Në emër të popullit

1. Gazeta Le Monde, 26 Prill 1985Zoti Drejtor,Nuk mund të mos jua shkruaj këtë letër pasi lexova në gazetën “Le Monde” artikujt e botuar ditët e fundit me rastin e vdekjes së udhëheqësit të popullit shqiptar, Enver Hoxhës.Është pa dyshim e drejta e gazetarëve tuaj të kenë mendimin e tyre mbi rendin shoqëror të një vendi, për idetë që ai mbron dhe për politikën e tij. Por është krejtësisht e

184 Komente

"Të hapim dosjet!"... dhe dosjet u hapën...

... smiley

Ed,

Ka nje shkrim te Rexhep Qoses sot ke Gazeta Shqiptare dhe dje ka pas nje Interviste te Nexhmije Hoxhes po ke Gazeta Shqiptare. Lexoji.

Self eshte vajze e zgjuar dhe e kupton fare mire cer ben . Nuk ka dosje vetem te "atyre", por ose te te gjitheve ose hic.

E mer Ismail Balliu cer te gjet ! smiley

 

Duhet te jete e vertet, padyshim.

Ka lene nje shteg te hapur, Kadareja me kete leter.

Nuk e mbyll leteren duke shkruar " me sinqeritet I. Kadare" arsyeja qe sot Kadareja e kthen faqen lehtas.

Nuk me çudit fakti, me çudit personi Kadare.

Grop gjirizi paska qene, nuk kan te mbaruar veprat e .... !

Në fillim e kam pas urryer Kadarenë që ju largua politikës, duke ja lënë atë në dorë të sharlatanëve... ndërsa tani do të kisha frikë po ta shikoja të kandidohej edhe për kujdestar pallati (e jo më për Nobel apo larg qoftë kandidat për në parlament).

Ed, ti urrejtjen ndaj IK e ke instiktive te pakushtezuar. Ty ta fal une. Edhe ne pergjithesi, kur e 10 muhabetin, e ben pa zemer te keqe. Thjsesht doja qe ta dije ket prej meje. Cudi eshte, por nga ty s'mundem te marr asgje per keq.

Em, dje mbarova "Prilli i thyer"... Kryevepër!

Nuk ngatërroj asnjëherë shkrimtarin dhe filozofin  me ato që mund të ma ketë thyer zemrën... dhe të vetmin shkak që ma ka thyer zemrën, e gjen në komentin e mësipërm.

Mire, mer Ed. Dashnija s'o me zor, nuk them.

... per te te ndihmuar pak dua te them qe lexo me shume Kadaren se keto letra qe skane te bejne me Kadaren ....por me politiken, ....

...nuk e  besoj qe Kadare kerkon Nobel per "hero".....se e di vet ai qe nuk e meriton.....

 

Hi,hi,hi,hi,hi,hi,...Po pse habiteni si Ismaili eshte i gjithe populli shqiptar!Nuk keni ndonje leter tjeter te njgjashme me  te ,te Kryeministrit A po te Fahriut?

Mire te tjeret, po peshku se kuptoj pse i fryn ketij zjarri ?? 

smiley

Tushe, me kë e pe, me atë me xham apo me atë pa xham?

 

ca gjona ska nevoje te shifen, ndihen mer daje

smiley

mu sme pelqeu kjo prurje.

ja kaq !

Sa për atë punë, as mua nuk më pëlqeu... ylli i vetëm atje sipër është i imi.

Pa pikë lidhjeje kohore dhe pa asnjë  vlerë historike për tu trajtuar... dmth ishte thjesht një botim për të ndezur debat kot.

u bene dy yje mos ki merak smiley

nejse, disave ka per tju pelqyer kshu qe ....meqe ka kerkese....ka dhe oferte..dhe vjen ky shkrim ketu.

hajt debat te mbare smiley

Po m'vje keq që do dal për punë... se tani është koha qi çohen prej gjumit mirikant, po ti mi ruj pak komentet e bukra smiley se bo vaki kur t'vij nuk i gjej smiley

seriozisht meno qe une do lexoj komentet e ksaj teme  ????????

ncqqqqqqq

thuji nai tjetri te ti maje shenim smiley

Jo vetem qe i lezon por i lexon dhe nga dy here Tushe.

mjalte te eshte bere lesh flamuri apo ke ardhe per fushate ne shqiperi ?

une jo dy here, por i lexoj disa here, pastaj i shenoj me te kuqe, i mesoj permendsh, i perseris, madje i flas dhe ne gjume.

po te duash mund te te risjell sa te duash gomarlliqe qe ke fol ti ne peshk psh smiley

ja shendet dhe ik e futi nji espresso shqiptar nqs je vertet ketu smiley

Tushe,

Dakord me interpretimin qe ky eshte muhabet kot. Dhe, for the record, s'ka lidhje Peshku me kete "prurje". Eshte "import automatik" nga selfmaderadio.

PM

Penar duhet te mesosh qe te te djege aty ku duhet dhe atehere kur duhet.

ok ??

tjeter, ti thua :

s'ka lidhje Peshku me kete "prurje"

Mos do qe te kalojme ne perkufizime se cka eshte "peshku" ???

I dashur, une nuk thashe, qe ka lidhje Admini, thashe "peshku". Dhe ka i cike distance midis ketyre te dyve.

Dhe, per te te kundeshtuar, smiley , po te mos kishte lidhje peshku, nuk do ta gjeje kete teme me te komentuaren e dites so far, dhe qe si dihet akoma se gjer ku do arrije ne mbremje apo javen tjeter.

Tashme jemi te gjithe te ndergjegjshem se cka i pickon peshkataret qe te kercejne perpjete dhe ti vijne rrotull nje shkrimi si me qene shkrimi nai kucke e bukur. Po keshtu te ndergjegjshem se kush jane temat qe prodhojne sherre. Po keshtu dhe shume gjera te tjera qe i largohen qellimeve "forumiste" te pastra smiley

Ky stili i shkrimeve qe tentojne te behen "kucke e bukur" sikur eshte bere mode kto kohet e fundit prandaj mua me vret syte.

Nejse, ky eshte mendimi im, juve vreni punen dhe komentuesit te vrejne debatin.

Paqe !

 

 

 

"Kucke e bukur"? Great finding.

Eshte ne linje me konceptin "kucke e mbetur ne tentative", si nje krim ordiner ose si nje "wannabe" - zgjidh e merr!

he se harrova

ky eshte nicku im im i ri se u lodha me ate katunare tirone

tushja smiley

Komenti i fundit ketu se s'du me i dhone fare, po fare, rendesi kesaj non-teme.

Kur thashe peshku, kisha ne mend adminet. Ke te drejte qe Peshku si komunitet ka per te marre kot ketu. Po une si admin kam marre nje vendim qe te lejoj sa me shume mendime te te tjereve te futen ketu. Dhe kjo perfshin edhe kete prurjen nga nje blog qe zakonisht sjell prurje cilesore. Dhe s'mund ta bllokoj kete teme, apo ta mbyll, apo censuroj, quaje si te duash. S'jam hic dakord me frymen e postimit, po nga ana tjeter, nuk mund te perdor fuqine e adminit per te fshire nje postim thjesht sepse s'jam une dakord.

Hajt me te mira!

Penar, po a boni muhabet ne mes tuj, o burre i dheut!!!! Kaq doja me thon! Secili mendjen e vet ka, nuk diskutohet; por a flisni mes tuaj???

mire admin mire,

por thjesht mos kujtoni se ne jemi budallenj dhe na jane tha syte smiley

akoma jo smiley

shnetin !

Penar, mos i lani duart si Pilati. Kjo vlen per ty, Llukanin dhe Blendin!

nuk më duket kaligrafia e kadareut.

Kete nuk e ka shkruar Ismail Kadareja, por Partia.

Eshte per t'u adhuruar zgjuaresia e ketij njeriu... shpetoi koken dhe u be shkrimtar i famshem pertej kufijve te Shqiperise.

Kush do te kishte qene alternativa? Spaci?!

Eshte shume e lehte ta gjykosh sot. Gjykimet negative jane natyrisht shume siperfaqesore.

Per mua mbetet shkrimtari qe beri qe te huajt te lexojne Shqiperine, kulturen dhe traditat e saj. Kandidat per cmim Nobel... etj, etj...

Tani per fat kemi edhe Fatos Kongolin.

O Mat na trego dhe ti nje leter,por jo si kjo te hapur, por te fshehur nen rrogoz!

Bej qendrese MATI se do te te sjellim perforcime.

 Tani perse po flasim, per Kadarene njeri apo Kadarene shkrimtar? ... qe ta marrim vesh...

Tani po flasim per Kadarene Shqiptar.Te cilit meqenese nuk po i ndrojne dot kombesi Kapllanet e ndryshem atdhetare,kane vendosur ti c'jerin masken...

Ve bast se hapi tjeter do te jete venja ne dyshime e autoresise se veprave te tij.

SMR, zamet e ke, sill edhe artikujt e Le Mond - permbajtjen e tyre -  qe te behet e plote meseleja. Ca kan pas shkrujt qafthymit.

Perndryshe, kjo calltisje e jotja mbetet shume "billig" ("cheap" ne kuptimin e keq te fjales) dhe e denje per cdo forme te perbuzjes.

 Te kuptohemi drejt, un jam nga njerzit qe ismaili si njeri u rri shume ngushte. Ne fakt nuk ma do mideja hic...  nuk do ta kisha shok, do allnohesha me te, nuk do i besojsha sekretet, nuk i do jepja voten... ama Kadareja qe njofin njerezia eshte tjeter gje... si me thene: inat kije, dile vrije...

Po mire, nese I. Kadare ka qene komunist i devotshem dhe i sinqerte, atehere keta komunistet qe e sulmojne sot, duhet t'i ngrene permendore.  Nuk e kuptoj pse e sulmojne me komunizmin!

Sulmi me te kaluaren e tij komuniste, automatikisht e ben komunizmin nje gje turperuese (sic eshte ne fakt), te tmerreshme (sic eshte ne fakt) dhe qe nuk duhet permendur kurresesi.

Keto jane brockulla bolshevike qe nuk arrijne te kuptojne ndryshimin e njerezve, mbijetesen e tyre ne ate sistem ku te pakte ishin heronjte.

Keto jane brockulla bolshevike qe nuk arrijne te kuptojne ndryshimin e njerezve, mbijetesen e tyre ne ate sistem ku te pakte ishin heronjte.

Ja e shef. KUr do shkrun tamam ti . Kur nxehesh i shan te gjithe . smiley

Ama, tamam, tamam kjo letra ( nese eshte vertete smiley ) nuk eshte per Zerin e Popullit, ku keto pune i mbulonte Fahriu smiley , por per nje gazete perendimore prej verteti.

Ja mire per Enverin e pranojme qe kish frike se mos perfundonte ne Spac, por me Ahmet Zogollin , mbretin e shqiptareve  kush e detyroi ta bente qepaze ( theksi ke e-ja e fundit ) ? smiley

nuk mungoi t’i japë vend në këtë rast deklaratës së një krimineli të tillë, si birit të ish – mbretit Zog, të kësaj fantazme qesharake që kërkon të rikthejë në Shqipëri fronin monarkik, atë fron që Franca juaj e rrëzoi dy shekuj më parë, gjë për të cilën është me të vërtetë krenare.

Po per Zogun psh une jam dakort qe e sha. smiley

Sepse dilte shume e shkurter letra ndoshta?! smiley

Ke te shante tjeter? Dike duhet te shante qe te plotesonte rrjeshtat dhe per t'i dhene nje kontekst historiko-politik te gjithes.

Shoku,  tek mbijetesa une nuk fus spiunet vullnetare dhe te devotshem qe kane marre ne qafe shqiptare. 

C`lidhje ka ku eshte shkruar letra?  Ajo dhe permbajtja per E. H. dhe Zogun, ka qene vija e partise qe dikush e zbatonte nga deshira dikush me pahir (ku futesh ti).

Une dua nje pergjigje te sinqerte nga komunistet.  A eshte komunizmi dicka e tmerrshme, e turpshme, monstruoze, qe njerezit qe kane pasur te bejne me te duhet te turperohen, ashtu sic kerkoni ta beni te turperohet Kadareja tani?

Meqe u permend Qosja, a nuk e pyesni pak per cmimet qe ka marre nga rregjimi komunist jugosllav, nese i ka dorezuar apo i mban akoma?

Dhe se per pak harrova, mire ata qe kane qene komuniste ne ate sistem, po ku ti cojme keta qe jane ende komuniste ne kete sistem?  Mira ata qe mund te gjejne nje justifikim, po keta cfare justifikimi kane?

Une dua nje pergjigje te sinqerte nga komunistet.  A eshte komunizmi dicka e tmerrshme, e turpshme, monstruoze, qe njerezit qe kane pasur te bejne me te duhet te turperohen, ashtu sic kerkoni ta beni te turperohet Kadareja tani?

 

O Polic o tru-derr ket pyetje mos e boj ketu tek PPU-ja, por dergoja me e-mail apo me sms babes tat Sul Rom Berishes se ai ka qene ashtu i sinqerte.

 Police,ne fakt te gjithe kete po e bejne.Nje Sale komunist kunder komunisteve te tjere.Nje Bode ish kryetare i djemve te Enverit kunder disa enveristeve te tjere.

Mati, ...dhe firmoste per arrestimin e shrimtarit te madh kosovar Kapllan Resuli,

Mati me sa po shoh je shume i paditur ne lidhje me Resulin.Resuloviqi nuk eshte kosovar,por boshnjak,person i felliqur,dhe nje nga njerezit me dashakeq te kombit shqiptar.

Kadare,me te mirat e te keqijat e tija,eshte zeri i kultures sone ne gjithe boten.Ndjehem krenar kur ne ndonje bimbloteke ma servirin Kadarene sapo e marrin vesh qe jam shqiptar.

Te gjykosh zgjedhjet rinore te dikujt mua me duket mjerane.

Me lejoni te jap nje shembull, e njihni Havier Solanen, ne fillimet e tij politike ka qene Maoist dhe kunder anetaresimit te vendit te tij ne Nato, erdhi dita kur ishte sekretari i Natos.

Ndryshe jane zgjedhjet politike rinore, dhe ndryshe qenia ne aparatin drejtues dhe represiv te diktatures.

Është pa dyshim e drejta e gazetarëve tuaj të kenë mendimin e tyre mbi rendin shoqëror të një vendi, për idetë që ai mbron dhe për politikën e tij. Por është krejtësisht e padenjë që të fyhet një popull

Per mendimin tim do te ishte me mire sikur  te shihen edhe shkrimet e gazetes "Le monde" te asaj kohe, para se te hidhet balte mbi z. Kadare.

Po sikur gazetaret Franceze te kene tall fundinekurrizit (sic edhe e kane zakon) jo me Enverin e nomenklaturen komuniste por me te gjithe Shqiptaret ???? 

Sot  jetojme ne shek e 21, mentaliteti ka evoluar ne France dhe  ne te gjithe boten, gazetaret po ashtu jane me teper profesioniste se ne 85en por ama shkrime denigruese permbi Shqiperine, mund te gjejme pa shume mundim edhe ne mediat me prestigjoze boterore.

Nqs ne fillim te muajit prill mediat franceze nuk do te ishin te zena me shkaterimet qe u bene ne Strazburg dhe me hyrjen e plote te Frances ne Nato, padyshim se do te kishte  shkrime ne gazeta me tituj te tille si "Shikoni Albanezet po festojne per hyrjen ne Nato"  e aty do  ishim trajtuar si ai lypesi qe  kercen e kendon pasi i kane hedh nje kocke. 

Nqs nje gje e tille do te ndodhte, atehere une i pari do ta falenderoja ate shkrimtar apo personalitet Shqiptar a te huaj qe do dilte te mbronte vendin dhe kryeministrin, megjithese te them te drejten  kete kryeminister e urrej me gjithe shpirt. 

Ndaj edhe po e falenderoj Kadarene e madh per kete koment qe i ka derguar gazetes Le monde. 

Gjergj, ekzakt!

Sqaroj qe konteksti i letres (pra c'kane thene francOzet per allbanezet) ishte detyre e autores, si nje norme elementare morale.

Njeanshmeria, sjellja me qellim ne drite e vetem njeres ane, ndricimi me dashje i pjeseve qe ekstrapolojne gabim mbi te teren, dhe shkulja e gjerave nga konteksti i kohes futen se bashku te kategoria etike e te ultes. Qe kjo prurje e deshmon.

Nuk ka goje autorja te flasi per "rechtspopulistisch" pas kesaj! Eshte nje gur qe bie mbi koke te vet. Ne ka "text book example" per rechtspopulismin, eshte pikerisht kjo prurje. A nuk e shikon tam-tamin? Dmth daullet e shiut? Si po versulen te gjithe, pa marre nje sekonde fryme dhe pa diskutuar ate baziken fare:  a qendron ne thelb kjo leter? Ku vret kepuca ketu? Per cfare eshte shkruar? Dhe a ka tjeter dore dhe menyre ne vitin 85 per t'ju dhene nje shpulle mbrapsht, se ashtu e meritojne shpesh, zarbove serbofile te Frances?

a ka tjeter dore dhe menyre ne vitin 85 per t'ju dhene nje shpulle mbrapsht, se ashtu e meritojne shpesh, zarbove serbofile te Frances?

 

Vallahi tjeter menyre, pa eloxhet e duhura per personazhin kryesor s'besoj te kete pas. Per ndryshe merrje trenin e pare per ne Spac. 

Menyra me e keqe per te mbrojtuar Kadarene eshte te thuash qe permbajtja e letres ka qene e drejte.  Kjo eshte ta zhytezh Kadarene aty ku tentojne ta zhysin shume njerez.

 

_ThoughtPolice_, e funit nga une ne kete teme: Kadare nuk ka nevoje per mbrojtjen tone. Ne veten mund ta marrim seriozisht sa te duash, hijet e sabahut mund ti shofim me qejf te madh, por deri aty nuk duhet te arrijme, me nje llaf, sa te vejme spaletat e mbrojtesit.

Turqeta juj!

Po une s`bej pjese tek ata njerez qe kane ndonje idol, keshtu qe me ngaterron me veten.

Mua me duket jo normale te mbrosh Kadarene ne kete diskutim qe po behet ketu, duke thene qe letra ka qene e drejte.

Ti nuk ke idol????? Me bere te thyj premtimin... e shkrujta dhe ket.

Nejse mo.

Po mer, s`kam ndonje idol.  Larg nga kjo.  Eshte ceshtje botekuptimesh, s`ke c'i ben. 

Ju jeni lindur, rritur, formuar dhe lulezuar ne kohen e idhujve dhe idoltarise, une e ca miq te tjere ketu jo.

Hajt truqeta.

Hindsight is a great tool...

 Sa te lehte e kemi sot me shpate ne dore per te diskutuar mbi kete teme. Perse nuk kemi ketu artikullin, per te cilin u shkrua kjo leter? Si mund te diskutojme e shajme pasojen e dickaje qe ende nuk e kemi lexuar? Ne nuk dime rrethanat qe e ben IK te shkruante kete leter, ndaj nuk mund te jemi objektive ne gjykimet tona. SMR na ka treguar gjurmet, por ku eshte ujku?

Dhe per keto merita behej anetar i K Q te PPSH-se , dhe firmoste per arrestimin e shrimtarit te madh kosovar Kapllan Resuli,

Po pse mer Mat i jep tjetri "etnicitet" qe s'e do e s'e ka te shkruar gjakundi.  Nenshtetesi malazeze, "kombesi" fyromiane etj, por vec shqiptar qe s'eshte Resul-Burovich, dhe jo se s'duam ne, po s'do vete.  Sipas tij, shqiptaret jane "arnaut" te ardhur ne Ballkan nga Transilvania ne shek IX-X pas eres se re.  E si te tille, ai s'do te identifikohet me jevgj te tille te ardhur, e te grekezuar apo sllavizuar.  (Per hipotezat e tij eshte folur gjere e gjate ne peshk, s'ia vlen te riqarkullohen.)

Sipas Kaplanit, Kadareja e beri nemesis te vet qe ne 1966 se me demek, Dhimiter Shuteriqi, ne Kongresin e Lidhjes se Shkrimtareve, beri gabim fatal dhe vuri novelen dhe emrin e Kapllanit para Kadarese.  Periudhen e fillimeve te viteve 90, e ben pak corbe Kapllua, se ne nje interviste thote qe Kadareja ishte kunder thirrjes se Amnesty International te liroje "Mandelen e Shqiperise" (eshte cilesuar si i tille) por ne interviste tjeter thote qe Kadareja, per t'u bere qejfin europianeve, e ka qujt hero, martir etj.  Megjithate sipas tij, keto ishin per t'u hedh hi syve, sepse Kadareja, dhe "katapultimi" i tij ne Perendim (dmth ikja ne France) u be me urdher te Ramiz Alise dhe me qellim qe te diskretitoje Kapllanin dhe tezat e tij.  Kete te fundit, kush do e beson, kush s'do s'e beson.

Kaq per meselen Kadare-Burovich.

Per letren me lart, pa pasur artikullin e Le Monde, eshte pak si veshtire te gjykohet (per kohen kur eshte shkruar) kjo pergjigje.  Arkivat e Le Monde nuk shkojne pertej 1987.  Detyrimisht s'lexojme dot as deklaraten e birit te Zogut.  Por meqe ra fjala, hapim nje sondazh te peshku e votojme per qejf tonin mbi kete ceshtje, e te shohim sa peshq e duan Shqiperine monarki. 

Por per ate kohe qe eshte shkruar, une nuk e di pse habiten peshqit qe Partia, Kadareja, ka reaguar ne menyre te tille.   Nuk po e jystifikoj Kadarene, por duhet te kihet parasysh konteksti i kohes.

Nga ana tjeter, sot, na duket akoma me shume cudi, sepse shteti shqiptar, akademiket, politikanet etj s'kane ashtu t'u kundervihen sikur dhe me "mjeshteri diplomatike" llogjeve apo artikujve, tezave te nje gazete te huaj apo tjetre, te nje qarku ekstrem apo tjetri.  Po c'flasim per qiqra ne hell, shteti shqiptar s'ka ashtu te veje nga Llogaraja e poshte e t'i ktheje tabelat e rruges te pakten ne dy gjuhe. 

Mbase jam gabuar, por a ka patur ndonje reagim zyrtar nga pacavurja qe shkruajti A A Gill per Shqiperine?  Se ndezjet dhe cirrjet neper bllogje e forume s'pijne uje.

Ndersa ne kontekstin e sotem, Kadare-Balliu eshte mesele tjeter (sipas Koth.)  Dhe ai po paguan kete marredhenie me keto germime, qe ne nje fare menyre, e meriton disi sepse po te flesh me qente do zgjohesh me pleshta.  Por me duket se eshte "lose-lose situation" se po te hapen dosjet e te gjitheve, e jo vetem te njeres pale apo tjetre, kush e di ku perfundon kjo pune ...

 

me mocion me mire, ta kam thone.

ta bojme institucionale smiley

si bamir topi smiley

Tushe, me fal se s'te kuptova, po ke do te bejme institucionale?  Hapjen e dosjeve? 

Kur shkru si Tushe shkoqitesh me mire, me keto nick-et e tjera me mcifesh smiley

oj monda,

mocion bohet vetem per te shkarku dike nga pergjegjesite qe ka marre ne emer te popllit smiley

a m'kuptove tashti smiley

Rrofsh Tushe smiley

Une merrna me liste deputetesh se ashtu e kam urdhrin nga Nurillari.  Gjuhen e pulitikes se parlamentit do e mesoj me vone smiley

po mir, mer rob, çfare ka ketu per tu habit?

Si gjona te ditme po m'doken (apo jo o Lost?).

 (megjithese per lostin)

po hopramo, t'ditme, t'njoftme, t'thonme

osht nji ka ato fazat qe kalo robi kur perballet me humbje te medha, mospranimi/mosbesimi në/kundershtimi i humjes..ap'jo 'rè?

sepse eshte e vertete/a.

siç eshte e vertete se eshte romancieri yne me i madh i kohrave moderne, siç eshte e vertete se krenohemi me te, siç eshte e vertete qe e dashuroj Muzgujt e Stepes, sic eshte e vertete qe mbi te gjitha eshte njeri dhe nën te gjitha eshte gjeni i letrave.

Jo Flor. Je shume gabim. Sorry (pa zhgenjim, te kuptohemi).

PS Ti nuk ke pse hedh pallto gariblliku acid kraheve, Flor, se nuk ke nevoje. Doja me e shtu edhe ket. Mos lejo qe vitet pakokse 90-te te ta ulin PH (pe-hashin, minus logaritmi i aktivitetit te jonit hidrogjen, ose indeksi i thartise). S'ke pse, really.

edhe i her Em, e shof qe kam lene vend per keqkuptim. kur them se mbi te gjitha eshte njeri, nuk kerkoj qe te gjykohet per mekate njerezore (s'jam une Ai), por them se ka mekate e merita si çdo njeri. Kur them se nën të gjitha eshte gjeni i letrave, them se ky njeri eshte i jashtezakonshem dhe e lodh deri ne pamundesi perpjekjen tone per ti gjet 1 kornize.

PS. Shtoj se çdo kendveshtrim mbi subjektin eshte i jashtem, defiçent e subjektiv, i ngulitur nga parardhesit me metoda te pazbuluara ende prej meje.

Thanks!

Me shqeteson abuzimi me emra te respektum, sic eshte i joti dhe sic eshte KY me te cilin ka dash me prashit e zonja e temes.

 fh: te mbajturit zi, mohimi, zemerimi, stadi i ujdise/marreveshjes/ramjes dakord, pastaj depresioni, dhe ne fund fare pranimi.

edhe tek Ceshtja e Kadarese, mund t'i shofesh qe diskutantet jane ne faza te ndryshme te pergjigjes psikologjike. Pervete jam tek stadi i ujdise - demek, po arrij me nda kadarene njeri, nga kadareja shkrimtar. 

jerusalem, qenke mbrapa me stadin, shume e kane bere me kohe divorcin smiley

 monda, me beso mua, nuk do doje t'i hyja analizes.. n'fakt as une nuk do doja, se do dilte shume gjate lal.. ka nji dicka me Kadarene: ngaterrohet keku me byrekun.

jerusalem, per kete pune englendisemi te peshku, per te lexuar ndonje analize, per te shkembyer ndonje llaf, dmth, ti po deshe, thuaj cfare ke per te thene dhe do te te ndiqja me deshire smiley.  Po s'deshe, gjithesesi prape mire.

Ndersa per dikotomine njeri-shkrimtar te Kadarese biem dakort, por kjo, jo "ne emer te popullit", por si zgjedhje apo botekuptim personal. 

Kisha nje pyetje qe po me ngacmon, ndoshta di ndonje ti pergjigjet.

Si ja bente Kadare per te lexuar "Le monde" ne ate kohe, kur ishte e ndaluar te informoheshe nga mediat e huaja ? 

 

 

good point Gjergj, i pret te gjitha rrafshet.

them se disave iu pelqente peshkimi dhe disave leximi. As nuk dua ta imagjinoj variantin tjeter.

Dergonin ambasadat mer pasqyren e shtypit te armikut.   Pastaj keta te privilegjuarit kishin akses qe popullit te thjeshte as nuk i shkonte ne mendje.

Po mer gjergj po, se Kadareja rrinte ne maj te tarraces a ballkonit te rregullonte antenen naten se ia merrte Rai Uno me xixa smiley

Kush nga ju peshqit galeze na ben nje gje te hajrit dhe na gjen artikullin e Le Monde te 1985?  Komplet per kuriozitet jashte teme.

Me xixa?

Nuk eshte me miza? Ma paskan mesuar gabim.

Mond ne fakt i kerkova ne google para se te shkruaja por s'ka gje ne internet

guglli s'ka gje.  Dmth arkivat e Le Monde ne faqen zyrtare nuk shkojne pertej 1987. 

PS: ujk, ndonjehere mizat ishin aq te medhaja, sa ne vend qe t'u thomi bubuzhela, u thomi xixa  me lezet smiley

Mond,  ne pamundesi per ti gjet s'na ngelet gje tjeter vec  t'ju kerkojme  shkrimet e francezeve ketyre zotrinjve qe e kane nxjerre kete leter, se keta me sa duket qenkan te mirinformuar per gjithcka e gjithkend.

Dhe faleminderit per pergjigjet, se harrova

Gazetat ne Tirane per "disa"  i sillte krushku i Simon Stefanit qe merrej me keto punet se kush fliste keq per Shqiperine ne France apo ne shtypin francez. Punonte si bicim Sekretari ne ambasaden tone atje.

Reagimet ishin ne baza vullnetare smiley

E kemi fjalen per Simon Stefanin qe internoi nipin, djalin e motres dhe pastaj ky i fundit perfundoi ne cmendine sepse kishte bere fajin se kishte dashuruar ne shkolle, UT , nje vajze çeke.

Historite ngjasin shume ne ate kohe. Shume.

Ne fakt ne fillim kur e lexova shkrimin me erdhen dy pyetje ne mend.

1) C'fare i ka gjet me Kadarene qe dreqi e mori vec te mira i ka sjelle ketij kombi dhe sa e sa here eshte perballe ketu ne France e ne bote me intelektuale Serbe e te tjere per Shqiptaret. 

2) kush e di c'fare kane shkruar me pare keto brekotckat hundeperpjeta ketu ne France, qe eshte detyruar Kadareja per t'ju pergjigj. 

 

Por tani qe po mendohem me duket pak si e pamundur qe mos te kete qene diskush me i informuar pas tij .

1) C'fare i ka gjet me Kadarene qe dreqi e mori vec te mira i ka sjelle ketij kombi dhe sa e sa here eshte perballe ketu ne France e ne bote me intelektuale Serbe e te tjere per Shqiptaret.

Zilia mjerane eshte varianti me i mire dhe me i pafajshem. Dmth Fillimi. Fundi eshte open end!

 Aman, gjergjo, ju qe mundoheni me e justifiku Kadarene ose me e nxjerr Kadarene prej kontekstit se tij letrar, i boni domin me te madh ktij individi. Milan Kundera nuk ka nevoje per ndonje avokaci, dhe me thene te drejten fakti qe ka spiunu njonin kur ishte 20 vjec, nuk ma ul mendimin se si shkrimtar eshte shkrimtar i rralle. 

Se shkrimtaret ashtu si atletet kengetaret dhe xhezve-beresit nuk i matim me ate sesi shkojne me gruan, a grinden me vjerren, a ia fusin kot me shtetin, a spiunojne shoket dhe shoqet. 

Nuk eshte qellimi im te mbroj Kadarene.

Une jam fut ketu te informohen, dhe nqs informacioni me duket, po themi " i cuditshem" atehere edhe po i shkruaj dy fjale per tu sqaruar vete ne rradhe te pare dhe me te tjeret ne rradhe te dyte. 

Komunistet nuk i falin shume gjona Kadarese, perfshire ikjen e tij, qe sherbeu si gozhda e fundit ne arkivolin e regjimit, apo denimin pa ekuivok qe i ka bere keto vite po atij regjimi.

Ah se harrova, dhe ujet qe i ka kalu nen rrogoz regjimit, me xhaxhin on top, per disa dekada me rradhe, duke i bere nje sherbim te pallogaritshem popullit te vet. Dhe me kete sherbim, nuk ka Nobel qe krahasohet.

Kurse keta cerrat e rinj, kujtojne se duke bo "sherr" me Kadarene, behen te bashkmatshem me te.  Le ta bojn ne kta qefin e dacit te vogel! Edhe ne Peshk po deshen.

Kadarea eshte vertet i madh si shrimtar,por si njeri inteligjent ,si shqiptar,ai e hodhi veten ne gemine :Kur i quajti si jashteqitjet e kombit keta cerrat e rinj qe ne vitet 90-te cane telat me gjemba e bunkeret e Ramiz Alise.

Dhe mbas ketyre qe i quajti jashteqitje futi bishtin ne shale e iku refugjat

ne France.Mos harroni se edhe sot eshte nje njeri qe vuan i paralizuar ne karroce, vetem se i shprehu dashurine vajzes se Kadarese.

Kjo qe e solli ket prurjen ktu, ka bo shume mire. Eshte bumerang kjo per nje skote te caktume.

PS: Dezi, the expression ju coined earlier made my day. Simply great!  smiley  

Ueeeeeeeeeeeeeee sa e papame! Qe thoni ju ne fillim me iku menia se e pashe pak si shpejt e shpejt daten dhe nuk e vyna re 1985. Biles u habisa se pse Tushja (me fal ti nderroje sa te dush une nji emer te tille nuk ta "heq" mo) ishte trash nga kjo prurje.

Po kur e pashe daten, ishte shume e qarte qe keto jane ca "porosi" qe SMR me sa duket i paska qejf. Une nuk e di tamon se kush je o goc po nqs vertete njifna, sinqerisht e paske ul shume pazarin, se nga shoqnia qe kom ne Zvicerr s'para ka rob qe punojne me porosi.

Kurse ju te dyve (Cimin dhe shoqen "Kryetar&quotsmiley do ju shkri virtualisht se prej jush u futa te kjo teme. lol

Ftoj robt qe e dine qe une i vlersoj ketu m'peshkt qe ta censurojne pak veten se do me morin m'qafe e do m'lejne pa pune po shkrujten ne tema si puna e ksaj.

 

 

Lizander, mire qe mblodhe dhite se desh na vajte dem per pune datash smiley

Keto thirrjet per censurim te mendimit sikur s'kane lezet, ti bej tenden, por une emon e kam me afer, dhe e lidh me zinxhir pas ketij muhabeti smiley.  Mbaj komplet pergjegjesi te vetedijshme per zhvlersim smiley

 

Amon o Monda se humor qe, mos ma merr kaq per ters! Tongue

Ti e shef qe pavaresisht "kritikes" per Cimin dhe Shoqen "Kryetar" une prape vazhdoj te shkruj ketu. (po gjithmone duke nejte jashte teme)

Ja se c'shkruante Kadare per Enverin ne poezine "Pashallaret e Kuq"

Enver Hoxha, syri i tij i mprehtë,
Ishte i pari që dyshoi për ta.
Dhe aherë në themele e shtetit
Zbriti, si në baladat e mëdha.
Një pishtar të kuq mbante në dorë,
Dheu dridhej: flaka mbi ta ra!
Dhe i pa tek prishnin gjakun e dëshmorëve,
Tek ndanin mantelet seç i pa!
“Ja ku qenkeni!” - ata u ngrinë:
“Oh, shoku Enver, hm, rroftë, oj!”
Por ai, i mvrejtur, me dhembjen në çdo thinjë
Si një mal me dimër bubulloi.
Krisht ai nuk ishte që t’i dëbonte,
Nga pushteti me kamzhik dhe stap,
Ai klasën ngriti të punëtorëve,
Për ta bërë burokratizmin zap.

A mund t'me gjeni qofte nje fjali qe e ka share para 1990 sistemin ky shkrimtar lavire?

Mire bere qe e germove, po pse s'e solle te tere poemen?!

Dhe meqe e germove ate, te kishe germuar dhe letren e Mehmet Shehut, qe iu desh te mbronte Ismail Kadarene para Enver Hoxhes, pikerisht per kete poezi.

Perton ti?  Ta sjell une:

Shoku Enver,

E lexova me vëmendje poemën e Ismail Kadaresë “Në mesditë Byroja Politike u mblodh”. Jam dakord me konkluzionet tuaja. Ai, këtu, sipas mendimit tim, gabon veçanërisht në këto çështje:

1-Të gjithë burokratët, meqenëse janë bartës të burokratizmit që është shfaqje konkrete e ideologjisë armike, i quan armiq, dhe nuk ndan ideologjinë armike nga bartësit e kësaj ideologjie në këtë rast, të cilët me ndonjë përjashtim janë jo armiq por njerëzit tanë të ndreqshëm.

2-E përgjithëson dhe e absolutizon shfaqjen e burokratizmit, saqë krijon jo vetëm përshtypjen por edhe arrin në konkluzionin se këtu te ne sundonin (në mos sundojnë akoma) deri dje vetëm burokratët dhe këta i kanë duart të lyera me gjak gjer në bërryla, prandaj duhet të ngrihet klasa punëtore të turret mbi ministritë për kontroll që të mos i marrin ministritë me topa nesër! Deri këtu ka arritur alarmi i autorit.

3-Pashallarët e kuq dhe bejlerët me tesera partie duket që janë Beqir Balluku e banda e tij. Po këtu, në vjershë, duket sikur te ne ka mbaruar çdo gjë (ose gati mbaroi çdo gj&eumlsmiley dhe nuk i ndan autori njerëzit me shfaqje të burokratizmit nga banda tradhtare e Beqir Ballukut, por të gjithë i konsideron njësoj, armiq, që duhen përmbysur.

4-Konkluzioni tjetër i poetit është që “në kufi ka qetësi” prandaj o burra t’u vërsulemi burokratëve, të cilët janë të gjithë pashallarë të kuq, bejlerë me tesera partie, këtu brenda duhet të ndizet lufta për përmbysjen e burokratëve nëpër ministri, deri në Komitetin Qendror, se “nga jashtë nuk na nget njeri”.

5-Në qoftë se “çatinë” e një shtëpie quajmë suberstrukturën dhe “themel” ekonominë, autori na këshillon që të mos e ngasim “çatinë” se andej nuk na vjen e keqja, por të ruajmë “themelin”. Kjo të devijon rëndë nga marksizmi, sepse, siç dihet, si degjenerimi i suberstrukturës, ashtu edhe degjenerimi i ekonomisë të çojnë në katastrofë.

Po në qoftë se autori me fjalën “çati” quan udhëheqjen dhe me fjalën “themel” quan masën, atëherë kjo mund të merret edhe si thirrje për “të lëvizur gurët e themelit” se që andej vjen shembja e gjithë ndërtesës (rendit) etj.

Nga do ta kthesh, Ismaili ka gabuar. Po unë mendoj se duhet të luftojmë akoma, përsëri e përsëri, për ta shpëtuar Ismail Kadarenë, se mendoj se mund të shpëtohet. Rrënja e gabimeve të tij këtu qëndron në mosnjohjen nga ana e tij të bazave të ideologjisë të marksizëm-le- ninizmit, të vijës së partisë sonë, të luftës së klasave e ligjeve të saj, veçanërisht nuk njeh praktikën e luftës së klasave gjiganteske e të pashembullt që ka bërë e bën partia.

Mund edhe të gaboj kur them se Ismail Kadareja mund të shërohet, por unë e kam akoma këtë bindje, sepse Ismaili i ka kënduar partisë, luftës nacionalçlirimtare, popullit jo një herë dhe ka bërë vepra të mëdha në këto drejtime.

Poema e tij “Përse mendohen këto male” është me partishmëri të lartë. “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, “Kështjella”, “Qyteti i gurtë” janë nga romanet më të mirë si nga përmbajtja ashtu edhe nga ana artistike. “Dimri i vetmisë së madhe” me gjithë boshllëqet ideologjike, është një vepër e madhe që ngre shumë lart luftën e partisë kundër revizionizmit dhe është e vetmja vepër ku portretizohet si duhet, me baza marksiste, udhëheqësi i partisë dhe i popullit.

Dhe, me sa di unë, Ismaili e ka ripunuar këtë roman për të ndrequr gabimet e bëra. Edhe me mua ka biseduar për këtë dhe ka bërë autokritikë. Romanin “Dasma” ai e ka dënuar vetë si dështim, etj. Për nga origjina, Ismailin nuk e lidh gjë me armikun.

Ai, ndoshta ka dashur të fusë në vjershë luftën kundër grupit të komplotistëve dhe kundër burokratizmit.
Por në këtë orvatje dështoi. Shpresoj se po të bisedohet shtruar me të, do t’i kuptojë gabimet e rënda.

Për sa i përket konkluzionit që kanë edhe shkrimtarët e tjerë më të mirë në lidhje me luftën e klasave, luftën kundër burokratizmit, etj., mjafton të përmendim dy vepra të gabuara, për mendimin tim, të Dritëro Agollit: A/Romani “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”, ku absolutizohet burokratizmi, ku del se rendi ynë është kalbur me burokratë të pandreqshëm si Zylua, etj. B/Drama “Fytyra e dytë”, në fillim ishte një dramë që e nxinte situatën e rendit tonë sepse këtu sundonin burokratët. Pastaj, pas disa kritikave shumë të zbehta, e ndreqi këtë dramë gjer në një farë mase. Kjo dramë ka 7-8 vjet që jepet. Po romani për burokratin Zylo është në qarkullim.

Dhe megjithatë, më vonë, siç dihet, Dritëroi shkroi poemën e mrekullueshme “Nëna Sh- qipëri”.

Ju e dini vetë më mirë se puna me shkrimtarët është delikate, ata duhen edukuar vazhdimisht. Dhe vetëm kur kalojnë krejtësisht në anën e kundërt, ndonjëri, si për shembull Fadil Paçrami, duhen flakur e dënuar.

Mendoj se Ismaili nuk ka shkuar deri në atë shkallë. Këta njerëz ne duhet t’i ndihmojmë duke u vënë në dukje gabimet e të metat, t’i edukojmë e të përpiqemi t’i shpëtojmë deri në fund. Pastaj, po e kaluan barrikadën për matanë, në qafë paçin veten! Kështu mendoj unë. Por mund edhe të gaboj në mendimin tim. Sidoqoftë, unë jam dakord si të vendosni ju.

Mehmet Shehu
20. 10. 1975

 

Poema "Ne mesdite Byroja politike u mblodh" ose quajtur ndryshe "Pashallaret e kuq" nuk u lejua te botohej.  Gjej fjalite qe ka share sistemin!

"Pashallaret e kuq" gjithmone eshte pare me hije dyshimi e kujdesi nga te dyja palet. Eshte perfolur shume ne kohen e daljes se saj, nen zë e mbi zë.

Ndoshta prezenca e figures se EH ne shume prej krijimeve te IK (lidhje e brendshme e autorit me subjektin dhe heroin), e ka shtyre letren e mesiperme, nuk e di..

Por qe Ik ka nje ndjenje te lindur te perfaqesimit te kombit dhe identifikimit me fatet e tij (veti e rralle e do burrave me mustaqe), kete nuk mund ta rrezosh pa hamendesime çunakesh.

shkruke me 10 gishta (dmth me shpejt se une) Monde  smiley

fh eshte perfolur sepse:

Në mesditë Byroja Politike u mblodh:
Vallë ç’ka ndodhur në kufijtë veriorë?
Në kufijtë e jugut, vallë, ç’ndodh?
Qielli është me re dhe dimri sjell borë.
Mos po lëvizin klasat e përmbysura?
Mos ka katastrofë në prodhim?
Vallë ambasadorët mos kanë nisur
Radiograme plot shqetësim?
Jo, kufijtë e shtetit janë të qetë,
Nga ambasadat lajme me alarm s’ka;
Dhe nën diktaturë të proletariatit
Dimërojnë kokulur ish-klasat e mëdha.

Shtetet s’prishen kurrë nga çatitë,
Shumë-shumë mund të pikojnë diku.
Nga themelet prishen-këtij ligji
Shteti socialist i bindet gjithashtu.
Telegrame urimi, diell i ndritur,
Në mitingje vjersha letrarësh të rinj;
Kurse poshtë, pikërisht në themelitë,
Rritet ngadalë tumor i zi.
Për armiqtë kemi topat, himnet, vallet,
Ambasadat, që rrëfejnë diçka për ta.
Për burokratizmin, ç’kemi vallë?
Topat s’pijnë ujë dhe konsuj atje s’ka!

Midis shkresash, telefonësh, l
etërthithësesh,
Ata skenat mbushin gjithnjë.
Mjaft me këtë qeshje dashamirëse!
Burokratët janë tjetër gjë!
Jo me bojë pelikan përjargur,
Si tuafë të këndshëm: ho-ho-ho!
Por të kobshëm, me duar të përgjakura,
Gjer në bërryle unë i shoh ata.
I shoh atje thellë tek rrëmojnë,
Në themelet e revolucionit pikërisht.
Ç’bëjnë ashtu, pse trupat e dëshmorëve,
Kthejnë djathtas, majtas dhe përmbys?!

***

Pashallarë të kuq, bejlerë me tesera partie,
Baron-sekretare, bosë të naftës varg,
Në kortezh të zymtë, nën himne liturgjie
Çojnë tabutin e revolucionit për në varr…

Kurse pamja e jashtme është ndryshe:
Buzëqeshje, tundje grushti në miting,
Thjeshtësi te xha Kamberi, tek iks gjyshe,
Dhe fjalët “Enver, Parti, autokritikë”.
Kështu ishte ditën, kurse natën,
Zbrisnin në themel ata serish,
Por revolucioni s’ish kala e Rozafatit,
Që duronte ditën ngre e ngre e natën prish.

 

Fragment i lene jashte (me qellim po me duket) nga kunderparrulla.  Une nuk e kuptoj si mund te behet pyetja "ku e ka share Kadareja sistemin".  Ne s'eshte kjo poeme kryqezim, nuk e di cfare mund ta quash tjeter.   Nejse, ujra nen rogoz tani ...  

 o Kunderparrulla:

ja po te pergjigjem me nje pyetje. Po kujdes lexoje dy tre here pyetjen.

- A do ishte shkrimtar me i mire IK po te kishte shkruar kunder diktatures?

ps: meqe ra llafi, vjershe e dobet.

 

British library ka ne format microform gazeten le monde (monde) qe nga viti 1944. Eshte mbyllur tani, nuk mund te gjej asnje info tjeter pervec atyre te website-t te tyre, por neser do t'i marr ne telefon. Javen tjeter me duhet te jem atje per disa ore, ndaj mund te shoh ne mund ta gjej kete artikull te prillit 1985.  Ndoshta atehere do te dime pak me teper per arsyen e kesaj letre.

Monda, xixat qenkan me bukur se bubuzhela.

Kush ska mekate nga koha e regjimit komunist le te hedhe balte i pari kunder Kadarese.

Per mua ai eshte nje nga shkrimtaret me te medhenj te kontinentit dhe qenia e tij shqiptar na nderon.

Po te fillojme te analizojme kete figure duhet te analizojme edhe figuren e Skenderbeut.Cka bere Skenderbeu para se te dezertonte ushtrine turke dhe te vinte ne Kruje? Sa popuj qe kerkonin liri ka shtypur e zhdukur?

Por per ne skane rendesi keto gjera ,nga ajo kohe dime vetem qe Skenderbeu ka qene nje nga ushtaraket me te mire te perandorise turke dhe per cilesite tij ju dha titulli Iskander bej .

Po te heqim paralele me I.Kadarene duhet te themi se Ismail Kadare ka bere cka bere ne kohen e regjimit e rendesishme eshte se ka qene nje nga shkrimtaret me te medhenj te kohes dhe tani ai kontribon per shqiperine dhe shqiptaret

canart1975 ,

Po si e thjeshte me duket mua dhe s`ka pse nxirren te tilla justifikime jo shkrimtar i madh jo shkrimtar i vogel.

Prurja e Selfit eshte shume e thjeshte.

Tani me thuaj mua si e mendon ti qe do diskutonin peshqit nese ne vend te emrit IK do ishte psh Rexhep Qosja ?

Si e mendoje se reagonin keta peshqit eee?

Po sikur te ishte  larg qofte smiley emri i Ardian Klosit ?

Per Qosen do i kujtonin dhe qe eshte musliman muti dhe qe i mbajne ere corapet se lahet nje here ne muaj, ndersa per Klosin do i kujtonin historite e te atit si Minister Drejtesie dhe ate ngacmimin seksual qe i kishte ky juristit te televizionit.  Ne peshk ka njeres qe emigracioni ja u ka bere jeten gjithe stres. Dallohen qarte.

Nuk ka asgje  te vecante ketu dhe qe e ndryshon statusin e Kadarese si shkrimtar. Njerezit duhet te lexojne cer ka bere vaki. Kur i shkohet ne mbrojtje me terma pastaj antikomuniste nuk ke c`thua . Te keqen e Fahri Balliut ! smiley

Ne peshk ka copa mishi dhe gjytyryma qe ngatarojne gjera te thjeshta shume. Sic ka dhe njeres qe marrin kot nga berihaj.

Ketu nuk po diskutohet letersi. Nje  i ri i asaj kohe do ndjehej shume i tradhetuar nese do e kishte lexuar ne ate kohe kete pacavure ( nese eshte e vertete dmth ) . Shume ishin duke vujt , shume ne ate kohe dhe keto letrat keshtu nuk ka kohe e kontekst qe i justifiko.

P.S. Keto solidarizimet midis nickeve te ndryshme per te njetin person jane te vjetra ne peshk dhe nuk i merr njeri seriozisht. Po u bene dhe bajate.

Koth, do e nis mbrapsht. E ke shume gabim. Nje francez atehere ka marre mesazhin se populli shqiptar nuk eshte ende gati te kethehet me fytyre nga perendimi, dhe se provokime te tilla nga francezet, do te shkaktonin dem ne popull ne rradhe te pare. Mos harrohet se edhe pse de juro ishim te izoluar, de facto ligjin e bente ariu Sovjetik, qe deri sa nuk ishte dorezuar krejt, nuk dihej se cdeme mund te kishte. Ndersa nje i ri i asaj kohe, po ashtu ka marre mesazhin "duro dhe pak", se me keq per ty po s'durove. Hidherohu, apo bej sikur hidherohesh, por mos dil hapur ende, se eshte situata akoma mut, e keta ujqerit qe jane plakur duke pritur per nje kocke me pak dhjame, nuk i dihet se c'mund te bejne.

Eh er Koth, eshte e felle letersia, nuk e mor vesh pse ben sikur e merr vesh xhanem. Ia thashe Selfit, po t'a them edhe ty, se ti i jep ze ca si teper asaj kohe. Ke ndonje gje per te thene per Kadarene sot? Perndryshe Kadarese dje t'i rruni bishtin.

Per çfare mesazhi qe paskan marre te rinjte, po flet, te lutem shume ?

Te rinjte ne ate kohe nuk lexonin Le Monde.

Jo, por shikonin RAIUNOn, e per sa i perket Shqiperise se izoluar, c'beri Le Monde, e c'beri RAIUNO. Pervec kesaj, lexonin Kadarene. Dhe ky pozicion, nuk ka qene vetem per te huajt, por edhe per te brendshmit. Nje mesazh qe do merrja une, ne mungese prononcimi, do ishte ngrihuni dhe bjeruni. Ndersa me kete prononcim te Kadarese, mesazhi qe do merrja do ishte, avash me yxhymin, se do ju plasi juve ne dore edhe me keq. Imagjino pak, qe nje kryengrintje e shtypur pas vdekjes se Enver Hoxhes, nuk dihej si do shkonte. A do shtypej pergjakshem, apo do lejonte qe t'i bashkoheshim vales se murit te Berlinit 6 vjet me vone. E nese do shtypej pergjakshem, do ishte aq e fresket ne memorien e shqiptarit, sa qe zorr te thuash se edhe sot e kesaj dite nuk do ishim i vetmi shtet komunist ne Europe, ende nen Ramizin.

Hej, nuk ka faj lajmetari.

p.s. SMR je?

Nga i nxjerr keto pyetje, mer?  Nuk e kuptoj se pse SMR duhej te shkruante me nick tjeter. Car teorish ju sillen neper koka?

Anonimati eshte paranoje. Vetem me p.s.ne u more? U binde nga kusuri?

Po c'te merrem me kusurin. Ti me thua qe Kadareja i jep mesazh rinise ne Le Monde, mesazh te cilin te rinjte e marrin duke pare Raiunon. Apo ke info qe eshte lexuar letra ne edicionet e lajmeve te televizioneve italiane

E c'te merresh me kusurin, kur s'merresh dot. Te thashe qe eshte pozicion i njejte, si brenda, si jashte, e nese kjo leter derguar Le Monde, nuk eshte publikuar tek ZP, ptuh t'ma besh. E nese nuk eshte lexuar brenda fare, atehere nuk qendron pyetja e Koth, te cilit po i pergjigjesha, qe pyet se cfare mesazhi iu ka dhene te rinjve atehere. Por nese eshte lexuar brenda, c'rendesi ka, se na plase me kete zgjuarsine proceduriale alla Gjykata e Larte, c'rendesi ka a eshte lexuar nga Le Monde, nga RAIUNO si qendrim, apo nga ZP.

Kothi nuk tha qe eshte lexuar, po tha qe si do te ndiheshin te rinjte po te ishte lexuar.

P.S. Procedurat te shpetojne koken

Po mire, ti pergjigjen time nuk e lexoje dot si spjegim i mundshem i pyetjes, por doje patjeter te shpetoje koken?

Cer nuk ke kuptuar ne kete postim Lulian Kodra ?

ME duket se ketu une po them qe prurja eshte leter e Ismail Kadarese . As kete nuk e ndan dot ?

Nejse varja. Tani do te jap nje fabul per roman se vetem keshtu mund te kuptosh ndonje gje ti :

Ne vitin Prill te vitit  1985 mbasi vdiq Vekja kam mesuar historine e nje mesuese letersie qe kishte idhull Kadarene. Kjo zysha ishte per fatin e saj te keq edhe shume simpatike dhe ishte e persekutuar familjarisht. FJala perserkutim ne kete rast eshte qe nuk ishin te privilegjuar nga ajo kohe.

Fati i saj i zi ishte se ishte martuar dhe kishte dy femije. Do thush ti ku ishte fati i saj i keq ?

Po prit mos u nxito , do ta spjegoj ngadale : kete e transferonin shpesh si mesuese, shume shpesh, nja njera shkolle tek tjetra dhe nga nje fshat ne nje tjeter. Motivi ishte qe te percilte idete e Kadarese nder nxenesit per ato verpa qe ishin ne ate kohe .

A do thush qe nuk ke kuptuar asgje deri tani ? Po normal , si mund te kuptosh po nuk ta thashe drejtpersedrejti : E transferonin sepse e donin per ta palluar te gjithe punetoret operative te zonave ku shkonte. Kerkesa behej prej tyre me demek se ne shkollen e zones kishte nje "armik" qe fliste kunder Kadarese dhe partise  dhe duhet te penetronin me ane te kesaj zyshes se bukur. 15 Shkolla ndroi per 6 vjet kjo 15 . Shume eee ?

Keshtu keshtu kjo histori, nje cike e dhimbshme po ti nuk kupton dot ndryshe.

He se harrova : Ideja e fabules se romanit tend te ardhshem duhet te jete kjo : Edhe se e lexonte Kadarene dhe kuptonte mesazhet e tij, nuk i shpetoje dot  fatit te kurves .

E kupton dot kete more ?

PO duket qarte qe nuk i ndan dot ca gjera, plus faktin qe tek prurja e Selfit cdo kishte vetem letersi nuk kishte. E zorcme eee ? Apo do i fusesh dhe ti nje qe Komunistet nuk ja falen Kadarese faktin qe u arratis nga Shqiperia ? smiley

E mer Lulian Balliu ee !

 

 

O Koth ku ka njeri qe te kupton ty mer ? I bere paçavure te gjithe , Kadare Klos Qose Balliu mesuesja e letersie ..... ?

...smiley

Shif ketu Gjergj , permendja e e atyre emrave eshte bere enkas.

Tifozet e Kadarese ne peshk kane bere helaq Qosen dhe Klosin.

Tifozet e Klosit dhe Qoses kane bere helaq Kadarene.

Jane histori te vjetra keto ne peshk , po duket nuk i ke ndesh ti.

Zysha e letersise eshte per Lulian Balliun qe ben letersi dhe kupton Kadarene dhe nuk kupton Simon Stefanin. smiley

 

smileysmiley :wink:

Aha, e di si eshte kjo pune o vellacko. Ne ushtri ekziston ai parimi qe po do te vesh emer , ti besh reklame vetes, kap ndonje te forte edhe vije poshte. Ne internet ky proces na qenka  transformuar ne : gjej ndonje mendim idiot te nje njeriu te madh dhe hidhju ne gryke e mos e lesho. 

O Koth Ezopi, me kenaq ti mu me keto fabulat. Shif se t'u kam pergjigj tek ajo tema e dosjeve te fiksit kur me pyetshe per Formalizmin Rus, por na i fshin adminat te dyve. E te numerojsha nja shtate a tete lloj fshatesh ne feste si tek kjo fabula jote, deri sa te thashe, "le qe c'kerkon kaligrafi nga bytha Argjirose", si thote edhe ai patrioti jot prej nga Porta e  Kalase, ashtu me fal, e Shen Pjetrit. Por ti nuk mbush. Te duket vetja se merr vesh nga letersia dhe rri e tregon fabula ke peshku. Ca te them une? Ti jap dum kesaj fabules tende, ti do tregosh tjeter, keshtu qe bujrum. Po te lexosh me poshte, kam thone qe personazhi me i perfeksionuar i Ismail Kadarese eshte Ismail Kadareja. E merr vesh tashti qe Simon Stefani s'ka lidhje me kete pune? E as Fahri Balliu. Osht ceshtje vetem letrare, brenda formalizmit rus, po deshe, apo edhe brenda ndonje fshati tjeter ne feste. Me emrin e Kadarese eshte abuzuar jo vetem nga keta drejtorat e shkolles qe e kane bo lavatrice kete zyshen e shkrete, por edhe nga rrethet me te ngushta te oborrit. Ajo qe ti nuk kupton, o gurre popullore, eshte se Kadarene nuk e kane bo Enveri me Mehmetin, sic kane bo keto drejtorat e shkolleve kete nenen e shkrete, por ka bo veten. Ndaji sa te duash ti Kadarene letrar nga Kadareja e ketyre letrave, kur vje fundi ai firmos, "me sigurine e mirekuptimit dhe te konfidences".

p.s. Kur te vij ne Shqiperi, do te te jap veshe te percellume dhe nje birre ke tymi, e po deshe me jep nje gjuhe, ama keshtu fabulash qe i dine te gjithe mos na trego.

... smiley

Je peshe e lehte smiley 

Te paska ardh vone testimi  me  ate Formalizmin Rus. Se une vetem ne nje vend e kam permend ate dhe shume kohe me pare. ndaj kot lodhesh qe te ma kujtosh tani  dhe as mos u lodh te mesosh kush eshte mendimi im se sa e njeh ti keto pune.

Tani, meqe e ke te zorcme te kuptosh cdo me thene Simon Stefan po e le tja tregoj dikujt dal vivo qe ti ta marresh ose ne msn ose ne email dhe te me japesh ndonje pergjigje mbas ndonje apo dy mujshmuaji :

Zhan Klod Van Dam Sula prej Luzit te Kavajes : E dijshe e dijshe , po doje te me provokoje. smiley

Me degjo mu . Kadere eshte Kadare eshte pse e shaj une , por qe ta dije ai qe ai ka shkruar qe ta kuptosh ti,  do ishte bere per epitafe me kohe robi smiley

Ja pasdite te mbare dhe pa stres emigracioni !

Ore shaje sa te dush. Ti kaq nuk merr vesh ca po te them une. Ai ka sha veten. Ka thone "nuk jam i cmendur, por idiot".

Ka pas thone njoni ne Cerrik Kothe, medalje bronxi per bodybuilding ne shkalle kombi, por edhe cun poet nga shpirti, se Cerriksit sa je i zoti te ecesh vete te vardisen me llapen jashte si zagare, por sapo t'a shohesh qe nuk ke fuqi, te sulen si hienat ngordhesires. Hajde jepi dum ti tashti kesaj fabules, me teqe, me xhami e me kishe po deshe.

... smiley

Nuk e kupton jo cer shkruj . Me degjo se ta kam pa hile, eshte si bicim paradhenie kjo puna kur te them nuk e kupto. Mirepo une e kam shume te veshtire te bej sqarimin e komenteve te mija se po fillova me Sqarim nr 2 apo 3 , sikletosem shume. smiley

As Simon Stefanin nuk e kupton dot as krushkun e Simonit nuk e kupton dot. Keto nuk jane gjera per peshk se peshku ka edhe lexues te mire ( respekt per ta ) , por ka dhe copa mishi me dy qe mbajne gishtin tregues gjithe diten e perendise ne hunde e bejne sacme ka dhe gjytyryme. Nuk komentoj per keta te fundit une. smiley

Nigjo mu tani, se shpejti do filloje trendy musliman ne Europe dhe do shikosh shpejt ndonje kthese 180 gradeshe ndaj mos u habit kur te shkrova per xhindet qe shkelin naten ne Teqe e qe eshte romanizuar nga Kadare ne kohen e prishjes te objekteve te kultit. Ne fakt une mendoja qe ti do e kuptoje se ku desha me dal, por shenje nuk me dhe.

Kemi fol i here se si ndikon vepra e nje njeriu ne jeten e nje populli dhe shembull te mora Cabejn ( ketu  u perdor Formalizmi Rus , jo ke veliant smiley ) produkti i te cilit ben te mburet cdo njeri qe flet gjuhen shqipe. Diference e madhe apo jo ? Kjo  e tera  dhe per ta testuar kete qe te thashe mundohu te me sjellesh qofte dhe nje koment te vetem , shkrim nuk gjen dot per kete shekull, qe kontenston Cabejn si njeri dhe si personalitet shkencor, megjithese te dy kane nga nje resme me Enverin, te dy jane nga Gjirokastra e "Kujtimve per Vegjeline" se Kadarese ( Kronike ne Gur ) apo te tjera.

Diference e madhe dhe une i rri kesaj me konseguence.

Tani nga kjo e gjithe kupto cer te te doje qejfi dhe komento si te ta ndjeje.

He se harrova : nuk jane ne peshk armiqte e Kadarese, me degjo mu. smiley

Tani nje sqarim  per zyshen e letersise ( fjala sqarim me doli vetvetiu jo enkas per qellimin qe e perdor ne disa raste ne peshk ) . Nuk eshte fabul Ezopi, por histori e vertete dhe nga ajo kohe ka shume te tilla qe cdo kush qe i ka pas ne kurriz, e ka shume veshtire t`i harroje. Por kesaj , nga sa shof kur komenton edhe ne tema te cilat merren afersisht me sistemin , nuk i perqasesh dot se kam pershtypjen qe vetem ke lexuar ( mire ke bere ) dhe jo jetuar. Tani po iu avite ketij diskutimi me histori kalamajsh qe qeshnin kur vdiq Vekja, kjo te ben qesharak shume dhe une e mbyll ketu diskutimin me ty, por nuk ka asnje dem shoqeror nese nje gje shikohet nga te gjitha anet.

Pse po zgjatem me ty dhe ti e kupton qe kjo nuk eshte e gjitha per ty, po sepse si personazh Kadare jep rast per te fol shume, per te fol seriozisht per shume gjera qe fillojne qe nga letersia ( ketu fol ti me shume jo une ) , diktatura, sistemi , gijotina  e deri tek liria qe dikush me siper e tha shume korrekt qe nuk duhet te zgjidhet personazhi yne si model. Kjo vetem ndreq dhe asgje nuk prish, perkundrazi.

Pra cilesisht pretendohet te thuhet dicka secili sipas menyres se vet, por thelbi eshte qe Kadare ne peshk pretendon te sjelle debat te kendshem apo jo por ama sjell shume debat. Kjo si mire me duket mua.

O Koth, nashti dhe ti mos boj si tip qe nuk kuptohesh. Ti thu se Kadareja pretendon te sjelle ne peshk debat te kendshem. Nderkohe plaget qe kujton me sebepin e ketij njeriu, nuk jane te kendshme, dhe nuk duhen trajtuar me debat te kendshem, tralalala zura nje gale. Plumbi del me plumb er mik. Tashti te jetume nuk e kam, por iu besoj filmave ndonjehere, sidomos kur thone gjojna si kjo. Nuk jam t'u thone se eshte Kadareja i vecante. Perkundrazi, po them se ka qene si gjithe te tjeret. A do t'i hapim, t'i shohim plaget, te asaj zyshes, te prinderve te mi me lidhje direkte me Simon Stefanin, te gjithe Cerrikut e te te gjitha qytezave industriale apo kooperativave model ku degdisej biografia me njolle? Bujrum, por jo tek Kadareja, se eshte aq e larte doza e karagjozllekut, sa qe sic e the edhe vete, pritja per muhabet te kendshem do shnderrohej ne muhabet te kendshem detyrimisht. S'ka problem muhabeti i kendshem. Eshte si puna e atij qenit ujk te Xhek London, qe pasi ia kafshojne doren e te zotit lukunia e ujqerve, ky ia lepin per t'a sheruar. E sheron plagen Kadareja, prandaj dhe nuk eshte barabar me bie llafin ujqer si Simon Stefani e te tjere cakej. Ti do thush nje rrace jane. Po mer vlla nje rrace jane. Por lexoje me kujdes ate letren e Mehmet Shehut. Njoni eshte i kultivuar te kete potencial sherues, Kadareja, ndersa tjetri nuk di vecse te kafshoje, Stefani. E ben muhabetin lemsh fare pastaj kur futesh tek Cabeji. Cabeji eshte teori me vete mer vlla, eshte zberthim gjuhe deri ne detajin me te imet matematikor, e Kadareja eshte praktike me vete, zbatim i gjuhes deri ne metaforen me ekstreme. Teoria eshte qen qe leh por nuk te ha, praktika eshte kacafytje. Jane te pakrahasueshem. Vegla te pushtetit kane qene te dy, packa se njeri ka qene ne prapaskena, Cabeji, e tjetri ka pasur aq elegance sa te marre rolin e aktorit kryesor. S'ka asgje te kulluar qe te mos ndotet. E ndotim, pa problem, por mos harro qe duke na sherbyer ndotet.

Tashti, edhe i gjo per lirine, si model. Iu kam dergu nje roman te shkurter atyre te Saktivistes ne lidhje me kete ceshtje, pak a shume ne te njejtat vija me ate sonden e Fuges edhe pse jo aq te detajume, por s'paskan ndermend me e postu. Po qe se flasim per lirine, rregulli eshte qe ose te gjitha modelet jane te vlefshme, perfshi edhe Kadarene, ose asnjeri. Liria eshte ose totalitet, ose iluzion. Luhatet pak a shume mes zeros dhe njishit, si gjuha e kompiuterave.

Hajd se do flasim prape, e ben vaki t'a ndrroj mendjen, ben vaki ma ndrron.

Mos u lodhni ti sillni kadarese poezite per enver hoxhen se pastaj i bie ti sjellim birishes shishet e qumshit me sh.rren e enver hoxhes. Po ashtu i bie qe te mos kemi fytyre te shkruajme ketu sot (ne me te vjetrit) sepse qame si femije per enver kelliren.

Qe ti nxjerrim te gjithe nga halli, perdorim shprehjen popullore: "ASHTU ISHTE KOHA".

Me lejen Adminve, qe perderisa lane kete teme s'kane mo b... me bo censure ketu, a mund ta degjenerojme pak ket muhabet?

Une psh, du me tregu se si e kom perjetu una ngordhjen e Dulles. N'ate kohe kom qene ne klase te trete te "Kongresi i Permetit" dhe msimin e kisha masdite. Ne mjes vje Nona (gjyshja nga prindri moshkull se tjetra ishte Moma) nga pazari ene folte me zo t'ulet me tim ate. Kapsha ca copa muhabeti (po e mori Ramizi kemi shpresa po po e mori Nexhmija ka me u bo mo keq) ene i shifsha se si u shkelqete ftyra po nuk noka gjo tamon. Kur marune muhabetin pyta tim ate se car kishte bo vaki. Me tregoi qe kishin dale llafet se kishte dy dite qe kishte vdek Dulla, po qe nuk e kishin deklaru se kishin hallin e reagimit te njerzve. (levizje leprash nga barku i popllit te ai i qeveriut, ka thone njoni). Ene me porositi qe mos ta hapsha gojen se ishte muhabet me zarar.

Pak mo vone una shkoj m'shkolle ene gajte ores se msimit na moren e na futen ne palester te gjitheve. Maj men si tani momentin e pare se sa fryke kisha se robi (sidomos kur je kalamo) kur e di qe nuk o m'rregull me opinionin e "duhur" kujto se te gjithe e dine dhe pret ta "kapin gjalle". Nga qe kishin ardhe ca tipa me kostume nga ku di une se c'dikaster, une thashe keta kane ardhe me identifiku se kush o gezu nga ky haber.

Kur na futen ne palester dhe filloi te degjohet deklarata zyshat ja plasen te qames (nga halli a nga budallalliku me bri kte s'e di une). Pak nga çlirimi i ankthit se s'kishin per te na more n'pytje, pak nga gzimi i evenimentit dhe kryesisht nga e qamja e zyshes mo te eger per mu (historikisht hallet i kom pas me zyshen e "leximit letrar" se me "matematiken" s'kisha kontakt fare ne shkolle), me ka kap nji e qeshme qe bofte hajer ai Zot qe e ka bo levizjen e trupit njisoj ene kur qesh ene kur qa me te modhe, po ta mash kok"en ul. Ene me timen isha herat deri kur m'thote Veshderri : "Po ti mer sh... po qesh?" Une shok te ngushte e kisha po ai kadosh nonen prokurore e kishte ene foton e Dulles nga muri n'95 me zorr ja hoqem. (na e kishte bo i here nomin se na ksihte kap tu knu rrugve konget e Sanremos) Pranej i thashe : "Pusho ore idiot!"

Tani qe e 10va ket teme po iki i qete ne shpi se punen e qava.

 

 

Kadareja, sipas vete pohimeve te tij as nuk ka qene dhe as nuk pretendon te kete qene disident. 

Perpjekja tani per ta nxjerre te tille eshte e kote dhe e demshme, sidomos me ate poezine himn per diktatorin dhe partine dhe kerkese nepermjet vargjeve per fushate terrori kunder ca hipokriteve qe po conin revolucionin ne varr.

Polico e ke gabim. Mos m'bo me çu uje te mullini i asaj qe ka hap ket teme se nuk du me i sherby asaj rryme. M'nigjo mu, lene ket muhabet se ka te drejte shoqja "Kryetar" (=Jerusalem) kur thote qe duhet da Kadareja "kongetar" me Kadarene shkrimtar. (Sinono ket punen e "kongetarit" e futa sa per rime pse vetem ti do sjellesh batuta me rime ketu "keku" dhe "byreku&quotsmiley

Urraaaaaaaaaaaaa e bona ket teme si lesh dhie!

Lizandro, eshte sic thote Thought Polici (me teskere te shkrujtme, jo me me ka pas thon njoni mue te tavolina ferrnetit).

Sa per at ujin, habitem si nuk e ke cu deri tani ke mullini helvetik. Dmth pritshmeria ime ishte per me perpara. Per ujTin, them. Turqeta.

Cimo, une nuk kapa gjo se o ora 1 e gjymes apo ngaqe nuk qe ti i qarte?

Se mos me kthe pergjigje private ore se me del huq çoraposja e ksaj teme masnej.

Biles une them te hapim ene nai diskutim per neshjen Chelsea-Liverpool.

Ismail Kadare - shkrimtar
Ismail Kadare - nen komunizem
Ismail kadare - nen demokraci
Ismail Kadare - dhe Kosova.

1. shkrimtar :

Sipas te huajve qe e kane lexuar, Kadare eshte shkrimtar goxha i mire. Ka mundesi te marre cmimin Nobel. Per hir te Shqiperise, Kosoves, gjuhes shqipe, Shqiptareve, duhet uruar qe kjo te ndodhe sa me shpejt. Do te ishte nje arritje e madhe. Duhet ta dini se letersia eshte fisnikeria e globit tokesor. Te gjithe njerezit e pushtetshem te botes duan te duken ne syte e botes si lexues te medhenj. Pse ? Sepse letersia te mvesh pernjehere me nje aureole te fisme, dhe sa me i kenduar te jesh, aq me shume te ecen fjala.

2. nen komunizem :

Ketu, "vaj vatani e mjere mileti". Kadare ka qene asgje me shume se nje qenie e rendomte si une, ti, ai, ajo. Pervec atij tjetrit atje matane, qe rri sot ne qoshe dhe qe e ka ngrene mire ne kurriz. Por te mos flasim per kete.
Qesha me Jeruzalem kur tha se poezia me lart (e Kadarese) eshte e dobet. Zoti Jeruzo, jo vetem qe e dobet, por ta shpifte dhe emrin e poezise. Ajo eshte nje shkarravine, "ne qiell dhe suferine", do thoshte njeri.
Per artikullin ne "Le Monde" : kush deshiron, mund te konsultoje bibliotekat e zarbove franceze dhe te shohe te gjithe artikujt e "Le Monde" ne teletajp. Te japin nje rrul te zi ne dore, dhe te thone shpeshtille ne nje tip maqinerie, dhe aty te dalin si ne film cdo artikull qe deshiron.

3. nen demokraci :

Kete nuk e di as une. As ai ska jetuar nen demokraci, e as une. Kur u be puna qe hanim nje cope mish ne muaj, ai cau ferren dhe iku, dhe kur u be puna qe vajti kilja e fishekeve 250 leke te vjetra, atehere cava ferren une dhe ika.

4. Kosova :

Nga kjo ane, s'ke nga ta kapesh. Kadare eshte nje atdhetar i vertete. Ka luftuar shume per Kosoven dhe Shqiptaret duhet t'ia dine per nder.

Si perfundim : nese deshironi te dini ku ndryshon Ismail Kadare nga nje kurrkush qe nuk e njeh askush, ai eshte ketu :

1975 : Ismail Kadare (Driteroi gjithashtu) shkruante shkarravina dylekeshe per pushtetin popullor. (Shkarravina eshte me lart, ju lutem, hidhini dhe nje sy).

1943, Poloni : Bolek Gawin, nje polak i panjohur, ndersa strehon dy cifute, burre e grua, nje te ashtuquajtur Reich-Ranicki, nje nder kritiket letrare me te medhenj gjermane, shprehet :

ADOLF HITLER, NJERIU ME I FUQISHEM I BOTES, KA VENDOSUR QE TI DUHET TE VDESESH. UNE, BOLEK GAWIN, SHTYPSHKRUES I VOCKEL, KAM VENDOSUR QE TI DUHET TE JETOSH. LE TA SHOHIM KUSH DO TE FITOJE !

Kete nuk e di as une.

Gjynah. Tradhetar i pritshmerise sone te madhe.

Nuk e kuptoj pse ktu te ppu,dhe ne pergjithesi ne opinionin publik ekziston kjo tendence e ndarjes se IK ne disa dimensione?

Po ti shikosh pastaj me vemendje kto ndarje ne copa te IK verehet nje inkoherence permanente e ketij personi,sepse n.q.s ishte atdhetar nuk mund te ishte komunist,nese e donte popullin e tij si mund te pajtohej me gjendjen mjerane qe ekzistonte nen regjimin e dulles,nese ishte disident do kishte shkruajtur ndryshe nga ajo pacavurrja me lart,dhe do kishte perfunduar ne ndonje gulag si Solzhenicini,tani te gjithe do hidhen e do thone se ishte koha e tille dhe nuk mund te behej ndryshe.Por s`duhet harruar qe IK mund te largohej kur te donte jashte Shqiperise,sepse gezonte privilegje si shkrimtar i oborrit,qe ishte.Pse zgjodhi pikerisht 1989 per tu larguar,dhe per tu distancuar nga regjimi komunist?Apo dhe largimi i tij ishte pjese e skenarit te Katovices qe R.Alia e zbatoi me perpikmeri?Kto jane pyetjet qe i duhet pergjigjur para se te kalohet ne mitizimin e personave,per fat te keq kjo eshte nje tendence shqiptare dhe akoma nuk po mundemi te shkeputemi,dhe ti gjykojme nen driten e fakteve historike. Ky dokument i shkeputur nga Le Monde eshte 1 nga te shumtit qe ekzistojne,mjafton te kerkojme dhe realiteti do te na duket krejt ndryshe.

pssmileyi shkrimtar krijmtaria e tij nuk u nda asnjehere nga realizmi socialist, eshte nostalgjik i pasherueshem(ky eshte mendimi im personal). hajde pra tung te gjitheve,se filloi liverpuli

Arti i Madh eshte antidot ndaj cdo diktature. Si rrjedhoje, Kadare i ka sherby miletit, kuptohet atyre qe i thithte releja, atehere kur i duhej me shume. Pajk.

 

Te tjerat jane llafe pazari. 

nejse, une skisha dhe skam ndermend ti lexoj komentet ktu, por i dhashe nje sy nga fillimi ne fund dhe me ben pershtypje pse autoresha nuk pati respekt per 110 komente (pa ato te mshirat) dhe tu jape nje bule uje buzeve te djegura te peshkatareve.

Per respekt te prurjes dhe komenteve dhe pellgut, autoresha mund te kishte zbuluar ndonje detaj mbi burimin e prurjes apo qofte dhe qellimin e prurjes ketu, informacion plotesues apo ku di une. Po dhe nai qendrim personal sdo ta bente autoreshen me pak te denje nga gjithe ata qe ja denjuan prurjen me komente.

Apo i lihet lexuesit ti nenkuptoje te gjitha si shume i zgjuar qe eshte?? Eshte vetem per lexuesit shume te zgjuar ?

Mire po qe kshu, une si shume e jo-e-zgjuar qe jam, do ti qendroj teorise time mbase krejt idiote te shkrimit "tentative per kucke e bukur" dhe per autoreshen mund te imagjinoj ne menyren me idiote dhe paranojake qe ka punu per sigurimin e shtetit   smiley

ja kshu !

Heu, ca qeka bere ketu e s'e paskam pare... Paskam shpetuar.

Desdemona, po mendoja te njejten gje. Si bombe me gaz lotsjelles me duket. SMRse nuk i falet mungesa. Perndryshe, taktike fleterrufeje me duket.

Tashti edhe dicka tjeter. Ketij poeti, nuk i ka folur kurre mendja, por gjithmone vetem zemra, vetem intuita, instinkti, mbijetesa. Mund te thuhet pa frike, se eshte budallai me i madh qe ka pare ndonjehere historia e letersise shqipe, e rrjedhimisht, nje nga shkrimtaret me te medhenj. Nje nga arsyet e ekzistences se artit, eshte pikerisht mbijetesa. Personazhet e tij kane qene gjithmone ne nje lufte per mbijetese. E perfundimisht, personazhi me i arrire i Ismail Kadarese, eshte Ismail Kadareja. Mehmeti e paska njohur mire. Disidenca e shejtan budallait historikisht ka qene nje disidence qe legjitimonte drurin e autoritetit, apo korrigjimin e shejtan budallait, korrigjimin e gabimeve te shkrimtarit. Kllouni qe perqeshte mbretin apo edhe qe "deadpan" i thoshte kriminel, ka qene gjithmone krahu i majte i mbretit. Cinizmi, ironia, ambiguiteti i personazheve te tille ka qene gjithmone burim frymezimi, si per popullin, dhe per diktatorin. Vete Stalini e mori ne telefon Bulgakovin dhe pasi i tha se i kishte rene ne vesh se donte te shkonte ne ekzil, e te gezonte shoqerine e Zamyatin me shoke, i tha se nuk do t'a lejonte, se e bente shume per te qeshur per t'a lene t'i ikte nga oborri. Historia e Shqiperise nuk e ka njohur ndonjehere nje personazh te tille, prandaj edhe na vjen shume cudi me te, prandaj edhe nuk dime ku t'a fusim. Do hidheni e do me thoni se nuk ka asgje ambigue ne kete leter me larte, por perpara se te dilni ne kete konkluzion, mos harroni ne rradhe te pare faktin qe kjo leter jo vetem qe ka pasur per qellim dy audienca, por se te dyja keto audienca ia kane ditur cilesite mbijetuese kllounit.

Dua te kujtoj gjithashtu nje anekdote Gjermano-Lindore qe Slavoj Zizek ka qef gjithmone t'a tregoje.

"Kur nje punetor nga Gjermania Lindore shkoi me sherbim ne Siberi, vendosi nje kod me miqte, duke e ditur se letrat do kalonin nen nje shqyrtim te rrepte, dhe kodi do ishte se nese letra do ishte shkruar me boje blu, ato qe thuheshin do ishin te verteta, e po te ishte shkruar me boje te kuqe, ato qe thuheshin do ishin fallco. Letren e pare qe marrin miqte, ishte me boje blu, dhe nga Siberia shkruhej se gjithcka ishte mire aty, kishte bollek, njerezit ishin te lire e te lumtur, gjithcka doje dhe e gjeje, edhe pse per cudi, nuk kishte gjetur dot boje te kuqe."

Mos jini aq te sigurt se Kadareja ka pasur mundesi te shkruante me boje te kuqe atehere. Problemi eshte, si thote dhe Zizek, se e tille eshte ideologjia, atehere, si tani, na mungon gjuha per te qene te lire, na mungon boja e kuqe, e nese atehere na falej te gjitheve, perfshi dhe kllounin perandorak, eshte e pafalshme sot te te mungoje boja e kuqe.

Keshtu qe Self, leri keto fleterrufete per bojen e kuqe qe nuk kishim atehere. Kishe ndonje gje per te thene per bojen e kuqe qe nuk e ka sot?

 Historia e Shqiperise nuk e ka njohur ndonjehere nje personazh te tille, prandaj edhe na vjen shume cudi me te, prandaj edhe nuk dime ku t'a fusim. Do hidheni e do me thoni se nuk ka asgje ambigue ne kete leter me larte, por perpara se te dilni ne kete konkluzion, mos harroni ne rradhe te pare faktin qe kjo leter jo vetem qe ka pasur per qellim dy audienca, por se te dyja keto audienca ia kane ditur cilesite mbijetuese kllounit.

Lulian, shqiptaret e kane njohur kllounin shume mire sepse ne ate regjim, por edhe me pare, ishin te gjithe nga pak me dy fytyra, dhe me shume.

Ajo qe nuk kane njohur shqiptaret, dhe qe akoma nuk e njohin qofte kjo edhe ne liri, eshte te vlersojne te mirat dhe te keqijat e nje personi, sidomos personazhi publik, per ate qe jane. Kadare eshte shkrimtar i shkelqyer; eshte edhe patriot; por eshte edhe nje model i keq per te jetuar ne liri. Dhe nese jemi sadopak te shqetesuar per te ndertuar modelin e nje njeriu qe jeton ne liri, edhe modeli Kadare duhet te na shqetesoj.

Faleminderit Selfmaderadio qe i trazove ujrat me kthjelltesi!

Me 11 prill, 24 vite me pare, vdiq Enver Hoxha. Eshte nje dite pervjetori, per ca ashtu, per ca keshtu. 24 vite pas vdekjes se Enver Hoxhes, dhe 19 vite pas renies se Diktatures, ne, pjellat e atij sistemi, e gjejme veten duke celebruar "The survival of the fittest". Dikur, the survival of the fittest, Kadareja shembulli par excellence, beri te mundur qe duke u lene te perdorej, te perdorte vete sistemin per te rritur "fittnesin" e tij. Ne te vertete, nuk ishte vetem Kadareja por e gjithe elita shqiptare - elita qe vete sistemi e seleksionoi per te tille, i dha forme, e perdori dhe e la ta perdorte.

E vertete, Kadare, nuk ishte disident. "Une nuk jam disident. Une nuk isha idiot te vija jeten time dhe ate te familjes sime ne rrezik" – tha Kadare, në 24 shkurt, në Kaufleute Zürich. Ishte ftuar per promovimin e librit të tij të fundit ne gjermanisht, per të cilin nuk tha asnje fjale. Pas leximit rutine të një pjese të zgjedhur, vijoi një monolog 1 oresh ku Kadare denoncoi diktaturen, ku u irritua perseri qe Enver Hoxha, të cilit i kushtoi jo pak rreshta, të cilin ua shiti publikut per heroin e radhes (takimi me komandantin, sa mbreselenes), e mbante veten per intelektual. E tmerrshme.

Sigurisht, Kadareja nuk ishte idiot, në fakt, asnjeri nga ne:  si pjese e biologjise, homo sapiens sapiensi, u pershtatet, adoptohet kushteve rrethanore dhe perpiqet te beje me te miren per te mbijetuar vete, per te riprodhuar, per te siguruar mbijetesen e pasardhesve. Kjo eshte me se e kuptueshme. Por, eshte po kaq e kuptueshme se, pikerisht, se mungonin idiotet, se idiotet u kastruan, se idiotet nuk ishin model, se homoja ishte me e fuqishme se sapiensi, ne perjetuam, ndertuam ate sistem qe pastaj polli keta bij; edhe mua, edhe ty.

Ne ishim te gjithe bashkefajtore dhe bashkevuajtes. Por, te gjithe jemi vene ne gare per te qene bashkevuajtes: te gjithe! Krimineli i djeshem, spiuni, elita qe u perdor dhe perdori - qe heshti, te rinjte e enverit. Te gjithe sot tregojme dhe denoncojme diktaturen, jemi ne kerkim te metafores me te forte, te ekzotikes me terheqese. Pak a shume si ne garen e xhungles nga ku therrasim: I am a superstar, get me out. The survival of the fittest. Askush nuk do te kete te beje me "bashkefajtorin" - Bashkefajtori eshte thjesht alibia per te folur ne publik, per t'u rreshtuar prane bashkevuajtesit tjeter.

Si bij te ketij sistemi ne nuk bejme asgje me shume se celebrojme modelet qe na formuan: the survival of the fittest. Eshte ky model qe mbizoteron sot ne Shqiperi akoma, eshte akoma modeli qe ju mesohet te rinjve. Ashtu si dikur, i riu i sotem eshte pa zgjedhje, ashtu si dikur i riu i sotem preferon homon sesa sapiensin, ashtu si dikur, per te qene survival of the fittest, i riu behet pjese e pushtetit, perdoret dhe e perdor.

Kemi nevoje per idiotet, per ata qe e bejne homon sapiens sapiens, per ata qe cojne mendimin perpara, per ata qe nuk duan të jene thjesht „The survival of the fittest“, per ata qe avantazhin e homos sapiens sapiensit per të menduar, nuk e abuzojne duke e vene në funskion të fittesit të tij personal. Kemi nevoje per idealiste, per humaniste, per njerez të principeve, per njerez qe udhehiqen nga morali dhe etika: per njerez me shtylle vertebrore. Kur ky model të ravijozohet si alternative në Shqiperi, ndoshta mund t’ja lejojme vetes vanitetin per t’u perhumbur mbas estetikes se fjales dhe per t’u harruar.

Per sa kohe qe në nuk jemi aty, le të vazhdojme të bejme ate qe jemi duke bere – le te flasim per historite me zhurmues. Kjo leter, reale apo jo, eshte një episod (nga ata qe nuk e kerkon kush), thjesht një episod i trashegimise qe mbartim mbi vete. Le të qeshim, ashtu sic kemi qeshur dhe argetuar me episodet e deritanishme. Kjo eshte anektoda e radhes. Une jam bashkevuajtesi i radhes, rrefyesi i radhes i historive me zhurmues.

Duke pritur per idiotet.
 

 

Flm, lumidrin, me ishte fiksuar 15 prilli si dite e vdekjes.

Vallahi shume je zgjat  mbi ket fajin e mosluftimit te rregjimit prej Kadarese aq me shume kur flitet per nje person qe e pranon me gojen e  vete se s'ka qene disident.

Ndonje koment per pyetjet qe ngriti sjellja e kesaj letre ketu  ? 

 

Self, pershendetje. Ka dicka sidoqofte qe e ke pak gabim ne kerkesen tende per idiote, sepse idioti eshte ai qe mbijeton, nderkohe qe sapiensi ben jete. Nese sinqerisht kerkon modele idiotesh, Kadareja eshte shembulli me i perkryer qe ka nxjerre ndonjehere historia e Shqiperise. Por nese kerkon dicka me teper se sa trashegimia e mbijeteses, ke nevoje per nje grade me te larte se idioti, ke nevoje per cmenduri. Kur Kadareja thote "une nuk isha idiot", perpiqu t'a lexosh ne gjuhen e idiotit Menard, qe thote gjithmone te kunderten e asaj qe do te thote. Perpiqu t'a lexosh "une nuk isha i cmendur, sadist, rebel, radikal, etj". E per kete, nuk mund t'i vesh faj askujt, as dje, as sot. Ne mos, do ishte thirrje e eger per teater jakobin, gje qe, ende nuk eshte bere si duhet.

Self.

Jo me 15 Prille, po me 11 Prille.

15 Prilli eshte data e termetit, ne 1979.

Artikulli qe ke sjell, eshte godites, ne nje aspekt.

Kadareja eshte shprehur gjithmone sipas "oreksit" qe ka pasur,duke ofenduar ne pergjithsi Shqiptaret, e ne shume raste, pa "kerkesen" e partise.

Fundi i fundit, ky eshte Kadareja, ky eshte realiteti,kundrejt  veprave re tija qe jane imagjinate.

 

Po, te gjithe qane kur vdiq xhaxhi... ashtu ishte athere.. dele ne rradhe per nje, pse iu duket cudi juve qe Kadareja ta kete shkruar kete? Une e besoj qe e ka shkruar, madje e justifikoj edhe reagimin e tij... Ju qe jeni emigrante, jo rralle duhet ta keni ndjere ne lekure nje situate te tille...

Nga permbajtja e letres kuptova qe gazetaret franceze duhet te jene tallur paq me te gjithe shqiptaret ... Nese te huajt gjenin vetem groteskun te ne ato kohera, shqiptari, jo per faj te tij, ishte i verber per ta pare, se ia kishin lidhur syte... Gjithcka mund te perdhose shqiptari, vetem vdekjen jo...Mendoj se protesta e tij ka qene ne mbrojtje te dinjitetit te kombit shqiptar....

Une e kam zet Salen, por po njelloj do reagoja nese ai vdiste ( puj puj qofte larg e per se largu, se ai eshte dielli qe na ndricon te gjitheve smiley ) dhe dikush do bente ironi me vdekjen e tij dhe per me teper te tallte te gjtihe shqiptaret...

edhe do t'u sugjeroja admineve t'u shtonin ketyre vleresimeve me yje, gjysem ylli, cerek ylli, etj, per anetaret qe nuk kane shoqni te zgjerume ketu tek peshku...

self kjo nuk ka lidhje me shkrimin tend...

Une e besoj qe e ka shkruar, madje e justifikoj edhe reagimin e tij...

 

Flo kete ide kam edhe une, e kam shkrehur ne fillim, pse habiten keta me letren e IK? ..kjo leter eshte metamorfoza e qenies tone,e kombit tone,keshtu ndryshojme ne, IK nuk eshte i vetmi,me tipikun, e kemi Kr/min..por edhe ky nuk eshte i vetmi ...yyyyyyyyyyyyy sa shume jane!!!

SMR, do kishe bere shume me mire te vije kete analize me mire se ate budallallikun 25 vjeçar te Kadarese (se pe rta sulmu do te te mjaftote edhe nje "germim" 25 ditesh e nuk kishe nevoje per 25 vjet).

Une jam shume dakort me te gjitha ato qe ti thua ne kete analizen e mesiperme, po a kupton se fatkeqesisht ajo nuk ka asnje vlere reale. S'ka vlere se personat te cilet duan ta kuptojne ate qe thua ti aty, jane dakort me ty dhe Kadarene e duan VETEM per ta perdorur. Po mi po e them pa pike turpi une qe mua me intereson vetem imazhi qe ai ka ne bote dhe qe ngre imazhin e shqiptarve. Apo perdorimi qe ai i ben ketij imazhi per çeshtje si ajo e Kosoves.

Kurse ata qe s'duan ta kuptojne ose bejne sikur nuk e kuptojne do vazhdojne ta kene idhull dhe gati me te "ra" po i the nje gjys llafi te keq per te. Po nqs i analizo gjerat me qetesi, kjo eshe nje kategori qe ka bere idhuj Ramen e Berishen, per te mos thene Erion "Bastarde" Braçen. Pra te rrime shtremet e te folim drejte, per keta lloj robsh, idhulli Kadare eshte e keqja me e vogel.

Pastaj le te jemi dhe pak "kadare-iane" (ne stil jo ne fans-llik). A kemi ne njerez te tjere qe ta luajne rolin e Kadarese ne bote? JO. Pra nqs ne vendosim t'i "çjerrim" masken ketij njeriu, ne bejme vetem autogol se i heqim vetes mundesine e prezantimit tone ne tribuna te rendesishme.
Une nuk e di se c'mendon ti po me perjashtim te Kadarese, kur diskutohen çeshtje kombetare shqiptare te gjithe te tjeret qe kam pare si ne media ashtu edhe ne tribuna te ndryshme, rrine si gjynofqare e duken sikur thone "Nam dy lek, t'dhonte Zoti shnet!"

Pra Kadarene si njeri per shembull apo idhull nuk kemi ç'e dume, po si shkrimtar dhe per imazh eshte mire ashtu siç eshte. Mjafton qe disa intervista te Kadarese te jene perkrah fotove nudo te Ciljetes apo analizave filozofike te Bogdanit (Erjonit) e Tares. Shkurt neper tabloide.

E kuptove tani pse mendoj se kto tema jane plotesisht boshe. Biles me keq akoma kur di afrimitetin tend me ca persona qe jane ne "sherr" me Kadarene dhe akoma me poshte se ai si njerez, nuk mund te mos mendoj se postime te tilla pa asnje lidhje me aktualitetin, jane thjesht porosi apo deshire per t'i bere qejfin ktij apo atij. Megjithate une jam prape dakort me ato leksionet per idealizem, pavaresisht se vijne nga nje njeri qe duket sikur thote "Beni si them une e mos beni si bej une!"

Mos u merni ma me Kadarene ,

Lereni te shkruaj ndonje perralle a poeme

Ne ender shikon Enverin e Partine

Diten ben sikur eshte me i mencuri i Shqiperise

 

Ata qe i kerkojne hesap tjetrit, qofte ky dhe Kadareja, pse s'beri heroin apo "idiotin," le te na shpjegojne pse jane gjalle sot. Ne mos ata vete, se mund te kene qene me pelena, mamakat e babakat.

Ka patur ashtu "idioter." E shumica e tyre shkoi ne litar. Por, kam pershtypjen, se shume ketu akoma i quajne "armiq te popullit."

Ajo parrulla bashkevuajtes e bashkefajtor eshte ca e vjeter. E nxorri Sala per te justifikuar vehten dhe sorrolloprat e tij, me te cilet mbajti pushtetin.

Robt ia dine njeri tjetrit sa vuajtes apo fajtor kane qene. E sidoqofte, eshte fare pa vend ndonje dekret barazitizmi, si dhe alternativa hero-fajtor. Karakterin robt e kane patur per vehte, si atehere apo sot, e nuk ka thioreme qe ia perkufizon.

Mire u tha me lart. Lerini patrimerite e te tjereve, ... dikur. As gojen s'ua mban te hapni sot, se mos ngaterroni, larg qofte, kampin.

Ka patur ashtu "idioter." E shumica e tyre shkoi ne litar. Por, kam pershtypjen, se shume ketu akoma i quajne "armiq te popullit."

5* 

Si vete kjo pune si vete. smiley

Per ata qe shkrujne me 10 nick name :

Para shume kohesh mesova cdo me thene "te te shkelin xhindet". Sipas atij qe ma tregonte e qe betohej se e kishte lexuar nga nje mendje e ndritur.  Ishte keshtu :

Nuset e reja qe nuk pillnin m`vaktit i conin tek ndonje Baba teqeje ( bektashinjt ) . Babai i teqese i u jepte nje leng per te pire dhe keto nuset duhet te flinin te Teqe ate nate. Benin gjume te qete shume, shume. E vetma gje qe kujtonin keto ne mengjes ishte qe kishin dhimbje te forta barku ( nga fundi i barkut ).

Kjo tregonte thoshin baballaret e teqeve se gruan e kishin shkelur xhindet per here te fundit dhe qe atehere nuk do vinin me ne trup te saj dhe per 9 muaj do pillte ndonje kacul.

Keshtu ma tregonte me pak fjale ai miku im. E gjeja e pare qe me shkoi ne mendje mu ishte : ja u paska bere mire Vekja qe u ka fut plumbin ca prej ketyre teqellareve.

Na kjo histori nuk mund te behet roman nga Lulian Balliu se eshte trajtuar nje here dhe nuk shko te behet perseri, por gjithsesi ne ndonje kendveshtrim te ri edhe mund te interpretohet. smiley

P.S. Per ata qe jane te interesuar per kete punen e pjelljeve mbasi te kishin shkelur xhindet, duhet te japim edhe spjegimin qe dhimjet e fundit te barkut ishin me te medha , ne perpjestim te drejte me numrin e dervisheve qe kishte Teqeja. smiley

Mirepo keto nuk i dine ata qe kane qene me pelena ne ate kohe keshtu qe eshte mire t`i lexojne tani ne kohen qe suma ka marre shume perdorime. Ngjyrat edhe mund te interpretohen ndryshe sot por nuk ndryshojne gjithsesi.

Pak e dobet per te qene leter e Kadarese ne 1985-en. Duhet te kete qene nen hijen e atij prilli te thyer qe i rrezoi pallatin e endrrave. : D

Koth lexova ato qe kishe shkrujtur me siper per personin tim.Me sa verejta i paske qejf keto teorite konspirative.Ti kujton se per gjthcka qe ndodh ka nje plan te mireorganizuar .Po te siguroj se arsyeja qe mbroj kadarene eshte thjesht se me pelqen si shkrimtar dhe qe ka krijuar nje imazh te mire per Shqiperine .Kaq.That's it.Berishen dhe Balliun i urrej me shume se ty.Edhe Qosja me pelqen megjithese ka bere debat me Kadarene kjo sdo te thote qe ne shume pika te tjera ata nuk bashkohen.Edhe Ardian Klosi me duket studiues i mire dhe kam respekt per ate.Prandaj mos nxirr perfundime te kota.

Sa per ate qe une shkruaj me shume nicke ,te siguroj se je gabim dhe une i jap leje admineve te me kontrollojne dhe rezultatet ti japin edhe ty.

Edhe nje gje tjeter.

Nese Kadareja do behej trim dhe te hapte gojen ndoshta sot mund te kishim ndonje Lubonje me shume por do kishim humbur Kadarene.

canart1975,

ai postimi qe kam bere me siper nuk te pergjigjej ty dhe as kishte lidhje me ty fare.

Jane ca kokra ketu qe kane 5-6 vjet qe nxijne njeri tjetrin dhe jane tifoza te papam. Keta mjafton t`u hudhesh ndonje kocke debati dhe shikon gjera te lezecme shume.

Po t`ju drejtohesh direkt te drejtohen qe se cer ke me mua ti qe shan ne peshk. smiley

Prandaj tu drejtova ty.

Lidhur me nick name : nuk je ti ai qe i perdor dhe une nuk dua shume mund per ta kuptuar kete. Peshku ka histori dhe une per fatin e mire e njoh.

Te siguroj qe je keqkuptuar pakez. Nuk dua qe ti te ndrosh mendim per ate qe shkrove , por une di te kerkoj ndjese kur gaboj por te siguroj perseri qe nuk je ti objekt i verejtjes time per Qose vs Kadare dhe tifozat qe postojne me 10 nick name.

Ajo qe them une thjesht tek kjo teme eshte : ata qe nuk i dine ca gjera le t`i mesojne.

Interpretimet le t`i bejne si t`ja u ndjeje.

Tani shiko cer i bene Selfit vetem se postoi nje leter ne blogun e saj dhe kupto se kush eshte me miza dhe gjen teori konspirative perqark. Ta thashe ne pesh postojne edhe teveqele edhe copa mishi me dy sy.

Gjysma e komenteve jane pse Self postoi letren dhe po gjejne armiq qe nga serbet e deri tek Nexhmija.

Shiko atje me siper solla nje histori te vertete te nje zyshe letersie qe eshte poshteruar per shume vite, pikerisht ne kohen qe Kadare benete keto letrat qe ca rrushko ketu i gjejne justifikime se ashtu ishte muhabeti.

Ajo qe desha te them per lexuesin korrekt te peshkut ishte qe keto letra do i dhembnin shume asaj zyshes se letersise sot dhe qe me dashje apo jo Kadare ka qene i perdorur keqazi qe pjesa tjeter te vuante. Ka shume veta qe keto duan t`i harrojne se portieri ke porta e pallatit ne emigracion e mburri Kadarene dhe i rriti statusin ne pallat. Kjo eshte tjeter gje. As qe me intereson fare kjo, po fare fare fare.

Edhe nje here : Simon Stefani internoi motren e vet dhe nipin. Ky i fundit perfundoi ne cmendine per faktin e thjeshte se dashuroi nje vajze çeke ne fakultet ne Tirane, jo ne Prage. E kam njohur personalisht. Keto duhen thene sepse nuk kane qene histori te shkeputura apo te rralla. Ne kete kuptim po qartesoj qe pesha e ngjarjeve te tilla nuk dun nje emer per fajtor , por behet fjale per nje mekanizem qe sharlatane peshku e kane selektive.

Gjen dot ti ndonje ndryshim midis Simon Stefanit dhe Kadarese  per kete historine e internimit te nipit ? Kush e kopjoi njeri tjetrin ?

Nje mekanizem  qe te jape nje rezultat ka nevoje per te gjithe hallkat e tij, qe nga koktrashja e njerezve e deri tek gijotina. Keto i dashur duhet t`i pranojme, le ta kete emrin si te doje.

Historia e zyshes ka dhe nje kuptim tjeter po ne fakt nuk po e zgjas .

P.S. Qe te bindesh se a kam une te drejte ne keto perbaltjet Qose vs Kadare bej nje search ne arkiven e peshkut dhe pastaj mendo nje peshtyme virtuale per mua nese une jam gabim. Gjej edhe bythdyperdorimshat e peshkut vs Klosit ne perbaltje klasike dhe pastaj hajde flasim perseri se pse une them qe ketu ka vemje qe postojne me nga 10 nick name.

 

Canart me fal se s'e di a te njof o vlla, po ty turp te te vije qe humb kohe e rri e i jep llogari nje robi te ik per lesh ne ket fare feje.

keto qe thote (le te themi qe ai i ka thene) I. Kadare duhet te kuptohet ne kontekst te shkrimit dhe te kohes se shkrimit ...krye demokrati i pas 1990's si Sala kane qe me komunista dhe me afer xhaxhit se Kadareja

Por është krejtësisht e padenjë që të fyhet një popull në çastet e zisë e të dhimbjes së tij ......dhePër mua si dhe për kolegët e mi , ishte me të vërtetë e habitshme që gazeta “Le Mond”, duke mos u mjaftuar me disinformimet e këtyre shkrimeve abuzive, nuk mungoi t’i japë vend në këtë rast deklaratës së një krimineli të tillë, si birit të ish – mbretit Zog, të kësaj fantazme qesharake që kërkon të rikthejë në Shqipëri fronin monarkik, atë fron që Franca juaj e rrëzoi dy shekuj më parë,Une jam plotesisht dakort me ato qe thote ai, dhe me behet qejfi qe ka harxhuar kohen per te mbrojtur Shqiperine, komuniste apo pseudo-demokrate ajo Shqiperi eshte me Shqiptare, gje qe tani eshte zor te gjesh "intelektuale" qe tu kundervihet shkrimeve/shpifjeve urrejtese qe shkruhen neper mediat e huaja, nuk me intereson fare a jane te majte apo te djathte per aq kohe sa ata mbrojne Shqiperine. Ne kemi njerez te ditur si ne Shqiperi apo jashte por nuk mbrojne Shqiperine as 1% ne krahasim me Kaderene!

 

Kadare gjithnje e ka mbrojt Shqiperine. Mund ti behet cfaredo Rontgeni, mund ti nxirren 1000 fakte per ta perbaltur, ama kush mund te gjeje NJE fakt qe ai nuk e ka mbrojtur dinjitetin e shqiptareve para te huajve? Nuk eshte si zarbot e sotem qe nje e dy thone "me ka thene nje mik nga jashte qe ju jeni keshtu e ashtu". Dhe per kete behet fjale!

Shikoni kendveshtrimet ketu: nje pale e diskuton letren si perdellim enverist dhe mesalle me shume faqe e mungese karakteri e nevoje mbijetese e oborrtaresi kllouni; nje tjeter (ku futem edhe vete) si tregim vendi te tjereve per fyerjet ndaj popullit shqiptar (edhe pse konstatimet nga francezet mund te kene baza te verteta). Nuk nxirren perjashta leveret. Ai qe te fyen e do syve!Leveret laji me vone!

Per vete, jashte konsiderates si shkrimtar, qe eshte nje gje personale dhe nuk i jap llogari kerkujt, perkrah Kadarene sepse perkrah Shqiperine. Jam i njeanshem? Mbase. Por une jetoj jashte Shqiperie dhe ato cic micet albaneze nuk me prekin fare. Per mua emra te pervecem te politikes shqiptare, duke filluar nga Fatos Nano dhe Sali Bersiha e tu perfundu ne te tjere me jetegjatesi mediatike 2 javshe, jane ca detaje te neglizhueshme dhe kalimtare.Per te tjere jane si buka e perditshme. Lloji-lloji dynjaja, tha!

O Em. Ti e di se ca do thosha une, por po te them se e du Shqiperine po aq sa ti, pa edhe nuk me hyn ne xhep ky Kadareja i sotshem perballe atyre qe thone se jemi bere gaz i botes, ca do thoshe ti? Ti do thuash, jo po dinjitetin. Cfare dinjiteti mer plak? Dinjitetin e Skenderbeut? Skenderbeu po behet 600 vjet qe na ka lene kapelen. Jemi bere gaz i botes, ku e gjen te drejten ti t'i quash zarbo ata qe e vene ne dukje kete? Apo ku u bene keta zarbo te na tregojne neve se jemi bere gaz i botes. Ne kemi statistikat e Polos, shiko sa perpara kemi ecur. Rri Emo me qafsh se ti nuk eshte se je i drejte dhe i njeanshem nga e drejta. Ti je i njeanshem pa u perpjek t'a kuptosh c'do te thote ana tjeter.

Sa per kllounerine e Kadarese, ai e pranon vete. "Une nuk jam idiot", ka thene.

Kundera spiunon nje diversant, dhe diversanti ben nja 14 vite te mira burg. Burg komunizmi, dhe jo pallavra.

Kadare luftonte komunizmin me "Pashallaret e Kuq". Per te mos e lene per ate dynja, nuk i kisha lexuar me pare keta "pashallaret". Por lexoja neper intervista te Kadarese qe atij desh i kishte ikur koka nga kjo poezi, sepse kjo e fundit iu çirrte masken burokrateve. Ecja me mendimin se kjo poezi duhet te kete qene e madhe shume, dhe me vinte pak turp qe s'kisha mundur ta lexoj me pare.

Por ja qe nuk te le Zoti shendosh, sic i thone fjales. Ngrihet nje Monda ketu dhe sjell poezine legjendare. E c'te flas per pershtypjet e mia ne fund te leximit !

Lere qe poezia (poezi i thencin !) ishte e mjere, por dhe kuptova qe Kadare, persa i perket ca gjerave komuniste-balliste-revizioniste e trockiste, ka ngelur andej nga vitet 1964. Asnje perparim me tej. Po si ka mundesi qe Kadare ta cilesoje kete pacavure si nje grusht te forte dhene komunizmit ? Si ka mundesi qe kjo poezi permendet neper intervista me te huaj si zgjimi i disidences shqiptare ? Ketu ka dicka. Por s'po ia ze emrin, te gjithe e dine si quhet kjo lloj menyre.

Une e di fort mire qe, ketu dhe atje, ka caze e caze qe shperdorojne tere fjalorin e shqipes per te na bere te besojme ne antikomunizmin e ketij vargezimi. Po nejse, shume bukur, duhen dhe te tille.

Mua me vjen keq per Kadarene. Nganjehere historia s'te ndihmon, s'ta zgjat doren, te merr me te keq. Keshtu ka ngjare dhe me Kadarene. Sistemi komunist ka korruptuar njehere e mire nje shkrimtar te talentuar qe quhej Ismail Kadare. Cfaredo qe te beje apo te mos beje Kadare, vraga e komunizmit do ta ndjeke nga pas.

Ketu kercejne ca e thone : po ho mer ti, ashtu ishim t'gjithe. E une iu them : po mer po, po halli qe ate e quanin Ismail Kadare, shkrimtar i njohur gjithandej, e mua Hurbinek, qe s'me njihte askush.

Sepse, ta marresh holle-holle, ju e barazoni Kadarene me ate Sali Vaten, luanin e tuneleve qe i shkreti la kockat neper kepa.

Kur Kadare qe ishte kush ishte, shkon dhe me shkruan pacavure te tilla, e pse te me ngele hatri pastaj nga denoncuesit e dy poeteve te pushkatuar ?! E pse te me ngelet hatri tek Ramiz Alia qe firmosi varjen e Neles ?!

Ka ca gjera qe jane te veshtira te shkoklohen. Jua thashe historine e polakut qe i kapi briret me Adolf Hitlerin, keshtu, thjesht per parime dhe njerezi.

Shkurt, komunizmi thyen gjithcka, por ama gjithcka qe eshte e thyeshme.

Kemi nevoje per idiotet, per ata qe e bejne homon sapiens sapiens, per ata qe cojne mendimin perpara, per ata qe nuk duan të jene thjesht „The survival of the fittest“, per ata qe avantazhin e homos sapiens sapiensit per të menduar, nuk e abuzojne duke e vene në funskion të fittesit të tij personal. 

e ardhur nga nje njeri mbeshtetes i teorise evolucioniste eshte disi e papritur ne fakt. une si rob qe besoj ne Zot jam dakord deri ne zemer me kte self, qe njeriu duhet te ngrihet pertej vetes per hir te te mires se pergjithshme, edhe kur kjo jo perhere eshte ne favorin tend. Vetem se them pse duhet ta kerkojme me ngulm nga nje individ qe rastesisht eshte shkrimtar, rastesisht i njohur, dhe rastesisht kandidat i perfolur per Nobelin? Perse duhet ta kerkojme ta mitizojme kete njeri, (duke e bere fajtor qe na e ka mohuar mundesine ta mitizojme nepermjet sjelljes se tij konformiste) kur ne te gjithe kemi hedhur poshte mite te tjere si psh: Skenderbeu? Perse nuk kerkohet me ngulm dhe verberi qe te ishin sapiense, edhe akademiket e nderuar te Akademise se Shkencave, historianet, gjuhetaret, matematikanet? Fundja, ne lemin e letrave, pse nuk eshte nje debat i tille per Dritero Agollin, po aq "i perdorur dhe perdorues" i sistemit?

A mund te shohim pertej mitizim-cmitizimit dhe t'i japim Cezarit ate qe eshte e Cezarit? Nuk besoj se kemi dem nga perfaqesimi ne letersine boterore npm Ismail Kadarese - perfaqesim qe eshte i vertete. Jo virtual. I. Kadare dua apo nuk dua une eshte kandidat potencial per Nobel, (qe sigurisht per mua si individ vetem se do me shtohet edhe nje autor nga nobelistet qe nuk lexoj per pune shijesh), ama kultura shqiptare ka nje perfaqesues te rendesishem ne pasurine boterore letrare. E mbase me kete perfaqesim ne kulturen boteror, Kadareja i afrohet sapiensit dhe i lan disi borxhet e tij.

Markezi eshte mik i ngushte me Fidel Kastron. Ca do te thote kjo per Markezin si shkrimtar? Nje hic. Idete e Markezit mbi politiken nuk me duhen hic, ama mjeshtri me ka mahnitur me "Kronike e nje vdekjeje te paralajmeruar", "Gjeneralit nuk ka kush t'i shkruaje", "100 vjet vetmi", "Vera e lumtur e zonjes Forbes", "Dashuri ne kohe te koleres". Dhe emrat e medhenj qe kane zgjedhur krahe politike te gabuar vazhdojne me Gunter Grassin, Hans Enzesberger, Zigfrid Lenc e keshtu me rradhe. 

Keshtu, per t'iu kthyer pyetjes se perse e kerkojme me ngulm nga Kadareja nje rol qe ai s'ka patur kapacitetin mendor dhe shpirteror per ta luajtur - mos duhet te shohim per arsye te tjera qe zhvarrosin ne 2009 nje leter (probabilisht te pa-)vertete te Kadarese?

PS: Ti e di shume mire qe me pelqen te diskutoj me ty, se e respektoj mendimin tend, dhe e di qe e beson kur e them se diskutimi me ty eshte ne frymen me te mire dhe pozitive. Te pershendes.

 

Mua librat e kadarese me pelqejne,ah nqs nje dite do u hapnin dosjet edhe do dilte qe kadareja ka qene shiks edhe ka marre njerez ne qafe,cdo gje te kadarese do e shihja me sy tjeter

Ca faji kishte kadareje me kete leter  qe paska botuar?qe mbrojti sistemin?

po gjysma e popullit qe ishte spiun  edhe  e ruanin  partine si syte e ballit

po gjysma tjeter qe nuk  ngriti asnjehere zerin

kadareja ishte dhe ka qene shkrimtar edhe duhet vleresuar vetem si i tille artistikisht

sistemin  nuk e hodhen  studentat apo sala me shoke,sistemit i kishte ardhur koha te binte  gjithandej

kshu qe  cfare prisnit nga kadareje mu kjo me habit,si duhet te sillej ai

Hurbinek, ajo fare Monde, as u ngrit e as ul, por thjesht solli te plote poemen, te cilen Kunderparrulla (me/pa qellim) shkeputi i pari nje fragment prej saj,  dhe per me teper, meqe beri nje pyetje.  Une nuk e di se kush ka qene nen impresionin, apo kush ka mbrojtur idene qe Kadareja ka qene disident, apo qe konkretisht kjo poeme do i bente varrin komunizmit.  Une jo te pakten.  Persa i perket kesaj poeme, ajo mendja ime teper e vockel me thote qe Kadareja, po te donte, e kishte qendisur dhe me bukur, konsesusi ne kete debat eshte me gjithe te tjerat, ai mbetet gjeni letrar.  Por une s'e kam idene ne Kadareja e shkruajti pa ndonje frymezim te rralle, mbase nga halli, qejfi apo ga nxitimi, ashtu ia dha ne 2 te mengjesit e hodhi ca zhgaravina ne leter e pastaj e dergoi te Drita.  Rrethanat nuk i di, dhe s'me interesojne.  Mua me intereson mesazhi qe percjell dhe si e ka degjeneruar burokracine, nomenklaturen e sistemit duke i permendur pervec te tjerash, dhe duart makbethiane.  Kjo poeme nuk u botua.  Ca verejtje te ashpra ndoqen fill pas saj.  Por as nuk jam ne dijeni dhe as kam hasur ne ndonje interviste te Kadarese qe te kerkoje t'i ngrihet lapidar "anti-komunizem" per kete poeme.  

Pertej poemes, ne vijim te idese se Lizandrit, e them troc, e pranoj pa u skuq e pa u rrudh, qe Kadareja na duhet, dhe mbrojtja, nqs mund ta quaj te tille, eshte ceshtje e paster egoizmi, dhe jo naiviteti apo idealizmi.  Ne te njejten menyre qe psh kam mbrojtur dhe vazhdoj te mbroj imazhin e Ibrahim Rugoves, qe te huajt e kane cilesuar si "Gandi i Ballkanit" nderkohe qe bashkatdhetare te tij benin feste kur i ndieri nderroi jete, s'i shkuan ne varrim dhe e shane dhe e mallkuan ne shtateqind breza. 

 Meqe jemi ne prill (dhe une e bindur se Enver Hoxha kishte vdekur ne 15, ec e merre vesh pse) ja edhe anekdoda tjeter ne serine me zhurmues.

 

ISMAIL KADARE

Një pasdite
me shokun Enver Hoxha

      Tani që udhëheqësi ynë nuk është midis nesh, kujtimet për të marrin një përmasë e vlerë të veçantë. Ato janë pjesë e veprës së tij monumentale, por një pjesë sui generis, që nuk përfshihet në librat, fjalimet, ditaret, porositë e letrat e tij, por është e shpërndarë në qindra, në mijëra nje¬rëz. E megjithëse e tillë, kjo pjesë e veprës, këto kujtime që ai ka lënë, biseda, fjalë, gjeste, pamje, gjendje shpirtërore, janë  një pasuri e tërë që ndihmojnë për të plotësuar e ndriçuar anë të tëra të personalitetit të tij si udhëheqës, burrë shteti,  mendimtar marksist, filozof, shkrimtar dhe njeri.
     Kujtimet për të nuk kanë nevojë për zbukurime, ato kanë nevojë vetëm për saktësi, sepse duke qenë të sakta ato e  kanë vetvetiu brenda edhe bukurinë dhe thellësinë dhe pe¬shën e vërtetë. Prandaj ata që kanë pasur fatin të kenë kuj¬time me të, janë të ndërgjegjshëm se ç'thesare të çmuara mbajnë në duar, thesare, pasurinë e të cilave duhet t'ua zbu¬lojnë të gjithëve.

      Në verë të vitit 1961 klima letrare në vendin tonë ishte  sa e gjallë edhe e komplikuar. Të angazhuar në luftën e madhe që bënte populli e Partia për përballimin e bllokadës së re revizioniste, që porsa kishte filluar, forcat krijuese ishin. në një aktivitet të plotë. Ishte e natyrshme që në këto kushte, kur kërkoheshin rrugë të reja zhvillimi për ta bërë letërsinë tonë edhe më shumë të lidhur me problemet e kohës, të ki¬shte mjaft debate e polemika, disa herë të mprehta.
      Klima letrare u komplikua nga disa keqkuptime që lin¬dën gjatë debateve lidhur me traditën dhe novatorizmin në letërsinë shqipe të realizmit socialist. Polemika, e cila shpërtheu edhe në shtypin letrar, kishte rrezik të çonte drejt ndar¬jes artificiale të shkrimtarëve në të rinj e në të vjetër, gjë tepër e dëmshme, sidomos në kushtet ku po ndodhej vendi ynë, kur më tepër se kurrë kërkohej forcimi i unitetit.
      Në një atmosferë të tillë, në korrik të vitit 1961 në Tiranë u organizua një mbledhje e madhe e gjithë forcave krijuese. Mbledhja do të ishte vendimtare për t'i dhënë zgjidhje apo një zhvillim të mbarë debatit që po vlonte prej kohësh. Por mbledhja merrte një rëndësi edhe më të madhe, sepse në të asistonte shoku Enver Hoxha.
      Mbledhja u bë në një nga sallat e Universitetit të Tiranës. Në një pjesë të materialeve të saj u pasqyruan ato keqkup¬time e teprime që ishin shfaqur gjatë polemikës së deri atëhershme. Duhet thënë se për ne, shkrimtarët e rinj, gjendja ishte jo pak e vështirë. Nga disa autoritete të kritikës e të le¬tërsisë u bënë shkrime disa herë të pamerituara ndaj nesh. Kishte rrezik të thellohej ndarja artificiale në “të rinj” e “të vjetër” dhe zhvillimi i letërsisë sonë të ngadalësohej prej koncepteve konservatore.
     Shoku Enver, i cili asistoi në të gjitha seancat, dëgjonte me vëmendje diskutimin e secilit.
      Në një nga pushimet, një shok, që ishte në presidium më tha:
- Përse nuk flet askush prej jush? Me sa kuptova unë nga biseda e tij në pushim, shoku Enver dëshiron t'ju dëgjojë edhe ju të rinjve.    
       Këto fjalë sikur më hoqën në çast një farë mpirje që më kishte zënë gjatë kësaj mbledhjeje. Nxora një letër dhe fi¬llova të përgatitem me shpejtësi.
       Në seancën e pasdites kërkova fjalën. Isha i pari që po flisja nga “të rinjtë” dhe merret me mend që auditori priste me interes se si do t'u përgjigjeshim ne shumë kritikave që u , bënë.
       Në kohën që zura vend për të folur përpara mikrofonit, shoku Enver, i cili me siguri e kishte kuptuar tronditjen shpir¬tërore të shkrimtarëve të rinj në këtë mbledhje, tha:
      - Ja, tani t'ju dëgjojmë edhe juve. Jeni të rinj, por jeni të pjekur.
      Fjalët e tij ma dhjetëfishuan guximin dhe unë jo vetëm e lexova diskutimin me zë të vendosur, por aty për aty, i  nxitur nga inkurajimi i tij, shtova mjaft fraza që nuk i kisha, të shkruara.
      Pas meje folën edhe të tjerë. Shoku Enver vazhdonte të dëgjonte me vëmendje çdo diskutim. Tani ai dhe gjithë mble¬dhja kishin dëgjuar të dy palët polemizuese. Duhet thënë se teprime e keqkuptime kishte nga të dy anët, edhe nga ne “ të rinjtë ”, por, megjithatë, nuk mund të thuhej se të dy palët kishin të drejtë ose të dy palët kishin gabim. Dikush kishte në thelb të drejtë e dikush jo.
      Ishte pikërisht ky thelb që kapi në mënyrë të shkëlqyer shoku Enver në fjalimin e tij që pritej me padurim. Ai i bëri një zbërthim të thellë marksist-leninist problemit, foli për  raportin dialektik midis traditës dhe novatorizmit, shpjegoi se  shkrimtarët e rinj s'ka si të kenë interesa të tjera nga ato të popullit e të Partisë, se ata janë të lidhur me vendin e me kohën, dhe se ndarja në “ të rinj ” e “ të vjetër ” nuk i shërben askujt.
     Fjala e shokut Enver pati një efekt të jashtëzakonshëm në gjithë jetën letraro-artistike. U shpërndanë menjëherë keqkup¬timet që kishin lindur gjatë debatit, u lanë mënjanë etiketat e kota që i kishin vënë njëri-tjetrit, u kuptuan se shumë probleme të ngritura në valën e polemikës ishin fiktive dhe se gjithë shkrimtarët, të rinj e të vjetër në moshë, punonin për një qëllim.
      E çliruar kështu, në sajë të ndërhyrjes së Udhëheqësit prej një tensioni të kotë e të dëmshëm, letërsia jonë njohu menjëherë një zhvillim të ri e të vrullshëm, në kundërshtim me profecitë e zymta të hrushovianëve që prisnin shkatërrimin e saj. Takimi dhe fjalimi i shokut Enver me shkrimtarët e artistët në korrik të vitit 1961, hyri kështu në historinë e letërsisë shqipe. Mund të thuhet me bindje se gjithë brezi i shkrimtarëve të viteve ‘60 ia detyron lancimin e tij këtij fjalimi.

     Kam pasur fatin ta takoj disa herë shokun Enver, në raste të ndryshme, në ditëlindje, në pushime mbledhjesh solemne apo midis dy seancash të Kuvendit Popullor. Megjithëse të shkurtra, ato më kanë mbetur të pashlyera në kujtesë, por veçanërisht i tillë më ka mbetur takimi i gjatë me të në vitin, 1971, në shtëpinë e tij.
     Në një ditë marsi, bashkë me time shoqe dhe vajzën e vogël, u ndodhëm atje për vizitë. Na priti shoqja Nexhmije, me vajzën. Shoku Enver nuk ndodhej në shtëpi dhe ne nuk e dinim në do të kishim fat ta takonim apo jo. 
     Ishim duke biseduar gjallërisht, kur u hap një nga dyert e sallonit dhe në të, i gjatë dhe i qeshur, u duk shoku Enver. Meqenëse unë isha përballë derës, e pashë i pari kur hyri dhe, u ngrita menjëherë në këmbë, duke i habitur për një grimë bashkëbiseduesit, të cilët me siguri kanë thënë me vete: “ç'pati ky”? .
    Pastaj të gjithë kthyen kokat andej nga kishte hyrë shoku Enver.
  - Të vij dhe unë? - tha ai duke qeshur. - S'besoj se ju prish muhabetin.
    Megjithëse disa herë gjatë kohës që po bisedonim dhe sa herë që më dukej se dëgjoja zhurmën e ndonjë makine, për¬fytyroja se si mund të vinte, asnjëherë nuk mund të përfytyroja një ardhje më të natyrshme, të gëzueshme e njerëzore.
    Ai u ul midis nesh, duke krijuar aty për aty një atmosferë jashtëzakonisht të përzemërt. Na pyeti me radhë për shënde¬tin, e mori në prehër vajzën tonë 6 vjeçe dhe i tha, duke përdorur një fjalë të vjetër gjirokastrite:
   - Ngalasëm ti, të të ngalas edhe unë (përqafomë ti, të të përqafoj edhe un&eumlsmiley.
    Shoku Enver më pyeti se ç'kisha në dorë kohët e fundit dhe unë i thashë se kisha në shtyp një roman për Gjirokastrën me titull “Kronikë në gur”.
    - Do ta lexoj me kënaqësi, - tha ai. - Gjirokastra është pasionante dhe këtë e themi jo se jemi andej, - shtoi, duke  vështruar me një buzëqeshje, ngacmuese të tjerët, - por se kështu është vërtet. Apo jo? Por në mos gaboj, ti ke botuar një tregim me këtë subjekt.
    -Po - iu përgjigja. – “Qyteti i Jugut”, por mendova  ta zgjeroj e ta shndërroj në një roman.
    -Mirë ke bërë. - Ai heshti një grimë, pastaj vazhdoi: ¬-Kam edhe unë nja njëqind e ca faqe shënime për Gjirokastrën.-Ta dija që po bëje një roman, mund të t'i jepja t'i shfrytëzoje, se unë s'besoj se do të kem kohë ta shkruaj atë libër (Ishte fjala me sa duket për librin “Vitet e vegjëlisë”, që e mbaroi  dhe e botoi disa vite më von&eumlsmiley.
      S'dija me ç'fjalë ta falenderoja për besimin si dhe për fisnikërinë e këtyre fjalëve, sepse duhej të ishin tepër të rralla rastet në botë kur një autor të dhuronte aq bujarisht librin e tij të pabotuar për ta shfrytëzuar dikush tjetër.
     Kur shoku Enver më pyeti me se po merresha aktualisht iu përgjigja se po shkruaja diçka për prishjen me sovjetikët.,
     Në të vërtetë kisha filluar punën për romanin “Dimri i madh”, por në përgjigjen time, në vend të fjalës “roman” thashë “diçka” dhe këtë e bëra pa menduar, si një mbrojtje instiktive nga që ende s'isha i sigurt se do ta përballoja temën e madhe së cilës i kisha hyrë.
     Për fat, apo ndoshta nga që unë i thashë fjalët nëpër dhëmbë, shokut Enver nuk i tërhoqi vemendjen ky detaj.
    - Hm, sovjetikët, - tha ai. E ke lexuar në azhanse ç'ka thënë ditët e fundit Radio-Moska për ty? - dhe qeshi me të madhe.
     Unë e kisha lexuar dhe ishte vërtet për të qeshur. Midis marrëzive të tjera, Radio-Moska në një nga emisionet e saj kishte thënë se gjithë shkrimtarët seriozë shqiptarë e kishin bojkotuar letërsinë dhe nuk shkruanin më në shenjë mallëngjimi dhe proteste për prishjen me sovjetikët. Për të mbush boshllëkun e krijuar, vazhdonte Radio-Moska shteti shqiptar kishte nxitur ca pseudoshkrimtarë të rinj si një farë I. Kadare me shokë, që të shkruanin e të botonin veprat e tyre që ishin aq skematike e pa kurrfarë vlere artistike, sa që u ngjanin kryeartikujve të gazetave.
     Nuk më kishte shkuar mendja se kjo mendjelehtësi e Radio-Moskës do të më bënte një shërbim të madh e të pa pritur: hapjen prej shokut Enver të bisedës se çfarë kish ndodhur në Moskë dhjetë vjet më parë.
      Pas të qeshurës, ai u mvrenjt dhe tundi kokën ngadalë, si të thërriste një kujtim jo të këndshëm.
     Pastaj ndërsa pinte kafenë, filloi të fliste me një ton ndryshëm nga ai që kishte folur gjer atëherë, të rëndë e menduar. Ai foli për udhëtimin e tij në Moskë atë dimër pa harruar dhe për disa nga takimet e tij me “hrushovianët” duke bërë krahasimin e tyre me takimin e parë me Stalinin. Pastaj tregoi një episod me Kosiginin në darkën e Kremlinit në prag të mbledhjes dhe kalimthi diçka për vilën ku ish rezidenca e delegacionit tonë, për “vizitat” e mysafirëve të natës, Mikojanit, Torezit e të tjerë.
    Do të dëshiroja që ai të fliste me orë të tëra për këtë, po për fat të keq ëndrra ime për të dëgjuar sa më tepër hollësi nga ngjarja monumentale, personazh qendror i së cilës ishte ai vetë, qe e shkurtër. Shoku Enver hapi një bisedë tjetër, dhe unë s'pata guxim ta pyesja për Moskën.
    Më vonë, gjatë procesit të punës për romanin unë shfrytëzova gjallërisht arkivat, u njoha me dokumentet e Partisë, me procesverbalet e Mbledhjes së Moskës, si dhe me dëshmitë e ndryshme të personelit, sidomos të fjalimit të shokut Enver, të porosive, shënimeve të tij në marxhinalet e faqeve, të kurbua¬ra lart ose poshtë për arsye të ngushticës së vendit, të cilat u ngjanin degëve të lisave që i lëkund stuhia. Dhe vërtet në të gjitha ato fjalë, replika, rreshta e shënime ndihej fuqishëm stuhia e kohës.
     E megjithatë duhet ta them se biseda e rastësishme e sho¬kut Enver më dha mua si shkrimtar diçka të pazëvendësueshme ¬nga asgjë tjetër për romanin që po shkruaja. Krejt atmo¬sfera e pjesës së dytë të veprës me nëntitullin “Mysafirë në kështjellë”, vizioni i përgjithshëm i saj, ngjyrat, simfonizmi, tragjizmi dhe pesha e saj, e kanë zanafillën e tyre te ajo bisedë e udhëheqësit. Në bisedën e tij kishte një kolorit të jashtëzakonshëm: me një frazë apo një nënvizim ai jepte rrë¬zëllimin e llampadarëve të festës mbi darkën e Kremlinit, apo detajet tinzare mbi fytyrën e Mikojanit, qetësinë monumentale darkës me Stalinin apo komicitetin e figurës së Hrushovit. Dhe mbi të gjitha biseda e tij, sado e rastit të ishte, ngër¬thente fuqishëm gjithë dimensionet e dramës.
     Më vonë, kur puna për romanin po avanconte, disa shokë të mi shkrimtarë më sugjeruan të kërkoja mundësinë për një takim me shokun Enver, por unë nuk guxova ta bëj këtë; kisha gjithmonë druajtjen se mos nuk e mbaja dot premtimin për të realizuar një vepër që të ishte e denjë për ngjarjen e madhe, kisha dhe një arsye tjetër, edhe më të rëndësishme. Unë kisha punuar në shtypin letrar dhe e dija se shoku Enver e kishte ndaluar në mënyrë të prerë të shkruhej për figurën e tij. Në qoftë se unë do të arrija të realizoja një takim me të për veprën që po shkruaja, ç'do të ndodhte sikur ai, gjatë bisedës, të merrte vesh se unë e kisha atë personazh qendror historik në romanin tim? Ai do ta ndalonte një gjë të tillë dhe kjo do të ishte një katastrofë për romanin tim.
     Po le të kthehem te takimi me shokun Enver.
     Pas bisedës për Moskën, ra fjala për fuqinë shpirtërore të popullit tonë dhe për lashtësinë e tij. Më pyeti nëse e kisha lexuar një libër të francezit Zaharia Majani për etruskët dhe gjuhën shqipe, dhe kur unë i thashë se e kisha dëgjuar, por nuk e kisha lexuar më tha se do të ma jepte. Dërgoi dikë ta merrte, duke i thënë:
   - E kam lënë sipër oxhakut.
    Biseda u bë prapë e lirë dhe e gëzueshme dhe në një çast u kthye përsëri te Gjirokastra, te Sokaku i të marrëve, qe ishte ndoshta rruga e vetme në botë me këtë emër dhe që ne e njihnim aq mirë, si edhe te plakat e mençura, në kundërshtim me emrin e sokakut, të shtëpive gjirokastrite.
     - Vetëm nga tregimet e tyre për mënyrën e ndriçimit të shtëpive, për futjen e vajgurit apo evoluimin e llampave mund të nxjerrësh përfundime interesante të karakterit social- ekonomik, - tha shoku Enver.
     I habitur dëgjova të fliste për to, në një mënyrë që nuk e kisha lexuar asgjëkundi.
    (Pasi u ktheva në shtëpi dhe shënova në një fletore gjithçka që dëgjova prej tij për ngjarjen e Moskës, në një flete të veçantë shënova “Projekt për një novelë. Në formë kronike. Vajguri, kripa, jetët, vdekjet, gjyqet, ekonomia, breznitë”. Ishte bërthama e novelës që shkrova më vonë “Breznia e Han¬konatëve”, e cila ishte veçanërisht e dashur për mua, veç të tjerash, edhe për historinë e gjenezës së saj).
     Kishim ardhur për një vizitë të shkurtër pasdite dhe ora po shkonte 8.30. Megjithëse kishim dëshirë të madhe të rrinim ende, ne morëm leje të largoheshim. Para se të iknim shoku Enver na dhuroi gjithashtu librin e Zaharia Majanit “La fin du mistère etrusque”.
     Ishim në këmbë në çastin që do të ndaheshim kur ai i tha shoqes Nexhmije:
   - Shko në bibliotekë dhe zgjidh diçka tjetër.
   Shoqja Nexhmije u kthye pas pak me veprat komplete të Balzakut në frëngjisht.
   - O, e mbushe me Balzak! - bëri shaka shoku Enver.
Ishte shakaja e hollë e njeriut të informuar në mënyrën më të plotë për diskutimet që bëheshin kudo në botë lidhur me ra¬portin midis letërsisë realiste të shekullit XIX dhe asaj ba¬shkëkohore, diskutime në të cilat Balzaku ishte në qendër të kundërvënieve dhe që nuk kishin kaluar pa një farë jehone edhe te ne.
    Duke e falënderuar për librat e dhuruar, unë i thashë shokut Enver se pavarësisht se isha shkrimtar bashkëkohor, e pëlqeja shumë Balzakun.
   - Po si do t'i ngrini gjithë këto libra? - tha shoku Enver kur po ndaheshim. Ai iu drejtua shoqes Nexhmije: -¬Shiko për një makinë për t'i çuar mysafirët gjer në shtëpi.
     Këto ishin çastet e fundit nga ky kujtim i paharruar.

(Nxjerrë nga libri “Kujtime për Enverin” 1988)
 

Selfmaderadio - 15 Pri 2009 - 5:26pm

 Meqe jemi ne prill (dhe une e bindur se Enver Hoxha kishte vdekur ne 15, ec e merre vesh pse)

Selfmaderadio -  15 Pri 2009 - 7:28am

Me 11 prill, 24 vite me pare, vdiq Enver Hoxha.

smiley

inkonsistence smiley

Self...se nuk e kam zakon te flas keshtu..po e di se si po me duket ky muhabet?

Si të rriturit kur  japin lekë kalamajve e i thonë: Na shko më blej i paketë cigare e me kusurin blej i lëpirëse për vete.

mos vrit lajmetarin, fh. Keto gjera nuk i kam shkruar une. Une i kam pertypur dhe jam edukuar me to. Sic e thashe, jemi ne emisionin me zhurmues, ne trendin me te fundit qe ka kapur boten e shqipeve. Kjo eshte thjesht nje anekdote tjeter. Disa i shpikin (fitojne edhe leke dhe fame dhe behen te pavdekshem), une sjell ato qe i kam ne biblioteke, gjera qe kane ndodhur, qe kane qene te rendesishme per mua. Por jo vetem mua. Tek e fundit, secili ben zgjedhjet e tij ne jete. Kjo eshte e imja. E respektoj tenden.

Une vazhdoj te pres per idiotet.

ok! më fal që të thashë..

uh, na fal, se kisha pa qe paska qene e korrigjume data 11 prill

na fal self, ate qe se ke , se ke,

ate qe e ke , e ke smiley

"Për të mbush boshllëkun e krijuar, vazhdonte Radio-Moska shteti shqiptar kishte nxitur ca pseudoshkrimtarë të rinj si një farë I. Kadare me shokë, që të shkruanin e të botonin veprat e tyre që ishin aq skematike e pa kurrfarë vlere artistike, sa që u ngjanin kryeartikujve të gazetave."

Hahahaha! Self, je e madhe me kete prurje. Pse s'thua ti qe paska kaluar stafeten ky?

o Selfmade, ne fakt ky pasazh duhet te ish hapur si teme me vete. Po pate nge e rast, te inkurajoj ta besh.

Sic te inkurajoj ta hapesh ate biblioteken tende deri ne skajin e fundit, bile jo vetem tenden. Dhe mos u impresiono nga reagimet. Njerezit e gjore kete pune kane, identifikohen me idhuj nderkaq qe kusurin e jetes e mbushin me humor emigracioni dhe peshk me ere, se helbete, pa uje i gjori peshk.

Nuk u ben keq pak agjitacion e propagande, e shumta i huton dhe shkund nga pak se nuk e rrokin dot qe ka njerez qe nuk e duan partine e fitorjeve, me fal, Ismailin gjithsesi te pa-Nobelizuar.

Ne fund fare, ti ben dialog vetem me nje grusht njerezish qe nuk kane pasur ndonjehere dyshime per Kadarene.

Kusuri -  lexo: gjithe paneli nacional-komunist,  ata qe sot i gjen rendom hem demo, hem soco e hem atlete qe punojne bukur nga te dyja anet - ka nja tre breza qe ushqehen e kenaqen me fitorjet e demokracise popullore, themele mbi te cilat ndertuan Shqiperine demo-kratike, dhe nuk ka kurre mundesi te fillojne ta shohin ndryshe se helbete, armiku s'fle.

E shumta do dalin disa te emancipuar/a - lexo: brezi i ri qe i ka konsoliduar fitorjet -  e do flasin per domosdoshmerine e ndarjes se Kadarese njeri nga ai shkrimtar!

Gjithsesi, u uroj ketyre njerezve qe edhe Ismaili te integrohet me ne fund ne  NATOn qe i takon - lexo: ta marre ate Nobel.

Deti ka nja tre breza qe eshte bere kos. O burra, nxirrni luget e floririt!

Monda,

une supozoj qe ti je e painteresuar te mesosh se cfare ka ndodhur para viteve 90, por je e interesuar perse jemi kaq keq sa jemi. Supozoj eee, smiley

Ja po supozoj perseri qe je ne konsensus qe i gjithe faji se ku jemi eshte i ... Ja ketu ngec une. Ngec se nuk di tamam cer te them. Ca kane vetem nje emer. Une jo vetem nje emer.

Mirepo jashte kesaj liste lene : Driteroin, Ismailin, Shteriqin, Siliqin, Petritin e lista vazhdon me Madhin Shijakun Ramen tek figurativet.  Te perdorur apo jo kjo eshte tjeter pune.

Tani per kalamaqet e koppshtit duhet thene qe Kadare ne fund te viteve 91-92 ishte ne maje  fare te piedestalit.  Me vone gjerat nuk rrodhen dhe aq kendshem per te.  Vendi ne pedestal filloi te kishte probleme dhe atehere nuk ishte as PPU  as dhe armiqte e Kadarese ne peshk. Keta fansat qe bejne si shkrimtare ne ato kohe kishin hall dokumentash dhe jo Kadareje.

Kishte dhe ndodhen te tjera gjera dhe per keto nuk mund te fajesohet me as Enveri as Nexhmija.  Kadarene e zuri semundja shqiptare e te gjithdegjuarit per cdo gje. Kjo ja nxorri problemet sepse ai filloi te gabonte ne numurim : 1  ca vende bosh dhe te tjeret nuk kane egzistuar vecse si negative. Ne ato kohe Agolli prodhoi per publik shprehjen : rron arriu ne maje te malit, rron dhe miza ne bythe te kalit.

Pandi Laco kur t`i bjere rasti te thote dicka ne emisionin e tij : Histori pa zhurmues do thote :

ishte koha kur u be nul cdo vlere, vec kopilit qe na ngeli ne dere.

Po jemi qe jemi shiko Fahri Kadarene sot ke e perditeshmja e vet se cer fotosh boton. Ose me mire ta them : Kristaq Rama me Nxhmijen ne parlament. Ja kaq e thjeshte eshte. smiley

Solzhenicin ortodokso-fashisto-antikomunisti çante dru si Rambo, diku afer Mongolise.

Kundera shkruante "lehtesine e paperballueshme te qenies" (Sa e lehte jeni, Beti !)

Markezi Sade qelbej ne burg ngaqe "nuk i rrinte menderja rehat", dhe ngaqe "perdhunohej ne endrra nga sherbetoret lakuriqe".

Salinger i kapte gazetaret ne gure ngaqe ia çanin menderen per nje interviste 17 sekondeshe.

Saint-Exupery humbiste diku ne Mesdhe, me "princin e vogel" ne mendje, i qelluar ne shenje nga nje gjerman qe kalonte andej.

Rosales dhe Arena vrisnin veten duke mallkuar Kastron megjithe boten e felliqur perreth.

Marquez hante e pinte me Kastron dhe nderkohe hante nje grusht te mire nga Llosa.

Sartre nuk shkonte ne Stockholm per cmimin Nobel ngaqe nuk donte te kthehej ne lapidar.

Brodski endej si "cifut" neper bote ngaqe poezia e tij fliste per varret e shokeve te vet te vdekur.

E nderkohe, Kadare mbushte krahet me Balzaqe dhe ndersa kthente kycin pas deres, thoshte me vete : sa i mire eshte ki shoku Enver ! Sa shume e do letersine !

Po c'edhe jerusalem, shiko c'ben dynjaja thote Hurbinek smiley

Mire e ke ti Hurbinek, sidomos ne pamje te pare.  Ne pamje me te dyte, po t'u germohen shkresat, letrat, mbi apo nen tavoline mund te shtohen edhe detaje te tjera ...

Psh, marrim Sartre marksistin (se une e du shume, gjithesesi.)  Vertete e refuzoi Nobelin, por llafet e keqija thone qe leket ama i deshte, mbase per donacion kuptohet.  Dhe po keto llafe thone qe i kerkoi leket jo njehere po dy here, por u refuzu nga Komiteti i Nobelit.  Ca llafe te tjera te keqija psh, thone qe s'u censurizua fare apo jo dhe aq shume gjate LIIB nga gjermonet, nga rezistenca dmth s'ishte dhe aq mire.  Ne plan personal pastaj, ka qene qerrata i madh shume.   Te dashuren e adaptoi.  Njeren prej tyre, se keshu njihej per shume.  Per leshra te krese i ziheshin te dashurat lol.

Por sic thashe, une e du shume Sartrin, dhe mbetet i madh, ikone e shek 20.

Tek ky diskutim jane kapur shume tema dhe eshte e veshtire te komentosh, por do them dicka ne vazhdim te diskutimeve te pashallareve te kuq.

A eshte kjo vjershe kunder komunizmit? - Une them se jo.

Mendoni vete tuaj ne kohen e tanishme se cfare sistemi preferoni. Shume vete jane te bindur se sistemi me i mire eshte demokracia (ne krahasim me komunizem apo monarki, pa hyre ne detaje), megjithese e dine se nuk eshte perfekt. Ne te njejten kohe, ndoshta asnjeri ne bote nuk e ka kapacitetin mendor te propozoje nje sistem tjeter qe te jete me i mire se demokracia. Megjithate kjo nuk i pengon njerezit te thone verejtjet e tyre, per kete apo per ate detaj. Po kjo nuk do te thote se jane kundra sistemit.

Psh, ne flasim gjithmone per korrupsionin ne Shqiperi apo paaftesine ne drejtim. Ndonjeri del dhe kundersulmon qe ata qe shajne egzekutivin jane komunista. Asnjeri nuk po i ben verejtje sistemit, por ata qe po drejtojne dhe menyren se si e drejtojne. Mendoj se dhe Kadare, ne menyren me idealiste, me vjershen "Pashallaret e Kuq", mundohet te vere ne dukje disa mosfunksionime te sistemit (si psh burokracine, manine e semure me ruajtjen e kufive dhe ideologjise politike nderkohe qe linin pas dore ekonomine dhe masat popullore). Megjithe prodhimtarine e mendimit qe e karakterizon, nuk mendoj se Kadare arriti ne perfundimin qe rregjimi ishte i keq ( te pakten ne ato vite ). Por per kete nuk mund t'i vihet faj, se jo kushdo ishte ne gjendje. Shume shume, ai kritikonte burokracite, dhe byrone, por kjo nuk do te thoshte se ishte disident. Te tere e dime se shume te tjere jane djegur per me pak, por Kadare eshte shkrimtar i madh qe i ka dhene shume Shqiperise dhe nuk kemi te drejte ta kritikojme apo ta urrejme se perse nuk doli ne perfundimin llogjik qe sistemi komunist nuk bente  duke patur parasysh qe ishte rritur ne Shqiperine komuniste.

Solzhenicin ortodokso-fashisto-antikomunisti çante dru si Rambo, diku afer Mongolise.

1 ore me iku me ter keto komente, qe nuk ishin gje tjeter veç pjeseza te emocioneve, shperthimeve te tyre, tamam siç ishte dhe artikulli i Kadarese drejtuar gazetes Le Monde. Kjo eshte e keqja e shqiptarit se merret me tjetrin jo duke vene ne pune llogjiken e ftohte por duke shperthyer emocionalisht. Komentet e Koth, mu duken cinike sidomos ajo me ate mesuesen e varfer. Ne nje koment tjeter te tij, vura re shprehje qe nuk jane per kete forum, por per ndonje forum adoleshentesh. Kujtoja se ai ishte moshe e mesme si shum pjesmarres ketu, por me duket se qenkam gabuar. Ose eshte moshe madhore por e ka zene semundja e Mavrise, qe i shan te tjeret siç ata e shajne ate. Pune shqiptaresh hesapi.  

Nje komentues i "fuqishem" me duket se shet " shishqebab".

I vendos peshkataret ne hell, dhe fillon e i pjek.

Jemi kakareqa, nuk piqemi, koth qe lodhesh.

Ismaili nuk ka mbrojtur Shqiptaret, por vetveten, sepse ai Shqiptar eshte.

Persa i ka mbrojtur, mundohu te lexosh intervistat e Ismailit ne vitet '94-'95 e '97-98, do e kuptosh se sa i ka mbrojtur.

Ismaili ka kerkuar gjithmon te jete dikushi, jo vetem si shkrimtar, e gjthmon e ka dhjere.

Nuk eshte faji i Shqiptareve!

Selfmaderadio, solle qe solle plot ketu, ki zamet dhe na sill nga Studio e Kadarese ndonje doreshkrim (essè, vargje..) nga ato te pabotuarat, per ta tridimesionuar Figuren e shkrimtarit. Ftesen ne Studio ta siguroj une.

Schönen Tag noch!!!

Selfmaderadio,meqe e paske marre shtruar se c`fare ka shkruar Ismaili,(per Enverin,per partine),a na gje ndonje leter qe Enveri te kete shkruar per Ismailin.,do te ishte interesante!

Simbas tradites se lavdishme te plenumeve te famshem, po i griset maska dhe armikut te fundit dhe me te madhit ne rradhe, Kadarese.

Dokument pas dokumenti, si dhe prej diskutimeve nga salla, armiku po gozhdohet ne mur.

Eshte e qarte tashme, qe vec te tjerave, ai eshte pergjegjes per enverosjen e shume fatosave e pioniereve. Aq i thelle paskerka qene ky proces armiqesor, sa qe u deshen kaq dekada qe te infektuareve tu dale narkoza kadariane. Bile, simbas Radio Moskes, edhe Enverin vete, ky e paskerka enveros.

Mendoni se cfare rreziku paska kaluar atdheu, kur ketij armiku i eshte ofruar disa here skeptri i presidentit. Tashti del e qarte dhe refuzimi i armikut per kete pozite, sidomos kete heren e fundit. Ai paskerka synuar skeptrin e vertete, dmth ate te mbretit, ndaj dhe i paske ra ne qafe dhe Zogut. Dokumenta te reja, pritet te vertetojne se kjo veprimtari armiqesore ne linjen mbreterore fillon qe me Skenderbeun. Dmth ate qe nuk beri dot Skenderi, pra shkaterrimin e atdheut, do ta bente Kadare.

Nejse, shyqyr qe u gjet shkaku i probleme te Shqiperise. Tashme, pritet qe rritja ekonomike te kalonje nga dy, ne tre e me lart shifra. Si rrjedhoje, dhe BE se shpejti te beje lutje te pranonet si lokalitet i Shqiperise. Kuptohet, kjo kerkon me pare qe Kadare te digjet ne turren e librave te tij, dhe shqiptaret, (ata qe nuk e kane bere akome) ta bejne ate hasha.

 

Tushe nuk i kam lexuar te gjitha komentet ne kete teme, por njerin te bere nga ty e lexova mire, nje koment qe fliste per shkrime te tipit "kucke e bukur" dhe tendencen e anetareve per te postuar shkrime te tille. M'u duk shume fyes postimi yt tushe, ndja Smr dhe ndaj te tjereve, me te gjithe respektin qe kam per ty, dhe meqe jam njeri i drejtperdrejte po te sqaroj dicka... Nese dikush merr persiper te postoje nje shkrim, te shpreh  nje kendveshtrim per te cilin eshte i ndergjegjshem qe do ngjalle debat , madje edhe qe do masakrohet, tregon force personaliteti, dhe aspak "kuçkeri"...

E ndjeva te nevojshme te ta sqaroja kete, sepse edhe une para ca ditesh postova dicka per te cilen u quajta arrogante, prepotente, terrorrisite, njeri qe ha ne gaveten e  Natos dhe pastaj e permbys,etj etj, por qellimi im ishte te debatoja me uniformitetin e mendimeve bardh e  zi qe has shpesh ketu tek peshku dhe jo vetem. Ajo kuckeria m'u duk e tepert, fyese dhe e pavend...

E di qe ti do me thuash se eshte i panevojshem ky postim, por une e ndjeva te domosdoshme te ta sqaroja kete...  ende e kam  ate shijen e hidhur nga  thenia jote... te pershendes...

FLOK,

Pa problem fare smiley

Postimi yt me ate te SMR ska kurrfare ngjashmerie dhe jo vetem ne permbajtje por ne te gjitha komponentet.

Ku ma gjen te kishte lidhjen me forcen e personalitetit e dashur.

Une mendoj se ti nuk e ke parasysh dot se per cfare e kam fjalen une, pasi je nje cike me e re ne peshk, dhe nuk di sa ke mundur te vezhgosh se cka ka bere vaki ketu ne te shkuaren dhe kohet e fundit.  Nuk e di nese je si une qe puna dhe gjerat qe ben te lidhin shume ore ne dite perpara kompjuterit dhe internetit duke te dhene keshtu mundesite ti japesh nje sy ne menyre konstante debatit ketu, madje dhe te kapesh debatet para censurimit.

Une se perjashtoj fare mundesine qe e kam shume gabim, por ky eshte shpjegimi im si rezultante e dhjetra konkluzioneve te vecanta mbi temat e ketij lloji, autoren, komentuesit dhe fenomenin.

Nuk besoj se eshte fyer SMR, aq me teper nqs ka personalitet te forte smiley

E, nqs eshte fyer, oh, i kerkoj shume te falur, pasi nuk ka qene absolutisht qellimi im ky !

Respekte smiley

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).