No More Heroes (5Heronjte)

Today they knocked down and removed the “5 heroes” statue in Shkoder.

What a ridiculous decision!

Just so happened I was in Tirana (with my camera) and missed the whole episode. My wife took some video and phone camera photos and as soon as I find her USB connection for her phone I’ll post them up.

So, I found out about it whilst having a coffee in Tirana watching the news.

What a shock!

I mean, the “5 Heroes” are the view from my window.

I see them every day.

I like them.

They are, in a strange way, reassuring to me!

My middle son used to shout ‘Daddy” and point to the statue when I cycled with him to nursery. ( I have no idea which of the heroes reminded him of their dad!)

I couldn’t care if they fought for communism. I mean, what did they know about communism. I don’t believe they knew very much at all. I think they fought to free Albania! That to me makes them, and will always make them heroes! They were fighting for the freedom of the country and not for communist principles! What were they to know what the next 50 years would bring.

Just as we do not know what the next 50 years will hold.

Maybe in 50 years they will look back at some of our current politicians with great regret wandering how anyone could have ever given them their support!

So, I’m very disappointed tonight!

I certainly do not want a fountain in their place!

When I arrived back from Tirana, I took a walk down to the ‘5 Heroes” to see what was there. Just a pile of rubble. I took a couple of photos. As I was walking away, a car traveling round the roundabout suddenly braked sharply and stopped. The driver rolled down the window. He was Italian, and shouted to me,

‘Where are the Heroes?”

“They took them away!” I replied.

“I’m sorry” he shouted as he drove off, winding up the window.

I’m sorry too!

Edit: ( to add article from Newspaper Shekulli. Sorry, but it is in Albanian. But this man explains exactly what i am thinking. Të lumte gojën!)

Vrasja e dytë e 5 Heronjve të Shkodrës

(Marre nga Shekulli)

Prelë Milani*

Kulti më i shtrenjtë i një kombi janë heronjtë e tij. Sikur ta dinin këtë gjë anëtarët e përkohshëm të Këshillit Bashkiak Shkodër, nuk do të guxonin të votonin verbërisht, për të hequr nga sheshi qendror i qytetit, një nga përmendoret më madhështore të arkitekturës sonë të shekullit XX.

Më një nxitim të qëllimshëm, në tetor të vitit të kaluar, me një prapavijë të qartë politike, për denigrimin dhe mospërfilljen deri në absurditet të vlerave të LANÇ-it, me arrogancën e numrit të kartonëve, mospërfillës ndaj opinionit qytetar, në mënyrë të çuditshme, një këshill i zgjedhur në mënyrë të çuditshme, alla militare, me 27 kartuça partiakë, "legjitimoi "heqjen e një dëshmie të historisë, për ta zëvendësuar me një shatërvan apo "shurrtore"!!

Ky vendim ishte gjyqi politik për dënimin e dytë me vdekje të 5 Heronjve të Shkodrës. Duke përdorë si maskë të ashtuquajturin "plani e ri urbanistik", ustallarët e sundimit absolut politik 18-vjeçar të këtij qyteti, shfrytëzuan rastin të realizojnë në mënyrë të kamufluar, atë që kishin deklaruar disa herë nëpër aktive dhe tubime partiake përpara militantëve të tyre fanatikë: zhdukjen e 5 komunistëve të Vigut nga qendra e Shkodrës.

Vonë, shumë vonë, pas 17 vjetësh u zgjua nga gjumi letargjik Këshilli Bashkiak, për të zbatuar planin rregullues të qytetit të Rozafës, të murosur në hekur e beton. Qyteti i karafilave, në një rrokopujë kaotike ndërtimesh ngjason si një lis i dërmuar nga sëpata e pamëshirshme e druvarëve me pushtet politik, që pushtuan sipas qejfit hapësirat e gjelbra e publike të qytetit.

Tre muaj pas gjyqit politik bashkiak, dje erdhi ekzekutimi dhe vrasja e dytë e 5 heronjve të pavdekshëm. Dje, mercenarët e rinj ekstremistë të baskisë, urdhëruan sulmin me goditje të përqendruar ndaj përmendores madhështore.

Në prezencë të qindra e qindra qytetarëve të mbushur me habi, trishtim dhe revoltë të brendshme shpirtërore, u sulmua mbi të gjitha një vepër e shkëlqyer arti. Përmendorja u shkul me forcën e absolutizmit partiak, me rushkullin e fadromës, me dhëmbët e matrapikut dhe çengelin e vinçit të policisë shkatërrimore.

Aksioni spektakolar u zhvillua nën mbikëqyrjen rreptë të uniformave policore që vëzhgonin çdo lëvizje dhe përgjonin me radio në duar, duke demonstruar karshillëk. Shkodrës po ia marrin frymën pallatet hijerënda.

(Pallati i Jozit në lulishten e vjetër të qytetit, godinat madhështore tek Kinena verore, Rozafati i ri i Topalli + Gurakuqit, që e kanë futur plotësisht nënsqetull godinën e Radio Shkodrës dhe të filialit të TVSH-së në Shkodër.

Këshilli Bashkiak, me heshtjen, pa aftësinë dhe afrate e dyshimta u ka lënë dorë të lirë grabitësve të uritur të sulen në një garë ndërtimesh të shfrenuara pa kurrfarë kriteri, pa pyetur për traditë, pa pyetur urbanistikë, pa pikë mëshirë dhe vdekjeprurëse ndaj objekteve private e publike.

Në qoftë se për hir të një plani të ri rregullues, bashkëkohor të standardeve evropiane (që në fakt nuk rezulton i tillë, përkundrazi, mjaft i kontestuar nga specialistët), duhej lëvizë monumenti. Atëherë atij i duhej gjetur vendi i duhur brenda qytetit si pjesë e vlerave të veçanta të tij.

Dërgimi i tij përtej Zallit të Kirit, aty ku dergjen dëshmorët e Shkodrës, me varre të shkallmuara, të rrethuara me male plehrash dhe të mbuluara nga tymrat e zeza të djegies së mbeturinave, do të thotë që edhe ky monument të pësojë të njëjtin fat si monumenti i partizanit të varrezave që u tërhoq zvarrë për t'u shitur për hekurishte në Mal të Zi, në vitin e mbrapshtë '97.

Deshi zoti dhe një polic i ndërgjegjshëm, thonë se nuk e lejoi të kalonte Urën e Bunës. Shtatorja e partizanit të Varrezave të Dëshmorëve ka 8 vjet që qëndron në ambientet e Drejtorisë së Policisë Shkodër.

Në atë zonë të shkretë dhe të tymosur, ku prehen dëshmorët e Shkodrës, askush nuk i garanton të pestit në bronz se nuk do të hidhen në erë përsëri si monumenti i vjetër i tyre në Vig dy.

Nuk i garanton njeri se nuk do të goditen nga e njëjta dore pa gjak shqiptari, siç janë goditë bustet e Qemal Stafës, Vojo Kushit, Manush Alimanit, siç janë gjymtuar Migjeni, PashkoVasa, Vasil Shanto, etj.

Nisma të tilla, në dukje juridikisht të ligjshme, mbartin ngarkesa negative dhe nxisin frymën e përçarjes dhe urrejtjes se grupimeve sociale e politike të shoqërisë sonë. Ekzekutimit i djeshëm nuk ishte thjeshtë një zhvendosje e një përmendoreje, por është një hedhje guri dhe fshehje dore mbi integritetin e memories kombëtare.

Nën vellon e demokracisë dhe të antikomunizmit me dy gishtat lart, ka vite të tëra që në Shqipëri, e sidomos në Shkodër, vazhdon heretizmi ndaj vlerave të Luftës Antifashiste. Shpërngulja fizike e 5 heronjve është një tentativë e dhunshme për të shtyrë, spostuar sa më larg drejt periferisë dhe madje për ta fshirë një kapitull të rëndësishëm të historisë së popullit tonë.

Në Shqipërinë postkomuniste, rivlerësimi objektiv i historisë është detyrë e historianëve objektivë. Historia nuk mund të shkarravitet sipas qejfit të çdo sharlatani politik që i jepet rasti të hipë në karrocën e pushtetit.

Historia e heronjve të Vigut është e shkruar, është e ditur. E zezë, e shëmtuar, makabre ishte vrasja e tyre, si vetë ngjyra e këmishëzijve fashist dhe pafytyrësia e kolaboracionizmit. Ka disa zvarranikë gjakftohtë që thonë; se këta "dëshmorë" nuk luftuan me gjermanin dhe për rrjedhojë nuk meritojnë përmendore. Nuk e dinë këta të gjorë se duke arsyetuar kështu, nxjerrin akoma më lakuriq vrasësit e tyre kolaboracionistë.

Ata nuk kishin shkuar të luftonin me shqiptarët, por të bashkonin shqiptarët në luftë kundër nazi-fashizmit. Ato ishin idealistë të vertetë, paqedashës e atdhetarë. Kush ua vrau pranverën atyre?!

Çfarë sakrifice më sublime mund të bëjë njeriu në jetë se sa të flijohet si engjëll në emrin e Shqipërisë. Mjaft na kanë nënshtruar, shtypë e poshtëruar gjithfarëlloj pushtuesi. Për të shpëtuar këtë vend nga këto plagë vdekjeprurëse, u flijuan heronjtë.

Deri kur duhet të lejojmë baglaxhitë dhe jashtëqitjet e këtij populli të shumëvuajtur të na përdhosin simbolet e paprekshme të krenarisë kombëtare. Pesë Heronjtë e Vigut nuk kanë asnjë lidhje me sistemin që u instalua në Shqipëri pas Luftës së Dytë Botërore.

Ata dhanë jetën për idealin më të shtrenjtë të një kombi, si mijëra të tjerë bashkëkohës të tyre që kontribuuan dhe na radhitën në aleancën më të madhe të njerëzimit kundër nazi-fashizmit. Përveç epokës kastriotjane, ne si komb nuk kemi tjetër luftë më të lavdishme dhe krenari më të madhe kombëtare.

Ndaj, i duhet thënë një herë e mirë ndal vandalizmit dhe sulmeve të paprecedente ndaj vlerave dhe simboleve të kësaj lufte. Në qoftë se dje diktatura, në mënyrë të çmendur vuri dorë mbi objektet e kultit, ajo aventurë nuk do të përsëritet më kurrë. Monumentet e LNÇ-së duhet të jenë po aq të paprekshme si ata të besimit fetar.

Konkretisht, 5 heronjtë, si pjesë e jetës së përditshme të Shkodrës në qendër të saj, duhet të jenë, aty të paprekshëm, si heronjtë e 2 prillit, si monumenti i Isa Boletinit, etj.

Forcat e djathta në Shqipëri, nëse pretendojnë të jenë vërtet demokratike, duhet të mbajnë qëndrim të prerë ndaj fenomenit kolaboracionist dhe të çlirohen një orë e më parë nga reminishencat neofashiste dhe truket politike antikomuniste, që manifestojnë emocionalisht, herë pas here në lidhje me rehabilitimin e elementëve kolaboracionistë.

Shkodrës i ka mbetur në majë të gjuhës fjala mburrëse, "jemi djepi i kulturës". Jemi djepi i kulturës dhe shkallmojmë të gjitha monumentet e heronjve! Jemi djepi i kulturës dhe rrafshojmë shtëpinë-muze Luigj Gurakuqi, i heqim edhe emrin e tij një rruge të vjetër të qytetit. Jemi djepi i kulturës dhe tjetërsojmë shtëpinë-muze Migjeni, madje e mallkojmë me herezi si të kuq.

Jemi djepi i kulturës dhe ngrihemi të mos pranojmë shtatoren e Nënë Terezës. Jemi djepi i kulturës dhe u ngremë përmendore gjeneralëve pushtues dhe bashkëpunëtorëve të hapur të fashizmit Jemi djepi i kulturës e luftojmë si Sanço Panço me kryqet dhe minaret, të cilët nga ana tjetër, në rivalitet njëri me tjetrin, na kanë rrethuar si bunkerët e Enverit.

Një komb që nuk e din të djeshmen e vet, është foshnjarak, prandaj nuk mund të dijë as të sotmen, as të nesërmen mjerane që e pret.

*Poet dhe Publicist / Shkodër

165 Komente

One of the best articles ever. Thank you very much, whoever you are!

I couldn’t care if they fought for communism. I mean, what did they know about communism. I don’t believe they knew very much at all. I think they fought to free Albania! That to me makes them, and will always make them heroes! They were fighting for the freedom of the country and not for communist principles! What were they to know what the next 50 years would bring.

Just as we do not know what the next 50 years will hold.

Maybe in 50 years they will look back at some of our current politicians with great regret wandering how anyone could have ever given them their support!

 

 

YES! Bravo Shkodra! 5 yje nga une (sa heronjte e Vigut)!

Me gjithë kta amerikan që ka peshku, asnji nuk e merr mundimin me e përkthy pak ktë shkrim... rracista smiley

Direkt se perthej dot, po nga anglishtja ne rusisht e pastaj ne shqip del kshu:

Ma ne fun u permbush nje nga premtimet elektorale te atij kryedeputetit transvestit, i shujti per se dyti 5 Heronjte!!

Ky o rast me perdor ket shkrehjen e re qe kom mesu: 'ja kane keput si Mato Gruda'

Une ne fakt ishta tu rrufit i kafe turke n'Tirone e tu e pa te 24-ore-lajme dhe smuna me bo noi foto te hajrit. Gruja boni ca vidjo te cilat do ti postoj sa te vete ne shtepi.

Gjynof per ate zot!

Me shkatarrun pamjen perpara pallatit.

I shifsha perdite.

m'pelqenin.

Mu dukshin si sampista dhe me jepshin siguri.

cuni dyt bertiste 'ja baba' sa here e cojsha ne kopsht me biciklete. Sjom i sigurte nese i referohej atij supermuskulozit apo atij simpatikut..

Po per cer komunizmi luftun ata mer daj?!! Ku dijshin gjo ata cish komunizmi. Hic mer sdishin gjo. Po ata per ket dhe luftun mer, per ket te amlin dhe!! Po per ate pune jane heronj me, se lane kockat ne ket dhe, per ket dhe!! Ku e dijshin ata se cdo u bote per 50 vjete mrapa mer..

Aq sa dina dhe ne se cer do bohet gjate 50 viteve te ardhshme..

Mase  pas 50 vjetesh do na shofin ne pasqyren e mrapme e do thojne per ne; po ky popull vesh derr se mori vesht se cer rrota kackavalli zgjodhi per 20 e kusur vjet?

Gjynof mer t'them!!!

po cme duhet shatervani pa uje mu mer? te me acaroje akoma me shume e?

Kur u ktheva nga Tirona, u sulla i cope here verdall 5 Heronjve. ishte kthy si ato fabrikat e uzinat e industrise se rende pasi i blene me ceqe te bardhe dhe letra me vrime. Kur njoni, frenat pinc, ishte taljon qetri..

"Che fine hanno fatto?"

Li ha venduti il transvestito- u pergjigja une qe kom qen refugjat dhe e thek taljoncen.

"Mi dispiace bello" tha ai

"pure a me" thash une icik konfuz..

Vallahi ja paska thonë t'gjitha...njipërnji.

Hallall!

P.s: Hallalli ishte për autorin e shkrimit, se për ata që e kanë heq, është i fjalë tjetër turke që fillon me H

Perktheje me gogla, do mungoje sensi artistik po do e marrish vesht, sa shume i dhimben njerezve 5 Heronjte e Vigut , peshkatarve te perlave...

Cen, nuk asht puna për dhimtë... se nuk na janë dhimtë e për at monument kena tregu barcaletat e Shtjefën Palushit qysh kur ja kishim frigën se mos na nigjojshin shokt e Salës, por asht e turpshme me e vazhdue terapinë e Shokit n'kyt farë feje... dhe aq ma keq, kur s'din se ka po shkon.

Mundet dikush te na thote arsyen perse i rrezuan 5 Heronjte? Duhet te kete nje arsye.. besoj.

Pata rastin ti hedh nje sy blogut te ketij autori qe quhet Kolin, esthe nga Skocia dhe jeton ne Shkoder prej shume vitesh. Eshte shume interesante te shikosh jeten ne Shqiperi me syte e nje te huaji. Te ky link shkoder.blogspot.com/search/label/Daily%20Life  ka ca komente shume te lezetshme te tij per jeten ne Shkoder..

Edo pse ku te kane qu deri tesh 5 Heronjte e Co, ne Itali te kane qu, me sa duket, ti une e shume te tjere duhet me ia dite per nder, qe jane rrugash e ata ne kry te vendit  smiley

 

 It has to be a foreign guy living in Shkoder to make us look so uncivilized, primitive and knowing no shame or honor..

Sad day, truly sad day not just for shkodra, for us all...

This hurts badly!!

Jesus said, Father, forgive them, for they do not know what they are doing !

 

 

 

une e kam pase nje axhe partizan qe asht plagose e ka mbete pa trashegimtare. po axhen tem e kane kujtue me statujen e ushtarit te panjoftun ne tirane. ne mos gabofhsa keta cunat qe i kane vra ne vig, nuk kane qene te luftue per vendin, por ishin nise per ne mirdite duke shfrytezu kanunin e lekes me e shkaterru besen. per me ndjete shtrember e me fole drejt. i vrane mirditoret sepse mos me i pa vra ato para do i kishin vra keto. pra 5 herojnte nuk jane 5 vete te vrame per mbrojtjen a clirimin e vendit, po 5 djem te nisem si deshmitaret e jehovait sot me prediku komunizem, po ne vend te bibles mbanin pushket. e nuk predikohet me pushke. bajraktaret e mirdites nuk do te pranonin qe nen hunden e tyre te predikohej shkaterrimi i tyre. qe ndodhi me vone, kur shoket e pese heronjve moren pushtetin.

ne ne lume i lame te hynin komunistet edhe pse luftuam luften si nacionaliste, se nuk vritet vllau me vlla. dhe ca na bane, sa hyne na mblodhen katund per katund e na vrane disave per e na dhane shembull te tjerve qe mbeten gjalle se komunizmi nuk tallet. ne bjeshket tona ne krah te vorreve te turkut e te shkjaut kemi edhe vorret e komunistave. dhe e kemi jetuar te gjithe komunizmin si te pushtuar, kete te pakten kam vene re ne bisedat e pleqve neper dasma e morta. qe si parim kishin: hajde mine dridhe kemben se dhe lumes ia qime nenen.

prandaj duke qene se pese heronjte e vigut ne shkoder jane simbol i vellavrasjes nder shqiptare, jane simbol i paster i nje ideologjie te caktuar dhe qe nuk kane te bejne aspak me kombin si mendoni ju ia vlen te rrine aty? se do kerkojne edhe prek calit me i ba monument.

nje monument aq te madh e meriton oso kuka, e meriton kush per shkoder a kush shkodran per shqiperi punoi, besoj une.

...keta (5) cunat qe i kane vra ne vig, nuk kane qene te luftue per vendin, por ishin nise per ne mirdite duke shfrytezu kanunin e lekes me e shkaterru besen. per me ndjete shtrember e me fole drejt...

 

O te keqen e mendjes, po pse me 5 veta do shkaterrohej Kanuni, Besa e Mirdita? Sa te brishta qe paskan qene, qenkan per tu marre ne mbrojtje keshtu "tu ndejt shtrembet".

praktikisht u deshen me shume se 5 veta. po ne fund ia dolen ta shkaterrojne besen e kanunin e mirditen...

Perveç ketyre ideve te hiqen se nuk luftuan per atdhe apo te mos hiqen se luftuan per atdhe, kam degjuar dhe nje tjeter mendim te nje shkodrani qe e respektoj shume.

Ai thoshte se na kane mbytur Shkodren me statuja me njerez me arme. Na ngulin ne mendje qe ne femijeri nje mentalitet luftarak. Duam te kemi njerez te kultures, njerez kenges, njerez te artit ne qytet. DUke ruajtuar respektin per ata qe luftuan me arme, mos harroni dhe ato qe luftuan me pene. Sa pak statuja qe kane.

Personalisht, nuk me duket ide e keqe. Por, te heqesh 5 herojte e Vigut (nuk flas dot se çfare kane bere realisht ata) dhe te besh shatervan... stonon. Pak te tjere heroj te te tjera luftrave ka Shkodra?

Liqeni: Duhet te dal ne konkluzionin qe je shkodran ti perderisa i njihke kaq mire dinamikat e votimit te 'shkodraneve te vjeter'?

Trimo: Meqe jemi pse s'thua te shkojme dhe te shkaterrojme dhe gjitha gravurat e Tutmosis III? Sikur ngjall dhune imazhi i tije duke denuar armiqet e tije aziatike. Apo te vazhdojme dhe me Osiris? Pff...kamzhiku sikur stonon ne nje vend paqesor. Apo t'i drejtohemi Parisit me reprezentimet e tija monarkie ne cdo cep te qytetit? Fundja jane ne Republike, kane luftuar me shekuj kunder monarkise...pse t'ju kujtojne popullit per ate sistem malinj? SEPSE NJE POPULL QE MUNDOHET TE FSHEHE TE KALUAREN E TIJE S'MUND TE EMERTOHET ME SI I TILLE POR THJESHTE NJE KOPE KAFSHESH QE S'SHEH ME LARG SE HUNDA E SAJE, PA KTHYER KURRE KOKEN MBRAPA PER TE MEDITUAR PER ATE QE KA QENE!

SEPSE NJE POPULL QE MUNDOHET TE FSHEHE TE KALUAREN E TIJE S'MUND TE EMERTOHET ME SI I TILLE POR THJESHTE NJE KOPE KAFSHESH QE S'SHEH ME LARG SE HUNDA E SAJE, PA KTHYER KURRE KOKEN MBRAPA PER TE MEDITUAR PER ATE QE KA QENE!

 

Shprehja e momentit!

 La rosée

E para, mos bej krahasime qe nuk shkojne.

E dyta, une dhash mendimin e dikujt tjeter per kete çeshtje. dhe minimumi i nje njeriu normal, eshte ta respektoje (pa qene e nevojshme te jete dakort me te).

E treta, nese rilexon komentin tim, me mendje te qete, ne asnje vend nuk them te fshihet e kalura. dhe personalisht, keto shprehje nuk mund te mi thuash mua, se une studimin e te kaluares kam per profesion. prandaj ta rikujtoj dhe ta theksoj qe e kaluara nuk ka qene vetem me pushke krahu.

E katerta, mos harro se ka edhe evolucion. dhe ne parisin qe merr ti per shembull ke plot "reprezentime" moderne perkrah atyre te kaluares. ke plot statuja te njerezve te kultures e te shkences perkrah atyre te pushkes. a mund te me japesh nje perqindje te lutem, sa jane statujat e njerezve te pushkes ne krahasim me ata te penes ne Shqiperi? ti qe me permend te kaluaren, dije se ata qe kishin pushken ne krah e kishin nje mundesi ti dilnin zot vetes; por ata qe kishin zgjedhur te luftonin me pene nuk kishin asnje mundesi. ata jane zhdukur me helme apo thika pas kurrizit. e pse ata te grupit te pare te kene me shume statuja e keta te grupit te dyte jo?

E pesta, ne sot krenohemi jo vetem me historine luftarake (qe deri diku i kemi dhene nje rendesi te tepruar duke lene pas dore drejtimet e tjera) por dhe me artin, letersine, kenget etj etj. Sa jane prezantuar keto ne statuja ne qytetet tona?

E fundit, nese don te dish mendimin tim personal, drejtoju dhe nje here mesazhit te meparshem. Per mua ideja e shtarvanit stonon.

shpresoj te kesh mbetur i qarte. mbetem i hapur per sqarime te metejshme.

1. Pse nuk shkojne krahasimet, xhanem? Sepse Egjypti kishte farao dhe ne kishim 'Heronjte e Vigut'? Sepse eshte nje e kaluar me e afert?

2. Mendimi yt absolutisht qe ka te drejten te respektohet, ashtu siç ka dhe i imi, por perderisa e ke hedhur ne nje site publik diskutimesh atehere i bie te jesh dakord dhe me frymen e mosqenies dakord me ate c'thua.

3. Problemi qendron ketu: Saliu bashke me Gjyzepinen(e cila arriti te shkollohej mbasi i erdhi Saliu ne pushtet!) nuk po i japin input monumental-historik Shkodres, vetem po e shkaterrojne. Shtepine muze ne Shkoder ca i privatizuan, ca i kthyen ne taverna, ca i lane te bien brenda. Kalane e kane kthyer gati ne nje shopping centre,...Ku jane monumentet e njerezve te popullit tim qe kane bere histori?  Ku mund te bie ne kontakt me ato? Une '5  Heronjte' i kam lidhur perhere me Shkodren dhe vetem ne momentin qe shihja ato kuptoja tamam se ku gjendesha.

4. Paris: besoj qe je dakord dhe ti me mua qe nje Centre Pompidou, nje musée des Arts et Métiers apo ndonje reprezantim tjeter 'modern' s'eshte fare sinjifikativ ne proporcionin e monumenteve historike te Paris. Ne Paris s'gjen vetem monumente me lloj-lloj armesh por deri dhe zemra monarkesh ne display.

5. Shqiperia nuk ka bere histori boterore ne fushen letrare, muzikore, artistike,... Shqiperia eshte nje grusht vend ku i eshte dashur te ushqeje idealizma te tilla trimerie fizike per te mbrojtur veten nga pushtuesit ne forme konstante. Pse te mos pasqyrohet dhe kjo facete e jona? Nga cfare kemi frike? Nga ajo cfare kemi qene? Epo nese kemi qene kobure, si te tille te reprezantohemi.

PS. Diskutimi s'eshte aspak ne nje nivel personal ndaj...calme-toi smiley

Shqiperia eshte nje grusht vend ku i eshte dashur te ushqeje idealizma te tilla trimerie fizike per te mbrojtur veten nga pushtuesit ne forme konstante. Pse te mos pasqyrohet dhe kjo facete e jona? Nga cfare kemi frike? Nga ajo cfare kemi qene? Epo nese kemi qene kobure, si te tille te reprezantohemi.

Po leje mi gocë, gjeti një bisht të kapet ai, te trimëria e shqiptarëve, e reklamuar në mënyrë të tepërt. lol

 La rosée

Fillimisht te falenderoj per sqarimin ne post scriptum.

Ti bere dy krahasime, njeri per faraonet, dhe tjetri Parisi me Shkodren. Per mua asnjeri nuk shkon. Arsyet jane te thjeshta. Vlerat e nje objekti rriten ne baze te situates dhe kohes kur ato jane krijuar. Perse nje veper e krijuar sot ne Kajro nuk ka vlerat e asaj te krijuara po ne te njejtin vend para 3000 vjetesh? Sepse ato relievet  qe permende ti, jane te mbijetuarat e nje periudhe nga e cila nuk kemi asgje pervec objekteve te kultures materiale te nxjerra nga germimet. per rrjedhoje, vlera e tyre 100 fishohet. Kete status nuk mund te kete kurrsesi nje skulpture apo grup skulpturor i periudhave moderne. Dhe per krahasimin e dyte, nuk besoj se don shpjegime.

Une nuk mora ne analiza dy personat qe po shkallmojne shqiperine dhe nuk dua ti hyj ketij drejtimi. Une mendoj vetem nje situate te thjeshte: nje monument perkujtimor i pese personave qe jane vrare gjate luftes se dyte boterore po hiqen per tu zevendesuar me nje shatervan. Prandaj ti marrim me radhe. Fakti i zevendesimit me shatervan, eshte skandaloz. Problemi qendron nese jane hequr sepse quhen komuniste dhe o burra ti zhdukim qenat apo se nje krim-minister apo kaptine parlamenti iu ka ngref me vepru keshtu, apo apo apo ... une nuk e di sepse nuk kam as informacion as nuk po lexoj deklerata te njerzve te informuar. prandaj un flas me aq sa di dhe aq sa lexoj. per me teper, nuk shtij dot fall per te pare te ardhmen apo per te lexuar mendjet e njerzve.

Monumentet e kultures kane filluar te shkaterrohen shume me heret se sa 1992 kur erdhi PD ne pushtet. A e dine psh se ujesjellesi i gjirokaster eshte prishur gjate kohes se zogut? A e dine psh se sa keshtjella jane prishur gjate kohes se  enver hoxhes sepse ndodheshin ne pika strategjike dhe duhej te ktheheshin ne baza ushtarake? A e dine se sa monumente jane prishur kur ishte PS ne pushtet? Te lutem, mos e merr per mbrojtje ndaj ketyre pusht-etareve te sotem. Por, kur Risheljeja nxorri urdher per te ruajtur ndertimet e vjetra se po prishen, e kur kemi ne te parin ligj per mbrotjtjen e monumenteve? Dhe ligjin e kemi bere sa per te lare duart para evropit, se ne te vertete po i luajme truallin duke i shkaterruar.

Nese nuk ka shkodrane qe ti dhimbet qyteti dhe monumentet, nese nuk ka durrsake qe ti dhimbet nentoka, nese nuk ka sarandiote qe ti dhimbet butrinti, mos prit gje prej atyre qe rastesia i ka vendos ne qeveri. dhe lufta personale apo ne internet, nuk vlen, pasi nuk e ndryshon dot situaten. nese nuk ka reagim te orgaizuar qytetar, asgje nuk ka per te ndodhur, dhe te gjitha statujat do te hiqen.

Asaj çka une i vija rendesi, eshte nevoja per evoluim, dhe kjo duhet te shprehet edhe duke shtuar permendoret e atyre qe nuk kane qene luftetare. Dhe ne kete pike nuk jam fare dakort me mendimin tend se meqe nuk kemi personalitete ne rrang boetror, le ti bejme hyzmet kobureve. Personalitet tona historike (te te gjitha drejtimeve) nuk duhet te rrespektohen meqe ato nuk paten ndikim ne bote? mua nuk me plas fare nese nje francez nuk njeh frasherllinjte. Per mua ata jane heroj dhe te pazevendesueshem.

Une nuk jam kunder vleresimit te atyre qe luftuan, por mos harro, ato diku ushqeheshin; diku visheshin; dikush i strehonte; dikush i mesonte; dikush ua shkruante kerkesat qe duhej te paraqisnin; dikush i tregone se kur te ngriheshin e kuder kujt te luftonin; dikush i frymezonte. Perse keto te tjeret te mos perkujtohen? Po te jap nje rast te thjeshte: Isa Boletinit i eshte bere nje goxha permendore ne Shkoder. Mund te me thuash nje qe i kushtohet Hasan Prishtines? Megjithese, per mua, vlerat e ketij te fundit jane me te medha se te Ises. Por meqe ai nuk e shkrepi nuk e meriton?

Ne nuk kemi qene vetem kobure, te jesh i sigurte, por te tille na kane paraqitur, dhe kete ne duhet ta ndryshojme, por absolutisht duke shkaterruar ata qe kane perdorur koburet, por duke i vene ne te njejtin nivel me te tjetret.

besoj se kam arritur sado pak te shpjegohem?

 

Ah-edhe nje pyetje.Ushtarit te panjohur ja kane hequr yllin nga kapelja?

po ky miku i jashtem qe qenka habisur spaska shume info me duket.

Po ne kemi tradite zhvendosje dhe shkaterrimi, skemi si dalim ng vetja smiley

Pse mre, ne hudhem ne toke me kazem ne dore, kisha e xhamija, me gjithe objektet e cmuara te artit apo historise qe ato kishin brenda.

Ne jemi qe dogjem libra. 

Ne tretem kockat e shkrimtareve (si psh Fishtes meqe jemi ke shkodra).

Ne zhvendosem njerezit nga shtepite e tyre, dhe i cum ne kenete ose kanale, kurse shtepive ju zhvendosem destinacion dhe i beme objekte publike mundesisht me fokus propagande

Ne i kemi zvendos njerez per mire a per keq nga historia duke prere ose shtuar koka robsh nga fotografite por dhe me gjere smiley

Ky milet pra i ka bo t'gjitha kto.

Mos u habis (TM portokalli) as ti zotnia i jashtem smiley

Dhe se fundmi, jua thashe ene ke tema tjeter, runi me gjakun si ju , si t'jashtmit. Se sa ka fillu fushata. Kemi rruge perpara hihihi

 

 

 

Vargu i Driteros ".. te ngrejne nga balta dhe te rivrasin te renet",  paska qene profeci ...  Ka  ndodhur pikerisht keshtu.  Per nje gje jam i sigurt, se, shkodranet. shatervanit te ri do t´i thone "shatervani i heronjve te vigut".

Vargjet jane te Kadarese (Ku ti kerkoj rrenjet e tua Parti?smiley

me pelqeu nje nga komentet me siper. e kemi ne gjak shperbemjen e historise. ka qene turp si veper kulture qe ishte te heqim enverin nga sheshi Skenderbej. bilez bilez t'ia vinim emrin sheshi i superheronjve enver e skender. se eshte pjese e historise edhe enveri. bilez duhet te pranojme se si shtet shqiptar ne gjithe historine e tij enveri eshte ai figure qe ka ndikimin me te madh. ca ishin 5 heronjte e vigut krahasu me enverin. ndoshta do tu baheshin nese s'do ti kishte pushkatu me vone enveri. si koleget e tyre. por i vrane mirditoret ne prite. se kacake mirditoret, te pabese, kete te pakten ne 50 vjet na kane servire. po te shohesh te gjithe filmat, te gjithe romanet e realizmit socialist i gjithe veriu eshte mirdite e te gjithe mirditoret jane kacake. edhe ndonje dritez e ndezur ne anet tona nga komunizmi e kemi vrare vete, si bardhok biben a heronjte e vigut. a keni mendu ndonjehre a eshte ofendim per te gjithe ata te zhvendosur e te shkaterruar jetesh nga komunizmi perballja perdite me 5 heronjte e vigut. a eshte turp qe te gjtiha rruget e qyteteve te shqipersie jane shkaterruar nga tradita per tu vene emra cunash te rene ne lufte a politikanesh te jashtem qe u bie rruga ketej. a kemi vetem kaq histori e tradite? a ban me gjete ne historine e shkodres e te shqiperise ata qe me te vertete jane heronj? ku e ka nje monument patrioti Mit'hat Frasheri alias Lumo Skendo, kryetari i ballit kombetar e nder te rrallet qe pasurine e tij ja la shtetit shqiptar? apo familje e keqe ky. me mire te bejme historine me njerez te panjohur qe histori te mos kemi. se keshtu me buste askushesh na e kane vra historine...

Ku t'i kërkoj rrënjët e tua, Parti?
Si një rrap madhështor mbi këtë vend të lashtë
Ke mbirë ndanë udhës ku shkojnë shtrëngatat
Ato rrahin të të shkulin,
Por ti veç vaditesh
Prej shqotës së tyre
Dhe mes shqotave rritesh.

Lart fluturojne shqiponjat, lartshume smiley

Po ato burrat me flamur ne dore qe kane zene vend sa per shtate pallate bashke ne Vlore, kur e paskan radhen?

.atehere Kadareja pska qene profet ,me shprehjen "..ti ngrene nga balta dhe ti rivrasin ,te renet" a nuk po ndodh keshtu me 5 Heronjte a?

Do tu vije radha dhe atyre T-red.mesa duken bathet -pashket nuk jane larg smiley Me kete yrysh qe kane marre rivleresuesit e historise nga Skender-beu te Smail-beu eshte ceshtje kohe. Fillimisht duhet pergatitur terreni konceptual. Hit -enlek -tualetet  po punojne per kete. Pastaj vjen ekzekutimismiley

Per pese heronjte nese do ishin bash ne sheshin kryesor te Shodres , nisur dhe nga kontekste historike dhe ndjeshmerira aktuale, mbase do ja benim kabull atyre bashkiakeve cvendosjen e tyre diku gjetke. Por kompleksi sklupturor ishte ne nje shesh periferik .Ne sheshin qendror eshte obelisku per ngjarjet e 2 shkurtit 91 dhe kjo besoj mjafton.

nuk e di sa ke qene ne shkoder ti e sa e din kujt i thone qender e shkodres po me ne qender te shkodres se 5 heronjte qe duken prej serreqi ne kiras e prej rusit ne perash nuk ka. luigjin aty ku i thone qender nuk e sheh as prej karrigeve te kafes se madhe. obelisku per ngjarjet e 2 prillit eshte nje veper artistike e mirefillte e s'ka asnje fytyre njeriu dh ene asnje menyre ne madhesine e 5 heronjve e padyshim shume me i fshehur se sa 5 heronjte. ne qender nese duam ti themi qender atij sheshit para telekomit e kafes se madhe e xhamise eshte luigji intelektual format njeriu normal. edhe luigji komunist ishte po nuk ka kush gja me ta. edhe pse edhe luigjin shqiptaret e vrane perfundimisht.

pastaj keta 5 heronjte do te trasferohen te varrezat e deshmoreve, pra nuk do te hiqen per fare. prej 5 deshmoreve vetem njeri me duket se asht shkodran.

Nuk eshte cudi qe me duart tona te heqim edhe shqiponjen dhe ta zevendesojme ate, me flamurin e Bashkimit Europian,si ne Kosove...

ene shkjau po gzohet qe heronjt e renun per liri e atdhe ne Shqipnine demokratike hidhen ne koshin e plenave.

Gzuash ti makbeth qe neser behesh mret

gzuash ti antikomunist qe te renet rivret

E rendesishme eshte vepra, jo fjalet.

Nuk ka qene nje premtim elektoral, por nje deshire e shumices Shkodrane.

Te mesohemi te respektojme ndjenjat e qytetareve.

Idete e rishikimit te historise se 5 Heronjeve te Shkodres dhe te levizjes se tyre,vijne nga foleja e sorres se zeze ne Tirane,zonjes me shall !

U shkermoqet duke u qurros e qa.....Me kete rast edhe se pse merrem prap me Kadarene ...shyqyr kam rast......Shkiknas,komenti yt i meparshem shume sakte.....I ores 10.22 Logjika e rregullave dhe e ligjit nuk ka Zot me na e fut ne tru.Bile ka shume mundesi qe ne ndonje vend tjeter hyn,por ne tru jo.Shkodra ka nje bashki,qe merr vendime ,te diskutueshme ose jo....Shkodranet nuk kane kundershtim....çfare mund te di me shume une ketu ku jam ,apo ti atje ne Ohio,Miçigan,apo ne lagjet e Londres.....Edhe per mua ...pa hy ne aresyetime 5 Heronjte e Vigut ne nje fare menyre ishin nje pike referimi.Do me vije keq ,kur te kthehem e te mos jene ,ashtu sime vjen keq kur kthehem e gjej shtepine e prinderve te ndryshuar,pa mua,diku nje mur,diku nje ndarese,madje edhe perdet e reja me japin nje ndjenje keqardhjeje....Keqardhja qe megjithate jeta vazhdon .madje me mire edhe pa pranine time...

Nostalgjia Zane eshte ingredienti me njerzor ne ate qe quhet Historia. E shef pra sesi mekanizmat e ndjeshmerise njerzore ngrihen mbi artificialitetin e dasive politikesmiley

Ktheu ti ne Shkoder dhe ate stolin ku more deklaraten e pare te dashurise s ke me e gjet, as ate rrugicen ku lujshe me gocat e lagjes se ke me, as ate parkun ku mbremjeve pranverore gjumojshe pas xixellonjave.smiley Moderniteti can perpara dhe hedh asfalt mbi te djeshmen po a eshte modernitet shkaterrimi kujteses historike ku perfshihet edhe nostalgjia?

Shpjegim per diletantet ne letersismiley

Ishte nje kohe kur Kadareja mendonte se te permbysje komunizmin ishte njelloj si te rivrisje te renet. Duke e pare ne perspektiven e sotshme, Kadareja profetizoi ate qe mund te ndodhte,.Dhe ndodhi ne nje Kohe te re  ku Kadare dha  edhe vete kontributin e tij.

A duhet robi te jete koherent me Kohen- pyeti zjusha?

Po tha Xhimi , pa dyshim po smiley

Edhe une  i dhashe nje pesce. Bravo kushdo qe je ti. Ska me bukur e shprehur dhimbja e ketyre idiotsive te politikes shqiptare.

Per mua heqja e 5 herojve te vigut eshte shprehje qe ne jemi nje popull hakmares. Ne per hakmarje shkaterojme edhe veten tone. Heqja nuk eshte gje tjeter vec hakamarje a tyre qe vuajten ne burgjet e komunizmit per vjedhje, per  vrasje, apo kot se koti se ashtu ju mbush menjda kryetarit te deges se Shkrodres. Se kundershtaret e vertet te sistemit komunist aspak nuk besoj te kene kerkuar largimin e ketij busti. Per ta lufta kunder komunzmit ka nje koncept tjeter, me te vertet me real. Per ta 5 herojte e Vigut nuk ishin komuniste po luftetare te lirise. Per ta 5 herojte e vigut perfaqsojen 1/2 e popullsit shqiptar dhe keta ish te pendjekur te vertete te sistemit komunist ( jo hajdut jo vrasesit, jo ata kot se koti qe kane tesra partish e tesra shoqatash) jane shqiptare qe i duan gjithe shqiptaret qofshi keta edhe ish komuniste apo komunist, dhe rspoktoje luftetare elirise qofshin keta edhe te PKSH-se

Puuu cfare trishtimit!!!  Nuk besoja asnjehere se do realizohej seriozisht propozimi idiotesk i radhes.  Ja qe ia dolen te me befasonin serish...

Kjo eshte veçse majmuneri dhe asgje tjeter!!!

Jam shume dakort """QE I PASKAN HEQ""",por jo per te injoruar ata te peste ,por llogjikisht  !!!!

Shkodra eshte djep i kutures , i dijes , i tradites ka te tjere qe e meritojne ate vend ne qender te Shkodres ...

Sipas jush  duhet ti mbushim te gjitha qendrat e qyteteve tona me "" PARTIZANE""" sepse deshmore si ata te peste kane rene gjithandej ne te gjithe Shqiperine ....

 

Dear Kolin,

I dont want te disrespect the "5 Heroes", but Albania has no space for every  partisan killed during World War Two. Some would have liked to have a bust for every partizan. Well, if we were to follow that road, I'm afraid there woudnt be enough squares!

Imagine if we were to honour other patriots who have fought against Serbs and Greeks! Surely, most of the partisans believed that they were fighting to free their country from occupation, but it is the written history which has to play its part on this subject, not the statues etc.

I'm even against Scanderbeg  & Teresa's statue in Tirana, how ugly they are!

 I'm even against Scanderbeg  & Teresa's statue in Tirana, how ugly they are!

I beni nder ketij i beni bann nga peshku... Please Llukan!!!!!

I dashuri Liqen,

Komenti im nuk eshte "propogande e agjitacion" kunder "Partise". Osht thjesht menimi im personal per kto dy figurat.

Mesa shof una, ti qeke Liqen Artificial i ndertum ne kohen e Komunizmit me "pune vullnetare" ose nga te burgosurit.

Nqs "Fronti Demokratik i Rrethit" apo "Organizata Baze e Partise" (dmth; Peshku) shef naj shkelje ne ate qe thashe una, jom dakort me e "redaktu" komentin tim!

Gjithsesi menoj qe nuk do ishte ne interes te ktij forumi "perjashtimi" apo "deklasimi" (terma te njohur- heh) im nga rradhet e "partise" (dmth; Peshkut). Kjo per te vetmin fakt se do quhej "lufte klasash" dhe une do isha i persekutuar gjithmone!! Heheheeh

Ura, mire e ke.  Ne fakt une e kam me merak ate mozaikun tek muzeu i Krujes.  Atij si do ia bejme, te kam rixha.

Dhe Shkodra si diep i kultures, i dijes, i tradites vendosi te jet pro heqies se 5 heronjeve te vikut?!

Ky eshte nje lajme shume i mire dhe hajte tani ta mimisin dhe qytetet e tjera dhe ne funde te quhemi ku di une, mbase dhe derra.?

C'do gje tjeter eshte zgjidhur ne shqiperi? E vetme ceshtie e pa zgjidhur ishte  kjo tani jane te gjithe te lumtur!

Monda,

Nuk them per mozaiket, e kam fjalen qe arti nuk duhet te politizohet. E verteta eshte se keto bustet jo ne te gjitha rastet jane ne te miren e Shqiperise. Mendoj qe ka shtremberim te fakteve historike e sidomos ne periudhen komuniste. Do isha dakort sikur cdo gje qe ka ndodhur te dokumentohej dhe te ishte ne dispozicion te njerezve, por jo te imponohej. Juve mund te shikoni bustin e Terezes qe duket si nje re e zeze sa del prej aeroportit. E cfare te mire kemi pare ne prej ketij busti apo dhe vete "punes humanitare" te  saj? A mos kujtoni se Europa do ndryshonte mendim per Shqiperine, sepse Shqiperia paska nje Tereze apo nje Skenderbe? E them kete sepse cdo gje ne kete kohe po merr ngjyra politike. Besoj se nje qytetar i thjeshte e vlereson vete se cfare eshte dhe sa e dobishme jane arti, kultura dhe historia e nje populli.

Une lart e kisha me sarkazem me lart.

Per hir te qetesise sime shpirterore dhe peshkore, s'po i pergjigjem ketij tjetri.

Vazhdo per qejfin tend smiley

Nje Zot e merr vesh kush ka te drejte ne kete mes.

A kene te drejte ata qe jane pro heqjes, apo ata qe jane kunder ? Kishin te drejte Malesoret e Mirdites apo  "heronjte e Vigut" ? A duhet te hiqej monumenti tani para zgjedhjeve apo me pare? A s'do ishte me mire te ngelej atje ku ishte si pjese e indetitetit historise dhe kultures  te qytetit ?  

Kjo eshte nje ceshtje e ngaterruar qe veshtire te gjeje zgjidhje ndonjehere, por gjithsesi dicka eshte e sigurte, dhe eshte shume e rendsishme. 

Keta 5 te rinjte idealiste  u perdoren ne te gjalle nga disa hipokrite te pafytyre per interesat e tyre dhe  vazhdojne te perdoren edhe sot  60 vjet pas vdekjes nga disa te pafytyre te tjere, bijte e te pareve. Do ishte mire qe ne Shqiptaret ti leme reha keta njerez atje ku jane ne boten tjeter, dhe te merremi me mire me pushtetaret tane te degjeneruar qe s'ju mjaftojne paudhesite qe bejne me te gjallet  por kane filluar te  ngaterrojne edhe te vdekurit. 

Vjen nje skocez,imagjinojeni te veshur me nje tip fustanelle me kuadrate jeshil e te kuqe,te marre edhe nje curle o gajde o si i thone,te hipi ne biçiklete e te sillet te telekomi e ti mungojne 5 herojt e Vigut.....Po Edimburgu sa do ti mungoje atij me rregull te treshit,herojte e tij,legjendat ,liqenet,skuadrat e futbollit....Salmoni....Keshtu do i shkoje jeta me oi oi

 ec mor, sa muhabetin e bani edhe ju... a thu se votuan veten per me ardhe n'pushtet sala apo edvini(t'cilet marrin vendimet..vetem)... njerzit e pergjetshem duhet me e dit shum mire se po gabove, duhet te paguash... mjafton thjesht me u solidarizu...

at'her, asht normale qe kan me na mungu, edhe pse, heqja e tyre, ndoshta asht thjesht diçka politike(sikurse çdo veprim qe bahet ne shqipni)... por kur vjen urdhni nga lart, asht vshtir mos me e zbatu...

...dhe si perfundim ndaluni dhe vendosjani gishtin kokes, sepse jeni ju ato qi qaheni dhe 5shoket tane qe bejne banjo diellit ne kompleksin turistik "metalurgjiku i elbasanit"!... dhe kjo nuk asht e para here... nfakt asht klasike... populli i qan hallin 5 veteve, historine e vertet e t'cileve se di askush... 

I cuditshem eshte fakti se si mund te pranojme te hiqen ne Shkoder 5 Heronjt e Vigut qe dhane jeten per Atdhe, dhe te mbahet ne mes te Durresit monumenti i Azem Hajdarit qe ja moren jeten per arsye te panjohura. 

mbahet ne mes te Durresit monumenti i Azem Hajdarit qe ja moren jeten per arsye te panjohura. 

 

Sa monumente paska Azem Hajdari ? se me sa di une nje e ka ne Tirane nje ne Gjirokaster nje tani e mora vesh ne Dures,po ne Tropoje ka ?

Ne Tirane ka memorialin te vendi ku u vra.

Ne Memaliaj ka nje lapidar dhe ne Durres tek "Dollari", ka nje bust te tijin.

Ne Tropoje... 

Duhet me shku me heq dhe statujat e pushtusit cezar oktavian august nga durrsi dhe nga butrinti, se dhe keta romaket shume antishqiptare kane qene. do flisnim ilirisht po te mos kishin ardhur keta qe na latinizuan gjuhen pergjysem. po dhe ne jau futem, se sic kane zbuluar ca austriake, gjuha latine e ka origjinen e vertete fillestare nga shqipja e viteve 1740.

Ja dhe TURPI i Kombit Shqiptare!! Edhe Serbet e 99'-s do ta kishin zili kete lloj poshterimi!

Prifti Grek s'paska pas faje qe tallej me eshtrat e Shqiptareve!!

Ku jane keta "baballaret" e kombit Shqiptare?  Intelektualet dhe analistat  te cilet shqyhen per "fatet" e Shqiperise? Atyre qe ju qan zemra per Shqiptaret?

C'fare mut Opozite/Pozite politike, Universitete, Historiane , Artista , njerez te kultures dhe dijes  kemi kur nuk jane ne gjendje te ngre zerin per nje poshterim te tille??

Si mundet  dikush nga vendi i tille te kerkoj cmim Nobel????

Si mundet nje qeveri e tille te kerkoj antaresim ne BE?

Si mundet nje komb i tille te quhet i qyqeteruar?

 http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3372

 

 

 

Liqen, e pashe. M'erdh turp. Jam edhe un nga ai vend. Nga planeti i majmuneve - zona e ndaluar.

Varrezat e deshmoreve ne Shkoder ndodhen ne nje gjendje mjaft te keqe pasi prej disa vitesh aty hidhen mbeturinat e qytetit!

Bravo Shkodra! Bravo Keshilli bashkiak!

Ne djall etiketa: C't'ju permbaj pragu i shpise, mer poshtersira dhe llum i species njerezore!!!!!!

emigrant  eshte akoma me e turpshme kur sheh qe pervecse ketij shkrimi te peshku pa uje (shkruar nga nje i huaj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! &nbspsmiley asnje medie e shkruar shqiptare nuk e permend..

Per ironi sot ne peshk diskutohet kush eshte komunist dhe kush anti-komunist..   smiley

Atij qyteti fatkeq i kane shkulur zemren!!!  Shkulur ne menyren me te dhuneshme dhe shtypur me kembe!!

 

 

 

 

Liqen, pyetja për antikomunistët u bë pikërisht për të sqaruar këtë paradoks: Shumë komentues, më parë se të hapin gojën fillojnë e flasin kundër komunizmit, ndërsa kur ju bëhet pyetja DIREKTE se përse ndihen antikomunistë, as ata nuk e dinë... dhe është kjo injorancë (dmth hyxhym kundër komunizmit) që i bën të mbyllin sytë përballë çdo shkatërrimi... si të vlerave materiale ashtu dhe të atyre morale.

ed, ti pyt si perligjen diktaturat?

si perligjen denimet e ashpra?

si nuk e heq teksasi denimin me vdekje?

pse 1% e popullsise amerikane ndodhet "te shtate penxheret"?

pse kerbaci ka me shume peshe dhe vlere se libri?

pse te hane duret per pak koprifuoko?

pse zgjohen demonet e zinj te hakmarrjes nder barqe njerezish?

a?

apo nuk pyt dhe mu bon mu keto?

Ky popull e ben europen me me vlera, ama ai shtet gabimisht ndodhet ne europe. nuk kam asnje shtyse ideologjike apo personale, ed; me beso. Thjesht ideja qenje varreze perfaqesuse behet landfill, i kalon kufijte e indinjates normale qytetare. mire qe jam ketej, qe i fus naj birre corona light per harrim, se ndryshe do isha helmu bo me jetu ne ate shtet ghetto e nen ate pushtet (te cdo krahu) mizerabel.

HARRAM!!!

Em, pyetja ime nuk ishte aspak një kërkesë për të përligjur apo justifikuar të kaluarën komuniste, ajo pyetje bëhej  (dhe kasten kisha hequr kategoritë që kanë arsye të pamohueshme ta urrejnë atë sistem) për të parë se mbi ç'baza llogjike mbështeteshin veprime të tilla ... nga njerëz që vazhdojnë të flasin, por ç'është më e keqja, edhe të veprojnë në emër të antikomunizmit ....kur komunizmin dhe luftën kundër tij e kanë harruar edhe vetë amerikanët që patën investuar gjithë zhvillimin e tyre në luftën kundër komunizmit.... shyqyr që doli dikush i sinqertë dhe tha se e urrente sepse nuk kishte djathë...

Nga vete emertimi, varezat e deshmoreve, jane vende sublime ku prehen eshtrat e atyre personave qe dhane jeten per lirine e ketij vendi. Po statujat e 5 heronjeve pse duhen cuar tek varezat e Shkodres? Besoj se eshtrat e ketyre 5 trimave duhet te jene diku neper varezat e deshmore anembane vendit. Sinqerisht me duket jo vetem qesharake por se cte le dhe nje shije te keqe. Nuk ka nevoje te luhet me te vdekurin.

Berber, kliko ne video te shohesh se c'behet me varrezat e deshmoreve.  Dhe pastaj rishkruaj dhe fjaline e fundit.

C'basdardi!!!

PS: Me vjen keq per ata/ato qe harxhuan kohen dhe shkruajten pro veprimit te bashkise.

Komentet jane ketu: Ku i cuan 5 heronjte?

Kjo eshte shkerllatokraci e maskarallik, se pari ndaj te gjalleve, por s'ka lidhje me antikomunizmin apo komunizmin. Megjithse, "rastesisht" ushtrohet nga pjella te denja ketij te fundit, pavaresisht flamurit qe tundin. 

E kam pare tek lajmet, vetem qelbet ere dhe digjen plehrat. Te kisha une ndonje te afert deshmor he qe i prehen kockat tek varezat e deshmoreve ne Shkoder, do te kisha shkuar menjehere qe ti hiqja qe andej e ti vendosja ne nje vareze te thjesht publike, prane te aferme te tjere. 

S'ke faj ne fakt qe duhen levizur.  Po vijne greket e po nderojne te renet e tyre ne Shqiperi.  Dhe mire bejne xhanem.  Ndersa tanet .... Pupupupu si na nxe faqja e dheut me te tilla kafsheri!

Me kujtohen ato delet lesh prera qe kam pare dikur duke hecur qete qete mes rrugeve te lagura te nje qyteti..

Mir Jozi qe o rrac M*TI dhe keta heronjte me shoket e vete i kujtojne turpin e fisit dhe fares se saj, por keta delet e mesiperme ckane? Vec nje injorant dhe idjot i kompletuar do te njehsonte te renet ne lufte me diktaturen.. ca me keq, skane as kellqe te thone hapur se keshtu e mendojne!

Atë shprehjen aty më la e ke than të noltë fare: I shiti travestiti. smiley

Unë jam i bindur se do vihen prapë aty ku ishin, po turpin s'do ua heqë njeri ktyne...

 Për delet... kur kanë patur shtyllë kurrizore të thonë se çfarë mendojnë vërtet?

 

Ne fillim thashe ti shaja nga te katermbedhjetat te tere ata qe kane dore ne kete vendim.
Pastaj sepse kuptova se dua ta gjykoj drejt kete akt, dhe mendova; Mbase kane te drejte s'i dihet?! Pavarsisht se jam i bindur ne kufijte extreme te llogjikes sime qe ky akt eshte i rende dhe turpshem.
Dua ta gjykoj drejt, se keta njerez qe morren kete vendim jane votuar nga populli dhe kjo te imponon ti respektosh. Dua ta shoh drejt, se me djeg e me dhemb ulja e dinjitetit te kombit tim dhe jo se me kane cenuar parimet dhe bindjet e mija e te shume shqiptareve. Dua ta shoh drejt kete akt, se keta qe morren vendimin jane intelektuale, s'jane alabak rrugesh, jane njerez me mandat politik te zgjedhur nga populli qe une vete i perkas. Dua ta gjykoj me gjakftohtesi se keta Heronj jane pjese e historise, jane njerez qe kontribuan jo me llafe,vargje e vjersha, po dhane jeten per nderin dhe sovranitetin e vendit tim. Ndaj po bej nje sforcim ne gjykim dhe po e le menjane urrejtjen e keqardhjen dhe mundohem te futem ne kepucet e atij qe ka hequr te zite e ullirit nga komunizmi dhe dictatura.
..... E rrotulloj nga te gjitha anet, co andej e ul ketej po nuk kam shume se cfare te shoh, se ata bijte e nenave u vrane atehere kur komunismi s'kishte hedhur rrenje akoma. Komunizmi atehere nenkuptonte Shqiperi te lire e te begate, dhe e renditi Shqiperine ne krahun e "The Righteous Countries" nder qe s'e kane dhe vende te BE. Komunismi ne kontekstin e kohes se vrasjes se Heronjve pa egzagjerim eshte i krahasueshem sot me futjen tone ne BE. Pastaj dhe sot qe e dime se c'eshte dhe sa na  kushtoi jo vetem neve po dhe botes, ke njerez qe joshen akoma nga qellimi i ideologjise Marksiste e jo atehere qe njerezit ishin analfabete.
U perpoqa... dhe asnje arsye me baze nuk gjeta, pervecse ca qellimeve denigruese, te erreta dhe hakmarrese qe na jane bere peshqesh dhe e terheqin perparimin e vendit nga xhaketa.
Si perfundim dola qe; kot s'i shava nga te katermbedhjetat qe ne fillim! Do ti kisha kursyer kohe vetes..

 Shkinakas

...artistike e mirefillte e s'ka asnje fytyre njeriu dh ene asnje menyre ne madhesine e 5 heronjve e padyshim shume me i fshehur se sa 5 heronjte. 

Ky i paska frike madhesise dhe fytyrave.Hajde mendje hajde.Pastaj fytyra e njeriut ne skulptur cfare vepre eshte mer?

Sa mire qe ta dije drejteshkrimin  e gjuhes tende.

Procesi i dekomunistizimit eshte i gjate dhe i dhimbshem per disa. Heqja e monumentit te 5 heronjve nga sheshi dhe zhvendosja e tyre ne varrezat e deshmoreve nuk eshte denigrim, por vetem ridimensionim i rolit te tyre ne historine shqiptare. Rol i rendesishem, por absolutisht jo jetik. Problemi i komunizmit eshte se duke qene se lind nga shtresa te uleta, pa pika referimi dhe simbole kulturore te denja per tu vleresuar atehere ishin te detyruar te krijonin artificialisht figura kombetare. Dua te them komunizmi nuk mund te ngrinte monumente per figura historike disa here me te rendesishme se ato komuniste, sepse kjo do te thonte te pranonte qe jo domosdoshmerisht njerezit me te mire duhet te jene komunista. Psh. jam 100% i bindur, qe nje shkodrani QYTETAR per heqjen e 5 heronjve nuk i behet vone, perkundrazi sheh nje mundesi ndryshimi pozitiv, kurse nga ana tjeter ato me te revoltuarit nga zhvendosja e monumentit te 5 heronjve jane te ashtuquajturit "qytetar" tiranas me origjine nga zonat operative te Kurveleshit, Laberise, Skraparit etj. Per ta heqja e monumenteve eshte nje shuplake morale, perderi sa kujton arsyen kryesore te nje ngritje sociale te pameritur nga barinj ne drejtues kombi. Enveri i mori nga katundet, si sherbetor te zellshem dhe besnik, i solli ne Tirane, i dha njefare shkollimi, i dha nje baze ideologjike dhe kulte pagane per te adhuruar. Sa me heret te behen te vetdijshem per boshllekun kulturor te tyre, aq me mire do te jete. Ky eshte motivi i vertete i kesaj "revolte" qesharake se pse u hoqen 5 heronjte.

goxha fun

Image Hosted by ImageShack.us

 

A i njeh ti se kush ishin dhe nga vinin 5 heronjte e vigut? Po kush jane dhe nga vine ata qe i hoqen a e di? A jane te afte keta agronomet dhe zotekniket " te ridemensjonojne rolin e heronjve ne historine Shqiptare", (sic ke then ti me siper) ?

A ke degjuar per dom Ndoc Ndojën prift i persekutuar nga regjimi, a e di se pse u persekutua? Sepse vendose kryqe mbi varrin e nenes se tij dhe te vellait qe ishte nje nga 5 Heronjte e Vigut, Ndoc Mazit.

Tjeter gje diktatura dhe tjeter gje idealistet qe dhane jeten

....kur te kem nevoje te mesoj nga ti per historine e te persekutuarve politik, apo çdo gje tjeter ne pergjithesi do te pyes.

Per sa i perket temes, i mbetem postimit te meparshem. Keqardhja e pakuptushme per heqjen e monumentit te 5 heronjve nga njerez jo-shkodran me origjine nga zonat operative te Shtabit Nacional-Clirimtar eshte e pasinqerte. Shpjegohet me ndjenjen e frustracionit kur i kujtohet ketyre njerezve te revoltuar se ngritja sociale e pameritur nga fshatar - ne qytetar, nga barinj - ne drejtues, bazohet ne eliminimin fizik te elites parardhese dhe mbi te gjitha mbi genjeshtren apo mashtrimin me te madh historik me emrin "komunizem".

 

Me sa degjova (ndoshta Koth mund ta konfrimoje ose jo) ne vend te 5 Viganeve, nuk do te ndertohet shatervan, sic eshte premtuar, por do te ndertohet nje basoreliev per viktimat e komunizmit mqs Shkodra dhe posacerisht Malesia e Madhe kane qene qendra e antikominizmit (antienverizmit) dhe kane vuajtur me shume nen dikatture dhe jo vetem...

Keto thashetheme jane, por mund te jene edhe te verteta...

do te ndertohet nje basoreliev per viktimat e komunizmit mqs Shkodra dhe posacerisht Malesia e Madhe kane qene qendra e antikominizmit

Ah sikur te ishte e vertete ! Ah sikur !

Shkodra do tre monumente shtese :

01. Nje per Halil Haline

02. Nje per Kapitan Markagjonin

03. Nje Kapitane Xhusepina Topalljen

Do dhe nje triptik per keto tre figura mitike te Shkodres.

Kush nuk kupton se cer lidhje ka Markagjoni me Shkodren eshte i trashe.

 

 

 E ke gabim syri i bukur do behet SHURR-TUVAN.....  

Eshte shpikje e re e injorances shqiptare.. Nje vende publik ku te kene mundesi te gjithe pijanecet e Shkodres dhe qente jetime te bejne SHURREN!!!!

Asnje nga 5 Heronjte e Vikut s'ka qene antare i PPSH-s..  Por sot kemi heroin e Vucidolit me trimat e tij ish-anetare te PPSH-s!!

Ata te 5 dhane jeten se donin tu mesonin shkrim e kendim malesoreve dhe te hiqnin roberine bajraktare-feudale, te zhduknin gjakmarrjen dhe te luftonin nje nga ideologjite me te egra qe ka pare njerezimi Fashizmin!!!

 

 

 

ne pamundesi per tu pergjigjur ketu do pergjigjem nga blogu im

Po mire me se ju shkoi jeta film i "Kinostudios Shqiperia e Re"! Po zgjohuni nga gjumi dhe llogjikoni pak se na trashet! Mjaft me kete mbrojtjen me fanatizem te çdo prralle qe ju ka tregu xhaxhi Dulla!

Car heroj leshi ishin ata? Dhe per çfare lirie po flisni? Edhe ne filmin e kohes Dulles ata vriten nga shqiptare e jo nga te huaj.

Car t'i boj Delijorgjit une qe ra m'burg i "shkreti" se ai do e kishte bo nai lek me ate statuje.

Mos u bo pesimist Lizander. E ka bo Fatos Lubonja Kinostudion Shqipnija Re per i lek. E ka telenis fare. Po nuk e pate lexu, ta kallxoj un linkun. Per konveniencen tuj (nihem mire tash qe e thash nji llaf te mufatem).

heronj leshi, je tuj thon? po ti s'ke pa heronj golfash vjollc sintetik (TM qe s'e maj men ne ket moment)... heronj siloni, heronj flokesh "me pike" (nje lloj e krefmje kjo, shume eksuberrante)... pale ato heronjte e saurrelave on the avlli of the german embassy ... we don't need another hero, tha tina, se s'un majte mo, kur mori vesh per heronjt e shkozes (fshat ne lindje te tirones).

Qyqa me emigranto car po m'thu?!? Una t'shaj K.SH.R.-ne?!? Asihere m'bote mer jahu! Una kom pyte sa vjeç e ka nonen Dingintalbi se i ka fut filmat shqiptar te gold-i.

Sinqerisht ato filma jane perla. Po ta marresh lehtshem muhabetin shkrihesh tu qesh. Sidomos kur ka ndonje pjese ku "partia" meson komunistin (qe vrau kaporal Pelegrinin) se si duhet te sillet me te fejuaren. Thuj shyqyr qe nuk kishte gjurmoni propagandista aq te zot (lavatriçe truni me sakte) se do i kishte bo ene hebrenjte nazista!

...Mire qe u vrane thuaj Liqeno, se do t'u duhej te luftonin perseri por kete rradhe ndaj Diktatures me te eger qe ka njohur Njerezimi...dhe...ndoshta s'do t'u dihej as varri...

Hunterz, kuptova dicka nga komenti tend, qe ti pervecse gjakut "Blue" qe te rrjedh ne venat e tua intelektuale brez pas brezi, (ballista? bajraktare? apo klerik?)  edhe ndonje diplome "Harvardi", se dukesh rob i zgjuar e me mendje te madhe, ke nje urrejtje per gjysmen e rraces tende. Ti ironizon dhe ve ne rolin e kasapit krahina te tera me tradita te pamohueshme mor Hunterz, po ata fshataret qe ti percmon(sa shume qytetar ka patur shqiperia?ca flet ti vend me qyteterim te madh)  perbejne gjysmen e vendit dhe do apo s'do ti ose ndonje tjeter ata fshataret me opinga derdhen gjakun per Shqiperin kur gjakblusat e tu ishin nga krahu tjeter. leri te qete ne kete merrit he derman dhe matu mire here tjeter se s'ta kane fajin leberit e tosket. Hidhi nje sy mire, po qe se i ke aftesite gjykuese ketij Kryetarit me kryetaren...
Mos duhet ti shaj babain e memen Sales edhe  Xhozefines apo edhe ty o Hunterz, vetem sepse nuk jane ashtu sic i dua une??

Vrasja e dytë e 5 Heronjve të Shkodrës

(Marre nga Shekulli)

Preng Milani*

Kulti më i shtrenjtë i një kombi janë heronjtë e tij. Sikur ta dinin këtë gjë anëtarët e përkohshëm të Këshillit Bashkiak Shkodër, nuk do të guxonin të votonin verbërisht, për të hequr nga sheshi qendror i qytetit, një nga përmendoret më madhështore të arkitekturës sonë të shekullit XX.

Më një nxitim të qëllimshëm, në tetor të vitit të kaluar, me një prapavijë të qartë politike, për denigrimin dhe mospërfilljen deri në absurditet të vlerave të LANÇ-it, me arrogancën e numrit të kartonëve, mospërfillës ndaj opinionit qytetar, në mënyrë të çuditshme, një këshill i zgjedhur në mënyrë të çuditshme, alla militare, me 27 kartuça partiakë, "legjitimoi "heqjen e një dëshmie të historisë, për ta zëvendësuar me një shatërvan apo "shurrtore"!!

Ky vendim ishte gjyqi politik për dënimin e dytë me vdekje të 5 Heronjve të Shkodrës. Duke përdorë si maskë të ashtuquajturin "plani e ri urbanistik", ustallarët e sundimit absolut politik 18-vjeçar të këtij qyteti, shfrytëzuan rastin të realizojnë në mënyrë të kamufluar, atë që kishin deklaruar disa herë nëpër aktive dhe tubime partiake përpara militantëve të tyre fanatikë: zhdukjen e 5 komunistëve të Vigut nga qendra e Shkodrës.

Vonë, shumë vonë, pas 17 vjetësh u zgjua nga gjumi letargjik Këshilli Bashkiak, për të zbatuar planin rregullues të qytetit të Rozafës, të murosur në hekur e beton. Qyteti i karafilave, në një rrokopujë kaotike ndërtimesh ngjason si një lis i dërmuar nga sëpata e pamëshirshme e druvarëve me pushtet politik, që pushtuan sipas qejfit hapësirat e gjelbra e publike të qytetit.

Tre muaj pas gjyqit politik bashkiak, dje erdhi ekzekutimi dhe vrasja e dytë e 5 heronjve të pavdekshëm. Dje, mercenarët e rinj ekstremistë të baskisë, urdhëruan sulmin me goditje të përqendruar ndaj përmendores madhështore.

Në prezencë të qindra e qindra qytetarëve të mbushur me habi, trishtim dhe revoltë të brendshme shpirtërore, u sulmua mbi të gjitha një vepër e shkëlqyer arti. Përmendorja u shkul me forcën e absolutizmit partiak, me rushkullin e fadromës, me dhëmbët e matrapikut dhe çengelin e vinçit të policisë shkatërrimore.

Aksioni spektakolar u zhvillua nën mbikëqyrjen rreptë të uniformave policore që vëzhgonin çdo lëvizje dhe përgjonin me radio në duar, duke demonstruar karshillëk. Shkodrës po ia marrin frymën pallatet hijerënda.

(Pallati i Jozit në lulishten e vjetër të qytetit, godinat madhështore tek Kinena verore, Rozafati i ri i Topalli + Gurakuqit, që e kanë futur plotësisht nënsqetull godinën e Radio Shkodrës dhe të filialit të TVSH-së në Shkodër.

Këshilli Bashkiak, me heshtjen, pa aftësinë dhe afrate e dyshimta u ka lënë dorë të lirë grabitësve të uritur të sulen në një garë ndërtimesh të shfrenuara pa kurrfarë kriteri, pa pyetur për traditë, pa pyetur urbanistikë, pa pikë mëshirë dhe vdekjeprurëse ndaj objekteve private e publike.

Në qoftë se për hir të një plani të ri rregullues, bashkëkohor të standardeve evropiane (që në fakt nuk rezulton i tillë, përkundrazi, mjaft i kontestuar nga specialistët), duhej lëvizë monumenti. Atëherë atij i duhej gjetur vendi i duhur brenda qytetit si pjesë e vlerave të veçanta të tij.

Dërgimi i tij përtej Zallit të Kirit, aty ku dergjen dëshmorët e Shkodrës, me varre të shkallmuara, të rrethuara me male plehrash dhe të mbuluara nga tymrat e zeza të djegies së mbeturinave, do të thotë që edhe ky monument të pësojë të njëjtin fat si monumenti i partizanit të varrezave që u tërhoq zvarrë për t'u shitur për hekurishte në Mal të Zi, në vitin e mbrapshtë '97.

Deshi zoti dhe një polic i ndërgjegjshëm, thonë se nuk e lejoi të kalonte Urën e Bunës. Shtatorja e partizanit të Varrezave të Dëshmorëve ka 8 vjet që qëndron në ambientet e Drejtorisë së Policisë Shkodër.

Në atë zonë të shkretë dhe të tymosur, ku prehen dëshmorët e Shkodrës, askush nuk i garanton të pestit në bronz se nuk do të hidhen në erë përsëri si monumenti i vjetër i tyre në Vig dy.

Nuk i garanton njeri se nuk do të goditen nga e njëjta dore pa gjak shqiptari, siç janë goditë bustet e Qemal Stafës, Vojo Kushit, Manush Alimanit, siç janë gjymtuar Migjeni, PashkoVasa, Vasil Shanto, etj.

Nisma të tilla, në dukje juridikisht të ligjshme, mbartin ngarkesa negative dhe nxisin frymën e përçarjes dhe urrejtjes se grupimeve sociale e politike të shoqërisë sonë. Ekzekutimit i djeshëm nuk ishte thjeshtë një zhvendosje e një përmendoreje, por është një hedhje guri dhe fshehje dore mbi integritetin e memories kombëtare.

Nën vellon e demokracisë dhe të antikomunizmit me dy gishtat lart, ka vite të tëra që në Shqipëri, e sidomos në Shkodër, vazhdon heretizmi ndaj vlerave të Luftës Antifashiste. Shpërngulja fizike e 5 heronjve është një tentativë e dhunshme për të shtyrë, spostuar sa më larg drejt periferisë dhe madje për ta fshirë një kapitull të rëndësishëm të historisë së popullit tonë.

Në Shqipërinë postkomuniste, rivlerësimi objektiv i historisë është detyrë e historianëve objektivë. Historia nuk mund të shkarravitet sipas qejfit të çdo sharlatani politik që i jepet rasti të hipë në karrocën e pushtetit.

Historia e heronjve të Vigut është e shkruar, është e ditur. E zezë, e shëmtuar, makabre ishte vrasja e tyre, si vetë ngjyra e këmishëzijve fashist dhe pafytyrësia e kolaboracionizmit. Ka disa zvarranikë gjakftohtë që thonë; se këta "dëshmorë" nuk luftuan me gjermanin dhe për rrjedhojë nuk meritojnë përmendore. Nuk e dinë këta të gjorë se duke arsyetuar kështu, nxjerrin akoma më lakuriq vrasësit e tyre kolaboracionistë.

Ata nuk kishin shkuar të luftonin me shqiptarët, por të bashkonin shqiptarët në luftë kundër nazi-fashizmit. Ato ishin idealistë të vertetë, paqedashës e atdhetarë. Kush ua vrau pranverën atyre?!

Çfarë sakrifice më sublime mund të bëjë njeriu në jetë se sa të flijohet si engjëll në emrin e Shqipërisë. Mjaft na kanë nënshtruar, shtypë e poshtëruar gjithfarëlloj pushtuesi. Për të shpëtuar këtë vend nga këto plagë vdekjeprurëse, u flijuan heronjtë.

Deri kur duhet të lejojmë baglaxhitë dhe jashtëqitjet e këtij populli të shumëvuajtur të na përdhosin simbolet e paprekshme të krenarisë kombëtare. Pesë Heronjtë e Vigut nuk kanë asnjë lidhje me sistemin që u instalua në Shqipëri pas Luftës së Dytë Botërore.

Ata dhanë jetën për idealin më të shtrenjtë të një kombi, si mijëra të tjerë bashkëkohës të tyre që kontribuuan dhe na radhitën në aleancën më të madhe të njerëzimit kundër nazi-fashizmit. Përveç epokës kastriotjane, ne si komb nuk kemi tjetër luftë më të lavdishme dhe krenari më të madhe kombëtare.

Ndaj, i duhet thënë një herë e mirë ndal vandalizmit dhe sulmeve të paprecedente ndaj vlerave dhe simboleve të kësaj lufte. Në qoftë se dje diktatura, në mënyrë të çmendur vuri dorë mbi objektet e kultit, ajo aventurë nuk do të përsëritet më kurrë. Monumentet e LNÇ-së duhet të jenë po aq të paprekshme si ata të besimit fetar.

Konkretisht, 5 heronjtë, si pjesë e jetës së përditshme të Shkodrës në qendër të saj, duhet të jenë, aty të paprekshëm, si heronjtë e 2 prillit, si monumenti i Isa Boletinit, etj.

Forcat e djathta në Shqipëri, nëse pretendojnë të jenë vërtet demokratike, duhet të mbajnë qëndrim të prerë ndaj fenomenit kolaboracionist dhe të çlirohen një orë e më parë nga reminishencat neofashiste dhe truket politike antikomuniste, që manifestojnë emocionalisht, herë pas here në lidhje me rehabilitimin e elementëve kolaboracionistë.

Shkodrës i ka mbetur në majë të gjuhës fjala mburrëse, "jemi djepi i kulturës". Jemi djepi i kulturës dhe shkallmojmë të gjitha monumentet e heronjve! Jemi djepi i kulturës dhe rrafshojmë shtëpinë-muze Luigj Gurakuqi, i heqim edhe emrin e tij një rruge të vjetër të qytetit. Jemi djepi i kulturës dhe tjetërsojmë shtëpinë-muze Migjeni, madje e mallkojmë me herezi si të kuq.

Jemi djepi i kulturës dhe ngrihemi të mos pranojmë shtatoren e Nënë Terezës. Jemi djepi i kulturës dhe u ngremë përmendore gjeneralëve pushtues dhe bashkëpunëtorëve të hapur të fashizmit Jemi djepi i kulturës e luftojmë si Sanço Panço me kryqet dhe minaret, të cilët nga ana tjetër, në rivalitet njëri me tjetrin, na kanë rrethuar si bunkerët e Enverit.

Një komb që nuk e din të djeshmen e vet, është foshnjarak, prandaj nuk mund të dijë as të sotmen, as të nesërmen mjerane që e pret.

*Poet dhe Publicist / Shkodër

Një komb që nuk e din të djeshmen e vet, është foshnjarak, prandaj nuk mund të dijë as të sotmen, as të nesërmen mjerane që e pret.

5 yje!!!   smiley

 

 

Vepra me madheshtore e arkitektures te shek xx?!?!

Kur e lexova artikullin ne fillim, ashtu mendova dhe une, paska ca metafora dhe analogji disi te ekzagjeruara, thashe me vete.  Por kur arrita te fundi, te * autori del qe eshte poet. 

I falet dmth smiley.  Mua me interesuan me shume ca detaje te tjera. 

Kush o ky ........... qe sha robt ketu e nuk i rruhet adminve!

Pse nuk e beni qe kur dikush shan te tjeret atij i publikohen te dhenat! Do shifni qe te gjitha keta ..... e vegjel do mbajne gojen! Se te fsheh pas pseudonimeve bejne te fortin sidomos me femrat!

Në prezencë të qindra e qindra qytetarëve të mbushur me habi, trishtim dhe revoltë të brendshme shpirtërore, u sulmua mbi të gjitha një vepër e shkëlqyer arti. Përmendorja u shkul me forcën e absolutizmit partiak, me rushkullin e fadromës, me dhëmbët e matrapikut dhe çengelin e vinçit të policisë shkatërrimore.

Patetizmat sa vine dhe shtohen ne shtypin tone. Ky me ca aparature ja pa revolten e brendshme shpirterore qindra qytetareve? smiley Dhe ku qendron llogjika? Nese ata ishin kaq te revoltuar, pse nuk e shprehen revolten? Apo kishin frike?

Si gjithmone cdo argumenti bajat, nga cili do anal-ist "i pavarur", per cilen do ane politike, i duhet veshur si qemoti vullneti i pupullit, ne emer te popullit, vullneti i popullit. Kuptohet pa kete element i del me pak legjitime kjo qamet-berje; i mbetet argumenti thjesht si opinion i tij. Por jo, duhet folur ne emer te popullit!

Nuk mund te them personalisht ne bene mire apo keq qe i hoqen qe aty, po shumica e "argumentave" qe kam lexuar ketu dhe ne shtyp jane bajate vertet. Dhe pikerisht ky vullnet i popullit qe perdoret si flamur eshte ai qe ne fakt nenvleftesohet me shume. Sic tha dhe Whisper tek kjo tema tjeter, qe mendoj e ka shtjelluar shume mire kete ceshtje, do ishte mire te ishte bere me referendum. Ose te pakten nje menyre tjeter debati tek populli i Shkodres. Nese mendimi i maxhorances se shkodraneve ishte pro apo kunder, argumentet, ose "argumentet" e tjera mendoj do kishin shume pak peshe, pasi flitet per figura (deshmore/heronj) lokale, jo kombetare, sado qe te duan keta anal-istat ta perzjejne dhe pergjithsojne dhe dramatizojne ceshtjen; jo i vrane per se dyti, jo i varen per se treti.

Pastaj dhe argumenti i gjendjes se mjeruar te varezave te deshmoreve (qe mendoj eshte plotesisht legjitim) duket se po perdoret po me te njejten paciperi. Dmth ne vend qe te thone se varrezat duhen rregulluar thone qe bustin e ketyre te Vigut s'duhet ta kishin cuar aty se nuk eshte ambjenti i rregulluar! Po ata deshmoret e tjere qe jane aty tek varrezat, nuk kane asnje vlere ata? Kaq e ulet si veprim qenka cuarja aty me nje llaf?

 

Po t'i kishin bere me referendum, s'do votonte njeri mer xhib.  Ti e pe videon e situates se varrezave?  Eshte bere kosh plehrash, digjen mbeturina perdite, varret jane te shkaterruara. 

Po e perseris dhe njehere.  U dhame leje grekeve per "partizanet" e tyre, me siperfaqe per varreza, monumente e lulishte, e keto tonat i kemi bere hale. 

How did you figure qe nuk do votonin? Mund p.sh. ta fusnin si opsion tek vota e zgjedhjeve te pergjithshme, meqe jane afer. Po dhe nese jo, ka plot mundesi dhe menyra te tjera per te matur opinionin e popullit mbi kete ceshtje, nese je i interesuar. Ndersa te thuash qe populli kishte revolte te brendshme etj eshte thjesht patetike!

Per varrezat, sic thashe me lart, eshte plotesisht legjitime po eshte ceshtje me vete, e cila ne kete rast thjesht po perdoret nga keta anal-istet "e pavarur", pasi deri dje top qenet etj nuk jane kujtuar per ti filmuar apo ngritur zerin pe to.

Po e perseris prap: Ata deshmoret e tjere qe jane tek varrezat nuk kane asnje vlere qe quhet kaq ulje per keta te Vigut qe po shkojne aty?

Dmth ne vend qe te thone se duhen rregulluar dhe mirembajtur varrezat e deshmoreve, thone qe s'duheshin cuar aty se ka plehra.

Me shume se ne media s'ka askund tjeter aq shume plehra!

Dakort mer xhib, se mos thashe une qe mediat tona jane korifenj smiley.  Le qe kete autorin me lart, hera e pare qe e kam pare te shkruaj te pakten te Shekulli.  Poet eshte i vofni.

Dy te keqijat ne kete rast nuk bejne nje te mire.  Populli i Shkodres po te votonte, dhe do votonte pro, turp per ata, se e dine me mire se media dhe restoja e Shqiperise si i kane varrezat.  Por a nuk te duket pak si poshtersi/poshterim qe bashkia e ka votuar kete ceshtje duke e ditur situaten e varrezave?!  Pa lere pastaj te merret bashkia me mirembajtjen e varrezave (se bashkesise i takon) apo me ceshtje akoma me te komplikuara sic eshte situata me plehrat ne Shqiperi. 

populli i Shkodres po te votonte, dhe do votonte pro, turp per ata

Me ne fund i qite krynat. smiley

Pikerisht ketu qendron gjithe hipokrizia e te gjithe ketyre/juve qe ulerrisni per gjemen dhe pushkatimin per here te dyte te deshmoreve,  apo pord.het e tjera te rigonosura, simbas artikujve dhe "argumentave. smiley Prandaj nuk permend njeri argumentin me legjitim te kesaj ceshtje per mendimin tim: vullnetin e popullit te Shkodres. Se mendojne qe nese do votonin, ata do votonin pro heqjes. Kete e perforcon dhe fakti qe nuk reaguan me protesta etj, sic thuan apo duan te ndodhte keta anal-istet qe te hapin barkun.

Dhe duke pasur kete parasysh, plehrat e mediave "te pavarura" po aq komuniste sa peshqit e Peshku (dmth 75 % smiley ) germojne plehrat e varrezave te deshmoreve per te bere argumenta me tangent, ose mundohen ta pergjithsojne dhe Skenderbezojne ceshtjen e bustit ne fjale.

Po pertej kalimit te dites tek Peshku apo duke lexuar Shekullin & Co, e verteta eshte qe shkodraneve nuk i plas fort per mendimin e anal-komunistave te Shekullit apo te peshqve mbi kete ceshtje. smiley

Here e fundit qe po merrem me ty ne kete teme, se ti qenke gdhire me te tuat sot. 

Po mire mer kokerr dembeli, nuk e lexove gjithe fjaline?  Pse t'u duk presja pike mer xhib?  Ja te ta germezoj dhe nje here.  Merr firome kur ta lexosh fjaline, qe te te mbetet ca per deri ne fund te fjalise.  Turp nqs populli i Shkodres do votonte per t'i levizur te varrezat, duke e ditur se ne c'gjendje jane! 

Apo mundesi per qitje kresh edhe ti per biografine tende tre brezash 100% te kullume anti-komuniste, dezertore, qelibare te persekutuar smiley.

Edhe post post scriptum i komentit tim (me duket) te dyte ne kete teme pasi pashe ate videon:  I felt and feel verry sorry per ata/ato qe ishin pro kesaj ceshtjes qe tek tema e pare "Ku shkuan 5 heronjte"!

Me nje llaf ti po thua qe problemi nuk eshte tek heqja e bustit nga qendra dhe cuarja tek varrezat e deshmoreve, po tek fakti qe varrezat jane pis? smiley Po mire, le te ngreme zerrin qe te rregullohen varrezat atehere. smiley

Keshtu eshte kur mundohesh te lëmshosh nje ceshtje me 5 te tjera dhe te besh argumenta kashte. S'e kam me ty personalist per se kete, po me keto "argumentat" si ky artikulli qe solle ti nga ky poeti qe i paska matur me stetoskop popullit shkodran revolten e brendshme shpirterore, dhe te tjerat qe gelojne ketu tek Peshku dhe ne media. Se bien si puplat sapo fryn pak ere. smiley

 

Thashe e fundit me pare?  Sorry, qe e parafundit.  Te marrte era e Leskovikut!  Dhe mua bashke me ty, qe kur me pyesin ne pazar u them eshte alamet djal i squt. 

Dissapointed, por do me kaloje deri te ndonje teme tjeter smiley.

xhib, cer keni pi sot mer? po flitet per ane humane (te pakten vet po flas per ane humane).

 Patetizmat sa vine dhe shtohen ne shtypin tone. Ky me ca aparature ja pa revolten e brendshme shpirterore qindra qytetareve? Big Grin Dhe ku qendron llogjika? Nese ata ishin kaq te revoltuar, pse nuk e shprehen revolten? Apo kishin frike?

 

Xhibo autori i shkrimit eshte poet dhe publicist!!!

Ti je nje qurrash qe kruan hundet para monitorit! Nuk je vetem ke edhe Zanen qe injorancen e vete e fsheh pas faktit " jam prej shkodre".. 

Po Skenderbeun deshen ta hiqnin dhe su ngrit kush! Po c'fare Revolte pret ti nga nje popull qe e kane shakteruar menderisht dhe shpirterisht!

 

 

O koqe i vockel komunist qe vjen dhe i kap njerzit nje nga nje dhe i ofendon se s'jane dakort me ty. Po ti kujton se ne na plas fort Hajdari se ca mendon per ne nje koqe i vockel komunist tek Peshku? smiley

Duhet respektuar vullneti i shkodraneve.Kur problemi ju intereson aman si kujdesen.Kur shkoj ne Shkoder shkoj ne varret katolike dhe ne Shtoj.Varrezat katolike jane veper arti e i bejne nder qytetit....Te mirembajturasa s'behet..Edhe varrezat ne Shtoj gjithashtu...Varrezat e deshmoreve......Nuk kam shkuar qe ne klase te peste .....Mbi 25 vjet perpara...Kam ne mendje imazhin e Gjylbeges e te Dibres.....nana deshmoresh......Prej atyne qe merrnin molla te kuqe me autorizim diten e 5 Majit......

Nuk kishte aspak qindra vete,e as pati ndonje revolte shpirterore te shtypur.

5 Heronjte e Vigut nuk jane te gjithe ne varrezt e deshmoreve te Shkodres.Ndoshta vetem Naim Gjylbegu .....Behet fjale vetem per simbolin.....

 

Perla Shqiptare- vrare dy here, kemishzinjt, nazismi, per popullin, ustallaret e sistemit politik, po shkaterrojne qytetin, tani pas 17 viteve demokraci ju ra nder mend.

OU, per fjale te bukra i kane ngjare enver hoxhes, bilbil e zog huti.

Iku koha e fjaleve te bukura, vepra, ajo ka rendesi.

Sot nuk eshte se i ka ra nder mend, por me buxhet 200 mij euro qe jepte qeveria e Nanos, duheshin per drekat e kryeministrit.

Me mire do behemi.

Nuk behet fjale per referendum.

Ato ishin deshmore, jane deshmore, e ashtu do mbesin, deshmore te atdheut.

Nuk jane simbol i qytetit qe te behet referndum. Jane njesoj si ato 2-3 mije deshmore qe ka Shqiperia.

Ah heronjtë e Vigut e kanë fajin... ça patën këta që u vranë edhe e futën peshkun në mendime të thella... më mirë të mos ishin vra...

Kush rri e lexon gomarlliqet që këpusin ca e ca si ai xhustifikimi se varrezat janë bërë vend plehrash. Dmth nëse do i çonin në hale, fajin e kishte haleja që është e pistë jo këta që i çuan edhe e mbajnë pisë.

Ku je o Nastradin ti që kur 10ve në rrëzë të shtëpisë i the të zot: këtu e gjete të bësh shtëpinë? Pas mythës time?

Ku je, tu 10sësh njëherë në gojë këtyre plehrave, vetëm se hapin gojën edhe nxjerrin frustacionin e vet, vetëm për këtë e meritojnë.

 

Zane dhe lumidrin: nuk mund te behet nje varreze (pa percaktim se c'lloj varreze, se aty kalojm ne te tjera muhabete) fushe plehnash! Nuk e permban asnji lloj neuroni normal. Pale me nji neuron shkodran.

(Zane, kam shkrujt nji pjese qe quhet "Landfill" = fushe plenash; nuk e kisha dit ket faktin ktu. Nuk do kisha lan pa e permend. E kupton, duhen shume gjosho vasi e besnik sykje me e shpla ket njolle. Kon qen shkodran ata qe e kan be dhe leju. Shkodran pisa ne shpirt po me duhet me thon.)

 

Ka mbi 50 vjet qe aradhe jugoresh i ha meraku per shkodranet,se ç'bejne ,ke heqin ,ke vene......ç'mendojne ,ç'thone.....Ka  mbi 50 vjet qe keto aradhe perpiqen te ndrrojne Shkodren e Shkodranet....Beteje e humbur miqte e mi...Ne jemi te mrekullueshem keshtu si jemi...unike...e gjithe Bota na ka zili.....smiley

Emo...Krijimi yt do jete i bukur e i pelqyeshem njesoj edhe pa kete fakt.....

Ti je e lojtur apo bën vetë o Zanë?

Epo të ishit kaq tribalë e kaq mendjengushtë as më shkonte dot nëpër mënd.

E se kam fare me shkodranët këtë që them më lart, se kam njojt shkodranë që janë si yje, po me JU që flisni në emër të tyre. Edhe një zullap aty më lart nuk lejohet thotë të flitet në emër të popullit edhe flet në emër të Shkodrës.

 

Lumidrin,

jam dakort me ty.

Ca jane varreza deshmoresh i bejme si i ka bera Shkodra dhe shkodranet.

Duhet te shkruani me dendur per kete ceshtje qe te ndergjegjesohen njerezit ne qytetet e jera.

Po jepni me shume detaje si behet me mire.

Behet nese  transferojme ne te gjithe keshillat bashkiake te te gjithe qyteteve shkodrane ?

E bejme si ate modelin tashme te gjithe pranuar te vjedhjes kolektive te energjise elektrike meqe dritat kalojne nfa fshati juj.

Per mendimin tim jokumunist, them se me teper se kush ishin ata qe u hoqen, menyra se si u hoqen eshte e ulet. Para se gjithash, personalisht mbeshtet opinionin, qe atyre qe u vrane gjate Luftes ashtu dhe ato qe u vrane si duke ndertuar gjate kohes se socializmit tip Shkurte  Vata apo Adem Reka, nuk jane simbole te nje lartesie te tille epike qe mund te turbullojne njeri. Nese nje statuje eshte ngritur per to, lere e te rrije sa kohe qe vetem pershesh ha.

Vepra si 5 heronjte e vigut jane pjese e nje arkitekture te caktuar te qytetit. Nese vertet mendon se kohet kane ndryshuar, atehere mblidh ca njerez me mend nga fusha e artit dhe arkitektures, ofro nje plan te ri arkitektonik per qendren, a lulishten, beji nje publikim projektit te ri tek nje gazete e tv lokal qe te shikosh se si reagon publiku dhe pastaj merr vendimin.

Kurse kjo heqje keshtu te kujton pak a shume ate mentalitetin bathorist "E XANUN", qe aq shume deme i ka sjelle Shqiperise keto 20 vjetet e fundit.

O PF, po eshte mentalitet dhe veprim katunar, lum miku. Nuk ka pune ideologjia ketu. Fare. Eshte mungese uluritese qyteterimi, ne nje qytet qe me ate gje eshte mbajtur.

E kom thon: Poshte katunarizmi, e keqja me e madhe e atij veni!!!

Komunizmi te ne ishte vecanerisht i keq sepse ishte komunizem katunar!

Ne edhe kapitalizmin pranej e kemi te keq, se edhe ate katunar e kemi!

Emo! "Fshati rrethon qytetin" ka pas thone Mace Duni!

Jo jo, ndryshe nga PF mendoj se kjo punë nuk është për Macedunë. Ky është mentalitet kalamanesk "i lagjes time".

Po erdhe nga lagjia ime do të zë me gurë.

 

Sa deshmore tha ky qe ka Shqiperia, 2 - 3 mij?

Une e di qe Shqipeira ka 28,000 deshmore te luftes plus gjithe ata qe diktatura i mohoi per qellimet ideologjike... te gjithe qe kane dhene jeten per kete vend jane deshmore dhe heronj.

Bej habi me ca njerez, me ca nihiliste debile, ca arrogante, ca koqe kandari (asgje personale)... Ca merren me 28-29 nentorin, ca mohojne deshmoret, ca mohojne NACL, ca Gjergj Kastriotin, ca gjuhen - dhe me thene te drejten sa here degjoj e lexoj kshu gjerash mendoj sesa te zbrazeta duhet t'i kene jetet keta mistrece.

O Blend ti te lutem mos bej argumentime robsh pa dy pare men!

Aman o burre se shani nga mjesi n'darke (me te drejte) ata qe perdorin patriotizmin per te mbulu pislliqet, dhe kur vje puna luni te njejten loje.

Car lidhje ka kontestimi i nr te deshmorve (mire thote emigranti se kujt i plasi se sa ishin taman) apo i dates se çlirimit qe S'MUND te jete ne nje dite me ish Jugosllavine, dhe Skenderbeut? Apo doli edhe Skenderbeu komunist (se ne film del qe Marksi kot i ka more meritat se Skenderbeu ishte shume para tij)?

Nuk kom vetem hallin se po perdorni Skenderbeun si argument per te pas te drejte me zorr, po kam hallin qe duke e fut ne nje "thes" me ato absurditetet e tjera krijoni bindjen te njerzit se eshte edhe ai absurditet.

Blend, 28000 eshgte shifer shume e fryme. Nuk kan qen 28,000. Une nuk e di sa kane qene (askush nuk e ka thene) e kam nje shifer ne koke, por nuk e them se do jete qesim si kjo 2-3000. Por 28,000 nuk kane qene. Ajo eshte shifer poetike (1 per km katror, si dhe raport 1 me 1000 me humbjen njerezore te BRSS) dhe pastaj pragmatike. Po nuk na ka vra kepuca kurre aty. Perkundrazi, ka qene kapital politik.

Emigrant, me pelqen interesimi yt, je i matur, maturia sjell pjekuri.

Varrezat e deshmoreve jane ne dalje te juglindjes se qytetit, ndertuar ne brinje te kodrave Bardhej.

Dikur aty poshte kalonte lumi Kir, edhe sikur te doje te lavderoje pamjen nuk eshte e nevojshme se kuptohet vetvetiu, koder pishash, e nje perrua i vogel poshte eshte nje mrekulli.

Lumi Kir pak mga pak u tha, nga se u ndertua nje rezervuar uji ne Postrrib.

Qe ne ate kohe, 30-35 vjet me perpar, shtrati i lumit u kthye ne hedhje mbeturinash, nga shteti erdhi kjo zgjidhje.

Hapsira qe perdorej ishte e pakontrolluar, ngase çdo pellmbe toke ishte shtetrore.

Pas viteve '90, u ndertua ne keto toka, tani hedhja e plerave nuk jam i sigurt se vazhdon perseri aty, por i vetmi vend qe nuk pesoj ndryshime eshte pikerisht afer varrezave te deshmoreve.

Varrezat nuk jane kthyer ne vend plehrash, ishte pusht(teti) i atehershem, nga dashuria e respekti per te renet , ate habitat te mrekullueshem e kthej ne vend plehrash.

E kam njohur si zone sepse kam gjuajtur me shoket e lagjes gardalina, e ishte nje mrekulli, shikoje zogje nga me te ndryshmit.

Shkodra nuk eshte qytet qe manipulohet.

Shkodra eshte nje qytet qe ka vuajtur shume, ka kaluar shume dhimbje.

Sot jemi çuar ne kembe, e pak nga pak po hedhim ndonje hap perpara.

 

Emo, cili eshte argumenti jot? Seriozisht e kam.

Sic thashe me lart (sinqerisht!) nuk kam opinion personal nese duhet te ishin hequr apo jo, dmth jo definitiv. Dhe te ishin s'do kisha asnje problem, se fundja ka vite qe jane aty dhe ishin bere tashme pjese e qytetit, dhe qe s'jane prap s'me duket qameti, se kam parasysh ate qe tha Whisper, qe e shtjelloi mire se si dhe pse u vune, ca roli kane etj. Per me teper, dhe qe eshte kryesorja mendoj, nuk jam nga Shkodra, dhe edhe sikur te kisha nje opinion te forte, do e rezervoja kete, po ashtu dhe te drejten apo arrogancen per ti quajtur shkodranet fshatare, apo ndonje -are tjeter, meqe ata nuk paskan te njejtin mendim me mua, per dicka qe i perket qytetit te tyre. Njesoj besoj do ishte po te reagonin ashtu shkodranet per dicka qe behet fjale, ta zeme, ne Durres, etj.

Po ajo qe me irriton me shume ne keto debate jane por.dhet. Seriozisht e kam. Dhe berja lemsh e gjerave, egzagjerimi, patetizmi. Na kane lodhur keto tip "argumentash" ne emer te popullit ku i vetmi qe s'pyetet eshte populli.

Argumentat duhet te jene te qarta, te ndara, s'kemi pse perzjejme Skenderbeun me Qemal Stafen dhe Bashkimin Evropian dhe konstelacionet yjnore me pese heronjte e Vigut.

Se pari je dakort apo jo qe per kete (dmth te hiqeshin qe aty dhe te coheshin tek deshmoret apo diku tjeter, ose jo) duhet te vendoste populli i Shkodres, ose te pakten mendimi i tyre te ishte primari? Dhe pse?

 

Ne nje fare menyre PF,ka te drejte....Mua me siguri kur te kthehem do me duket si shume i ndryshuar ai shesh.Te ishte per mua nuk do ndryshoja shume gjera ...thjesht per irracionalitet,nostalgji,keqardhje e xhelozi qe Shkodra ndrron ,nuk eshte ajo qe kam lene.Ashtu siç kam lketo sentimente edhe per shtepine e prinderve te ndryshuar....Qe bota leviz per fat te mire...zhvillohet e nuk merr ne konsiderate qurrosjet sentimentale te miat...

Nuk mund te kuptoj e as te pranoj peshtymen qe u hodh ketu mbi Shkodren e shkodranet.Ka nje vendim bashkie ,ne qetesi e pa asnje ekses nga ana e qytetareve....Ju thoni varrezat e deshmoreve...Eshte mall pa zot...Boterisht sentimentet e shkodraneve per deshmoret nuk arrije ne nivele te tilla Tragjasore,apo edhe Kuç-ore(nuk them skraparlie sepse respektoj shume emigrantin per ndjenjat e debulesen qe ka per Skraparin)...Ne varrezat e deshmoreve te Shkodres pushojne deshmore ne 80perqind te rasteve nuk jane shkodrane.Duke qene te tille nuk kane lidhje farefisnore ne Shkoder.Eshte si une te kem gjyshin ne Gjirokaster e mbi varrin e tij te mbij bari...E nese eshte deshmor te them pty....Jazek..Jo Zoterinj....Mos beni si kane bere per 50 vjet...çlirohuni prej komlekseve....Shkodra eshte mbi te gjitha nje qytet qe ka gjeneruar qytetare te mrekullueshem e qe i bejne nder vetes ,Shkodres e Shqiperise kudo qe jane.....

Zana, me shume respekt dmth, po s'e mora vesh c'lidhje ka Tragjasi apo Kuci ketu?  Jo se eshte lagjja ime po eshte lagjja ngjitur. 

Kush tha jazek shkodranet?  Gjithe muhabeti eshte bere per bashkine. 

Plus qe cfare eshte ky jystifikimi, e dashur?  Te varrosurit ne Shkoder s'qenkan shkodrane (thua ti), prandaj kujt i plasi?!  Si krahasohet pastaj mbirja e barit me plehra te djegura (dhe ky vendim i bashkise.) 

Nejse, ti e di. 

PS: Emo, mos u merzit te thashe, s'do jene te gjithe nga Kuci apo Terbaci smiley

PPS: Jul, s'e paske keq ti.  Ketu s'behet me fjale as per bindje e as per shije.  Qenka muhabet lagjesh. 

 

 

Koth, po i marr punen Lorencit.

Ke qene ne Shkoder?, 5 herojt  e Vigut qe 25 vjet me perpara nuk eshte pelqyer si permendore, jo politikisht, nuk ja mbante kujt te shprehej haptazi.

Ato te vegjlit qe kane qene ne pijace i hoqen dhe i derguan ( nuk e di ku?), i ka ardhe keq shume njerzeve, ka qene nje pike referimi, me disa kembe shkalle, mermer i kuq te lehte, 5 herojte ne gips te bardhe, nje permendore e lehte.

Keto qe kane hequr, gjatesia e tyre pathuajse sa turizmi, teatri Migjeni nuk dallohej, rruga e ndare ne mes, nuk e kishin vendin aty.

Eshte kritikuar edhe ateher kur u vendosen, ketu e 24-25 vjet me perpara.

J,i lojtur mund te jesh ti.Une flas ne emer te vetes..Ti ç?pate??Pse fyen edhe veresie bile?!

unë po e përsëris rishtas, je e lojtur apo po bën vetë?

është karakteristikë e njerëzve mendjengushtë se si e tillë po sillesh ti, TË OFENDOJNË të parët, të kërkojnë dhe resto pasandej...

thua më lart: Kuçi, Tragjasi ke përmend edhe herë të tjera Lapardhaja Labëria, këta mos i ka bërë lopa? Po ku është parë prej njerëzve të civilizuar siç hiqesh zotrote të kesh të tilla gjykime që i kanë hije vetëm një tribali e mendjengushti?

Kam qënë kundër e do jem, për çdo ndasi krahinore. Do apo nuk do ti Shkodra më përket edhe mua po aq sa ty, edhe ty të përket Përmeti aq sa mua.

Ça kanë bo njerëzit me gardhe bre!!

Shif edhe të të them një histori: Në Gjirokastër kanë qënë dy doktorë me emrin Vasil, njeri quhej i madhi e tjetri i vogli. Po të dy ishin me nam. Një herë këtij të voglit, i shkon një femër për vizitë. Veshur pispillosur si mos më mirë. Kur i thotë të zhvishet, shef që të përbrendshmet i kishte bërnut kjo... Mblodhi buzët Vasili e se pranoi për vizitë. Mos u bëj të dukesh edhe ti si ajo femra...

 

 

Ne kohen e Dulles, kur kishim shume kohe e diskutonim parsh e mbrapsh cdo problem, kam pas nje shok "cmitizues" me nam. Me kujtohet kur neteve te gjata duke pire cigare "Partizan" e ponc portokalli na shpjegonte qe rezistenca e veriut bajraktar ndaj komunizmit, nuk ishte si kundervenia qe i bente intelektual cek apo hungarez qe e shihte si nje teori rrjepacakesh e varfanjakesh te qelbur, por krejt e kunderta. Kodet e jetes ne malesi ishin edhe me te prapambetura sesa ato qe ofronte komunizmi, ndaj dhe ato e shikonin ate si nje rrezik qe do ua kurveronte grate, prishte femijet dhe do t'u humbte rrespektin per pleqte.  Shkurt do t'ua prishte ate jete ishullare qe vazhdonte te gjallonte ashtu e pandrushuar prej ndoca shekujsh. Komunizmi ne fillim e tij ishte per Shqiperine e prapambetur si nje fare teorie globaliste, qe sillej ne fshta nga ca cuna qe "vishnin benevreket siper pantallonave" (aludim per moden e pantallonave qe futeshin brenda corapeve te gjata e te bardha) shprehje qe e kish degjuar nga i gjyshi. Ndaj dhe levizja komuniste lindi ne qytetet me elite intelektuale perendimore si Korca e Shkodra dhe u soll aty nga dandy qe vinin nga studimet jashte si Enveri me shoke.

Se cfare u be me vone pastaj e provuam vete!

PF, eshte gjynah qe mardheniet e popullit me komunistet ne fundvitet '30 nuk jane pasqyruar sa duhet (ose nuk e kam lexuar une). Une jam shume i intriguar nga ajo mardhenie. Komunistet e atehershem (simpatizantet me nje llaf) kishin nje brerore ndryshe (pa ardh ende Italia); kishte konfuzion ne mendjet e tyre, kishte leniniste, trockiste, marksiste orthodokse, tipa masone, ne ato qytezat e vogla (Korce, Tirane e Shkoder); ishin shume "cool" si tipa, me kujton disi personazhet e hygoit te te mjeret, me ate pathosin dhe mendjelehtesine inteligjente franceze....

Lumidrin dhe xhib, po ju pergjigjem te dyve ketu.

Ne kronike u tha qe ka disa vjet qe ne varreza hidhen plehra. Kjo te jepte pershtypjen qe kjo eshte nje cnjerezi qe ka fillu tani vone. Nuk me habit te kete pas fillu me kohe. Qe ne monizem. Akt i ulet njesoj eshte.

Personalisht jam per te qene te perkore ne monumentalen dhe patetiken. Gjithnje jam ndjere shume keq ne paradat e 1 Majit ose ne ato paradat ushtarake nje here ne 5 vjet. Po kjo eshte pune tipi. Nuk i du kto yrrja byrrjat masive. Jam ama per nishanet e shtetit dhe jo per zhberjen e tyre. Ne nuk kemi tradite shteterore, ndaj ndodhin keto gjera. Shteti eshte koncept modern dhe i ftohte e burokratik, ndersa ne jemi ende tribale hakmarres dhe gjaknxehte. Fokusimi i cmendur i yni pas monumenteve (zgjatim nga monizmi, mos harroni) tregon per varferi ideshe dhe veprimtari te venitur. Kur valon biznesi, nuk e ka njeri mendjen te monumentet. Monumentet ne fakt sfumohen nga ngrehinat e biznesit, si kishat ne New york City.

Jam me ate qe lufta II boterore na ka rreshtu si rralle here ne histori me anen e duhur, dhe ajo se bashku me simboliken e saj nuk duhen gergare. Lufta duhej te ishte simbolike; pas 60 e kusur vjetesh te zgjohen te tilla emocione, tregon nje varferi te pashembullt te jetes aktuale. Dhe me se pari nga provokatoret, qe jane heqesit e monumentit ne kete rast.

Ne vije private, per mua Shkodra perfaqesohet me Hotel Turizmin, pasi aty kam kaluar ca dite e nete te mrekullueshme qe nuk kam per ti harru kurre! Pra nuk se po kam ndonje shtyse personale ne gjithe kete.

Emo, dakort me keto qe thua. Dhe me faktin qe ne shqipot s'kemi shume rrespekt per shtetin si institucion. Kete e ka shtjelluar shume mire Kadareja tek kjo eseja, nese nuk e ke lexuar, per (mos)evoluimin e raportit te shqiptarit me shtetin, kombin etj.

Por, keto qe the jane te gjitha te pergjithshme. Ketu po flasim per nje gje konkrete; per bustin e pese heronjve te Vigut ne Shkoder. S'mund te pergjithsojme cdo gje me kete, as ta perdorim kete gje konkrete per gjithshka, e aq me pak per gjithe Shqiperine/shqiptaret.

Sic thashe per te disaten here, per mua vendimi duhet te ishte se pari i bazuar ne vullnetin e shkodraneve, sepse eshte qyteti i tyre. Te tjerat pastaj jane thjesht argumenta per muhabet, kur jane te qena si te tilla, ose simfoni per orkester me anal-iza, kur jane sic shumica qe po lexojme ne shtyp ne lidhje me kete ceshtje.

Xhib, konkretisht: nuk jam per heqjen qe u be. Nuk duheshin hequr! Ka me shume dem se dobi nga heqja. Ne fakt une nuk e di cfare dobie ka nga heqja, kurse demin e shof ja mu ktu te peshku, ku midis nesh hyjne pyka konfliktuale.

Nuk behen me votime keto pune. Shkodra si e gjithe Shqiperia ka votuar per kandidatet e Frontit ne masen 99.99%. Deri para 20 vjetesh. Qe per memorien histroike i bie pardje. Come on! Na lini me kto votimet popullore. Nuk jemi Zvicer me bo referendume ksisoji.

Votimet nuk jane qellimi apo objekti i bisedes, jane nje nga te shumtat menyra per te matur vullnetin e popullit.

Nese kjo gje nuk behet, dmth nuk duhet bere, simbas vullnetit te popullit (me vullnetin e bashkise jo se jo, se me ate u be dhe po therrasin qametin anal-istet per pushkatim te dyte te heronjve) atehere si duhet bere? Kush duhet te vendose per kete? Anal-istet dhe poetet e Shekullit? Apo ne tek Peshku? smiley

Eh, ky s'eshte argument Emo. Simbas kesaj "it was not broken" asgje s'duhej/s'duhet ndryshuar, kur bie fjala per te tilla gjera. smiley

Sa per veprimtarine e hershme te kamunistave qe thua me lart, po s'pertove hidhi nje sy ketij raportit per Kongresin amerikan te '54-tes, eshte i shkurter, sidomos po te heqesh hyrjen qe flet per koherat e hershme. Nuk me duket se ka ndonje bias apo tendence propogande etj, se ishte raport per venie ne djeni, per informim te brendshem te Kongresit, jo liber.

Ka gjera interesante, sidomos per ne qe e kemi mesuar historine nga PPSH. Une s'e dija p.sh. qe ato dy jugosllavet qe formuan PKSH kishin qene bosat de facto te partise deri vone, dhe qe Veri & Co ishin vec kuklla. Apo per rrezistencen e popullit shqiptar ne fillim ndaj nocionit dhe identifikimit komunist, ngaqe ishte dicka e huaj, dhe kamuflimin/manipulimin qe i benin komunistet shqiptare, simbas direktivave te jugosllaveve, me etiketa te ndryshme, simbas praktikave te vendeve te tjera, etj. Apo qe Italia per te joshur shqiptaret kishte perfshire dhe Kosoven ne kufijte e Shqiperise, dmth njohur kufijte etnike kur ishte padrone e Shqiperise. Imagjino sikur te kishin insistuar keta pushtat tane te "civilizume" ne France qe gjate dhe mbas luftes Kosova te mbetej pjese e Shqiperise. Rendesi er ta kishte Partia "moderne" kuptohet, dhe ardhja ne fuqi me cdo kusht.

Xhibo, "majaft mo" me 5 heronjte! Problemet u rrahen, konluzionet dolen! Curcilli thoshte "Fanatik nuk eshte ai qe nuk nderron mendje. Fanatik eshte ai qe nuk nderron as mendje e as muhabet". Tani Heronjte iken dhe ne megjithe diskutimet tona s'na ngelet tjeter vec t'i bejme shurren bahces. Une them qe te hedhim ne vote qe ato te vihet nje skulpture nudo e Jozefines meqe populli shkodran eshte popull qejfli e sic e kane thone edhe vete i myten gjithanej statujat me burra me "msteqe" dhe pushke e granata ne dore.

VOTO EDHE TI PER JOZIN NUDO!!!

VOTO EDHE TI PER JOZIN NUDO!!!

 

Kabim. Shatervan do te thote te hudhesh shurren perpjete. A mundet me e modifiku pak, po pak fare?

Emo nuk di se pse pa lidhje, po fare pa lidhje me erdhi ne men Xim Parisi!

Shenoje qe mos e harrojme! smiley

  smiley  loool   nuk do e kisha kujtu kurre!

ps u shenu, u shenu!

Tani qe po bej lidhjen, mbase ngaqe dhe komunistet e pare erdhen nga Parisi dhe Ximi ka qen e vetmi budalla dandy i asaj kohe. smiley

Ok ,ne pleqte e Kelcyres e vendosem...PF,jane te mrekullueshme poezite e tua...Sa qe kur lexoj komentet tuaja nuk me dukesh ti....Me sa duket apartenenza jote komuniste eshte me e forte se sa persiatjet cool  te djathta te aatyre viteve....

Zana, une e kam thene edhe me pare qe me shume se sa antikomunist, une kam qene apolitik. Antikomunist behesha vetem kur me hypnin nervat. Po ashtu edhe sot vazhdoj traditen apolitike dhe antiberishe u bera vetem kur dhe per sa kohe gjerat u bene teper personale. Gjiithmone e kam konsideruar veten pjese njeriut llogjik qe qendron shume me larte se sa njeriu politik. Per mua politika ka qene gjithmone "kurve" dhe te them te drejten asnjehere nuk jam temptuar te behem pjese e saj. Dhe kur s'jam bere deri tani, zor se do behem ne te ardhmen! smiley

Megjithate prape nuk e kuptoj se ku e sheh ti perkatesine time komuniste?

 

P.S. Po ma the prape kete llaf do te "leshoj" Idrizin! smiley

moj Zane, Taras jugori ne goje te mban dhe per mire! smiley se je dhe e kendshme ne pergjithesi...
pse mi shpyrt s'te ka bere fare efekt jeta ne perendim? Apo mos je dhe aty me ata vellezrit tane Kalabreze dmth jugoret (arbereshet), e s'te kane trajtuar mire?
ty dhe atyre qe e kane zene me zona operative krahinore; nqs do ta shohim Shqiperine (Shkodra eshte Shqiperi apo jo?!)  me te mirat dhe te keqijat e saj, nga perspektiva e vijes se verdhe te qytetit te lindjes dhe krenarise boshe me baze krahinore qe; "une jam, e te tjeret vijne nga pas" (une jam Lab edhe s'ndihem) smiley nuk bejme gje tjeter vecse detyrimisht biem ne kurthin e ngritur pa dashje te injorantit; ate te paragjykimit! i cili pastaj te con ne shperfytyrimin e imazhit dhe analizimit te gjerave dhe realitetit, edhe te ben te leshosh brockulla te tipit; se ju jugoret... jemi unike...edhe;Ju keni zili? pizili pastaj! smiley
... a m'kupto? o karamelja e famshme e kohes se Vekes.

p.s. ve bast qe thelle ne shpirt ke nostalgji per Veken, ndaj e ke vene edhe nickun smiley

p.p.s Xhibi  ....

J ,Une Permetin e gezofsh,mua me mjafton Shkodra.Per tu ndjere shqiptare nuk kam asnje pretendim territorial...smileyKur them Tragjasi,Kuçi apo Radhima ,kam parasysh zona te nxehta komuniste ,e ku lulezoi ne menyren e vet me agresive. vetem Kuçi kishte 500 oficere.Edhe sot ;kam kaluar ne ato zona ne 1991,kur u prezantuan paraqesnin pas emrin vitin e antaresimt ne PPsh,P.sh.ILmi Xhelua ,i 65-ses.Na u desh te pyesnin se ç'ishte.Kur i marr si shembull te tille nuk them asnje te pavertete.Tashti une e di se kur flas keshtu jam politikisht jo korrekte.Jane ca gjera shume tabu' ende.Mua kur me merr malli per Shqiperine ,me merr per Shkodren e jo per Permetin.Do te thuash ti...edhe Permeti eshte Shqiperi.Dakort ...e mbaj mend nga Kongresi i 24 Majit....Jane ca data ne histori qe jane lidhur pazgjithmerisht me vendin..Kongresi i Permetit ,Konferenca e Jaltes,e Parisit...  smiley

Naten Miq per sonte...si i thone bejme me mire te mos i qajme hallin kaloresit...Me apo pa 5 Heronj une neser duhet me shku n'pune "si shaka",e kjo eshte çeshtja...

Drejtshkrimisht dhe parimisht po mbajne ere ca gjera ketu. 

Meqe paska plase sheshit kjo puna e lagjes, te m'i marrin te keqen Kucit, Terbacit, Lapardhase, Gernecit, Vlores, Laberise, Epirit dhe ... pupupupu, se me doli pune me lagjen tjeter, Valbones, Lekbibajve, Shipshanit, Tropojes se Vjeter dhe asaj se re, Malesise (hiq Rrafshin.)

Ja keshtu smiley. Ato ne mes dhe anash pastaj, t'i gezoni.  Mua me mjaftojne keto skajet per t'u ndjere shqiptare smiley.

PS: Se desh harrova, Shkodra republike smiley

 ishte taljon qetri

Nga po shkonte ky Taljoni o Chen?? Apo sa degjun qe ran Partizanet...than ti hedhim dhe nje sy bregdetit Shqiptar smiley

 

Turp i botes...Ne fakt Zana e dashur me gjith respekt...kto jane veprime qe VETEM KOMUNISTAT i bejne. Asnjehere ne historine e botes nuk jane hequr monumente etj...vetm e vetem se nuk i pelqenin qendrimet politike...te atyre qe i ndertuan.

I vetmi rast qe me bie ndermend mua...ka qen..Komuna e Parisit...ku hodhen posht monumentet e ndertuara nga Napoleoni. Pra...zanafilla e Munizmit ka qen pikerisht me akte VANDALE te tilla.

 

------

 

AS STALINI...nuk hoqi monumentet e Pjoter Veliki (kushuriri i dyte i Erjonit)

 

------

 

Zana ti mund te kesh 100% te drejte per ato qe thua...po gjithsesi...ky eshte veprim BARBAR dhe komunist ne ekstrem. Veprim i nje injoranti.

Ashtu si dhe mund te ket ndonje SHKODRAN Partizan te varrosur ne GJirokaster apo ne Korce apo ne Tirane (ne Tragjas nuk ka se ata ne Tragjas po luftonin kundra mullinjve me ere...nuk u vra asnje)...dhe ashtu sic i respektojne ata ne ato qytete...megjithse nuk jane "me fis nga ato ane"...ashtu duhet ti trajtoni edhe ju. Shume e thjesht...se pastaj degjenerohet muhabeti...si politika e Shqiperise.

Ka te drejte Grupi! Une them qe te mos bohena komunista te gjithe, t'i korrigjojme gabimet e bera deri tani! Ne planin rregullues te qendres te Tiranes te fusim rivendosjen e statujes se Enverit "te sheshi te sheshi!"

Sigurisht edhe Leninin e Stalinin t'i rivejme te fillimi i Xhiros qe t'i pershnesim sa here dalim me pi kaven te blloku.

Noshi ju m'nimoni i çike se una nuk maj men se car mund te kena bo nai gabim qeter te ktij lloji kto vjet!

Qeke ish oficere ...Zanaaaaaaaaaaaaaaa... Ahahahahaha shoku Mao Ce Dun !.......Ti zbuluam sekretet qe keshe/ dy kobure grykeleshe smiley Mo u merzit Jerman -i tha - Edhe Berlinin si Hani Hotit do e bejme!

Peshku Fluturues - 4 Shk 2009 - 12:05am

Para se gjithash, personalisht mbeshtet opinionin, qe atyre qe u vrane gjate Luftes ashtu dhe ato qe u vrane si duke ndertuar gjate kohes se socializmit tip Shkurte  Vata apo Adem Reka, nuk jane simbole te nje lartesie te tille epike qe mund te turbullojne njeri. Nese nje statuje eshte ngritur per to, lere e te rrije sa kohe qe vetem pershesh ha.

Pikerisht, nuk kane ndonje vlere aq te madhe. Atehere, lind spontane pyetja: Pse i mbushen sheshet e qyteteve me gjithe keto monumente, qe celebrojne arritjet e Partise? Arsyeja eshte etja per simbole, per pika referimi nga shtresa te ulta pas marjes se pushtetit me dhune (siç eshte tipike ne mentalitetin fshataresk dhe meskin). Partizani i thjeshte me prejardhje nga zona operative pushtohet nga deliri i madheshtise pasi e gjen veten drejtues kombi ne ministrine e rradhes mes Tiranes te kulturuar dhe aristokratike. Klasa e komuniste me prejardhje plebe, pasi shfaros eliten paradhese ka nevoje per simbolet e vet. Prandaj i krijon artificialisht dhe ja imponon publikut ato. Nepermjet ngritjes te monumenteve legjitimon pushtetin e vet.

PF, bere shume mire qe permende Shkurte Pal Vata. Ajo eshte nje nga ato kulte pagane, qe ju imponuan popullit. Heroine e Punes. E shkreta ne moshen 14-15 vjecare u detyrua te shkoje ne pune "vullnetare" dhe ne nje moment dobesie njerzore (lexo nevoja personale - fakt i vertete ky) u fut nen ca shkurre dhe aty e zuri dheu.

Te zhvendosesh nga sheshet kryesore ne vende me te duhur (varrezat e deshmoreve), monumente te tilla eshte dicka natyrale. Indinjimi i disa njerezve ne keto raste eshte hipokrit.

Edhe nje gje:

Monda - 3 Shk 2009 - 8:01pm

Vrasja e dytë e 5 Heronjve të Shkodrës

Preng Milani*

Kulti më i shtrenjtë i një kombi janë heronjtë e tij. Sikur ta dinin këtë gjë anëtarët e përkohshëm të Këshillit Bashkiak Shkodër, nuk do të guxonin të votonin verbërisht, për të hequr nga sheshi qendror i qytetit, një nga përmendoret më madhështore të arkitekturës sonë të shekullit XX.

*Poet dhe Publicist / Shkodër

Prit pak, se mu kujtua nje gje:

Bertold Brecht*

"Bekuar, qofte ai popull qe nuk ka nevoje per heronj"

*Poet dhe Publicist/Bota

Jo mer ... Me vertete?  Une kam nje enciklopedi citimesh ne biobleteke.  Me tematike te ndryshme.  Ka citime per heronje, qe thua ti, te trashin per Zotin, s'ke faj.  Po nqs nuk mjafton ajo, ka dhe google ...

E mire, nqs s'mjafton Shkodra Republike per gjemime ja te shtojme edhe nje "Hero- free Albania!"

Ja keshtu!

 

bah, i urrej citimet, deri diku edhe fjalet popullore. S'para i perdori, pervec rastet te tipit citim vs citim si plumbi hiqet me plumb.  Jane tregues dembelizmi mendor e mungese origjinaliteti.

Me fal mer gjahtar, por une s'doja ta germezoja dhemb e dhemballe ate shprehjen qe the me larte, e ta quaja "kuote."  Ndaj thashe "citim."  S'dukesh qe i urren aq citimet e huaja, se e solle si kunderpergjigje ndaj llafit (se mos ngaterrohemi me citim/kuote) te te shkretit poet me lart.

Kush eshte dembel mendor me mungese origjinaliteti ne kete rast?!  (Pikerisht se jam kokrra e dembelit, pertoja te veja ne biblioteke e te shfletoja librin per citime heronjsh, apo te gjeja citime ne google smiley )

PS: Per fjalet popullore, s'te genjej dot per Zotin.  I perdor, u shtrydh lengun.  Arnautllek, katunarllek, plebejllek hesapi, burr i dheut.  S'do jemi te gjithe nga qyteti i legjendave. 

Partizani i thjeshte me prejardhje nga zona operative pushtohet nga deliri i madheshtise pasi e gjen veten drejtues kombi ne ministrine e rradhes mes Tiranes te kulturuar dhe aristokratike,

Te jesh antikomunist eshte nje e drejte po aq legjitime sa edhe e drejta per te qene prehere i modes dhe trendy. Por nuk ka gje me te shemtuar, nuk ka injorance me te madhe dhe cmenduri me galante se sa rrenjet e komunizmit dhe fatkeqsite qe solli ai si sistem ti kerkosh te individe dhe   krahina te vecanta, ne ate qe ti ne menyre te perseritur e quan Zona e pare Operative Vlore-Gjirokaster ose Laberia.

Ky arsyetim ne mos eshte produkt i nje mendje te mjeruar, mbetet te jete nje qendrim dashkeq percares ne mbeshtetje te tezes se zeze qe ushqen kundervenien JUG-VERI.Jugu-komunist, veriu Antikomunist.

Shkodra ishte nje nga vatrat e lindjes se levizjes komuniste ne Shqiperi-mesoje dhe fiksoje.

Ata partizanet apo bij te tyre qe e pane veten drejtues te kombit ishin nga Shkodra, Gjirokastra, Tirana, Korca, Lushnja, Permeti,Vlora,

Komunizmi para se te kthehej ne sistem ishte ideologji dhe ideologjine e perpunojne dhe perhapin elitat intelektuale. Me thuaj nje rryme ideologjike, teori, filozofi qe ka lindur nga barinjte apo karrocieret . Nuk duhen ngaterruar burimet teorike dhe perpunuesit e nje teorie me instrumentalizimin e saj ne emer te shtresave te caktuara te shoqerise.

 

Te lutem, te kerkoj te mos te me shtremberosh fjalet e mia. Laberine e identitifikoj me I. Qemalin, Shkodren me Gjergj Fishten. Krejt tjeter diskutimi ne lidhje me komunizmin dhe ato qe u me lumturi pranuan te manipulohen prej populizmit komunist.

Pike e zeze, paskam rene ne hall.  Shtepine e gjyshit qe e dogjen gjermanet (me disa shtepi te tjera ne fshat) se ishte fshat partizanesh, s'qenka ne Laberi.  Si tha cupka te teatri?  "Fredi, ate babane tend, e njeh mire ti?" 

Tani, pas luftes, u manipuluam mer, i dhame toka e bageti, pyllin dhe liqenin komplet me qejf te gjyshit, se i kishte teper.  Po mire ia bene gjyshit, se ishte i manipulum nga Laberia ... Apo s'ishte, dmth?

Të mësojmë nga fqinji ?

pse jo.

Ka shumë rrugë e sheshe në itali që quhen piazza Albania, piazza Tirana.

Kjo jo për nder të Shqipërisë komuniste ( 45-90) as dhe asaj demokratike (90-sot)

Kjo toponomastike e ka origjinën qëkurse Italia ishte impero. për këtë arsye kemi dhe via Tripoli

via adis abeba etc.

16 vjet pas zhdukjes nga hartat të bashkimit sovjetik, në Itali kemi dhe askujt nuk i bie ndërmënd ti ndërroj emrin Corso Unione Sovietica -s (vendosur pas L2 bashk me Corso Stati Uniti, Corso Inghiltera)

E njëjta gjë dhe me monumentet e përmendoret. Përveç atyre të mbretërve e princërve, Italia Republikane nuk ka akoma ndërmënd të spostojë ato të partizanëve, të kuq apo të bardhë qofshin...

jo jo

Lizander deri diku dakord me ty...megjithse ka nje ndryshim te madh midis nje statuje per nje diktator...dhe nje statuje per 5 Partizan te thjeshte...aq me teper 18 vjet mbas renjes se ati regjimi.

Thjesht nga aspekti estetik...ajo ishte nje veper arti...dhe si e tille duheshe mbrojtur.

Eshte si me then qe...ne 1912 kur u cliruam nga Turqit...te kishim filluar e te shkaterronim cdo xhami, monument Osman, apo keshtjelle Osmane..qe te spastroheshim nga ajo e kaluar dhe nga ajo ideologji.

 

Nuk ka mohim...qe eshte dicka e ULET...dicka tipike komuniste ne fakt...me rifreskimet dhe rishikimet dhe mohimet dhe shkaterrimet e historise...per ti perputhur me vizionin e kohes.

 

Thjesht si verper arti...thjesht si pjese e historise. Ne Shkodern ke xhamira edhe kisha...qe vetem komunistat e i shkaterruan ne menyre qe te zhduknin historine e tyre. Ne Shkoder ke kullen ne qytet...qe sherbente per te ndare zonen myslymane nga zonen katolike...po prap se pari megjithse mund te simbolizonte dicka negative...atje eshte...si veper arti.

Grupo ,ku eshte kjo kulla ne Shkoder qe ndaka onen katolike nga ajo myslymane se une nuk e di?!

 O moj Shqiperi e bukura Shqiperi

kush te ka qit me krye ne hi...

 

- lufte kunder Skenderbeut

- lufte kunder Nene Tereses

- hymnin kombetar e kopjojne nga nje kenge patriotike rumune

- heronjve te popullit u heqin monumentet....

 

what next! 

 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).