Paris essentials;)

© Eni Turkeshi Photography

18 Komente

ehh, stamolli mytet, parisi krifet i thojne ksaj mi non smiley

Po Mullini Kuq ku osh Bedrije,se atyna nrejne fustanet valltaret per te tregu te premrenshmet.

=D> :applause:

pse pyt bedrijen mer bir...

bedrija gjer ke ura limuthit ka shku, ma tuje ncqqq , mos m'pyt per parisin.

fotot i ka bo Eni, me kopirajt smiley

Po iu dogj Parisit per stamollin... smiley

Enka, une pershendes Alidean me kete foto... smiley

Faleminderit Ana smiley po ky eshte qyteti  qe me ka dhuruar shume shume shume  dhe qe do ta dua gjithmone !!

1. te keqen e ngjyres se kuqe ne fotot e parisit, ti dhe nje piktori yne me emer ia qani hallin te kuqes...

2.te keqen e stamollit tat ...

3. te keqen e flamurit perkrah emrit tat... pije nje gote vere per ne ne copenhagen yllo se kushedi kur kalojme andej, dhe mos u kthe pa pare cristianian  (nje lagje yll per nga cfare perfaqeson... you'll love the story behind)

pa merak ja kam vene synim vetes qe te iki atje se dhe une kam degjuar shume per ate vend;0

flm yllo.puc

Bedrije, ( ose kush kalo i pari)

kur te kalosh ketej, te lutem, a ma ploteson nje deshire?

Na gjej pak "La vie en rose", nga Edit Piafi se ky kolazh e do patjeter ate sfond muzikor.

paramprankisht i falenerim te madh! smiley

ta paskan leshu jutubin ty mi? iiii sa gjeloze jam.

Trop,

po te ma kishin leshu jutubin, s'do t'i lutesha Bedrijes per i konge... kshtu, hiq mos u boj gjeloze... e qe te te iki fare gjelozia, m'kan blloku dhe gjimail-in... keshtu qe lus zotin qe te jem vetem une ketu ke puna jeme qe futem n'peshk... smiley

A t'ju tregoj nje historiçke une, nga ato te miat ?

Isha njehere ne pune. Eh mire, s'kishim pune. E ç'bera une, thoni ju ? U futa ne internet. Dhe vajta hop ! hapa nje faqe shqiptare dhe shkrova nje poezi per dimrin qe po vinte :

En hiver, les gens ont froid

et moi je n'ai plus de toit

qui veut bien m'aider

avec elle rester ?

... dhe e postova. Kur per dreq, nje grua shtrige e punes, me kishte pare qe isha futur ne internet dhe kishte lajmeruar drejtorin. Kur ky zoteriu vjen me vrap, qe nga kati i dyte. Nderkohe une kisha hapur dhe faqen e "Le Monde", gjoja po shihja lajmet nderkombetare.

Drejtori me thote : ç'ben ti ketu ? Une s'kisha si ta genjeja tani, por i thashe : po shoh pak ne internet. Tiens tiens ! ia ben ai, po mire, çfare po sheh ? Po shoh lajmet nderkombetare, mësjë, ne Shqiperi ska drita. Hmm... ia ben ai, j'en ai rien à foutre de ton Albanie !

Une u nxeha pastaj dhe i thashe : zoteri, ju nuk mund te flisni keshtu sepse atje njerezit po vdesin urie, nuk kane strehe, çmimet jane shtrenjtuar shume, nena ime mbledh mbeturina neper kazane, im ate ka tre jave qe fle jashte se ka zene morra, te lutem, zoteri, nuk eshte mire.

Atehere ai sheh faqen ku kisha postuar poezine, dhe me thote : ti e ke shkruar kete ? Po, i them une, vete e kam shkruar. Ke probleme me strehimin ti djale, mire je ? me pyet pastaj. Po, i them, pronari me ka nxjerre jashte, s'kam paguar nja 3-4 muaj.

E di ç'ke ti ? me thote ai pastaj. Do te te veme te punosh turni i trete. E qe nga ajo dite, i hengra une nja dy vjet turni i trete, per nje poezi te pafajshme. Ja keshtu, interneti te merr ne qafe.

Hurbi, pse nuk e poston ate te bekuar kenge qe kam kerkuar une, per te na uruar nje miremengjes te bukur si per te premte, duke i lene menjane, vetem per nje cast, historirkat e tua, i dashur? smiley  smiley

Te falenderoj, Hurbinek. smiley

Iv Montani me ka pelqyer shume si aktor, si kengetar s'e di... plus qe une kenget franceze i shijoj vetem nga muzikaliteti qe kane. Dikur, psh, ka qene Mirej Matje, goxha ze i fuqishem dhe shume e bukur, te pakten, keshtu me dukej atehere si femije qe isha. smiley

OK, meqe jemi ne teme francezesh, Parisi me nje fjale, ja ca hollesira te nevojshme mbi keto vise :

Yves Montand ka qene dhe kengetar dhe madje i mire fort. Ka ca kenge si "gjethet e vdekura" te Jacques Prévert, ka dhe kengen e bukur te bishikletes, por kjo e Parisit eshte e mrekullueshme. Do t'jua sjell ta shihni dhe ketu si kendon, adorable !

Kurse Mireille Mathieu, la pauvre ! Nuk e merrni me mend sa tallen ketu me te. Gjithandej. Dhe me vjen keq sepse eshte kengetare shume e mire. Por e tallin per stilin e flokeve, se nuk i ka ndryshuar fare qe nga mosha 14-15 vjeçe kur nenat na qethnin me tas.

Ja dhe kenga e Yves Montand :

http://www.youtube.com/watch?v=0do-UYWZKoY

Ana, ma petite gentille fille

comment vont tes traductions ?

les mots aiment qu'on les titille

y a derrière toute une nation.

oops, bera nje poezi patriotike smiley

 

Hurbi, meqe kalove nga letrat e dashurise tek poezite patriotike, ja shiko c'me erdh nder mend:

Në mes tuaj kam qëndruar 
E jam duke përvëluar,
Që t'u ap pakëzë dritë,
Natënë t'ua bënj ditë.
Do të tretem, të kullohem,
Të digjem, të përvëlohem.
..

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).