Ode to Autumn - John Keats

Season of mists and mellow fruitfulness,
Close bosom-friend of the maturing sun;
Conspiring with him how to load and bless
With fruit the vines that round the thatch-eves run;
To bend with apples the moss'd cottage-trees,
And fill all fruit with ripeness to the core;
To swell the gourd, and plump the hazel shells
With a sweet kernel; to set budding more,
And still more, later flowers for the bees,
Until they think warm days will never cease,
For Summer has o'er-brimm'd their clammy cells.

Who hath not seen thee oft amid thy store?
Sometimes whoever seeks abroad may find
Thee sitting careless on a granary floor,
Thy hair soft-lifted by the winnowing wind;
Or on a half-reap'd furrow sound asleep,
Drows'd with the fume of poppies, while thy hook
Spares the next swath and all its twined flowers:
And sometimes like a gleaner thou dost keep
Steady thy laden head across a brook;
Or by a cyder-press, with patient look,
Thou watchest the last oozings hours by hours.

Where are the songs of Spring? Ay, where are they?
Think not of them, thou hast thy music too,--
While barred clouds bloom the soft-dying day,
And touch the stubble-plains with rosy hue;
Then in a wailful choir the small gnats mourn
Among the river sallows, borne aloft
Or sinking as the light wind lives or dies;
And full-grown lambs loud bleat from hilly bourn;
Hedge-crickets sing; and now with treble soft
The red-breast whistles from a garden-croft;
And gathering swallows twitter in the skies.

8 Komente

pergjithesisht, vjeshten e identifikojme me renien e gjetheve, ikjen e zogjve,dhe fillimin e shiut. (ah te mos harroj te ngelmen per vjeshte). nuancat pertej ketij identifikimi jane cfare bejne interesante per mua, cdo trajtim me vete.

shume kurioz te dija si e perceptojne kete stine ata qe jetojne aty ky kjo stine nuk eshte. (aty ku gjethet nuk bien, zogjte vijne e shiu maezallah se fillon).

Falemnderit per prurjen Belle. Per mu ishte si me punu me grep, durim e pershtatje (jo tipi im), po ja dola dhe çentro duket per bukuri e me dha kenaqesi.

Nuk po vej yje sa ka gjasa autori si shef.  smiley

e kendshmne foto Belle. Keats eshte shume i madh.e keqjam eshte se poeteve te tij te medhej i jane ditur vlerat shume me vonese dhe pasi ata kane vdekur.

E dije psh se ngaqe ka qene krejt i paperfillur Keats ka kaluar nje kohe shume te gjate deshperimi dhe paskesh lene si amanet qe kur te varrosej mbi varr ti linin epitafin: ketu dergjet ai qe gjate jetes ka bere nje vere ne uje.

Eh sikur ta dinte i shkreti vepren qe lasmiley

ketu dergjet ai qe gjate jetes ka bere nje vere ne uje.

lap paska qënë i ziu ? smiley

fh, s'mund ta imagjinoj sesi do ishte te jetonim pa vjeshten. Per mua eshte nje stine shume e bukur, nje stine qe te mbush shpirterisht dhe te jep nje qetesi te brendshme. Kjo per vete faktin sepse ndodh nje ndryshim, dhe ate ndryshim qe ne e shohim nga jashte tek kjo stine, na ndodh edhe neve pak nga pak, ne forma te tjera.

p.s. me kenaqe me ate "te ngelmen ne vjeshte" smiley Kisha kohe pa e nigju.

Eni, flm e dashur. Keshtu ndodh me pjesen me te madhe te poeteve/shkrimatereve/artisteve te cilet nderi dhe vlerat e tyre i kuptojme vetem pasi ata s'jane ne mesin tone. Me vjen keq, per epitafin qe paska lene J.Keats, shume i trishte.

Shume bukur, BF!

 

pas shijes saj ka shtruar vjeshta,

qilim te verdhe, natyrisht....

IK

E bukur fotua.tamam ilustrimi me i bukur i vargjeve te IKsmiley

E bukur fotua.tamam ilustrimi me i bukur i vargjeve te IKsmiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).