimet e te cileve nuk ndryshojne shume nga perceptimi im ndaj kesaj dukurie.

3-Eshte fakt edhe ajo qe une kam vezhguar ne lidhje me pranine dominante ne kete grup cmitizuesish te nje shumice vllehe, pra EKSPONENTE TE KOMUNITETIT  KULTUROR VLLEH NE SHQIPERI, si psh Plasaret, Lubonjat,Velot, Mishat etc. Ata nuk jane as gollobordas, as maqedonas, as leber, as came, as kineze, as greke, as tailandeze. Jane shtetas  shqiptare  te komunitetit kulturor vlleh. jane shqiptare me background vlleh. jane personalitete publike shqiptare me origjine vllehe. Pra sido qe ta kthesh e ta rrotullosh  nuk kam asnje aresye te  praqes si inekzistent komponentin  vlleh te ndergjegjes se tyre kulturore dhe etnike.

Dhe e shtriva kete perceptim ne back in time ne syrin e peronave te kalibrit  shume te larte atdhetar si Sami Frasheri, Konica apo Kadareja. Edhe perceptimi i tyre eshte  i njejte edhe pse i dhene ne epoka te ndryshme (!).

E pastaj iu drejtova statistikave. Lehtesisht ne qeverite e epokes se diktatures  kudo bie ne sy mbizoterimi i elemtit vlleh ne strukturat e larta te diktatures. Kadare e shpjegon shkelqyeshem kete dukuri.

Mora edhe statistika nga keto 18 vitet e fundit  dhe solla nje liste funksionaresh kyc  te nje periudhe te afert. ku bie ne sy qe postet kyce i kishin ne dore njerez nga background fetar ortodoks( ne nje vend ku ortodoksia eshte ne shifra shume me te ulta se perkatesia myslimane mes popullates nese do benim nje kendveshtrim fetar te cilin une kure nuk e kam bere pasi nuk e honeps aspak ndarjen fetare) e mes tyre me te rendesishmit ne poste ishin te origjines vllahe. (dhe jo te gjithe vllahe sic u deformua nga shume prej komentuesve).

 

As nuk shpika e as nuk tjetersova  asgje. Jam kurioz nese dikush do me gjente nje TE PAVERTETE ne faktet dhe tere vezhgimin tim.

 

  Dhe sigurisht ka edhe shqiptare etnike  antishqiptare. Pyll pa derra dhe shtepi pa nevojtore nuk ka. Sigurisht ka dhe do te kete edhe kosovare qe do punojne kunder Kosoves  dhe ceshtjes kosovare, sic ka dhe do kete edhe tiranse apo dibrane apo came qe do veprojne kunder ceshtjeve atdhetare.

Por veshgimi im u ndal mbi nje FAKT  QE AKOMA NUK E KENI RREZUAR DOT ASNJERI NGA  JU: "cuditerisht" aksesin me te madh si shoqeri civile "shqiptare" e kane pikerisht persona te cilet nder te tjera i bashkon edhe perkatesia vllehe, te cilen perderisa ata vete nuk e kane mohuar ndonjehere  tingellon qesharake kopertura shqiptare qe kerkoni t'i vishni ndergjegjes se tyre etnike vllehe(!).

4-Eshte fakt qe une nuk demonizova aspak komunitetin vlleh ne teresi ne Shqiperi. Por eshte qesharake histeria e disave per paprekshmerine e asaj pjese vllehesh  qe sic argumentohet ne tere keto tema veprojne dukshem nen nje vektor antishqiptar kudo qe u jepet rasti.

5-Eshte fakt qe si te vetmen rrugedalje nga kjo situate mjegullnajash antishqiptare  une paraqita institucionin e nje Akademie Shqiptare dhe Politika Akademike Arsimore  Atdhetare dhe aspak burgjet, progromet  apo lincimet antivllehe sic e artikuloni disa prej jush qellimshem.

6- Eshte fakt qe personat PUBLIKE qe une kam permendur  nuk jane aspak pjese mllefesh apo intaesh personale te miat, sic ligesisht perpiqet ndonjeri t'i interpretoje. Perkundrazi nje pjese te mire te shkrimeve apo studimeve e artikujtve te tyre per tema te caktuara une i kam lexuar me admirim per kulturen dhe erudicionin qe paraqesin. Po ashtu edhe shume perkthime artistike te tyre. Po ashtu edhe artin e tyre. Ashtu sic kam te drejte te percmoj dhe denoncoj rastet kur inteligjenca dhe kultura e tyre e gjere profesionale shkon hapur kunder interesave kombetare te vendit tim dhe tuajit. ( Une nuk i kam paragjykuar kure asnjerin nga ata per gjera qe nuk lidhen me ceshtjen kombetare. Qendresa  ndaj persekutimit, denimeve e ridenimeve te Lubonjes ne burgjet e diktatures  e ben ate person sigurisht shume te nderuar dhe respektuar ne syte e mi. Ashtu sic nuk gezon simpatine time qendrimi i tij ne ngjarjet e vitit 97. Por keto jane perceptime personale mbi nje individ. Perceptime subjektive gjithsesi. Po ashtu kam shijuar ne vazhdimesi perkthime te ndryshme artistike nga Misha apo Klosi. Ashtu sic percmoj zellin e tyre per t'i sjelle publikut shqiptar nen perkthime apo edhe direkt teza dhe mendesi  te cilat synojne deformim apo dobesim te genit shqiptar. Respektoj vuajtjet e Velos burgjeve komuniste, e po ashtu nje pjese te artit te tij, por percmoj  urrejtjen  dhe percmimin qe ai ka shfaqur per Kosovaret apo per sensibilitete  te tjera kombetare. respektoj  shume intelektin dhe erudicionin e Plasarit e te ndonje tjetri, por me duket absurde tentativa e tyre per te paraqitur Nene Terezen si vllehe (se sic duket definicioni shqiptare sipas tyre nuk e perfshin edhe komponentin vlleh-pra nje diabolizem fshihet pas ketij pretendimi) apo Skenderbeun si nje mit, nderkohe qe vete kjo shqiptare e madhe e ka deklaruar qe prejardhja e saj ishte nga nje familje shqiptare(!). Pa permendur pastaj rradhitjen e tyre perkrah  nobelizimit akademik grek te nje figure teper te diskutueshme mes shqiptareve si antishqiptar si Janullatos.

As nuk humb e as nuk fiton gje ceshtja kombetare nga jeta personale ( e pare kjo ne aspektin e mirefillte privat) e individeve. Por humb dhe fiton shume nga vepra e tyre publike.

 

 

 

 

Whisper,

Se pari, si marrveshje fjale per debatin tone, rigorozitetin qe kerkoni me te drejte nga te tjeret, beni mire te filloni ta zbatoni edhe nga vetja.

Ju thoni:

3-Eshte fakt edhe ajo qe une kam vezhguar ne lidhje me pranine dominante ne kete grup cmitizuesish te nje shumice vllehe, pra EKSPONENTE TE KOMUNITETIT  KULTUROR VLLEH NE SHQIPERI, si psh Plasaret, Lubonjat,Velot, Mishat etc. Ata nuk jane as gollobordas, as maqedonas, as leber, as came, as kineze, as greke, as tailandeze. Jane shtetas  shqiptare  te komunitetit kulturor vlleh. jane shqiptare me background vlleh. jane personalitete publike shqiptare me origjine vllehe. Pra sido qe ta kthesh e ta rrotullosh  nuk kam asnje aresye te  praqes si inekzistent komponentin  vlleh te ndergjegjes se tyre kulturore dhe etnike.

Problemi me kete paragraf, do thosha une, eshte se ben nje lidhje shkasore midis veprimtarise (te supozuar) antikombetare dhe komponentin  vlleh te ndergjegjes se tyre kulturore dhe etnike. Argumenti yt ne pergjithesi vijon i tille, se meqense ata jane te ardhur, ky eshte edhe burimi i antikombetarizmit te tyre, .... sepse une nuk jam ne gjendje te dalloj asnje argument tjeter qe lidh komponentin vlleh me idete e ashtequajtura antikombetare?!

Po ashtu edhe e kunderta, P.sh. fakti qe Aurel Plasari eshte perpjekur per ta nxjerre Nen Terezen me origjine vllehe nuk e ben ate automatikisht antishqiptar, sepse te pakten ne ndergjegjen time si shqiptar, te thuash qe eshte vllehe shqiptare nuk ka ndonje ndryshim nga te thenit eshte shkodrane katolike shqiptare. Kurse ju si apasionuar pas te vertetes shkencore, qe une do ta admiroja nese do e kishit, benit mire qe te ndermernit nje studim per ta pasqyruar kete te vertet para se te etiketonit Plasarin si antishqiptar. Pra thjeshte mendoj se kjo menyre nuk eshte menyra me e mire per t'iu perqasur te vertetes dhe con ne gabime te tilla, sikurse mendoj se ka cuar. Une mendoj pikerisht te kunderten, qe: nuk ka asgje antishqiptare tek Aurel Plasari, perkundrazi.

Problemi qe kam me perqasje dhe lidhje te tilla te shkurtra qe i diferencon qendrimet ndaj shqiptarizmes, qe duhet thene se eshte nje koncept gjitheperfshires, nepermjet koncepteve te tilla si "komunitet kulturore", "komunitete etnike", "komunitete fetare" apo edhe ndonje "krahinizmi" duke i perjashtuar keto nga thelbi i "shqiptarizmes" si te ishin kontradiktore, e kthen vete kete koncept ne nje koncept ndares. Une nuk jam i sigurt nese kjo eshte ajo qe ju synoni, por ky eshte rezultati sipas meje. Jane stereotipet pjeserisht te verteta? Ndoshta! I sherbejne ato koncepteve qe kane nevoje per bashkim dhe gjitheperfshirje? Them se jo.

Nderkohe problemi tjeter qe kam me kete lloj diskutimi eshte lehtesia me te cilen individe te vecante ose mendime te vecanta quhen "antikombetare". Eshte shume e vertet se shume nga keto mendime jane perdorur nga qarqe te ndryshme antishqiptare, sikurse mendimet e shume te tjereve thjesht supozohet se mund te perdoren, dhe kjo nuk eshte gje e mire. Por nuk eshte po ashtu gje e mire qe dikujt qe ka nje mendim ndryshe, qofte ky edhe i gabuar, te klasifikohet si antikombetar. E para te mos duash te diskutosh per te tilla gjera eshte njesoj si te shperhesh fobi dhe frike, kurse diskutimi mbi to  tregon siguri ne argument dhe ne identitet. Sa me intolerant te behet ky diskutim aq me keq eshte per vet argumentin dhe per vet shoqerine.

Po ashtu mardhenia qe ne si shoqeri krijojme ndaj mendimit ndryshe ka per te percaktuar edhe numrin e "tradhetareve" dhe te "patrioteve" qe do kemi ne te ardhmen... 

Sa per ato teorite se ata qe dalin neper televizione jane te mbeshtetur nga ndonje dore konspirative qe i mban bashke me duket shume e ekzagjeruar dhe kam frike se i dedikohet me shume varferise se mendimit Shqiptar, sepse edhe ju qe kishit dicka per te thene e thate, u degjuat, dhe u diskutuat.

Per kete ceshtjen e Kaplanit, dhe disa dukuri te tjera kam shkruar ne nje teme tjeter, qe emigrant besoj se e mban mend:

E verteta mbi mitin

Pjese nga postimet ne ate teme (pak a shume te permendura nga emigrant)

Mesa duket, "miti i Skenderbeut" eshte vetem maja e ajzbergut.  (Mbetet per t'u pare nqs "Titaniku" do jete teza e tyre apo shpirti i ketij kombi.)

Pak a shume albanologjia e tij/tyre mbeshtetet ne keto pika:

  • shqiptaret nuk jane autoktone ne trevat e sotme shqiptare.  Ata erdhen via Transilvania ne shek 9-10 AD.
  • shqiptaret nuk jane pasardhes te Ilireve, aq me pak pellazgeve.  Ne territoret e sotme shqiptare, te paret qe hodhen rrenje jane sllavet.
  • Formula e pagezimit eshte shkruar nga malazezi Pavle Angjelic, qe shqiptaret pastaj e "shqiptarizuan" ne Pal Engjelli.  Meshari eshte shkruar nga kroati Ivan Buzuk, qe me pas u shqiptarizua ne Gjon Buzuku.  Qe te mos lihen "maqedonasit" jashte kesaj teze, Petar Buda eshte ne fakt maqedonas por qe me pas e vodhem ne shqiptaret dhe e beme Pjeter Budi.
  • Dhe pastaj vazhdohet me Gjergj Kastrioti eshte serb, Naim Frasheri eshte vlleh, Petar Bogdani eshte serb, Fan Noli eshte grek, dhe Ismai Qemali eshte turk.  
  • Ismail Kadare eshte djalli/satani vete, agjent i Ramiz Alise dhe Nexhmie Hoxhes, i derguar ne perendim posacerisht per te promovuar tezen shqiptare, por dhe te diskretitoje dr. Kaplan Resulin i cili nga ana tjeter gjate kohes se burgosjes ne Burrel njihej ne diaspore dhe gjetke si Mandela i Shqiperise.

Resuli dhe Lubonja kane te perbashket burgimin gjate komunizmit, ndersa apostujt e tyre, Klosi me shoke, nuk u dihet ne fakt se cfare halli kane.  Se mos harroj qe Resulin, sipas tij, e kane "rrjepur te gjalle" ne burg ne Burrel nja 10 here.  Ne krye te listes se zeze bashke me Kadarene eshte dhe Adem Demaci, djalli vete dhe ky.

Ndaj i bera pyetje Vehbiut tek tema tjeter se c'lidhje kishte me Resulin.  (Pergjigja/replika ishte private keshtu qe s'po e ve ketu.)

Problemi, jo vetem me llogjet e Resulit, por dhe citime te tjera (psh ai i Vehbiut qe u sqarua qe eshte marre jashte kontekstit) eshte se qarkullojne jo vetem ne ate forumin ballkanas, por dhe ne StormFront, forumi racist nderkombetar, e ne forume te tjera me pak te njohura. 

Pavaresisht fantazive te virtualistanit, ata/ato qe i shkruajne dhe i diskutojne jane njerez reale.  Keto botekuptime i qarkullojne dhe ne jeten e perditshme. 

Atehere c'mund te bejme ne? 

PS: Per toponimet sllave gjithashtu jam shprehur.  Presidenti yne e permendi para nje viti qe duhen ndryshuar toponimet sllave ne jug (se dhe fyromianet e dashur qe u njohem ceshtjen e emrit pa nje, pa dy, duan nje cope te madhe te jug-lindjes po tjeter teme.)  Kjo ide e presidentit beri zhurme nja dy dite dhe u harrua. 

Mbase s'e bera te qarte me lart, por iu drejtova Vehbiut sepse Resuli ishte shprehur ne menyre te tille per kete pune:

I am proud that I lead this group and that they took up from me the necessary scholarly courage. Because, believe me, that is not easy at all, as the extreme albanian nationalists, chauvinists and racists led by Ismail Kadare, through the most severe forms of chicanery and satanising are attempting to silence us at any cost. Dr Adrian Klosi when he stated that the hypothesis for the illyrian origin of the Albanians is unfounded, added: "But it is better not to talk about that because they will declare us anti Albanians”. And they did.

Me grup, ai permend, Lubonjen, Klosin, Vehbiun etj.

Whisper, këta intelektualë “vllehë” që përmend ti – Plasari, Misha, Lubonja, Velo (po me siguri ka edhe të tjer&eumlsmiley – e kanë shprehur ndonjëherë haptazi në publik përkatësinë e tyre vllahe, ose janë angazhuar në veprimtari autonomiste të shoqatave kulturore vllahe? Mua më duket se ky është kyçi i krejt çështjes, jo prejardhja e tyre etnike. Se përndryshe, jemi duke ngatërruar shumë gjëra. Më një anë kemi njerëz me prejardhje vllahe, të cilët dalin në krye të institucioneve ose janë persona publikë, qoftë edhe me prirje kozmopolite. Më anë tjetër kemi pakicën vllahe në Shqipëri, që njihet si pakicë kulturore meqë nuk mund të identifikohet më nga gjuha, sa kohë që shumë vllehë nuk dinë të flasin vllahisht, por megjithatë e njohin veten si vllehë. Më në fund, kemi veprimtaritë e shoqatave të vllehëve, të cilat mund edhe të jenë manipuluar prej sot prej rumunëve, nesër prej ndonjë protektori tjetër (po spekuloj). Tani, mua më duket kapërcim i madh që atyre katër të mësipërmve t’ua shpjegosh qëndrimet që kanë mbajtur, sado të diskutueshme, me prejardhjen e tyre etnike; përderisa ata nuk njihen si flamurtarë të kauzës vllahe në Shqipëri. Më duket se kozmopolitizmin e tyre, edhe sikur ky të vërtetohej katërcipërisht, nuk e shpjegojmë dot vetëm me përkatësinë e tyre etnike. Mos harro që ndryshe prej pakicave greke e maqedonase në territorin e Shqipërisë, vllehët nuk kanë ndonjë shtet “mëmë” që t’i referohen; dhe i vetmi shtet i tyre është shteti shqiptar. Rumania ka hyrë në ekuacion vonë, dhe mbetet faktor artificial; aq më tepër që është gjeografikisht larg prej Shqipërie. Mua lidhjet e vllehëve shqiptarë me Rumaninë sikur më kujtojnë lidhjet e rastafarianëve të Xhamajkës me perandorin Haile Selasie të Etiopisë: produkt deluzional i kulluar.

Kjo ne fakt eshte verejtja ime per whisper.  Sepse nuk mendoj se eshte perkatesia "minoritare" (nqs mund ta quash te tille) qe formon bindjet apo idete e dikujt.  Lubonja eshte gati te lincoje historine shqiptare meqe sipas tij e vendosi regjimi komunist.  Kaplan Resuli po ashtu i pervuajtur i regjimit vjell vrer. 

Por whisper dhe te tjere nuk merren me shtetin shqiptar (qe nga 92 e tutje) qe e ka lene Shqiperine te behet han me shtate porta.  Ambasada rumune ka dhene dhe jep viza dhe bursa (for free) per te shkolluar "arumunet" ne Rumani.  Keta te fundit mjafton te sjellin thjesht nje certifikate lindje si prove.  Dhe nqs nuk e flisnin gjuhen, e bilbilosin tani.  Ne juglindje diku, qeveria "Maqedonase" dergon ndihma dhe libra per te shkolluar "minoritetin maqedonas" ne Shqiperi.  (Nderkohe qe dhe ajo pretendon te kete 200 mije maqedonas ne Shqiperi.) 

 

 

Këtu mund të shihni një hartë të përgatitur nga dr. Thede Kahl (Institut für Geographie, Universität Münster), e cila tregon zonat me popullsi vllahe në Shqipëri. Autori ka punuar në terren, në Shqipëri, gjatë viteve 1995-1996.
 

Xha_Xhai,

une kam shume respekt per penen tende. Shume.

Te lexoj me shume vemendje dhe e meriton peshen e fjales. Pavaresisht qe i je drejtuar dikujt tjeter une po them dy fjale .

Whisper ben nje gabim qe pergjitheson apo fut ne nje thes gjithshka por ama ka dicka te vertete ne ate qe trajton . Kam parasysh shkrimine pare.

Ti sakteson me te drejte qe disa organizata manipulohen nga Rumania, por ama duhet te pranojme qe sa kohe qe vllehet duan te jene vlleh, i bie qe nuk jane shqiptare. Keto levizje i kane vazhdimisht , kur iu eshte dashur te thone qe nuk jane vlle ( kuptohet qe e kam fjale per individe ) dhe po keshtu po iu duhet te mos jene shqiptare. Eee ne fakt kjo perben nje problem me vehte.

Nga kjo per momentin duket se nuk po perfitojne ndonje gje, por ajo qe them me siguri te larte eshte se disa prej tyre ( disa qindra qe te mos them me shume ) po bejne duvane e grekut kur angazhimet e tyre i kane pikerisht duke u mbrojt qe jemi greke.

Ngelet psh pa pergjigje fakti qe duke mos u deklaruar shqiptare , kjo shfrytezohet nga te tjere duke i quajturv llehe greke. Them qe kjo eshte problem dhe shume pastaj.

Lidhur me emrat qe permend nuk besoj se duhet bere nje lidhje e domosdoshme ( sa kam une info te pakten ) vlle dhe antishqiptar, por sikur te belbezonin dicka per kete pune mire do ishte.

Dikush ketu disa dite me pare tha qe ne ( Shqiperia ) nuk jemi Amerike dhe e kishte fjalen qe nuk eshte ai modeli. Gjermanet qeverisen nga gjermanet, italianet nga italianet, suedezet nga suedezet dhe nuk do ishte aspak keq qe shqiptaret te qeveriseshin nga shqiptaret, ose te pakten nga ata qe deklarohen shqiptare.

Të falënderoj, i dashur Koth.
Meqë ra fjala për identitetin vllah si të ndryshëm nga ai shqiptar, ka një artikull të Stephanie Schwandner-Sievers i cili mund të lexohet këtu; përmban informacion të përditësuar dhe ia vlen të lexohet, meqë sqaron disa gjëra edhe për statusin e elitave me prejardhje vllahe.
Whisper tha diçka shumë ngacmuese pak më parë, kur përmendi përbuzjen, deri në urrejtje të verbër të disa ortodoksëve (duke përfshirë aty edhe vlleh&eumlsmiley për shqiptarët e fesë islame. Kjo mua më duket po aq e vërtetë sa edhe urrejtja e disa islamikëve për ortodoksinë, shqiptare dhe vllahe. I vetmi dallim këtu është se të hedhësh baltë mbi myslimanët shqiptarë sot konsiderohet prej cave si rrugë për t'iu afruar Europës.
Sikurse ka edhe katolikë që rreken të argumentojnë se vetëm katolikët janë shqiptarë safi.
Të gjitha këto pisllëqe, pavarësisht se nga vijnë, nuk kanë të bëjnë me shqiptarinë, e cila ose është inkluzive, ose çon në shpërbërjen e vetvetes.

Xha_xhai,

duket qarte qe ti je i mendimit  qe ajo qe quhet harmoni nuk eshte me ne ekuilibrat e dikurshem.

Kemi frike ta themi por e devijojme shpesh, sikurse duket qe as  nuk e kemi frike prishjen e ketij ekuilibri .

Ndaj kam qene dhe jam i mendimit qe persona te caktuar te mbeshtetur fort nga dyer jashte Shqiperie nuk jane rastesisht ne pozicione kyce , pozicione qe lidhen me vendimmarrjen sidomos ne dhe per gjera delikate.

Kur nuk na u duk per gje qe per historine te vendoste nje berber, kur drejtesine e jepte nje hajdut, kur kembet u ngriten dhe u binin kokes dhe sa te duash kur-e ( perfshire dhe politiken ne pjesen dermuese te saj ) atehere dhe ky moment do te vinte sic dhe ka ardh dhe ti e konstaton me plot te drejte.

Artikull interesant, ai qe sjell me siper, dhe qe nderthur shume qarte faktore te tjere, qe sic i quajta me poshte "me jetike."

Para ca kohesh po lexoja diku dicka per vllehet ne Greqi.  Kahl ka bere studime dhe per ta.   Ajo website ishte dedikuar nje libri nga nje autor grek per vllehet ne Greqi.  Studim i rralle sepse nuk para ka te tille, sidomos nga vete greket (autori ne fakt eshte gjys-vlleh.)  Dhe nder kategori te tjera te vlleheve ne Greqi, fut dhe "arvani-vllahos."  Dicka qe me ngeli ne mendje, eshte se kur gjyshi i tij i tha te fliste ne "arumunisht" kur ai tha ne greqisht "cfare ben", gjyshi e korrigjoi me arvanitce te kulluar. 

PS: Per dukurine tjeter qe ke folur, kisha ndermend te shprehesha me lart, por harrova.  Sepse ashtu sic dihet c'kane Lubonja e Resuli te perbashket (te mos qenit te dy vlleh) ashtu dihet sec kane te perbashket H. Ferraj dhe Myftaraj (ekstremin fetar.)

Info shumë interesante.

Përmbledh të gjithë spektrin ku veprojnë vllehët.

Po ndërsa në Greqi, Megali-idenë e ka shkruar një vllah dhe gjithmonë janë konsideruar si pjesë e pandashme dhe e pamohueshme ndonjëherë e shtetit grek, këtu po bëhet ndarje tepër primitive duke u nisur nga ndjenjat etnike që mund të kenë. Edhe këto ndjenja etnike që mund të kenë, apo për më tepër aludime, po trajtohen si fakte të pakundërshtueshme.

mendoj qe kjo tema me vllehet jo vetem nuk ja arriti qellimit por mendoj se po behet bajate,prandaj do tju lutesha qe edhe per rrespekt te komentuesve vllehe ketu ne kete forum qe jane shqiptare po aq sa dhe ne te tjeret ky debat te mbyllet.nuk ka asnje vlere me qe te aludohet mbi prejardhjen e njerit apo tjetrit,kush ka lind ne shqiperi eshte shqiptar.

Lubonja permua eshte i vetmi i cili ndonese ka bere burg politik nuk me ngjall kurr fare compasioni e respekti.Sepse vuajtja nuk e beri person me te mire ,por me intrigant,mungesa e lirise nuk e beri adhurues te saj por pre' mllefesh,nuk arriti kurre te mos jete komunist(ah kjo ADN e shkrete)e keshtu dashuria e tij per Shqiperine eshte perverse.Per mua eshte pa shprese....Me indinjon hapesira qe i japin..

xhaxhai, me pelqeu komenti yt i mesiperm.

Kurse per pyetjen qe me ben do te thoja se do ishte e pamencur dhe aspak e keshillueshme nga ana e tyre te kryesonin nje kryqezate per denatyrimin e shqiptareve drejt krijimit te Shqiptarit Kozmopolit pa Atdhe nen nje flamur vlleh(!). Ti e kupton shume mire besoj qe ne ate rast ata vertete do ishin lincuar nga ndergjegja shqiptare pa mbushur as 24 ore ne misionin e tyre.

Por ti (meqe mesa di une e njeh fort mire edhe kulturen dhe dijen  mjekesore)  duhet te dish qe ne  raste alergjish (sic eshte  edhe alergjia e tyre ndaj kombetarizmit  dhe cdo gjeje kombetare) per diagnostikim perdoret diagnoza diferenciale. E thene ndryshe: perballja ne analize  e ketyre tipave me ceshtjen kombetare  dhe reagimi i tyre ne kete pike. Reagimet e tyre lehtesisht kane cuar  ne nje pike te perbashket antikombetare.

U japim te hane Skenderbeun dhe nuk e gelltisin dot, u japim Nene Terezen dhe e vjellin, u japim Etnogjenezen shqiptare dhe nuk e kaperdijne dot, u japim Gjuhen Shqipe dhe u merren mendet...Dhe fatkeqesisht  nuk jane kavie laboratorike, por eksponente shume te njohur shoqerise civile "shqiptare".

 

 

 

monda,

me shtetin shqiptar , berishat, nanot, ramat  dhe kalimtare te tjere merren cdo dite me qindra gazetare dhe gazeta. Nuk besoj se eshte mekat qe une u mora me dicka me te cilen jane marre apo preferojne te merren pak njerez.

Une iu drejtova atyre qe ndjehen shqiptare dhe me ata ndava perceptimet dhe shqesimet e mia. Iu drejtova atyre shqiptareve qe per nje cast zhvishen nga politika  dhe mund te mendojne edhe gjera  te lidhura ne nje plan afatgjate me perkatesine  shqiptare  dhe shqiptarizmin fiziologjik e te natyrshem.

Dakort whisper, por nuk eshte puna sa merren gazetat (qe merren persembrapthi.)  Verejtja ime eshte se ndersa merren parasysh disa faktore (perkatesine e minoritetit) perse nuk merren parasysh faktor te tjere ndoshta me jetike?!  Cfare kane te perbashket Resuli me Lubonjen psh?

Ku ishte shteti shqiptar kur jepeshin karta homogjenie e Bardhi behej Andrea qe ne Shqiperi, pa vajtur ne Greqi?  Atehere tregonim barcaleta e thoshim "me mburrje" qe ne Shqiperi gjeje dhe certifikaten e Lindjes se Bill Clintonit. 

Ne Kanada e US, nuk jepen me dokumenta me azil politik, por vetem me "hakmarrje" dhe "prirje seksuale."  E keshtu kane filluar t'i marrin.  Te behen statistika nga INS ne US dhe Kanada, kush e di cfare dreq konkluzionesh dalin per shqiptaret. 

Keto jane shembuj banal apo vullgar, dhe disi larg nga thelbi i temes.  Por e kam llafin, qe per njeriun e thjesht, plaget, vuajtjet e nje periudhe te gjate tranzicioni kane pasur ndoshta me shume efekt se te qenit, apo perceptimit te perkatesise "minoritare."  Qe te mos merren parasysh fare, me duket e gabueshme.

 

faleminderit per harten xha-xha por me qe u njihke me whisper pse nuk flisni ne telefon per kete ceshtje ose takohuni diku nga mesi i oqeanit paqesor dhe jepini fund ketij diskutimi.

Whisper problemi me temen tende...qe kam une...eshte se nga e di ti qe kta njerez jane me origjine Vllahe? Pra ne cfar bazohesh qe i quan "vlleh"? Une pershembull as qe e kam idene nese jam VET me origjine vllahe apo jo...e jo mo te dij te tjeret.

 

Per mua...thjesht problemi eshte...qe PSE duhen degjuar kta njerez? Pra...KU e ka gjet njohurine...si Lubonjka, si Misha, si Vehbiu, si Velo...si kush tjeter...qe te flasin per FAKTE HISTORIKE? Une nuk di gje...qe ndonjeri prej ktyre...te jet HISTORIAN...te ket mbaruar ne ndonje dege qe ka LIDHJE me historine...te ket kryer ndonje STUDIM rreth nje etape historike...te ket KREDENCIALE per fushen e historise...apo edhe per ndonje epoke te caktuar.

Por edhe sikur ndonjeri te kishte...ka 100 te tjere qe po ashtu dine dhe kan bere me shume se ai...dhe mendojne ndryshe. Historia nuk eshte shkence ekzakte...

Pra kjo eshte si me dal UNE...e te shkruaj rreth dickaje qe s'kam asnje njohuri. Dhe une personalisht e kam historine si dicka qe me intereson...dhe mund te dije edhe 10 here me teper se nje tip si Lubonja. Po pse duhet une...thjesht nje njeri i interesuar rreth historise...dhe aq me teper nje historian i mirfillte...qe ka kryer nje studim, qe eshte specializuar ne nje etape konkrete, qe ka bere zbulime etj etj etj...si le te themi Neritan Ceka...PSE duhet ti degjojme kta njerez?

Ky eshte thjesht degjenerim i trurit...dhe sic thash dicka qe sulmon trurin e Shqiptarve jo thjesht ne histori...po gati ne CDO fushe...dhe zakonisht jane po te njejtet AKTORE qe e sulmojne trurin.

 

Une nuk di...per ndonje vend ne bote...ku nje...INXHINJER NDERTIMI...apo nje ISH I BURGOSUR...apo nje PEDAGOG ARTI...te shkruajn rreth nje historie 500 vjecare apo edhe 1000 vjecare...dhe qe mendimet e tyre te PUBLIKOHEN SI FJALA E JEZU HAXHI SABRI KRISHTIT! Dhe ku njerzit te degjojne mendimet e tyre ne kto fusha pa lidhje me ta...dhe ku te MOS EKZISTOJ asnje arene per historian te mirfillte per te folur.

Ky eshte thjesht KRIM...krim ndaj trurit te Shqipetarve...KY eshte krimi qe jo vetem e ka krijuar kte gjendje tranzicioni...po qe eshte njekohesisht edhe produkti i ksaj gjendje edhe ajo qe e mban ne vazhdimsi. Ky eshte krimi qe shplan trute e Sqhiptarve...ne gati cdo fushe...jo thjesht historine (dhe aktoret jo-cuditerisht jane te njejtit)

 

Ja pse revoltohem nga kta tipa...dhe po ashtu nga FILIZAT e reja qe kan mbire ne "shoqerine civile" qe po ngrene kokat e tyre kto kohet e fundit...qe te vazhdojne po te njejten shplarje truri (e dini vet me ke e kam fjalen)

-----------------------------

Dhe se dyti...mos harxhoni shume kohe me c'thueht dhe c'behet ne forume interneti...aq me pak me PLEHRA forume ku mblidhen me injorantet e botes...balkan forum apo stormfront apo vende te ngjashme. 90% e ktyre forumeve...jane me kalamaj 13-18 vjecar...

Ja vlen te diskutohen anal-istat tane...se ata kan rendesi...jo se cfar thot nje Serb ne nje websit te tij personal (dhe nese nuk me besoni...qe kta njerez s'kan pike rendesioe jo vetem per ne...por as per boten...vec shikoni fotografine e ati Serbi qe paska krijuar gjith kto teori...haha!! Duket nga fytyra qe thjesht na harxhon oksigjen kot...dhe kuptohet na ndot me CO2 smiley ) Pra mos e ulni nivelin tuaj ne nivelin e plehrave.

pershendetie te gjitheve.

Eshte me te vertet marramendese  qe ne shqiptaret jemi kaqe te zot sa nuk na gjendet shoku askunde???

Flasim ketu per mite, per historira, per legjenda, per gojedhena, per perralla, per barsoleta, per Fotis Lubonjias apo per Fotizic Libovic, apo ku di une si munde te ta shpreh ndryshe.

Dreqi ta haje. Sa i shthurur dhe i kot munde te jete njeriu, kur gjoja nen peshen per te  verteten duhet te c'mitizoje  veteveten e tije, psh, munde te fajesosh babane tend per  krimin  e rende qe ai ka bere, dhe muna ta denoncoshe per tu ndier i lire? por kurre s'munde te mohoshe qe ai s'eshte babai yt, se dhe po ta shprehesh me fjiale ne zemren tende rrjedhe gjaku i tije.

Gjaku s'behet uje.

Per kete Resulin e kisha degjuar Monden qe e kish permendur po s'i kisha lexuar gjithe ato pacavure. Ja qifsha rrobt ku ti kete, me renje dhe me dege jo-ilire qe i ka, kurva e mutit! Keta tipa duhen bere ndonje gje qe teknikisht s'duhet bere...

Te ishte nenshtetas serb apo grek Resuli dhe do e shikonte ca do i benin po te shpifte  ne ate menyre aq te poshter dhe publike per historine e tyre.

M'falni peshq per sharjet, po me hipi nervat.

Let's have a look at some important place names in Albanian territories, like Dajti, Shkodra, Durresi, Vlora, Burreli, Drini, Shkumbini, Tirana, etc. Are they Albanian? We can't say that, for there are no Albanian words that would explain them (as we explain, for example, Kruja with "krue" - fountain).
 

Kapllan o Kapllan...

Shkodra: emri Ilir "Skodra"...vjen nga fjala "kodra"

Durresi: Emri Ilir "Dyrrah"...vjen nga fjala "dy rrah"...pra dy maja...qe dallohen ne panoramen e dy kodrave mbi qytetin e Durresit.

Vlora: Emer i vone Arberor...vjen nga "Vlona"...pra "qe vlon" (deti nga dallget)

Burrel (mbase nga Burre), Drini (nuk e di)

Shkumbini: ??? Vertet??? Shkumbini vjen nga "Skampini"...fjala Ilire qe ka te njejtin kuptim..."shkume bie"

Tirana: Emertim i vjeter Ilir qe ne kohen e Skenderbeut sipas Marin Barletit ishte "Tyrrhen"

Etj etj...ky eshte argument koti.

Ky shkrim i Emigrantit, meriton nje superfaleminderit, e nuk komentohet.

I ka te gjitha anet e qytetaris ku mund te shikojme vetveten.

Edhe mua me vjen mire qe Emigranti e la per nje çast letersine dhe statistikat per diskutimet me teme kombetare.

Ajo per te cilen me vjen keq eshte se Vehbiu nderhyn ne menyre me konstruktive ketu tek Peshku sesa ne gazetat shqiptare. Dhe kjo eshte problem qe nuk ia gjej dot shpjegimin.

Po kerkoj ka ca dit per botime te vjetra per Shqiperine (dhe do i ve ne nje liste pak me vone) dhe sot hasa nje prej volumeve enciklopedike te franko-danezit Conrad Malte-Brun. Ky gjate fundit te shek XVII dhe fillimit te shek XIX ka pergatitur gjashte vellime enciklopedike per vende, kultura dhe popuj te ndryshem, te quajtura Universal geography (titull i shkurtuar, i perkthyer ne anglisht). Tek vellimi i katert qe hasa sot ne internet, ky flet flet per shqiptaret, prejardhjen, gjuhen, etj, sidomos per gjuhen, e shtjellon me shume aty sesa aspektet e tjera, dhe permend shume fjale shqip dhe i ben analiza me gjuhet e tjera.

Mund ta lexoni online ketu. Per shqiptaret dhe Shqiperine fillon flet me shume nga fundi faqes 100, per gjuhen shqipe flet me shume nga fundi faqes 107 deri tek faqja 15, po mund te kerkoni dhe me keywords tek kutia djathtas librit.

Ja ca pasazhe (pardon paraprakisht qe jane ne anglisht), meqe po diskutonit dhe per keto me lart.

The Albanians are probably a tribe of Illyrians, that migrated from the inland and the mountainous countries, and became known when the weakness of the Roman empire complelled the mountaineers and shepherds to trust to their own strength for the defence of their possessions; but it is not to be imagined that a primitive tribe, or one which remained unmixed during two thousands years, exists in a country like European Turkey, peopled by different nations that are confounded with each other.
It has been shown from language of Albanians, that they have ingabited Europe as long as the Greeks and Celts. likely that the Illyrians, whose language resembles the one spoken by primitive tribes of the Pelasghi, Dardani, Graiki, and Makedones, inhabited before the time of history, the Albanian mountains that were governed by hereditery chiefs, and situated near some tribes of that race wich has been since called Slavonic.

(...)

The names of the Illyrian tribes appear to be of Albanian origin; the Parthini or Parthyni in Illyria, were the white or fair people (i bardhe,) and wholly dintinct from the Parthians; the Dassaretes where isolated tribes, the Dalmates or Delmates, signify the young.

(...)

The Albanian grammar ir remarkable for its originality; it may be considered a monument of the simplicity of the nation for which it was framed; such might have been the system of Orpheus, Linus, and Cadmus.

Korrigjo shekujt derman se duket sikur ka rojtur ca si gjate ky derebardhi lart smiley.

Fund shek XVIII fillimi shek XIX, se paskam harruar ti shtoj nje vije asaj lart dhe i shtova dhe nja 100 vjet jete ketij. smiley

Po te duhet gje tjeter pervec vijave, ma di deren smiley .  Trokit, po s'e hapa, futu brenda pa merak, por hiq kepucet smiley.

Emigranti ,

te falenderoj per kete artikull qe e ke prure te peshku , ne dobi te kthjellimit te shumices se peshqeve ,te falenderoj per kohen dhe punen e harxhuar ne drejtim te disa konkluzioneve qe ke nxjerr nga nje "Forum nacionalistesh serb" , edhe kete ne te miren e shqiptareve te peshkut ,por jo vetem ,...konkretisht per http://serbiannationalist.wordpress.com/2007/02/19/skenderbeg-a-serb/

 eshte ky apo jo ? Kete forum e kam lexuar vete  disa jave me pare ,dhe me ka suprizuar ,unisoni i tyre me vllehet (jo shqiptare) Piro Misha Lubonja ,Velo  dhe Shqiptare te tjere bastard si Kapllan Resuli ...per sa i perket  ndryshimit te miteve shqiptare ,nen "analizat e thella shkencore" te keture plerave .

Serbet perifrazojne keta "analiste te felliqur" dhe anti shqiptar.

Une nuk kam pasur kohe ta perktheja ,dhe ta sillja ketu  se do pune kjo , dhe jam pak dembel ne kete drejtim .

Por esencen time te diskutimeve kur bie fjala ,per keta tip Vlehesh ,te cilet nuk perfaqsojne te gjithe vllehet se do te ishte cmenduri ta mendoje , dhe nje paragjykim .

Ne ose ata qe ndihen 100 % shqiptar ,duhet te beje mire dallimin ,(sic edhe po e bejme) se kush punon kundra shqiptareve dhe kush ndimon ceshtjen e shqiptareve .

Fakti i ketij forumi i serb flet vet ,keta tipa duhet ti injorojme ,dhe nuk duhet ti vlersojme sic ne fakt i kemi vlersuar ,duke patur parasysh se kane vuajtur ne diktature, dhe u kemi degjuar fjalen disa here !

Pershendetje ,se ke shkruar sikur une do te shkruaja ,dmth ,jam ne nje mendje me ty per kete ceshtje !

 

Meqenese ketu jane te dy palet,Whisperi , i quajtur 'kombetarist' nga xhaxhai dhe Xhaxhai i quajtur 'antikombetar' nga Whisperi dhe gjakrat jane ulur aq sa mund te bisedohet qetesisht ,atehere pse te mos bisedohet per thelbin e kontradiktes.Se keshtu duke u hedhur nga nje dege ne tjetren as ka per te mbaruar kurre , as ka per t'u kuptuar gje.

Kontradikta midis paleve rrjedh nga opinione te ndryshme mbi te njejten ceshtje qe pastaj duke i dhene liri interpretimit shkohet aq larg sa humbet objekti.

Konkretisht le te merret nje ceshtje, per shembell ceshtja e Skenderbeut si me e kapshme per te gjithe dhe te dy palet te japin argumentat e tyre mbi disa momente thelbesore .

Ja nje propozim :

1_ A eshte apo nuk eshte mit ne esence historia e Skenderbeut.

2_ Nese eshte nje mit  sa i demshem eshte per zhvillimet e sotme te kombit,nese nuk eshte perse luftohet

3_ A eshte koha per te luftuar mite kombetare e te gjenezes , midis te cileve edhe ai i Skenderbeut,ne rrethanat kur shovinizmat fqinje dhe levizje separatiste te brendshme jane nje rrezik iminent per kombin shqiptar.

4_A eshte e moralshme qe intelektuale sado te shquar por jo eksperte te fushes te shtrojne publikisht ceshtje per te cilat nuk kane provuar se kane kompetencen e duhur dhe qe mund te cojne ne konfuzion e bile percarje ne gjirin e kombit.

Do t'ju a dinim per nder dhe do te ndricoheshim edhe ne te tjeret qe nuk kemi ndonje ekspertize.

Ky eshte vetem nje propozim , palet mund te zgjedhin e te bien dakord per ceshtjet qe do debatojne.Mjafton te jene ceshtje konkrete qe te mund te marrim nje pergjigje te qarte.

PPU eshte nje forum i gjere e serioz dhe besoj se duhet te ndjehet i detyruar te ndikoje per te hedhur drite ne keto ceshtje qe po shkaktojne nje ndarje te re mes shqiptareve.Le te bejme nje pune konkrete.Sido qe te rezultoje,ka te drejte njera pale apo tjetra,perfitimi do jete i te gjitheve te interesuar per kombin

flm

 

Do te filloj me kete te paren :

1_ A eshte apo nuk eshte mit ne esence historia e Skenderbeut

..ja ta fillojme nje e nga nje ,Eshte mit apo nuk eshte mit historia e Skenderbeut ,ajo nuk i prish pune askujt .Skenderbeu  mbetet atje ku eshte .Ata qe duan te englendisen me  shkrime te bejne si te duan ,ne u besojme historianeve  te vjeter ,te perendimit dhe te lindjes dhe jo manipulatoreve te paguar ,ne dem te shqiptareve .

2-_ Nese eshte nje mit  sa i demshem eshte per zhvillimet e sotme te kombit,nese nuk eshte perse luftohetojme

Miti nuk eshte i demshem ,eshte thjeshte nje histori e shkruar nje here dhe e pa mundur te shkruehet dy here .

3_ A eshte koha per te luftuar mite kombetare e te gjenezes , midis te cileve edhe ai i Skenderbeut,ne rrethanat kur shovinizmat fqinje dhe levizje separatiste te brendshme jane nje rrezik iminent per kombin shqiptar

Aspak nuk eshte koha ,sepse pikerisht ngacmimi i miteve ,con ne rritjen e nacionalizmit ,dhe kthimit mbrapa te koherave te trazirave ,luftrave te karakterit nacional ,fetar gje qe vecanrisht per shqiptaret do te ishte nje shkatrim kombetar ,duke patur parasysh gjendjen e sotme qe ka shqiperia .

4_A eshte e moralshme qe intelektuale sado te shquar por jo eksperte te fushes te shtrojne publikisht ceshtje per te cilat nuk kane provuar se kane kompetencen e duhur dhe qe mund te cojne ne konfuzion e bile percarje ne gjirin e kombit.

Aspak e moralshme ,perkundrazi keta lloje intelektualesh mendje shkurter ,mendje "medhenje" me shume punojne per lavdite e tyre ,te humbura dhe te deshtuara ,(si deshtak qe jane,...e  skane me cfare te meren ),behen rrezikshem dhe virusal .

 Xha Xhai, me gjith respektin per ty, ate harten qe na e solle ketu, te them sinqerisht nuk mund ta besoj. Nuk mund ta besoj kurre qe Kozmai qe banon ne Myzeqe (sipas hartes) te jete vlleh. Te nxjerresh gjysmen e te krishterve (ortodokse) vlleh, kjo me duket ne mos çmenduri, propagante per interesa te ulta. Qe ata jane race puntore dhe te ditur, kete e di, por qe dhe pyll pa derra nuk ka, ashtu si dhe me shqiptaret e çdo race tjeter. 

Sa per deklaraten e Kapllanit, duket qe eshte komplet jashte llogjikes , pa prova , pa fakte historike, te dhena e te thena qe vije nga nje urrejtje qe ka ai per xhelatet e tij. Qe ka urrejtje ndaj atyre qe e kane masakruar e torturuar, mir ben, por qe te transformohet ne tjeter njeri, te shprehi gjera te paverteta, kjo i ben dem me shume se çe paskan demtuar xhelatet, sepse njerzit i krahasojne ato qe ai thote me faktet historike dhe arkeollogjike. 

Per Lubonjen, kam respekt dhe me vjen keq qe mohon faktet historike. Qe shqiptaret shohin enderra i jap nje fare te drejte, por ne lidhje me politiken, sepse me historine dhe arkeologjine jane marre vetem disa shqiptare me shkolle dhe disa te huaj, qe kane nxjerre perfundime te peraferta me njeri-tjetrin. 

Pirro Mishen nuk e njoh, kam lexuar tek-tuk ndonje artikull te tij, ndoshta vjen nga nomeklatura e asaj kohe dhe ndoshta eshte vlleh, pra nje vllah planprishes.

Duke qene se çeshtja u be serioze, m'duket se eshte momenti te nxirren ne pah; tere historografia ne lidhje me figurat kombetare tona, te behet nje studim mbi vllehet, te dalin tere emrat dhe mbiemrat vllehe, por jo si ato anketimet e ketyre viteve ku me mijra e mijra shqiptare , per nje vize, per nje pune per ca para, deklarohen greke, vllehe, malazeze, maqedonas, serbe, italiane. 

Edhe vete kam njohur keshtu njerzish, qe deklaronin se ishin vllehe, por te Greqise. Kuptohet qe kjo te ben te vesh buzen ne gaz.

I nderuar Pier Thomas,
Unë nuk kam arsye të dyshoj në saktësinë e asaj harte, të cilën e ka hartuar dhe botuar një studiues gjerman, i cili ka bërë kërkime në terren.
Harta duhet lexuar me kujdes - në të tregohen edhe fshatrat me popullsi vetëm vllahe, edhe fshatrat me popullsi të përzier.
Së bashku me hartën, ndoshta duhet lexuar edhe artikulli të cilin e referova në vazhdim, cili i shpjegon dinamikat e vllehëve në Shqipëri gjatë shek. XX.

Kur u hap llagëmi ja i shkojmë tej për tej.

Marrim rastin e Lubonjës. Lubonja mua si studiues nuk më pëlqen fare por nuk më kishte shkuar në mendje që ta dënoja me përkatësi vllahe për idetë që ka.

Thuhet se regjimi i kaluar i ka favorizuar vllehët, që është relativisht e vërtetë. Babain e Lubonjës regjimi e futi në burg - kur u fut në burg, mbeti vllah apo jo? Lubonja vetë ka vuajtur dënim aty - prej rregjimit që favorizonte vllehët. E njëjta gjë me Velon.

Në momentin që ndërtojmë një strukturë të tillë mendimi: regjimi i kaluar i favorizonte ndërsa tani kanë access mediatik EDHE shprehin antikombëtarizëm se janë vllehë, atëherë u kemi rënë në qafë për faktin se disa prej tyre kanë vuajtur atëherë (gjë që nuk del, nëse i gjykojmë në grup).

Në matematikë, viti 2 shkolla e mesme trajtohen shndërrimet e njëvlershme të ekuacioneve. Për të gjetur rrënjën ndonjëherë ekuacioni duhet të shndërrohet në forma më të thjeshta. Nëse këto forma nuk janë të njëvlershme, atëherë gjatë shndërrimeve, humbet një ose disa rrënjë të ekuacionit, apo zgjidhje të mundshme të tij.

Nëpërmjet thjeshtimit si antikombëtar sepse është vllah, bëhet e njëjta gjë.

 

Ja patrioti varfer se c'ben...Hallall qumshi per artikullin Emigrant!!

Ai Konica ua kendon tamam kengen ketyre lavireve pa komb...
Jam kurioz te di (se shoh qe kemi ca "vellezer" vlleh ketej verdalle);
si e shpjegojne faktin qe vlleherit marrin kartat e homogjenit(njelloj me ato te minoritareve greke) nga shteti grek??

Persa u perket ketyre Lubonjerave, Velorave & Co. ai Enveri qe ca qe po ketyre tipave ua gjente mendjen...

 

si e shpjegojne faktin qe vlleherit marrin kartat e homogjenit(njelloj me ato te minoritareve greke) nga shteti grek??

Kane te njejtin shpjegim per shqiptaret qe marin kartat e homogjinetit. Para se te meremi me Vllehet ( te cilet i quajme jo shqiptare) le te mremi me shqiptaret qe tradhetojne vendin e tyre per nje karte homogjinetit.

Shpjegimi nuk eshte as tek vllehet e Whisper as tek shqiptaret e Xhaxhait. Problemi vjen nga qeverisja e keqe qe sjell varferine qe sjell shitjen e atdheut. Eshte kjo qeveri qe shet atdheun me mosperpjekjen per te zhvilluar vendin. Pastaj dalin Lubonjat &Co qe ne emer te Asfalise Greke dhe tere shovizmit grek kerkojne te qethin historine e shqiperise sipas modelit Greko-Serb.

Hajt naten o miq

kam njohur njëherë një shqiptar nga Korça. Ishim bashkë në autobus dhe po flisnim për gjëra të ndryshme. Në muhabet e sipër më thotë se i kishte bërë letrat si vllah për të hyrë e dalë lirshëm në Greqi. Kishte edhe një gocë me studime në Turqi. Për të marrë bursë e bija, i kishte rregullu edhe ca dokumente se ishin turq kta.

Vende edhe popuj... shqiptar nga gjaku, me dokumenta vllahu edhe me origjinë turke. Hajde gjeja fillin kësaj. Dhe për këtë as më shkon në mendje t'i vë faj ndonjë Lubonje. Për këtë e ka fajin SHTETI që i la si delet në vathë njerëzit për 18 vjet pa i rregjistruar akoma!! Edhe kjo për arsyen e thjeshtë se secili politikan në pushtet donte të vidhte vota.

 

 

Ajo eshte vertet e hidhu,r por te dish dhe dicka qe ata shqiptaret fatkeq qe duan te ushqejne femijet dhe per hir te se vertetes nuk kane ndonje nivel te larte kulturo-shoqeror e ndryshojne kombesine te imponuar dhe jo nga qejfi, kurse Vlleherit nuk ndryshojne asgje, i marrin si vlleher. A s'eshte per te cuditur??

e mor i shate te gjithe...po ke do votoni ne zgjedhjet qe vijne?

Po lexoja ca komente ashtu sa per gallate, dhe te them te drejten u mahnita nga sasia e plehut qe paskeni zbuluar sot. Ju jo vetem qe i paskeni qemtuar me emer e biografi te gjithe armiqte e brendshem, por i paski zbuluar edhe lidhjet e tyre te shumefishta prej poliagjentesh me armiqte e jashtem.

Eh, paska pasur te drejte Enver mavria kur thoshte:"Jeni ju pa jemi ne." Zaten askush si nxjerr syte shqiptarit me mire se shqiptari. Tani beni edhe nje liste pushkatimesh "ne emer te popullit" dhe he! edhe njehere nga fillimi fare.

Ja dhe ca filmime nga shqiptari me patriot qe ka zbuluar e vrare me shume armiq se kushdo tjeter

 nuk jane vllehte shqiptare (siç nuk jane bere kurre deri me sot as çifutet gje tjeter preveçse çifute prej mijera vjetesh), ooooo peshku fluturues ! a te kan plas syte aaaaaaa ?

ata vete po e thone nen mbeshtjen me dokumente personalitetesh, per me teper.

keto artikujt mos u mundoni nashti te na i quni te demshem. po nuk ju pelqyen vazhdoni udhen, ka plot artikuj te tjere rrotull.

keto artikuj kane te miren ne ate QE SENSIBILIZOJNE (ne shqip NDERGJEGJESOJNE) opinionin shqiptar per gjera qe ndodhta nuk ja kap syri ne momentin historik ne te cilin ndodhet vendi tyre dhe ata vete. qe neser kur te kujtohen, mos te jete ndoshta vone. kjo do te evitoje qe po ashtu neser te shkoje gjaku der ne gju, siç e çuan gjermanet kur zbuluan qe çifutet nuk ishin dhe aq gjermane sa dukeshin disa prej tyre.

keto artikuj sensibilizojne gjithashtu edhe vllehet (si i ka ndergjegjesu çifutet qe jetojne akoma ne gjermani), qe te mos i japin me top, mos hane pra nga te gjitha krahet. te lene ca miell edhe per te tjeret.

 

ps: edi rama eshte vlleh gjithashtu. do te jete interesante si do ta drejtoje shqiperine kur te ndodhet ne krye te saj se afermi. 

Bravo Hajdar! Ti do ta vrasesh!

Kur ishim ne Jaromerzh ne , na u cfaq nje babaxhan qe shkurtimisht i thonin Bucko . Ai na mbushi mendjen se Perandori Franc Jozef ishte nje Perandor qe nuk kishte te shkuar...Ai humbiste te qenit si fis, ne nje pyll me Frasher dhe diku andej nga baltat e Misqarese ; ku nje hartapunues i njohur kish mundur te hidhte ne leter edhe nje rrefenje sipas se ciles e jema e Franc Jozefit na kish qene nje kurve, qe shetiste sa nga nje krahine e Korices aq ne Peremeta , dhe e "levizte" me te gjithe qe ushqenin bagetite malit . Keshtu kur keta cobene u vendosen neper qendra banimi si Jaromerzhi , njeri prej tyre doli i forte dhe tha qe jam Perandor dhe quhem F.A.A.K.... e do vazhdonte me tej sikur ne ate kohe te mos ish dhene urdheri per marshim . Kur ne filluam marshimin armiqte e Kombit coban... hodhen nje predhe qe aksidentalisht ra mbi "fatziun" qe nuk e mbaroj dot argumentin perse Perandori zgjodhi ate emer me pika si fillimi i shume emrave....Dhe qe atehere ka mbetur si zakon nga qe nuk u cpengua kjo  enigme , dalin shume krahe te kundert qe fillojne luften sepse Perandori la amanet qe sa here te kete PEISAZHE te FJALES vendosni ushtare me bajonete .......... INJORANTESH ! Dhe ashtu ndodh vetem se ushtat jane shndruar ne LEHJE !

Kapllan Resuli eshte me diagnoze "Psikopat!"ose sipas estrades se Vlores CICOFREN...Ju merreni me c'ka thene Kaplan Resuli ?????????

Shkruan Maks Velo ne artikullin e tij: 'Qoseizmi ose teoria e urrejtjes"

 

"Dëmi i dytë është këtu në Shqipëri, konkluzioni im është: me Kosovën dhe kosovarët duhet të jemi shumë më të kujdesshëm. Po të zhvillohej një referendum për bashkimin me Kosovën, unë do të votoja kundër. Janë akoma primitivë dhe do të na hapin probleme pa fund; le të rrinë të rregullohen vetë njëherë. Mbas pavarësisë, nuk do të dinë ç’të bëjnë me të. Ka mundësi të bëjnë nja dhjetë “REVOLUCIONE DEMOKRATIKE TË VONUARA” ala Qose, si ai i joni i 97-ës. Janë qaramanë dhe duan gjithmonë që të projektojnë fajet që i bëjnë tek të tjerët. Mos fajtorët e ardhshëm janë shqiptarët? Mjerë ata popuj që kanë të tillë “udhërrëfyes” si Qosja, tipikë për vendet islamike dhe të botës së tretë."

 

 

 

Whisper, të falënderoj që e ke sjellë këtë citat. Këtë f'tyrën edhe ashtu kurrë s'e kam duruar kur del në TV  ku shet qoke e vjell kundër gjithçkaje e më me zell kundër muslimanëve e tash edhe kosovarët ia paskan zënë rrugën. Shqiptarët e Kosovës qenkan primitivë dhe po hapkan probleme pa fund, nuk po dikan çfarë të bëjnë me pavarësinë e qenkan edhe qaramanë që blla blla blla. Ngeli Kosova keq pa këshillat e Maks Veloviq rakatelit, heu!

Unë nuk arrij të kuptoj se si një personi të tillë i jepet e drejta e fjalës, përse psh. Dudushi e fton edhe në emisionet që s'kanë kurrfarë lidhjesh me profesionin apo dituritë e këtij hajvani. Po të ketë edhe një emision për UFO, do të ftohet prapë ky i gjithëdijshmi i dynjasë dhe me siguri në Jupiter do të gjen ndonjë musliman apo kosovar që duhet hequr qafe. Po ky qenka pjekur për ndonjë çmendinë e të mos i dëgjohet zëri e mos t'i shihet ajo qehre e shpifur kurrë më. Tipi pa teklif flet gjithë urrejtje e nënçmim për shqiptarët të Kosovës e del dikush të thotë se një mo(n)stër si ky qenka shqiptar?!

 maks velo eshte nga te paret shqiptare me pasaporte amerikane ne xhep. fakti qe jeton gjithnje ne shqiperi, e ben shqiptar them po aq sa nje tjeter. problemi i tij kryesor eshte qe ja rren mendia per njeri te zgjut, qe do te ishte padyshim bere i njohur edhe boterisht, por qe ambjenti primitiv e anadollak ku ka lind e "fatkeqesisht" jeton e ka pengu. 

per kete ai fajeson shoqerine e jo veten. 

po keshtu bejne shumica e ketyre "studiuesve te rinj". 

gjithashtu shtoj qe vllahet nuk jane budallenj. ata e dine qe shqiperia eshte vendi i vetem qe u mundeson te jetojne rehat e ne paqe duke mbetur vllah. 

ne greqi, serbi, apo rumani do te qene asimilu me kohe. ashtu siç dhe ka ndodhur me ata qe jetonin atje. prandaj them qe keta vlahet e rinj studius, i kane "keto studimet e tyre" me shume prej mllefit ose budallallekut personal sesa antishqiptarizmit te tyre. 

dmth mendoj se ata behen antishqiptar nga zorri, me teper, sesa nga deshira ose mendesia.

Lubonja ,Velo etj....mund te perfaqsojne Vllehet per ndonje ceshtje qe shqetsojne vllehet  e nje shoqate te caktuar,ne kete rast ata i perfaqsojne Vllehet ,ketu nuk ka ndonje gje te ngateruar , eshte e dukshme perfaqsimi i tyre ,te gjithe e kuptojne se ata po flasin ne emer te komunitetit Vlleh ,dhe per Vllehet .

Shteti i shqiptareve i ka dhene te drejten e tyre sipas ligjit.

Por kur analizojne drejte ose gabim ,kur ndihmojne ose jo  ceshtjen e shqiptareve kur bejne ndonje miqsi ose armiqsi ,ata perfaqsojne veten e tyre dhe jo komunitetin Vllehe ,duhet ti ndajme gjerat .

Ashtu si edhe Kapllan Resuli ,nuk mund te perfaqsoje shqiptaret .Ne rastin konkret ata kane hyre ne disa fusha qe nuk mund te perfaqsojne historine e shqiptareve ,sepse nuk jane studiues te mire fillte historie ,ata thjesht jane amator ne kee fushe ,pse kruhen me nje ceshtje shqiptare ?

..

Peshku Fluturues :

Ju jo vetem qe i paskeni qemtuar me emer e biografi te gjithe armiqte e brendshem, por i paski zbuluar edhe lidhjet e tyre te shumefishta prej poliagjentesh me armiqte e jashtem....(pa lidhje fare)

......

Pse i ngateron gjerat e pangjashme ,"armiq te brendeshem" dhe " "artikulues tezash serbe ne dem te shqiptareve" nuk kane as nje lidhje .

E vetmja lidhje eshte ajo qe i ben ti , qellimisht ...me tezen e pa drejte "armiqte e shqiptareve jane vet shqiptaret" (cilet shqiptar).. ky eshte nje paragjykim i jot qe e nxjerr nga xhepi sa here kur eshte rasti !

 

Kush te tha ty, qe nga mendimi ndryshe ,(mbi Lubonjen Mishen Kapllanin)  ata te pushkatohen (sic aludon ti qellimisht palidhje) si ne kohen e xhaxhit ?!!!!

 

Dehen pushkatuar ose nuk duhen pushkatuar, ate e thoni vetem ju !(edhe kjo eshte paragjykim pa vend).

Lubonja Kapllani Velo,Misha nuk jane historian ata thjeshte mund te quhen amator ,ceshtja qe edhe mua me shqetson eshte , pse ata artikulohen nga nje forum nacionalistesh (pra jo historian dhe studiues serioz te histrorise)?

Po ja si shkruajne ata :

1-Lubonja:
- Nacionalizmi shqiptar nuk lindi ne parim si nje deshire e domosdoshme per çlirim nga Turqia, siç ndodhi me nacionalizmin grek dhe serb.
- Midis miteve kryesore jane ata qe mburrin lashtesine e popullit shqiptar dhe gjuhen shqipe si nje nga me te vjetrat

2-Dr. Kaplan Resuli:
Ne territorin e Shqiperise se sotme… ne fillim u ngulen sllavet. Ne 548 A.D., ata u futen gjithashtu ne Durres. Shqiptaret vijne nepermjet Transilvanise (Rumani) dhe Bullgarise shume me vone, ne shekujt IX-X. … Une zbulaova jo vetem qe shqiptaret nuk jane autoktone, por dhe qe ata nuk jane te lidhur ne asnje menyre me pellazget ose iliret.

 

 

Po shikoja se mos gjeja diku ne internet origjinalin (te skanuar kuptohet) te doreshkrimit te vitit 1210 te Teodor Shkodrani-t (THEODOR SSCODRAANNITTEE) po nuk gjeta gje. Po te dije dikush se ku mund te gjendet ne internet le te na thote. Po ta kisha dhe si liber/leter me kenaqsi do e beja te mundur ta skanoja dhe ta vija ne internet si dokument, po s'besoj se mund ta gjej ketej nga Amerika.  Revista "Ekskluzive" e Prishtines sikur do ta botonte atehere te transkriptuar, po as asaj nuk i gjeta qe faqe online.

Nderkohe duke kerkuar per kete dokumentin, hasa  kete diskutimin tek ky forumi [nenvizimet jane te autorit te komentit] per kete dokument, thene nga njeri aty: 

Përkrahësit dhe kundërshtarët

Shkencëtarët dhe pseudoshkencëtarët shqiptarë u ndanë dysh mbi vertetesine e ketij dokumenti. Përkrahësit ishin: Dhimitër Shuteriqi, Pranvera Bogdani, Nasho Jorgaqi, Moikom Zeqo, Shaban Sinani, Skënder Blakaj e shumë të tjerë. Kurse, ata që kundërshtonin kategorikisht ishin: Aurel Plasari, Kristo Frashëri, Ardian Klosi, arbëreshi Matteo Mandala etj.. Nga të huajt, duhet cekur patjetër emrin e Robert Elsies, i cili edhe në botimin e historisë së letërsisë ka kapitullin me emër"Teodor Shkodrani (1210) dhe shkrime të tjera të hershme". Është e ditur se financimin e Musa Ahmetit e bëri Behxhet Pacolli, (me referenca të Skënder Blakajt). Kur është "rifotokopjuar" vepra "Illyricum Sacrum" gati se kanë ngatërruar lexuesit autorët e vërtetë dhe botuesit, pra nuk dihej a ishin autorë jezuitët e njohur Riceputi, Farlati, e Coleti apo Musa Ahmeti e Skënder Blakaj (!?).

E kam inat ti grupoj njerzit ne gjera te tilla, jo vetem per nga ndonje prejardhje etnike jo se jo, po dhe si grup. Por nga ca po lexojme keto dite (meqe une s'i kam ndjekur keto tema ose shtypin tone rregulisht me pare), del se keta vete-grupohen here pas here per gjera te tilla. Do isha kurioz te dija ne kete rast nese te gjithe keta studiuesit, ose "albanologet e rinj" sic i ka pagezuar Resuli, nese keta pra qe e kane kundershtuar (simbas ketij komentuesit, e shpreh me rezerve kete) kete dokument kane pasur mundesine ta shikojne dhe studiojne origjinalin te gjithe, dhe ku e bazojne kundershtine per vertetesine e tij, meqenese dhe ky manuskript eshte gjetur jo ne qilarin e lopes te Ahmemtit, po ne nje prej arkivave me te vjetra dhe me te sigurta/siguruara te botes, ato te Vatikantit.

Nuk e them me paragjykim te plote kete, pasi as jam i fushes (bile as kam lexuar shume) dhe as di me teper. Por e them me nje fare paragjykimi ama se duket se keta paskan nje sere kundershtirash si bllok, dhe ne fakt deri diku dhe apriori, ose against common/prevailing theory of science, sic eshte autoktonia e shqiptareve ne trojet tona, etj.

Dhe do isha kurioz dhe ne ca ceshtje te tjera shkencore/historike/albanologjike keta "albanologe te rinj" jane si grup kundra teorive dominante per to, teori te mbeshtetura dhe nga studiuesit shqiptare dhe nga te huajt, dhe ca argumenta paraqesin keta, qofte per te hedhur poshte keto teori qe kane dominuar deri tani (autoktonia e shqiptareve, prejardhja nga iliret dhe/ose pellazget, origjinaliteti/e vecanta e  gjuhes shqipe, lidhja me ilirishten e vjeter, traditat/tiparet qe te huajt kane pershkruar gjithmone tek shqiptaret si te ndryshme nga ato te fqinjeve, etj).

Gjithe problemi nga u nis ky diskutim ishte ceshtja e grupimit.  Ndaj xhibi, do ishte mire te diskutohej larg grupimeve.  Ne rastin me lart psh, te rrish gjithe diten te merresh me adn e "grupit te dyte" asgje nuk nxjerr ne drite.  Pervec se kishin te drejte te ishin skeptike.  Sepse "zbulimi" ka disa vite qe s'ka pare driten e diellit.  Gjithashtu, pergjigja nga Vatikani ishte qe "s'eshte gjetur nje dokument i tille."  Plus qe ka pikepyetje ne behet fjale per Teodor Shkodranin apo Teodor Skutariotin ne Azine e Vogel.  Plus qe Musa Ahmeti eshte "zhdukur" nga mediat qe kur deklaroi gjetjen.  Dhe thoshte qe do merrte pjese ne simpoziume etj, por nuk paraqitej per arsye "emergjente."

Por dashuruesit e teorive konspirative pastaj kane shkuar me tej dhe kane vazhduar me te tyren se Vatikani dhe "grupi" na e ka me hile, por tjeter mesele kjo pune. 

Duhet te behet kujdes midis mohuesve, denigruesve te historise se kombit shqiptar dhe skeptikeve ndaj nje ngjarje apo tjetre, ndaj nje teorie apo tjetre.  Kete te fundit e hasim shpesh, dmth sulmet apo damken "anti-shqiptare" qe i vihet "grupit" te dyte.  Kete, e kam hasur dhe vete ne kurriz. 

I lexova me durim komentet dhe si perfundim ca u vendos?

Nga Whisper dhe Xha Xhai, si dy polet e ketij diskutimi mbi antishqiptarizmin e ca "vlleheve shqipfoles" a ka nje pergjigje definitive per pyetjet:

1."Antishqiptarizmi"  i pretenduar ne shkrimet e Lubonjes, Velos, Mishes etj. buron nga te qenurit vllehe ne origjinen e tyre dhe (qellimisht apo terthorazi ) jane pjese e nje konspiracioni antishqiptar  apo eshte nje kendveshtrim ndryshe, nje version ndryshe  i tezave te historise zyrtare dhe qe lidhet  me formimin dhe  orientimin e tyre personal , me vokacionin per ?

2. A ka ndonje formule qe siguron harmonine ndermjet Lirse se mendimit, pluralizmit te  ideve dhe pikpamjeve , nga njera ane, dhe unifikimin e  qendrimeve dhe mendimeve rreth ceshtjeve qe lidhen me identitetin tone kombetar, nga ana tjeter ? 

3.A ka ndonje lidhje ndermjet ketij vershimi te pikpamjeve qe bien ndesh me ca te vertetta historike tabu deri tani dhe orientimeve zyrtare/qeveritare per rishikimin dhe rishkrimin e historise te deformuar (sic) nga regjimi komunist?

4. A ja vlen reshtimi dhe ripozicionimi i studjuesve (akademike, historiane, arkeologe, etnografe, filologe, ) qe perbejne mazhorancen dhe opinionin shkencor dominues perballe "katershes" te tipizuar si "vllehet antishqiptare" me "akses te plote ne median shqiptare dhe shoqerine civile" !! vetem e vetem se keta te fundit mendojne ndryshe?

Unë nuk kam arsye të dyshoj në saktësinë e asaj harte, të cilën e ka hartuar dhe botuar një studiues gjerman, i cili ka bërë kërkime në terren.

Kerkim ne terren ka bere edhe Margaret Mead, dhe rezultantja e punes te saj ishte informimi i 'revolucionit seksual' qe grate ne Samoa, nuk e TM fare e shkonin me ke ti donte qejfi. Me vone dikush u kujtu me i pyt ato gra qe kish pyetur Margaret Mead dhe doli qe ato e kishin ngop Margariten e gjore me dokrra kot sa per kunj. ..po revolucioni seksual mori flatra ama!!!

Perkufizim i cobanit (gjetur ne Surrat-Defter-Ili)

Vallai eshte coban komplet, egoist, i zi, agresiv, servil, dhe per me teper i shkollum ne Rumani smileysmiley
 

te dime per c'flasimsmiley

Pop quiz; kush e gjen i pari se cili/a i ka thene keto:

Pyetja nëse na duhet apo jo Skënderbeu, mund të çohet më tej dhe të shndërrohet në pyetjen tjetër – me spec – nëse pavarësia e 1912-ës u ka sjellë ndonjë të mirë të madhe shqiptarëve apo jo.

Ndonjë studiues ose shkrimtar i huaj, jo doemos keqdashës, e ka ndërmarrë edhe këtë hap. Kam frikë se ne shqiptarët, me bëmat tona të shumëllojshme gjatë shekullit që e kemi pasur një shtet tonin, nuk i kemi dhënë ende përgjigje.

(...)

Skënderbeu vërtet i fitoi të gjitha betejat me turqit, venedikasit dhe këdo tjetër, por strategjikisht përpjekja e tij ishte një katastrofë – për aristrokracinë arbërore interesat e së cilës ai mbronte, për trojet arbërore, për qytetet arbërore, për kulturën arbërore.

Para se të kthehej në simbol të ringjalljes së Shqipërisë, Skënderbeu do të ketë qenë njëfarësoj simbol i rrënimit të Arbërisë.

(...)

Kjo shpjegon edhe suksesin e pashembullt të veprës së Barletit.

Mbi atë vepër të Barletit u mbështetën një numër i madh veprash letrare, poemash, pikturash, dramash, operash – për të mos përmendur veprash historike të mirëfillta – që kontribuan për ta kthyer Skënderbeun në një mit kontinental.
 

Trego te verteten, gugllove gje? smiley

Po pra, rastesisht e hasa dhe u habita fare, mbase ngaqe nuk e kam ndjekur shtypin dhe s'ia dija qendrimin ne kete. Dhe ishte si artikull me ca pashe PRÇ, dmth para erës ç'mitizuese, te ketyre vershimeve te dy muajve te fundit nga "albanologet e rinj", dhe njekohesisht it takes the whole charade to a whole "higher" level; mire Skenderbeu qe na paska sjelle me shume te keqia se te mira, ose at best s'ka sjelle gje te mire. po tani u dashka te diskutojme dhe per pavaresine e 1912 nese na beri me shume mire apo keq. U dashka c'mitizuar dhe pavarsia tani.

Allah allah, allah sëndëk, ca s'na lexojne syte nga ky milet arnaut.

Po rri mer, se e kam lexuar me perpara.  Ne fjaline e pare m'u duk se qe Ferraj, por pastaj m'u kujtua.

Nejse, te gjitha ceshtjet qe ngre Vehbiu ketu, kane kunderpergjigje. 

Po nuk eshte puna se kane apo s'kane kunderpergjigje. Po jane absurde! Ne si shqiptare akoma si paskemi dhene pergjigje pyetjeve nese na ka bere mire apo keq pavarsia e 1912, apo fakti qe Skenderbeu luftoi turqit?

I mean WTF is wrong with these people? What's next? Do bejne artikuj per te "zgjuar ndergjegjen kombetare" qe ti cilesojme Qemalin dhe Skenderbeun si armiq te kombit shqiptar?

 

Po mbase ia ka bere pyetjen vetes Vehbiu, derman.  C'me pyet mua smiley.

What's next?

Me siguri ti Xhib e ke radhen smiley Do te bejne nje "skanim" te gjithe "bemave" dhe do te c'mitizojne edhe ty smiley Bej shaka smiley

 Tani e kam radhen une per nje pop quiz te vogel. Kush e gjen i pari se cili/a i ka thene keto: 

 >>

Mendoni, ne kohen e skenderbeut nuk ekzistonte Shqiperia keshtu si ne e shohim dhe njohim sot. Ekzistonte nje Shqiperi e ndare ne krahina me zoterit e tyre perkates qe me te shumten e heres ja ngulnin shpatat mbas shpine njeri-tjetrit per arsye nga me te ndryshmet e nga me te cuditshmet qe me termin atdhe apo patriot nuk kishin te benin fare. Keshtu qe, mua me duket llogjike qe nuk ekzistonte nje memorie kolektive per Skenderbeun, sepse kjo per rrethanat e kohes do te ishte e pamundur. Atehere eshte me se e dukshme pyetja se si erdhi qe Skenderbeu u be figure kombetare ne ato permasa qe e njohim sot, nje mit qe sot po ta prekesh paksa skic e marrin dhe ta hedhin si gur ne koke?

 (&hellipsmiley >>

Si nje kunderargument per ata qe nuk besojne ne parafabrikimin e miteve do riperseris nje shembull shume te njohur: ne Zvicer homologu i Skenderbeut quhet Wilhelm Tell, nje fshatar rebel qe pushtuesit e detyrojne te qelloje me shigjete tek molla mbi koken e te birit. 

>>

(&hellipsmiley

 Dikur, ne te ardhmen, ndoshta  mund t'ju shnderrojne dhe ju ne nje mit kombetar.

(&hellipsmiley 

>>

Une Wilhelm Tellin e solla si shembull te parafabrikimit te miteve: eshte pikerisht ky proces, ai i krijimit te miteve, qe bashkon Skenderbeun me Wilhelm Tellin. Une po e drejtoj pyetjen ndryshe: nese nuk do ishte Barleti (po e marr te vertete pohimin se para Barletit kujtesa kolektive per Skenderbeun nuk ekzistonte ose ishte sporadike) qe morri mundimin dhe shkroi librin e famshem, dhe ne se nuk do te kishim nje levizje per rilindje kombetare qe kerkonte nje figure historike qe do te projektonte tek njeriu i thjeshte krenarine per t'i perkitur ketij kombi te ri, a do e kishim Skenderbeun?>>

(&hellipsmiley >>

Perse Skenderbeu, qe ka 500 vjet qe ka vdekur, dhe zoti e di tamam te verteten mbi kete njeri, duhet te jete mase gjykuese mbi vlerat patriotike/intelektuale te X apo Y? Perse njeriu, pavaresisht se si ai mendon, sakrifikohet per Mitin? A nuk na con kjo lloj atitude ne cnjerezillek? 

>>

(&hellipsmiley

 Mendoj se ne nje diskutim elementi baze eshte argumenti. Klasificizmi nuk eshte argument. Klasificizmi eshte nje perpjekje artificiale, skolastike per te sistemuar, per te reduktuar kompleksitetin ne nje situate me te thjeshte. Shpesh therritet ne ndihme per te mbushur vendin e zbrazet te argumentit. Eshte nje e vertete qe komunizmi shqiptar nuk e ka ushqyer kulturen e diskutimit, ashtu sic eshte e vertete qe ky sistem serviri klasificizmin per argument duke e shnderruar ate pak nga pak ne nje instrument te ngjashem me hanxharin. Per te prere koka, per te denigruar identitetin njerezor, per te cvleresuar argumentin, per te varrosur per se gjalli dijen.

 >>Ne kete liste klasificizmi ka marre permasat e vulgaritetit. Vulgariteti eshte kthyer ne nje virtut. Virtuti eshte nxjerre ne rruge te prostituoje. E verteta eshte shnderruar ne nje prone personale. Vetja eshte zevendesuar me unin absolut. Uni absolut pasi ka vrare edhe shpirtin e vet eshte shnderruar ne sistem klasificizmi.>>

Une kurre nuk ia kam marre frazat jashtezakonisht "vulnerabel" Vehbiut ne kuptimin e tyre te pare. Dhe nuk (dua te) besoj qe ai i thote ato ne kuptimin e pare. Me ka ndodhur mese nje here keshtu.

 lexoni postin tim mbi maks velon te kuptoni dhe vehbiun. jane njerez fatkeqe qe jane lidhur gabimisht me shqiperine e shqiptaret. dhe qe kryesisht ju mungon vullneti e ndoshta inteligjenca e duhur te rinisin diçka te re, ashtu siç do ta deshironin. 

edhe edi rama ne intervisten e pare dhene "zerit te amerikes" ne 90, deklaroi nder te tjera, qe "kur nuk ke buke me hanger, eshte me i mire dhe pushtimi i huaj". 

me vone edhe edi si te gjithe, te shngenjyerit (ku futemi dhe ne emigrantet e rendomte), u nis ne mergim. duke mos qullosur gje, pranoi ftesen e Nanos per minister te kultures ne qeverine socialiste, ose ish komuniste dhe qe na la pa buke. 

pra ndryshimi i tij me te tjeret eshte qe i gjeti "vedit pune" perseri. te gjithe intelektualet shqiptare me te njohur kane pasur faza depresioni dhe i kane share shqiptaret ose historine e tyre nje moment te dhene. por me pastaj kane kaluar ne gjera te tjera. 

mirepo siç po shohim ka nga keta, qe nga pamundesia te qullosin gje, kane ngelur tek faza e depresionit. 

e rendesishmje ketu eshte te theksohet, qe keta tipa kete lloj "veprimtarie" nuk e bejne prej armiqesise. megjithese ajo shpie uje ne mulli te armikut. 

pra "duhet me i gjet vedit pune" (thoshte nje ish shefi im shkodran) ndryshe te gjithe perfundojme REAKSIONARE. dmth fajet tona do t'ja spostojme shoqerise tek e cila, pa dashjen tone, bejme pjese. 

 

 

 

 Po ç’ka për t’u skandalizuar këtu? Asnjë vend në Ballkan nuk u rrënua aq keq sa Arbërit, gjatë dhe pas periudhës së Skënderbeut. Arbërit, si popull, nuk i krijoi Skënderbeu – aty ishin edhe më përpara, aty mbetën. Skënderbeu bëri një përpjekje madhështore për t’i organizuar në luftë kundër osmanëve, i mbështetur kryesisht nga Napoli, Venediku dhe Papati. Këto janë gjëra që dihen. Megjithatë, qëndresa aq e sukssesshme e Skënderbeut i kushtoi shtrenjtë Arbërisë dhe arbërve, nga pikëpamja strategjike; sepse praktikisht e fshiu nga harta e Europës. Osmanët ia shkatërruan Arbërisë të gjitha qytetet, ia rrafshuan qendrat kulturore e sidomos kishat dhe manastiret, ku sigurohej transmetimi i kulturës etnike së bashku me atë fetaren, ia shfarosën popullsinë qytetare ose ia dëbuan drejt Italisë, me një fjalë bënë ç’mundën për ta shkatërruar deri edhe si koncept. Asnjë vend i Ballkanit nuk u trajtua kështu; në asnjë vend tjetër të Ballkanit nuk u shkëput vijueshmëria historike dhe kulturore si në Arbëri. Arbërit që u mbijetuan viteve pas vdekjes së Skënderbeut ishin ata më të larguarit nga zonat e qytetëruara; ose ata që e kishin më pak të kultivuar sensin e përkatësisë etnike dhe kombëtare; po të mos marrim parasysh ata që u larguan drejt Italisë së Jugut dhe Venedikut. Kjo ndoshta mund të shpjegojë edhe pse gjurmët e Skënderbeut në kujtesën historike të popullit shqiptar janë të zbehta – më shumë mbahet mend Lek Dukagjini e Gjorg Golemi, sesa Gjergj Kastrioti, që tundi Azinë dhe Europën. Më shumë u këndohet Kreshnikëve të Veriut, sesa Kreshnikëve të Gjergjit. Në folklorin epik të veriut, përmendet Jutbina dhe Sarajeva, por jo Kruja. Madje, duke lexuar tani Skënderbeun e Schmidt-it, më krijohet bindja se fuqitë perëndimore e përdorën Skënderbeun për të arritur qëllimet e tyre; duke i premtuar shumë gjëra e duke e shtyrë të vepronte, por pastaj duke mos rrezikuar asgjë në krah të tij.

Kaq për Skënderbeun. Tani edhe diçka për diskutimin rreth meje këtu dhe gjetiu – gjej në disa komente një frymë që, pak të them, nuk e besoja se do t’i kishte mbijetuar totalitarizmit. Aq e shpifur është kjo frymë për të kërkuar dhe gjetur “antikombëtarin” tek unë, saqë po më detyroni të them se askush nuk e ka monopolin e kombëtarizmit dhe të atdhetarizmit, dhe se kontributi sado modest i dikujt për përparimin e vendit dhe të popullit të vet nuk matet nga deklaratat pompoze por nga veprat konkrete; dhe se dua t’ju siguroj që kam bërë aq për Shqipërinë dhe shqiptarët, pa kurrfarë shpërblimi përveç simpatisë, sa t’i gjej qesharake përpjekjet patetike të disave për të më “diskredituar”. Nëse kërkoni prova për këtë, më shkruani privatisht dhe do t’ju sqaroj deri në fund. Nuk jam nga ato bretkosa që të filloj të krakërrij se nuk më zë gjumi për mëmëdheun, por nuk jam as nga ata të tjerët, që veprimtarinë publike e kanë përdorur për të zënë poste ose për të marrë rroga. Është e natyrshme që pikëpamjet të mos na pajtohen ndonjëherë, por gjykimet ad hominem të disave më cingërisin se nuk ua kam borxh; jo sepse pres lavdërime, por sepse i interpretoj si ftesa që më bëhen drejtpërdrejt për ta mbyllur gojën.

 

Z. Vehbiu (me vete te thashe Ardian), nuk ke pse behesh "defiant". Fraza per pavaresine mund fare lehte te keqinterpetohet - te merret me disa kuptime; ti nuk e ke te nevojshme ate lloj te shprehuri. Ti nuk je Kadareja nen diktature. Meqe re fjala ky i fundit ka thene lidhur me kete punen e pavaresise, qe shqipot (natyrisht te cmesuar me te) u hutuan me lirine ne fillim, nuk dinin c'te benin, iu mbeti ne dore si te thuash. Ishin si ajo shqipja me krahe te medhenj qe ishte mesuar te fluturonte neper hapesia te pamata (perandoria turke) dhe tani po i vriteshin krahet nepr ato ckerkat e ngushta qe ishte vendi i tyre i vogel. Ama, nuk ka ne kete shtjellim as me te voglin dyshim qe a na duhej vertet pavaresia apo jo?

Te sqarohem: 1) nuk eshte e thene qe ti dhe kadare te thoni/mendoni te njejten gje. Ajo ishte si paralele. 2) nuk e mendoj ne asnje rast qe ti e diskuton rendesine e pavaresise si te tille. 3) ma do mendja qe e kap edhe se cfare kumti kerkon te japesh. 4) nuk kuptoj pse zgjedh ate menyre te shprehuri, sidoqofte? Sepse shiko, kur e thote nje i huaj ate gje, eshte ndryshe. E kam dsikutuar edhe me pare: ne kulm te trazirave te 97-tes, spikeri i ORF1 (TV austriak) pasi foli mbi situaten, i tha shikuesve: ju do pyesni po kush dreqin e sajoi ket shtet mistrec? Mos u habisni, tha, ne e kemi krijuar (austriaket), se ashtu na e donte politika etj etj. Dhe vazhdoi: pra mos kujtoni qe "nuk kemi faj as ne". Mgjthse austriaket jane shume prudente dhe korrekte, une perseri nga "ata" nuk e shikoj si dicka te ububushme ate menyre te shprehuri.

Me nje fjale, te thuash qe ne jemi keqadministratore te lirise sone, eshte nje gje. Te thaush qe a na eshte dashur liria eshte nje gje krejt tjeter. Ky muhabet edhe me mitet ne pergjithesi! E glorifikoi Hoxha Skenderbeun per paralel/justifikim te kohes se tij dhe kundershtise ndaj superfuqive dhe gjithe botes; po pastaj? U dashka cflorifikuar nga kjo? E nderuan komunistet Migjenin! Po pastaj, u dashka vleresuar me pak nga kjo? Ose shesin mend shqiptaret hipokrite me vlerat kombetare ndersa i shkelin keto me kembe gjithe diten; OK, dihet kjo, jemi te vetmit pe ate, por perseri, a mos u dashka qe keto vlera te shkelmohen meqe jane mjet per hipokrizine e njerzve? Shqiptaret hipokrite nuk jane te tille prej vlerave kombetare; ose, eleminimi i vlerave nuk do i benteme me pak hipokrite. Kurre nuk do kuptoj pse ngjet gjithnje ky ngaterrim shkak-pasoje sa here flitet ne kete realm! WHY????? Nga njerez me inteligjence mbi normalen?  smiley 

Edhe per Skenderbeun, e njejta gje. Brezat diskutojne nga optika e tyre. Une nuk e di sa lidhje ka prapambetja jone e sotme nga shpagimi turk i atehershem; di sidoqofte qe i perkasim nje kombi strumbullari i te cilit eshte ai aksion me pasoja shkaterruese. Nuk do qajme hallin e impakteve negative qe piramdat e Egjiptit padiskutim kane patur mbi popullsine, sklleverit e atehershem etj etj. Perkundrazi i shohim si monumente te asaj qe eshte (ka qene) ne gjendje te ndertoje njeriu. Duhet te urresh shume piramiden qe te shkoje mendja tek vuajtjet e sklleverve dhe ekonomia egjiptiane. Plus qe me duket pak driteshkurter ai arsyetim (qe e gjen edhe tek z. Lubonja) qe merret me Shqiperine si me nje magazine qe doli me humbje ne nje periudhe te caktuar. Ai aksion tregoi dicka. Ka edhe simbolizem ne kete mes, nuk ka vetem qendra te rrenuara, qytete te shkaterruara dhe ajke kombetare te shfarosur. Ka gjera qe jane mbi te perditshmen dhe inventaret. Mbas 500 vjetesh, lentja duhet te marri tjeter fokus.

 

Emigrant, unë e shoh kështu këtë punë: nëse gjykojmë artikullin, le të gjykojmë artikullin; unë vetë jam gati të diskutoj për gjërat që kam shkruar, sepse nuk i kam shkruar në mermer. Por askush nuk ka të drejtë të kalojë në gjykime ad hominem vetëm sepse nuk i ka pëlqyer ky apo ai shkrim – sepse gjykimet ad hominem duhen mbështetur në të gjitha gjërat që ka shkruar ky njeri, jo vetëm në citate të shkëputura, nga artikuj të veçantë.

Tani të vijmë te çështja e Pavarësisë – natyrisht që ti e ke interpretuar mirë atë shprehje; fjala është për keqpërdorimin që i kemi bërë lirisë, si pakkush tjetër. Nuk e mbaj mend kontekstin ku ka qenë hapur ai diskutim në Alb-Club, por interpretimi mbetet – kur e shpallëm pavarësinë, kishim shpresa të jetonim më mirë se më parë; por në të vërtetë shqiptarët u ndanë në katër shtete, dhe Shqipëria u katandis në një barrë për Europën siç është edhe sot e kësaj dite.

Mua, si shqiptar, nuk më pëlqen fare kjo gjë. Unë do të doja që shteti im të kishte dinjitetin e një shteti tjetër normal, dhe që t’i mbante njerëzit atje, jo t’i bënte të iknin ku sytë këmbët, siç ika edhe unë. Ismail Kadareja, te “Nëntori i një kryeqyteti” vë në gojën e një personazhi një shprehje që më është ngulur në tru si tatuazh: “Shqipëria do të bëhet për të plasur shqiptarët” – shprehje koniciane e kulluar. Tani ç’të bëjmë para kësaj katrahure?

Natyrisht mitet kombëtare nuk kanë ndonjë lidhje të drejtpërdrejtë me këtë, por mitet vijnë në vështrim, negativisht, në dy aspekte – sepse shqiptarët, për mendimin tim, duhet të jenë krenarë jo sepse janë shqiptarë, por për çka bëjnë si shqiptarë, d.m.th. për veprimtarinë e tyre në të mirë të kombit, e që në analizë të fundit sublimohet në dinjitetin e shteteve të shqiptarëve (Shqipërisë dhe Kosovës); dhe sepse mitet kombëtare po përdoren gjerësisht, siç u pa edhe nga histeria për rrugën Durrës-Kukës, për të mbuluar pisllëqe nga më të mëdhatë. Ky nuk është faji i miteve, por i atyre që i shndërrojnë mitet në karikatura, çka po ndodh gjithnjë e më shpesh edhe këtu te Peshku. 

 

Zoti Vehbiu, ju ne disa gjera keni te drejte. Si psh krenaria e secilit per ate qe ben per kombin e tij dhe jo per ate qe ben duke abuzuar ne emer te kombit te tij. Edhe ajo puna e citime jashte kontekstit qendron deri diku. Por se pari kur armiqte e kombit tend te citojne dhe deformojne fjalet, duhet ta denoncosh vete nje gje te tille (nqs e keni bere kete ne ate forum, me falni po sidoqofte nuk eshte se po ju adresohem vetem juve). Se dyti duhet te reflektosh pak me teper ne te ardhmen qe ato qe shkruan te mos lejne vend per ambiguitet. Dhe se fundmi, nqs vertete nje mit apo diçka qe lidhet me kombin te shqeteson, kur hap nje debat duhet te na besh te qarte se cili eshte perfitimi qe ka kombi nga hapja e ketij debati apo minimalisht te sigurohesh qe ky debat nuk dergon uje ne mullirin e atyre qe na kontestojne te drejten per te ekzistuar.

Tani t'i kthehemi pak artikullit tuaj te fundit (ose te pakten i fundit qe kam lexuar une) ku ju fillonit 9 paragrafe me "Jane shqiptare ata qe ..." dhe pikat i zevendesonit me te gjitha dukurite negative qe ju mendoni se ndodhin me shqiptaret.  A mund te me thoni se cili eshte nderi qe ju i beni kombit duke u shprehur keshtu? Dhe a nuk ju duket se nderi i vertete qe ju mund t'i beni vendit dhe popullit tuaj do ishte qe denoncimin e ketyre dukurive ta benit duke i filluar ato paragrafe me shprehjen "Cfare shqiptaresh jane ata qe ..."  Se ne fund te fundit cfare shqiptari eshte ai qe na e nxin faqen duke shitur droge? Cfare shqiptari eshte ai qe parate qe mund te sherbenin per nje shtrat me teper ne spital, i vjedh duke kaluar maune pa dogane? Cfare shqiptaresh jane ata qe vjedhin apo shkaterrojne trashegimine tone kulturore?

Sepse Z. Vehbiu, duke u shprehur ne ate menyre, per te gjitha keto dukuri ju akuzoni te gjithe shqiptaret nderkohe qe duhet te denonconi ate grup qe i kryen ato. Pastaj secilit le t'i skuqet faqja sipas asaj per te cilen akuzohet. Mua, psh, le te me vije turp per faktin se bej pjese ne grupin e atyre qe kane ikur nga Shqiperia, pavaresisht se me pelqen te mendoj se e dua me shpirt vendin tim. Por nuk kam pse te ndihem fajtor se nje bashkekombasi im ben nje krim. 

Nuk dua qe kete te ma merrni si leksion se si duhet te shkruani se nuk eshte fare ashtu. Por nuk eshte nevoja te kesh monopolin e atdhetarizmit per te kuptuar se cfare shkruhet ne dobi te kombit dhe cfare shkruhet ne dobi te interesave te tjera (qofshin keto edhe thjesht per tu bere interesant apo modern). Ndaj mos u çudisni aspak qe ne mundohemi t'i margjinalizojme ata qe duke shkruajtur per interesa te tjera demtojne interesat e kombit.

Te gjithe e dime shume mire se prej vitesh njerez te sherbimeve serbe apo greke jane ne poste kyçe te mediave apo edhe vete qeverive te ndryshme. Ne keto kushte te jeni i bindur se paçka se mund te duket disi paranojake, une nuk kam pse lodhem duke u munduar te gjej se cili eshte vertete anti-shqiptar i paguar e cili behet pa dashje anti-shqiptar. Sidomos kur te gjithe keta citohen si pasardhes te njerzve qe jane futur ne burg si agjente te UDB-se. I takon secilit te tregohet i kujdesshem ne ato qe shkruan per keto çeshtje se ne nuk e kemi luksin qe t'i lejojme secilit nga dy-tre luge çorbe te prishur.

Prandaj, Z. Vehbiu, zgjidhni krahun tuaj dhe mos kerkoni te na bindni se interesat e kombit jane si pikturat abstrakte qe secili i sheh sipas qejfit.

Po njerezimit sa i kushtoi shkaterrimi i  fashizmin. Qindra milione te vdekur e deme te pallogariteshme. Megjithate, nuk besoj se tha njeri qe kot u bene gjithe ato sakrifica.

Leqe berja e historise me sikur, perfundon tek halla qe behet xhaje.

Merru o burre me ndonje gje te hajrit e mos turpero vehten ne kete fare feje.

 ardian vehbiu, duhet largpamesi per te "mat" punen e skenderbeut, jo "arrêt sur image". e vertete eshte qe Skenderbeun e kane shajt 150 vjet pas bemave te tija, sepse perdoren aresyetimin tend, qe siç e shesh nuk eshte dhe aq i ri, as novator pra.

te thuash qe Skederbeu e varferoi shqiperine eshte njesoj si te thuash qe Napoleoni, qe beri te njejten gje (lufte pa kuptim imediat) e varferoi francen. 

kur ashtu siç shqiperia gjithçka ja detyron Skenderbeut, po ashtu dhe franca moderne gjithçka ja detyron Napoleonit. po te qe ndryshe mbi keta tipa nuk do te botoheshin parreshtur libra bibliografik. 

shqiptaret pa Skenderbeun, do te kishin mbet si vllahet, akoma PA SHTET te tyren. smiley sot shtet do te thote TOKE !!!

dhe gjeja me e çmueshme ne bote, ka qene dhe eshte,  kjo e uruar.

HB shkruan:

Shqiptaret pa Skenderbeun, do te kishin mbet si vllahet, akoma PA SHTET te tyren.

Po këtë kam thënë edhe unë, o Hajdar:

Para se të kthehej në simbol të ringjalljes së Shqipërisë, Skënderbeu do të ketë qenë njëfarësoj simbol i rrënimit të Arbërisë.

Vehbiu thote:

Kjo ndoshta mund të shpjegojë edhe pse gjurmët e Skënderbeut në kujtesën historike të popullit shqiptar janë të zbehta – më shumë mbahet mend Lek Dukagjini e Gjorg Golemi, sesa Gjergj Kastrioti, që tundi Azinë dhe Europën. Më shumë u këndohet Kreshnikëve të Veriut, sesa Kreshnikëve të Gjergjit. Në folklorin epik të veriut, përmendet Jutbina dhe Sarajeva, por jo Kruja.

Z Vehbiu,

Tek ajo referenca qe solla me pare ketu, ja ca thote Conrad Malte-Brun tek vellimi IV enciklopedik i "Universal Geography", ne kontekstin e folklorit shqiptar te asaj kohe, fundi i viteve 1700' - fillm i viteve 1800', dhe si reflekton folklori njerzit/shqiptaret (fundi faqes 114): 

The national Albanian songs are illustrative of the manners of the people; it might be worth while to know them, although they are for the most part written after the time of Scanderbeg.

Pra ky qe ka pasur mundesine ta shikoje direkt atehere, 200 vjet para teje, dhe 100 para pavarsise, thote pikerisht te kunderten.

Ky eshte vetem nje rast, vec nje citat i nje autori, qe une e hasa rastesisht, se po te kisha lexuar shume, e sidomos studiues e albanolog, padyshim do me kujtoheshin shume te tilla nga studiues qe kane vizituar trojet shqiptare gjate atyre koherave, ose me pare. Por dhe qe s'jam i tille, dhe jo se jo historian, di aq minimalisht se si operohet shkencerisht/profesionalisht/studim-isht ne cdo fushe, dhe persiatjet e tua ne sa lexova tek artikulli qe hasa, dhe sa po lexoj tani, jane teper infantile. Ca gjera i dime te gjithe; ti nuk mund te tjetersosh historine dhe te fshish me mijera rekorde historike vetem e vetem per te suportuar tezen tende, dhe kjo gje, menyra te tilla operimi, lene shume per te deshiruar nga ana profesionale, aq shume sa ata (sado pak) qe operojne ne menyre te tille ne analet shkencore/profesionale ne boten perendimore, flaken tutje si bastarde, jo se i persekutojne apo futin ne burg, po nuk ja var me njeri ne rangun profesional. Pasi integriteti dhe ndershmeria intelektuale/profesionale meret e mireqene dhe si premise elementare per kedo ne fusha studimi/hulumtimi ne nivelin profesional; nuk kemi te bejme me artikuj mediash anal-itike ku cdokush mund te flase kodra mbas bregut simbas midese dhe pavaresisht rekordeve dhe fakteve.

Pra, nuk mund te operosh duke u munduar te tjetersosh komplet, ose ta kthesh komplet kundra dicka, dhe pastaj te marresh si te qena ca gjera qe s'jane, dhe pastaj te besh aludime ashiqare spekullative dhe ti trajtosh keto si teza te mireqena historike, dhe te besh nje lemsh kaq te pasinqerte te tille (intelektualisht flas) vetem e vetem per te mbrojtur nje teze/ide/teori personale.

Pike se pari kete e ben qe me e sulmin indirekt qe i ben vepres se Barletit, paveresisht, dhe sidomos: 1) faktit qe Barleti ishte shume me afer Skenderbeut (historikisht, ne aspektin kohor) sesa ti, aq afer sa ti dhe une dhe te gjithe ne qe jetojme 6 shekuj me vone nuk e shikojme dot as me teleskop; dhe 2) vleresimeve/kritikave te studiuesve te huaj mbas Barletit per vepren e tij, qe me perjashtim te pathosit te tij per gjera triviale/detaje, shumica e historianeve dhe studiuesve suportojne esencen dhe premisat e shkrimeve dhe rekordeve te Barletit.

P.sh. libri i Clement Clarke Moore "George Castriot, Surnamed Scanderbeg, King of Albania", botuar ne vitin 1850 (mund te lexohet online ketu), me sa di eshte nje nga veprat historike post-Barletiane per Skenderbeun e cila eshte botuar dhe vleresuar dhe referuar shume, si atehere si dhe tani ne kohet e sotme. Moore sic thote dhe vete ka studiuar dhe veprat e Barletit, Gibbonit dhe shume rekorde te tjera te shkruara perpara tij, para se te shkruante librin e vet mbi Skenderbeun. Tek parathenia e librit te tij p.sh. ai citon nje burim tjeter qe flet per veprat e Barletit:

And in "an advertisement, to the reader," it ia stated that other writers "could not so truly and exactly set downe the truth of matters as they are here delivered in this Historic by the Latine author [Barleti]; who being native of the same countrey with Scanderbeg, and living in the same age and time that he did, is to be reputed the best witnesse and most perfect reporter of his deeds."

Dhe kjo eshte fare llogjike, dhe nuk do shkence per ta kuptuar, edhe sikur te huajt te mos i ishin referuar dhe vleresuar aq shume Barletin. Dmth si mund te zhvleftesosh aq pa teklif me nje te rene te lapsit ti apo kushdo tjeter veprat e Barletit, pavaresisht faktit qe ai jetoi atehere dhe jo ne/juve, dhe faktit qe aq shume studiues dhe shkrimtare te huaj e kane vleresuar per aspektin historik te pershkrimit te Skenderbeut? Dhe fakti qe Barleti ishte shqiptar, dhe ne kontekstin historik, mendoj eshte me shume plus sesa minus (per ndonje bias) pasi nje shqiptar me mire se kushdo i huaj tjeter kuptone me mire jo vetem natyren e njerzve, po dhe kontekstin historik dhe cdo te thoshte per ta (shqiptaret qe jetonin ne/menjehere mbas Skenderbeut) Skenderbeu dhe jeta e aktiviteti i tij, kryesisht lufta me turqit.

Po aq per te deshiruar jane spekullimet tende per historine alternative, se ca do te ndodhte me shqiptaret nese Skenderbeu nuk do kish qene, apo nese nuk do kishte luftuar turqit, te cilat dhe si spekullime lene shume per te deshiruar.

Po dhe te tjerat, nuk di nga ta kap me pare, pa e bere kete koment nje carcaf me te gjate se c'eshte deri ketu.

Dhe njekohesisht nuk mund te na fusesh ne nje thes te gjitheve ne qe kemi rezerva per keto tezat tende dhe tuajat si "albanologe te rinj" (a thua se jeni televizor me ekran te sheshte dhe sa me te rinj qe jeni me shume vlere keni, ne krahasim fjala bie me historianet dhe albanologet "e vjeter&quotsmiley. Une nuk te akuzoj as ty as ndonje tjeter per antishqiptarizme, pasi as nuk mund ta vertetosh dot kete ne nje studiues/shkrues, dmth nuk mund tia besh grafi motivet, po as mendoj se njerzit duhet te provojne patriotizmin e tyre me analiza gjaku, apo duhen akuzuar per armiq sa here kane mendime te ndryshme.

As nuk jam qe te mos diskutohet me Skenderbeun dhe te mos vihen ca gjera ne dyshim. Por ama jo te bejme krusada katerciperisht te pandershme nga ana intelektuale dhe historike, te tjetersojme mijera rekorde historike prej 6 shekujsh, te spekullojme pafund dhe te bejme nje mije e nje mishmashe te tilla, te cilat ne rastin konkret (te çmitizimeve te Skenderbeut, dhe tani dhe te pavarsise dhe Qemalit mesa duket), krusada te cilat me apo pa ndonje motiv apo qellim te keq kane pasoja teper negative. Te tilla fluturime me presh nuk e di nese bejne as studiuesit serbe apo greke, flas ajo pjese e tyre e cila ka per mision te punes se tyre shnderrimin e historise shqiptare.  

Dmth pavaresisht motiveve, po dhe sidomos per nga ana intelektuale/historike e persiatjeve te tilla, keto lene shume per te deshiruar, e thene shume butesisht. Pasi p.sh. kur i bie dikujt me nje tulle ne koke, si me qellim te keq apo thjesht per argument apo cdo arsye tjeter, atij i dhemb njelloj, dhe natyrshem do te reagoje dhe irritohet me ty. Keshtu qe mos me thuaj/thoni qe juve vertet jeni te habitur se pse njerzit reagojne ne menyre te tille ndaj ty apo kujtdo tjeter qe shkruan dhe operon ne ate menyre me historine tone, as mos u shfajesoni me "te menduarit ndryshe" apo me faktin qe disa ju akuzojne per anti-shqiptare, dhe per pasoje i bie qe juve keni te drejte ne tezat tuaja, meqe disa ju bejne akuza te tilla.

Keta lloj "studiuesish" ndertojne si fillim thiorine. Dhe ne vazhdim i pershtasin ne menyre krijuese "faktet" po asaj, thiorise.

Aq shume e kishin harruar Skenderbeun shqiptaret sa qe i kishin vene dhe maleve emrin e tij. Apo edhe emrat e maleve i vuri Enver Hoxha? Kujt personazhi tjeter u jane kushtuar male?

Ndersa gjykimi i luftes se Skenderbeut nga pasojat shkaterruese per Arberine eshte pervecse i ceket edhe i turpshem.

Ligji i natyres qe nga niveli i qelizes deri tek popujt eshte qe pushtuesi luftohet. Perndryshe humbet liria, pra ai popull nuk ekziston me.

Edhe mund te humbet, po gjithe bota ka bere dhe ben zgjedhjen: o te fitojme, o te vdesim duke e provuar. Dhe ky s'eshte as patriotizem primitiv apo dekadent, eshte historia e njerezimit. Edhe Leonidha i Termopileve u shua me gjithe te vetet, por nderohet e eshte simbol mbas mijra vjetesh.

-The shumevuajturit profesore: Fatos Lubonja me shoke.

Qe Fatosi te perpiqet dhe te beje analistin eshte e drejta e tij. Por qe te kthehet ne nje orakull dhe te beje autoritetin per çdo gje me duket pune pa buke. Nuku se ne shqiptaret duhet te kalojme tek FAtosi per te çdo gje qe duhet te mendojme e te bejme. Filozof province hesapi edhe pse provinca ka nevoje per filozofet e vet qe te mbaje mullirin ne pune. Po na del FAtosi dhe na nxjerr Skenderbeun sllav dhe shqiptaret jo shqiptare. DAkort, meqe FAtosi nuk punon por mban mullirin gjalle, le te thote, ai bashke me Vehbiun, Plasarin, e compagnia bella (Kapllan Resuli nuku eshte compagnia bella se eshte nje koqe hajvani), se nga vijme ne shqiptaret.

Keshtu ne dijme se nga vijme dhe shkojme atje (bashke me shoket e NATO-s) dhe ndertojme shtepine e veres.

Eshte kollaj te thuash qe shqiptaret jane nuk autoktone por meqe askush nuku del nga asgjeja por nga nje gop i semes...te na thone nga vijme dhe jo nga nuku vijme...

Nje argument i gjalle per te gjithe kete bande pseudo-intelektualesh qe fryjne barkun dhe perveshin buzen, qe duan te duken duke tallur mamin dhe babin, eshte ai i gjuhes se arberesheve te italise.

Kur erdha ne Itali ne 1991 takova nje numur syresh. Mendoni pak, kane lene shqiperine rreth viteve 1470-80 dhe flasin shqip, shqip, shqip...

Simbas ketyre kerriçave tane qe na bejne filozofin pa punuar ne ate kohe shqiptaret sapo kishin ardhur nga ai gopi i semes i panjohur. Por si spiegohet qe keta njerez kane nje te vetendjere dhe nje rrenjosje te identitetit shqiptar dmth nje gen qe i ka rezistuar 500 vjeteve jetese ne nje nga vendet me te shkelqyera te botes si Italia thjesht per forcen e genit dhe asnje faktor te jashtem. Dhe ky gen nuk krijohet brenda nje apo dy diteve dhe as nje apo dy viteve more viça filozofer.

Une jam shqiptar dhe çdo dite qe kalon aq me shqiptar jam. Jam ndodhur ne JAponi kur u be varrimi i Nene Terezes dhe kur shikoja dokumentaret me jeten e saj mendoja qe ishte geni shqiptar qe e beri te tille. Ne çdo levizje ne vendosmerine e saj e ne çdo gje shte shqiptare...

Do te doja qe dikush te e ndihmonte te kuptoja se si gjithe keta vlleher, greke e sllave na paskan punuar si e si vetem qe te botojne libra shqip (qe sua paguante kush), te hapin shkolla shqipe, te japin jeten per Shqiperine dhe shqiptaret qe pak pak kohe me pare na kishin ardhur nga nuku dihet se ku.

S'kane pune dhe luajne deren dhe dera kercet. Ironia eshte kur fryhen dhe e mbajne veten per autoritete e fryhen..."e se patatja".

Naim Vllahu me vellezer jetojne e japin frymen e fundit duke thene "ti Shqiperi me jep nder, me jep emrin shqipetar", Ismail Qemal Bej Vlora, nje turk a vllah edhe ky armik i fshehte, jeton e vdes i helmuar se luftoi per Shqiperine...

E shikoni pra force e genit shqiptar qe asimilon edhe turqit, greket, sllavet plus NATO-n dhe George Bush, Bill Klinton e Monica Lewinsky-n ne favor te nje çeshteje te humbur por qe vetem FAtos Lubonja, Ardian Vehbiu, KApllan Resuli (koqja i kandarit-se me ka bere te heq keq kur pelliste dhe nuk i pergjigjej njeri: e se une zbulova qe shqipja, une zbulova ...akademik i gopit te semes pa asnje titull te vertete) na dikan te verteten dhe nuku e thone dhe na shohin nga lart poshte se ne te tjeret nuku kupetojeme gje prej gjerit...

Per hater te anonimitetit qe te jep qenia peshk te peshku pa uje mund tu themi qe ne te tjeret punojme dhe nuk lajme pjata ne perendim por bejme zotnine dhe fitojme para, jetojme dhe respektohemi si zotnilere. Ne kuptimin e vertete te fjales. Kemi lare pjatat ne fillin dhe keto Lubonjat me shoke kujtojne se ne vazhdojme te lajme pjatat akoma...dhe na servirin fjalimin qe kane shkruar prindet e tyre per ate koqen tjeter qe fryhej..."e se patatja".

Nga malli qe kemi per fshatin tone te lindjes i lexojme broçkullat e tyre dhe na pelqen qe mulliri i fshatit tone bluan...por mulli fshati ngelet.

"Aresyetimet e thella" te ketyre djemve te vuajtur nga regjimi te bejne te qeshesh me ate femillekun e tyre dhe rrjedhin uje nga te gjitha anet.

"Fola e lehtesova shpirtin tim"

Lexova disa komente me lart, personalisht jam e mendimit se theniet e Lubonjes jane keqperdorur nga adminet atij forumi. Edhe une u indinjova me ato qe shkruheshin atje, jam e sigurt se edhe Lubonja do te indinjohej nese do t'i lexonte theniet e tij te keqperdorura per qellime aq te mbrapshta. Te gjithe e njohim sensin kritik te Lubonjes dhe ben mire qe eshte kritik, ne shqiptareve na duhet pak vete-kritike per te ecur perpara, vetem se ne shqiptaret, nuk e kemi luksin te vete-kritikohemi se u japim shkas  keqdashesve te ngrejne kthetrat per te perfituar nga kjo gje.

Edhe mua me ndodh ndersa dal nga shtepia e shoh dhjete burra para meje qe nxitojne ne trotuar dhe qe te dhjete, peshtyjne pertoke pa teklif, me prishet dita, shkoj me nerva ne pune e shaj me vete dhe them neper dhembe qe ne shqiptaret nuk do behemi kurre njerez, por kjo nuk do te thote qe nuke  dua vendin tim, vetem se une nuk jam njeri publik qe theniet e mia te merren per baze, e te keqperdoren sic behet me theniet e Lubonjes.

Kaq.

flokenaja, jam shume dakord me ty.

 

 

 

Flok, theniet e Lubonjes nuk jane kritika. Ato jane statements, perfundime me nje inklinim te theksuar antishqiptar! Nuk jane momente dyshuese ku e ka bazen cdo shkence. Ka nje dallim ketu. Dhe ne nuk eshte se s'e kemi standartin dhe modelin e kritikes konstruktive dhe jo shkaterruese. E kemi nga figurat e mendimit shqiptar. Qe jane bere figura mbi bazen e shqitarizmes. Nje kritike me baze dashurine dhe shqetesimin e paster qytetar eshte dicka tjeter, por krejt tjeter!!!

PS Sa here kam falenderuar Zotin qe "buken e perditshme" e fitoj ne nje veprimtari qe eshte kaq larg ketyre diskurseve qe lidhen me Shqiperine. Qe s'kam asnje interes qe perzihet. Qe them cfare ma ndjen shpirti pa asnje lloj teklifi! Qe nuk kam hall sa do shitet nje liber i perkthyer prej meje. Ose qe suksesin profesional nuk e lidh me artikuj qe duhet ti pelqejne nje qarku te caktuar. Falemnderit Zot qe ma solle punen kesisoji!!!

Po, kane nevoje shqiptaret per sy vetkritikues Flokenaja, por puna eshte se cfare i meshon Lubonja me lart.

Shqiptaret jane enderrimtare sepse besojne akoma se Skenderbeu eshte shqiptar dhe nuk mund te pranojne nje gje objektive qe Skenderbeu ishte sllav.

Historiane si Barleti me shoke nuk mund te kene mendime e teza objektive sipas Lubonjes, se Kadare jo se jo. Po kush eshte Lubonja tek e fundit ne fushen e historise, qe te kete autoritetin te thote se cfare eshte objektive ose jo?

Parashtron ne menyre absolute nje opinion shume te diskutueshem e provokues dhe indinjohet qe shqiptaret nuk jane gati  ta perqafojne kete ide. Mua vallaj ne kete rast, kjo tundja e Lubonjes shqiptarve qe flene, nuk me ngjan si ajo e memes qe ta do te miren, por si thirrjet e nje njerku.

Persa i perket shoqerise shqiptare qe ta sjell ne maje te hundes, kjo po, por te fillosh ta reformorsh duke i vene ne pikepyetje gjerat me te mira qe ka arritur te nxjerre, eshte akoma dhe me shkaterruese.

Le ta shohim punen ne kete aspekt:

1- çeshtja e origjines se Skenderbeut mbetet per tu diskutuar. Le ta diskutojme.

2- per cilin popull dhe per cilin vend e shkriu jeten Gjergj Kastrioti dhe Nicolas Sarkozy, NAim Frasheri, Samiu, Abdyli, Ismail Qemal Bej Vlora etj.

3-Pse Ivan Buzuku e te tjere nuku bene libra serbisht por ne shqip.

A mund te me pergjigjet njeri.

Perse nuku bejme nje ankete dhe te ftojme edhe Kapllan Resulin, Fatos Lubonjen, Ardian Vehbiun me shoke dhe te na thone edhe ata mendimin e tyre?

Mbas nja 30 vjetesh bejme kete ankete edhe per Gjergj Kastriotin, BArack Obamen etj.

Po çfare lesh muhabeti...

 I dashur Xha Xhai, nuk kam arsye ta besoj ate gjermanin, so jo te gjithe gjermanet jane te sakte. Nje regjizor italian, ka bere nje film mbi Skenderbeun, (nuk e kam pare por me kane treguar), ku tregon viziten e Skenderbeut ne Venedik per mbeshtjetjen qe kerkonte , dhe regjizori e kish bere Skenderbeun Don Xhuan, nje njeri i cili gjate nates hynte nga dritaret neper shtepira dhe merrej me grate. A mund ta besoj une kete gje, pse e ka bere nje regjizor italian. Natyrisht qe jo. 

Sipas Vehbiut 'miti' i Skenderbeut nuk eshte as nje zbukurim i historise,  as nje shtremberim i saj, eshte nje permbysje e plote , nje mashtrim katerciperisht :
"Para se të kthehej në simbol të ringjalljes së Shqipërisë, Skënderbeu do të ketë qenë njëfarësoj simbol i rrënimit të Arbërisë."
Pra nga nje humbes  historik ne nje fitimtar  mitik , nje pikpamje ekstremiste e denje per nje gjimnazist.
E gjithe ngrehina fantazore e Vehbiut ngrihet mbi premisen  se osmanllinjte  u hakmorren ndaj turperimit qe u beri Skendebeu duke shkaterruar Arberine.
       " Megjithatë, qëndresa aq e sukssesshme e Skënderbeut i kushtoi shtrenjtë Arbërisë dhe      arbërve, nga pikëpamja strategjike; sepse praktikisht e fshiu nga harta e Europës. Osmanët ia shkatërruan Arbërisë të gjitha qytetet, ia rrafshuan qendrat kulturore e sidomos kishat dhe manastiret,.."

Nuk kemi ndonje punim historik te Vehbiut qe te na provoje se Arberia u shkaterrua ne ate mase qe ai pretendon,  as qe rrenimi 500 vjecar i vendit ishte nje paranoje konstante e Portes se Larte qe mbeti e lidhur vazhdimisht me Kastriotin.  Sa per historine e shkruar nga profesioniste ,  ate nuk di ta lexoje vetem ai. Vertete turqit u hakmorren por me Krujen,  qytetet e tjera jane edhe sot po atje ku ishin.  Bile u krijuan edhe te rinj, Elbasani, Gjakova, Tepelena..  As nuk u be ndonje baterdi e padegjuar edhe ne vise te tjera ballkanike.  Arberia u rrenua ashtu si gjithe Ballkani sepse sistemi feudal otoman ishte me i prapambetur se ai qe ata gjeten  ne Arberi. U rrenua sepse fatkeqsia  ndodhi pikerisht ne periudhen historike kur krijimi i pronave te medha feudale ishte ne proces e siper. U rrenua me keq se Ballkani tjeter sepse mungonte nje kishe arberore sic  e kishin greket, serbet, bullgaret.. ne gjuhen e tyre.  U rrenua sepse aristokracia e paafte arberore  ( te cilen Vehbiu e ben viktime te Gj.Kastriotit)  as para dhe as pas epokes se Skenderbeut nuk qe kurre ne gjendje te  bashkepunonte e te perfitonte nga rrethanat , u rrenua pse pikerisht nuk mundi me te nxirrte nje figure qendrore si e Skenderbeut , te pakten deri ne krijimin e pashalleqeve te medha.  Dhe pikerisht ketu qendron madheshtia e Skenderbeut qe arriti te ndertoje nje shtet kombetar,  qofte dhe federativ,  ndonse jo mbi gjithe trevat etnike dhe qe perfaqeson suksesin me te madh te kombeve ne mesjete. Bile nje shtet te perparuar,  nje fare monarkie parlamentare me Kuvendin e Lezhes.   

Shkurt,  asnje logjike serioze nuk kuturis te ndertoje nje teori si kjo e Vehbiut mbi nje hipoteze qe ai e merr  mendjelehtesisht per aksiome.  Pervecse kur ngazellimi nga "zbulimi" i bere i err syte ne rastin me te mire,  apo kur eshte i qellimshem ne rastin me te keq.  Po kjo eshte ceshtje tjeter.   Vetem se ketu duhen kerkuar arsyet e pohimeve absurde si : "..nese nuk do ishte Barleti (po e marr te vertete pohimin se para Barletit kujtesa kolektive per Skenderbeun nuk ekzistonte ose ishte sporadike) qe morri mundimin dhe shkroi librin e famshem, ..".
Si mund te pretendohet  se vetem 50 vjet ( vepra e Barlecit u botua me 1508)  pas vdekjes se Skenderbeut ishte shuar kujtesa per te ???  Kur nuk eshte harruar akoma pas 100 vjetesh nje figure qesharake si ajo e Haxhi Qamilit ?  Po vepra e Dhimiter Frengut , botuar italisht me 1539,qe ishte bashkohes i Skenderbeut ?  Dhe nese fatkeqesisht,  nuk do te ishte as njeri as tjetri, atehere ne nje kohe tjeter kur te germohej ne arkivat osmane, venetikase,  te papatit  do te rizbulohej figura e shquar e Gjergj Kastriotit dhe do te ishte ndonje fatlum tjeter qe do te merte lavdine e Barlecit.  Insinuata ketu eshte qe arberit paskeshin harruar shpejt e shpejt Skenderbeun ,  bile brenda dy brezave, pikerisht sepse ai ishte sjellesi i fatkeqesise se tyre. Por as kjo nuk eshte e vertete.  Nuk mungon kujtimi i Tij,  por nuk eshte ne ate mase qe pritej dhe ky eshte nje problem qe mund te hulumtohet me tej. Nje supozim i rastit eshte qe , duke u nisur nga fakti qe tek arbershet ruhet me mire,  ne Arberi e me pas ne Shqiperi punohej sistematikisht per ta zhbere kujtimin e Skenderbeut ashtu sic i zhbene edhe varrin sipas parimit   " ne shtepine e te varurit nuk permendet litari",  dmth ne Arnautlluk ndalohej te permendej .

Nderkohe qe Rilindasit ne esence nuk krijuan nje mit,  ata e nxorren nga harresa dhe e kthyen ne simbol te lirise.  Krejtesisht normale.  Kishte kaluar nje gjysme mijevjecari,  nje kohezgjatje  e llahtarshme dhe sigurisht  kujtimet do te ishin zbehur. Cfare ka per t'u nervozuar ketu?  Nga njera ane Vehbiu pretendon se identiteti shqiptareve  nen sundimin otoman  kishte humbur ose te pakten deformuar , nga ana tjeter habitet pse ky identitet i deformuar nuk kishte nje kujtese te qarte.  Keto inkonseguenca  s'mund te jene vec rrjedhim  i nje teoreme te gabuar.

Ka edhe nje problem moral , ate qe Kadareja me plot te drejte e formulon se sulmi mbi Skenderbeun eshte sulm mbi aspiraten e lirise.  Por kjo eshte ceshtje e brendshme e cdo individi dhe ne kohe paqeje do te ishte e mjaftueshme te kujtohej vetem vargu i Fan Nolit : " Skllever  bij sklleverish  s'e meritoni se liri s'doni"

Ps_Vehbiu me te drejte e ngre ceshtjen 'ad hominem' por kjo ka vlere sa kohe qe argumentohet. Kur kufiri kaperxehet , si ne rastin e K.Resulit,  dhe argumentat zevendesohen qellimisht me shpifje skuthesh  atehere  'qepe gojen'  behet legjitime.

Loloto shkruan:

Nuk kemi ndonje punim historik te Vehbiut qe te na provoje se Arberia u shkaterrua ne ate mase qe ai pretendon, as qe rrenimi 500 vjecar i vendit ishte nje paranoje konstante e Portes se Larte qe mbeti e lidhur vazhdimisht me Kastriotin. 

Loloto, nuk ka nevojë ta studiojë Vehbiu këtë punë, sepse që Arbëria u shkatërrua në masë gjatë dhe pas vdekjes së Skënderbeut e di edhe bufi.Ja ç’thotë për këtë çështje i nderuari Abaz Ermenji:

Përveç mërgimevet jashtë atdheut, pat edhe shpërngulje të brendëshme të popullsisë. Pjesa m'e madhe e fshatarëvet të vendevet t'ulëta i la fushat edhe u fut malevet duke u mbyllur në një varfëri të mjeruarshme. Nëpër fushat hipën ferrat, kallamishtet e moçalet. Qytetet u zbrazën nga banorët e vjetër të tyre. Pjesa e kulturuar, klerikët, tregëtarët, zejtarët, ikën me shumicë prej Shqipërie duke e varfëruar vendin nga njerëzit e kulturës dhe t'artevet. Qytete të lulëzuara dhe të zbukuruara me monumente e vepra arqitekture - kështjella, pallate, kisha e manastire, me piktura e skulptura artistike - si Drishti, Sarda, Danja, Vulpiani, Petrela, Guri i Bardhë, Stellushi, Tornaçi, Sfetigradi, Shirgji, Spinarica etj., ranë dhe u zhdukën përgjithmonë. Qytetet e mëdha, me histori të vjetër, që kishin qënë me shekuj qendra kulture, tregëtie e zejtarie, si Durrësi, Shkodra, Leshi, Kruja, Berati, Kanina, Vlora, Gjirokastra etj., e humbën shkëlqimin e dikurshëm bashkë me numrin e popullsisë dhe mbetën si një kujtim i zymtë i së kaluarës.Luftat e paprera, çfarosja e një pjese të popullsisë, shkretimi me zjarr e me hekur, mërgimi jashtë atdheut i njerëzve të kulturës, t'arteve e të zejtarisë, mërgimi i fshatarëvet ose tërheqja e tyre nëpër malet ku vdisnin nga uria, e varfëruan vendin për së tepëri, e rrëzuan shumë poshtë shkallën ekonomike e kulturore të tij, e cila në shekujt XIV e XV ishte aq e lartë sa rrinte krahas me atë të popujvet më të përparuar t'Evropës. Në shekullin XVI shihet kudo në Shqipëri një rënie e tmerrshme ekonomike e kulturore dhe e jetës qytetare.

 

Abaz Ermenji tregohet i padrejte me Osmanet. E para, qytetet e medha ishin ne renie/rrenim qe prej administrimit kokeshkrete venedikas qe urrehej nga popullata e cila IKTE prej Bajlozit venedikas, e jo prej bashibozukut Osman. Rrjedhimisht, nuk mund ti vihet faji Perandorise Osmane, dhe terthorazi Skenderbeut per rrenimin e qytetit.

E dyta, cdreq kulture qytetare pritej nga vendasit, e kush paskesh qene kjo 'pari qe u debua', kur Pal Engjelli (kryepeshkop i Durresit) thoshte qe prifterinjte ishin te gjithe GDHE, e te korruptuar, e me nga 5 gra ne shtepi, e me famulli te falimentuara(po flasim per hinterland-in) e pa te ardhura?

Shkurt Arrnautet ishin bloze qe para adventit te Skenderit, e s'u bene bloze prej tij

 

Asterion,>>

Ermenjin mund ta konsiderojme per historine moderne por per historian te mesjetes nuk e marrim dot me gjithe deshiren tende. Jo cdo njeri qe di te shkruaj eshte historian. Edhe kete duhej ta dinte bufi.>>

Arberia u demtua nga otomanet vertete , kete nuk e mohon njeri. U demtua edhe para edhe pas Skenderbeut dhe keto demtime s’kane lidhje fare me Skenderbeun. Por kete demtim nuk mund ta amplifikosh sa te duash pa e provuar me pare vetem per te mbajtur ne kembe nje konkluzion ex catedra.>>

Si ta ha mendja ty, qe per 25 vjet me rradhe Skenderbeu i merrte me pahir ne lufte prijesat dhe luftetaret arberore?  Dhe i detyronte te luftonin me trimeri e te fitonin? Ka ca gjera qe s’ka nevoje te jesh historian per t’i kuptuar.>>

 

Meqë Abaz Ermenji s'po ta mbush mendjen, ja edhe nja dy dëshmi të kohës, që i kam nxjerrë nga "Skënderbeu" i Kristo Frashërit:
 Në letrën që A. de Rubeis i dërgonte nga Roma, më 16 korrik 1467, Milanit, shkruante se: “Nga frika, qyteti i Durrësit është braktisur gati krejt nga qytetarët, që kanë kaluar në këtë anë të detit në Brindizi, në Pulje e më tutje. Thuhet se aty kanë mbetur si roje vetëm disa këmbësorë të huaj të dërguar nga venedikasit. Aty është edhe kapiteni i armatës së tyre me 15 galera. Flitet se i kanë marrë me vete të gjitha këmbanat dhe i kanë sjellë në këtë anë, kështu që Turku të mos ketë mundësi të bëjë me to bombarda, siç ka bërë herë të tjera. Prandaj duket se kanë pak shpresë ta përmbajnë sulmin e tij.” Ja edhe pjesë nga një letër e ambasadorit në Venedik, G. de Collis, drejtuar dukeshës së Milanit në po atë kohë: “Me sa kam marrë vesh, Turku (sulltani) ka pushtuar të gjitha malet e Shqipërisë dhe ka prerë copa-copa një shumicë burra e gra. Flitet se po bën fushatë kundër Krujës.” Tre ditë më vonë, përsëri G. de Collis raportonte: “Ka ardhur nga Shqipëria një burrë i cili, ndonëse është plak, thotë se u nis më 5 të këtij muaji dhe arriti të shtunën e kaluar, duke sjellë me vete dy lajme se: Turku gjendet në Shqipëri me më tepër se 200 mijë ushtarë dhe ka pushtuar tre malet që rrethojnë Shqipërinë. Aty ishin fshehur më tepër se 50 mijë vetë dhe të gjithë sa qenë nga shtatë vjeç e lart i ka prerë me shpatë...” Dy gjëra për t'u shënuar këtu: (1) katastrofa e një qyteti të tërë të madh, e një metropoli të Mesjetës si Durrësi, që shkulet i tëri për t'u bartur në Puglie; (2) që sulltani tashmë nuk mjaftohej vetëm me fushat, por kishte vendosur t'i masakronte shqiptarët krejt, edhe ata që fshiheshin në malet (kjo nuk kishte ndodhur kurrë më par&eumlsmiley. Në ato vite, Mehmetin II filluan ta quajnë Attila i Ri, për shkak të masakrave totale që po kryente në Arbëri. Kësaj të fundit, nuk i humbi vetëm popullsia qytetare, por krejt popullsia që kishte ndonjë farë lidhjeje me Skënderbeun vetë dhe me qytetërimin Adriatik (Raguzën dhe Venedikun); së bashku me të gjithë njerëzit dhe institucionet që bartnin vetëdijen e kohës, ose kulturën e lëvruar. Nuk ishte vetëm Durrësi që u zbraz; pas pak, edhe Shkodra dhe Lezha do të pësonin të njëjtin fat. Krejt qytetërimi arbër-venedikas në Shqipërinë e Veriut do të shkulej me rrënjë - me qytetet, me ligjet, me kancelaritë, me librat, me dokumentet, me kostumet, me zakonet, me kishat, me manastiret.

Krejt qytetërimi arbër-venedikas në Shqipërinë e Veriut do të shkulej me rrënjë - me qytetet, me ligjet, me kancelaritë, me librat, me dokumentet, me kostumet, me zakonet, me kishat, me manastiret.

 

Ndoshta..s'e ve doren ne zjarr. Por me ckam lexuar:

a) Skenderbeu s'kish pergjegjsi per qytetet e Venedikut (Shkoder, Lezhe, Durres, Kanine)

b) Kapedanet e Venedikut e keqtrajtuan popullaten e ketyre qyteteve keshtu qe ato ishin ne renie qe para se te dilte ne skene Iskanderi

c) nqs ata qytete e 'hongren' prej Mehmetit 'cunit te Jelles' e hongren prej Venedikut e jo Iskanderit. 

d) sa per ate qe thosh ai plaku se paskeshin ardhur 200,000 turq e paskan ther 50,000 shqiptare malesh (e jo qyteti) vallahi keto numra me duket pak stratosferike dhe apokaliptike.

"..nese nuk do ishte Barleti (po e marr te vertete pohimin se para Barletit kujtesa kolektive per Skenderbeun nuk ekzistonte ose ishte sporadike) qe morri mundimin dhe shkroi librin e famshem, .."

 

 Tani fillova vertete te argetohem. Ne fillim ishte gafa e madhore e Whisperit qe me ngulm i atribuonte Vehbiut nje fraze se ashtu ja kerkonte llogjika. Tani shoh qe Loloto me po te njejtin verbim fjalet e dikujt tjetri ja faturon Vehbiut meqe ai eshte i pandehuri i rradhes.

Lototo, ato frazat qe kam sjelle jane jetime. C’do kush kishte per detyre te gjente autorin. Per ca prej jush pergjigja do te kishte nje fare domethenie. Ca nuk kuptove prej fjalise "Kush e gjen i pari se cili/a i ka thene keto?" Por ju u eshte bere fiksim qe vetem Vehbiu thote keshtu 'marrezirrash', i cili do te jete gjithmone fajtor derisa t'i provohet pafajesia (prej jush?) Citatet me siper u sollen per te thene qe jo cdo gje qe ua kundershton ato qe keni mesuar ne fillore e ka shkruar Vehbiu. Por te them te verteten s'e prisja kete gafen tende kaq ashiqare. Qe ti ben nje gabim kaq elementar me argumentimet e tua te zellshme me konfirmon sa juvenil dhe siperfaqesore ka qene ky diskutim. Ore mesoni te ndiqni llogjiken kur arsyetoni se na turperuat, e na deshperuat.

Je argetuar para  kohe o Parrulla.>>

Se pari ,nga pikpamja formale tekstin qe ke sjelle:>>

“...nese nuk do ishte Barleti (po e marr te vertete pohimin se para Barletit kujtesa kolektive per Skenderbeun nuk ekzistonte ose ishte sporadike) qe morri mundimin dhe shkroi librin e famshem,..”>>

 e ke revizionuar duke hequr pjesen kompromentuese. >>

Origjinali eshte keshtu:>>

..” nese nuk do ishte Barleti (po e marr te vertete pohimin e xha xhait se para Barletit kujtesa kolektive per Skenderbeun nuk ekzistonte ose ishte sporadike) qe morri mundimin dhe shkroi librin e famshem..” >>

(Ti qe mund te kesh edhe celsat e clubit di se ku ta gjesh)>>

Sic e shikon kjo zonjusha e quiz-it tend i referohet xhaxhait alias Vehbiut  te cilit i rezultoka ”se para Barletit kujtesa kolektive per Skenderbeun nuk ekzistonte ose ishte sporadike”.>>

Per pasoje arsyetimit tim nuk i leviz as presja megjithese nuk i jam referuar drejtperdrejt origjnalit  por e kam huazuar nga nje shqytar i Vehbiut  me te cilin ti kerkon te na impresionosh duke na i paraqitur si nje  mendim te pavarur me vlere.>>

Konfondimi im ka ndodhur per shkak se dihet fort mire kush eshte doktrinari dhe kush  jane papagajte qe vetem perserisin tezat e tij. Por nuk mund te me akuzosh per manipulim . Dhe sic mund ta gjykosh edhe ti tani me mendje te ftohte ‘gafa’ nuk eshte aq ‘ashiqare’.>>

Nese ju nuk e dini akoma apo nuk doni ta dini po ju sjell per t’ju freskuar kujtesen nja dy origjinale nder dhjetra qe mund te gjesh  internetit:>>

“Është fakt i njohur që Skënderbeu dhe epoka e tij pothuajse nuk kanë lënë gjurmë në kulturën popullore të shqiptarëve – gegë dhe toskë, të krishterë dhe myslimanë”>>

“..zbehja dhe pastaj zhdukja e Skënderbeut nga kultura popullore shqiptare pas pushtimit të trojeve shqiptare nga Perandoria Otomane ka të bëjë edhe me atë që, për të mbijetuarit kujtimi i Skënderbeut i bashkëlidhej humbjes, jo fitores.”>>

E per te mos humbur kohe me kot ja ku ke dhe kuintesencen :>>

“Skënderbeu që njohim ne është 90% konstruksion”( !!!)>>

me te cilen menderosen gjithe historianet perfshire edhe Schmit-in.>>

C’doni te thoni me :”Por ju u eshte bere fiksim qe vetem Vehbiu thote keshtu 'marrezirrash',..”,  qe nuk eshte vetem Vehbiu i marre? Apo qe  eshte trim i mire me shoke shume?:>>

Qe i blatoni miqesi Vehbiut kjo eshte puna juaj por qe te na sugjeroni se historia behet jo me argumenta por me vota, kush ka me shume pasonjes ,kjo eshte juvenile vertete. Dhe ne kete mes trishtimi me mbetet mua.>>

.>>

 

Dua vetëm të të lutem, o Loloto, që thëniet e mia t'i citosh gjithnjë nga burimi, jo nga palë të treta ose të katërta (se u bë bozë kjo pun&eumlsmiley. Po të shkosh te burimi, do ta gjesh që unë s'kam thënë kurrë që "para Barletit kujtesa për Skënderbeun nuk ekzistonte ose ishte sporadike". Shkrimet e mia janë publike, nuk ka nevojë të shkosh të rrëmosh në arkivat e Vatikanit, i gjen gratis në Internet, mjafton të dish të përdorësh Google. E di që nuk je i detyruar të më citosh, por po e more mundimin, bëje punën tamam.

 ne epoken e skenderbeut nuk kishte greqi, por bizant (perandoria romake e lindjes). turqit (ose me drejt otomanet) i quajten ato troje RUMELI (roma lindjes, per me teper emertimi eshte shqip). serbi gjithashtu nuk kishte, sepse sllavet e jugut sapo ndergjegjesoheshin per identitetin e tyre. 

gjithashtu, teza e rrenimit turk, nuk eshte e vertete. pas renies se skenderbeut shqiperia lulezoi  ekonomikisht. princerit shqiptare e shtrine zoterimin jo vetem ne sarajet e tyre por ne gjithe ballkanin. plot fisnike shqiptare perfunduan vezire te turkut.

kjo solli qe shqiptaret t'a quanin me te vertete te demshme epoken skenderbejane edhe per plot vjet te tjere. po ashtu siç quajne te demshme epoken enveriane sot. sepse kapitalizmi qe enveri luftonte ne koh te tij, si trim i vetem ne mesdhe, solli te famshmen demokraci bashke me te mirat materiale (edhe pse te perkoshme) te saj. kjo ka bere qe unanimisht (njezeri pra) enverin te gjithe ta shajme sot, bile edhe ata qe veç perfituan (ofiqe) ne kohe te tij. 

do te duhen pra disa dhjetra vjet (kur shqiptaret te fillojne ta harrojne) qe edhe enveri te vleresohet drejt prej tyre. smiley  

gjithashtu skenderbeu nuk beri lufte per liri nga osmanet. liria ne ate kohe principatash (ose qytetshtetesh), bile edhe pushtimi, nuk kishin impaktin qe kemi  sot per to. skenderbeu luftoi sepse  ishte luftetar dhe princ, siç qene Aleksandri i madh (kot turqit nuk e quajten Princi Aleksander = SkenderBej) po ashtu edhe Napoleoni.

asnje nga keta dy te fundit nuk luftoi per liri te popujve te tyre. por sepse qene USHTARE. ate dinin me bo. e nje ushtar nuk kerkon lirine por Lavdine (pak me ndryshe kjo e shkrete).

Skenderbeu nuk ishte sllav apo grek apo turk, apo italian ose ndonje tjeter, sepse keto raca nuk jane te afta te lindin tipa te tille te MADHERISHEM, si ata dy te tjeret (qe jane gjithashtu me origjine shqiptare), e qe bota i numeron me gishta.

 

Kapllani vajti ne "Maqedoni" dhe u shpjegoi "Maqedonasve" historine e vertet te shqiptareve..kesaj i thone hedh 1 budalla nje gure ne pus, dhe 5 te zgjuar vene ta nxjerin..Nuk i fusni ndonje xhiro andej nga liqeni them une..

 Enveri, objektivisht, nuk do te rehabilitohej kurre. Per nje aresye teper the thjeshte:

Mjafton te kalosh nga landet e ish-Gjermanise Perendimore ne landet e ish DDR shikon nje ndryshim shume te madh edhe sot mbas 20 vjetesh nga shembja e murit te Berlinit.

Ne ex-DDR, dhe ne nje mase shume me te madhe ne Shqiperi, jo vetem qe Enveri me shoke nuk ishin te zote te ndertonin nje shtet dhe ekonomi qe shtonte vlere (si ne nje zgjua bletesh) por edhe nuk linte askend te shtonte vlere. Sepse Enveri nuk i la bletet, me fal njerezit, te lire te sillnin sejcili ate pjesen e vet te mjaltit, te vleres se shtuar kombetare.

Eshte pikerisht mungesa e ketij "mjalti" qe te ben pershtypje kur udheton nga Austria ne Hungari, nga blerimi ne shkret, edhe sot e kasaj dite.

Kreret e ish vendeve socialiste ishin njerez injorante qe nuk kishin punuar ndonjehere ne jeten e tyre perpara se te merrnin pushtetit.

FAji i tyre ishte injoranca e thelle: vinin karrocen para kalit dhe yjjjaaaaa, ec kali...

 

ben pershtypje kur udheton nga Austria ne Hungari, nga blerimi ne shkret, edhe sot e kasaj dite.

E kam bere me tren dikur kete kalim. Dhe eshte pikerisht ashtu. Por edhe tani vazhdon ndryshimi? (Ishte si me thike nje here vakti; ndryshim si me magji! Keshtu thone edhe per kalimin shqiperi-gerqi, por ne gerqi s'kam qene kurre).

Gjon, kur kalon nga Bari e deri në Bolzano të duket sikur kalon jo në dy botë të ndryshme, por në 3-4 smiley ... dhe të mendosh që i njëjti "mjaltë" ka rrjedhur pa kufinj smiley

Po Emigrant, 

Sot ne bote jane vete 20% e popullates qe krijojne 75-80% te GDP dmth kane ne dore te pakten 75-80% te parave dhe ato jane vendet e dy brigjeve te Atllantikut Verior +Japonia, Australia e N.Zelanda.

Aresyet jane argumentuar ne menyre te shkelqyer nga William Bernstein ne librin e tij: The Birth of Plenty. Sipas tij, faktoret qe sot ndajne vendet e pasura nga vendet e varfera (edhe nga mendja) jane kater:

1- te drejtat e njeriut;

2- racionalizmi shkencor;

3- tregu financiar;

4-transporti dhe komunikacioni.

NB. Keto kater faktore duhet te veprojne ne menyre simultane. Tre nuku mjaftojne.

Do te doja te mund ta lexoja kete liber edhe nje here tjeter per here te pare.

You can.

gjithashtu, teza e rrenimit turk, nuk eshte e vertete. pas renies se skenderbeut shqiperia lulezoi  ekonomikisht. princerit shqiptare e shtrine zoterimin jo vetem ne sarajet e tyre por ne gjithe ballkanin. plot fisnike shqiptare perfunduan vezire te turkut.

Është e vërtetë. Ti po flet për shumë kohë pas rënies së Skënderbeut (të paktën 200 vjet pas). Prej kësaj kohe kemi dhe lulëzimin e pashallëqeve në fillim vitet e shek. 19.

Prej kronikave shumë qytete u shkatërruan. Danja, Lissusi, Shkodra, edhe vetë Kruja u rënuan. A ka infrastrukturë sot Kruja që atëherë ishte kryeqytet, për të qënë sot të paktën një QYTET i denjë shqiptar? Shiko edhe trashëgiminë e epokës bizantino-skënderbejane në Shqipëri. Nuk ka pothuajse asgjë!! Me përjashtim të disa kishave dhe kështjellave.

Nëse themi se NUK u rënua, atëherë i bie gjithashtu të themi se Arbëria nuk kishte fare civilizim.

Për më tepër, ndryshimi i lehtë i fesë prej shqiptarëve vjen si pasojë e humbjes së kujtesës historike të tyre. Ose pikërisht siç thotë Vehbiu, mospasja fare e kësaj kujtese. Skënderbeu ishte i madh nëpërmjet arbëreshëve, që e kishin mbajtur të gjallë kujtesën për të, dhe ishin të afërt në beteja dhe ide.

Rrënimi i Shqipërisë, vjen dhe si argument pozitiv, që shpjegon rrjedhën e mëpasme të ngjarjeve dhe historisë. Por del dhe si sakrificë që i duhet njohur popullit shqiptar. Kjo nuk është negative siç mund të supozohet.

Një vërejtje tashi: Historia duhet parë në mënyrë sistematike dhe metodike duke shpjeguar çdo hallkë kohore të zinxhirit që e përbën atë. Duke hedhur thjesht deklarata të shpërndara si në kohë dhe argumentim, nuk del gjë.

Kush rri e shpjegon gjithë atë kohë në lidhje shkak-pasojë duke nisur prej Skënderbeut e deri më sot? Atij që do e bënte, më e pakta unë personalisht do ia konsideroja mendimin shumë më tepër se atyre që hedhin vetëm deklarata të riprodhuara dhe të njohura prej shumicës.

 

Jul, që ka të drejtë Vehbiu ka, por përse shkon tek ato shëmbuj... i mjaftonte të thosh që: deri 20 vjet më parë... 70-80% e popullsisë betoheshin për ideal t'partisë ndërsa sot ndjejnë neveri edhe t'i kujtojnë ato vite smiley

A ka më humbje të kujtesës historike se kaq? smiley

Skënderbeu ishte i madh nëpërmjet arbëreshëve, që e kishin mbajtur të gjallë kujtesën për të, dhe ishin të afërt në beteja dhe ide.

Ne fakt edhe tek arbereshet kujtesa per Skenderbeun ishte, ne mase te madhe, produkt i levizjes romantike te shekullit XIX dhe i punes dhe perpjekjeve te rilindasve arbereshë. Ki parasysh qe shumesia dermuese e arberesheve te sotem jane me prejardhje nga Morea (Peloponezi) e Greqise, ku ishin vendosur para kohes se Skenderbeut, si dhe nga Bregu, pra nga vise qe nuk ishin pjese e Arberise se Skenderbeut dhe nuk moren pjese ne rezistencen Skenderbegase.   

 

 

 

Asht e drejte ajo 80/20 -tshi  i njohun edhe si principi i Pareto-s  ku ne parim numri ma i madh i efekteve i detyrohet nje numri te ngushte shkaqesh. Kete e kane apliku pastaj kudo biles edhe tek peshku gjen aplikim,  80 % marrinave i shkrun 20% e antareve smiley

e kundërta Rual smiley

Image Hosted by ImageShack.us

 J, jo prej kujteses erdhi harresa po prej INTERESIT ! 

siç sot, per nje shqiptar, eshte me mir me qen pro amerikan, po ashtu ne ate kohe ishte me mire me qene pro - osman dhe muhamedan. dhe ketu nuk gjykoj moralisht (pra a eshte apo a ka qene mire kjo pune) por faktikisht. dmth qe keshtu eshte dhe keshtu ka qene.

 

ndersa sa i perket atij librit te Bernstein, ato pikat jane te drejta, vetem, po te aresyetojme si nje Çifut. siç aresyetoj edhe Marksi kur me disa pika u perpoq te permbledhe "te mirat" ose ligjet e komunizmit. po a pati te drejte ose a e ceku te verteten ?

po aq ka dhe ai bernstein-i.

 

Është interesante që kritikon Marksin, kur ti vetë Hajdaro ke gjykim marksist.

Megjithatë... kur flet për popullin në përgjithësi, mund të biesh shumë lehtë pre e përgjithësimit pa vlerë. Unë i qëndroj kësaj teorie: Nuk ishin të njëjtë ata që luftuan kundër turqve, me ata që u bënë vezirë e pashallarë. Nëse e kupton këtë drejt, do shikosh se ku e kanë zanafillën fërkimet midis komuniteteve fetare në Shqipëri.

 ti me ngateron mua kot me marksizmin po ashtu ngaterron kot edhe shqiptaret me fene. feja e shqiptarit eshte interesi (per mbijetese). ne kohe te enverit u beme bile t'gjithe budiste (qe nuk besojne ne zot, ose qe zoti nuk eshte diçka ekstra terrestre) sepse kina na jepte pare dhe force. smiley

Nje nga kritikat qe i behet Marksit eshte se cdo gje e shpjegon me ekonomi (politike). Une nuk e di sa qendron kjo kritike. Vetem se ndergjegjia kolektive sipas mendimit marksist, eshte rrjedhoje dhe e percaktuar nga mardheniet (ekonomike) ne prodhim. C'ka aplikohet natyrisht edhe ne rastin shqiptar.

Ndjenja jone kombetare (dhe shqiptarizma qe doli me vone) si pjese e ndergjegjes koletive percaktohet qe c'ke me te nga mardheniet ne prodhim. Ideja popullore ne thenien proverbiale "kur nuk ke ne shtepi, s'quhet sevap ne xhami" percakton qartaz qe gjera sublime si atdhedashuria jane solide, te verteta dhe jo prrofka, vetem kur bazohen ne gjera te prekshme (materiale). Atdhedashuria fillon te oborri i shtepise, merr forme tapie, kontrate me shoqerine e ndertimit etj etj. Tek kjo bazohen edhe aradheja e "albanologeve te rinj", kur thone qe per cfare atdhedashurie flisni, atdheu po ja u fut me shpulla gjithe diten. Palo atdhe ky! Po harrohet (dhe s'di ne me qellim apo jo, dhe kjo per mua eshte big deal) qe ajo qe na e fut me shpulla per dite nuk klasifikohet si atdhe, nuk eshte i barasvlefshem me te si nocion. Atdheu nuk na ka faj hic. Duke e personifikuar muhabetin, jemi ne qe e zhgenjejme atdheun, jo atdheu ne!

 varet si e kap muhabetin, ne fakt. 

atdheu eshte pamundesia per te qene i ndryshushem, them. eshte gjithashtu ne perpjesetim te zhdrejte me fene. dmth sa me fetar t'jesh, aq me pak atdhetar behesh. 

bile une keshtu e shperbej formulen : feja e shqiptarit eshte shqiptaria. 

pra me duket se atdheu lidhet me shume me materien (genin, racen, toka e babes, pragun e shtepise, pronen) sesa ndergjegjen ose shpirteroren, me te cilat lidhet shkenca dhe feja. 

per rrjedhoje proletari, ose njeriu pa prone, nuk eshte atdhetar. prandaj dhe Enveri e hoqi pronen por dhe fene ne te njejten kohe (vitin 66), per te mos demtuar atdhedashurine. 

nuk ka pra me te paatdhe sesa socialiastet qe besojne ne zot (keta qe mbushin faqen e peshkut dmth). keta quhen internacionaliste.  

Varesia e patriotizmit e shqiptarizmes nga faktore te ndryshem eshte ekuacion i veshtire, ose me mire te thuash nuk ka ekuacion qe ta kapi plotesisht.

Tapia e ekonomia jane brenda dhe shume bile. Psh eshte e vertete se politika kriminale ndaj prones po hedh shume himariote ne prehrin e njerkes. Por gjeja e pasja kjo nuk shpjegon dot te gjithe patriotizmin. Psh. kur robt pavaresisht tapise, behen deshmore te atdheut, apo Ismail Bej Vlora me shoke lane pasuri, katandi e ofiqe per nje Shqiperi qe u hengri kokat, lere pasurite. 

Shume dakort me ty. Nese atdheu eshte ne ate derexhe, faji eshte kolektiv, i joni, qe s'kemi nxjerre dot burra e gra qe t'i japin drejtim puneve.

Dhe neqofte se ka nje shprese qe Shqiperia te perparoje, kete do te mund ta bejne vetem ata qe e duan ate dhe interesat e shqiptareve me shume se xhepat e vet. Perndryshe do shkojme si kove pusi nga hajduti ne hajdut, e do terhiqemi zvarre ne bisht te Evropit, pavaresisht llafeve.

Po Emo, ke të drejtë.

Kjo që përshkruan është pikërisht arsyeja që unë kam për të qenë marksist. Jo internacionalist ama. Që në momentin kur shumica e shqiptarëve do të kenë mundësi të kenë bukë në sofër dhe një çati mbi kokë, atëherë do heq dorë prej Marksit. Ai përdoret më pas për të shpjeguar historinë nëpërmjet materializmit historik, po kjo është tjetër punë.

Hajdari thotë gjëra interesante, po i ka shumë si lëmsh nëpër kokë...

Me fenë psh ka të drejtë - por e aplikuar vetëm në rastin e shqiptarëve.

Shikojmë disa raste të tjera: Feja dhe atdheu barazohen në një (Greqi, Serbi) feja e tejkalon konceptin e atdheut (Palestinë, vendet islamike përgjithësisht), feja del pothuajse krejtësisht prej loje nga koncepti i atdheut (Evropë perëndimore, vendet nordike).   

Siç shihet versioni i fundit është më i suksesshmi dhe më i shëndetshmi deri tani. Të gjitha shenjat tregojnë se Shqipëria do bëjë pjesë së shpejti në këtë grup. Këta çmitizuesit, do bënin mirë të merreshin më shumë me ndarjet fetare dhe me çmitizimin e zotit sesa me çmitizimin e atdheut. Veç nëse e quajnë të pranueshme të hyjmë në Evropë pa identitet.

 

 

Çimo, këtë shkrim e futa në kornizë.

 

 

Marksi, me vlerat dhe te metat e tij, ka qene nje mendimtar dhe filozof vertet i madh (shih Jung) i cili ra viktime e ca horrave dembele, parazite dhe te papune qe e perdoren ne menyre injorante.

Peter Drucker ka dhene nje mendim te vyer lidhur me teorine e MArksit:

1- Marksi nisej nga idea qe rendimenti i punes nuk mund te rritej; copa e bukes ishte ajo qe ishte dhe i gjithe problemi ishte si te ndahej, te gjithe barabar (duke  punuar sejcili sipas aftesise) apo shumica te punonin dhe capak te fitonin.

FAkti eshte qe ne ish-vendet "socialiste" rendimenti i punes ishte gjithnje e ne zbritje sepse njerezit ne thelb nuk duan te jene te barabarte sepse njerezit nuk jane te barabarte mes tyre, njerezit duan te jene te lire. Per kete aresye, beji çfare te duash, merri pronat, hiqu delet, pulat, vezet..., njerezit nuk punojne ne kushte barazie dhe mungese lirije. Stalini i detyroi te shkembejne lirine me barazine, duke ngaterruar keshtu shkakun me pasojen ose me mire duke vene qerren para buajve, dhe njerezit nuk punonin dhe rendimenti binte. Lufta e dyte boterore i dha nje sebep Stalinit  per te justifikuar rrenimin ekonomik dhe per ti kerkuar njerezve tja fillojne nga fillimi perndyshe Bashkimi Sovjetik do te ishte rrezuar rreth viteve 50-60te. 

Engelsi ka thene se shembjet e medha ndodhin kur as ata lart dhe as ata poshte nuk mund te jetojne me si me pare. Dhe keshtu u shemb pushteti ne Shqiperi. Ra vete. 

2- Drucker thote qe rendimenti i punes jo vetem qe mund te rritet por edhe qe ne dime edhe se si ta rrisim ate. (shih Bill Bernstein).

Ne vendet e lira njerezit vdesin se hane shume dhe jo se hane pak. Ke nje ide, hap nje business. Dil tek rruga dhe shit diçka.

Me thoni ku gaboj.

 ti i ngaterron gjerat. marksi dhe engelsi nuk u morren me njeriun por, me vetem,  kushtet ne te cilat ai jeton. prandaj ishin dhe darviniste. dmth njeriu varet nga kushtet, ndryshoja keto e ndryshon dhe njerine. 

kur ne fakt ajo nga e cila varet njeriu nuk dihet akoma. 

edhe keta çifutet e tjere, bernstein e kompani, po me kushtet merren ; rendimentin, komunikacionin, lirine, parane, etj. jo me njeriun, psikollogjine, idealin, etj, te tij.

si ka thene njeri, sikur te gjithe te pranojne qe 1 + 1 = 2, une do them qe bejne 3. sepse keshtu DUA. ky pra eshte njeriu, nje maqine misterioze e komplekse.  

 

Freud u ben i famshem "overnight" duke thene se irracionaliteti eshte kondita normale e njeriut. 

Disa vende, popuj, njerez ia dalin ne perpjekjet e tyre te dalin nga irracionaliteti dhe jo vetem qe behen te pasur  por edhe i fitojne te gjitha lufterat e dy-treqind vjeteve te shkuara(bota anglo-saksone etj).

Te tjeret tirirosen e tororisen sa andej kendej me fjalimin e patates dhe perfundojne ne lesh. Fakti qe edhe ne kushte lirije vazhndojne me Fjalimin e Patates (shih me siper) tregon qarte se nuk duan te dalin nga IRRACIONALIZMI, gjendej normale e ekzistences njerezore. Fancisco Goya me ate kapriçon e dy gomereve qe ja kane hipur njerezve pikerisht kete ka dashur te tregoje: qe ka njerez te cileve eshte me kollaj tja fusesh ne bathe se sa ne koke.

Kur them qe Stalini, MAoja, Enveri (ky ishte dhe klysh pale, vetem imitonte te tjeret dhe skishte asgje te veten) ishin injoranter e them me plot bindjen se faktet vetem kete vertetojne.

Kulmi u arrit kur Amerikanet, mbasi i kishin bere llogarite ne xhep Sovietikeve (shih librin e Alan Greenspan) dhe arriten ne perfundimin qe rendimenti i punes ne BS ishte BS-itosur, zgjodhen si president njeriun me te pershtatshem per lodren: nje aktor. Reagan shpalli boterisht Luften e Yjeve dhe i ftoi sovietiken qe ta ndiqnin. Rezultati? "U desh nje arme qe kurre nuk u krijua per te fituar nje lufte qe kurre nuk u luftua".

Mua me duket se jam shume koherent me çka them e shkruaj, por ndoshta edhe i ngaterroj gjerat, njerez jemi, irracionale.

 

Skenderbeu-sonnet-Ronsard.jpg

kjo eshte nje poezi e Ronsard per Skenderbeun bere me 1576. po te klikoni siper tek faqja ku eshte postuar ju gjeni dhe me shume informacion.

 

ps: ky eshte dhe postimi im i fundit tek peshku, ciao !

po te klikoni siper tek faqja ku eshte postuar ju gjeni dhe me shume informacion.

Klikova aty, pastaj klikova tek faqja kryesore e blogut dhe lexova; artikulli i pare, Skenderbeu ky trim shqiptar. Artikulli i dyte mbas tij, Eliza Dushko topless.

Me nje fjale, ne njeren dore shpaten e Skenderbeut, ne tjetren cicat e Elizes. smiley

Me duket se eshte bere ne mode rebelizmi,

eshte bere ne mode te dalit kunder rrymes,

eshte bere ne mode populizmi ,

eshte bere ne mode amatorizmi

 

Un i them zotit Lubonja (te ciln nuk e kam votuar), se megjithese nuk jam nacionaliste, megjithese respektoj te gjitha kulturat, megjithese urrej shovinet, se:

  Nuk do te thote qe ne te njejten menyre sic pretendohet se jemi manipuluar nga mitet, te mos na manipuloje me mosqenien e tyre,sidomos sepse juve zoteri i nderuar nuk jeni AS Antropolog e AS historian.

Kanalet televizive mund tu ngrene lart duke bere populizem per te mbrojtur te drejtat e qytetarit, sepse ne fakt keni perballe substanca qe do te krijojne te bertitura e reaksione , me disa pergjigje krejtesisht matematike dhe thuajse infantile, duke gjetur nje klase politike krejtesisht te paafte, por mos fyeni inteligjencen tone!

Si perfundim un nuk dua tu shoh nen manelin bardh e zi, as nuk ju kam inat e as nuk ju vleresoj, as nuk do bej pseudo intelektualen qe eshte me juve sepse jeni kunder tyre, sepse "çmitizoni nacionalizmin"

Un jam krenare qe jam kjo qe jam, jam krenare qe kam fatin te njoh prinderit e mij e te dij origjinen time prej te pakten 600 vjetesh, kjo nuk me ka bere as te "mitizohem" e as te "çmitizohem" pasi ec me te ardhmen. Njerez si juve aman Z.lubonja qe tani i perkasin se kaluares.

Edhe kosmopolitanizmi nuk eshte percmues origjine apo historie, eshte vleresues ndaj te gjitha kulturave e ndaj te gjithe popujve.

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).