Muzika shqiptare pas komunizmit, pyetje dhe pergjigje

nga Mateo  Çili
     Per te kuptuar mire historine e muzikes shqiptare duhet te kuptohet mire konteksti ne te cilin ka qene Shqiperia ne pasluften.
Dale ngadale filloi te behej nje Shtet komunist, i mbyllur ne vetvete, jo vetem pa dalje drejt te jashtmes ne kuptimin e kufireve fizike (shume te pakta ishin udhetimet turistike dhe pune qe [...]

9 Komente

avaresisht se ne disa raste nuk kuptohet mire ironia dhe realiteti ne krahasim me HAPAT e PARE ...them se pyetja e shtruar ne fund sqaron shume . Troket dhe zgjon!... Duhet pranuar se nen ze muzika ne filosofine popullore perseri jep mesazhe.... Nje kohe te marresh do te sillte dhe imitime prej te marresh. Asnje lloj muzike ne bote nuk ka lindur pa u zhvilluar ne popull. Sot eshte shume kollaj . Teknologjia klonon me mjaft lehtesi  kompozitore  gjeniale te te gjithave moshave e gjinive. Kjo dicka flet . Trendy apo shmangje ? kategorizimi vecante per muziken a cfare? Por kjo nuk ka vend per tek ne! . Keto nuk mund ti digjiojne vetem Tufa e berihajve te pas 90 .Te pershendes

 http://www.youtube.com/watch?v=u6u7C51UhwI

amon mer Idris se s'ka pushu shiu ala..

Du shume prej teje.... Je clodhes jashte mase....po sepse ke fillu me bishtnu smiley Hajde pambarimisht sikur edhe bresher te bjere ! Sa here qe s'ke frymezim dhe te nevoitet nje objekt por heziton......e ke lejen me pashe . MUA. Vetem hajde! smiley

Pranej jane te hardallosur mer aman. Se cu beri ajo kohe as merret vesh. Po i myt lumi bajgave dhe shohin ndonje glase andej nga e shkuara per te thene...lesht e hamamit smiley . Do qe ti shkojne dhe ke Blogu ????  Maroni i here 8 vjecaren...mesoni Tupanet e Ciftelite, bini Curlave e Dyjareve, Dajreve e Daulleve  dhe jakni kenej i here mase u pelqejne ndonje rresht.E kush i tha Labit  per kete :  http://www.youtube.com/watch?v=lT4YqHpZPmA Po ketyre kush u foli ne vesh per kete http://www.youtube.com/watch?v=p6gIYoPTw4E

Ziko & ET! Hallall buka, hallall kripa!!!

(Ziko, ti duhet ta dish ket kenge, besoj)

c'kripe mor Emo,

Zikon duhet ta kene ushqyer me buke e hithra besoj smiley

smiley

 

byrek me hislla... (Urtica dioica L.   smiley   )  shume kurativ.

pranej s'e gje gjo ate....   smiley  

yep !!

that was my point smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).