Një udhëtim në botën shpirtërore të Arvanitasve.

nga Pilo Zyba
Nuk e di në mund të quhen të mjaftueshme 19 vjet jetë mes lëvizjeve, këngës, mënyrës së jetesës, mikpritjes apo vdekjes, për të dhënë mundësinë të hedhësh në letër tingujt e të ngresh në këmbë nga rrënojat një kulture që udhëtoi mes shekujve. Udhëtoi mes sëpatës e gërshërës së pa mëshirshme në lufte [...]

1 Komente

hartim i matures ...nejse ideja qe shkruan per arvanitasit me pelqen.eshte nje teme qe rrallehere e prekin.Kur kam shkuar ne Igumenice ne vitin "93 , diku perpara terminalit te ferry boats ishte nje tabakeri dhe shitesja kur na degjoi qe flisnim shqip, komunikoi me ne me nje shqipe te vjeter por qe ne ate kohe me emocionoi shume . Na ftoi edhe ne nje dasem ku aq pak sa qendruam pame dhe shijuam traditat arvanitase, came dhe suliote bashke, mrekulli ne ushqim, kostume dhe kenge dhe me nje vule te bukur shqiptare.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).