Nazim Hikmet - Gjethe të vdekura

 

 

 

 

 
 

Gjethe të vdekura
Lipsia, Shtator 1961
Gjethet që bien ma çjerrin shpirtin përbrenda
sidomos gjethet e rruginave
sidomos në janë gështenja të egra
sidomos në kalojnë vocërrakë
sidomos në qielli është i kaltër
sidomos në kam marrë, atë ditë
një lajm të mirë
sidomos në zemra, atë ditë,
nuk më dhemb
sidomos në besoj, atë ditë,
që ajo që dua më do
sidomos në atë ditë
ndjehem në paqe
me [...]

11 Komente

Kisha kohe qe nuk lexoja nje poezi qe te me pelqeje vertet smiley

Bukur Arabiada smiley

Vertete ky Nazimi ka poezi te bukura. Por edhe perkthimi eshte shume i mire. Ma merr mendja, nga nje gjuhe ndermjetese, ajo italiane, besoj.

Dhe kjo na sjell tek çeshtja e sterthene e perkthimit te perkthimit. Qe per mua eshte nje gje e bukur. Me kushtin qe te behet mire, dhe qe te gjendet nje perkthim i mire te cilin do ta perkthesh.

Poezia mund te fitoje ndjesi te reja, edhe pse mund te mos jene te origjinalit. Bota sot eshte nje rrjedhoje perkthim pas perkthimi. Nganjehere, gabimet e perkthimit kane qene shume me teper dobiprurese se po te ishin perkthyer siç duhet.

Gjethet e vdekura eshte dhe nje poezi me te njejtin titull e Jacques Prévert, kenduar nga Edith Piaf dhe Yves Montand, veç e veç. E kam postuar diku por s'mbaj mend tani...

Hur ja ku e ke.
Edith Piaf - Autumn Leaves (Les Feuilles Mortes)

Na e posto pak dhe linkun, te lutem, lumidrin. Se i shkon poezive. smiley

E adhuroj E. Piaf.. por mua me pelqen me shume ne kete version kjo muzike smiley

Autumn leaves nga Keith Jarret  of course smiley

perkthim shume i mire flm per sjelljen e kendshmesmiley

E bukur poezia por edhe perkthimi shume i arrire!

Urime, Arabiado! smiley

Ana H,

me pelqyen shume poezite dhe perkthimi i tyre. Sa fjalor te pasur qe ke, te kam zili.

Ujk,

kjo eshte per ty. Po e Hikmetit. smiley

Me i bukuri i detrave

Me i bukuri i detrave

eshte ai qe s'e lundruam.

Me i bukuri nder femijet tane

ende nuk eshte rritur.

Me te bukurat dit' tonat

ende nuk i kemi jetuar.

Dhe fjalet

me te bukura qe do t' doja te t'i thosha

nuk t'i kam thene ende.

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).