Megalomania e delirit skanDALIzues.

.

. André Breton - Gjithçka bën të besosh se egziston një farë pike e shpirtit ku

. jeta dhe vdekja,realja dhe imagjinarja, e shkuara dhe e ardhmja,

. e përçueshmja dhe e papërçueshmja, e larta dhe e ulta

. ndalen së kqyruri në mënyrë kontradiktore.
..

. Cili është çelësi për të zbërthyer fenomenin DALI, në mos vetë shprehja e piktorit katalan, asokohe 31 vjeçar ?

. "

4 Komente

Shume teme interesante kjo, Xixe, vecanerisht sot kur turbo-gjithckaja duket se eshte bere etalon per masat e zgjeruara (jo)punonjese.

Nje verejtje, pa lidhje me temen - ngjyra e fontit te shkronjave dhe ajo e background-it ne blog, e bejne leximin nje akt vullneti me shume se c`duhet.

Pershendetje!

Losttxt,

Jam plotësisht i një mendimi me ty, veçanërisht kur flitet për atë turbo-paçavuren ku, në se e ke pikasur, u shpreha me terma fort të vrazhdë.

Sa për temën vetë, sado interesante të të duket, jam mëse i bindur se po qe se hidhet në mejdanin e PPU do të tërheqë vështrimin e zbavitur të tre apo katër lexuesve. Për fat të keq, edhe pa përdorur epitetin "turbo", mendimi folk është prezent në shpirtin jo vetëm të masave të zgjeruara por edhe në trurin e përfaqsuesve më të ndritur, Peshkatarë nga të motit.

xixa, me që je këtu, shkrimin s'e kam lexuar akoma, por atë faqen s'e ke shumë pritëse. Fillimisht ke tërë atë tekst të gjatë që s'është pjesë e artikullit. Pastaj teksti është i zi mbi fushë blu dhe me zor lexohet.

Dali eshte shembulli me tipik se si nje artist bashkon ne kufijte e skandalit artin dhe jeten.Te dyja te Dali jane antiklishe, shokuese dhe persosmerisht kompatibel.

Arti i Dalise  u ktheu ne pasqyrimin gjenial te  botes se trazuar shpirterore te mbushur me  fobi, obsesion, egocentrizem, irracionalitet ndersa me Stili  i jetes se tij  te zhurmeshme dhe pertej klisheve u be mjeti me i mire per komercializimin e artit te tij.

Gjenite celin rruge te reja edhe permes nje arti skandaloz dhe simbolik . Me pas vjen turrma e mediokerve te cilet e banalizojne dhe cojne ne ekstremin vulgar   aftesine e tyre imituese. . 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).