Një pyll në vdekje ...

... ose ... Ullishtja e BorshitGjëja e parë që të bie në sy në Borsh është ullishtja e tij, që mbush hapësirën midis kodrave përreth dhe bregdetit. Eshtë një pyll ullinjsh bukuria e të cilit nuk të lë indiferent. Nuk di të them sa mijëra rrënjë ullinjsh mban ky pyll, por di që ka shumë vite, askush nuk di ta thotë me saktësi sa, që ky pyll nuk mirëmbahet më. Shteti nuk ka treguar ndonjë interes

1 Komente

Selfmaderadio,

Shqetesim me vend ky. Por u skandalizova nga ç'mesova atje : disa pronare ullishtesh, nga pakenaqesia e tyre mbi masat e qeverise apo mos-shitja e ullinjve, a ku e di une, kishin hyre te sharronin ullinjte e tyre.

Koketrashet, duke dashur te imitojne belget me bidonet e derdhur te qumeshtit, iu kishin hyre ullinjve. A thua se belgu iu kishte hyre ne mitraloz lopeve !

Ne nje kohe kur dihet se nje rrenje ulliri jeton deri ne 2000 vjet a mos me shume. Dhe nje ulli 300 vjeçar quhet ende çilimi. E keshtu.

Kurse vete une, personalisht, nuk di ç'ndodh fare ne ato ane, kam nja ca dekada qe s'kam pare dët me sy. Hera e fundit qe kam notuar, ka qene nje kanalin e kooperatives.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).