Mbi thellimin e bojkotit nga PS

Nuk është shumë e qartë se ç’po bën Partia Socialiste dhe ku po shkon me thellimin e bojkotit të Parlamentit edhe me mospjesëmarrjen në zgjedhjet e pjesëshme të 15 nëntorit. Kam përshthypjen se këtë ndjenjë paqartësie ndajnë edhe shumë të tjere, madje se as udhëheqësit e saj, me në krye Edi Ramën, nuk e kanë të qartë se ku po shkojnë. Intuita më thotë se kemi të bëjmë me një aventurë që po e çon

8 Komente

Bojkotin e kerkojne te gjithe ata qe jane jashte parlamentit,duke filluar nga E Rama qe nuk realisht deputet, S Gjinushi,S Ngjela, P Milo,N Ndoka etj.

Z Rama nuk e dogji mandatin e tij si kryebashkiak dhe u a kerkon te djegin mandatin e deputetit te tjereve,te shpresojme se do tu dale frika dhe shumica e deputeteve te futen ne parlament per te cilin jane votuar.

Ja nje shkrim tipik diversionist. Po si nuk the nje fjale per standartet e pegera te zgjedhjeve o beu yne?

Po si nuk the se demokracia fillon nga vota e lire o disidenti yne?

Kur lexoj keto shkrimet analitike te FL. demokracia shpesh me duket si e drejta per ta dredhur sipas ineteresave pragmatiste.

te shpresojme se do tu dale frika dhe shumica e deputeteve te futen ne parlament per te cilin jane votuar.

O realist po pikerisht kete nuk dime, se per ke ka votuar votuesi. Prandaj duhet te hapim ca kuti qe te bindemi se votat jane numuruar drejt, e pastaj me vrap do futen deputetet protestues.

Pash zotin sa rendesi i jep,me e keqja qe do ndodhi eshte qe 65 deputete nuk do marrin rrogen dhe per kete naplaby,jeta vazhdon.

A ka mundesi te na thuash se kush jane keto 65 zona qe i perfaqesojne deputetet e PS_se? Se kur flet shume fillon e thua vetem budallalleqe. Bolle keni nje llafazan, mashtrues dhe arogant, te pakten ju te tjeret bejuni te urte dhe te mencur qe te kompesoni prijesin tuj, kaloresin e maleve, bajraktarin sypatrembur.

Te hyjne ne Parlament apo te hapen kutite kjo eshte ceshtja.

4 vjete te tjera me genjeshtra nuk durohet!

Shembull i qarte eshte pezullimi i ceshtjeve te Bashes, Mehdiut,te dy ish ministra te qeverise Berisha nr.1,

 akuza:

1-Shperdorim me fondet publike ne shuma te konsiderueshme per Rugen Patriotike,Durres-Kukes.

2-Shperdorim detyre  ne afere bisnesi,me pasoje katastrof njerezore 26 vete te vdekur dhe 100ra shtepi te shkatruara!

Kur te zgjidhen ceshtje te tilla si kjo,athere do te funksionojne institucionet,ndryshe si rruga e sherit dhe ajo e institucioneve eshte e njejta gje.,fyellit i bie me nje vrim, njesoj!

4 vjete te tjera me Berishen e madh dhe Berishen e vogel nuk duruhet me!

Lubonja mire thote. Jo vetem qe ky bojkot eshte absurd, po e keqja (e PS ne kete rast) eshte qe askush, perfshi dhe Don Kishotin, dmth Ramen, s'e di se ku po shkohet me kete rruge te luftimit te mullinjve, dmth kutive. Askush s'e di me saktesi se ku do i qise socialistet kjo aventure donkishotramiste.

Duke gjykuar nga keto 2 muaj te kaluara te bojkotit, ajo qe eshte e sigurt eshte qe kjo bojatisje koti e ben PS me radikale, me te coroditur, me te percare, me me pak ose aspak perkrahje nderkombetare, me me pak perspektive, me me pak ndikim ne zhvillimet e politikes dhe vendit.

Blushi e beri te qarte qe keta 'te ndryshmit' e shumta brenda 2-3 muajve do futen ne parlament, dhe nese bojekoti ka vazhduar deri atehere, pervec humbjeve te siperpermendura, Rames do i duhet te marre dhe fajesine e nje percarje tjeter, te krijimit te nje partie te re, te nje LSi-je te dyte. Pozitivja eshte qe nderkohe shtohen aleanca te reja te tipit Avokati. smiley

 

Solis e tha mire ne Opinion: "Te futen ne parlament keto deputetet e virgjer qe nuk e kane provuar asnjehere"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).