Ode to loneliness

I have always respected people that have choosen to lead a lonely life. And by this i don't mean asocial people , people that find it hard to get in touch with the others of course. I mean the people that content theirselves and don't need other people just because they don't like being lonely. Yes , maybe you find it strange , but i have came across a lot of of these people. I don't like

35 Komente

I respect those people too. Cause they are brave.

Te jetosh vetem do te thote te jesh trim. trimeria eshte pavaresi. Pavaresia te con te vetvetja. Nje njeri qe ka jetuar vetem per nje kohe te gjate, mund te adaptohet fare lehte te jetoje me te tjere. Nderkohe qe dikush qe ka jetuar gjithnje nen ombrellen e nje tjetri, duke u mbeshtetur gjithe kohen tek ndihma jashte vetes, i ka shanset afer zeros te perballoje nje jete vetem.

kapje shume interesante. me pelqen si e ke trajtuar

flmsmiley

dhe mua me pelqen shtojca  e idese tendesmiley

Normal
0
unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>

MicrosoftInternetExplorer4

ection1;}
--> Solitude never hurt anyone. Emily Dickinson lived alone, and she wrote some of the most beautiful poetry the world has ever known... then went crazy as a loon.

Për mendimin tim një person është gia' i kompletuar në vetvete për të ndjerë nevojën e gjysmës tjetër që ta bëjë të plotë. Por nga këtu e të jetosh një jetë tërësisht të vetmuar ka goxha ndryshim.

 

Njeriu eshte nje qenie sociale ,dhe si i tille ai ka nevoje te jete i tille...do te ishe cmenduri vetmija,aq me shume admirimi i saj!

Njeriu ka dy identitete thote Weber, nje identitet individual dhe identitetin social.Njeriu si qenie ne vetevete eshte entitet social ndersa si qenie per veten -entitet individual/unikal.

Njeriu me i forte eshte njeriu i vetmuar-Ibseni e ka thene me duket ? Kjo ka vlere per situata te vecanta.Mund te jetosh vetem dhe te ndjesh rezonacat si qenie sociale dhe mund te jetosh ne mes te te tjereve dhe te ndjehesh i vetmuar./alienizuar.

artian une nuk po bej adhurime ndaj vetmise , kam shpjeguar rastet kur ajo eshte e vlefshme ose menyrat sesi mund ta kthejme ate ne avantazh per mundesim socializimi me te mire.se paku keshtu mendoj une, nuk them se eshte patjeter me i drejti mendimi im.

gjenia dhe liria te çon tek vetmia,por, edhe asaj i vjen fundi smiley

Shume e vertete Eni, besoj se njeriu duhet te fitoje nje pavaresi , e te kompletohet per te qene i afte te ndaje me te tjeret.  Njekohesisht ka dhe nje ane tjeter te vetmise, eshte individualizmi i cili nese rrenjoset teper e ben te pamundur jetesen me dike tjeter. again question of balance..

Eshte e provuar se kush di te jete mire vetem ,ka nje raport optimal me tjetrin.Te jesh mire vetem do te thote qe ta pranosh veten me te mirat e difektet tuaja.Kur pranon te tuat je me tolerant me mungesat e tjetrit.Pastaj vetmia te mpreh aftesine e te vrojtuarit te reflektuarit.

ndonje here te duket vetmia lluks.... dhe nuk e kam fjalen vetem ne kuptimin e vetmise prej te tjereve jashte vetes, por edhe brenda vetes. Ka kaq shume njerez brenda nesh qe duan te shprehen... Konkretisht.. sikur te postoheshin 1001 komente ne pergjigje te ketij shkrimi, miratueshem, empatikisht... pozitivisht... me optimizem e solidaritet virtual... te gjitha ne afirmim te mesazhit se njeriu duhet te vleresoj vetmine sepse vetmia sjell pavaresine e shpirtit...... dhe krejt papritur... vjen ciniku e thot "this is all bullshit!"... atehere kush eshte i pavarur..? Kush eshte FREE? Ciniku? Apo... sic ka thene dikush "the herd of independent minds"?

Shpresoj te mos keqkuptohem.. e kam fjalen... te gjithe kemi nje cinik brenda vetes.... a joker... who loves the chance to come out and piss in the flowerpot.....

23 une ne shkrimin tim nuk po peshoja se kush eshte me i miri , me i zgjuari apo me i fituari.

une permenda anet e mira te vetmise edhe kjo e theksoj sipas "vezhgimeve" te mia.

 

perveç kesaj mua me terheqin argumentimet.ndaj dhe cinizmat pa argumenta s'me duken insteresante.

sigurisht qe kete s'po ta them ty , po hedh mendimin tim rreth cinizmit meqe u hap.

ti qenke si puna e ktyre njerzve qe nqs kur thon dicka, marrin pergjigje cfaredo qofte, ndryshe prej "po ashtu eshte ke te drejte"... atehere behen defensiv edhe ndiejn nevojen te thon "une s'po them se... ... une thjesht po them se..."... ose ne anglisht "I'm just saying that...". etj etj... apo e kam gabim une?

une nuk kam nevoje apo nuk ndjeva nevoje te mbroj ate qe po them pasi nuk e kam nxjerre ketu si teze.askush nuk ka nevoje ta mbeshtese ate qe them une (pasi ti ate thoje ne komentin tend).se nuk ka vlere komunikimi pastaj.

po ti shikosh me vemendje jo te tere komentuesit lart mendojne si une.

cinizmi mua  sinqerisht dhe ne çdo teme kur nuk argumentohet me duket si llafe ,llafe dhe llafe.kete desha te them.nese behet cinizmi duhet ta dime sepse.

sigurisht qe njerezit mund te dalin kunder dhe patjeter qe do dalin dhe kunder.une jam me ate qe nese e merr persiper te flasesh kunder apo te zgjedhesh te besh cinikun mbi nje teme , do na e kishte qefi ta dinim pse e ben cinikun.

 

cinizmi mund te jete filozofi, por nuk eshte e thene..... zakonisht eshte ndjenje, impuls. ne rastin ekstrem cinizmi nuk mund te adresohet duke kerkuar argumentim sepse ciniku nuk beson ne argumentim e as nuk i ben apel logjikes por ndergjegjes.. ndjenjes...... biles ai ka rrezik fillon edhe e perbuz inisiativen e tjetrit per ta futur diskutimin ne vija logjike.. e ben kete sepse sheh hipokrizi edhe ne kete perdorim logjike... nuk e di nqs kuptohem

te kuptoj shume mire.krejtesisht e shkoqur.

doja vetem te shtoja diçka.opinionet nuk jane perhere te shtyra nga logjika apo nje interes per te vertetuar diçka.(e kam fjalen per shkrimin tim ketu).edhe une shkruaj per nje ide qe kam une ne koke .ndaj dua te them se s'ka asgje per tu çuditur nese 1001 veta e pranojne apo dalin kundra kesaj ideje.fundja eshte nje ide vetjake.

ato qe parashtroj une ne shkrim jane ato qe me bejne mua te mendoj keshtu per nje nocion te veçante.nuk jane gjera te sterllogaritura ,shpesh here jane te arritura pas disa pervojave ,pra dua te dal tek ajo qe dhe opinionet nuk jane perhere te mbarsura nga logjika apo nuk kane si qellim apo pike te fundit arritjen tek llogjika.

nejse une e marr vesh se çfare do te thuash ti.flm per sqarimin.uroj qe dhe une te jem sqaruar.

 

jo nuk je sqaruar... te pakten une s'te kam kuptuar. konkretisht e shoh pa lidhje ate nevojen per te shtuar se opinionet nuk jane perhere te shtyra nga logjika...... nuk e kuptoj kete nevoje./ ku e ka lidhjen kjo me kete qe po flisnim.?

tjeter...perdora nje skenar hipotetik, pra kerkon imagjinate, dhe nepermjet ktij skenarit solla cinikun si dicka natyrale... biles si dicka te nevojshme. ne radhe te pare ti duhet ta imgjinosh skenarin, ta jetosh, ne menyre qe ta kuptosh e te shohesh se ndoshta rezultati do te ishte vertete ashtu sic sugjerohet ne skenar. Ciniku eshte perhere nje njeri jo-i-plote... por eshte plotesues. Pra nuk thash se do te jete cudi, nqs 1001 veta do te pranojne apo dalin kundra shkrimit tend.. qellimi i skenarit ishte te ilustronte nevojen e cinikut e jo te "peshonte".... E ke zakon te keqinterpretosh idete e tjetrit? Biles tu shtosh edhe disa gjera sic ke bere me larte ku thua "une nuk po them kush eshte me i fituari... me i miri... me i zgjuari...!" WTF? Kto ti po i permend, s'i pata permendur une! Nuk e di pse e ben kete... por eshte disi e bezdisshme e nuk ndihmon per t'u kuptuar... biles nuk te lejon as ty te kuptosh... bie viktime e paragjykimeve te tua.

gjithashtu... shkrimi yt kryesor ka shume ide ne te jo vetem NJE... une zgjodha nje prej tyre, qe mu duk dhe me kryesorja, ideja e pavaresise se shpirtit ne vetmi... dhe ktu solla skenarin hipotetik te 1001 dergesave ku te gjitha binin dakord se vetmia sjell vertete pavaresine.... por ne menyre paradoksale kta nuk ishin vertete te lire e te pavarur e as te vetmuar por ishin hipokrite sepse ishin turme ku te gjithe binin dakord. Kete ti nuk e kuptove por u bere defensive se kujtove se po te sulmoja shkrimin.

Nje ide tjeter e shkrimit tend qe me beri pershtypje mua, eshte cinizmi qe e karakterizon... konkretisht thua se nuk te pelqejne njerezit qe kerkojne dike prane per hir te te paturit dike prane... por kjo eshte nje menyre cinike shikimi. nje cinizem te cilin mund ta zgjerosh e aplikosh ne gjeresi nqs sheh se ne fakt cdo lidhje njerezore shtyhet nga interesi vetjak... fut ktu edhe foshnjen qe ka nevoje per te j'emen.... biles kjo ideja e vetmise e pavaresise eshte themel kryesor i cinizmit si filozofi... thon se kjo e bente edhe vete Jezusin cinik, sepse Jezusi thoshte "lere mbrapa lekun... lere familjen... hajde me mua".

Mua me pelqeu shkrimi yt me thene te drejten, me pelqeu se sado kompleksitetit emocional, mbetet nje shkrim me ide te ciltra dhe pozitiv... dhe me solli nje buzeqeshje... por me ben pershtypje menyra patetike se si njerezit investojne egoikisht neper shkrimet e tyre... ne menyre qe po s'u krehen bishtin pergjigjet vijuese... atehere ata behen defensiv dhe u duket sikur kane humbur pike nga egoja.

ky filmi ka disa ide shume interesante ne lidhje me keto idete e permendura ketu... ndoshta e ke pare:

http://www.youtube.com/watch?v=9EP_sxUs-G4

O 23, Enka vetëm sa jeton në Turqi por është dora e jonë. besomë.  smiley

ps: nuk kam lexuar shkrimin.

bëj be! smiley

be      

ti Manjola duhesh raportuar tek moderatoret per mungese sirioziteti!

raporto, raporto. nuk ka problem por të dy komentet e mia të mësipërme ishin tepër serioz.

besoj/shpresoj ta kesh kapur mesazhin.

bëj be qe ishin serioz!

degjo 23 se e nxorre muhabetin fare nga ideja qe kisha.

nuk po te shkruaj me asgje vetem po e riperseris se nuk me intereson t'me lavderosh shkrimin apor t'me krefesh sedren , une shkrimet nuk i shkruaj me ate qellim.dhe me vjen shume keq qe ma interpreton keshtu sikur po bej ndonje defens.une s'kam nevoje te mbroj shkrimt e mia , thjesht kerkoj pergjigje per disa komente .

pse çuditesh kaq shume? ti ke 24 ore qe rri e ripertyp temat sado qe une te dhashe pergjigje se pse kam reaguar keshtu apo ashtu.

ndaj , kije parasysh shaje dhe hudhe pertoke po deshe .me mire ta shash shkrimin sesa te thuash ose ta sjellesh situaten ne menyre te tille qe ta nxjerresh personin qe ka shkruar diçka ne kete situate .(gjoja defensive).

ja shendet.

lesh o Enka... lesh!

 

"23 une ne shkrimin tim nuk po peshoja se kush eshte me i miri , me i zgjuari apo me i fituari."...

 

ky ishte shkrimi yt per ate qe thash une... tani me thuaj... permenda gje "me te mire... me te zgjuar e me te fituar..." ose ndonje "peshore"...? sepse s'po merret vesh kush ka dal nga muhabeti!

p.s. sa te shkon kjo indinjata...!

lesh pra lesh ..

nuk eshte e thene te thuhen gjerat ndonjehere.edhe nenkuptohen.

"

dhe krejt papritur... vjen ciniku e thot "this is all bullshit!"... atehere kush eshte i pavarur..? Kush eshte FREE? Ciniku? Apo... sic ka thene dikush "the herd of independent minds"?"

kto krahasimet m'duket se i ke bo ti 23 apo harrove?

hajde shnet.se u be terkuze ktu nuk lej me koment.

e sheh se m'ke keqkuptuar... ajo qe ke nenvizuar me siper nuk i drejtohej shkrimit tend por skenarit hipotetik. ate qe po thoja ehste se kto llj situatash i japin jete cinizmit, medoemos.

 

nejse... qofsh mire.

nese te kam keqkuptuar te kerkoj te falur.

qofsh mire dhe ti.

yeah yeah yeah... ndoshta mund t'bejme dialog te ndonje filmi te shkurter me kete temen. hehe... only kidding... but I would still read what you write, but in the meantime if you wish I didn't, be so kind and thoughtful to let me know (perhaps that would fix the "kjo eshte hera e fundit qe po shkruaj" thing over there too...)... it wont be a problem.

smiley

 

jo ate nuk ta tashe ty, e thashe qe s'po lej me koment ne kete teme.se e kam vdekje kur bohen terkuze temat.

shnet

Edhe një herë (sepse sjellë disa her&eumlsmiley për vetminë:

 

VETMIA

Më plak mërzitja
që vetmia më sjell;
përbuzja, urrejtja
të gjith sendet m'i mbështjell
që kam shumë anmiq
të liq
në këto sende pa shpirt,
Nuk flasin.
As sy s'kanë.
Po mue më bahet
se aty janë
vetëm që të më plasin
zemrën.
Së paku, të më shajnë:
I mallkuem!
Së paku, të anë tallin:
I uruem!
Së paku, të më këndojnë:
-I yni zot!
Ose të më thonë:
- Jeton kot!
Të flasin, të flasin se fjalë due
në kët vetmi me ndigjue.
Ose të më tregojnë historinë
e tyne, autobiografinë:
ndoshta ty do gjej gjasim
mejeten tcme pa tingllim
që në vetmi po e kaloj -
dhe s'po dij a rroj e s'rroj.
Sendet heshtin. - sa të pamëshirë!
Më bajnë dhe mue të hesht me pahirë,
pse gojë s'kanë
dhe nuk flasin,
aty janë
vetëm të më plasin
zemrën teme që po vuen
dhe në mërzi vetveten truen.

Migjeni

Pasi vura doren nen mjeker ... etj etj...  smiley Cinizmi eshte menyre te menduari dhe te shprehuri mendimi ose art komunikimi. Rrenjet i ka tek Sokrati, madje madje (si thote doku i fixit smiley ka dhe nje shkolle me ato vakte qe quhen CINIKET....Ja nje menyre cinizmi modern Kur kinezet thone se : Lundrimi ne det varet nga timonieri"...disa te shkolles cinike prej Use bon nje nderhyrje " Po kur timoni esht i thyer".... smiley Pra ka karakter "thumbues" per te vertetat absolute dhe kush ka ekuiliber te qendrushem mendor e shquhet per tolerance , e suporton me humor!Ndryshe Skenderbeu ne lufte kunder Tyrqeve!

Per vetmine do thoja se eshte produkt i tezes materialiste "Cdo gje qe lind ka pavarsine e saj"... Me thene te drejten pikshikimi qe ka Enka ne variantin e vetmise, me pelqen ne piken e tij me te FORTE.Te jesh i edukuar me vetmine dmth te kesh kaluar experienca te saj ne etapa te ndryshme te jetes , eshte nje nga pluset me te medha per te patur AVANTAZH per te perballuar jeten ne organizimin shoqeror , ku  individi pa te cilin nuk mund te vleresohet biles biles , as qe mund te mendohet jo me te provohet se EKZISTON . Dhe kjo ne raport me qullashet te cilet jane mesuar nen tutele qe e shprehin menjehere variantin e "lules mos me prek" ne rastin me te pare smiley. Kjo do te thote se edhe qullashet duan ta gezojne vetmine por duke ju imponuar shoqnise si te zgjedhurit e perendise , ndryshe nga varianti i Enkes qe flet per karaktere te forta (psh "Plaku dhe Deti" si rast tipik). Edhe mund ta kem kuptu gabim! I vetem e lexova smiley Me keq e kane binjaket ose brohoritesit ne TURME smiley

Akell dhe Idriso ju pershnessmileyIdris flm per hapjen e idese smiley

Akell na e ke gjet shpirtin me Migjenin.rrofsh.

Me duket se Gandhi thoshte se forma me e ashper e violences eshte indiferenca.....Me erdhi nder mend duke lexuar Migjenin...Bile diku tjeter kam lexuar:"Mos me duaj ,madje urreme(me urre')por ma kurse indiferencen"

Zana s'ta merr mendja sa shume ta mbeshtes kete qe thua!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).