“Mbyllur” (1937)

n1528530054_114144_4857

      

7 Komente

E tepert. Krishti shkoi ne kryq per te falur  mekatet dhe moskuptimin.

Krishti është ideal dhe jo realitet.

ça po shihni ju qe s'po e shoh une ?

Me paskan lene dhe syte me duket, se mendja po e po.

Falemnderit. Eshte tekst shume i bukur ne kujtim te te atit. Jam habitur pak qe ketu ska pasur asnje diskutim mbi fjalimin e tij : i bukur, i pabukur, i lehte, i rende, i arsyeshem, i paarsyeshem, hiç fare. Po i le dy fjale ketu (shpresoj te mos kaloje Gestapo dhe t'i fshije) :

Kam pase mendime te gabuara mbi Le Clézio. E pranoj. E kam marre gjithmone si nje tip nga ata te zakonshmit qe te çajne koken duke fajesuar Perendimin per te gjitha te ligat e kesaj bote. Gati-gati ndihesha ne faj. Por jo. Gabim. Le Clézio eshte nje qenie e vertete, pa asnje grimce shtirje. I urte, i pafjale, kokulur, i trishte, i ndjeshem, me nje sens te zhvilluar te nderit, dhe qe shkruan papushim per nje pjese te zhytur brenda tij, thelle ne kujtimet e femijerise mes zezakeve qe keqtrajtoheshin nga ushtrite koloniale angleze apo franceze.

Shkrimi i tij, te duket sikur ska asgje revolucionare, ngaqe vjen shtruar, por fakt eshte qe ai le me shume gjurme tek ty sesa revolucionaret e vertete. Ne fakt, me ç'kam kuptuar, Le Clézio di te trazoje fibren tone me thelbesore : qenia njeri.

Sulmi fashist mbi dadaistet e "mbyllur" .Qielli pikonte gjaksmiley

Sa eshte data sot? Ah po 14 dhjetor. Neser mendoj te dalim te gjithe tek sheshi per te protestuar me pankarta me mbishkrimin 14 dhjetori si 7 prilli smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).