Njerëz dhe kate (disidenti / sprovë)

Njerëzit zbritën një nga një në katin e nëndheshëm. Mungesa e përshëndetjes kompensohej disi nga respektimi i rradhës nëpër shkallët e ngushta. Era e lagështirës i dorëzohej asaj të gëlqeres, por për nuhatësin e hollë ndihej edhe një nuancë e hollë klori. U sollën njëcopëherë rreth lambës së zhveshur, të afërt e sydjegëse si dielli [...]

17 Komente

tka shpetu drejtshkrimi nnja dy vene or shoq.

por mpelqe jasht mase qe te shof nproz.

prova teknike pra mo, po hajt ma mire po i rri larg smiley

E di, e di, ishalla se lexo njeri.

Ps: I ka kto gjona ky postimi automatik, sun prizgjedh çër hy per nxemje dore e çër del për çmim akullore.

ajo qe me pelqeu me shume eshte se edhe ne proze ndjehet ndjeshmeria qe ti ke aq origjinale ne poezi. dmth, te ben per vete.

me pelqeu dialogu i perdorur, ndoshta ndonje detaj mund te ishte shtuar, dhe pse mungesa e detajit deri diku i shkon per shtat nenkatit, erresires, etj.

skender gjoma ta kput shpirtin...

po, po boj gallatë tashi. nuk kam ç të them me gjith kët derr n'dorë.

c`gallate o flori`

me ter mendje e kam

 

Lost, mu desh me konsultu fjalorin me gjet a quhet Llambë apo Llampë. Ky eshte progres, jo shaka smiley

Llampë është vetëm ke përkthimi i Mustafa Greblleshit i Dymijë e një netëve.

se ke idenë Jer, sa e dojsha t'shte llamPë. nuk qe e thënë smiley

smund ti kesh t'gjitha në jetë. peshkun e madh, peshkun e vogël, mustafain, lostin...llampën

përkundër besimit masiv se ai që të rreh të do, rezulton se peshku i madh e ha të voglin.

Lost, kom i gjo t'bukur (kur them t'bukur jam shume eksajted për te) qe po e punoj, ishalla kam vakt per neser. 011-ta. nuk te rrej. promesso.

e ke lene per september 11, 011-shen? damn, sa shpejt qe erdhi...

Se si mu mblodh nje ndjesi tip Procesi i Kafkes, perzier me Slaughterhouse 5 te Vonegut, perzier me Vdekjen e Kalit (s'ia di autorin per turp). Ndjehet qe eshte eksperimentale dhe e castit.

Them qe po te thellohej monologu i brendshem i Skenderit do te ishte me e plote. Megjithate, kjo lloj tematike eshte shume e rrahur... Pastaj, kush ka thene qe nje autor duhet te kape majen per cdo veper te veten... tek e fundit, eshte njeri, ndryshe po t'i bente te gjitha te perkryera, i binte te ishte robot. smiley

Floro ishte si pershkrimi i nje endrre dhe me pelqeu. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).