Një propozim fantastik

Këto ditë të fillimshtatorit nuk mund të mos të të bjerë në sy, duke lexuar shtypin, se numri më i madh i shkrimeve është i përqendruar në komentet mbi Kongresin e PS dhe mbetjen e Edi Ramës kryetar i saj. E kuptueshme të mbahet qëndrim për një ngjarje që na intereson të gjithëve. Edhe personalisht kam shkruar për këtë. Megjithatë më duket se ka një shproporcionim në mediat tona. Dua të them se

40 Komente

BRAVO Lubonja! Brendia e shkrimit me gjase mund te pritet me reagime, se "te pickuarit" nuk mungojne kurre, ama strukturalisht ja nje e shkruar qe ben ferk. BRAVO!

ps. btw, pse nuk shkruan gjithnje keshtu ti?

Sa për Skënderbeun jo, sigurisht duhet ta mbajmë. Madje njerëzit kanë filluar edhe të martohen në Muzeun e Krujës

hahaha

 Nje propozim fantastik, asnje llaf me shume nuk thua dot. Fatos, rrallo numurat e revistes dhe sikur edhe njehere ne 6 muaj ta nxjerresh me nje artikull te tille, ia vlen barra qerane. Ke thene kaq shume gjera te ditura, por te pathena me pare...

Deri këtu s'kam thënë asgjëtë re

Pikerisht Lubonja. Me aq pak sa kam pare, je me interesant live ne emisione televizive kur flet per politiken sesa kur shkruan, se kur shkruan tenton (bile je i talentuar) per te shkruar shume e per te thene pak. smiley

Normal qe qendrojne ato qe s'ka programe dhe ideale ne Shqiperi por vetem interesa, etj etj, po sic thua dhe vete, keto dihen, dhe njekohesisht jane sterthene.

Ne vend te "te rejave" alla komente blogiste te tipit 'te heqim moralin nga politika' dhe ne vend te peticioneve (gjera pa ndonje kontribut konkret), do ishte mire te benit disa gjera me konkrete. Mire ti se s'je gazetar qe te besh gjera investigative fjala vjen; je analist. Nuk mundet p.sh. te analizosh/evidentosh disa gjera konkrete te cilat ta zeme Berisha i ka lene mangut apo bere keq, dhe ti hedhesh keto ne media, mbase me nje propozim konkret per zgjidhje, presion i cili mund te ndikoje pozitivisht? Kjo p.sh. sado pak efekt te kishte do ishte nje kontribut real, konkret, qe diku-diku mund te kete pasoja pozitive per shume njerz.

Keshtu bejne shpesh analistet e mirfillte ne perendim. Nje shembull (mbase ideal per nivelin shqiptar) eshte psh. ekonomisti i njohur amerikan Krugman, qe edhe pse ideologjikisht ne te njejtin krah me Obamen, shpesh ne media ben analiza te mirfillta te cka duhet bere me ekonomine dhe cka nuk po e ben Obama si duhet (simbas tij), dhe jep dhe zgjidhje. E shume e shume analiste te tjere ne te gjitha fushat, qe s'eshte e thene te jene aq te pergatitur apo fitues te Nobelit si ky.

Njerzit ne Shqiperi kane nevoja specifike dhe konkrete, po ashtu jane dhe problemet e tyre, specifike e konkrete, nje pjese e te cilave mund te zgjidhen (ose zgjidhen me mire) duke bere ndryshime politikash. Ata nuk kane nevoje vetem per analiza te pergjithshme qe shkruhen brenda 10 minutash dhe qe vetem ja bejne koken daulle, pasi sic thame zakonisht nuk permbajne ndonje zgjidhje konkrete apo gje te pathene.

P.sh. te gjithe e dine kete qe thua se politikanet jane te kapur nga bizneset dhe interesat e tyre, apo qe kane ne varesi media te caktuara. S'eshte e thene te thuash kete qe e dine te gjithe. Jep nje shembull konkret, bej pra nje kontribut konkret. Diku ne nje emision ne Opinion mbaj mend qe ke thene dicka te pergjithshme, dhe kur te pyeten per specifika the "nuk dua te permend emra". Atehere nese jo, keto sallatat e pergjithshme c'ti duam? smiley

Ç'të re pret ti o Xhib? Ai i ka hedhur duart përpjetë si të tërë ne. Zgjidhja e vetme që mund të japi dikush do të ngjasonte me zgjidhjen për të cilën shpreson një i pashpi kur blen biletë llotarie. Duhet dikush që s'ka ç'i do më paret, s'i bëhet vonë për familjen e vet që mund t'ia vrasin, dhe s'ka mendime diktatoriale? Si thua do na bierë gjë? Unë për vete po e mbush skedinën me S-a-h-i-t M-u-j-a.

Ai nuk eshte si te gjithe ne or taj, eshte analist i njohur, ka mundesi qe te degjohet ne media dhe te kete ndikim shume me shume se te gjithe ne peshqit bashke shumezim 10 fjala vjen. smiley

Plus qe kete e ka profesion, me keto merret.

Ndaj dhe pergjegjsine e ka pak me ndryshe, pertej berjes se komenteve tip blogiste sic bejme ne. Nuk tha njeri te shpetoje boten; te evidentoje qofte nje gje te vogel konkrete dhe ti jape drite e ze ne media, bashke me nje sugjerim per zgjidhje. Ose qofte pa zgjidhje.

Media ka goxha pushtet (informacioni = pushtet, media = informacion, dhe ja formula smiley) dhe ky pushtet duhet perdorur e kanalizuar per dicka konkrete pozitive per shoqerine, te pakten ne disa raste, jogjithmone  thjesht per masturbofrustracion apo sugjerime kot per por.dhe blogjesh te tipit "te heqim moralin nga partite".

Me ben cudi dhe ti qe je ne Amerike, se shqipot ne Shqiperi jane mesuar vec te ankohen dhe te perserisin ankesat, dhe me pas te perserisin avazin, por duke e ngritur zerin dhe duke perdorur me shume sharje banale ne proces. Kjo nuk sjell asgje pervec rrit stresin dhe frustrimet e njerzve. Ne kete rast i shton Lubonjes dhe nje artikull me shume ne rezyme, si dhe ne te "menduarit ndryshe".

Bravo Lubonjes sa mire ja beri politikaneve ne pergjithesi me kete sugjerim te pergjithshem retorik, pa asnje efekt konkret. Lubonja eshte nje nga zerat me te njohur ne media mer yahoo, nuk eshte nje protagonist ne zenie plakash te lagjes qe ti themi sa mire ja beri filania filankes kur u zune qe i tha kesht e ashtu.

Rezultati i ketij gjenialitetit/artikull te Lubonjes? Lesh me tresh.

 

Xhibo, nese vertet mendon se Lubonja, apo ndonje analist tjeter mund te ndryshoje gje duke analizuar, edhe ti po luan llotarine, thjesht ke zgjedhur numra te tjere.

vl dori, ose s'e kupton ose  ben sikur.

thjesht po them qe mediat tona duhet te bejne ate qe supozohet te bejne, te bejne te pakten e nje pjese te asaj qe bejne mediat perendimore; gazeare, analiste, e me rradhe, me gjithe motorcikliste dhe skafiste.

Ndaj dhashe shembujt ne sa fola me siper. Nuk eshte nevoja te rrishpikim rroten, thjesht duhet ta rrokullisim.

Ose ne te kundert hajde i bashkohemi grindje-qaravitjeve te analisteve tane dhe i inkurajojme mediat qe te mos bejne asgje pervec interesave te ngushta dhe kruarjes se b*leve.

Te mos besh asgje, ose te besh te njejten gje dhe te presesh rezultate te ndryshme, kjo eshte ne fakt hedhje llotarie. smiley

Xhibo, une kuptoj shume mire po ti akoma po vazhdo me wishful thinking. Kur e ke me shpresa te tilla, me mire te shpresosh qe ata qe jane ne pushtet te bejne ate qe supozohet. Pataj mediat s'punojne ne vakuum. Meqenese e kishe per fjale konkrete, konkretisht cfare pret ti te thone analistet dhe cfare pret se do te ndodhi pasi ta kene thene?

konkretisht cfare pret ti te thone analistet dhe cfare pret se do te ndodhi pasi ta kene thene?

Po e kam thene nja 5 here pra se me lodhe. Une kisha pershtypjen se je cun i zgjuar me ca kam lexuar komentet, vertet s'e ke kuptuar ku e kisha fjalen dhe ca pres? smiley

P.sh. mediat investigative jane te vdekura tek ne. Kane varur teneqen tek Fiksi, i cili me shume se gjysmat i ka per qellime politike, plus qe eshte emision lesh me presh, me velina dhe dy koke gdhenj qe zgerdhijne dhembet duke bere "humor" me banalitete, si ata pijanecet neper lokalet tip koteci pulash qe kalojne diten aty dhe jane te perhershem. Megjithate ne kontekst vakumi total mediash investigative, Fiksi ka bere prap goxha gjera, vleresuar pra ne kete vakum, dhe pasojat kane qene te shumta, qe mos thuash se s'ka ndikim media.

Prandaj e thashe tek komenti i pare ate qe Lubonja foli dikur per kapjen e politikaneve me biznese dhe media, dhe kur e pyeten konkretisht u terhoq. Pse? Fundja ok, s'do te ekspozohesh vete, dergo nje gazetar tjeter te Korrierit a media tjeter, bej nje fare investigimi te thjeshte fare, llogarite e biznesit te kapur, te politikanit etj, e boton gazeta me nje artikull (qofte pa autor) dhe ti si analist pastaj i meshon kesaj ne nje emision televiziv me audience dhe ndikim te madh (si Opinion fjala vjen) dhe ja nga presioni dicka do ndryshoje, se dhe ne Shqiperi kur demaskohen ne media behen gjera (shih Pango mberthecken, e shume raste te tjera per ilustrim).

Ose dhe thjesht me nje analize pa ndihme gazetari. Si analist Lubonja ka shume njohje/connections. Kap nje problem specifik si fenomen (ta zeme Tirana ne shek e 21 pa uje akoma, pse, si) dhe beje publik, nxirr informata qe ne te tjeret s'i dime dhe s'kemi ku ti gjejme, meshoji, etj. Dicka del nga keto. Ama po flet dhe kontribuon per nje problem specifik, qe ka ndikim ne jeten e njerzve, nuk po hedh thjesht tallash ne ere per gjera te pergjithshme dhe te sterthena.

E 1000 gjera qe mund te bejne keta, se nuk do rrime te perserisim gjera qe jane common sense apo ti mesojme ketyre profesionin sikur s'e dine. Sic thashe kane njohje, kane nje megafon shume te madh (emisionet televizive dhe gazetat) dhe mbi te gjitha nuk duhet te bejne heorizma per ti arrire, thjesht te bejne punen e tyre, ose nje pjese te punes.

Tani pretty please, mos me thuaj prap qe po hedh llotarine, po enderroj gjera ideale dhe te parealizueshme, apo qe s'e di ku e kam fjalen. smiley

Xhibo, Watergate doli në shesh se llapi zv shefi i FBI-t, si dhe Nixon kishte inçizuar tërë bisedat që bënte. Kush do t'i japi prova Lubonjës rreth korrupsionit të lartë në shtet apo të presim Berishën të na japi disa inçizime (ku është ai avokati se mod ndoshta ka të tjera)? Apo e kemi fjalën për korrupsionet e vogla? Fiksi hoqi Pangon, por me çfarë e hoqi me "investigim"? Dhe Pangon e hoqën se s'u prishte shumë punë, përkundrazi u jepte dukurinë se po bëjnë diçka.

Ja ku kemi Mediun, ku ja bënë mu se ç'ka ndodhur dhe s'po i hyn gjemb në këmbë. Kërkime për të provuar korrupsion në nivel të tillë duan shumë pare dhe shumë përkushtim. Po tërhoqe fillin e korrupsionit duhet ta çosh deri në fund. Paren e madhe e kanë po ata bosa mediash që janë të përfshirë në këtë korrupsion kështuqë mos prit të bëjnë gjë për të zhbërë veten e tyre. Përkushtimin akoma s'e kemi hasur, dalim prapë tek ëndërrimi. A kanë qenë ndonjëherë të gjalla mediat investigative? Të parealizueshme jo, por statistikisht janë llotari për mua smiley

P.S. Jam dakord që artikulli në vetvete s'ka ndonjë vlerë të madhe përveç nxjerrjes së dufit.

Mee yahoo, nuk po presim nga gazetaret tane te zbulojne watergate-ra. Te dhashe disa shembuj konkret. Fiksi s'ka heq vec Pangon, ka zbuluar plot gjera me rendesi. S'ka gjera te vogla; a i ndikon jeten me shume se nje njeriu? Ja vlen. Dhe me ca, pa shpenzime te medha fare, thjesht me nje kamere te fshehte, qe eshte rruga me cheap, aq me teper qe ne Shqiperi cdo gje mund te publikojne mediat, s'ka privacy laws. Ka mijera menyra te tjera. Te dhashe shembullin e mungeses se ujit p.sh., apo mijera te tilla si to, dhe me te vogla dhe me pak te komplikuara per tu zbuluar dhe trajtuar ne media, dhe pa pasoja per mediat (se s'ka me djegje si Koha Jone qemoti). Kap mospagimin e tatimeve nga bizneset p.sh., megjithese dhe mediat si paguajne per vete. smiley

Mediu/Gerdeci qe thua: nuk ka te gjithe e dine. Dina ca? Vetem ca zbuloi NY Times. Tonit lesht zbuluan gje. Duhen fakte konkrete per te denuar dike penalisht, nuk mjaftojne anektoda te tipit te gjithe e dine qe ai eshte fajtor. Te gjithe e dinin qe Ramizi, Nexhmia & Co duheshin kalbur ne burg per krime po ca arriten ti zbulojne? Kafet. Dhe ne rastin e Mediut keta u mjaftuan me ... peticion. smiley Give me a fukcing break! Nxirr gjera konkrete qe ta turperosh vertet Berishen per faktin qe e merr Mediun prap ne qeveri, mos me bej nje peticion nga karrigja, sikur je mjaftist. smiley

Nuk thashe qe mediat tona te behen NY Times dhe Shiperia te behet Amerike brenda dites apo vitit. Po keta tonit nuk bejne asgje, ose pothuajse asgje me vlere mediatike, pervec shperndarjes se lajmeve qe marrin ne internet dhe ne konferenca shtypi, dhe ato i tjetersojne gjysem per gjysem gazetaret, se bashku me analistet.

Per sa je dakort qe ky artiklli i Lubonjes eshte vec nxjerrje dufi, ketu ishte dhe dufi im. smiley Dufin e qisim vete ne ke PPU dhe ne muhabete kafesh, se nuk jemi budallenj te mos e dime qe partite tona s'kane programe dhe jane te kapura nga interesat e ngushta dhe qe jane te pamoralshme. Kjo eshte "puna" jone e popullit. Puna e mediave eshte tjeter, ajo qe kemi thene kaq here, dhe te cilen ata vazhdimisht nuk e bejne.

I rest my case. smiley

Shkrim ideal Bukur shume bukur

Në vend se të merremi me "e lagu", "s'e lagu" Edi Rama PS-në më mirë të përgatisim një revolucion të tillë që të na mbajë mend gjithë bota. Ta shpallim Shqipërinë të parën republikë amorale në botë. Mos më keqkuptoni, nuk po them republikë imorale, por amorale. Me një fjalë diçka si natyra që kur sjell diell apo shi, nuk është se ka vetëdijen se po bën mirë apo keq. Apo si kafshët që nuk e dinë se bëjnë keq kur të hanë. Thjesht një hap të vogël por të lavdishëm po ju propozoj: të kalojmë nga "përtej të majtës dhe të djathtës" në "përtej të mirës dhe të keqes."
Republika e parë amorale në botë. Do të rihyjmë në histori, ju siguroj. Mendojeni një herë.

Nuk jemi valle ne fakt pikerisht keshtu? Vec te shpallim boterisht me ligj e kanun na ka mbetur

 Sa për Skënderbeun jo, sigurisht duhet ta mbajmë. Madje njerëzit kanë filluar edhe të martohen në Muzeun e Krujës. Jo, ai, nuk na prish asnjë punë.

Skenderbeu,mu me ka prish pune gjithe jeten, se per me shku ka Avni Rustemi deri te rruga kavajes i bisha rrethaqark pallatit te kultures ,keshtu mu zgjaste rruga, prej frike se mos hajsha na i resme me "njerez te panjoft"pranej gjithmone e kom pa shtremet e me inot t'modh, por ne qoftese njerzit kane fillu me shku ne Kruj per resme,tashi le te rri aty aq me bo, bile ishalla bohet Kruja kryqetet ene t'ja bojn bustin sa i mal atjena... E di qe e ke mire ti Lubonje, jo vetem qe nuk na prish pune, po tashti ne na duhet me t'vertet, per zotin e kom pa shaka.Shyqyr qe na hudhe i llaf te qut o burrSmile

Xhib, nigjo nje sekond. Kjo me larte nga Lubonja, nuk eshte edhe aq koment blogist, se sa artikulim i mirefillte i nje ideologjie te djathte, ku interesi privat i lidhur me partite dominon ndaj interesit publik. Duke pas parasysh edhe premisen se e majta nuk ka artikuluar as edhe nje program te tille, mund edhe te konsiderohet si sfide konkrete ndaj "te majtes" per te dale me nje program konkret. Keshtu qe ne nje fare menyre e ploteson ate ceshtjen qe shtron ti. Problemi eshte se kjo sfide duhet te merret persiper nga zedhenesit, apo pronaret e partive. Dhe ketu bie poshte kerkesa jote per nje Krugman shqiptar, pasi sic thua vete, Krugman eshte ne te njejtin krah ideoogjik me Obamen. Duhet te ekzistoje nje artikulim konkret i ideologjise (programi i Obames) qe te ekzistoje nje kritike konkrete ndaj ketij programi (kritika e Krugman). Ne mungese te ideologjive konkrete sic eshte gjendja ne Shqiperi, analisti nuk ka vecse dy alternativa. Te komentoje garen politike mes figurave te shquara duke perdorur nje gjuhe krejt deskriptive, duke iu shmangur krejt gjuhes preskriptive te vlerave universale dhe te moralit si ne rastin e Nazarkos nga njeri krah, ose te hedhi romuze shpotitese ne ajer, t'a coje deri ne ekstrem artikulimin e nje ideologjie duke shpresuar qe ironia dhe sarkazma te vere te pakten nje hartues programesh ne seder nga krahu tjeter. Sidoqofte, kur nuk ka nje program, apo nje ideologji konkrete, eshte veshtire te plotesohet kerkesa ndaj analistit per nje analize konkrete.

Lulian, se pari ki parasysh qe frustrimi im me keto lloj shkrime rrahje uji ne hava vijne pasi perballem me kaq shume shkrime te tilla ne shtyp, dhe kryesisht vetem me shkrime te tilla. Po dhe me aq pak sa i kam pare emisionet talk-show lene shume per te deshiruar; dominon politika per hir te politikes dhe shpoti e kunja per hir te egove personale te analisteve, dhe natyrisht filozofira te pergjithshme me metafora e citate te famshmish, etj.

Tani tek ky shkrim Lubonja shkruan nje carcaf nja 10 paragrafe me gjera te sterthena pastaj thote: 

Deri këtu s'kam thënë asgjëtë re, madje nuk po bëj gjë tjetër veçse po përsëris, me fjalë të tjera, atë që ka thënë Nazarko pak ditë më parë. Po prisni. E reja qëndron në propozimin fantastik që dua të bëj. Sipas meje sot ndoshta ka ardhur koha të shtrohet çështja: a mos duhet të hedhim edhe një hap më tej drejt demokracisë, NATOs dhe Evropës dhe psh. të heqim fare përdorimin e moralit në gjykimin e veprave të politikanëve tanë e tonat në përgjithësi?

Ca vlere konkrete ka kjo mer yahoo? Ato qe thua ti, jane gjera qe ti po i mendon dhe i ke menduar, qe s'ka program te majte apo qe tek ne ka vetem te djathte, etj. Lubonja  nuk i thote ato, thote qe s'ka program as te majte as te dhathte, dhe ne duhet te heqim moralin, e teri veri. Thjesht nje xjerreje dufi, as analize as propozim per zgjidhje as gje.

Tjeter, Krugman tani nuk kritikon programin e Obames po veprimet e tij dhe administrates. E mora qellimisht te se njejtit krah politik per te thene qe analistet/mediat me integritet dhe krahun e vet e kritikojne dhe kete e bejne me menyra qe jane konkrete dhe qe kane ndikime konkrete per njerzit, se kundershtarin politik e kritikojne se e kritikojne.

Nejse kot te perseris veten se mendoj se ishte e qarte. Juve jeni te lire te keni mendimet tuaja. smiley

Xhib, jam shume dakord me keto qe po thua ti. Ndryshimi sidoqofte qendron ne faktin qe Obama ia nigjon llafin Krugmanit jo se Krugmani eshte Krugmani, por se Obama eshte Obama. Ndersa ne Shqiperi, politkanet nuk ia degjojne llafin analisteve jo se keta nuk jane ne nivelin e Krugmanit, por se politikanet tane nuk jane as ne nivelin e Berluskonit, dhe se jo vetem nuk degjojne mire nga ai vesh, por nuk marrin vesh fare nga ajo ane.

Sa per ate qe ke bere me bold, mendimi im ky, dhe eshte e qarte qe ketu ndryshojme, por pavaresisht ironise dhe sarkazmes me te cilen eshte thene, ai mbetet nje artikulim mirefilli i djathte ne gjithe seriozitetin e tij. Gjithsesi mbetet ne duar te organeve kushtetuese t'a marrin parasysh apo jo kete lloj deshperimi, pasi anilisti dhe media sa do te fuqishem te jene nuk kane pushtet mbi aktet e ndermarra por mbi opinionin ne lidhje me realitetin dhe me opinionin mbi aktet qe duhen ndermarre.

Eshte e tmerrshme shkalla e injorances sime ne pune politike. Ne lexim e siper te artikullit te Lubonjes, e vetmja gje qe vura re eshte paaftesia ime totale per te lidhur dy fjale te hajrit mbi politiken shqiptare.

A do te kete ketu dikush qe te me thote sinqerisht : a eshte e mundur te jetohet ne Shqiperi pa u marre me politike ? Dhe nese po, a eshte e mundur kjo ne Tirane ?

Po me ben cudi si jeni cuditur kaq nga Lubonja. Lere pastaj Xhibin, qe i kerkon Lubonjes te behet mjaftist, apo gazetar investigativ, apo inxhinier mjedisi, apo nje nga ato figurat publike perendimore qe kapin nje ceshtje qe e kane perzemer - te tipit qente e rruges - dhe e kendojne ate kenge seri sa hasin ne ceshtjen madhore: varferine ne bote.

Lubonja perhere keshtu eshte pozicionuar ne median shqiptare: njeriu qe flet per moralin, qe identifikon imoralet dhe amoralet, dhe mos hapni fare diskutime te tipit 'c'eshte e moralshme per Lubonjen' se do t'ju pergjigjem 'po ajo qe eshte e moralshme per ju, a prinderit tuaj, nese jeni akoma ne moshen e amoralitetit'.

Per sa kohe qe qelbja e peshkut tone te rrjedhe nga koka, e per sa kohe qe ne kete koke te jete duke u zmadhuar kanceri i korrupsionit mafjoz, papergjegjshmerise dhe zhberjes institucionale, do te kemi nevoje per Lubonjen qe te mos lodhet duke na treguar per perbindeshin ne menyre konceptuale, duke marre parasysh edhe alternativa, dhe gjithmone pararendese.

PS: Xhibo, kete nevojen per konkretesi e ke shume te ndikuar ngaqe Shqiperine e sheh ne gazeta. Nese te kane lodhur analistet, mos i lexo, por lexoji ata te paktet qe arrijne ta sintetizojne situaten per ty. Tendencen drejt teknokracise dhe konkretesise pastaj, e ke te ndikuar nga ambjenti ku jeton. Por nuk i lejohet nje njeriu si ti qe rri dhe hamendeson gjithe diten qe te mos kuptoje se ka nje vend e nje kohe per teknokratet, e nje vend e nje kohe per mendimtaret. Konkretesia ne Shqiperi vazhdon o Xhib, me ose pa ty, me ose pa Lubonjen, ceshtja eshte ku po na con ky lume o kaq konkret.

- Ndersa per Hurbinekun: te folurit per politiken eshte nje nga menyrat psikosomatike per te qetesuar neverine. Nga gjithe kjo neveri o Hurbinek dicka edhe mund te dale, por mund te dale edhe nje mi, sic sugjeronte Emigranti njedijza.

Tropizma,

Ne fakt, i kuptoj shume mire ata qe duan te flasin per politiken, madje dhe ty, por halli se nuk kuptoj asgje ne politike, ketu kam ngecur. Nuk arrij dot te orientohem, ose te shoh me qarte, ose te shprehem me bindje, ose diçka tjeter. Nuk e di pse, por jam nje femije i vertete ne fushen e politikes. Dhe bera pyetjen nese eshte e mundur ne Shqiperi te jetohet jashte kesaj, paçka se edhe une mund te neveritem nga gjerat e dites. Me fjale te tjera, neveria qe ndjejme ndaj politikes, a mund ta kanalizojme diku tjeter apo thjesht duhet te perfshihemi ne te ?

Me duket se jam disfatist, e shoh. Dorezohem shpejt. Por kam parasysh ate çka thoshte Aristoteli : njeriu eshte nje kafshe politike. Po sikur te shkojme me mire ne pyjet e Martaneshit (Virxhinias) dhe te presim atje dru si Walden ? A ecen kjo teori atje ?

Sepse kam pershtypjen se vonesa ime ne kesi çeshtjesh politike eshte e pandreqshme me. Koha e humbur nuk kapet kurre. Nuk e di, une thjesht po kerkoj, si i thone fjales, "nje strofke per te vdekur". 

naiv apo jo, ky komenti me pelqen shume (me shume kur e mendoj si te djallezuar)

nuk e kuptoj cfa ri pelqeni ketij shkrimi

Strofka te tilla ka. Gjenden ne qytete te vjetra, nga ku njerezit jane larguar, e ku ka ngelur nje infrastrukture ne renie (shume piktoreske!) dhe te ardhur te paorientuar. Dhe pensionisti i rastit qe do te takosh, me supet e tij te rena brenda kostumit te viteve '70, do te te duket piktoresk ne fillim, madje mund te te shtyje te shkruash edhe nje vjershe, por pastaj trishtimi qe do te te zbrese do te te kthehet ne neveri dhe ben vaki, fillon dhe ti lexon gazetat, per te kuptuar s'e di cfare, por dicka gjithsesi, se s'te mjafton mencuria e librave, dhe as e plakut. Mund edhe t'i futesh perkohesisht ekonomise, pastaj te fillosh te kritikosh politikat e FMN-se e Bankes Boterore, mund te luhatesh midis berjes me faj te rastesise dhe trashegimise historike (vecanerisht asaj enveriste) dhe deshires per revolucion (se cfare lloj revolucioni, kjo do te te marre kohe ta konceptosh). Por, per shkurt, do te fillosh te mendosh per politiken, se aty fle dreqi.

Waldenin as qe e perfytyroj dot ne Shqiperi. Waldeno andej po deshe.

Sinqerisht Hurbinek, ketu nuk mund te jetosh pa politike nese je njeri i ndjeshem. Mund t'i pervidhesh shumicen e kohes, por ai moment intim mes shokesh do te kete patjeter caste psheretimash politike.

E kuptoj. Me nje fjale, ne jemi pothuaj te gjithe "Migjene en miniature". Dhe eshte krejt njerezore, mendoj une. Revolta kunder padrejtesise eshte, sipas meje, nje nga vetite me te bukura te njeriut. Pa te, nuk besoj se do te ishim njerez.

Por problemi nderlikohet pikerisht aty ku perfshirja e nje te revoltuari naiv (dhe fillestar ne kesi gjerash) mund te shkaktoje tek ky individ ndrydhje (frustration) te metejshme qe mund ta bejne "te gjorin" te kerkoje ndihmen e zgjidhjeve radikale : atentate ne kryeministri, vetevrasje publike ose te heshtur, etj.

I them keto sepse e shoh qe po me mbyt anakronizmi, madje jo aq kjo, por me mire akronizmi, qenia jashte kohes (dhe jo kunder kohes). Sidoqofte, kultura ime politike eshte tejet gjysmake, e sakatuar dhe e perbere thjesht nga ca anekdota te mjera te harruara ndokund neper cepet e trurit tim. Gjithsesi, kam pershtypjen gjithashtu se ne Shqiperi mungojne proceset e daljes se individit te afte, qofte dhe ne nivel jo-partiak. Psh, sa shoqata te lira ka ne Tirane ? Shoqata psh, ku te kete thjesht lidhje miqesish, rrahje mendimesh, diskutime te lira, ngrenie bashke ne restorant, shetitje te organizuara ne Shqiperi, botime ne shtyp, nje leter e hapur ndaj pushtetareve, gjera te thjeshta por qe, mendoj une, e zbukurojne pak jeten dhe sjellin nje fryme te re.

Kur shoh ketu ne France qe edhe njerezit me te deshperuar kane aq force te lidhen ne nje shoqate me gjithfare titujsh : "Shoqata e kalimit te kohes se lire", "Shoqata e grave qe duan te defrejne", "Shoqata e krahethyerve shtepiake", etj., atehere mendoj se Tirana, me gjithe ate rini te bukur qe ka, pse te mos hidhet ne kesi organizimesh ku do te dalloheshin individet e afte te se nesermes ?

E pata thene njehere, po te votoja per dike te ri, do votoja per ty dhe per Irisin (s'di nga behet keto kohe). Sepse ne mendjen time keni ca gjera qe sjellin risi dhe freski. Por une nuk mund ta kuptoj qe ju te dyja te rrini e te mbysni deshperimin ne bar apo ne gote, siç mund te kene rene shume te rinj te tjere. Me vjen keq por ju mundeni me teper se kaq. Dhe per hir te njerezve qe i doni, ju duhet ta beni kete.

Trop, per te sqaru pozicionin tim: pelqeva stilin e te shkruarit te Lubonjes ketu. E kam pare te tille kohe me pare, ne leterkembimin me Mustafa Nanon. Kur te dy ishin ne rrethin e ngushte te autoreve te mij te preferuar. Ti mbase nuk do ta besosh, por ne ate rreth futej edhe A. Klosi. Kjo sa pa rene ai shiu kozmopolit i te marreve, kuptohet. Ndersa ne qasjet moraliste (jo vetem te Lubonjes, por ama ky duke qene i spikatur ne domen), nuk do rri fare te merrem, per dy arsye: e para eshte ceshtja e bozes dhe berjes se saj ne kushte shtepiake; e dyta eshte se pashe nje shkrim strukturalisht te mire, pa qerthuj diakronik te paragrafeve, pa parazitizem verbal (nje nga te metat thelbesore te ketij autori ne te shkruar, por jo e vetmja dhe as kryesorja), nje nerv natyral, nje spontaneitet te admirueshem, romuzin qe vret bukur - kur i falen ato dasmat ne muze, merre me mend! - pra pashe nje dalje nga niveli i zakonshem medioker i qasjeve te zakonshme te emotional appeal ala zymti muzhikore (tip "cdo rus internohet nga cari, vete ne Siberi dhe kur kthehet qe andej do shkruaje domosdo "Kujtime nga Burgu&quotsmiley dhe thashe let's celebrate this. One thing at a time.

Ta shpallim Shqipërinë të parën republikë amorale në botë.

Tulle fare!

Lubo djali sjell, ndonese gjysem dekade me vonese, ne menyre te paster e te qarte, asgje te re.

YES !

Une thashe se kyt RPSSH e kishim shpall qysh m'1976. e mban mend njeri daten e sakte smiley

puuu-shken, librin dhe kazmen,

nga do-ra s'e lsho-leshojme,

Repu-bliken

Popu-llore

Socialiste mbrooojm!

11.12. 1976 .... jo nji sekond, kjo është ditlindje smiley

"Normalisht, duke parë marrëveshjen LSI - PD, nuk mund të mos shtrosh pyetjen: cili ishte programi i saj i ndryshëm nga i PD, por edhe i ndryshëm nga ai i PS"

Vetem nje gabim ka ketu.se PS nuk kishte fare program.E kerkoi Blushi ne kongres dhe nuk e gjeti.

Ajo qe tha Nano se Mejdani i dorezoi Edit nje dosje me flete te bardha ,doli i vertete.

Morali është relativ zotërinj. Ajo që është e moralshme për dikë është e pamoralshme për dikë tjetër dhe pikë. ... Ta shpallim Shqipërinë të parën republikë amorale në botë. ... Thjesht një hap të vogël por të lavdishëm po ju propozoj: të kalojmë nga "përtej të majtës dhe të djathtës" në "përtej të mirës dhe të keqes."

Pse jo?! Nqs. amoraliteti eshte rregulli...

Pse jo?!

Nqs. amoraliteti eshte emeruesi i perbashket, elementi dallues dhe ngjizez i komunitetit...

Pse jo?!

Le t'i lejme hipokrizirat dhe te ligjerojme amoralitetin...

Pse jo?!

 

Por ky do te ishte vecse nje gjykim i percipte!

Poshte nje lekure te kalbur e perbere prej copash mishi me dy sy, gjendet nje mase prej njerezish te vertete te cilet per nje arsye apo per nje tjeter nuk duan apo nuk dine te humbin dinjitetin e tyre.

Morali i politikaneve (dhe i shumices se shoqerise shqiptare) do ndryshoje ngadale me rritjen e mireqenies (te shpresojme) ose ndryshe duhet te behet ndonje revolucion (revolucionet pa gjakderdhje jane te rralle, kerkojne nivel te larte qytetarie).

Megjithate ne keto zgjedhje degjova per here te pare idene e artikuluar nga Spartak Ngjela qe vendimet gjyqesore ne Shqiperi duhet tu lihen jurise (qytetareve). Ndoshta kjo do e permiresonte paksa drejtesine tone e ndoshta do sillte permiresime ne menyren e jeteses.

Eko po si mund te rritet mireqenia kur imoraliteti yne e shkateron dhe nuk e rit mireqenien. Pra imoraliteti yne shkateron mireqenien tone  dhe mireqenia jone e shkateruar, shkateron dhe  nuk regullon imoralitetin tone.

Si dilet nga rreth vicios. Mireqia eshte e varur nga morali . Atehere e vetmja rruge eshte te regullojme moralin ne fillim dhe pastaj mireqenien dhe morali rregullohet vetem me dhune. Lexo Qypin e Maltezit sot ne BW dhe ta kuptosh.

Tunjatjeta peshkatre ju kam ndjekur ka kohe por ky eshte komenti i pare per mua , gjithsesi paca kemben e mbare .

Po hyj direkt ne teme , jam dakort me Xhibin . Keta capaculogazetare duhet te japin dicka profesioniste, duhet te jemi me optimiste dhe mos ja leme kohes spontanitetit,vulgaritetit,et....por sikur te flasim te shprehemi, te veprojme nga pak e perdite dicka sa da pak do ndikojme.

Sa per Lubonjen: Nuk mund ta kishte thene me mire

Te tjerat pak rendesi kane, ne jemi ky vend qe jemi, ketu trafikantet e droges shihen si burra te zot, trafikantet e femrave si kodoshe me makina te bukra dhe qeveritaret e korruptun justifikohen nga thuajse gjithkush me: Hallall ja bofte zoti, edhe une/ti po te ishim ashtu do bonim...

Sa per debat...Xhib mos prit ne faqet e opinionit te lexosh investigim... mylli naj here hundet dhe zhytu i cike ne gazete, po te lexosh si une (nuk ta keshilloj behet dhe pa te) ne menyre te perditshme, i gjen te gjitha qe nga problemet me ujin dhe fekalet, deri te denoncimke korrupsioni madhore, nuk jane te shkrujtme si ne "nju jork times", po jane te shkruara... Gazetaria shqiptare nuk vuan sepse ne te nuk thuhen gjerat (investigimet, denoncimet, problematikat etj etj) porse keto gjera thuhen keq dhe shperdorohen masivisht sa humbasin sensin, plus hej, ne nje shoqeri "amorale" si kjo me lart kush dreqin do t'ia dije per te verteten... Shifni Mediun a mendon njeri se mediat ne Shqiperi jane treguar miqesore me te (ka edhe qe jane por pjesa me e madhe them) dhe kush do t'ia dije se ka me dhjetra faksimile te publikuara qe e bejne pergjegjes, qe i cjerrin masken, qe e vene para pergjegjesise.. ka uje cesme boll ketej pari lahen te gjithe dhe te gjitha....................................... 

 

Ti Krasta Krau je gazetar apo jo?!

Nuk e kam me te keq sa vijon, por me duket mua apo keto historite "me shoqerine amorale" e "popullin e Haxhi Qamilit" jane vecse nje alibi per te justifikuar paaftesite apo deshtimet personale?!

Une besoj se detyra e gazetarise eshte qe te hetoje e te bej punen e saj sa me mire e sa me profesionalisht e te mos dorezohet perpara veshtiresive qofshin keto edhe te medhaja.

Sikur secili prej nesh te kryente punen qe ka marre persiper me profesionalizem, pasion e vazhdueshmeri... ndoshta atehere kjo shoqeria jone amorale... do te behej me pak amorale.

Le te mos kerkojme qe te lajme duart duke shpikur alibi e duke i kthyer kurrizin problemit. Mbase do te ishte mire sikur te shikonim veten ne pasqyre e te kuptonin qe ndryshimi fillon pikerisht nga ai personi qe na shfaqet perpara.

Une besoj se bota drejt te ciles Shqiperia synon te shkoje ka arritur ne keto nivele zhvillimi e ekuilibri fale pasionit, luftes, kembenguljes, zgjuaresise dhe frymezimit te atyre njerezve qe kane dashur te lene nje gjurme te mire ne histori, qe nuk kane lejuar qe te jene vecse copa mishi konsumues e konsumi, qe nuk jane perkulur perpara veshtiresive dhe deshtimeve, por perkundrazi kane pare ne to celesin per te fituar betejen e radhes.

Ku eshte pasioni juaj njerez?! Ku e keni frymezimin?! Ndoshta jeni zhytur shume ne materie dhe keni harruar shpirtin?!

Dhe mjaft na mitizove keto gazetat prestigjioze shqiptare qe na paskan denoncuar rastin Mediu e askush s'i paska degjuar.

Gazetat ne Shqiperi jane vecse ca copa fleterrufeshe klienteliste (nder te tjera edhe shume te shemtuara). Nje here qe e humbet besimin, eshte zorre qe ta fitoshe! Tani punoni fort qe ta rifitoni! Nuk ja u ka fajin populli. Populli thjesht ka krijuar imunitet nga zhgarravinat.

Me respekt.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).