Një zarf i madh për rrugë…

Qershor. Diell i kuq. Nga dritarja e hapur,
si nga një gojë me dhëmbë të prishur
fryn grahmë e nxehtë.

Ke ngrirë në mes të dhomës. I gjithi prej dylli.
Zgavër e madhe lisi nga u arratis dhe bleta e fundit.
Po shkon i ngopur, ofshan dikush dhe tregon
buzën tënde rrëzuar në një qeshje të mpirë.

Ime më qan me vaj të plasaritur. Ju prej kohësh
i patët këmbyer fronet, dashuri lineare, pa nëntekst,
pa kode të fshehta frojdiste; frymëmarrje e thellë
në kah të kundërt: një palë duar gruaje si dhanore e pikëlluar
dhe gjumi i fundit i një fëmije.

Gjithë ç’mbetën, ca grumbuj të paformë fjalësh. Si shkurret
buzë lumit ku nxinin manaferrat në pluhur. Dridhen një hop
në ajër e struken nën ballin tënd të zbardhur. Zarf i mbyllur,
i sigurt, gati për dërgesën e rrallë. E ti si për të na qetësuar,
se nuk do hapet rrugës, aty ku bashkohen buzët,
tret një pikë dyllë

Qershor 2008

88 Komente

 Diell i kuq. Nga dritarja e hapur,
si nga një gojë me dhëmbë të prishur
fryn grahmë e nxehtë smiley

 

Per ibret! Faqja e zeze doja te thosha.

1 yll. sa per t'i ulur mesataren, se ketu po nuk vleresove, mbetet vota e tralalave.

ububuja fillove prap ti pdorro... ky m knoq mu valla'i. mir qe s ke qen zhyshe n koh t dulles ti lale

Për inat të zotrules dhe (sidomos) per qejfin tonë: shumë shumë e bukur, Avocados!

Amon mi ti cfare inati kam une? jepini noten 10 po te doni. Bile boll mos merziteni ju, se e nderroj dhe une noten time. Amma, e bukur nuk eshte. Nuk ka absolutisht asnje lloj vlere. Mos u beni vleresues te rremujes kot me kot sa per snobizem... se dalim te kollarja dhe funksioni i saj pastaj.   smiley

Zotrules, për hatër dhe nëse ke kohë, na sjell dot një poezi të mirë (sipas teje) shqip që është shkruajtur në 10 vitet e fundit? Të falemnderit që më përpara.

beowulf and grendel ka per t pru, t pa perkthyme n anglishten e sotme...

E pse duhet te jete e 10 vjeteve te fundit? Kot po pyes per te pare se cfare marifeti po pergatit mendja jote. Pastaj, te te them te drejten, nese do i hyja nje libri, ne 100 zhanre te letersise, poezia nuk do hynte fare. Po tregohem i sinqerte. Proza eshte me e kapshme, me e komunikueshme. Poezia eshte si puna e piktures... kur nuk di te pikturosh, i fut nje zhgaravine e ca njolla boje, e del me p0rdhet me te medha e deklaron qe eshte ekspresionizem, modernizem, e terrci verrci... Del dhe nje grup idjotesh pastaj qe alivanosen para nje pacavureje duke bere gare me njeri tjetrin se kush eshte me "posh", kush e ka gjakun me blu e kush merr me shume vesh... Nejse, asnje e keqe nuk na ka ardhur nga piktoret deshtake, pavaresisht sa sukses boteror kane patur. (shhhhhht, nuk po flas per Hitlerin)

sinqerisht dhe miqesisht.

tani s'me the, do qe ta nderroj voten?

Eshte mire kur cilesia e nje autori merr edhe vetine e te qendrueshmes. Kete mendova kur lexova edhe rreshtin e fundit.

Mungojne strofa 1 dhe 2 me perkatesisht nje dhe dy vargje (mos e merr literally, Av, it's just a way of saying) dhe e shtata nenkuptohet qe eshte "pushimi i madh fare"  te cilin nuk e mban dot asnje strofe.

Very nice!

(PS Ajo dhanorja e pikelluar pikon nje dyll te sedefte e te fildishte bashke, a s'te duket)

Duhet të jetë e dhjetë vjetëve të fundit, që ti të mos e marrësh nga libri i letërsisë së shkollës së mesme. Kaq. Për të tjerat, të them pastaj.

Sa për votën, nuk besoj se autores i bëhet vonë për votat. Në fakt, besoj se as ia ndien për votat.

Në pritje të shembullit tat të poezisë së mirë.

Nderimet e rastit

Prandaj te thashe, libra poezie, as nuk do hynin fare ne listen e leximit tim.

Ka nje poezi oj akullnaje, qe ka qene, eshte dhe ka per te mbetur nje mrekulli letrare per te gjitha koherat. Do te ta propozoja me gjithe qejf, por eshte 3000 vjecare. Dhe pastaj, aty nuk ka me pune gustosh.

Aha, dmth unë ty mund të të snoboj si injorant të poezisë, po po e përmbaj veten dhe po të lutem të na sjellësh këtë perlën parahistorike shqip.

Po, mund te me shesesh mend sa te duash. Vetem mos shpreso se do blej gje une.

Kur njerezit duartrokasin dhe lartesojne te tilla pacavure si puna e kesaj ketu, me bejne dhe mua te hezitoj e te ngurroj fare per te lexuar ndonje liber qe mund te nxjerre avokadhosi ndonje dite. Prandaj po them. Nese do e merrnim pastaj varg per varg pacavuren ne fjale dhe ta diskutonim, ju do delendiseshit te gjithe ne belbezitje te kota. Pra, jam i detyruar te pranoj shijet e te gjitheve dhe te mos i shaj. Me shume respekt per ty o akullnajke; dhe po te vjen nga nje njeri qe parapelqen Fernet Branca mbi cdo pije tjeter. (shije pra...)  smiley

 

Zotrules, nuk po e përmbaj më veten dhe po të snoboj: ti plako nuk merr vesh ka poezia. Ka që e pranojnë, kurse ti jo.  Edhe mos thuj se jo, se vetë the që s'lexon poezi: unë mendova që je qibar dhe ke shije të stërohllume, por ti qeke vetëm injorant i poezisë.

Me nderimet e rastit për personin tuj dhe shijet e zhvillume në fushën e pijeve tretëse me ngjyrë.

 

Po pres te marr ne dore librin tend te poezive, e dashur.

Per ty duhet te jesh kasap qe te te lejohet te japesh mendim mbi shijen e nje sallami. Na u dashka te jesh dhe peshkatar qe te thuash se cili peshk te pelqen me shume apo nese haet apo jo peshku.

Marrja vesh o akullnaje, fillon me te degjuarin/lexuarin ne kete rast. peshkatare apo jo, besoj se dhe ti e ha peshkun; ndoshta edhe nuk merr vesh per kete pune??? Apo eshte shenje arrogance/injorance te pranosh qe e ha peshkun? Ndoshta eshte ajo qe them une: per ty eshte HUMBJE KOHE te dalesh te zesh peshkun tend.

Jo kasap mër plako, po s'duhet të jesh vegjetarian them unë, të paktën të jesh mishngrënës. Kupto?

m ke dhi m ke dhi.

si i bo ato e-te me kacurrela ke balli paj zotin

Copy-paste timen, Mono. : )

Të tregoj nji ditë më gjatë se tashi duhet me shku me bo gjellën  për kalamojt.

PS Zotrules, kot vranohesh. Ja mendoje qe poezia ishte nis edhe per ty (autori e nis per "gjithe boten", me beso per ket) por ty nuk te foli, adresa gabim te zarfi (per ket nuk ka faj fare askush asnjeri gjall n'bot) a ku di ca tjeter... pra nuk eshte big deal... ka rafti i librave sa te dush, afer "no smoking" i fut edhe nje "no poetry" dhe merr Plakun e Butkes te Sabri Godos, nje proze e qeruar, qe dhe sot e ksaj dite ma ben zemra cerr per vete.

Qe ku u lam t'gjith'. A?

Jo, rrobat e perandorit thuaj ti. Vetem budallai nuk i sheh.

Po shif tani, se medalja ka dy ane. Ktu te peshku ka tre ne fakt, por te treten nje here tjeter.

Tani thuhet qe jeni mbledh nje tufe xhezbandistash ene i bini daulleve te lavdrimeve me miqsi e afinitete private. NdakorT! Ene ashtu mund te jete. Po me rastin tjeter si t'ja bojm tashti, qe e pelqymja eshte e pernjimendshme - se ene kti opsioni i duhet dhone po aq fushe loje sa i pari, ai i tam-tameve kot. A? Si i bohet me varjantin 2 pra? A nuk osht kjo nje brutalitet ne vete? Me i thon nji gjindje te caktume qe as mos pelqe cfare te pelqe, dhe sidomos "mos pelqe cfare s'pelqej une"? A ka rob normal qe do me bajt ket gjynof e mekat n'kurriz?

I bohet fare thjesht o emigranto.

I fut nje citim te nje vargu apo strofe, dhe e shpjegon pse te pelqen. Cfare ke pare ti.

Jo thjehsht nje "komplimetiiiii", "uaaa", "shume bukuuuuur", "te luuuumteeee"! Keto jane budallalleqet qe them une. Autori, per fatin e mire te tij dhe timin, dhe per fatin "e keq" te shume prej juve qe diskutoni; eshte ende gjalle. Dhe kur t'ja kepusni kodra pas bregut, me ato fantazite tuaja "qe une e kuptoj keshtu, e une e kuptoj ashtu"; autori vete e merr vesh duke ju lexuar se sa ju punon truri dhe sa e keni kuptuar poezine e tij; sidomos ate qe ai ka patur ne mendje kur e ka shkruar, dhe aq me larg keni per te qene kur te thoni se cfare ka dashur te shprehe autori me kete poezi.  Keshtuqe, kritiket perqendrohen me shume ne pikturat e piktoreve qe kane vdekur dhe qe nuk kane goje te flasin me, dhe mbi spekulimet e fantazite e trurit te tyre fillojne e ngrene dhe karriera.

Nese avokadoja e ka lene te lire per interpretim ate shkresen, atehere jap edhe une interpretim. Por jo vleresim letrar, sepse e tille nuk eshte. E ndoshta une qe nuk i pelqej shume poezite, ndoshta i afrohem me shume ne kuptim pastaj.

thenkju veri mac.

osht e thjeshte fare jabonxhio... po s pati herkul, cikllop, kuceder mrena, ose heronj qe pushtojne trojen te vetmuar, nuk bo poezia(!)

 

 

m fal mun t jete ene poezi me pordhe m zemer po me kusht qe dashnia t jet platonike per noi person qe ka vdek t pakten n mesjete.

eh mer dardajon t'hongsha zemren... smiley

ooops, e teprum. Na fal o e zonja e temes.

Un po e myll me i dhanore t'pa pikllume. Dje qe thu ti mon, ishte thanksgiving knej, ene qellova me i zone italjone, e famshme ne fakt dhe shum e lezetshme, ku nihena pak si m'shpi ton, e nejse, flamuj italjone gjith kohes aty mo... por dje, qe thu ti, e kishin skuq kto kingat ton, flamuj kuq e zi po aq sa te taljonve. Se shqipot individualisht te cajn piten, kupto, (vec kolektivisht shkojm te zimbabve ne), bo pronar me sa duket te gjymses se dyqoneve anej nderkaq. Volumi mushkrive u rrit nja 50% mo shum, medemek si puma miut, ku osht ai daci mer, t'ja ashtu i gjo... smiley

Jo kishte lezet.

Av, un s'fol mo se e fulliqa. Kabull ma bo.

Cheers.

O Zotrules. Ka dy lloje snobizmi. Jana ata qe bejne sikur iu pelqen nje poezi e caktuar, por jane edhe ata qe bejne sikur s'iu ngjit poezia fare, qe kane nje hierarki specifike, ku poezine nuk e fusin as ne vendin e 100 te zharneve letrare. Por kjo as snobizem rrezik nuk eshte. Eshte "hajd te them nje llaf edhe une, sa me kunder rrymes qe te jete e mundur." Ty po qe se s'te pelqe poezia fare, me cfare kriteri nisesh te gjykosh qe kjo eshte poezi e dobet?

Av, me shijon ne heshtje poezia jote.

Po ta them sa me shkurt:

E gjitha ajo e shkruar me siper per mua eshte nje "gagaceri letrare". Kaq.

Meqe jemi te snobizmi:

Av, me shijon ne heshtje poezia jote.

Ta themi shqip? - te shijon leshte!

Sa i sigurt qe qeke per shijet e tjetrit. Puna eshte qe edhe ty te shijon. Por do qe te kesh te drejte, nuk do t'a ndrrosh llafin e pare qe the, prandaj edhe kembengul.

burri qe o burre e co taven n furre e se mer kurre...

 

megjithate pdorri nuk ta merzit pallatromben sic e bojne ca te tjere, se ca ka i gjo ky dreq...

Mua me intrigon, nuk me shijon. Me intrigon dhe kerkoj pranine e autorit te jape mendimin e vet. cfare ka dashur te thote. e jo te ngrihet ndonje snobist firifiu te heqe sutjenat dhe faaaap, na u be mrekulli letrare.

Dhe sinqerisht, e lexova tre here, dhe mbetem i te njejtit mendim. Ndersa, nga ana gjuhesore, nuk kam nevoje fare per pranine e autorit. mbetet pacavure.

Wtf? Te intrigon, por nuk te shijon? Vazhdo edhe ca, se po te kuptoj me mire se cdo te thuash me snobizem.

Ana gjuhesore eshte objektive, jo si gjykimi subjektiv mbi pelqimin e poezise. Nese eshte pacavure nga ana gjuhesore, bujrum dhe tregoje ku, se e ke me kollaj se te thuash qe te intrigon por nuk te shijon, do te te pelqente, por nuk te pelqen, etj, etj snobizma.

uotdhefakingever!!!

jeni nje shpure dashnoresh te poezise ketu qe po "shkriheni" nga eksitimi qe ju ka krijuar kjo "poezi", dhe asnjeri prej jush nuk ka dhene mendim se pse ju pelqen! Nejse, ty te pelqen ne heshtje... tok ebaut snobizm!!!

Me intrigim, o zotni, meqe e ngrite si ceshtje, dhe thuaj shyqyr qe nuk e gjete te "poezia" se do ngrihesha te vija ne dyshim dhe aftesite e tua te te kuptuarit te shqipes pastaj;  nenkuptoj qe poezia me ben kurioz te di mendimin e autorit. Cfare ka dashur te thote. Dhe kjo ESHTE GJEJA ME KRYESORE PER NJE AUTOR APO SHKRIMTAR, gje qe as ty dhe as firifinjve me siper qe "vdiqen" e u ra te fiket nga "bukuria" e "poezise", as qe ju ka shkuar ne mendje ta kerkoni. Mendimin e autorit, ndjenjen apo mesazhin qe kerkon te percoje. As e keni shejvur fare. E fol pastaj per snobizem! Prandaj them qe ja fusni pordhe, dhe kete gje, me mire se te gjithe, e di Avokadosi i pari; i cili eshte i pari (apo e para) qe nuk eshte i/e interesuar ne dokrrat qe thoni. (me pelqen, s'me pelqen, nuk dmth se e keni/kam kuptuar.) Nje shkrimtari/poeti nuk i interesojne lajkat dhe ferkimet pas shaleve qe i behen nga nje publik kaq thellesisht "akademik" qe nuk ka as mendim te vetin ne rradhe te pare.

uaaaaaaaaaaauuuu!

O zotrules. Mos i boj gjojnat lomsh. Ndjenjen qe ofron poezia mund t'a marr pa ditur mendimin, apo mesazhin qe ka dashur te ofroje autori. Mire thua, qe me pelqen, s'me pelqen, nuk do te thote se poezia eshte kuptuar. Mua me pelqyen kontradiktat e kesaj poezie, qershori dhe kalbezimi ne te njejten strofe, psh. Zarfi i madh i largesise qe i ben njerezit e gjalle te duken si prej dylli, etj. Une nuk kam pse i shpreh te gjitha keto kur jap pelqimin tim. Une mund t'a jap pelqimin dhe njekohesisht dhe heshtjen mbi psene e ketij pelqimi. Nuk eshte fare snobizem, perkundrazi, reagim normal perpara poezise. Nuk u nisa t'a studioja poezine me larte qe te arrija der aty sa t'i jepja ze arsyes pse me ka pelqyer. Me pelqeu, dhe pike. Apo me intrigoi, me shijoi, e njejta gje, por ne heshtje. Ty kjo te duket snobizem. E drejta jote. Por mos u hidh si pupagjel kur te thone se snobizmi nuk qendron ketu, tek pelqimi ne heshtje, tek pelqimi i paarsyetuar, por tek fakti qe poezia si zhaner te duket e pavlefshme nga nje krah, dhe nga krahu tjeter te flasesh per poezine e vecante. Kjo, eshte t'ia fusesh pordhes ne drejtimin gjeneral te nje poezia te caktuar, gje qe nuk je as i pari, dhe as i fundit qe do e besh ne lidhje me poezine.  

aj karramba, hermano... e late gjellen me shume se c'duhej ne zjarr... jo vetem qe ka ngjitur poshte, po eshte shtarrosur shume tani.

Zotrulso, e di cfare. E lexova prape. Av, ka shkruar me te bukura.

Si shkurret
buzë lumit ku nxinin manaferrat në pluhur. Dridhen një hop
në ajër e struken nën ballin tënd të zbardhur. Zarf i mbyllur,
i sigurt, gati për dërgesën e rrallë. E ti si për të na qetësuar,
se nuk do hapet rrugës, aty ku bashkohen buzët,
tret një pikë dyllë

"Shkurret buze lumit ku nxinin manaferrat ne pluhur" - gee, avocados mos je gje nga Permeti ti? Sa here i kam pare ato manaferrat ne pluhur buze Vjoses... kur isha femije. Sepse kam menduar se vec buze Vjoses ka pat manaferra te tilla...

"E ti si per të na qetësuar, se nuk do hapet rrugës, aty ku bashkohen buzët, tret nje pikë dyllë" - veshtire te mbyllej me bukur... simply beautiful.

@Zotrules, sapo pranove diku mesiper se s'te pelqen poezia si forme e shkrimtarise.

The edhe se kufijte mes poezise se mire dhe asaj jo te mire jane te dyshimte dhe se shpesh cka e shohim si gjeniale eshte thjesht nje soj mashtrimi.

Per te paren s'kam c'te te them perveçse "aq me keq per ty sepse s'di c'po humb".

Per te dyten: ngaterresen mes poezise se mire dhe asaj "mashtruese" tek lexuesi e shkakton mosnjohja e poezise. Po per kete s'mund t'ia hedhim fajin poezise, si thua ti?

 

Per t'u marre me poezine e sjelle ketu: imazhet e dy strofave te para me duken te sforcuara, si ne ngerç. Krejt e kunderta me dy te dytat: te shkrifeta, plot skuta te bukura. M'u kendell veçanerisht: Ju prej kohësh
i patët këmbyer fronet, dashuri lineare, pa nëntekst...

 Shume e bukur Av, shume e bukur. Tamam ne stilin tend! Ishte kenaqesi.

The edhe se kufijte mes poezise se mire dhe asaj jo te mire jane te dyshimte dhe se shpesh cka e shohim si gjeniale eshte thjesht nje soj mashtrimi.

Finisterre, zemra, mos po citon ndonje tjeter, se nuk jane fjale te miat keto. Do kesh cituar ndonje nga ata siper qe u ka rene te fiket nga bukuria marramendese...

Sa per citimin qe ben nga poezia... flet vete. Krejt pa lidhje, me asnje gje tjeter, sidomos me ate "bleten e fundit qe arratiset nga zgavra e lisit"...

Merr nje kile mjell, haje; pi gjysem litri uje, ha nje kile presh, pastaj futja dhe nje luge gjelle kripe; dhe pas kesaj, ngopi dhe nje tas me kos... dhe po nuk te dolen keto, futi dhe 1 kile qymyr  te ndezur; dhe ja,  ke ngrene nje alamet byreku qe te te kete zili gjithe lagjja.

Po te t'a gjej lidhjen e bletes se fundit qe arratiset nga zgavra e lisit me kusurin e poezise, do ma marresh prape per snobizem?

Jo per snobizem, po do te te denoj me pushkatim se nuk di shqip pastaj.

jemi dakord? rroke ktuna iher:::

Epo une hero s'kam ndermend te behem. Ti o je ne gjendje t'a besh lidhjen vete, o nuk je. Nje keshille te vogel. Perpara se te kerkosh arsyetim ne lidhje me pelqimin, apo mospelqimin e poezise, ben mire qe poezine t'a kesh mesuar permendesh. Pastaj eja dhe arsyetoje mospelqimin tend, pa na care shume derrasat ne, e pa i care shume derrasat vete, ne lidhje me snobizmin tone, se edhe ky mospelqimi jot i paarsyetuar, snobizem i bie te jete sipas kritereve te tua.

hero??? Cfare heroi? Maksimumi ka per t'u cuar nje tufe injorantesh pas 100 vjetesh e kane per te thene "na pushkatuan themeluesin e sektit tone".

PS: po beja shaka per pushkatimin, por jo per bleten. Kur te mesoni mire shqip, atehere do e merrni vesh dhe me mire poezine.

Pelqim mospelqim, te gjitha te paarsyetuara jane ketu. Une e kam thene PSE-ne time, pavaresisht se ti je i zene duke i rene gjoksit tend.

Fundi i fundit, nuk iu hodha une kujt persiper... kishte nje nga "mesi juaj" qe iu be "theror" poezise dhe autorit VETEM PER INAT' TIM.

Zotruls, ti vetem per nje gje mund te kesh te drejte. Dhe kjo eshte qe kuptimi i kesaj poezie eshte i paletrarizueshem. Megjithate, nese ka nje kuptim, dhe une besoj se e ka, dhe besoj se dhe behet fjale per nje vdekje ne qershor te jetes, atehere ky eshte nje fenomen njerezor, qe nuk ka asnje arsye pse te mos letrarizohet, dhe nuk ka asnje shans qe letrarizimi i ketij fenomeni te mos jete pacaure letrare. Ti nuk e ke thene pse-ne tende. Ju ktheva me lupe gjithe komenteve te tua, dhe nuk ke thene asgje ne lidhje me poezine, por vetem ne lidhje me poezine ne pergjithesi, dhe me snobizmin ne vecanti. Keshtu qe mos ha mjalt shume.

Une keshtu e interpretova kete:

"Poezia eshte si puna e piktures... kur nuk di te pikturosh, i fut nje zhgaravine e ca njolla boje, e del me p0rdhet me te medha e deklaron qe eshte ekspresionizem, modernizem, e terrci verrci... Del dhe nje grup idjotesh pastaj qe alivanosen para nje pacavureje duke bere gare me njeri tjetrin se kush eshte me "posh", kush e ka gjakun me blu e kush merr me shume vesh..."

Por ndoshta ti nenkuptoje tjeter gje. Sqarome pra...

 

 

Do ti qe e paskam shkruar mire? Nuk i heq asnje presje. Ja, lexoji komentet qe jane bere ketu, dhe del kuptimi i gjithi fjale per fjale!

PS: une e kam gjakun te kuq, po fare te kuq; ngjyre gjaku.

PS2. keshtu si i nxorre kuptimin ketij citimi, keshtu demek i nxjerrin "kuptim" edhe keta te perveluarit e "poezise"... e cfare mendoj une, me ate kuptimin qe ke nxjerre ti, te siguroj qe jane shume te ndryshme.

PS3, nuk e paskam shkruar si poezi... se do ish bere nje lemsh i madh pastaj; e kam shkruar troc fare, pa lajle-lule e pa kuptime "te fshehta" alegorike. Dhe prape u gabua. Imagjinoje si e paskan "kuptuar" "poezine" me siper keta!!!!

Tani do mbaj barkun me dore se s'mban me....

finisterre, te kam cu nje pershnetje te ajo tema me ato kongt e bukra... s'ma ke nigju fare mi???!

PS2: Nese duhet, jam gati t'i bej analize teksti asaj qe ke thene dhe te siguroj qe tani se, ashtu siç je shprehur, ndoshta je ti qe s'di çfare ke thene smiley Ndodh shpesh te jemi te bindur se kemi thene diçka, por ne fakt themi gje tjeter. Pune kodesh komunikimi dhe lapsusesh freudiane.

Tani per t'ju kthyer poezise dhe per te te dhene nje gjurme:

ne mes te dhomes ndodhet nje i vdekur (e kupton tani ate punen e dyllit dhe te zgavres se braktisur nga bleta e fundit?), qe me gjase eshte i ati i kujt rrefehet brenda poezise. Percillen nje seri konsideratash mbi marredheniet nene-femije, nene-baba dhe baba-femije. C'vjen me pas eshte, shpresoj, pak me e thjeshte per t'u ndjekur...

@Av, me vjen keq per komentimin e hapet. Doja ta shmangia...

 Ps -1 : tani po shkoj te shoh pershendetjen te Kenget. Te faleminderit qe ketu smiley

hohoho... merry Bajram!!!

ne gjuhen shkencore, ai shpjegimi jot do ishte: "singularity"... (singolarita`).

Ja u shpjegua gjithshka na zene syte, me nje fjale te vetme. Sa domethenes jane shkencetaret!!! Poete te vertete! Nxirrja vete kuptimin tani.

Nderkohe, u kerrnaqsh me ate kengen. Ajo eshte poezi, vetem me 7 germa shkruhet.

 

pdorro ktu ke peshku s'ka nobelista. noshta kjo t ngatrro ty. kurse ne qe vi'm ktu ene lejme komente (ose s lejme) jena artdashes jo artista plako. qe'f kena, po s kena menere.

 

po qe ta moresh vesh mo mire ket pune, ne do t lejme i detyre shpie ty. do shkrush 5 rrjeshta per momen. do ta bi'sh ktu ke peshku ene neve do t' bojm zbor ty masanej. pse ke shkrujt kshu per momen??? a s t vje zorr??? a s'merito moma mo shum mer pizeveng??? po ajo t ka bo kaptinen mer! e kshu gjonash. ti masanej do vehesh m seder ene do shkrush nji mo t bukur per momen heres tjeter me 6 rrjeshta. ene kshu t bohet krym poezia masanej.

Amon mer phdohrro... po pse keshtu eshte dashuria per artin mer jahu? Ta dush artin per inat te tjetrit? Kta ktuna bojn dhe si artdashes mo... cave u duken ne vetja poete... amon mer jahu, se poet e kujto veten ene fifti senti! un vij e le pershtypjet ktuna, e kta vrrap me kcy si gshtenjat pi hini... jo per noj gjo, po as nuk din as me u shpreh e as me e mrojt "pse"-ne e tyne, vec "mos ha mjalt shume" - thot njoni prej akademikeve siper... ene "pi inot tzotrulsit" thot tjetri... mpelqe...ups, skom fjal, mpelqe mheshtje pra... vijn e lejn komente kot nasi kot vec se ka guxu zotrulsi me u tregu i sinqert. Tani sa dul njoni me i teori se ca demek domethon poezia, ene po i majn ison krejt kta... tani cuditerisht, te gjithe kagaceve u erdhi goja, prite, se nuk kan maru hala... kan me ardh, me u kthy dhe ca te tjere si nuk kishin kuptu hala gjo... do vijn do e lexojn e do fillojn tshprehen se e pahen kuptu ne ata kshu!

Maj gad... uot ë hiip ëv kræp!

 

Heu, pse mer jahu, vetem ti qeke i sinqerte? Ti vune ne dyshim sinqeritetin e atyre qe e kishin pelqyer, i qujte snobsa. Ndersa ti qe guxon e thua se nuk te pelqen te duket vetja i sinqerte? Hik ere t'thashe, mos ha shume mjalt.

Nuk do te te shkruaj me luliano... keshtu si ben ti, u shperbeke shume shpejt ne pjese me te vogla. Nuk kam nerva te shahem me njeri. Jo per gje, po m'u duk shume poetike ajo "ngrenia e mjaltit"... Po iki vete para se te precipitoni ne gjera me romantike.

O Zotrules, ne dac me shkruaj, ne dac jo. Por mos me trego qe jam i pasinqerte dhe njekohesisht te presesh te mos shperbehem ne pjese te vogla, e te pretendosh se nuk ke nerva te shahesh me njeri. Ti thua i pasinqerte, une te them me hengsh mjaltin, ty duket imja e shajtme por e jotja jo? uotdhefakingever (TM Zotrules)? 

e ma men ate kongen ti lale

 

ti leva spata gjithmon mban me vete

e shqyen dyer kudo e s te vjen rende

po per  cudi sot asnje s te ka mbetur

der'n e komshiut e shqeve me dhembe

 

qe t hapesh dyqone, duhet me nejt me lev me vete. po s nejte me lev me vete, vetem nigjon historite e t fortve ,qe boni ket gjo, ene mori kaq leke, ose deshi me bo ket gjo, po e kapen. ishte diletant ky tjetri, me i llaf. po qe t bohesh profesjonist, duhet me fillu i her me heker m xhep. duhet me hy ca her mrena, duhet me fillu me majt sekretet, se t kapin, jo me u hap b*thesh kur thone.

po si fillim, duhet t kesh pas i arsye fillestare, qe t shty t dalesh me leve me vete. po se pate ate arsyen fillestare, si kupto dot hic kto punet e hapjes se dyqoneve, ene t duket thjesht k*rrllik.

a je ka po kupto he burr malsie?

masanej ca t duhet ty qe meresh me muhabete hajdutlliqesh mer pdorr, ti je skorpjons  mer jau

ca energjie per tlon komente, plako!!!!... allall!!...

Me pelqeu. Ndertim proza-poetik, hapje e kursyer qe te impresionon pak per te shkuar ijas, por  pastaj   autorja e merr veten teper mire.Figuracion origjinal me nje vel mistiçizmi,( perveç "duarve si dhanore "qe s'di pse nuk me bindin).Qahet humbja e nje njeriu te dashur qe si nje zarf behet gati per nje rruge te gjate e te pakthim.

Emocionuese , me pelqeu veçanerisht strofa e trete.

Shiko, kurre mos ardhte puna ne te marrit seriozisht te pyetjes "pse te pelqen nje gje". Neqoftese kesaj pyetje do i gjehej pergjegja, bota nuk do ishte me njesoj, dhe ajo bota tjeter nuk do me pelqente fare... mos me pyet pse s'do me pelqente, se c'po themi...

Por zotrules ka hap nje dicka intriguese me kendveshtrimin e vet: me jepni me fakte, don te thote, pse ju pelqen, pasi NUK e besoj qe ju pelqen me ter mend. Pune dreqi ne fakt, sepse edhe zotrulesi e meriton "the benefit of doubt". Tani problemi qendron se nje poezi eshte fryme dhe si e tille shpesh e pandashme, dhe edhe ne e ndafsh, e tera del me e madhe se shuma e pjeseve. Pra qysh ne fillim perpjekja per "te faktuar" dhe "jystifikuar" te pelqyerit merr nje goditje ne dem te poezise.

Sidoqofte, ne nje fare menyre "dorashka u hodh" - dorashke e mire kjo, pasi varet kush e hedh, dhe zotrules mund qe eshte pasionant, por lamash nuk eshte asesi, c'ka ben dallimin e cic-micit me debatin - dhe une po i them nga ana ime se cfare me pelqeu te poezia, me "pelqimometer poetik" timin (punon me zhive ky, njesia huneker).

Qershor. Diell i kuq. Nga dritarja e hapur,
si nga një gojë me dhëmbë të prishur
fryn grahmë e nxehtë.

Menjehere e kuptojme qe s'ka asgje gazmore; parapergatitemi per dicka te keqe, ajo fjala "grahme" nuk eshte vene kshu per sport aty. Plus qe vargu i dyte, edhe pse ajo "si"-ja krahasuese eshte nje tumor per shume poezi, te jep shkallen e te keqes qe pritet. E gjithe kjo ne tre rreshta. Pershkrim i thate... xhanze, hyrja e preludeve te Liszt. Ashtu si duhet, me nje llaf.

Ke ngrirë në mes të dhomës. I gjithi prej dylli.
Zgavër e madhe lisi nga u arratis dhe bleta e fundit.
Po shkon i ngopur, ofshan dikush dhe tregon
buzën tënde rrëzuar në një qeshje të mpirë.

Kjo strofe jeton per vargun e dyte, i cili eshte brilant. Pse eshte brilant? Ah, ketu ke anen tende te pathyshme zotrules, sepse nuk ta them dot pse, POR ESHTE, dhe eshte PER MUA. Eshte proces individual ky. Ka dhe nje moment kontrapunkti ne vargjet 3 dhe 4 por ato sherbejne si podium mbi te cilin rri vargu 2. Si me cdo varg te arrire, ky lisi mua do me shoqeroje gjithnje. Emrin vjershes mund qe do ia harroj, por jo lisin me zgavren qe e braktis blete e fundit. Eshte e mrekullueshme.

Ime më qan me vaj të plasaritur. Ju prej kohësh
i patët këmbyer fronet, dashuri lineare, pa nëntekst,
pa kode të fshehta frojdiste; frymëmarrje e thellë
në kah të kundërt: një palë duar gruaje si dhanore e pikëlluar
dhe gjumi i fundit i një fëmije.

Prap kontrapunkt ne gjysmen e dyte te strofes, por ketu pjesa "Ju prej kohësh
i patët këmbyer fronet, dashuri lineare, pa nëntekst, pa kode të fshehta frojdiste" me nje penelate jep nje mardhenie te tere njerezore. Ketu nuk eshte bukuria e figures ne loje (si te lisi) por te ekonomia e fjales, qe eshte po aq e rendesishme ne nje poezi, ne mos me shume.

zotrules, gjithe kjo me lart ishte vetem per hatrin tat, nuk e kom zakon me shpjegu pse me pelqen dicka, ama per ty kam respekt per menyren se si artikulohesh dhe po ashtu me pelqen pathosi pozitiv, qe tek ti e kam pare jo nje here.

Dhe mos ma analizo edhe ket qe sapo te thashe, se s'kom asnji interes me fitu simpatin tende, apo me kriju ndonje lob te ri n'peshkt a ku di une. Ndonjehere gjonat thuhen thjesht sepse ashtu eshte e verteta!

Sapo pata thene me vete qe nuk do pergjigjesha me ketu emigranto. E lexova kete tenden se ma ke terhequr veshin dhe dua te kuptoj.

Me kupto dhe ti tani kete qe do them:

bie apo s'bie une dakord me ty per kete poezi, une arrij te kuptoj nje gje, qe ti i ke nxjerre nje kuptim, ke krijuar nje panorame, nje kendveshtrim tendin. Jo se gjithmone duhet shprehur ne menyra kaq te imta dhe gati gati me detaje, por per hir te muhabetit , e bere; dhe une kete e vleresoj me shume se poezia lart dhe te gjitha komentet qe kane dhene keta te perzhiturit e poezise.

megjithate, mbetem perseri i mendimit se gjuha e perdorur aty, calon, dhe calon shume.

Po dhe ti je pak manipulator. pranoje. "arratisjen" e bletes, ti e ke lexuar "braktisje nga bleta". Po deshe ta kaloje nen qilim...

Bleta... arratiset? - jane dy fjale qe ne shqip, nuk duhet te shihen kurre bashke, nuk duhet te takohen kurre, as kur te merret goja. Dhe kete gje, me mire nga te gjithe duhet ta dije poeti!!!

Dhanore e pikelluar?

kode të fshehta frojdiste?

Ka probleme... ka.

 O Emo, m'kujtove nji gjo me ket "Pse te pelqen"?

Kisha nje shok une qe studjonte ne Lice, kurse plakun e kishte shofer "Skode" nga ato te vjetrat me turi. Vecse rob me qefli, alegro dhe batutaxhi nuk e bonte nona.

Dhe rrite Klito (se kshu e kishte emrin) me gjith nje shokun e vet edhe po shifshin Lepa Brenen qe e kapshin me kanoce edhe pishin ka i gote raki e nga nji cigare dahon. Edhe cuni qe po donte me studju muzike nga dhoma tjeter, duro sa duro edhe i shko ne guzhine.

-Amon mer babe - thote, se na vdiqet me ket muzike. Kjo as muzike nuk eshte, e as kjo di me knu. Kjo vec bythe e gjoks ka mo, jo gjo tjeter.

Edhe i kthehet Klito gjigandi.

Vrej ketu ti cuno! Ty pranej te ka cu baba ne shkolle, qe t'pelqesh ato gocat qe jane si kalem hardhie, ene mu Liun te na leni keto qe jane vec gjoks e byth. Ne mo, vec per kaqi gjo luftojm!

njashtu, te mushshshme, si imom bajolldi e miiir... smiley

smiley

 

 Si bomb dore, i thoshim n'ushtri Emo.  I ma men ato bombat e vogla jeshile kadrate-kadrate!

ksaj  i thone kur poezia te behet proze,  tani komentet i perkasin komenteve me duket smiley

me fal zotrules " u perkasin" se nuk e kam zakon me bo edit smiley

qyqja ja pasket bo temen lesh ...

cer me lexu robi me pare ketu ???

Nejse, une avocados e du shume, por kjo poezia se si mu duk.

se kam pertyp akoma..

dmth, me kupton ti? me kuptove edhe te ajo "poezia" hyjnore andej nga bregu i lanes?

Natyrisht qe po, vetem se arti bashkekohor s'eshte vetem "gjyslyke mbi mur te bardhe", "hinka permbys" e "dele te vulosura" ... Me nje cike arsyetim dhe ndahet shapi nga sheqeri, kaq desha te thesha une smiley

Ajo thenia e hedhjes se gurit ne pus dhe tufa e te mencmve qe vertiten per ta nxjerre ndoshta duhet pare invers. Jam vertet kurioz te mesoj: Perse kjo  poezi nuk eshte e bukur ? sa do provokuese pyetja, poezia nuk eshte aq zarf i mbyllur sa te hamendesojme cfare eshte shkruar aty brenda. Por  eshte  joetike ta quash nje shkrese.Pyetja mbetet: Perse nuk eshte e bukur kjo poezi??

A ka mundesi te na shpjegosh cfare do te thote poezi sipas teje me pare?

Ttmsoia ke te drejte.Duhet bere marreveshja e fjales, kuptimi i nocionit  "poezi" qe kam  une, ti, ai, x , y etj. Kshu i bie te hapim ketu ke PPU kursin e mesimit te nocioneve baze, psh cfare eshte rrota? Cfare eshte njeriu? etj.smiley

psh per mua poezia eshte nje grumbull tullash, llac, hekura, beton, tjegulla te cilat ne lidhjen etyre harmonike japin nje ndertese. Ndertesa mund te jete nje kazerme, nje magazine, nje kulle, nje vile luksoze e kshu me radhe. Por ajo eshte nje ndertese gjithsesi.

Shikoj qe artin abstraksionist ose modernizmin ne te gjitha varitetet e tij e konsideroke jo art. Pyetja ka nje shekull qe eshte bere": A  eshte nje piktor abstraksionist (psh MALEVICH me katrorin e ZI ) po aq pitor sa Da Vinci?

Piktura dhe poezia kane nje permbajtje, nje mesazh, nje ide por mbi te gjitha ato ndjehen.

Per reference Ttmsoia:

Arti eshte misherim i ndjenjes (Suzane K.Langer)

Ne castin kur mendoni se kini arritur te kuptoni nje veper arti ,ajo ka vdekur per ju(Robert Wilson)

Ca eshte poezia per ty mor zotni. Kaq eshte pyetja. Do apo s'do t'i pergjigjesh, di apo s'di t'i pergjigjesh, mundesh apo s'mundesh t'i pergjigjesh apo, apo te duhet me shume kohe ne dispozicion.

Leri Suzana leshi e malevic kacurreli... per ty ca eshte nje gje. Kur te na duhet mendimi i Langerit shkojme e pyesim Langerin.

Maj gad! Qe te gjithe peshqit filozofe mer zot i modh!

(Spiritus, mos ma merr per keq, se e kam ashtu ne pergjithesi.)

Nashti ti Zoto ke kapur kuoten zero i pari (sepse te tjeret besojne se jane ngjitur shume lart) dhe ke avantazhin e atij qe hedh dorashken i pari, dmth ti je pyetesi dhe te gjithe , sado naive te duket pyetja, mendojne se Mesonjesi NUK BEN KOT pyetje kaq te thjeshta por coc ka ne mendje dhe do na nxjerre gafil po te flasim.

Me kujtove ate historine qe tregohet andej nga malet tona, historine e atij mbretit qe urdheroi te vriteshin pleqte.Dhe kshu u be. Me pas ky zotnia u kerkoi ti sillnin nje LITAR PREJ RERE ndryshe cave do u ikte koka. U zune ngushte.Por njeri e kishte fshehur plakun dhe shkoi e i tha ksh kshu na kekron mbreti. Dhe plaku te cilit vetem ato s duhet me i ndegju i tha: I thoni atij zuzari tu beje nje moster , pra nje cope litari me rere.

Tani ZOTI ZOT do na japesh ate perkufizimin tend per poezine se parashikoj harikiri masive ktu ne PPU.

PS1: perkufizimin tim per poezine un e dhash.Lexoje me lart pls.(nje grumbull tullash...)

PS2: ti je shqytari apo kaloresi ne kete beteje se s po marr vesh. Thirra ne "duel" Tt-ne (ishalla nuk eshte pistolete TT smiley

 

 

Une e lexova ate tenden o Spiritus. Edhe do ti? -  e kam kuptuar.

S'jam as shqytari e as kaloresi. Jam spektatori qe pres t'i cojne mbretit litarin prej rere keta dijetaret dhe filozofet e peshkut. Do e pyesin apo jo plakun, nuk me intereson shume. Pres t'u shoh litarin; se keta u ngjiren duke thirrur "sa gje e bukur".

a e bone ate detyren e shpise qe t thash???

PS o Spiritus: llac, tulla, hekur e qereste... nuk eshte e thene se s'ben qe qenka ndertese.

Une e kam quajtur rremuje, se ashtu me duket se jane lene, rremuje, pa rregull, rrakapuje fare. Pervec gabimeve trashanike te gjuhes... "o nene o nene" thoshte Jovani i tmerrshem.

Para disa ditesh po beja fjale me nje kolegen time mbi nje pikture abstrakte e varur ne mur tek vendi i punes. Kjo kolegia ime ka mbaruar per art, dhe i ka fiksim keto artet moderne. U mahnit kur une i thashe se mendoj se ajo pikture nuk eshte art por zhgaravine, sepse nuk pasqyron aspak nje talent konkret te artistit, dhe nuk ka asnjegje te vecante, perderisa asgje konkrete nuk pasqyrohet ne ate pikture. "E ke gabim" tha ajo "edhe ne kohen e Da Vincit njerezit nuk e kuptonin talentin e tij, nuk arrinin te shikonin sa bukur pikturonte ai" . Edhe njerezit do e  shohin cfar ka pikturuar me te vertete Rothko apo abstraktet e tjere pas shume vitesh.

Po si mund te krahasohen, i thashe une, Da Vinci pikturonte dicka konkrete dhe njerezit nuk kish si te mos vleresonin hedhjen ne leter deri ne detaj me korrektesi te nje objekti. Talenti aty eshte ashqiqare. Nuk mund te thuash qe njerezit sot shikojne objektet ne pikturen e Da vincit, por atehere nuk i shikonin. Keshtu qe te 10-sha mu ne abstrakt art mendova une.

Mbaj mend nje te forte tjeter, kur shkova ne Tate Modern. Atje ne nje dhome gjendej nje grumbull tullash i rrethuar me litar dhe nje lajmerim ku gjendej nje lutje qe njerezit te mos e kalonin litarin dhe te mos preknin tullat sepse artistit ju desh nje kohe e gjate per ta kryer ate veper arti. Une i cuditur nuk e kuptoja ku qe arti aty, nje grumbull tullash, sinqerisht vetem aq, nje grumbull tullash. Po me vone morem vesh, medemek zbulim qe duhej te na linte pa fjale e qe justifikonte talentin e papare te artistit qe tullat ne te vertete ishin prej letre, por ai i kishte bere te dukeshin si tulla. Edhe kjo ishte bukuria e artit, gjeagjeze mnjf, pa pike kuptimi. Me mire te marrin ato fjalekryqet e gazetave shqiptare qe ska burr nene ti zgjidh, e ti dergojne tek Tate modern, sepse sdo kete njeri ne bote tu nxjerr kuptimin.

mua me pelqyen vargjet. nuk e di mire se cfare me pelqyen prej tyre, por them se kane nje fare endje poetike, mgjths poezia nuk eshte e liruar, mbetet e ngujuar brenda grumbullit te fjaleve... si nje skulpture qe kerkon te dal prej gurit, por nuk mundet, vetem artisti e ben ate... gjuha e perdorur me duket e ngathet, sidomos ne tre strofat e para, ajo frojiste nje here u duk e sforcuar per hir te aliteracionit, kurse strofa e fundit eshte me e bukura, me e rrjedhshmja, me poetikja. Gjuha nuk rrjedh, nese eshte nje kercim, nuk eshte elegant, por poezia qendron tek imazhet, tek ndjenja dhe tek aksioni.

ne lidhje me kete artistin qe pat ndertuar grumbullin e tullave prej letre.. dhe ne lidhje me kete idene qe opermend TTmsoia te 'pa-ukptimerise' te artit. Ktu qendron nje supozim. Se arti duhet te kete kuptim. Por cfare kuptimi behet fjale? Qellim?

 

Mbaj mend nje here, isha duke ecur me disa te tjere ne promenaden e nje qyteti bregdetar te anglise, ne nje dite vere ose dimri.. dhe shohim poshte tek rera.. 3 njerez, po terhiqnin veten zvarre ne rere.. me teper se si gjarperinj, dukeshin si kermij te plagosur, ne dhimbje... veshja e tyre ishte e posacme.. me brylat e mbuluar, me kokore ne koke e me rrypa qe u vareshin nga trupi, dhe litare qe vareshin poshte deri tek uji.... ishte komplet nje kuptim.. pa qellim... por dicka se thoshte se ishte art.. pikerisht per kete arsye, sepse ata nuk mund te perfitonin ndonje gje prej ksaj sipermarrje.. jo ne sensin qe perfitim i jep civilizimi jon, kohes se shpenzuar....

 

ndoshta eshte pikerisht ky determinim i artit te njoh perfitime alternative te shpenzimit te kohes... perfitime qe nuk jane ideologjikisht, ose kulturalisht te bazuara... ndoshta eshte nje prej karakteristikave te artit.. psh nqs shkon per te bere shurren rreze te pemes, dhe papritur te shkon ne mendje se do te ishte me bukur ta beje prej majes se pemes... ndoshta edhe kjo ka nje nerv artistik.. dmth.. eshte me mire psh se te mendosh se si tja fusesh nanjerit per ti marr leket.

Grigor

 

 

Jo te kuptuar qe i bejne peshqit artit, por jane ARTI vete!!!

Falemnderit te gjitheve!

ps: poezia eshte tribut/dedikim kujtimit te gjyshit nga nena. ndoshta duhet ta kisha shenuar diku sa per te mos shkaktuar konfuzion.

 

 

Ishte konfuzion i bukur, flm qe u pergjigje...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).