Meeting politicos

The visit of the Albanian PM and his entourage in New York was shrouded with mystery, high level security and media. First, I had to decide whether to go at all to meet with our charismatic Preemie. As one man put it “You are against him, so why are you here?” I said to him that I was actually there to meet somebody else a bit lower in the totem pole but still a friend of sorts. I wanted to say that not all of us need to lick behinds to get invited to places like him but I didn’t. Nobody can say I am not a diplomat. However, his question made me ponder a bit.

“True,” I thought “Why am I here?” The man is the source of all eeevil in my family’s eyes. I can even go so far as to say that my grandmother was the only one who understood the Axis of Evil concept but she added Mr. Berisha to it. Over the years, I have found little to dissuade me of this idea, but enough of politics. The truth is I like APEN and their events and I had an errand to run with one of the people there.

APEN always seems to attract young and interesting people who like to dress well and love to get introduced to other people. And have fun. They are sort of a hybrid crowd. Many came in this country when they were little and graduated here and emerged clean, well coiffed and almost human. Some were born here and thankfully only know Albania through Skanderbeg stories and Southern Riviera. And there there is people like me who worked the minute they set foot in this country and will continue until the day they die. (in different stages of evolution)

So, in short, I chose APEN because i always get a free drink or two there. And sooner or later old friends converge with new ones and I meet everybody all over again. Some used to be ugly ducks and they had turned to swans. Some used to be creeps and had doubled up in creepness factor. And the thief from last time was in attendance again, since I lost my camera this time (Every time I go to the Russian Tea Room, something disappears. But hey, free drinks and exquisite dinners I don’t pay for make up for it. So, if you decide to go, savour the food and keep your purse closed and your cell phone in your boobs) New faces not so much.

Before anyone asks, I have absolutely no idea what the PM said. Political speeches give me acute ADD. I did hear comments about internet access in every village. Well, who knows, it might actually be true. However, there were quite a lot of people there and I did get a handshake or two. I also entertained two irreverent teenagers with repetitions of “Where do you live? “New Milford” “Milford?” “No, New Milford” “Hey, she said Milford, get it? Milf- ord. HiHiHi”
I also finished my errand which consisted in bothering several people from the PM’s entourage to locate the person who was bringing me a tea china set from Albania, since US is completely out of the wretched thingies. And there is the answer to the whole creep question.

I was really there to pick up my china set.

26 Komente

Bukur, blete, e lezetshme.

I also entertained two irreverent teenagers with repetitions of “Where do you live? “New Milford” “Milford?” “No, New Milford” “Hey, she said Milford, get it? Milf- ord. HiHiHi”

hihihi, kalamaj te poshter pjell rraca jone mi, rriti sa te dush ne amerike, po ne nje vend e kane menjen smiley

Nuk mu hiqka sysh pamja e anetareve te ulet te delegacionit te larte tek piketakimi tek shkallet e OKB-se tu çu n'vend porosite: tasat e çajit per ju, djathin kaçkavall per Shyreten, çizmet per Sherifin, kadaifin e bajromit per Hatixhenë (aka-TG). Hahaha. Sa kom qesh smiley 

hehehe, shpëto nga porositë po deshe... smiley

në fakt është një nga tiparet më të mira të shqiptarëve: zihen, grihen, të shajnë me rob shpie, ama gjithmonë porosinë ta cojnë në vend.

po mua qe mu kput qafa duke u zgjat mbi ato lisat tek NAAC te te shihja ty e ti askund.

 

Per kte te APEN skisha me shije e durim pasi mu shpif nata me pare. Po te kishe qen ti aty do kishte qen me e ngrohte nata.

 

 

Po te thash o njeri që unë shkoj te ajo pa lekë. it was fun and drinks were free. same faces mostly.

oh se pa lek ishte dhe Naac (reception half) dhe nejse un perfundova falas dhe per darke.

Une kam nje goxha problem me shkrimet e Bletes se asnjehere nuk arrij te marr vesh ç'thote Bleteza. Edhe nganjehere dua vertete te marr vesh por s'kuptoj gje. Mos valle me vjen ngaqe nuk di ingllish llenguixh ?

Bletez, me thuaj me pak llafka, ç'u be atje ?

jo vetem se nuk di llenguixh hubi jo.

por se ti zakonisht me shume flet sesa ndegjon.

ose me mire me shume shkruan sesa lexon smiley

shkurt, je allasoj smiley

mirunigjofshim smiley

Dhis iz jor ëpiniën, diër Bedrije. Bat aj riëlli dëunt spik inglish llenguixh. Aj nou ëunli aj llav ju, and aj uont ju. End dhetc oll.

__________

ps : pse nuk me more ne telefon mbreme ? A e lame ne oren 22.00 ? Nga ma drodhe ?

aj thenk god evri dej hubi dhet ju dont spik ingllish.

adheruajs ju uer going to caj aur trapin uith inglish llav lleters end adher things from inglish llitricër .

gud llak (ose shkum&eumlsmiley hubi smiley

Nuk e di pse me bie ne qafe, por ska gje. Tani jam serioz : nuk di anglisht aq sa per te lexuar korrekt. I shtyj dy fjali dhe tek e treta rrezohem. Gjithsesi, une vertete desha te marr vesh ç'kishte ngjare atje. Madje, mendoj sinqerisht qe Bleta, ne blogun e saj, krahas shkrimeve anglisht, te beje dhe nje permbledhje te shkurter ne shqip, ne 4-5 rreshta. Sa per kenaqesine e ndonjerit si puna ime.

Sa per dashurine tone, e dashur Bedrije, une me teper se nje shaka me ty apo me dike tjeter, nuk shkoj asnje centimeter me tej. Kush eshte gomar dhe nuk kupton kaq gje, epo le te rrije nje cope gomar se s'kam çfare i bej. E kush merzitet nga ç'shkruaj une, llastiket e minderit poshte menderes dhe te hidhet perpjete gjithe diten e gjithe naten. 

Llak-llak dhe ti. 

oh hubi aj llav ju uen ju get siriëz smiley

aj uoz xhoking.

du ez ju pliz smiley

cheers smiley

ika megjithmend tashti

 

The question is; Did you pull blete?  smiley

P.s. your granny is cool!

kjo autorja eshte si me qene ajo xhuxhja e portokallise qe argeton publikun me Edi Ramen (me besoni i ngjan fiks fare).

Nuk e marr vesh se kush e ka qasur brenda kete fytyre. Po kjo te prish dasmen ne fshat jo me te tilla pritje ku kjo eshte dukur si majmuni ne auditor universiteti.

fol spekar se kshu prishet syni keq.

ose ose, merr i brisk dhe TM-ja bletes, ti me gjithe Birishen smiley

cheers !

Speaker, te lutem, ky postim nuk te nderon.

Kjo eshte diçka qe nuk behet. Miqesisht.

Po ca te bej qe di kaq shume gjera o miku im Hurb? Po rri or burr se nuk jane bere keto te flasin me kete gjuhe se e di se cfare malli jane.

nje-dy au-ui sikur jemi ne luften anti-fashiste me armiqe dhe zuzar qe duhen varuar ne litar.

nuk civilizohen keta njerez. i ka deformuar diktatura ne adn, eshte gjenetike.

Prapeseprape, Speaker, kjo goditje quhet "au-dessous de la ceinture" (poshte brezit) dhe keto jane rreptesisht te ndaluara. Sidomos per ate qe deshiron te mbetet nje galant.

Jo gjithçka qe fluturon, hahet.

Jo gjithçka qe na vjen ndermend, thuhet.

Jo gjithçka qe duam te bejme, behet.

Gjithsecili zgjedh caqet e veta ku lekundet dhe nuk i shkel me kurre. Edhe sikur te tjeret te bejne çmos t'i shkele. Caqet tona nuk i ka vendosur nje i huaj jashte nesh, por vete vetja jone. Dhe tregon respekt ndaj vetes nese nuk i shkel ndonjehere.

Kaq eshte ndihma ime si mik. Per me tej, secili ka nje koke mbi supe. Shendet.

mire hurbi, keshtu eshte.

Hajt shendet edhe ti se dola te ja fus nja 2-3 kapuciono e mos po shoh ndonje te ketij soji te ja u jap filxhanin per koke. apo s'eshte edhe i madh ai shkrete...hahahaha

kshu prishet syni keq.

Duhet edhe me kap i' cike me dore ate sennin qe syni i keq t'haje mutin t'haje!

Se k'tu ne NYC, gjymsa ishte duke i knu nusken Prijsit dhe gjymsa u mek nga qejfi!

Kta t'mekmit, duret ke patallonat i majshin kur foli Prijsi!

Mu m'duket per mos me ja mor Prijsin m'sysh! smiley

Ose i majshin aty se katunaret nuk e kane per gjo' me i krrujt koqet n'publik! Either way, punen e bone! Prijsi nuk u mor m'sysh! Rrezllinte si Jazerca! smiley

 

P.S.

Ai i Metajve rrinte si qen i rrahur! smiley As Saliu nuk e qaste prane, as ata lisat qe i permndte dikush ma nalt!
Aj enxhoid the viu!

po re si kumull ishte ne Lirija, ne Sala si dash.

shife ke sheklli foton me obamen e mishellen .

ndrit ndrit prijsi qe ju bofte dita imije ju bofte

smiley

ciao

Liria ishte robi mo valute aty! Konstant!

T'ishte gruja e noi tjetri (merr vesh ti tani? smiley ) do kishte fluturu me pras m'bythe! Liria eshte me ter' men zonje!

E kam seriozisht kete! Kam c'kam me Saliun, grune e ka zonje! Esnaflliku osht i lind m'duket!

love my granny. she is the coolest thing that side of the globe and this side too. smiley

p.s. nuk i rezistoj dot tundimit.

fol Speaker të lumtë goja,

fol e mbro të drejtat tona.

nuk civilizohen keta njerez. i ka deformuar diktatura ne adn, eshte gjenetike

O i ziu ti per mend qe s'ke!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).